DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche buitenlandsche politiek. De Tweede Kamer overdeStaatsbegrooting. fixigdiiksch Een tafelrede van Sir John Simon. ïBuileidaad No. 266 Dit nnmmer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 10 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Uit het Parlement Ons huis moet worden verbouwd, maar onderwijl moeten wij er in wonen, zegt minister Colijn in verband met den economischen toestand. WINTERHULP VOOR WERKLOOZEN. GOEMBOES IN OOSTENRIJK. BOTSINGEN TUSSCHEN SPAANSCHE STUDENTEN. BURGEMEESTER DOODGESCHOTEN. Waf vandaag de aandacht trekt.,» (Zie verder eventueel laatste berichten.) HET PROCES-MATUSCHKA. HET PETROLEUM-MONOPOLIE IN MANDSJOEKWO. AARTSBISSCHOP VN OHIO TEGEN KERKVERVOLGING IN MEXICO. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN TANKSCHIP. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. 's-Gravenhage, 9 November. Eerst drie-en-twintig contingentee- rings- en andere wetsontwerpen. Veel gei'oezemoes, veel hakkelende sprekers, veel hamerslagen van den voorzitter. Dan de voortzetting van de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. Ds. Kersten (s. g.), de leider der staat kundig-gereformeerden, houdt een don derrede. Werkt als gewoonlijk met het zwaarste geschut tegen de anti-revolu- tionnairen in het algemeen en minister Colijn (a.-r.) in het bijzonder. De anti's brieschen soms van verontwaardiging. Andere uitingen van den spreker wek ken een storm van vroolijkheid. Het ru moer is zoo groot, dat voorzitter Ruys de Beerenbrouck (r.-k.) ds. Kersten (s. g.) verzoekt zijn plaats te verlaten, om ^p het spreekgestoelte zijn rede voort te zetten. Dan heeft hij hem beter onder contróle. Van tijd tot tijd, moet men we ten, gebruikt dominee onparlementaire uitdrukkingen. En als hij het minister Colijn kwalijk neemt, dat deze de „Uiver"-bemanning heeft gehuldigd, hoewel zij op Zondag heeft gevlogen, wordt de Kamer één deining. Na ds. Kersten spreekt ir. Bongaerts (r.-k.), die de financiëele denkbeelden der katho lieke fractie uitwerkt. Hij treft het niet. De aandacht blijft niet onverdeeld. Men heeft den indruk, dat het debat van de zijde der Kamer uitgeput is. Dan zegt de voorzitter: „Het woord is aan den minister van Koloniën, voorzit- L. van den raad van ministers". En er valt een groote stilte in, bij vriend en tegenstander. Minister Colijn houdt zijn rede, als gewoonlijk onverstoorbaar rus tig, systematisch, eerst allerlei „speci ale punten" afhandelende, om dan tot de hoofdzaken te geraken. Van tijd tot tijd een tikje verholen ironie, bij voor beeld als hij tegenover jhr. de Geer (c.-h.) bekent, dat ministers wel eens staatsrechtelijke fouten begaan, en er aan toevoegt, dat dit onderwerp mis schien nog wel bij een begrotings hoofdstuk nader kan worden uitge werkt. De Kamer lacht; ieder kijkt naar minister Marchant, op wien jhr. de Geer en andere afgevaardigden het hebben voorzien. De bewindsman van „Onder wijs" is wel zoo verstandig, mee te lachen. Kritiek op dezen minister heeft vaak iets pikants, omdat hijzelf vroeger als Kamerlid den raadslieden der Kroon er zoö ferm van langs placht te geven. Bij het begin zijner rede kondigde de pre mier aan, dat zijn speech 'n kleine twee uur zou duren; het kwam juist zoo uit. Nieuw was zijn mededeeling, dat op de landmacht van Ned.-Indië voor zeven millioen effectief zal worden bezuinigd, het volgende jaar. Voor de landmacht van Nederland had de re geering grootendeels het advies der bezuini- gingscommissie-Idenburg gevolgd, voegde Z.Exc. erbij. Dit was zijn verdediging tegen het verwijt, dat de regeering de toegezegde militaire bezuiniging niet uitvoert. Hij beriep zich overigens op den in het afgeloopen jaar ernstiger geworden internationalen toestand om te betoogen, dat men bij bezuiniging op militair gebied voorzichtig moest zijn. Inza ke de marine heeft de regeering nog geen be slissing genomen. Wat de bezuiniging door concentratie van bijzondere scholen betreft, sprak de Kabinets leider in eenigszins anderen toonaard dan zijn partijgenoot de heer Schouten had ge daan. Deze heeft zich principieel tegen ge dwongen concentratie bij het bijzender on derwijs verzet. De minister-president wekte krachtig op tot vrijwillige concentratie en gebruikte de gedwongene als stok achter de deur. Principieele bezwaren gevoelt dr. Coiijn blijkbaar niet. De hoofdzaak van zijn rede was uiteraard de economische toestand. Men had der regee ring verweten, alleen stukwerk te leveren op dit punt en geen rekening te houden met de noodzakelijkheid van een algemeene aanpas sing aan de gewijzigde eonomische structuur. Minister Colijn bestreed dit laatste met een verwijzing naar de productiebeperkingen in Nederland en Indië. Ons huis moet wel wor den verbouwd, zeide hij, maar men bedenke, dat wij er ondertusschen in moeten wonen. Vandaar het stukwerk. Bovendien worden al gemeene hervormingsdenkbeelden wel eens wat gemakkelijk aan de hand gedaan. Het denkbeeld om van Nederland en Indië een economische eenheid te maken, noemde de minister b.v. dwaas, omdat Nederland veel te klein is om alle producten vap Indië te kunnen afnemen en omdat de inheemsche be volking helaas te arm is om veel producten van Nederland te kunnen koopen. Ook be toogde hij, dat de algemeene wijziging van de economische structuur niet snel kan gaan, omdat de tegenwoordige structuur in tien tallen van jaren is opgebouwd en ons volk conservatief is en niet aanstonds prijs geeft wat het altijd als bestaansbron heeft be schouwd. Dit conservatisme zit in de men- schelijke natuur. Ons volk is niet beter dan de Kamer en de regeering, a'dus de premier. In- tusschen, 't zal tot een algeheele verbouwing van ons huis moeten komen, omdat wij niet meer zóó kunnen produceeren voor den ex port, als wij tot dusverre hebben gedaan. De harde cijfers en de harde feiten op econo misch gebied zijn onverbiddelijk, waarschuw de Z.Éxc. Devaluatie intusschen heeft hij nog eens met den grootsten nadruk afgewezen, omdat men niet kan weten, waar zij op uit loopt. Teen Columbus naar Amerika voer, wist hij niet, waar hij heen ging; toen hij er was aangekomen, wist hij niet, waar hij was, en teen hij was teruggekomen, wist hij niet, waar hij geweest was, en zoo zou het ons gaan met devaluatie, verklaarde de regee- ringsleider. In verband met de klachten over onvol doenden steun voor werkloozen, zeide de mi nister, dat de regeering welwillend zou over wegen prof. Aalberse's (r.k.) aandrang om aan de particuliere liefdadigheid meer arm slag te geven. Men herinnert zich, dat de katholieke leider had afgekeurd, dat, wat particuliere liefdadigheid aan werkloozen geeft, van hun steun wordt afgetrokken. En de regeering zal een bedrag beschikbaar stellen voor de winterhulp aan werkloozen, ter zake waarvan een organisatie in voorbe reiding schijnt te zijn. Bij de behandeling der begrooting van Sociale Zaken zullen wij daar meer van hooren. Gisteravond heeft de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, sir John Simon, tijdens het banket, dat de eerste Londensche burgemeester gaf, een lange redevoering gehouden over de buiten landsche politiek der -egeering. In die z.g. tafelspeech (in Engeland is het de gewoonte, dat er aan tafel dikwijls on officieel gesproken wordt, maar deze redevoeringen zijn in den regel zeer be langrijk) heeft de minister o.m. het vol gende gezegd: Tezamen met Frankrijk en Italië heb ben wij, naar ik durf zeggen, onzen in vloed doen gelden ten gunste van vreed zame toestanden. Wij hebben in onzen steun aan den Volkenbond geen milli meter prijs gegeven. Ik juich het toetreden van Sovjet Rus land tot den Volkenbond toe. Wij zullen ook verder de afwezigheid van Duitsch- tand betreuren. Onze regeering zal nim mer ophouden het Duitsche volk er nadrukkelijk op te wijzen, dat het zich zelf geen recht laat wedervaren, door „alleen" te blijven. De andere volken zullen de Duitsche vredesverklaringeu toetsen aan zijn wil zich bij ons en bij de beraadslagingen van den Volkenbond aan te sluiten. Laat ons tezamen in het openbaar spreken. Laat ons overal komen en samenwerken om den vrede tot stand te brengen. Het i6 mijn plicht te verklaren, dat wij het volle vertrouwen hebben in de verantwoordelijke autoriteiten van het Saargebied. Begin van dit jaar hebben wij voor een zeer critieke situatie in Oostenrijk gestaan. In den jongsten tijd heeft de moord op den koning van Joego Slavië en den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, opnieuw een vlam g> plaatst naast een zoo ontplofbare stof, dat wij het bij de hitte reeds bijna heb ben hooren knetteren. U kunt er van verzekerd zijn, dat de Britsche vredes politiek zal voortduren zoo lang deze re geering aan het_bewind blijft. Een verstandig en goed onderlegd Europeesch politiek leider heeft mij in de dagen dat het verdrag van Versailles werd geteékend gezegd de mannen die over twintig jaren de Europeesche aan gelegenheden zouden behandelen, niet te benijden. Sir John Simon. Wat wij voorzien, kunnen wij gewoon lijk voor het ergste bewaren. Hierin ligt ook de hoop van de tegenwoordige situatie. De buitenlandsche politiek wordt geleid op de basis van gezond ver stand, John Simon gaf vervolgens een over zicht van de ontwikkeling der Ontwa peningsconferentie. „Het vertrouwen, waarop een ontwapeningsovereenkomst alleen gegrondvest'kan worden, is ver nietigd en thans ook zijn de vooruit zichten niet zoo goed als velen onzer hadden geloofd en gehoopt. Doch de Britsche regeering zal voortgaan, niet alleen om te probeeren, eenige zeer nut tige overwinningen te behouden, doch ook om overeenkomsten tot stand te brengen, zelfs wanneer de ontwape ningsconferentie niets zou bereiken. Wij hebben nog steeds den Volkenbond, nog steeds den Volkenbondsraad en voor vredelievende landen zal er ook voort aan gelegenheid zijn hun invloed op de geheele wereld uit te oefenen. Het bestaan van den Volkenbond legt ons zekere verantwoordelijkheden op. Alles is ondernomen om den vrede der wereld te bewaren. Deze verplichtingen zijn nagekomen, omdat anders het oor logsgevaar zou vergroot zijn in plaats van verminderd. De regeering is niet van plan deze verplichtingen op moed willige wijze uit te breiden en zeker niet zonder toestemming en voorkennis van het parlement. Over de vlootbespre- kingen, welke thans worden gevoerd, zeide MacDonald: Japan, de Vereenigde Staten en wij wenschen een overeen komst, welke niet de veiligheid van een onzer is gevaar brengt en ons ook niet berooft van de macht der verdediging. Ik spreek voor ons drieën, omdat wij met ons drieën onderhandelen. Doch ik denk evenzeer aan Frankrijk, Italië en andere maritieme mogendheden. Een vlootovereenkomst tusschen de maritieme mogendheden, welke ons voor doellooze en overbodige vlootbouw vrijwaart en het ons mogelijk maakt, zoowel aan onze veiligheid als aan onze zelfverdediging tegemoet te komen, zal een mijlpaal zijn op den weg van den vrede, welke onze generatie onder de bestaande omstandigheden kan oprich ten. Intusschen moeten wij stappen doen om te verzekeren, dat wanneer wij tegenover een aanval staan, wij ten minste in staat zijn ons te verdedigen. Wanneer wij probeeren internationale overeenkomsten tot vermindering van het wapeningsniveau tot stand te bren gen, nemen wij het risico de rest van de wereld een voorbeeld in ontwapening te geven. Wij waren besloten niets +e doen, wat onzen arbeid te Genève zou hinderen, hoewel de herbewapening van andere mogendheden, zoowel als de openlijk toegegeven, zoomede de niet openbaar gemaakte feiten, ons recht vaardigen onze eigen bewapeningen te vergrooten. MacDonald deelde mede, dat de Brit sche regeering onlangs een onderzoek naar de hulpbronnen voor de verdedi ging van Groot Brittannië en het Erit- sche Rijk heeft beëindigd. Onze ondervinding heeft ons geleerd, dat bij de huidige opvatting te wereld een voorbeeld in ontwapenen geen effec tieve stap is om de bewapeningen te verminderen, of het internationale ver trouwen te vergrooten en aldus den vre de te consolideeren. Onder vele omstandigheden kan daar door zelfs een aanvaller tot een aanval worden geprikkeld. Ik geloof van gan- scher harte, dat het laatste en het beste woord in de zaak van de veiligheid is: Een internationale overeenkomst over e.appen in de nationale bewapeningen. Hoe grooter deze overeengekomen etap pen zijn, hoe grooter de veiligheid der naties zal zijn. Wanneer een dergelijke etappegewijze ontwapening zou worden verworpen, moeten wij onze verdediging herzien en eventueel uitbreiden, evenwel zoo, dat het niet-agressieve doel van Engeland buiten twijfel wordt gelaten. John Simon heeft zijn redevoering voorgelezen. Herhaaldelijk werd hij toe gejuicht. HITLER HERDENKT DE GEVALLENEN. Hitier heeft bij het herdenkingsfeest in de Feldherrnhalle te München een rede uitge sproken, waarin hij de dooden, die voor de nationaal-socialistische zaak gevallen zijn, herdacht heeft. Gij allen hier aanwezig zult, aldus zeide hij, even trouw, even dapper zijn als onze goede kameraden. En gij zult strijders moe ten zijn. Want er zijn in Duitschland nog vele tegenstanders van onze beweging te vinden. Deze willen niet dat ons volk eensge zind, dat ons volk vrij is. Zij willen het niet, maar wij willen het en wij zullen pal staan. Gij zult met ons strijden en wij zullen over winnen over deze laatsten. Wij zullen ervoor zorgen dat deze tijd, die zulke offers vraagt, nimmer voor Duitsch land wederkeert. De partij is niet aan het einde van haar taak, maar in haar begin en daarom be groet zij de Duitsche jeugd. Gij hebt tot taak om mede te werken aan de vervulling van datgene, waarnaar zij streefden. Ik heb de overtuiging, dat gij allen doordrongen zijt van de waarheid van het gezegde: „Het is niet van belang, dat ook slechts een onzer leeft, maar noodzakelijk dat Duitschland leeft". De aanwezigheid van den Hongaarschen premier Goemboes heeft de Oostenrijksche regeering aanleiding gegeven tot een groote politieke ontmoeting. Vrijdagmorgen om 11 uur kwamen op den. Semmering aan de mi nister van buitenlandsche zaken, von Berger- Waldenegg, vicekanselier Starhermberg en de Hongaarsche gezant, baron Aspor, nadat dr. Schuschnigg en de Hongaarsche minister van landbouw Kallay Donderdagavond reeds derwaarts waren getrokken. Hedenmorgen heeft de minister-president Goemboes zich naar het Stiermarksche plaatsje Neuberg begeven teneinde aldaar een bekende te bezoeken, waarna hij eveneens om 11 uur op den Semmering aankwam. De staatslieden trokken zich onmiddellijk terug voor een beraads'aging in de door de gasten ontruimde salon van het Kurhaus. Men ver wachtte, dat de besprekingen tot omstreeks 5 uur zouden duren. Er hangt een eenigszins geheimzinnige sfeer om deze bespreking. De dagbladen mochten zelfs het bericht van de aankomst van Goemboes op den Semmering niet publiceeren. Men vermoedt dan ook deze de beraadslagingen zuiver politieke aan gelegenheden betreft, te meer daar de Oos tenrijksche minister van handel, die Donder dag had onderhandeld met den Hongaar schen minister Kallay, niet aanwezig was. Vermoede'ijk is het onderwerp van gesprek gevormd door de te Rome door Goemboes ge voerde onderhandelingen. Tusschen fascistische en anti-fascistische studenten is het gisteren in het gebouw van de medische faculteit tot ernstige botsingen gekomen in het verloop waarvan tal van schoten zijn gelost. Vier studenten werden gewond. De politie heeft verscheidene vuur wapenen in beslag genomen. Op den burgemeester van een voorstad van Madrid is een revolveraanslag gepleegd. Revolutionnaire arbeiders zouden de hand in het spel hebben. De burgemeester is op slag gedood. VALSCHE ENGELSCHE BANK BILJETTEN? De Centrale weet van niets. De „Daily Telegraph" en „Daily Herald" van gisteren maken met eenigen ophef mel ding van het in omloop zijn van valsche Engelsche bankbiljetten van 10 pond Een Belgische studente ontving, toen zij te Luik Belgisch geld wisselde om naar Engeland te gaan, een dergelijk valsche biljet en eerst in Engeland werd ontdekt, dat men met een imitatie-biljet te doen had. v Volgens genoemde Engelsche bladen leidt een spoor naar Amsterdam, aldaar Groote rede van Mac Donald. (Dag. Overzicht). Hitier herdenkt de gevallenen. (Buitenland). De brandstoffenbijelag voor werk loozen. (Binnenland). Groote fabrieksbrand te Tilburg. (Binnenland). Het droeve geval te Wolvega. (Binnenland). Eindhoven's 100.000ste. (Binnen land). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). Inbraak bij Lissone opgehelderd. (Binnenland). Broccardo en Guimbretière eeren wijlen Klaas Nek Jr. (Sport). zouden de valsche bankbiljettenv vervaar digd worden. In Brighton en Ramsgate zijn den laatsten tijd eveneens valsche biljetten in beslag genomen. Naar wij vernemen is er in werkelijkheid geen enkele grond om aan te nemen, dat te Amsterdam valsche Engelsche biljetten ver vaardigd zouden worden. De Nederlandsche Centrale inzake falsificaten, weet van bovenvermeld Luiksch geval bovendien niets af. De mogelijkheid bestaat inmiddels dat de nu weer aangetroffene valsche biljet ten verleden jaar zijn uitgegeven door een Pool, die in Den Haag veroordeeld is we gens het uitgeven van valsch Engelsch bankpapier. Van n i e w e productie is hier niets bekend! DE VLIEGTUIGINDUSTRIE. Een alarmkreet van de Daily Mail. De Daily Mail zegt, dat Duitschland zoo juist de grootste vliegfabriek van de wereld heeft gebouwd, waarin 30.000(?) arbeiders werk zullen vinden. Andere groote fabrieken zullen verrijzen aan de Oostdee. De bedoel de fabriek is te Friedrichshafen gevestigd en eiken nacht zouden een of twee vliegtui gen deze fabriek verlaten met onbekende bestemming. De Daily Mail schat, dat er op het oogen blik 15.000 arbeiders in de vliegtuigindu strie werkzaam zijn en dat het rijk tegen volgenden zomer over tenminste 25.000 vliegtuigen zal beschikken. In het proces-Matuschka stelde gister de verdediger van den beklaagde voor 11 getui gen te hooren, waaronder de dochter van den beklaagde. Volgens de verklaringen van deze fetuigen zou in een café te Boedapest een ypnotiseur, Leo genaamd, verklaard heb ben, dat hij Matuschka kon hypnotiseeren en hem er toe kon brengen huizen in de lucht te laten vliegen. Matuschka legde opnieuw ver klaringen af over de persoon van den hypno tiseur Leo. Hij heeft met den toovenaar Leo dertig tot veertig ontmoetingen gehad in Boedapest. Het verhoor van den beklaagde is thans vrijwel gereed. Het antwoord van de Japansche regeering op de recente stappen te Tokio door Enge land gedaan met betrekking tot zekere as pecten van de nieuwe petroleumwetten in Japan is naar het departement van buiten landsche zaken gezonden, waar het zorg vuldig wordt bestudeerd. De Britsche olie maatschappijen, wier groote belangen in den Japanschen handel door den nieuwen wet ongunstig kunnen worden beïnvloed zijn van den toestand op de hoogte gebracht. Voortdurend is nauw contact gehouden met de regeeringen der V.S. en van Neder land, die ten behoeve harer onderdanen, wel ker uitgebreide belangen eveneens bedreigd worden, ook stappen te Tokio hebben ge daan. Aartsbisschop John Mc. Nicholas heeft een herderlijk schrijven opgesteld, dat in alle r.k. kerken van Ohio zal worden voorgelezen. In dit schrijven wordt vermeld, dat een min derheid, welke in Mexico de po'itiestrijd- krachten en het leger controleert de heilige rechten van het volk met voeten treedt en den weg baant voor communisme en bolsje wisme. Het Amerikaansche tankschip Caliche, dat een groote lading olie en benzine aan boord had, is gister nabij Mobile in de lucht ge-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1