dagblad voor alkmaar en omstreken. ^Dagetiiksch Oisezzicht De memoires van Lloyd George. Jguitenland ^Binnenland Eerlijke bekentenis van een groot man. E No. 260 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK Zaterdag 3 November 1934 136e Jaargang Iets over de Duitsche koloniën. Geschiedenis. Rusland. DECREET VAN GOERING TEGEN PRIJSVERHOOGINGEN. HOUTVESTERS VERVANGEN. Z€t. BUILENPEST TE TANGER. HISTORISCH KASTEEL AFGEBRAND. TWEE AMERIKANEN TE MUNCHEN GEARRESTEERD. Na zeven uur weer vrijgelaten. SNEEUWJACHT IN DEN EIFEL. DE CRISIS IN FRANKRIJK. Na den kabinetsraad. TURKIJE VOERT DE „JAZZ" IN. Oude melodieën worden verboden. RUSSISCHE SPOORWEG- WERKPLAATSEN. Verplichtingen niet nagekomen. JAPANSCH PROTEST TE WASHINGTON. TOKIO TAPAF'S GROOTSTE INDUSTRIECENTRUM. DE AFFAIRE HAUPTMANN. De verdediging berust niet langer bij Fawcett. HET BOERENBEDRIJF IN RUSLAND. Wat vandaag de aandacht trekt Moord op een tandarts door een collega na hevige ruzie. ALiKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maandfln bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boe1*- <"i Handelsdruk kerij vTj. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wie denkt, dat het bij de memoires van den vroegeren Britschen minister-president Lloyd George om den terugblik /an een wijs staatsman, historicus en filosoof gaat, wordt wel zeer verrast. De 72-jarige Lloyd George is nog steeds de jeugdige heethoofd uit de provincie Wales, die ongeveer 50 jaar geleden zijn intree in de Engelsche politiek deed. Maat en gematigdheid, de grondslagen voor iedere rechtvaardige beoordeeling, zijn hem onbekend. Hij is en blijft de geboren polemicus voor wiens pijnen geen der leven de en gestorven politici uit de vorige eeuw veilig is. Zijn ministerieele collega's van vroe ger, Neviile Chamberlain. McKenna, Sir Herbert Samuel en lord Grey kregen alle on aangename dingen te lezen, die hij hun niet mondeling kon zeggen. lederen dag ont vangen de groote dagbladen „rectificaties" van alle mgelijke generaals, admiraals en lolitici, die de auteur Lloyd George naar eneden haalde. In zijn memories behandelt Lloyd George o.a. den tijd van 2 December 1916 af. Het jaar 1917 was voor alle geallieerden bij zonder kritiek. De drie belangrijkste gebeur tenissen in die jaren waren: de onbeperkte duikbootoorlog, de mislukte offensieven van generaal Nivelle en de Russische revolutie. Over deze drie belangrijke punten geeft Lloyd George een massa onbekend en in teressant materiaal, maar alle geschiedkun dige betoogen schijnen slechts een dekman tel voor persoonlijke kibbelarijen te zijn. Van generaal Haig, die niet sympathiseer de met een éénhoofdige leiding der gealli eerde troepen, schrijft hij: „Zijn koppige geest concentreerde zich steeds op de Som- me. Wanneer men een nieuw slagveld voor stelde, koste het alle moeite zijn geestelijke laarzen uit de modder van de Somme te trekken". Naast deze polemieken vindt men ook eenige waardevolle historische herineringen Zoo bijvoorbeeld de hoofdstukken, die den afweer der Duitsche onderzeeërs behande len Toen 27 Januari 1917 de onbeperkte duikbootoorlog begon, ging de situatie van Engeland gelijken op die van Pariis in 1870—71: het geheele land leed onder de belegering door de Duitsche onderzeeërs. Pas in den herfst van 1917 werd de ban verbroken. Lloyd George knoopt aan de her inneringen van deze ontzettende dagen een heftigen aanval vast tegen de indertijd be velvoerende generaals, die de geheele be volking onder de wapenen wilden roepen Lloyd George beweert, indertijd tevergeefs getracht te hebben het duidelijk te maken, dat een boer achter den ploeg tijdens de blokkade, belangrijker was dan drie solda ten aan het front. En inderdaad kon Engeland de blokkade betrekkelijk goed weerstaan, doordat de in tensief bebouwde bodem voldoende levens middelen opleverde. van continentale operaties fwft Georg« in het begin, evenals ivi voorstander van het plan-Nivelle. De aanval tegen de centrale legers zou op het Italiaansche front ondernomen worden Later had hij meer vertrouwen in het plan van generaal Sarrail. dié den aanval van den Mlkan uit wilde ondernemen. Tegen het einde van den wereldoorlog was hij het met 'emenceau en Foch over een éénhoofdige Kgerleiding eens. Hij toonde daarbij een houding, die van die zijner landslieden zeer sterk afweek, wanneer men aan het Engelsche spreekwoord uit die dagen denkt: „Een goed tngelsch soldaat sterft liever onder een En- gelschen chef dan dat hij onder een vreemden chef zou overwinnen". Sprekend over de Russische revolutie her innert Lloyd George er aan, dat Engeland zich nooit door de gebeurtenissen in Oost- Europa bedreigd voelde. Hij laat de gelegen heid niet voorbijgaan de bewering, als zou Henderson tengevolge van zijn Sovjet-wel- gezinden geest het kabinet hebben verlaten, te logenstraffen. Lloyd George verklaart ook, dat slechts tengevolge van een misverstand de tsaar en zijn familie niet naar het buitenland vluchten konden. De oud-premier heeft ook den moed gehad een oorlogsbericht te publiceeren, dat de ware bedoelingen van Groot-Britannië ten opzichte van de Duitsche koloniën onthult Het betreft n.1. het rapport van den Zuid- Afrikaanschen generaal Smuts, die in de laatste jaren van den wereldoorlog zijn ver trouweling was. Smuts speelde bij de ver overing van de Oost-Afrikaansche bezittingen van Duitschland een buitengewoon belang rijke rol. Hij sloeg voor Versailles o.a. de volgende maatregelen voor: „Ten eerste: het Duitsche koloniale rijk moet vernietigd wor den, teneinde in Afrika de veiligheid van de verbindingswegen van het Empire te kunnen garandeeren; ten tweede: het Turksche rijk moeten alle bezittingen ontnomen worden die Duitschland een uitbreiding naar het Oosten zouden kunnen toestaan. De Zuid- Afrikaansche generaal ging van het standpunt punt uit: geen Duitschers in onze nabijheid het zijn slechte buren. Deze opvattingen van Smuts zijn in het Verdrag van Versailles tot uiting gekomen. Dat Lloyd George niet bang is voor de waarheid, blijkt uit de publicatie van deze mededeeling: „Rig'ht or wrong my country". Toen men onlangs hoorde, dat Lloyd George met zijn imkerij een eersten prijs had gewonnen, meende men, dat hij de poli tiek vergeten had. Zijn laatste deel van de memoires bewijst het tegendeel. In Engeland vat men de persoonlijke aanvallen niet zoo ernstig op, het Enge'sche temperament is in staat deze dingen langs zich heen te laten gaan. Men verheugt zich daarentegen over het interessante nieuwe materiaal en over het onloochenbare feit, dat deze sprankelende, origineele geest van den Engelschman Lloyd George is. Minister-president Goering heeft naar aan leiding van de gisteren gehouden bespreking der Duitsche Rijksstadhouders bepaald, dat in het bizonder in geval van prijsverhooging van levensmiddelen zeer krachtig moet wor den opgetreden. De prijzen voor levensmidde- 'en moeten voortdurend worden gecontro leerd. Zes Memellandsche houtvesters zijn ont slagen en in hun plaatsen zijn benoemd groot-Litausche houtvesters. Motief voor het ontslag is het niet beheerschen van het Litausch. DE PüTSCHDREIGING AAN DE SAAR. De Frrnsche voorzorifsmaatre gelen op advies van Engeland getroffen? Uit betrouwbare bron verluidt, dat de jongste houding van Frankrijk ten opzichte van de Saarkwestie op aanraden van Enge land is aangenomen. De Engelsche zaakgelastigde in Parijs, Campbell, heeft, zoo heet 't, stappen gedaan bij den Franschen minister van buitenland- sche zaken, Laval, en hem het Engelsche standpunt inzake het Saargebied uiteen ge- Tijdens het onderhoud met Laval heeft de Engelsche zaakgelastigde o.a. erop gewezen, dat Engeland het gevaar van een Duitsche Putsch in het Saargebied een factor acht, waarmede men rekening houden moet. Bovendien maakt de Engelsche regeering bepaalde bezwaren met betrekking tot de pei- soonlijke veiligheid van den president van de Saarlandsche regeering, Knox. Verder verluidt van eveneens welingelichte zijde, dat de Engelsche zaakgelastigde Laval op de noodzakelijkheid van een internationa le politieversterking in het Saargebied I'jdens de verkiezingen gewezen heeft. In verband hiermede heeft Campbell ook erop gewezen, dat den president der regeeringscommissie zekerheid moet worden gegeven dat hij, in dien zulks noodig b'ijkt, zijnerzijds op den steun van de troepen der geallieerden reke nen kan. Tenslotte wordt nog vernomen, dat na dit onderhoud tusschen den Engelschen diplo maat en den Franschen minister van buiten- landsche zaken vier detectives van Scotland Vard naar Saarbrücken zijn gezonden, om als persoonlijke lijfwacht van Knox te die nen. Ten aanzien van de Fransche maatregelen aan de grens van het Saargebied wordt van 8ezaghebbende Engelsche zijde opgemerkt, dat deze maatregelen zeer zeker de goedkeu ring van Engeland wegdragen en dat ze niets meer beoogen dan de toepassing van de vroeger gesloten internationale verdragen. uiulc destiids bij de ontruiming van het Saargebied tusschen den Volkenbond en de regeeringscommissie van het Saarge bied overeengekomen, dat laatstgenoemde een beroep zou kunnen doen op de naastbij gele- gen Fransche troepen, ingeval de Saarpolitie met in staat zou zijn, de orde te handhaven. Een dergelijk ingrijpen der Fransche troe- oen sluit intusschen in beginsel een meedoen van Engeland niet in, en Frankrijk heeft ook geen enkel verzoek te Londen gedaan, om En gelsche troepen aan een eventueel optreden van Frankrijk te doen deelnemen. De Fransche ambassade spreekt ten stel ligste tegen, dat v. BiUow, de staatssecreta ris van buitenl. zaken, zich naar Fran- gois Poncet zou hebben begeven, om tegen de door Frankrijk aan de Saargrens getrof fen maatregelen te protesteeren. Te Tanger in Spanje hebben drie personen builenpest. Te Gibraltar hebben de autori teiten van den gezondheidsdienst reeds over te treffen maatregelen beraadslaagd. Tengevolge van een geweldige brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, is het historische kasteel van BoisDraine te Eprave in de provincie Namen geheel ver woest. De brandweer van Dinant kon ter be strijding van de viammen vrijwel niets uit richten tengevolge van gebrek aan water. Vrijwel niets kon worden gered. De dochter van den kasteelhouder, mej. Everaers de Velpe kon slechts met groote moeite worden gered. Twee Amerikanen, miss Helen Lister en G. Griffith Johnson Jri zijn door de politie ge- ariesteerd, toen zij naar een oefening van de S A. keken, omdat ihiss Helen een kiektoestel droeg. Zij werden er van beschuldigd „spionnen" te zijn en naar de gevangenis overgebracht. Na zeven uur werden zij weer in vrijheid gesteld. De politie had niet willen gelooven, dat het Amerikaansche meisje geen foto's had genomen, voordat zij alle films, welke de Amerikaansche.in haar bezit had, had ont wikkeld. <<- In den loop van gister heeft in den Eifel een hevige sneeuwjacht gewoed, die ver scheidene uren heeft geduurd en de hoogten onder een dikken sneeuwlaag bedekte. Door de zware vrachten sneeuw werden verschillende leidingen gestoord, zoodat eenige plaatsen geruimen tijd zonder elec- trischen stroom zaten. Gistermorgen is in het geheele Rijngebied lichte sneeuw gevallen. Daar in den loop van den morgen de temperatuur steeg, smolt de gevallen sneeuw echter spoedig weef. In Fransche regeeringskringen schijnt men na den kabinetsraad weer wat optimistischer gestemd te zijn. Men heeft den indruk, dat de besprekingen over een grondwetswijziging in den loop van den morgen te houden minister raad een voor alle partijen aannemelijke op lossing zal opleveren. De oude Turksche melodieën zullen niet meer in Turkije ten gehoore mogen worden gebracht. Mustapha Kemal Pasja heeft in de rede voering, waarmede hij de zitting van het parlement heeft geopend, verklaard, dat voortaan Turksche muziek volgens de mder- ne opvattingen en de moderne opvattingen van harmonie moet worden gecomponeerd. De Turksche minister van toinnenlandsche zaken heeft decreten uitgevaardigd, waarbij de radio-uitzending van Turksche muziek wordt verboden. Alleen muziek, welke vol gens de algemeene methodes is gecompo neerd, mag worden uitgezonden. Het Volkscommisariaat voor het Ver keerswezen publiceert een rapport over den moeilijken toestand, waarin de Sovjet Rus sische spoorwegen verkeeren. Verklaaid wordt dat de werkplaatsen hun verplich tingen met betrekking tot de verbetering van locomotieven niet nagekomen zijn. Verscheidene werkplaatsen hebben slechts 48 van het plan uitgevoerd, waardoor het geheele verkeer in gevaar zou worden ^[ieTv^oikscommisariaat dreigt met dwang maatregelen, indien de bevelen niet worden opgevolgd. Officieel wordt medegedeeld, dat op aanstichting van het ministerie van buiten- landsche zaken de consul te Los Angeles heeft geprotesteerd tegen de uitwijzing van Japansche kolonisten uit Arizona (V.S.) De bladen deelen mede, dat het aanta uitgewezen families van 30 tot 51 is toege nomen en dat in het geheel 160 Japanners de mededeeling van de Amerikaansche auto riteiten om de Vereenigde Staten in den zoo kortst mogelijken tijd te verlaten, hebben ontvangen. Voorts wordt medegedeeld, dat het minis terie van buitenlandsche zaken den ambas sadeur te Washington opdracht heeft gege ven stappen te doen. De hoofdstad van Japan Tokio heeft vol gens de door het bureau voor statistiek van het departement van binnenlandsche zaken zoo juist gepubliceerde cijfers Osaka als in dustrieel centrum vrijwel overvleugeld. Vol gens deze cijfers was het aantal fabrieken, waar meer dan vijf arbeiders werkten in het laatste jaar 38 605 hetgeen een vermeerde- ring beteekent met 2.975 ten opzichte van het voorafgaande jaar, terwijl het aantal arbeiders bedroeg 273.303, hetgeen een toe neming beteekent met 15 pet. Bruno Richard Hauptmann zal tegen de beschuldiging van den attorney general van New Jersey, dat hij de baby van Charles Lind'bergh zou hebben vermoord, worden verdedigd door een advocaat, die er voor be kend staat slechts weinig strafzaken, waarin hij als verdediger optrad, te hebben verlo ren. James A. Fawcett, die nog maar weinig bekend was vóór hij raadsman v/erd in de ze geruchtmakende zaak, is, volgens een gisteren door Mrs. Hauptmann afgelegde verklaring, ter zijde gesteld. In zijn plaats is gekomen Edward J.Reil- ly uit Brooklyn. Sedert 1922 is de heer Reilly een promi nent lid van de New Yorksehe balie, die succes heeft gehad in eenige sensationneele strafzaken. Llyd Fisher, een advocaat uit Fleming- ton, zal Reilly behulpzaam zijn, doch Reilly zal er over beslissen, welke tactiek door de verdediging van Hauptmann zal worden gevolgd, terwijl hij de verdediging voor het Hof persoonlijk zal leiden. DE ONVINDBARE MISDADIGER. Zweden's John Dillinger. Ook Zweden heeft nu zijn „gemeen schapsvijand Nr. 1", naar wien het ge heele land op zoek is. Het is de zeer knappe Bengtsson, die er voor bekend staat, dat hij bij zijn vele vergrijpen nooit geweld gebruikt, maar een ruétig optreden gevolgd door een snelle vlucht, prefereert. Zijn specialiteit is het inbreken in de bagagebureaux van spoorwegstations. Het aantal inbraken, dat hij heeft gepleegd is moeilijk te schatten en het is zelfs gewoonte ge worden, iedere misdaad waarbij de da der ontsnapt op zijn rekening te schrij ven. Intusschen is iemand er in geslaagd, den bandiet te zien te krijgen. Deze man ontdekte in de bpsschen van Fylkesboda bij Kristianstad een tent, waar hij twee mannen aan den maaltijd zag. Hij bracht onmiddellijk rapport uit aan de politie, maar toen de arm der gerechtig heid op het tooneel verscheen waren de vogels gevlogen. In de tent vond men een paar gemakkelijke sofa's, een aan tal geweren, ammunitie en een groote hoeveelheid dynamiet. Duizende Russische boeren hebben beslo ten hun bedrijven op te geven en toe te tre den tot collectieve bedrijven. Het verluidt dat na 15 November beslagneming zal kun nen plaats vinden, indien de belasting niet spoeaig wordt voldaan. Volgens een mededeeling van den Com missaris voor den landbouw zijn in de Sov jet Unie 233.000 collectieve boerenbedrijven gevestigd, welke uit 16 millioen boerenhoe ven bestaan. De invoering van een strenger belasting systeem zou een trek van boeren uit Cen traal Rusland naar het Verre Oosten ten gevolge hebben, waar de boeren uit politie ke, economische en militaire overwegingen niet 'belast worden. WAAR ZWERFT DE NOOR, ADOLF HANSEN? 21 Juni vertrok hij per zeilboot uit Chili. Men verkeert in ongerustheid over het lot van een Noor, Adolf Hansen, die op 21 Juni geheel alleen in een zeilboot uit Chili is vertrokken, om langs de kust naar Valparaiso te varen, maar van wien sedertdien niets meer is vernomen De eenige hoop is, dat Hansen direct naar Australië is gegaan, in welk geval hij nog op den Stillen Oceaan moet rondzwerven. Admiraal Calderon, van de marine basis te Talcahuano, heeft aan alle De memoires van Lloyd George. (Dag. Overzicht). Hitier en het Saargebied. (Buiten land.) De a.s. Kabinetscrisis in Frankrijk. (Buitenland). Tandarts door tandarts te Den Haag vermoord. (Binnenland). Auto te Tilburg te water, inzittend echtpaar verdronken. (Binnenland). Nederland heeft het clearingver- drag met Duitschland opgezegd. (Binnenland). De Zesdaagsche begonnen. (Sport). Inbraak ijzermagazijn de Wild. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) schepen draadloos verzocht, naar den eenzamen zeiler, die den tocht onder nam slechts vergezeld van een hond en een kat, uit te zien. In Augustus 1932 is Hansen uit Oslo vertrokken. Driemaal is hij den Atlan- tischen Oceaan overgestoken en heeft Chicago, Rio de Janeiro en Buenos- Ayres aangedaan. Gistermiddag te ongeveer half vijf heeft zih een schokkend drama afgespeeld ten huize van een tand arts aan de Laan van Meerder- voort te Den Haag. In verband met het overdoen van zijn praktijk aan een eveneens te Den Haag wo nenden tandarts schijnt een korte, hevige on- eenigheid te zijn ontstaan tusschen beide heeren, met als gevolg, dat de tandarts die op bezoek was met een scherp voorwerp aan den hals ernstig werd gewond. Bloedend vluchtte hij de deur uit, doch stortte na eeni ge passen neer en overleed kort daarop. De andere was inmiddels zijn woning ont vlucht, doch heeft zich eenige uren later zelf aangemeld aan het politiebureau aan de Ar- chimedesstraat. Hij bekende het misdrijf te hebben gepleegd. De politie heeft den man, die in sterk over spannen toestand verkeerde, in bewaring ge houden. Het lijk van den verslagene is naar het zie kenhuis aan den Zuidwal overgebracht. BRAND TE AMSTERDAM. Gisteravond tegen negen uur werd brand ontdekt in den sigarenwinkel van den heer Grosman, gevestigd Westerstraat 226 te Am sterdam. Buren en voorbijgangers waar schuwden ijlings de politie en brandweer, welke sjjoedig ter plaatse was. Onmiddellijk werd het vuur met kracht bestreden en de brandweer die met twee stralen water gaf, wist de vlammen tot den winkel en een ge deelte van een achtergelegen kamer te beper ken. De winkel brandde totaal uit. De oor zaak van den brand is onbekend. Het gebeur de trok in deze volkrijke buurt groote belang stelling. De winkelier woont elders en had om acht uur zijn zaak verlaten. Daar hij niet thuis was, kon men hem niet waarschuwen. CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND OPGEZEGD, Met inachtneming der opzeg gingstermijn van veertien dagen. Met het oog op gerezen moeilijkheden bij de uitvoering van het Ned.-Duitsch clearing-verdrag van 21 September 1934 heeft de Nederlandsche regeering giste ren gebruik gemaakt van de haar ver leende bevoegdheden dat verdrag met een termijn van veertien dagen op te zeggen. Het D. N. B., dat bovenstaand bericht bevestigt, meldt nog, dat Duitschland tot 16 November (den 15den November eindigt immers thans het verdrag) de viezen ter beschikking stelt tot de helft van het bedrag, dat voor de maand No vember was toegewezen. Nader hooren wij, dat heden door de regeering een uitvoeriger mededeeling zal geschieden. Het gevolg van deze opzegging zal zün, dat 16 dezer de toestand als vóór 24 September weer intreedt, dus de auto nome clearing tegenover Duitschland, zooals die tusschen 15 Augustus en 24 September bestond. Welke verdere gevolgen voor de Ne derlandsche exporteurs hieruit voor' zullen vloeien dient te worden afge

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1