JMmnieuws Jijdsdliiften J^xyeken Jjxcmeel JButetdmtd DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. WIJZIGING IN AARDAPPELEN CRISISREGELING. De zoogenaamde „Bonken" thans onder de consumptie aardappelen. LEEUWARDEN- Moor kleine tuinen. TREINONGEVAL IN BELGIE. Stoker gedood. TRAMONGELUK IN BELGIE. 13 gewonden. prijzen vervangen worden door garantieprij zen, met handhaving van de buitenlandsche minimumprijzen? 4. Blijven maatregelen ter controle van den uitvoer noodzakelijk? Vraag 1 wordt bevestigend beantwoord; de vergadering spreekt zich dus uit voor handhaving der saneeringsmaatregelen. Vraag twee wordt afwijzend beantwoord; minimumprijzen wenscht men niet genand- naafd Zoowel vraag drie als vier worden bevestigend beantwoord. De vergadering is dus van oordeel, dat de binnenlandsche mi nimumprijzen vervangen dienen te worden door garantieprijzen, met handhaving van de buitenlandsche minimumprijzen. Ook wenscht men handhaving van maatregelen n" e van ^en "itvoer. De aldus na ample besprekingen geformu- eerde wenschen zullen ter kennis van den minister worden gebracht De minister van Economische Zaken heeft de vraag, wat voor de naaste toe komst inzake den crisissteun voor aard appelen moet worden gedaan, nauwkeu rig overwogen. Daarbij is beslist, dat de maat der consumptieaardappelen dient te worden verruimd, waardoor ook de z.g.n. bonken in consumptie kunnen worden gebracht. De Minister is daar mede aan een herhaaldelijk tot hem ge richt verzoek tegemoet gekomen. Het verbruik van aardappelen zal daardoor toenemen. De kosten van het levens onderhoud worden verlaagd. Daar de aardappel zoo bij uitstek een volksvoedsel is, is overwogen of de ge- heele steunregeling niet zou kunnen worden opgeheven Dit is evenwel on mogelijk gebleken. De oogst blijkt, tegen de aanvankelijke verwachting, ruim te zijn uitgevallen, terwijl de vooruitzich ten van den export ongunstig zijn. Zou iedere steun worden opgeheven, dan be staat in de komende maanden gevaar voor een ernstige daling van de prijzen. Dit moet worden voorkomen. De rege ling wordt dus na 1 Januari verlengd. Mochten zich evenwel in den loop van het seizoen zoodanige wijzigingen in den toestand voordoen, dat tot intrekking of wijzigingen van heffing kan worden overgegaan, dan zal met de financieele belangen van hen, die voor dit seizoen de gebruikelijke wintervoorraden heb ben gevormd, voldoende rekening wor den gehouden. Over de technische uit voering der nieuwe maatregelen verne men wij nog het volgende: De Nederlandsche Staatscourant be vat dezer dagen een beschikking van den minister van Economische Zaken tot wijziging van art. 20 van de Crisis- Akkerbouwbeschikking 1934 III. Hier- df r wordt ten aanzien van aardappelen behoorende tot de rassen: Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsch Blauwe, Bravo, De Wet, Eigenheimer, Bevelander, en Roo- de Star, de bepaling, dat aardappelen bestemd voor menschelijke consumptie moeten kunnen vallen door een vier kante opening van 3600 m.M.®., terwijl de lengte niet meer dan 8 c.M. mag bedra gen, opgeheven. Voor deze rassen geldt dus alleen nog de bepaling, dat aardappelen bestemd voor menschel ijk voedsel niet mogen kunnen vallen door een vierkante ope ning van 1225 m M®. De bepalingen omtrent de denaturatfe- toeslagen blijven onveranderd gehand haafd, zoodat de bonken niet voor een denaturatie-toeslag in aanmerking ko men. Om voor dezen toeslag in aanmerking te kunnen komen moeten de aardappe len gezond zijn alsmede geschikt en uit sluitend gesorteerd voor menschelijk voedsel en kunnen vallen door een vier kante opening van 3600 m.M'. niet kun nen vallen door een vierkante opening van 1225 m M2. en niet meer dan 2 c.M. lang zijn. De heffingen op aardappelen blijven gehandhaafd met dien verstande dus, dat voor de bonken' van bovengenoemde rassen, vervoerd in ongedenatureerden toestand niet meer een heffing van 2.doch van 1.per 100 K.G. ver schuldigd is. EEN CINEAC-THEATER TE AMSTERDAM. Ultra moderne constructie voor vertooning van dagblad in beeld. Tusschen de onregelmatige gevels van de Reguliersbreestraat, tegenover de barokke pui van het Theater Tuschinsky, rijst, sterk contrasteer end in deze vertrouwde omgeving van Amsterc'amsche binnenstad, een grijze constructie van glas en beton omhoog. Het is het nieuwe Cineac Theater gebouwd naar een ontwerp van der. architect ir. J- Duiker, dat dezer dagen onder groote be langstelling in aanwezigheid van tal van genoodigden geopend is. De Cineac-Theaters zijn in Nederland nog onbekend, doch zij die België en Frankrijk kennen, hebben meestal in Antwerpen, Brus sel, Parijs kennis gemaakt met deze theaters, die in zooverre afwijken van de gewone bioscopen, dat hun voorstelling meestal nog geen uur duurt, den geheelen dag wordt voortgezet en uitsluitend bestaat uit de ver tooning van het laatste nieuws in beeld, dat de bezoekers der gewone bioscopen slechts kennen uit het filmjournaal, dat een onderdeel vormt van het bij-programma der groote theaters. In een uiteenzetting, die ir. Duiker van te voren aan de pers had gegeven, verklaarde hij o.a. dat het Cinéac Theater beschouwd moet worden als een der nieuwste vormen van de journaiisjek, een dagblad in beeld, een methode om op aangename en pakkende wijze kennis te nemen van de belangrijkste wereld gebeurtenissen. Het Cinéac-Theater vervult dus een andere rol van het gewone bioscoop-theater, waar heen men gaat, om gedurende eenige uren verstrooiing te zoeken. Het doM 'van de Cinéac is informatief, zakeiijk, en het voor dit doel bestemde gebouw moet dus in de eerste plaats voldoen aan het beginsel der zakelijk heid, zonder dat het comfort uit het cog mag worden verloren. De „Handei3blad''-Cinéac te Amsterdam, de eerste in Nederland, is geheel volgens dit beginsel gebouwd en voldoet geheel aan de moderne accoustische begrippen. Het ge luid, afkomstig van de luidsprekers achter het scherm, wordt gericht in de zaal, die een ovalen vorm als van een ei heeft, en ver spreidt zich daardoor gelijkmatig door de ruimte. Teneinde terugkaatsing van het geluid te voorkomen zijn die wandgedeclten en het plafond, die door het gerichte geluid getroffen v/orden volgens een nieuw systeem van de N.V. Herstel Co. met asbest bespoten waardoor het geluid volkomen wordt geab sorbeerd. Een ingewikkelde ijzerconstructie, die de Amsterdammers geruimen tijd hebben kunnen waarnemen, was noodig om den eigenaardigen ei vorm van de zaal te ver krijgen. De ventilatie en verwarming van een zaal, die den geheelen dag voor het publiek ge opend is, vormen een apart probleem, dat met behulp van moderne installaties is opge lost. Een thermostaat in de zaal regelt auto matisch de temperatuur, terwijl met behulp van een hygrometer en automatische schake lingen de vochtigheidsgraad van de lucht eveneens automatisch geregeld wordt. Een merkwaardigheid van het bouwwerk is de cabine, in elke bioscoop gewoonlijk een voor het publiek verborgen heiligheid. Overeenkomstig het zakelijkheidsprincipe ging ir. Duiker er echter van uit, dat de „keuken" van het bedrijf en de moderne schoonheid van volmaakte technische appa raten gerust voor het publiek zichtbaar mocht zijn. Derhalve fungeeit als cabine de betegel- die ruimte die achter de groote glazen wan den ligt, die op de Reguliersbreestraat uit zien. Van de straat af kan men de operateurs hun twee van de modernste uitvindingen voorziene projectie-apparaten zien bedienen Een klein projectie-apparaat voor het projec teeren van lantaarnplaatjes is bestemd voor de projectie van nieuwsberichten, beurskoer sen en het doen van m-ededeelngen op een gedeelte van den wand naast het witte doek. De zaal maakt, mede door de indirecte be lichting, en het ontbreken van een scheiding tusschen plafond en wanden tengevolge van den „elerschaal-vrm", een merkwaardigen indruk. De confoitabele zitplaatsen zijn van verchroomd metaa' en donkerblauw leer. In totaal biedt het theater plaats aan vijf honderd menschen. In zaal en op balcon wordt streng het een-richting verkeer" ge handhaafd zoodat men altijd door de deuren rechts binnenkomt en links de zaal verlaat. Met behulp van een lichtstraal en ten foto- electrische cel die het relais van een el-ec- trischen dranger in beweging brengt, wordt voor eiken bezoeker, die binnentreedt, de toe gangsdeur automatisch geopend terwijl te vens automatisch het aantal bezoekers wordt geteld. De voorstellingen duren ongeveer vijftig minuten en worden den geheelen dag voortgezet. Het ligt in de bedoeling voort durend naast het witte scherm de voornaam ste nieuwsberichten en beurskoersen te pro- jecteerën. Men maakt gebruik van een zoo danig projectie-systeem, dat de zaal nooit vol ledig in dor.ker behoeft te worden gehuld, wat met het gaan en komen van bezoekers ook vrij lastig zou zijn, doch dat in de zaal tijdens de voorstellingen een halfduister kan b'ijven heerschen, zonder dat daardoor de scherpte en duidelijkheid van het beeld be nadeeld wordt. DRAlSIflA-vANWLKENBURG'S- e A •'iLEVERTR/ „HET MEISJE MET DE BLAUWE HOEP". De nieuwe film der Wil Tuschinski Pro ductie „Het meisje met de blauwe hoed" naar de gelijknamigen roman van Joh. Fa- bficius, die onder regie van Rudolf Meinert vervaardigd werd, naar een scenario van Alex de Haas, is thans gereed. De film speelt in een soldateniniiieu en behandelt het vroolijke leven in het kamp Waalsdorp. De hoofdrollen worden vervuld door Truus van Aalten, als Betsy, Lou Bandy als Toontje en Roland Varro als Daantje Voorts treden in deze film op Wi'.ly Haak, mevr. CrispijnMulders, W. v. d. Veer, Lau Ezerman, Mathieu van Eysden, Dries Krijn en vele figuranten. Aan de camera stond Theo Güsten met zijn staf E. Clau- nink, J. Fernhout en Eysma. De muzikale leiding was in handen van Max Tak, die ook de in de film voorkomende liedjes com poneerde. Dr. Wohlrad zorgde voor het technisch geluid. Algemeene productieleider was de heer Wil Tuschinski. Johan Fabricius heeft de laatste opnamen bijgewoond. De film zal waarschijnlijk met Kerstmis voor het eerst worden vertoond Het Novembernummer van De Nieuwe Oids brengt een hulde in dichtvorm van Willem Kloos aan dr. K. H. de Raaf. N. G. geeft een nabetrachting over het feest van Lodewij'k van Deyssel, Felix Timmermans vervolgt zijn vertelling „Boerenpsalm" en W. J. W. Koster verhaalt van den ontwikke lingsgang der oude comedie. Er is een tref fende schets van Ralph Springer over de negerhut van Ouwe Toon, Willem Kloos pu bliceert Nieuwe Gids-correspondentie en er volgen verzen van Hé'ène Swarth. van Jeannette Wink—Nyhuis en van H. Elder- mans. Na „Binnengedachten" van Willem Kloos en na bespreking door denzelfde van de kwestie Vosmaer—Kloos geeft Maurits Wagenvoort zijn buitenlandsch overzicht, pu bliceert Jeanne KloosReyneke van Stuwe haar damesrubiiek (Feiten en Fantasieën) en volgen er bibuographieën van Herman Mid dendorp en Max Kyzer. Die in liet denker, door Jan Cam- pert Uitgave N.V. H. P. Leopotd's Uitgeversmaatschappij te 's Gra- venhage. Joost Verheyde heeft hoe lang schijnt het al geleden zijn eindexamen gedaan en is empiové geworden op een bank in Den Haag. Het leven van Joost had zijn kleine geriefelijkheden en hij ciacht eigenlijk niet aan den dag van morgen totdat de malaise kwam en de bank Ge diensten van Joost niet meer noodig had. Toen heeft Joost gesolliciteerd en is na lang wachten op een andere bank gekomen, een bank, die het iets langer heeft uitgehouden en ook over den kop gegaan is. Sindsdien heeft Joost overal gesolliciteerd zonder dat men hem ergens noodig had. Hij heeft zijn eischen steeds lager gesteld en is eindelijk reiziger in stofzuigers geworden. Hij is trap op en trap af gelcopen en heeft overal het merk van zijn firma aanbevolen, maar de meeste vrouwen hadaen geen tijd om naar hem te luisteren en die wel tijd hadden, hadden ook al een stofzuiger. Zoo kwam het, dat Joost in het begin van dit boek in De Roemer zit en nog een paar dub beltjes te verteren heeft. Hij leest er in het plaatselijk dagblad een bericht, dat de een of anaere oplichter gratis in een hotel gelogeerd heeft en omdat hij be hoefte heeft aan een warm maal en een goed bed, besluit hij dat vcorueeld te vólgen. Op zijn kleeren is hij altijd zuinig geweest en daarom gelukt het hem in een goed hotel te komen waar hij een stevigen maaltijd bestelt en van een warm bad geniet. In hetzelfde hotel logeert een adellijke dame, die de on voorzichtigheid heeft haar tasehje niet enkele honderden guldens op de toilettafel te laten liggen. Joost's tweede misstap volgt onmid dellijk op den vorigen, hij verdwijnt met het geld en vanaf dat oogenblik verandert hij in den man, die volkomen berust in de richting, welke het leven hem uitgestuurd heeft, die een goede bekende wordt in allerlei kroegen van verdacht allooi en daar bekend staat als „De Stille", een man, die blijkbaar betere dagen gekend heeft maar in het wereldje waarin hij nu verzei'd is zich wonderlijk vlug bij men schen en toestanden aanpast. Hij wordt com pagnon van Toon'je, die een Credietmaat- schappij zonder geld.-heeft en leeft van de voorschotten, die goedgeloovige klanten voor het nemen van informaties storten en het duurt niet lang of Hij onderneemt met Toontje een kleine inbraak, die voldoende oplevert om er weer eenige maanden van te kunnen leven. In „De „Kakatce" van moeder Sjaan komen de mannen en vrouwen van het Amsterdamsche onderwereldje samen. Daar verschijnen Oome Daan, de souteneur, Nap de Zwaan. Gore Genitje en Lange Willem en vrouwen als Marie, Cisca en Zwarte Lizzy, die wel in dienst van Oome Daan zijn, maar in haar vrijen tijd gelegenheid voor eigen amourettes hebben. „De Stille" en Zwarte Lizzy hokken samen en er is een roerende aanhankelijkheid van deze vrouw voor den verloopen meneer, die van inbraken leeft. Campert beschrijft scènes op het politie bureau als.„De Stille", Oome Daan en Toontje van een inbraak verdacht zijn en ook de rechtszitting waar Oome Daan tot 20 jaar wordt veroordeeld omdat hij de verraadster Marie heeft doodgestoken. Joost ontmoet in mr Rykens op de rechts zitting een ouden H. B. S.-vriend, die tever geefs probeert hem een klerkenbaantje te be zorgen. Joost is het nieuwe leven té zeer gewoon geraakt om zich nog in het oude te kunnen schikken. Een overval in een hofstee op een bejaarden boer en diens dochter, waarbij Lange Willem, „De Stille", Toontje en de Koorddanser samenwerken doet hen een tijd in welstand leven. „De Stille", die ter wille van de verdienste met Sjanètje samen werkt, een duister heerentype, die in „sneeuw" handelt, ziet zich zijn bron van inkomsten weer ontnomen als de cocaïnesmokkelaar plotseling naar het buitenland vlucht. Dan komt de groote daad in het misdadigersleven van Joost Verheyden. de daad waarin de be schaving van zijn afkomst hem voor jaren naar de gevangenis brengt. Bij een inbraak op een scheepswe-i, die hij met den Koord danser onderneemt, wordt Joost plotseling verrast door de komst van den nachtwaker Er is geen keus meer. hij of de nachtwaker moeten vallen. Joost slaat toe met zijn breek ijzer en er valt een vrouw op den grond, die de dochter van den nachtwaker blijkt te zijn. Inplaats van te vluchten neemt Joost Ver heyden het bloedende meisje in zijn armen en laat zich arresteeren. Zoo is het korte, veelbewogen leven van Joost, die begon als een eerlijk man en ein digde als eer. moordenaar. Jan Campert vertelt het alles zoo geleide lijk en doet het logisch verband der gebeurte nissen zoo scherp naar voren komen, dat niemand zich eigenlijk over dezen gang van zaken verwondert. Niet Joost zeif, maar de omstandigheden hebben hem tot een moordenaar gemaakt. Jan Campert moet dit wereldje gekend heb ben om het in finesses te kunnen weergeven Hij zal zijn studiemateriaal niet gemakkelijk hebben verkregen, maar hij heeft dan ook een boek kunnen schrijven, dat juist door het sober verhaal en de rake teekening van per sonen en toestanden zoo treffend het leven schetst van hen, die in het donker werken. Tj. 70-JARIG JUBILEUM „THALIA" TE GROOTSCHERMER. Zondagavond heeft onze tooneelvereeni- ging „Thalia" op luisterrijke wijze haar 70 jarig jubileum herdacht. De feestelijk aange- k'eede kolfbaan van den heer H. H van Truijen, was geheel bezet. Vele oud-leden en oud-dorpsgenooten gaven door hun aanwe zigheid blijk van belangstelling. Op den heer R. Koster, voorzitter-regisseur der vereeni- ging rustte de aangename taak het overwel digend groot aanal bezoekers het welkom toe te roepen. Spreker gaf onomwonden te ken nen, dat men wel belangstelling had ver wacht, doch dat deze zoo groot zou zijn, had Thalia niet durven hopen. Na de opening voerden verschillende spre kers het woord. Burgemeester Kolb bood namens het ge meentebestuur met een toepasselijke felicita tie bloemen aan, terwijl spr. tevens als voor zitter van „Huisvlijt en Fioralia" gelukwen- schen overbracht met als stoffelijke blijk van belangstelling een fraaie schemerlamp. De heer C. Kriek, het oudste oudlid, voerde daarna het woord voor een groep oud-leden en bood Thalia naast de beste wenschen twee keurige fauteuils aan, benevens vier stoelen. Al was de heer C. Kriek hoog in ouderdom, uit zijn speech bleek wel, dat het rederijkersbloed er nog terdege in zat. Hij sprak den wensch uit, dat nog eenmaal de oud-leden gaarne zouden meedoen aan een volgende opvoering, wat door een daverend applaus werd beantwoord. Namens het fanfarecorps „Christiaan de Wet" voerde de heer J. P. Kreb het woord, die na een humoristische toespraak een di vankleed overhandigde. Dezelfde spreker ver tegenwoordigde ook de IJsclub, die bloemen en een souffleurlampje aanbood. De voorzitter der vcetbalvereeniging, de heer Pietersen, bood bloemen aan. Langza merhand was het tooneel in een bloementuin herschapen, doch er kwam nog meer. De afd. vcor Staatspensionneering wenschte ook niet achter te blijven Namens deze afdeeling trad de heer S. van Stralen naar voren mét geluk- wenschen en als b'ijvend aandenken een ka merlamp, terwijl spreker de hoop uitsprak, dat Thalia de e.v. uitvoering zal geven voor de afd. Staatspensionneering. Verder werden nog bloemen aangeboden door den heer Loevens, die reeds 14 jaar op verdienstelijke wijze voor de grime zorgde. Nog aanwezig waren keurige bloemstuk ken van den heer F. de Geus en mevr. Dek ker—Smit, die voor 40 jaren deel uitmaakten der rederijkerskamer. Hiermede was het meer officieele gedeelte beëindigd, doch niet nadat de heer R. Koster op keurige wijze de verschillende sprekers had beantwoord. De heer P. Boschman te Limmen had ge zorgd voor een viertal aardige toepasselijke feestliederen, die al spoedig uit volle borst werden gezongen, zoodat weldra de stem ming er voor goed inzat. Hierna voerde „Thalia" twee blijspelen op, n.1. „Huwe'ijkscandidaten" en „Hij is on schuldig". Begrijpelijkerwijs had Thalia zijn aller beste beentje voorgezet. Hartelijk is er ge lachen om deze twee dolle kluchten. Tooneel en aankleeding waren keurig verzorgd. Een daverend applaus was de belooning voor het goede spel. Bij uitzondering wiPen we één naam noe men, 't was de heer R. Koster, die de rol van Kiekebusch- in „Hij is onschu'dig" op onverbeterlijke wijze weergaf, alleen zijn verschijning zou de lachspieren van den grootsten nurks al in beweging gebracht hebben Tusschen de beide kluchten in gaf de heer P. Boschman te Limmen, de voormalige re gisseur van Thalia, een levensschets op rijm. 't Leek ons een reuzewerk over zoo'n lange periode een dergelijk epistel op te maken, doch op meesterlijke wijze is hem dat gelukt en hij liet vaak op humoristische wijze de ge beurtenissen de revue passeeren. Bijna een uur hebben we genoten van zijn „voor dracht". Hulde aan den samensteller. De heer Koster sprak het slotwoord, dat eigenlijk een dankwoord was voor de groo te belangstelling. Men ging daarna een Het opbergen van knollen en bollen. De siertuin takelt nu snel af. De bloei der Dahlia's wordt nu snel minder en zoo hier en daar hebben ze al zooveel geleden van regen en wind dat we ze gaan rooien en op bergen. Bij het rooien snijden we de stengels op een handbreedte boven den grond af en aan deze stengelstukken wordt direct het eti- quet bevestigd. Doen we dit niet aanstonds dan geraken we spoedig in de war en later veroorzaakt het veel last wanneer onze Dahliasoorten door elkaar zijn geraakt. Wanneer we van sommige Dahliasoorten de naam niet weten, schrijven we op het etiquet de bloemkleur en hoogte; dit is dan vol doende om de knollen uit elkaar te houden. Voor we de knollen gaan opbergen moeten zij goed droog zijn. Het is daarom aan te raden ze onder een Mdak te leggen waar ze bij dreigende nachtvorsten worden gedekt. Zijn ze goed droog dan worden ze naar de bewaarplaats overgebracht. Dit kan zijn een vorstvrije kelder of andere bergruimte De knollen mogen echter ook niet te warm lig gen. Groote hoeveelheden kan men zeer goed, evenals aardappelen, ofwel met deze, opkuilen. We omgeven de knollen dan met een laagje riet of stroo waarover minstens een voet aarde wordt aangebracht. Op droge gronden graaft men eerst een kuil in ''en grond; op vochtige gronden komt alles •neer op den grond daar de knollen in geen ^eval in het water mogen komen te liggen. Daarom zorgen we ook steeds dat de omge ving van de kuil goed afwatert. De knollen van Canna indica worden nu ook uit den grond gehaald en even boVen den grond af gesneden. In tegenstelling met Dahlia's laten we hier flink aarde tusschen de knol len opdat deze niet te droog kunnen worden. We bergen ze op onder de tabletten eener kas of in een goed vorstvrije kelder. Onge veer op gelijke wijze handelen we met knol begonia's. Verder rooien we nu de knollen van Gladiolus waarvan we de stengels kort afsnijden en de knollen droog en vorstvrij bewaren. De knollen van Montbretia kun nen we op niet te natte gronden beter laten staan en met een flinke laag droge turfmolm of blad dekken. Op natte gronden kan men beter, althans een gedeelte, zekerheidshalve opnemen en evenals Gladiolusknollen be waren. Minder bekende bol- en knolgewas sen welke thans worden gerooid en vorstvrij opgeborgen zijn o.a. Anemone coronaria, Galtonia radicans of Kaapsche Hyacinth, Ranunculus of Ranonkels, Richardia of voljesronds Calla of Aiondskelk en Tigrida Pavonia. dansje maken, dat met vele verrassingen voor de dansers en kijkers vol afwisseling was. Thalia kan met zeer groot genoegen te rugzien op dit groote jubileumfeest. Als altijd was de grime schitterend en ver zorgde de heer Gerritsen met z'n collega op verdienstelijke wijze het muzikale gedeelte. Gisteravond is de locomotief van trein 159, komende uit Kales (Calai6), op weg naar Brussel op het stationsemplace ment van Ath ontspoord en omge lagen. De locomotief ligt op de flank tegen dén berm van de spoor baan. Ook de eerste wagon is ontspoord. De machinist is bij het onge luk gedood, de stoker en twee reizigers zijn gewond. De tram, die gistermiddag uit La Lou- viere (België) naar Binche is vertrokken, is bij St. Faast Trivieres ontspoord en omgeslagen. De tram was geheel bezet met scho lieren en arbeidsters van de fabrieken van La Louviere. De wagen sloeg met groote kracht tegen het wegdek. Toe snellende arbeiders hebben de reiziger? uit hun benarde positie gered. Dertien personen zijn gewond, van wie de meesten ernstig. DOUMERGUE HOUDT AUDIËNTIE. Minister-president Doumergue heeft gis teren een delegatie ontvangen van den natio- nalen bond van oudstrijders, benevens de vertegenwoordigers van talrijke organisaties uit industrieele, vakvereenigings- handels- en landbouwkringen, welke delegaties in totaal 3Vi millioen leden vertegenwoordigden. Af gevaardigde Goy overhandigde namens de oudstrijders een schrijven, waarin de dele gaties verzekeren, dat zij gevolg zullen geven aan den oproep van Doumergue. Zij vragen je had staan. „Laboratorium" stond op de deur ge schreven. „Zeg eens", zei de meneer, „ik heb een nieuw model vliegmachine gebouwd, maar ik weet niet of het ding gaat. Voelen jullie ervoor om het eens te probeeren?" 252. „Goed", antwoordde Drein, „die zag dat er wat te verdienen was". De meneer bracht hen nu in een soort kist met allerlei pijpen en buizen en hij wees hun aan wat ze doen moesten, om met die kist door de lucht te vliegen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7