jBMim Brieven ui! het hoone noorden. £juchtvaact tBitiuentand ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 30 OCTOBER 1934 DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. DE K-L.M. IN WEST-INDIE. Voorbereiding van de Kerst- postvlucht. DE UIVER DONDERDAG NAAR SOERABAJA? DE LUCHTRACE LONDEN— MELBOURNE. De positie Maandagavond. No. 6 gearriveerd. Wright en Polando geven op. VIRULY OVER DE „UIVER". Causerie te Rotterdam. De landing te Albury, KINGSFORD SMITH BEREIKT HONOLOELOE. 4400 K.M. in 27 uren. DE LAATSTE SPELLINGSRONDE. Radio-rede minister Marchané. DR. ECKENER IN AMERIKA. INBRAAK IN DE GRUYTERWINKEL. Winkeljuffrouw overvallen. Min. Marchant. ZEELUI ONDER DE TRAM. Ernstig ongeluk te Rotterdam. DE L. O.-WET GEWIJZIGD. Iets over beroepsgelijkheid van man en vrouw. Vervroegde pensionneering. VAN EEN KLEERMAKER DIE SCHILDERIJEN VERZAMELT. Drie dagen lang heb je dan 't moderne sprookje van Andersen beleefd, waarin de Koning 's morgens vroeg te paard door de straten rijdt, vriendelijk groetend naar de kinderen, die naar school stappen, en de oudjes, die op den rand van het trottoir zijn blijven staan, waarin de postbode met zijn knalroode jasje achter 't stuur van een kanariegeel autotje zit, de pijpers hun won dere melodietjes spelen bij het tromgeroffel als de levende tinnen soldaten van de wacht, geweldige berenmutsen op, geweren over den schouder, wit-leeren bandeliers over de roode uniformjassen, stram paradeeren langs Kongens Nytorv, waarin een vergulde houten arm een enormen krakeling onder een in 't Zonnetje glanzende kroon uitsteekt bo ven die deur van den bakker, de paarden van de bierwagens strooien hoedjes op hebben en de voerlui hoog op hun bok onder een Oos- tersch-aandoende parasol zitten, en je kin derlijk verheugd de wentelgang van Runde- taarn bent opgewandeld tot je daarboven achter het ijzeren traliehek stond uit te kij ken over de huizen van Kopenhagen, waar boven aan alle kanten de schoone torens uit- pieken, en met heel aan je voeten de schilder achtige wirwar van 't Kopenhaagsche Quar- tier Latin, van smalle oude straatjes tusschen in den loop der jaren warmverkleurde hui zen met roode pannendaken en rookende schoorsteenen en met gapende dieptes van binnenplaatsjes, waar 't groen is van een paar kastanjes, waar de zangerige deun van een draaiorgeltje opstijgt en een troep duiven op een overstekende dakgoot zit te koeren. En dan hoor je in een artistenkroeg, waar je alvast met een hoog glas Gammel Carlsberg naast je den meter-langen „smorrebrodslis- te", de verbijsterende opsomming van 'n zes- si zevenhonderd verschillende belegde en hóe belegde! boterhammen zit te bestu- deeren, van Skraedermester Niels Pederssen Rydeng in Helsingor, den zich voor moder ne kunst zoo sterk interesseerenden meester kleermaker, die een collectie van ver over de driehonderd schilderijen, aquarellen, hout sneden, litho's, teekeningen en beeldhouw werken bijeen heeft genaaid en gepast en ge meten, die als doodgewoon kleermaker in een. oud Deensch stadje met hard werken voor vrouw en twaalf kinderen den kost moest verdienen en tóch kans zag zich een verzameling moderne kunst te verwerven, waarop menig museum jaloersch kan zijn. En een kneuterig knüs locaaltreintje, dat nog gezelliger zou zijn wanneer de conduc teurs een jaar of wat geleden hun ouderwet sche kindertoetertjes niet door gewone fluit jes hadden vervangen, brengt me door bos- schen en golvende akkers naar Helsingor, of Elseneur, zooals wij Hollanders sinds den tijd van de Oostzeevaart plegen te zeggen. Koel waait de wind er van over de blauwe Sont, scherp teekent Kronborg zijn schoon silhouet tegen den ijl-blauwen hemel, klaar staat het licht er om oude huizen en binnen muren stil besloten tuinen. Nauwe straatjes met hobbelige keien, ouderwetsche donkere winkels die geuren naar koffie en kruiden, naar tabak of touw en teer, mooie gevels met de warme tint, die alleen de eeuwen aan bak steen geven. En in Stengade, de hoofdstraat, die dwars door de vruchtbare velden van Seeland aangeloopen komt en recht-toe, recht-aan door het stadje heen uitzicht geeft op 't bleeke blauw van lucht en water, vind ik dan een ovaal naambordje met dunne krullerige schrijfletters dat vertelt, dat hier die onder alle, wel eens als gesjochte jonge artiesten in Elseneur gewerkt hebbende, Scandinaafsche kunstenaars van de laatste vijftig jaar als een trouwen, vaderlijken vriend bekende kleermaker woont. Een steile trap, een vervaarlijk doorrinkelen de bel, een donker portaaltje, waar een gedienstige geest me verzoekt te wachten terwijl ze naar boven holt om den baas van zijn werktafel te ha len. 't Is het type van den rustigen Deen- schen burger, stevig gebouwd, een klein beetje gezet, 'n groote kromme meerschuimen pijp in de hand, met een vriendelijk gezicht, waarboven een welige witte kuif golft. Maar ook als je niet zou weten van zijn groote lief de voor beeldende kunst, van zijn warme be langstelling voor jonge, zoekende, strijdende kunstenaars, zou je onmiddellijk reeds voe len, dat dit een heel fijn, heel bijzonder mensch is, een man, wiens horizon zoo veel wijder is dan die van de meeste andere rusti ge burgers uit dit oude stadje. En daarom bevreemdt het niet, dat er in de kamer, waar de klanten komen om stof voor een nieuw Zondagsch pa uit te zoeken, om de maat te nemen en te passen, naast den spiegel met de speldekussens en meetlinten, naast de plan ken met dikke rollen kleedingstoffen, géén modeplaten vol onberispelijk gekleede heeren hangen maar moderne houtsneden, potlood krabbels, doeken met kleurige landschappen, teer-gewasschen aquarellen. In de huiska mer, die met haar dubbele vitrages en klos jesgordijnen, haar ouderwetsche meubelen, haar kussens, poefen, antimacassars en bloe mentafeltjes een heel gewone Deensche bur germanshuiskamer zou zijn wanneer niet de wanden, van 't plafond tot dicht bij den vloer, vol hingen met schilderijen, groote en kleine, schoolsche en ultra-moderne, lijst aan lijst, wijst Niels Rydeng me op 't eene doek na het andere, vertelt mij over de schilders, over hun tijd hier in Elseneur, over hun moeilijkheden en successen. En zoo gaat het door in de wat donkere achterkamer, waar ook weer geen hoekje meer vrij is tegen de wanden voor zelfs maar 't kleinste studietje, 't minste landschap-miniatuurtje in de slaapkamer, die evenzoo vol hangt met fami lieportretten boven het tweepersoons bed in den hoek, met kleine dingetjes boven en naast de waschtafel, met enkele groote doeken, landschappen en zelfportretten en naakten dooreen, rond de kleerkasten, in de keu ken zelfs, waar minder gelukkige werken van mindere grootheden in waterdamp en etens- geur achter de pannetjes staan. En als we dan weer zitten bij het raam aan de straat, met een versch-gestopte pijp in de oude bekussende stoelen, vertelt Skraeder mester Rydeng het sprookje van den boeren jongen, die 's zomers op de koeien passen moest, twaalf jaar oud met een bundeltje kleeren in de hand op zijn klompen langs den tendweg stepte naar het stadje met de roode daakjes en het witte torentje en de hooge boomen om er bij een kleermaker in u er. &aan, om zelf verder voor zijn on- aernoud te zorgen, het sprookje van den boerenjongen, die kleermaker werd, een ar men kunstschilder een nieuw pak maakte in ruil voor een schilderij, bezoek kreeg van andere jonge kunstenaars die ook wel wilden omdat hun jasje glimmend en hun oroek bijna doorgesleten was en niemand zooveel vertrouwen had in hun kunst, dat hij klinkende munt voor hun werken wilde be- S "O kleermaker, die zoo langzamer- ha"d eteenaar werd van een der grootste particuliere verzamelingen in Denemarken, "l^elt van Sailinen, 'n jongen Finschen kleermakersgezel, die bij Rydeng in de leer kwam toen hijzelf nog jong was. Hij werkte goed en vlug, deed altijd zijn best om zoo vroeg mogelijk klaar te zijn, verdween dan om, zooals zijn baas ten slotte ontdekte, met ezel en schilderkist daar ergens aan de Sont te staan. Met eenige moeite wist Rydeng Sailinen te bewegen, wat van zijn werk te laten zien, hij was er opgetogen over, gaf hem wel eens vrij om te gaan schilderen wanneer t op de werkplaats niet al te druk was. Sailinen heeft 't kleermakersvak al spoedig vaarwel gezegd, heeft zich ontwik keld tot een van de grootste nu levende Fin- sche schilders, maar telkens weer keert hij naar Elseneur terug om er nieuwe aanwinsten te bekijken, te praten over kunst en kunste naars. Want vele vrienden van Sailinen zijn in den loop der jaren ook naar Skraeder- mester Rydeng toegestapt omdat ze wisten, dat hij vertrouwen in hun toen nog niet ge waardeerde, hei koopend publiek toen nog"te modern werk zou stellen. Zoo kwam Ruoko- koski hierheen zonder een cent op zak, zoo dat Rydeng 't geld voor verf moest voor schieten, kwamen Makale, Kraesten Iversen, Axel P. Jensen, Emar Jolin, Risonen, Olaf Rude, Edward Munch, Julius Paulsen, om maar een paar van de schilders te noemen, wier in ruil voor kleeren gekregen of uit vriendschap en dankbaarheid geschonken, werken hier zoo dicht tegen de muren han gen, dat er nauwelijks meer plaats is om ergens je hand op 't ouderwetsche bloemetjes- behang te leggen. Rydeng waardeerde hun werk juist, toen het publiek er nog onver schillig tegenover stond of er zich aan er gerde. Hij verwierf stillevens en bloemstukken, naakten en kubistische composities, zelfpor tretten en landschappen, hij kreeg studies, schetsen, krabbels, ontwerpen. Zoo heeft hij in de paskamer een wand vol hangen met grafiek van Munch, den beroemden Noor, die zijn werken alleen verkoopt, wanneer hij er zin in heeft, zoodat een groot deel van zijn grafische werken voor geld noch goede woorden te koop zijn en zelfs de Noorsche nationalgaleri maar een zeer onvolledige col lectie bezit. En voor menig jeugdwerk van nu beroemde Deensche, Finsche, Noorsche of Zweedsche schilders, dat hier in 't portaaltje of op de slaapkamer hangt, zou een rijk ver zamelaar met gencegen een flink bedrag willen neertellen. Maar Niels Rydeng verkoopt niets. Hij heeft zooveel vreugde gehad aan het bijeen brengen van al deze doeken, hij heeft zoo vaak uren en uren aan één stuk op zijn werk tafel zitten naaien om een nieuw pak voor een tot ruilen geneigd schilder klaar te krij gen, dat hij er niet aan dénkt de collectie te versnipperen. Daarom heeft hij n:t heel zijn bezit, dat tegen brandschade verzekerd is voor 60,000 kronen, maar ongetwijfeld een veel hoogere handelswaarde zou hebben, aan zijn stad ten geschenke aangeboden op voor waarde, dat de collectie hoofdzakelijk intact blijft en dat men Niels Rydeng tot zijn dood toe tegen een matige vergoeding met het toe zicht belast. Want hij is de zestig gepasseerd, de kinderen zijn alle twaalf het huis uit, en bijna vijftig jaar lang heeft hij nu trouw naald en draad gehanteerd. Daarom hoopt hij op een betrekkelijk rustigen ouden dag, hóópt hij nogmaals de musea van München en Weenen, Berlijn en Parijs te bezoeken, studie reizen te maken naar nog andere landen, hoopt hij eindelijk den tijd te vinden om zich met al zijn energie op het bestudeeren van boeken over kunst en kunstenaars te kunnen werpen. Maar het leven is wreed en er komt een wat droevige glans in de lichtblauwe oogen, een verdrietige trek om zijn mond als hij vertelt, dat de gemeente nog niet weet of zij het aanbod kan aanvaardien, want de tijden zijn slechtZelfs in het land van het sprookje. BERTIL J. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. De Kwartel (terugreis) vertrokken van Rangoon aangekomen te Djask. De Ijsvogel (heenreis) vertrokken van Cairo aangekomen te Bagdad. Vrijdag a.s. vertrekt de heer L. FBou- man, chef der afdeeling Speciale Zaken der K.L.M., per s.s. „Costa Rica" van de K. N. S. M. naar Curagao, zulks met het oog op de voorbereidingen voor de Kerstpostvlucht Amsterdam—Cura?ao van de „Snip" en de verdere plannen van de K.L.M. ten aanzien van West-Indië. De heer Bouman zal waarschijnlijk eind Maart naar Nederland terugkeeren. Aneta Vaz Dias meldt, dat volgens tele grafisch bericht van commandant Parmen- tier, de Uiver Donderdag a.s. te Soerabaja wordt verwacht. Met betrekking tot den stand der deelne mers aan de Londen—Melboume-race op Maandagavond kan het volgende worden gemeld; De Stodarts zijn om 8 uur 05 n.m. A.T. uit CharleviUe vertrokken; Hansen is om 8 uur 25 uit Charleville vertrokken, ter wijl Melrose zich te Newcastlewaters be vindt. HewettKay bevinden zich te Ccra- clurry, Wright—Polando te Calcutta, Shaw te Boeshir, Davies en Hill op Cyprus en Brook te Athene. Jones en Waller bevinden zich op de terugreis te Allahabad. De beide Stoddards zijn hedenmorgen om 1.15 uur A. T. met hun Airspeed Courier te Melbourne gearriveerd als zesden in de lucht- race Londen-^—Melbourne. De Amerikaansche vliegers Wright en Po lando hebben wegens motordefect tengevolge van een breuk van een der cylinders te Cal cutta den strijd opgegeven en zich uit de LondenMelbourne-race teruggetrokken. Zij zullen binnenkort per schip naar Amerika te rugkeeren, evenals hun toestel de Lambert Monocoupé. Dat de belangstelling voor alles wat des Uivers is nog niet is getaand, bleek gister avond toen de schrijver-vlieger A. Viruly op uitnoodiging van de volksuniversiteit te Rot terdam een toespraak hield over het Neder- landsche succes in de Meibourne-race. Hij sprak voor een stampvolle zaal, die honder den menschen kon bevatten, en vanavond zal hij het nog eens overdoen. Wie meent, dat er na zooveel joublicaties in de dagbladen, die het niet bij kolommen lieten, maar het Uivernieuws dagenlang bij pagina's konden meten, niets nieuws meer te vertellen zou zijn over het geval, vergist zich Viruly heeft een onderhoudende causerie ge houden over den tocht van Parmentier en de zijnen, in het bijzonder bekeken uit het oog punt van den vlieger, aldus het Handels blad. De leek weet niet wat het beteekent de luchtreis naar Indië voor een groot deel in den nacht te moeten maken. Viruly heeft het ons duidelijk gemaakt. De piloten van de K.L.M- plegen dat maar zelden te doen; de grondorganisatie van de route is nog niet voldoende ontwikkeld voor geregelde nacht vluchten. Smirnoff was eigenlijk een der pio niers met zijn Pelikaanvlucht. Want nacht vliegen is een vak op zichzelf. Parmentier is daar bedreven in. Hij heeft van zijn erva ring geprofiteerd. Viruly besprak de geheele route met al de moeilijkheden die Parmentier ontmoette Hij moest bij nacht dalen in Aleppo, waar, a's men de K.L.M.-vliegers gelooven mag, in geen jaren iemand' is geweest. Maar geluk kig scheen de maan. Aleppo, dat geen radio- peilstation heeft, vindt men niet, als men het niet ziet. Rangoon, het kleinste vliegveld van de route was in den nacht gemakkelijk te vin den door de gouden pagode, die er in de buurt staat, en die 's nachts met schijnwer pers verlicht wordt. Te Alorstar landt men in dezen tijd van het jaar in een meer Er staat in October altijd een halve meter wa ter op het vliegterrein. De machines van de Imp. Airways blijven er vaak in steken. Zon der eenige moeite bereikte Parmentier Bata via in 52 uur, waarmede hij het record van Smirnoff halveerde. Dat was niets bijzon ders. Het was precies zoo van te voren uit gerekend in het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag. De eenige fout die Parmentier maakte was dat hij te Djask 12 minuten te vroeg aankwam. Om dien tocht tot Batavia hoeft men evenmin hoera te roepen, dan wan neer men het doet, wanneer de boot van Oostvoorne veilig en wel Rotterdam heeft be reikt. Op dezelfde basis moet het mogelijk zijn, volgens spr., binnen een dag van Batavia naar Amsterdam te vliegen. Met de zon mee heeft de dag veel meer dan 24 uren, vooral als men een groote snelheid kan ontwikkelen Het laatste deel van den tocht heeft de waar heid van Fokkers woorden bewezen, toen hij zeide: de marge tusschen een wereldsucces en een catastrophe is uiterst klein. Ook nu nog. Men beseft nauwelijks, spr. legde hierop vooral den nadruk, hoeveel men heeft te oan ken aan den omroeper van Albury, die auto's naar de renbaan riep. Hij herinnerde eraan dat Roscoe Turner iets dergelijks heeft toe gepast in een film van Warner Brosh, bij welke Mij. hij vliegtechnisch adviseur is. En spr. sprak het vermoeden uit dat Tur ner op deze gedachte was gekomen dooi een avontuur van Scott', dezelfde Scott, die nu den grooten wedstrijd heeft gewonnen, vloog on geveer zes jaar geleden in de buurt van Soe rabaja. Hij moest dalen, want de nacht viel in en de benzine raakte op. Een hilandsch bestuursambtenaar heeft toen zijn auto op de renbaan geplaatst, om den vlieger dcor mid del van den schijnwerper een landingsplaats te wijzen. Zoo heeft het toeval waarschijnlijk een band gelegd tusschen de drie eerstaanko- mende deelnemers in de Melbourne-race. Als die omroeper, zoo zeide spr., niet zoo'n goeden inval had gehadlaten we er niet aan denken. Viruly belichtte nog de moeilijkheden, waarin de Uiver verkeerde toen de machine de 2000 Meter hooge bergen voor Melbour ne naderde. Men zat in een onweer en kon dus niet pei len. Ijs zette zich af op de vleugels, hetgeen de stabiliteit en het gewicht van het vliegtuig ongunstig beïnvloedde en bovendien kregen ook de schroeven last van ijzel. Zij slipten in de lucht. Zoo nu en dan maakte Viruly een opmer king over de andere deelnemers aan den tocht. Wat de Cornet betreft citeerde hij Smir noff, die na zijn terugkeer juit Engeland de opmerking had gemaakt: Twee zitplaatsen op één gilettemesje. Daarmede was bet com fort dezer machines geteekend. De persoon lijke prestatie van Scott roemde spr. ten zeerste. De Panderjager was een buitengewone prestatie van Slot, die een prachtig toestel jouwde, terwijl zijn ervaring eigenlijk niet verder was gegaan dan kleine sportvliegtui- gen. DE HULDIGING VAN DE „UIVER"- BEMANNING TE AMSTERDAM. Het Initiatief Comité Amsterdam (I.C.A.) deelt ons mede: Nu binnenkort de Uiver-bemanning, na haar koenen tocht van Londen naar Mel bourne, waarmede zij de aandacht van de geheele wereld op de beteekenis en waarde van de Nederlandsche vliegkunst beeft ge vestigd, naar ons land terugkeert, zal het I.C.A. de stadgenooten, hiertoe gemachtigd door den heer Plesman, directeur der KL.M., na de ontangst en de huldiging op het ge meentelijk vliegterrein Schiphol, in de gele genheid stellen de Uiver-bemanning, binnen de grenzen van Amsterdam, ook persoonlijk te doen blijken in hoe grooten mate de Am sterdammers met al hun geestdrift ie bewon derenswaardige prestaties der koene vliegers hebben gevolgd. Te dien einde verzoekt het Initiatief Comité (I.C.A.) alle vereenigingen, corporaties, mu ziekcorpsen, buurtvereenigingen en verdere instellingen, die aan deze huldiging op wel ke wijze ook wenschen deel te netnen en van hun belangstelling wenschen blijk te geven, zich te willen wenden tot het I.C.A. (tele foon 53168, secr J. van Erven-Dorens, Mi- chelangelostraat 31), opdat in gezamenlijk overleg deze huldiging zal kunnen worden tot een ware manifestatie van de gevoelens van alle deelen der Amsterdamsche bevol king. Op korten termijn zullen dan de verte genwoordigers van de deelnemende vereeni gingen worden uitgenoodigd tot een bespre king, betreffende de wijze, waarop de huldi gingsplannen ten uitvoer zullen worden ge bracht. Reuter seint uit Honoloeloe dat Kingsford Smith, de Australische wereldvlieger, aldaar gisteren is aangekomen, na den afstand Suva Honoloeloe, ruim 4400' K.M., in 27 uur te hebben gevlogen. Nadat Kingsford Smith Zondag 18.10 van Suva (Fitsji eil.) was vertrokken, is hij op 4500 M. hoogte in een geweldigen storm ge raakt ter hoogte van de Phoenix eilanden. De machine kreeg harde klapj>en, verloor aan snelheid en daardoor aan hoogte, maar Kingsford Smith kreeg daarna weer de con trole over het vliegtuig, zoodat hij veilig het stormgebied kon passeeren. In een later tele gram meldde de koene vlieger, dat hij op 800 K.M. van Honoloeloe was, waarop na eeni- gen tijd zijn veilige landing volgde. naar de politie te gaan. De man had ook de twee lieden gezien. Hij had n.1. voor den win kel op iemand staan wachten. Deze man en de juffrouw zijn de eenige getuigen van het gebeurde. Er is slecht» een vaag signalement van de mannen be kend. De oudste droeg een jekker en een bolhoed, de jongste een bruine alpino. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. Gisteravond heeft de minister van onderwijs, mr. Marchant, voor de beide Ne derlandsche zen ders een radio rede gehouden over het actueele spellingsvraag- stuk. Hieraan ont- leenen we, dat de minister als vast aanneemt, dat zijn vereenvoudi ging of, eigen lijk de spelling v. Ginneken binnen afzienbaren tijd haar strijd gestreden zal hebben. Het verzet van Prof. Huizinga noemde spr. begrijpelijk, maar niet onweerlegbaar. Immers, bij vorige spellingsveranderingen had men ineens maar voetstoots de ingrij pende vereenvoudiging aangenomen. Maar spr. was ervan overtuigd, dat de tegenstan ders van de nieuwe spelling mettertijd tot het inzicht zouden komen dat hun veftet een dwaling was. CRISIS-SLACHTOFFER. Stopzetting bruinkoolontginnings- bedrijf. De directie van de eenige Nederlandsche bruinkool-ontginningsbedrijf Carisborg te Heerlen zal, indien de door haar noodzake lijk geachte confingenteeringsmaatregelen uitblijven, binnen zeer korten tijd het bedrijf stopzetten. Dr. Eckener, die op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering op het oogenblik te Washington vertoeft, heeft de betrokken overheidsinstanties nauwkeurige inlichtin gen gegeven over zijn ervaringen in het in ternationale luchtscheepsverkeer en over de instelling van een Noord-Atlantischen vlieg- dienst. Hij heeft een reeks besprekingen ge voerd met den minister der posterijen, den minister van handel en vertegenwoordigers der admiraliteit. Gistermiddag is dr. Ecke ner door Roosevelt op het Witte Huis op de tea ontvangen, waar besprekingen zijn ge houden over de luchtscheepvaartproblemen waarvoor Roosevelt zich zeer interesseert Gistermorgen heeft dr. Eckener een bezoek gebracht aan de Amerikaansche luchtvaart commissie. Hij sprak als zijn meening uit dat het vliegverkeer over den Noordelijken Atlantischen Oceaan niet alleen uitvoer baar, maar ook volstrekt ongevaarlijk en volkomen veilig was. Gisterochtend even na half acht is een brutale overval geleegd op een chef-winkel juffrouw van een der filialen der firma De Gruyter op den linker-Maasoever te Rotter dam. De twee daders zijn met een buit van 340 spoorloos verdwenen. De 30-jarige chef-winkeljuffrouw, die in de Steven Hoogendijkstraat woont, was om half acht den winkel binnengekomen. Zij liep dadelijk door naar achteren, waar in het magazijn het kantoortje is. Nadat ze haar mantel en hoed had opgehangen, haalde zij de sleutels van kasten en laden voor den dag Ook de sleutel van de brandkast was er bij Zij legde deze alle op een lessenaar in het kantoor. Toen zij zich omdraaide om in den winkel haar werkzaamheden aan te vangen, hoorde zij plotseling gestommel. Twee man nen van ongeveer 50 en 20 jaar traden bin nen. De oudste groette de juffrouw en liep haar voorbij. De jongste echter was minder vriendelijk. Hij greep haar aan en trachtte haar een doek voor den mond te binden Een worsteling ontstond. De vrouw ver weerde zich dermate, dat het den man niet gelukken mocht haar den doek voor den mond te binden of in den mond te stopen Toen zij bleef schopjjen en slaan, dreigde de oudste der twee mannen haar met de woor den: „Houd je kalm, anders slaan we je dood. Ik moet geld hebben". In haar angst wees de juffrouw naar het lessenaartje in het kantoor, waar de sleutels lagen. De oudste greep de sleutels en tracht te daarmede de brandkast te openen. Dit ge lukte hem niet. De man gelastte toen de juffrouw, zelf de brandkast oj»en te maken. Zij durfde niet te weigeren. In de geopende brandkast bleken te liggen vijf zakjes met geld inhoudende tezamen een bedrag van 800. Drie van die zakjes hebben de mannen meegenomen met een gezamenlijken inhoud van 340. Daar mede zijn zijn doodkalm den winkel uitge wandeld in de richting Hilledijk. Toen de winkeljuffrouw van den schrik bekomen was, liep zij naar buiten, waar de overvallers reeds uit het gezicht waren ver dwenen. Zij klampte een voorbijganger aan, dien zij het gebeurde vertelde met het yerzoek Gisteravond omstreeks elf uur heeft in de Brielschelaan te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie Zweedsche schepelingen van het Zweedsche s.s.. „Indianic" dat in de Maas haven ligt, staken plotseling den donkeren Brielschelaan over en bemerkten niet dat met volle vaart een tramwagen van lijn 2 naderde. Twee van hen werden door de tram ge grepen. De 23-jarige stoker Noerdeman uit Kugeace werd deerlijk gewond en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Een been werd hem afgereden, het andere is verbrijzeld. De 28-jarige stoker R. Andersen die een duw van de tram had gekregen bekwam eenige onbeteekende wonden. Hij kon na verbonden te zijn zijns weegs gaan. De toestand van N. is zorg wekkend. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot wijziging der arti kelen 38, 56 en 97 der 1. o.-wet 1920. De minister noemt het verwijt, dat de regeering van de crisismoeilijkheden ge bruik maakt om een financieele strijdvraag, n.1. aangaande de beroepsgelijkheid van man en vrouw, te beslissen, ongegrond daar dit ontwerp zijn oorsprong vindt in het op 15 December 1933 igediende amendement- Zijlstra. De Kamer heeft dus zelf de zaak aan de orde gesteld. Had de regeering toen geen ontwerp toegezegd, dan ware deze kwestie op minder doelmatige wijze beslist. Over het beginsel zelf is bovendien al be slist, toen de wetgever aan den gemeente raad de bevoegdheid gaf, het ontslag van de huwende onderwijzeres imperatief voor te schrijven. Voor de dreiging met concubinaat zal geen regeering kunnen wijken; zij kan daarin nimmer aanleiding vinden om voor een overigens wenschelijk geachte regeling terug te deinzen. De vraag van het kostwinnerschap heeft alleen beteekenis voor wie kostwinner zijn, niet voor wie 't door huwelijk zouden worden. Stellig zullen door het nieuwe voorschrift niet uitsluitend werklooze huisvaders wor den gebaat; wel zal door elk ontslag een plaats open komen voor een werkloozen be voegde, hetzij man of vrouw. De nieuwe overweging houdt inderdaad met de crisis verband en zal als zoodanig slechts een tijdelijke strekking hebben. Mocht de Kamer van een definitieve be slissing afzien en mochten de Verschillende groepen eensgezind aan een aan den onbe kenden duur der crisis gebonden regeling haar zegel willen hechten, dan zal de minis ter tegen een amendeering in dezen geest geen bezwaar maken. Volkomen juist is de opmerking, dat het ontslag kan worden gesteld als voorwaarde voor subsidieering van het bijznder onder wijs, zonder aanranding van de grondwet telijk gewaarborgde vrijheid van aanstel ling. Het ontslag van gehuwde onderwijzeres sen buiten overcompleet is minder eenvoudig dan het schijnt. In het algemeen is dit een maatregel van geheel anderen aard dan ontslag bij huwelijk. De minister zet uiuen, dat hij ernstige bedenkingen heeft tegen een dergelijken maatregel. Het vraagstuk van de vervroegde pension neering zou de minister reeds ter oplossing hebben voorgelegd, indien hij niet het resul taat had moeten afwachten van de bereke ningen der deskundigen. Te zijner tijd hoopt hij over zijn voorstel met de Kamer van ge dachten te wisselen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9