MODE-TIPS OM ZELF TE MAKEN! BONT EN WAAR HET TE DRAGEN. VOOR ONS HUIS. De zolderkamer. KRUIMPJES. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. KLEINE WENKEN. HOLLYWOOD-NIEUWS. Als ik een vrouw was CORRESPONDENTIE. LAATSTE WOORDEN VAN BEROEMDE VROUWEN ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. No. 47a Een winterseizoen zon der bont is in de mode ondenkbaar. Het komt alleen maar aan op het meer of minder. Dit seizoen staat in het teeken van het min dere. Oorspronkelijk was bont bedoeld om te ver warmen. Tegenwoordig veroorlooft madame Mode dat nog slechts af en toe, als ze bont bijvoorbeeld verwerkt tot een losse kraag met een bijpassende mof. Of tot een groote puntige kraag en op gestikte zakken van bont, of tot randen bont, die langs de kraag van stof genaaid worden met een bijpassende ceintuur. De andere bontgarneering is alleen maar decoratie en beeft met het oorspronkelijke doel niets meer te maken. Of zou U willen beweren, dat de bontgar neering aan cie avondjapon bedoeld is om de draagster te verwarmen? Of de garneering aan de bovenmouw van de middagjaponnetjes? Heel aardig is de heele bovenmouw van bont op de namid dagmantel. Vele handschoenen hebben kappen van bont. Een andere nieuwigheid is om hand schoenen te dragen met een bovenkant en ingezette duim van bont (meestal astra kan) en een onderkant van hetzelfde mate riaal, waarvan het toilet is vervaardigd. Zoo ziet U, dat bont, al is het slechts in kleine hoeveelheden, toch een groote rol zal spelen in de mode van het aanstaande win terseizoen. JE ANNE DE FL. gebruik heeft ge- venster: een echt en smal en uitge- Een heeleboel menschen hebben nog altijd een tegenzin in een zolderkamer. Dat stel len ze zich voor als het toonbeeld yan on gezelligheid en akeligheid. Kijk de beide teekeningen eens aan. Zijn flat voorbeelden van ongezelligheid? En het «fm toch afbee'dino'en van een zolderkamer! Maar een zolderkamer, waarbij men van de verschillende karakteristieke eigenschappen van het vertrek, zooals de schuine betim meringen bijvoorbeeld, maakt. Nemen we eerst het zolderkamerraam. Lang, bouwd. Dit is de eenige plaats, waar het licht genoeg is, om te werken, te schrijven, of te le7°n. Er voor maken we een plank, met aan beide zijden een kastje, waarin ver- schi .ende boeken, enz een plaats kunnen vinden. Voor het venster komt een een voudig wit tulen of mousselinen gordijntje. Het overgordijn is van gestreente landhuis of handweefstof. De stoel, die'voor de ge- improviseerde „schrijftafel" staat, is over trokken met hetzelfde materiaal van het overgordijn, evenals het divanbed Dit divanbed wordt met het hoofdeinde geplaatst tegen het kastje, dat een deel van de schrijftafel uitmaakt. Zoodoende krijgt meu de indruk van een ombouw, Aan het andere einde van het divanbed wordt eveneens een vrij laag kastje ge plaatst, dat aan de voorkant twee deuren heeft. In dit kastje kan men het linnengoed e.ri. opbergen. Erop schikt men tusschen twee moderne boekensteunen eenige werkjes, die tot de lievelingsboeken behooren. Een plastiek of een pul met bloemen op de „schrijftafel" geven het geheel een gezellige sfeer. Het behang is effenkleurig en zoo licht mogelijk gekozen, zoodat het kamertje nlot onnoodig verduisterd wordt. Een Japansche mat op den grond en eenige aardige etsen of schilderijtjes tegen 22 of 23 jaar. Maar <ian zou ik ook het heele leven met mijn man willen deelen: zijn zaken, zijn vreugde, zijn zorgen. Zonder de leiding van alles op me te willen nemen als ik een vrouw was, natuurlijk. Ik zou de dagen in twee deelen verdeelen: in de eene helii zou ik alles doen, wat mijn man plezier deed en in de andere helft, zou ik alles doen, wat mij plezier deed. Ik zou niet te veel spieren willen hebben; maar ik zou toch veel sport beoefenen: ten nissen, paard rijden, zwemmen, golf spelen en ik zou zooveel mogelijk In de frissche lucht verblijven om een lenig en gezond lichaam te hebben. Ik zou geen behoefte voelen om te koken. Omdat ik nu eenmaal een man ben, vind ik het af en toe, als ik op jacht ben, erg leuk. om zelf mijn maaitijden te bereiden. Maar ik vind bet een schrikbeeld te denken, dat men daartoe gedwongen kan zijn. Als ik een vrouw was, zou ik op mijn kleetüng zoo veel besparen, dat ik een keukenmeid kon houden. In ieder geval zou ik de huishoudelijke plichten tot op een minimum reduceeren. Ik zou ook kinderen willen hebben; maar alleen dan, wanneer ik er zeker van was het hen aan niets hoeven te laten ontbreken. Ik zou me echter met, zooals zooveel moeders doen, geheel voor mijn kinderen opofferen. Ik zou door blijven gaan, me elegant te kleeden, uit te gaan, om levendig en, zelfs in de oogen van mijn kinderen, in teressant te blijven. Ik zou niet behooren tot die passieve en ongeinteresseerde vrouwen, die zichzelf het leven vervelend en eentonig maken. Ik zou mijn eerbaarheid als de mooiste eigenschap beschouwen, die men bezitten kan. En dan nog een ding, waarin ik zou af wijken van alle andere vrouwen: ik zou niet bang zijn om ouder te worden. Ik vind, dat oude menschen de gelukkigste z'ijn. Er zijn toch zooveel charmante en knappe oude dames. Ze hebben zoo veel begrip, geduld en verstandige ironie. De ouderdom is van alle leeftijden de beste en ik zou hem met vreugde op me nemen, als ik een vrouw was... Al kan men het geluk niet koopen, geschonken wordt het niemand. De tijd heelt wondenmaar menigeen beleeft de genezing niet meer. den muur voltooien tenslotte dit uiterst gezellige zolderkamertje. De kastjes kan men van gewoon wit hout, zonder moeite, vervaardigen en ze daarna verven in een kleur, die harmonieert met de andere kleuren In het vertrek. DINA VAN Z. ondag: juliennesoep; carbonaden, bloemkool met witte sau$ gekookte aardappelen; roompudding met confituren. Maandag: roastbeef, snijboonen, pelen; gries met rozijnen. Het is niet zoo erg, moeders, wanneer jongens eene onder elkaar vechten. Dat is zoowel geeste lijk als lichamelijk gezond. Help hen niet en haal hen ook niet uit elkaar. Uw jongen zal dan door zijn vriendjes uitgelachen worden. Beklaag hen ook niet te veel, als ze eens een flink pak slaag van een andere jongen hebben gehad. Meestal was daar wel reden toe. D. V. Z. Dinsdag: aardappelsoep; osselappen, sperciebonen, gekookte eer* dappelen; fruit. Woensdag: biefstuk, andijvie, gebakken aardappelen; rijst met bessensap. Donderdag: kalfslappen, savoyekool, gekookte aar* dappelen broodpudding. door CLARK GABLE. Als ik een vrouw wasMaar hoe kan ik de gedachten van een vrouw raden? Ik voel niet, ik denk niet en reageer niet als een vrouw. Ik heb nooit een vrouw willen zijn. Ik ben een man. Ik beweer niet, iets te weten, wat (Je vrouwen aangaat. Toch, als ik een vrouw was, zou ik mij het meeste bekommeren over mijn „per soonlijkheid." Dat is hetgene, dat er op aan komt. Ik zou me meer met mijn innerlijke eigenschappen, dan met mijn uiterlijk, bezig houden. Ik zou aardig en aantrekkelijk wil len zijn; maar correct. En ik zou probeeren me elegant en smaakvol te kleeden. Maar de „persoonlijkheid" bleef hoofdzaak. Boven' dien zou ik, ook als vrouw, een heele goede opvoeding willen hebben. Verder zou Ik me in iets, onverschillig wat, „specialiseeren" en ik zou goed werken. Ik geloof, dat de Amerikaansche vrouwen de gelukkigste ter wereld zijn, omdat ze haar Individualiteit behouden en als gevolg daarvan haar onafhankelijkheid. Als ik een vrouw was, zou ik in staat zijn mijn brood te verdienen, onverschillig of ik het noodig had of niet. Ik zou niet ge dwongen willen zijn te trouwen of getrouwd te blijven, alleen om dat ik niet in staat was, iets anders te beginnen. Als ik een vrouw was, zou ik tooneelspeelster willen zijn. Dat past meer bij een vrouw, dan bij een man. In de omgang met mannen zou ik zeer gereserveerd zijn. Flirten is heel aardig, als men ernstig blijft. Maar het gevaar is, te vaak ernstig te blijven. Ik zou er de voor keur aan geven, voor een „koele" vrouw, dan voor een „lichtzinnige" vrouw door te gaan. Ik zou me alle mogelijke moeite geven, om alles wat „gewoon" is, te ver mijden. Ik zou ook niet al te jong trouwen. Met BELGRADO, Oct. '34. In Belgrado en in de Balkan Is de machine duur. Menschenkracht is goedkooper. Daarom benutten alleen heel rijke menschen de mooie, buiten!andsche machines, die met veel lawaai in een heel korte tijd bergen hout, voor huishoudelijk gebruik in kleine stukjes hakken. Alle anderen nemen Alba- nische houthakkers in dienst, die wel lang zamer, maar tevens goedkooper werlien. Ook Moestafa was zoo'n Albaneesche houthakker, krachtig en groot, duister, stug en zwijgzaam als allen van zijn volk. In de schilderachtige dracht van de Albani- sche bergstammen, lange nauwe broek uit grof wit laken, een wambuis van geitenvel en een klein wit kapje, dat alleen het ach terhoofd bedekt. Zijn trekken zijn hard, maar scherp gesneden, van' die exotische schoonheid, die een oeroud volk eigen is. De Albaniërs zijn het oudste volk van de Balkan. De Albaneezen zijn beleefd; maar ze zijn ook wantrouwend. Het is gemakkelijker het vertrouwen te winnen van een Amerikaan sche millionnair, dan van een Albanisch houthakker. Want een Albanees, ook de een voudigste, is te trotsch om vreemden zijn zorgen en moeilijkheden toe te vertrouwen. Zoo was Moestafa ook. Jarenlang kenden we elkaar, tot bij me eindelijk waardig keurde iets van zijn leven te vertellen. Zijn leven, dat is de geschiedenis van de mees ten van zijn stamgenooten. Allen zijn slaven van hun bergland, de strenge volkszeden en de bloedwet. Het leven, daar in de bergen, vertelde Moestafa, is niet gemakkelijk. De bodem is arm, de dorpen verstrooid, de boerenhutten zijn vaak uren ver van elkaar verwijderd. De landopbrengst is niet genoeg om alle gezinsleden te onderhouden en daarom moeten alle jonge mannen naar het buiten land om in de vreemde hun brood te ver dienen. Toch kunnen ze het vaderland niet vergeten. Zoodra ze een weinig geld- ge spaard hebben, keeren ze terug en dan bfe- ginnen de moeilijkheden pas goed. Want het oude gebruik wil, dat de terugkeerende jonge man, trouwt. Een vrouw te krijgen in de Albaneesche bergen kost geld. Huwbare dochters vormen de grootste schat van een Albaneesch gezin. Ze worden voor duur geld verkocht. Een volwassen Albanees moet een vrouw hebben. Anders is hij minderwaardig, de armste onder de armen. Om een vrouw te krijgen zijn twee middelen: haar te koopen ofte rooven. Wordt hij roover en ont voert hij het meisje, dan vangen de gen darmen hem of valt hij als offer van de bloedwraak. Daarom trekt een Albaniër naar de vreemde, en spaart daar om, na terugkeer in het vaderland, een vrouw te kunnen koopen. Maar de vrouwen zijn niet goedkoop. „Bij jullie in de stad is het prachtig," zei mijn vriend Moestafa, toen we over deze dingen spraken, „daar loopen de vrouwen in troepen rond. Je behoeft je hand maar uit te steken en je hebt er zooveel je wilt." Toen vroeg ik hem, waarom hg dan ook niet een meisje uit de stad nam, als de Al banische zoo kostbaar zijn. „Nee, dat gaat niet, antwoordde Moes' tafa. „Een Albanees mag alleen met een Al baneesch meisje trouwen. Met een ander trouwen Is een zonde. De heele stam zou mij verachten en (iat Is erger dan de dood" Dr. DE CR. De woorden, die groote geesten gezegd hebben, voor ze de laatste adem uitbliezen zijn onsterfelijk gewordena. Ook van beroem de vrouwen zijn vele woorden bewaard ge bleven. Zoo klaagde Cleopatra stervend: „Nee, mij zal men nooit meer voor den triomfwagen spannen." Jeanne d'Arc zei op den brandstapel: „Al mijn stemmen waren van God. Alles, wat ik gedaan heb, heb ik op Gods bevel gedaan nee, mijn stemmen hebben me niet bedrogen De heftige pijnen, die koningin Louise van Pruisen leed, ontlokten haar de woorden „Heer Jezus, maak het kort." Madame de Stael sprak: „Ik heb God be mind, mijn vader en de vrijheid.' Madame Roland, die onder de guillotine viel, beklom het schavot met de volgende woor den: „Oh, vrijheid, wat geschiedt toch alles in uw naam." gekookte aardap» Vrijdag: gebakken bot, rijst; eieren, komkommersla, tjes; karnemelkpap. aardappelballs* Zaterdag: runderrollade, appelen; wentelteefjes. spruitjes, gekookte aard- Nr. 501: aardig eenvoudig jurkje van wollen stof, gegarneerd met biezen van andere stof. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 centimeter breedte en voor de garneering: 25 centimeter. Prijs van het patroon: 0.50 ets. per stuk, Nr. 502: mooie gedistingeerde japon van donkere stof, gegarneerd met een vest- en mouwkapjes van wit satijn, Benoodigd ma teriaal 3 meter donkere stof van 130 oen- timeter breedte en 50 c.m. satijn. Prijs van het patroon: 0.50 ets. per stuk. Nr. 503: jonge-damesjurk van donker blauwe stof. Sportief model; de garneering bestaat uit een kraagje en manchetjes van wit piqué. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 c.m. breedte en 50 c.m. piqué- Prijs van het patroon: 0.50 ets per stuk. Nr. 504: grappige japon van lichte wol- len stof met aparte garneering. Deze gar neering bestaat uit strikken van gekleurde zijde in een contrasteerende kleur. Benoo digd materiaal: 3 meter stof van 130 centt- DE GEBORDURDE BLOUSES. naar het voorbeeld van de Hongaarsche en Poolsche klee derdrachten, zullen ook dezen winter gezien worden. Ze worden vervaardigd van crêpe de chine of voor het koude jaargetijde: wollen mousseline. De kleuren, die voor het borduursel gebruikt worden, zijn rood, blauw, groen, geel en zwart. Voor de bloem gebruikt men de volgende kleuren: zwart of heel donkerblauw voor het hart, de eerste rij bloemblaadjes rood de tweede geel, evenals de kruissteken, die het hart versieren. De kleuren van de andere motie- tieven kan men naar verkie zing nemen. Dit borduursel komt op de mouwen en op de voorkant. De halsopening is zeer ori gineel. Men haalt de hals op die vereischte wijdte in; dit doen we zoo'n keer of vier boven elkaar. Daarna verbin den we deze rijen met een kruissteek (zie afbeelding) Men denke er aan, hier voor contrasteerende kleuren te kiezen. Ook de taille behan delt men op dezelfde manier en men sluit de blouse aan de beide zijkanten met een ge haakte knoop. Voor de blouse hebben we bfj een stofbreedte van 120 centimeter 1.15 meter mate- >aal noodig; maar bij een ireedte van 100 centimeter moeten we op zijn minst 1.50 meter stof koopen. En dan nog alleen, als men een mid delmatig, dus niet al te groot figuur heeft meter breedte en 50 centimeter gekleurd# z(jde. i Deze patronen zijn in alle maten tegen de aangegeven prijzen te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitge versmaatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175, Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon en tevens de ge* wenschte maat; d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz., te vermelden. Gelieve verder naam en adres goed op te geven. Men voor komt daardoor onnoodige vertraging in de MARIAN B. opsturing.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11