Agenda ^Binnenland "Rechtszaken JCeck d School PxooMciaal Hieuw 'lüeecéecicfit itaatste lecicfiten Stad en Omgeving HET LIJK IN DEN KOFFER. Ongelukken op autowegen. Een onverlichte handwagen ver oorzaakt doodeliik ongeval. Auto in de sloot. ARM AFGERUKT. Tijdens auto-ongeluk te Elburg. Door een slsepka el gegrepen. Te water geslingerd, doch toch nog gered. Onschuldig gearresteerd. BERGEN. HEILOO. NOORDSCHARWOUDE. NIEUWS VAN ONNES. Hij woont thans in Duitschland. ITALIAAN OVER HITLER EN MUSSOLINI. Het aftreden van den heer J. Westerhof. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. 1—5 uur (Zondag, laatste dag, 10—5 uur), tentoonstelling schilderijen en teeke- ningen van K. Z. O. D. aan de Oudegracht 275. Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer Oliver Twist (rom.); hoofdrol het wonderkind Dickie Moore. Extra: De LondenMel- bourne luchtrace. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Als je jong bent (rom.); hoofdrollen Joseph Schmidt, Szöke Szakall, Liliane Dietz. Toegang alle leef tijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Malle gevallen (hum., naar het Holl. boek van Hans Martin); hoofdrollen Joh. Kaart, Roland Varno, Enny Meunier, Anny van Duijn. Toegang voor eiken leeftijd. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De stem van het hart (avont.); hoofdrollen Karl Ludwig Diehl, Brigitte Horney, Her man Speelmans, Hans Leibelt. Extra: De LondenMelbourne luchtrace. Maandag 29 October. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden Louis Davids met zijn Kurhaus-cabaret. Dinsdag 30 October. 8.15 uur, handelsschool, lichtbeelden avond over vogelleven door Jan P. Strijbos, voor de Volksuniversiteit.» 8 uur, Waakt en Bidt, samenkomst stads evangelisatie. DRAMA IN THURINGEN. Vier menschen gedood. Nabij Gornsdorf in Duitschland heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. De 30-jarige Hermann Pabst, vader van zes kinderen, bracht een buurvruw met een re volverschot een ernstige verwonding toe, om zich vervolgens met twee zijner kinderen en een 14-iarige huisgenoot in den kelder te barricadeeren. Toen de politie hem wilde arresteeren, loste hij door de kelderdeur ettelijke schoten, waarbij hij een tweede buurvrouw trof. Nadat men er in geslaagd was de kelderdeur te forceeren, bleek Pabst de drie kinderen te hebben vermoord en de hand aan zichzelf te hebben geslagen. Voor het leven der beide vrouwen bestaat geen gevaar. De politie te Londen, zoowel als aan de Engelsche Zuidkust heeft Zaterdag en Zondag opnieuw een uitvoerig onder zoek ingesteld naar het zoogenaamde koffer-mysterie Nr. 1 van Brighton, de zaak van de geheimzinnige koffer met een verminkt vrouwenlijk, naar aanlei ding van twee inlichtingen, die haar de zer dagen bereikten In het eerste geval betrof het de mededeeling van een man uit Devonshiere, die vertelde, dat een vriendin, die in 1932 te Wymouth werk te, daarna bevriend was geraakt met een buitenlander en dat zij sedert dien spoorloos verdwenen was. In het tweede geval betrof het een vrouw, die in de omgeving van Brighton had gewoond en herhaaldelijk gezien was meteen man die den indruk maakte een buitenlander te zijn. In Mei ver dween zij echter plotseling zonder spo ren achter te latem Zaterdagavond is op den Rijksstraatweg nabij Zuidwijk te Wassenaar, de auto van den heer J. van O. uit Oegstgeest, rijdende in de richting Leiden, tegen een handwagen ge reden, bestuurd door een ongeveer 15-jarigen jongen. De handwagen was onverlicht, zoodat de heer van O. den wagen te laat opmerkte. De jongen werd deerlijk gewond, en was onmid dellijk dood Het b'eek de jeugdige van B. uit Rijnsburg te zijn. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuis vervoerd. De auto is in beslag genomen. Zondagmorgen omstreeks vijf uur is op den Nieuwen Rijksweg tusschen Delft en de Zwethbrug een auto, waarin drie personen zaten, in de sloot langs den weg gereden. De politie uit Delft was spoedig na het ongeval ter plaatse, en heeft de gewonden naar het gasthuis te Delft overgebracht. De 31-jarige S. had een ernstige hoofdwonde bekomen, en moest in genoemd ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. De bestuurder, de 18-jarige v. d. T. en de mede-inzittende, de 18-jarige H. B., bleken minder ernstig gewond te zijn, en konden, nadat geneeskundige hulp was verleend, huiswaarts keeren. Vermoedelijk is het on geluk gebeurd doordat de chauffeur overver moeid is geweest. De auto heeft eerst tegen eenige paaltjes langs den weg gebotst, en is toen in de sloot terecht gekomen. Het voer tuig was zwaar beschadigd. Hedennacht te omstreeks half drte heeft op den Rijksstraatweg onder Elburg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een personenauto uit Utrecht, waarin vier personen waren gezeten, kwam in volle vaart uit de richting Nunspeet aangereden. De chauffeur reed door onbekende oorzaak eerst tegen het verhoogde betonnen gedeelte van de Goorpoortbrug, waardoor hij de macht over het stuur geheel kwijt raakte en vervolgens tegen een ter plaatse staand zwaar ijzeren hek. Een staaf van dit hek raakte los en drong aan de linkervoor zijde de auto binnen om dwars door de auto heen aan den rechterachterkant er weer uit te komen. Den chauffeur, W. v. d. Heuvel, werd een arm afgerukt. Mej. H. van Putten, die naast hem zat bekwam een been breuk. Het in de auto geschoven ijzer verbrijzelde het dijbeen van den achter in den wagen gezeten heer J. van Maris. De naast dezen gezeten heer J. van Putten bleef ongedeerd. Nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend zijn de drie gewonden naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De toestand van den heer Maris is ernstig. De auto heeft ernstige schade. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Door dronken autobestuurder. Zaterdagavond omstreeks half 12 had op den Benoordenhoutschen weg bij den Leid sche straatweg te Den Haag een aanrijding plaats tusschen een personen-auto, bestuurd door een 33-arigen inwoner van Rijnsburg en den 34-jarigen wielrijder C. J., wonende in de Hobbemastraat te Den Haag. ben te Was senaar woonachtige geneesheer verleende de eerste hulp aan den wielrijder, die ernstig ge wond door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag werd vervoerd, alwaar hij 's nachts te 4 uur is over leden. Het rijwiel werd geheel vernield, ter wijl van de auto de rechter koplamp en de vooruit werden vernield. De politie heeft de auto in beslag genomen en den autobestuur der, die onder invloed van sterken drank verkeerde, aangehouden en in bewaring gesteld. DE KWESTIE BUITENLANDSCHE MUSICI. Commissie geïnstalleerd. Vrijdag werd op het departement van sociale zaken geïnstalleerd de.door den mi nister van sociale zake ingestelde commissie van advies inzake de toelating en het werken in Nederland van buitenlanasche musici eu artisten en van buitenlandsch personeel in hotel-, café- en restaurantbedrijven. In het Merwedekanaal tusschen Loe- nen en Nieuwersluis heeft gisteravond een ongeval plaats gehad, dat nog be trekkelijk goed is afgeioopen. Het 632 ton metende sleepschip „Mareske", schipper Garaten, uit Raamsdonk, wilde omstreeks zes uur meren aan den Ooete- lijken kanaaloever. De 21-jarige schip persknecht Kragten stond op de voor plecht om den sleepkabel in te halen. De kabel liep echter vast en sloeg K. tegen de beenen, waardoor hij beklemd raak te tusschen het staaldraad en de ver schansing. Het vaartuig voer nog even door en hierdoor kwam de kabel weer los te hangen. K. wilde zich op dat mo ment uit zijn netelige positie bevrijden, doch de kabel werd wederom vastge- trokken, waardoor hij zijn evenwicht verloor en in het water werd geslingerd De schipper, die door het gegil van X. op het gebeurde opmerkzaam werd ge maakt, aldus de Tel., sprong in een roei boot en mocüt het genoegen smaken, den drenkeling door het toesteken van een riem op den wal te brengen. Terstond werd gemeenteveldwachter De Jong, te Loenen, telefonisch gewaarschuwd, en deze was 6poedig ter plaatse. Nadat door hem een tweetal noodverbanden waren gelegd, werd dr. Van Wieringen, uit Loosdrecht, ontboden, die na onge veer een uur arriveerde. Bij onderzoek bleek dat het slachtoffer ernstige been verwondingen had opgeloopen. Diamanthandelaar het slachtoffer. Amserdamsche politie was mis. Een zeer gunstig bekend staand diamant handelaar te Amsterdam, de heer S., be leefde Zaterdagavond een onaangenaam avontuur, doordat een Duitsche dienstbode in hem den man meende te herkennen, dit kort geleden in haar betrekking van de Vossiusstraat eenige sieraden had gestolen. De „Telegraaf'' vertelt verder: De diamanthandelaar, die zelfs niet wist dat er een diefstal in de Vossiusstraat was gepleegd, de dienstbode nooit eerder had ge zien en zelf op zoek was naar iemand, door wien hij onlangs werd gedupeerd, kon pra ten zoo hij wilde, hij werd gearresteerd en naar het bureau aan het Leidscheplein over gebracht. Hier bleef hij tot Zondagochtend opgesloten. Toen eerst waren er door de politie voldoende gegevens verzameld, waar door de onschuld van den arrestant volko men werd bevestigd'. Zooals doorgaans bij vergissingen als deze het geval is, waren er ook thans ver schillende omstandigheden, die het optreden van de politie eenigszins rechtvaardigden. Eenige weken geleden had de genoemde Duitsche dienstbode in haar betrekking aan de Vossiusstraat een man binnengelaten, die voorgaf beambte te zijn van de Gemeente waterleiding en even de kranen wilde con troleeren. Het niets kwaads vermoedende meisje liet den man „controleeren", doch toen zij later in de kamer kwam, waar de man was ge weest, bemerkte zij, dat zij met dief te doen had gehad, die verschillende gouden sieraden had gestolen. Onmiddellijk deed men bij de politie aan gifte van dezen diefstal. De dienstbode gaf een signalement van den dief, vertelde pre cies hoe de man was binnengekomen enz enz. De politie stelde direct een onderzdek in, doch slaagde er niet, den man spoedig te arresteeren. De dienstbode deed intusschen ook haar best en speurde minstens even fana tiek als de mannen van het vak. Zaterdagavond nu, toen zij met haar ver loofde op het Rembrandtspletn wandelde, ?ag zij „den dief". Zij meende althans in iemand, die daar liep, den man te herken nen, die op zulk een geraffineerde wijze de woning aan de Vossiusstraat was binnenge komen. Zij waarschuwde onmiddellijk eenige agenten, die den verdachte arresteerden, toen hij met belangstelling een etalage van een iuwelierswinkel in de Reguliersbreestraat bekeek Een tweede aanwijzing? De agenten grepen „den dief", brachten hem over naar het bureau aan de Halve maansteeg en van daar naar het bureau aan het Leidscheplein. Hier werd het meisje met den man geconfronteerd en ook nu hield zij pertinent vol, dat deze arrestant de dader moest zijn. Zij herkende hem positief! Het eenige verschil in 's mans kleeding was, dat hij tijdens den diefstal een pet en thans een hoed droeg In het vermoeden, dat het meisje mis schien wel eens gelijk kon hebben, werd de politie nog versterkt, toen uit de zakken van den gearresteerde een groot aantal sieraden, spelden, diamanten en ringen ter waarde van ongeveer 2000 te voorschijn kwamen. Men achtte het raadzaam den arrestant voorloopig vast te houden. Zondagmorgen kreeg de politie echter zooveel gunstige mede- deelingen omtrent den zoogenaamden dief, dat toen wel duidelijk kwam vast te staan, dat hier van een zeer betreurenswaardige vergissing sprake was. Het slachtoffer van dit misverstand werd toen natuurlijk onmiddellijk op vrije voeten gesteld. DE MOORD TE WASPIK. Bevestiging van het vonnis. In hooger beroep werd door het gerechts hof te Den Bosch in een zitting met gesloten deuren behandeld de strafzaak tegen den 32-jarigen arbeider J. P. v. O. uit Sprang Capelle, die door de Bossche rechtbank we gens doodslag was veroordeeld tot 6 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij op 23 April j.1. te Waspik opzettelijk en met voorbedachten rade J. Kools van het leven had beroofd, door hem na kalm overleg en rijp beraad met een scherp voorwerp in den hals te snij den, waardoor deze is overleden. Het hof wees heden arrest en bevestigde het vonnis van de Bossche rechtbank. 300-JARIG BESTAAN VAN HET SEMINARIUM DER REMONTRANTSCHE BROEDERSCHAP. Heden heeft in Leiden plaats gehad de plechtige herdenking van het 3tX)-jarig bestaan van het seminarium der Remon- strantsche broederschap. Te Leiden, omdat het seminarium hier thans gevestigd is. Het werd in 1634 in Amsterdam opgericht, maar is in 1872 naar Leiden overgebracht. De herdenking had plaats in het groot-Audito rium van de Leidsche Universiteit in tegen woordigheid van de ministers Kalff en Slo- temaker de Bruine, vertegenwoordgers van het college van curatoren der Leidsche Universiteit en vele hooge autoriteiten. Prof. dr. G. J. Heerïng sprak na een wel- komtswoord tot de autoriteiten een gedachte nisrede uit. Daarin wees spr. er o.m. op, dat historisch en wezenlijk beginsel der Remon stranten het best kan worden gedefineerd als: „Erkenning van de godsdienstig zede lijke autonomie der persoonlijke consciëntie" een autonomie, die tevens theonomie is, om dat zij innerlijk gebonden is aan de eeuwi ge wetten Gods, aan het Evangelie van Je zus Christus, dat in den Bijbel en in het hei ligdom der harten spreekt. Uit dit hoofdbe ginsel kunnen vrijwel alle trekken worden afgeleid De groote Christelijke en reformatorische begrippen van de souvereiniteit Gods, van Zijn liefde, in Jezus Christus geopenbaard, de begrippen van zonde en genade, van be keering en opstanding, van oordeel en Gods rijk, vormen ook in het onderwijs van het Remonstrantsch Seminarie, evenals in de pre diking, de centrale onderwerpen. Maar het practisch-ethisch-personalistisch karakter hunner religie en theologie dwingt de Re monstranten ook de toepassing te zoeken van het Christelijk beginsel in de wereld. Gerechtigheid, barmhartigheid, solidariteit, der geloovgen en eerbied voor de menschen- ziel, over alle grenzen heen. Vervolgens had in; de Pieterskerk de plechtige onthulling van een gedenkteeken plaats ter nagedachtenis aan Arminius, waarbij het woord achtereenvolgens werd gevoerd door dr. Haentjes, die de samen komst opende, jhr. ir. G. de Graeff, voorzit ter der Broederschap en den heer J. P. Mul der, voorzitter van de gemeente-commissie der Ned. hev. kerk. Zondagmiddag werd in de openbare Ulo school aan de Beemsterlaan de tentoonstel ling geopend op Natuur-Historisch gebied. De leerlingen hadden onder leiding van den heer Schuil, die aan deze school verbon den is, een groote collectie paddestoelen, gal len en herfstvruchten bijeengebracht, we ke in de breede gangen der school c-p tafels smaakvol was uitgestald Nadat de aanwezigen vluchtig een rond gang hadden gemaald, noodigde de heer Schuil hen uit in een der lokalen plaats te nemen, en hield een korte, doch duidelijke en leerrijke causerie over het leven der padde stoelen, waarna met veel interesse al het ten toongestelde werd bekeken. Het grootste gedeelte van de tafels was in genomen met een groote verscheidenheid paddestoelen en zwammen, waarop de meeste soorten als buisjes-, gaatjes-, stekel- en buikzwammen niet ontbraken. Maar ook aan de collectie gallen en herfst vruchten was bijzondere zorg besteed. En waren daaronder vele bijzondere exemplaren. Voorts was er een dertigtal manden en mandjes met paddestoelen, smaakvol gear rangeerd en versierd met herfstvruchten en gallen, die de leerlingen hadden ingezonden voor een daaraan verbonden wedstrijd. Hier voor hadden de uitgever Brusse en de We reldbibliotheek verschillende prijzen (boeken) ten geschenke gegeven. Veel belangstelling genoot ook het speel goed, vervaardigd van verschillende herfst vruchten. Een uit een wortel gesneden Uiver ontbrak zelfs niet; voorts waren er een os senwagen met een os ervoor, een molen van binnen verlicht, roosjes uit bieten en wortels gesneden; beestjes, wiegjes, klompjes van eikels gemaakt, te veel om alles afzonderlijk te vermelden. Uit een zestal aquaria bleek dat ook vis- schen de belangstelling der leerlingen heb ben, terwijl een uitgebreide bibliotheek van boeken over het leven in de natuur te zien gaf wat er al zoo op dit gebied is uitgegeven. In den loop van den middag en avond hield de leider nog eenige causerieën, die door de belangstellenden met volle aan dacht werden aangehoord: Uit deze tentoonstelling blijkt wel, dat de heer Schuil de liefde en belangstelling der leerlingen voor de natuur weet aan te kwee ken, gezien hetgeen de leerlingen in de af geioopen weken met zooveel moeite en zorg hebben gemaakt en weten te vergaren. Maandagmiddag na schooltijd en s avonds zal nog gelegenheid bestaan de ten toonstelling, die buitengewoon geslaagd mag heeten, te bezichtigen. Onze correspondent schrijft: Door het N.V.V. is een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin zij vraagt om een algeheele werkweek voor de werkloozen Indien daar tegen bezwaren bestaan, vraagt het N.V.V. om huur- en kolentoeslag en be taling van de fonds(en) voor geneeskundige hulp. Het is geen wonder, dat nu de voor stellen omtrent de werkverschaffing gedu rende den winter zoo lang uitblijven het N.V.V. een verzoek richt. Zooals thans de werkmethode wordt uitgevoerd, is zij weinig bevredigend. Gewerkt wordt er behoudens enkele uitzonderingen 4 dagen per week en voor die gezinnen, die uit anderen hoofde inkomsten hebben, slechts 3 dagen per week. We spraken met een werklooze, die een zoon heeft van 19 jaar, die de kapitale som verdient van 6 per week. De man be hoort onder de „bevoorrechten", die andere inkomsten hebben. Het schijnt niet tot den raad of de commissie voor werkverruiming door te dringen, dat een jonge man van 19 jaar, die 6 inbrengt, eerder last dan voor deel oplevert. Dit voorbeeld is met meerdere aan te vullen. Geen wonder is dan ook, dat men reikhalzend naar een regeling voor den winter uitziet. Echter is er nog niets van een raadsvergadering bekend. De werkzaamheden aan de oprit naar den nieuwen provincialen weg vanaf de Dorpsstraat zijn bijna voltooid. De straat is weer voor het gewone verkeer opengesteld, zoodat binnen enkele dagen het verkeer iangs den nieuwen weg kan plaats vinden. De op rit zoo midden in de straat doet wel eenigs zins vreemd aan, doch dit is iets, dat spoe dig zal gewennen. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? (Ongecorrigeerd Naar aanleiding van de faillietverkla ring van den heer Onnes vernemen wij het volgende: De heer Onnes woont thans op het landgoed Dallmin in de nabijheid van Wittenberge, gelegen aan de spoorlijn BerlijnHamburg. De heer Onnes staat daar aan het hoofd van een bedrijf van eenige honderden groot H.A. landgoed, waarop ruim 150 menschen werk vin den. De faillietverklaring is gevolgd op verzoek van de vroegere echtg.enoote van den heer Onnes ter zake van een haar toekomende contractueele uitkee- ring, die de heer Onnes wel in staat was, doch vanwege de verscherpte Duitsche deviezen-bepaling niet mocht betaten. Ten tijde van het uitspreken van het faillissement werd de heer Onnes in de Emmakliniek te Utrecht verpleegd, waar hij een ernstige operatie heeft moeten ondergaan. De pers-attaché van het Italiaansche gezantschap te Weenen, Eugenio Mo- reale publiceert in het tijdschrift „Volkswohl" een artikel over de buiten- landsche politiek van Italië, waarin hij zich grootendeels bezig houdt met de verhouding tusschen Italië en Duitsch land. Hij spreekt daarbij ook over de bijeenkomst die indertijd te Stra heeft plaats gehad tusschen Mussolini en Hitier en zegt daarvan: „Het is wellicht geoorloofd aan te ne men, dat Mussolini in Juni te Stra den Duitschen Rijkskanselier er op vriende lijke wijze op gewezen heeft, dat het wenschelijk zou zijn, dat Hitier zekere buitenlandse!» politieke inzichten zal opgeven, die op den duur de Europee- sche groote mogendheden van Duitsch land zouden vervreemden en die een samenwerking steeds moeilijker zouden maken. Anderzijds is het vermoeden gerechtvaar digd, dat Hitier niet buiten den koelen toon van zijn officieel taal is gekomen en ook in dit particuliere onderhoud voorwaarden heeft gesteld, die een ontoelaatbare inmen ging van Duitschland in de binnenlandschc aagelegenheden van Oostenrijk bevatten. De Italiaansche buitenlandsche politiek heeft het Duitsche volk in zijn rechtmatige verlangens gesteund, ook toen het door Stresemann geleid werd. Maar Italië kan het Duitsche volk niet steunen in verlangens, die door de geheele wereld onrechtmatig worden verklaard, alleen op den grond, dat naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,4 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 734,9 m.M. te 1 verwachting, geldig tot den avond van 30 October: Meest matige westelijke tot noordelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; nog kans op en- kele regenbuien; koude nacht; overdag iets kouder. Weeroverzicht. De diepe depressiekern die Zaterdag ten westen van IJsland lag, heeft zich oost waarts verplaatst en bevindt zich thans boven Lapland. Zij nam in diepte af en vooral aan haar westzijde steeg de barome ter snel. Dientengevolge werd bij noorden- winden koude lucht over IJsland aange voerd, die zich ook verder zuidwaarts uit breidt. Daardoor is ook over Oroot-Bri- tannië en ons land de temperatuur lager geworden. De daling van de barometer over Frankrijk en Duitschland moet eerder wor den toegeschreven aan nachtelijke uitstra ling in het zich aldaar bevindende hooge druk gebied. De depressie beheerscht op het oogenblik het weer over noord-Europa nog geheel. Hiér en daar waaien nog krachtige winden. Plaatselijk komt nog zware regen voor. Óver centraal-Europa, midden- en zuid-Frankrijk is het weer rustig. De kans op buitjes blijft, bij ruimende winden, ten onzent nog bestaan; afkoeling is vooral des nachts te verwachten. het Duitsche volk door Hitier geregeerd wordt. Het zij hierbij aangeteekend, dat Moreale als vertrouwensman van Mussolini in de Italiaansche politiek jegens Duitschland een voorname rol speelt. Wij ontvingen van de s.d.a.p.-fractie het volgende communiqué: De s.d.a.p.-raadsfractie heeft Zaterdagmid dag in een daarvoor speciaal belegde verga dering, waarin ook het nieuwe lid, mevr. A. JorritsmaSjoers, aanwezig was, de moei lijkheden onder oogen gezien, ontstaan door het zich op medisch advies terugtrekken van haar lid en wethouder J. Westerhof. Aan het aftredend lid werd hartelijk dank gebracht voor het vele dat hij in deze positie in het belang van de Alkmaarsche arbeiders beweging heeft weten tot stand te brengen, terwijl zijn aftreden zeer sterk werd be treurd en algemeen als een groot verlies voor de fractie werd beschouwd. De fractie was unaniem van meening, dat voor een ontslagname door de andere wet houders geen enkele reden aanwezig is, en bepaalde zich uitsluitend tot het onderzoe ken van twee mogelijkheden, n.1. de restee- rende maanden met de drie zittende wethou ders te volstaan, of de bestaande vacature opnieuw aan te vullen met een lid der s.d.- fractie. Tot een oplossing is men nog niet geko men. De definitieve beslissing zal worden ge nomen in de Maandag 5 November a.s. te houden fractie-vergadering. Wij vernemen voorts, dat Zondagmorgen de fractie over de oplossing vergaderd heeft met het afdeeiingsbestuur der s.d.a.p. In deze vergadering stelde men zich op het stand punt, dat het arbeidersbelang meebrengt, dat de opengekomen wethouderszetel door een lid der s.d.a.p.-raadsfractie indien mogelijk 2al moeten worden bezet. De heer v. d. Vall, die steeds op het standpunt heeft gestaan, dat het aantal wethouderszetels in verhou ding moet staan tot de sterkte der fractie in den raad, kon zich in dit bijzondere geval met dit ingenomen standpunt vereenigen, al kwam ook van andere zijde een afwijkende meening naar voren. De heeren v. d. Vall en van Drunen konden als rijksambtenaren voor een wethou dersfunctie niet in aanmerking komen, zoo dat de nieuwe s.d.-wethouder de fractie-voor zitter, de heer A. Bakker, wel zal worden. Verschillende moeilijkheden dienen hier voor nog tot oplossing te worden gebracht. Aangezien reglementair de afdeelipg over het bezetten van een wethouderszetel ge hoord moest worden, oordeelde men het ook in dit geval wenschelijker reglementair te handelen, waarom besloten werd tegen Vrij dagavond een afdeelingsvergadering uit te schrijven. Wij vernamen voorts dat in de R.K. fractie bezwaren tegen deze oplossing naar voren zijn gekorrien. Deze fractie is met de s.d.- fractie echter een regeeringsprogram over eengekomen, onder voorwaarde, dat iedere fractie voor zich de wethouders aanwijst. Zonder de overeenkomst te verbreken zal het dus voor de R.K. fractie niet mogelijk zijn om zich tegen de door de s.d.a.p.-fractie te bren gen oplossing te verzetten. Wanneer de verschillende moeilijkheden, die nog tot een oplossing moeten worden ge- bracht, zijn overwonnen, dan zal de heer A. Brkker wel wethouder worden. De heer Bakker is 54 jaar en geboortig uit

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2