1 M HELP MEE! 31 -g&OQN buitenland binnenland Radionieuws DE STERRENHEMEL 31 OCT.—6 NOV. 1934, 20 h MT. 6«aaa ay— DE ONBEWAAKTE TE PARIJS. Trein ontspoord; 3 dooden. FILMACTEUR PLEEGT ZELFMOORD. Hij had een ongeneeslijke ziekte. ONTSPORING IN FRANKRIJK. DE RAMP VAN DE CHARLES JOSE. Lijken aangespoeld. Arrondrssements Rechtbank te Alkmaar. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 30 Oct. Uitspraken vorige zitting. SIAM EEN REPUBLIEK? 's Konings aftreden nog onzeker. WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Sterke vermeerdering. BENZINETANK ONTPLOFT. Elf personen gedood. Ster y grootte. glkUw Ster 2" grootte Ster I» gr. 7Ü Melkweg /^r1 3 JOO/g Wettelijk Ingeschreven bij bet Bureau Va Industrieelen Eigendom onder No. Iv *r ru^ é&o«. k v 2 ^#»r t»»" CïïBSffiK^ ©WIEMMN 3 LAATSTE KVftEIlER NIEUWE MMN Sterretijd 22 h 38 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen J0- Zuidefvisch VENUS MAES© jupiterCD ZÏJjj) SATURNUS© van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Dit kaartje is weer maanloos. kelijk is verboden in dat reglement, doch dat zij uitdrukkelijk moet zijn voorgeschreven. Overigens is het hier een veel te belangrijke bevoegdheid om haar te delegeeren. Bij de uitvoeringsorganen van de ziektewet is de bevoegdheid om voor beroep vatbare beslis singen te geven dan ook vrijwel nergens aan administratieve ambtenaren gedelegeerd. In de derde plaats beantwoordt hij de vraag of klaagster wel een voor beroep vat bare beslissing heeft ontvangen ontkennend. Art. 58 van de ambtenarenwet eischt een handeling, een besluit of een weigering en volgens het commentaar van mr. van Urk en Donner (blz. 201), ook volgens de M. v. H. moet het optreden van de administratie eenig publiekrechtelijk rechtsgevolg hebben: advie zen, mededeelingen, bloote bekendmakingen brengen geenerlei wijziging in den rechtstoe stand. De klaagster vroeg slechts een inlich ting en de brief, waarin haar medegedeeld werd, dat ze geen recht had, was geen han deling, besluit of weigering in den zin van de ambtenarenwet. Het tweede briefje, waarin sprake was van de fictie, dat het eer ste een voor beroep vatbare beslissing was, kan dat eerste briefje daartoe niet promovee- ren: volgens den centralen raad van beroep is een fictie geen feit, waar men zich op kan beroepen. Pleiter is daarom van meening, dat de in de contramemorie opgeworpen exceptie van niet-ontvankelijkheid op grond van het feit, dat het beroep op den ambtenarenrech ter langer dan een maand na het eerste brief je is geschied en dus de termijn bedoeld in art. 60 van het ambtenarenwet zou zijn over schreden niet opgaat, waar het beroep on middellijk is ingesteld na het tweede briefje en dat zoo spoedig was als dit redelijkerwijs mogelijk was, in den zin van lid 3 van art. 60, in welk geval het verzuim voor gedekt moet worden gehouden. De heer Patoir verdedigde het zonder hoo- ren van partijen afwijzen van de klacht op grond van niet-ontvankelijkheid door het scheidsgerecht voor de ambtenaren van de gemeente Rotterdam, omdat het hier een ge wezen ambtenaar betrof. Pleiter is van mee ning, dat de directeur wel degelijk bevoegd is en was om ziekengeld toe te kennen en te weigeren en voor beroep vatbare beslissin gen te geven. Bij informatie is hem gebleken, dat men ook ten gemeentehuize op dat stand punt staat (spr. heeft daarover het oordeel van mr. Smelik ingewonnen). Mocht het col lege twijfelen, dan zou het dienaangaande bij B. en W. kunnen informeeren. De voorzitter: dit is geen kwestie van een eenvoudige informatie, maar een kwestie van recht. Het is de vraag of B. en W. het zelf wel goed weten. De heer Patoir: het geschiedt in elk geval steeds op deze wijze en het heeft nog nooit tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Ten gemeentehuize staat men op het standpunt, dat elke delegatie is geoorloofd, die niet uit drukkelijk is verboden, zoodat het dus niet noodig zou zijn, dat die delegatie uitdrukke lijk is veroorloofd. Een beroep op de verhou dingen bij toepassing van de ziektewet is niet ter zake dienende, omdat we hier niet met toepasselijkheid van de ziektewet te maken hebben. Spr. meent, dat klaagster wel dege lijk een voor beroep vatbare beslissing heeft ontvangen en te laat is geweest. Het is hem niet duidelijk welk doel ar. Schuurmans Stek hoven voor oogen heeft bij het ontwerpen van deze excepties, omdat daarmede zijn ac tie kan vallen. Dr. Schuurmans Stekhoven:maar op zoodanige wijze dat opnieuw kan worden be gonnen. Bovendien zou spr. het niet correct achten in eerste instantie opzettelijk waren achterwege te laten om die in hooger beroep te gebruiken en dan toch misschien nog weer opnieuw te moeten beginnen. Tenslotte gaat het hier om een principieele kwestie en om voor de toekomst te voorkomen, dat op onvol doende formeele wijze bij de toekenning en weigering van ziekengeld wordt gehandeld. Het ambtenarengerecht zal eventueel over 14 dagen uitspraak doen. dat de poging tot oplichting niet was bewezen. Gerardus D., werkman, Wervershoof, voortgezet misdrijf art. 247 W. van straf- jrgeJit. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Tusschenvonnis gewezen en uitgesteld tot onbepaalden datum. Albertus B. .vrachtrijder te Span broek. Het door schuld toebrengen van ernstig lichamelijk letsel. Vrijgesproken. Wiilem H., autoverhuurder te Winkel, Hooger beroep vonnis Kantonger. Hoorn betreffende veroordeeling ter zake over treding motor- en rijwelwet. Vonnis be vestigd. Willem Joh. M., loodgieter, Heiloo, diefstal uit «on winkel automaat, ge pleegd te Alkmaar, 40 boete of 20 da gen hechtenis. Nog grooter acht men de waarschijnlijkheid, I dat de republiek zal worden uitgeroepen. Gisteravond is bij St. Froy te Parijs een vrachtauto op een overweg door een perso nentrein aangereden. Tengevolge van de bot sing ontspoorde de trein, waardoor de loco motief den eersten wagon indrukte. Drie per sonen werden gedood en 4 gewond, waarvan drie ernstig. De machinist vluchtte van de machine en verdween. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Ook de chauf feur van de auto, waardoor het ongeluk is veroorzaakt, is spoorloos verdwenen. De bekende filmster en acteur Lou Telle- gen heeft tijdens zijn verblijf te Hollywood in de woning van een rijken vriend in de badkamer zelfmoord gepleegd, door zich eenige steken met een schaar toe te brengen. <orten tijd nadat hij door een bediende was gevonden gaf hij den geest. Tellegen was van Nederlandsche afkomst, och te Athene geboren. Korten tijd geleden had hij een operatie ondergaan, waaruit bleek, dat hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. Gisteravond kwam ongeveer 150 M. voor het station Montauban de D-trein naar Bor deaux in botsing met een rangeerlocomotief. De locomotief van den D-trein ontspoorde en ook de voorste wagons werden bescha digd. 23 personen werden gewond, drie hun ner moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. Tot de gewonden behoort ook de ma chinist van den D-trein. Ongeveer 14 dagen geleden spoelden op Norderney en Just bij Hilgenrieserkiel (Dtl.) de lijken van verdronken zeelieden aan. Uit het politieonderzoek is thans gebleken, dat het ae lijken waren van leden van de beman ning van het op 4 October nabij de Neder landsche kust tijdens een hevige storm ge zonken Belgisch s.s. Charles José. De kapi tein, die tevens eigenaar van het schip is, die indertijd als eenige overlevende werd gered, vertoefd nog te Norderney en bevestigde het resultaat van het politieonderzoek. Van de bemanning van de Charles José worden thans nog slechts de eerste machinist en een matroos vermist. Adrianus Jac. van PI., boerenbedrijfs leider te Velsen, een aan zijn zorg toe vertrouwd paard het noodige voedsel onthouden. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Vonnis 100 boete of 50 dagen hecht. Franciscus Hubertus Maria D., Am sterdam, poging tot oplichting door middel van ondeugdelijke geldstukken. Eisch 8 maanden gev. Vrijgesproken om- Tengevolge van de strenge censuur in Siam is het moeilijk, zich een juist beeld van den toestand te vormen. In regeeringskrin gen wordt echter verklaard, dat de koning, die naar men weet te Londen vertoeft, feite lijk nog niet is afgetreden. Er zouden tus- schen den koning en de regeering gedachten- wisselingen hebben plaats gehad ten aanzien van de constitutioneele betrekkingen tusschen de kroon, de regeering en de volksvertegen woordiging. Daarbij zou koning Prajadi phok wel het voornemen te kennen hebben gegeven om af te treden, maar aan den an deren kant zich bereid hebben getoond, aan te blijven, indien de regeering zou willen af zien van een beperking van 's konings recht tot het verleenen van gratie. Tal van personen te Bangkok, die den ko ning gunstig gezind zijn, hopen, dat hij spoedig naar zijn land zal terugkeeren en dan de moeilijkheden uit den weg zal kunnen ruimen, die ontstaan zijn door zijn langdu rig verblijf in het buitenland. Volgens berichten uit Singapore zal het niet gemakkelijk zijn, tot een minnelijke rege ling van het conflict te komen. Men gelooft, dat het niet zal ontbreken aan pogingen om den koning er toe te bewegen, zijn voornemen om af te treden, te laten varen. Veel kans, dat deze zullen slagen, zou er echter niet zijn. Men wijst er op, dat ook het leger ver deeld is in twee kampen, waarvan het ééne voor, het andere tegen den koning is. Men acht het waarschijnlijk, dat een regent- schapsraad zal worden benoemd met een jong lid der koninklijke familie op den troon. EEN REGEERINGSGEBOUW IN SPANJE NA DEN OPSTAND? Weineen. Het is het Nederlandsche gebouw in de Cité Universitaire, het brandpunt van internationale cultuur en intellect, dat door gebrek aan financiën van binnen niet afgebouwd kon worden. Wij allen moeten helpen I Weg die blaam op Neerland's naam. Volgens de voorloopige cijfers bedroeg het aantal werkloozen in de Ver. Staten in de maand September 9.976.500 of 300.000 meer dan in September 1933. In vergelijking met de manad tevoren was de werkloosheid in één maand toegenomen met 177.000. BANDIETEN IN BINNEN-MONGOLIE. Buitenlanders verjaagd. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een af deeling bandieten, in het geheel 1000 man, in een groot gebied van Binnen-Mongolie opereert met het gevolg, dat alle buitenlan ders de betreffende streek hebben moeten verlaten. Mongoolsche troepenafdeelingen zouden reeds slag hebben geleverd met deze bandieten, doch zij leden de nederlaag. Men vreest, dat Japansche troepen, die zich te Dolon Nor bevinden van den stroop tocht der bandieten zullen profiteeren en tot voorbij Tsjakar zullen opdringen. In de stad Asahigawa in Japan is een ben zinetank in de lucht gevlogen, waarbij 11 personen om het leven kwamen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het roekeloos omgaan met vuur. plaatse waren, had men het vuur gebluscht. Toen de brandweer uit Nijmegen, die den af stand van ruim 40 K.M. binnen een half uur had afgelegd, als eerste ter plaatse ver scheen, kon haar assistentie zich bepalen tot het geven van deskundige adviezen voor het verwijderen van eventueel nog achtergeble ven vuurresten. Het vuur, dat in een kast achter het hoofd altaar is ontstaan, is vermoedelijk een ge volg geweest van 'n vonk, die tijdens het Lof van Zaterdagavond in de kostbare misge waden, die in die kast bewaard werden, is geraakt. Den geheelen nacht heeft het vuur waarschijnlijk gesmeuld, aldus de Hbld - correspondent te Nijmegen, en de kast met den inhoud was dan ook geheel verteerd Vervolgens hebben de vlammen zich medege deeld aan het altaar, dat vrijwel geheel ver woest is. Een groot aantal gouden en zilve ren miskelken en kandelabres, alsmede fraaie mistapijten zijn door het vuur verteerd. Hel was een gtlukkige omstandigheid, dat het altaar op een gemetseld muurtje rustte Daardoor is voorkomen, dat het, toen het onderste gedeelte verbrand was, voorover in de kerk gestort was. Niettemin is in het kerk gebouw door den rook en de hitte groote schade aangericht. De gebrandschilderde glas-in-lood-ruiten zijn voor het grootste ge deelte gesprongen, de verf in het kerkgebouw is geblakerd en de fraaie muurschilderingen in de kerk, die een der oudste en fraaiste van Oostelijk Noord-Brabant is, zijn deerlijk ge havend. Alle in de kerk aanwezige kaarsen waren door de hitte gesmolten. Uren is men bezig geweest om de verkoolde resten van het altaar te verwijderen en het gebouw te reinigen voor zoover dat mogelijk was. De schade is nog niet met zekerheid te bepalen, maar zal zeker eenige duizenden guldens be dragen. Het gerucht van den brand had zich spoedig in wijde omgeving verspreid en voor al toen de roode wagens van de Nijmeegsche brandweer door de stille dorpen raasden, was de consternatie groot. De meest alar- meerende berichten deden dan ook de ronde. Het kerkgebouw en de inventaris waren tegen brandschade verzekerd. KERK IN BRAND. Altaar en kostbaarheden verwoest. Toen Zondagmorgen vroeg de koster van de eeuwenoude R. K. kerk te Vierlingsbeek (N. B.) zich in het kerkgebouw wilde bege ven, teneinde de klok te luiden voor de vroeg mis, kwam hem bij het openen der deuren een verzengende hitte en verstikkende rook tege moet. Achter het altaar zag hij dikke rook wolken omhoog kronkelen en daartusschen door ontwaarde hij vuurverschijnselen tot boven in het hooge kerkgebouw. Toen de man verder naar binnen ging, teneinde zich van den omvang van den brand te overtui gen, werd hij door den rook bevangen; hij stortte bewusteloos neer. Het was voor hem een gelukkige omstandigheid, dat de rook zich direct daarop door de geopende deur een weg naar buiten begon te banen. Het on raad werd opgemerkt door den pastoor, die met eenige lieden uit de omgeving het kerk gebouw binnendrong en er in slaagde den bewusteloozen koster naar buiten te brengen. Intusschen waren deze menschen ook reeds door den rook onwel geworden en een be zwijming nabij. De dorpsbrandweer was inmiddels ter plaatse verschenen, maar beschikte niet over behoorlijk materiaal om het vuur aan te tas ten. De kerk binnen gaan, was zonder rook- masker onmogelijk en daarover beschikte men niet. Er stond een stormachtige wind en het gevaar was groot, dat het geheele groote kerkgebouw met den 67 meter hoogen toren weldra in lichte laaie zou staan. Daar de kerk midden in het dicht opeen gebouwde dorp staat, zou de ramp in dat geval niet te overzien zijn. Men heeft toen onmiddellijk de brandweren van Boxmeer, Venray en Nij megen telefonisch om assistentie gevraagd, maar zette intusschen de pogingen voort om bij den vuurhaard te komen. Dit mocht ten slotte door een achterdeur gelukken en nog vóór de te hulp geroepen brandweren ter Uw Crisis Comité zorgt voor brand stoffen, voor Uw minder bevoordeelde landgenooten. Wilt U voor de mid delen zorgen? KONINKLIJK HUWELIJK WORDT UITGEZONDEN. In de Engelsche radio-pers vindt men de uitzending aangekondigd van de huwelijks voltrekking van den hertog van Kent, zoon van den koning van Engeland, met prinses Marina van Griekenland, op 29 November a.s. in Westminster Abbey. Deze uitzending vormt een precedent, nooit te voren werd een dergelijke plechtigheid in haar geheel uitge zonden. De noodige toestemming is er reeds voor verkregen, zoowel van het Hof als van de kerkelijke autoriteiten. Op z'n minst acht microfoons zullen in de kerk verdekt worden opgesteld en in een der kapellen krijgt de B.B.C. een controlekamer, Gratis-admissie Arr. Rbt. te Alkmaar d.d. 11 Juni 1934. Heden, den Vier en twintig, sten October 1900 vier en dertig, ten verzoeke van MAARTJE WIJKER, weduwe van wijlen CORNELIS WIJKER, zonder beroep, wonende te Egmond aan Zee, te dezer zake domicilie kie zende te Alkmaar aan de Oudegracht no. 227, ten kantore van den advocaat en procureur Mr. J. Verdoorn, die door requi- rante tot procureur wordt ge steld om als zoodanig voor haar te occupeeren, heb ik REIJER KOUDENBURG, deurwaarder bij de Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar, wonende en kan toorh ouden de aldaar, AANt PIETER WIJKER, laatst ge woond hebbende te Egmond aan Zee, doch thans afwezigen zon der bekende woonplaats, mits- dien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stuk ken aan de hoofddeur van de vergaderplaats der Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar en aan het huis der gemeente Eg» mond aan Zee, terwijl gelijke af schriften door mij, deurwaarder, zijn overgegeven aan den E. A. Heer Officier van Justitie bij ge melde Rechtbank, door wien het oorspronkelijke van dit exploit met „gezien" is geteekend, ter wijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de Alk* maarsche Courant, BETEEKEND» 1. een uittreksel der minuten, berustende ter Griffie der Ar- rondissements-Rechtbank te Alkmaar, houdende een verzoek schrift, waarmede requirante zich tot die Rechtbank heeft ge wend, zoomede de hierop den elfden Juni 1900 vier en dertig gegeven beschikking; 2. een vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar d.d. 4 October 1934 ten verzoeke van mijn requirante gewezen, waarbij haar verlof is verleend den gerequireerde ten tweede male bij openbare dagvaarding te doen oproepen op de wijze als ten aanzien van de eerste open bare dagvaarding is bepaald, Wijders heb ik, deurwaarder, den gerequireerde GEDAGVAARD: Om op Donderdag, den een en dertigsten Januari 1900 vijf en dertig, des voormiddags te elf uur, te verschijnen ter Openbare Terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar, gehouden wordende in het Ge rechtsgebouw aan den Geester singel aldaar, TEN EINDE: Aangezien eischeresse's zoon PIETER, d.d. 10 Augustus 1896 geboren uit haar huwelijk met CORNELIS WIJKER voor noemd, heeft behoord tot de be manning van de stoomtrawler I Y. M. 186, welk vaartuig d.d. 28 Mei 1915, met PIETER WIJKER voornoemd als matroos aan boord, voor het laatst in zee is gestoken; Aangezien er sindsdien geen tijding van schip of bemanning is binnengekomen, in het bijzon der geen bericht, waaruit van het aanwezen of overlijden van eische»-e«6e's zoon voornoemd blijkt; Aangezien er al zoo sedert zijn vertrek meer dan één jaar ie verloopen en er dus termen be staan om ten aanzien van PIETER WIJKER rechtsver moeden van overlijden te doen uitspreken Aangezien gedaagde als min derjarige woonplaats had ten huize van eischeres, als moeder voogdes, te Egmond aan Zee; Aangezien eischeres belang heeft, dat er ten aanzien van gedaagde rechtsvermoeden van overlijden wordt uitgesproken en zij verlof gevraagd en beko men heeft, om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te roepen; Aangezien op de eerste dag vaarding noch de gedaagde, noch iemand van zijnentwege ie verschenen, waarop bij het ten deze beteekende vonnis verlof is verleend tot het doen eener tweede oproeping op den voet en de wijze als bij de voormelde beteekende beschikking is be paald; MITSDIEN ten aangewezen dage in j>ersoon of door iemand van zijnentwege van zijn aan wezen te doen blijken, bij ge breke waarvan door eischeres, na het vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten, zal worden geconcludeerd dat bij vonnis worde verklaard, dat er ten aanzien van den gedaag de sedert den acht en twintig sten Mei 1900 vijftien rechtsver moeden van overlijden bestaat; kosten rechtens. De kosten dezes bedragen in debet: 10.25. (get.) R. KOUDE^ITRG, deurw. Voor afschrift, R. KOUDENBURG, deurw. Gezien De Officier van Justitie (get.) HIJMANS.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8