jBuitenland Koning Peter II. SiCtmtieuws HET PROGRAMMA. de vierde klassers. alcmaria en de werkloozen. langs de n h v b -velden. SYMPAHTIEK GEBAAR DER FRANSCHEN. Guimbretière en Broccardo leggen hun zegekransen op 't graf van Klaas van Nek Jr. „KOEKOEK" BESTAAT 35 JAAR! De jongste monarch van Europa, HET DANSHUIS „DE GOUDEN ENGEL". In het Victoria-theater. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. De Zijde-Express. Een sensationeel hoofdnummer. CINEMA EN THEATER. 2e klasse: Alcmaria—A. F. C. (Twisterling) Alcmaria: Jonkmans Bijlsma Ooms Burger v. d Vall Lengers Gerritse Keppel Peereboom de Jong Hamstra klasse H. R. C.—Alkm. Boys (Melhado) A1 km. Boys: H. Keesen Koster Slikker Weel v. d. Hilst Licht Indri Brouwer Kwadijk Boots de Grand 4e klasse: N. NiedorpAlkmaar (Zwart) Alkmaar: Burger pingerdis Ooms Schrier Baars v. d. Stok Engel Asjes Kranenburg Kuys van Os. Res. 2e klasse: Alcmaria II—V. S. V. II (v. d. Leer) Alcmaria II: Rampe Kuiper Jonker Schokker de Grand Meijer Plas v. d. Pol Homar Watertor Pesie Met alle respect voor de goede verrichtin gen van de Pirmerenders, gelooven we niet, dat ze het thans tot een overwinning zullen brengen, integendeel, we houden het op de Nieuwedammers. De ontmoeting Z. R. C.—S. D. Z kon wei eens op een puntenverdeeling uitloopen, even als D. J. K—Halfweg. O. D. E. zou van de bezoekende Zee meeuwen kunnen winnen, terwijl A. P. g. S. mogelijk van W. M. S. verliest. Het leidende Texel krijgt bezoek van Sc hagen en het zou ons zeker verwonderen, als óe Texelaars hun positie niet zouden ver stevigen. We geven de Spartanen weinig kans. Onze groen-witte Alkmaarders k.ijgen een moeilijke ontmoeting te verwerken, daar ze bij de Nieuwe Niedorpers op bezoek gaan, die zeer goede dingen deden, doch te Schagen. een „slippertje'' maakten Waar ze zich zeker van dezen misstap zullen willen herstellen, wordt de taak van de kaasmen- schen ongetwijfeld zwaarder. Er is slechts één weg: Open spel en maar dadelijk flink aanpakken, zoodat de Nie dorpers niet direct gelegenheid krijgen -zich te herstellen. Komaan groen-witten. we reke nen in elk geval op een punt. Audijk ontvangt B. K. C. en de Andijkers zullen wel over de Breezanders zegevieren En dan nog het treffen tusschen Vrone en D. T. S. Zouden de Vroniai.en weti eens een winstpunt incasseeren? Onmogelijk lijkt het ons niet! In de B-afdeeling gaat Uitgeest bij Q. S- C. op bezoek en hoewel het vertrouwen in de Wormerveeiders eenigszins geschokt is, erg gemakkelijk zullen de Uitgeesters het niet krijgen en we vreezen vooreen puntenverdee ling. Beverwijk zal dan wat kunnen inloopen, daar ze zeker van het bezoekende Rivalen zal winnen, terwijl we ook Meervogels, in den uitwedstrijd tegen Westzaan, kans op beide punten geven. Verkade ontvangt Zaanlandia. Zou dit een nieuwe nederlaag beteekenen? We verwach ten van wel. Het is natuurlijk bij iedereen bekend, dat Alcmaria de werkloozen op vertoon van hun stempelkaart tegen 10 cent toegang ver schaft tot haar terrein, wanneer daar wed strijden worden gespeeld. Deze daad van meeleven met het lot der werkloozen heeft bij zeer velen waardeering gevonden en velen maken dan ook regelmatig gebruik van den maatregel van Alcmaria. Helaas, ook Alcmaria moest ondervinden, dat er misbruik werd gemaakt van haar wij ze van meeleven met de werkloozen. Een klein aantal o zeker een heel klein percen tage van hen toch schroomt niet, om de sportieve geste van Alcmaria met onsportief geknoei te beantwoorden. Er zijn er, die hun stempelkaart „in bruikleen geven" aan hen, die behoorlijk verdienen, er zijn er, die pro- beeren, op oude, ongeldige kaarten binnen te komen, er zijn er, die een controleur gaarne willen uitnoodigen, om een robbertje te vechten, als deze in hun oogen de stempel kaarten al te nauwkeurig naziet. En zoo heeft het Alcmaria-bestuur de laat ste weken een handvol kaarten in beslag kunnen nemen, die öf ongeldig waren, óf in het bezit waren van onrechtmatige voetbal liefhebbers. Daarin moet verandering komen. Maar wat zal het Alcmaria-bestuur doen? Wel het is nog niet zoover gegaan, om zijn maatregel geheel in te trekken, omdat het weet, dat 90 der werk oozen eerlijk en oprecht is. Maar wel verzoekt het bestuur, om de volle medewerking, ook van de zijde der werkloozen zelf. Natuurlijk zal de con trole streng worden gevoerd, maar Alcmaria hoopt en verwacht, dat de werkloozen ze desnooas hun collega's, die misbruik van hun kaart maken, zullen aanw.jzen, Datiswaa- achtig geen klasseverraad, dat is een eerlijke en sportieve zaak. Aa „QQ,, Nog een paar weken zal Alcmaria de zaa* 16 Dan zaf oo de dupe worden van 10 onsportieve, oneerlijke menschen Let wel: verschillende ongeldige kaarten ziin door Alcmaria's bestuur opgemerkt, ver- KhilX namen slaan genoteerd Prettig en sympathiek is dat natuurlijk heelemaal niet en daarom ook zouden wij zeggen: werkt allemaal mee, opdat Alcmaria niet genood zaakt is, afdoende maatregelen te nemen! Ook in den Noordhollandsche komen we enkel zeer belangrijke ontmoetingen tegen Zoo gaat in de eerste klasse a K. V. V. II bij Z. F. C. IV op bezoek, wat voor de Krommenieërs geen gemakkelijke trip beteekent. Het gevolg zou dan ook wel eens kunnen zijn, dat K. V. V. II niet de leiding in de afdeeling zou gaan overnemen fiiISeoh1erUS1C7aileSam0gelijk We verwach" de krlmL? Zaandammer-zege, waardoor tataïïT"" 'ets meer achto *»- s ê,vii£-5ssikht, "s het tegen 't bezoekende W. rff'lV wede? breng°eneen puntenverdeelinS weten te Bergen I krijgt het weer moeilijk. Zilver- Twii11 van d't seizoen heel wat beter, zoodat de Bergenaren van hun len hehhen'6fVTwel niet v€el P,ezier zul- len hebben. Of,nog een winstpunt? In het treffen Q. S. C. III—K. F. C. IV l °UHpn\we het °P oen Kooger-zege, al zul- 4T semakl,eliike tineen h"i Mn' IT'p belangni^ ^ontmoe! tingen. Het leidende Petten gaat bij Schoorl dat ook nog een zeer goede kans heeft op bezoek en het zou ons niets.Verwonderen als de spanning in deze afdeeling zou toe- nmen. Schoorl is in eigen omgeving een zeer lastige tegenstader en ook nu zou de thuis club kunnen winnen. We houden het echter op een puntenverdeeling. H. R. C. III krijgt bezoek van Heldersche Boys en derby s brengen vaak verrassingen. De mogelijkheid is niet geheel buitengeslo ten dat de Racers een veer zouden moeten laten. Nu M. L. D. ook eindelijk het goede ipad wat gevonden heeft, geven we de luchtvaar- ders tegen het bezoekende J. V. C. kans op een winstpunt. Succes II zal wel over het bezoekende Watervogels zegevieren, al zullen de- Vo gels zich niet spoedig gewonnen geven. In de tweede klasse D krijgen de leiders Alkmaarsche Boys II bezoek van A. S. V. I. Met alle respect voor de goede verrichtingen van de Spor ters, als de rood-witten eenzelfden open spel geven als na de rust tegen Koedijk I, zal A. S. V. zeker een nieuw slachtoffer zijn. We verwachten dan ook een Boys-zege. De tweede derby Alcmaria IVAlk maarsche Boys III zou een puntenver deeling kunnen zijn, al stellen we ook hier in de rood-witten het meeste vertrouwen. Werd Alkmaar II reeds vorige Zondag niet in e.'gen veste met 5—1 geslagen Koedijk gaat naar Egmondsche Boys en het zal te Egmond geducht spannen. Moge lijk ook hier een puntenverdeeling. De derde klasse D biengt een volledig programma. Alkmaarsche Boys IV krijgt bezoek van Akersloot I en zal zeker kunnen winnen, evenals Bergen II van het bezoekende Eg- modsche Boys II. Ook Schoorl II zal met Vrone wel raad weten en de Vronianen niet veel kans ge ven. De beide ontmoetingen Alkmaar II C. S. V. II en Ursem I—Alcmaria V zullen mogelijk op een puntenverdeeling uitloopen. Ook de vierde klasse e brengt een volledig programma. Akersloot II wint van Oterleek I. evenals Oudorp I van Alkmaarsche Boys V. Ook Ursem II zou over de bezoekers Koe dijk III kunnen zegevieren, terwijl we in de ontmoeting A. S. V. II—Alkmaanche Boys VI en Egmondsche Boys III—Koe dijk II, het meeste vertrouwen in de bezoe kende clubs stellen. Wielrennen. De overwinnaars van den Amsterdamschen Zesdaagsche, de charmante Fransche wiel renners Broccardo en Guimbretière hebben gistermorgen, naar de Tel. meldt, een daad van piëteit verricht: zij zijn in gezelschap van hun soigneur Viël in de vroegte hun ze gekransen, waarmede zij gisteravond om 12 uur in het R.A.I.-gebouw omhangen werden, gaan brengen op het graf van den veronge lukten jeugdigen Amsterdamschen wielren ner Klaas van Nek Jr. Zij kenden den jongen Klaas goed. Nu, gistermorgen, de eerste maal, dat zij na het overlijden op 20 September j.1. van den jon gen Klaas in Amsterdam waren, wilden de gars de la Marine gebruiken om een laat- sten groet te komen brengen aan hun vroe- geren tegenstander, dien zij vorige jaren ont moetten op de wielerbanen in Be'gië, in Ne derland. Het waren tegenstanders op de Eistemaar vrienden, goede vrienden in et gewone leven. Broccardo en Guimbretière kijken met de kransen in hun hand en het hoofd ontbloot op de begraafplaats naar den in steen gehou wen wielrenner boven de marmeren plaat, waarondr Peit van Nek rust en sinds kort ook Klaas. Twee collega's, die het brachten tot roem en eer, twee collega's, die dezen roem en eer betaalden met hun leven. KL van Nek, Guimbretière, Broccardo, te genstanders op de pisteUn bon cou reur, herdenkt Broccardo. Vrienden in het gewone levenun bon camarade, zegt Guimbretière. Zoo is het in het rennerswereldje, waarin onder elkander gevochten moet worden om den broode. Zoo fel, dat het leven van den eene soms in handen is van den andere. Zij leeren elkander van zoo heel dichtbij kennen in die wereld. Omdat daarin slechts geluk en eer te beha'en zijn ten koste van het verdriet van anderen. En de bevoorrechten van nu hadden een tijd, dat anderen en koste van hen naar boven kwamen en lang boven ble ven dus kennen zij dit verdriet, die zor gen. En de bevoorrechten van nu weten, dat straks die dagen weer komen zullen, als hun groote tijd voorbij is. Dit kan eiken dag al zijndus vergeten zij niet hun eigen leed van vroeger, omdat dit weer terugkomen kan, dus begrijpen zij zoo goed het leed van anderen. Van heel dichtbij kennen de renners elkander. Het zijn rivalen en vrienden. Vrienden, omdat het rivalen zijn. Want uit die rivaliteit wordt hun aller leed geborende band die hen één doet zijn. Un bon coureur.... un bon camarade. Bij het afscheid dat Guirrr bretière en Broccardo brachten aan hun ver ongelukten collega, dachten zij aan dien band. Kegelen. Een der oudste clubs uit de Alkmaar sche kegelwereld „Koekoek" bestaat 35 jaar en meende dit heuglijke feit te moeten herdenken door op de 6 banen in 't gebouw „de Unie" onderlinge wed strijden uit te schrijven, welke van 11 tot en met IS dezer zullen worden ge houden. Het programmaboekje vermeldt naast de traditioneele korpswedstrijden o. a. paren-, vaste baan-, zoowel voor dames als voor heeren, jubileum-, verrassing en propagandaAvedstrijden, dus voor elck wat wils.' Begrijpelijkerwijze zijn de jubileeren- de vereeniging vele prijzen, als zilveren kransen, takken, medailles, gouden ke gels e. d. aangeboden, ook onze burge meester, die van belangstelling in de kegelsport reeds meerdere malen blijk heeft gegeven, heeft een zilveren medaille geschonken, hetgeen zeer zeker op hoogen prijs wordt gesteld. Weer zullen 8 dagen van kegeljolijt de gemoederen van de Alkm.kegelwe reld bezighouden, weer zullen de favo rieten in de diverse wedstrijden elkan der trachten op vreedzame wijze den loef af te steken, want dat de wedstrij den van „Koekoek", niet alleen één der sterkste maar ook een der populairste clubs van den Alkm. Kegelbond, zullen slagen, staat reeds bij voorbaat vast. De officieele opening dezer jubileum- week zal morgen precies 12 uur plaats vinden, direct daarna worden de banen opengesteld. In den korpswedstrijd zal al den eersten dag den besten één der favorie ten uitkomen, n.1. „Koekoek". Zoowel 't le als 't 2e vijftal zijn de eerste deelnemers aan dezen wedstrijd (1 tot 2 uur). Tevens gooien nog in deze afdeeling: „Cubo I" en „Cubo II", „Victoria II" (de benjamins van den A. K. B.), en „Hout of Fout" 1 en 2 (Schagen). De „Daily Telegraph" wijdt de volgende beschouwing aan den persoon van den jeugdigen koning van Zuid-Slavië, Peter II. Na den moord op zijn vader is een kleine, onbezorgde kostschooljongen die ver buiten zijn vaderland, in Engeland, school ging, naar zijn land teruggeroepen, om daar den zwaren last van het koningschap op zijn jeugdige schouders te nemen. Peter II, koning van Zuid-Slavië, heeft in Engeland zijn onbezorgde, vroolijke jeugd achtergelaten. Zijn terugkeer uit Engeland, krachtens de grondwet, welke hem verplicht, in Zuid-Slavië te leven, met uitzondering van uiterst korte reizen naar het buitenland, heeft een einde gemaakt aan het vurige ver langen van zijn ouders, om hun kind eenige jaren van echte, onbëZorgde jeugd te schen ken, voordat hij de verantwoordelijkheden, verbonden aan zijn Koninklijke geboorte, op zich nam. Ondanks den uitdrukkelijken wensch van koning Alexander, dat de schooljongens uit Belgrado, die waren uitgekozen om met den troonopvolger in het ^aleis te studeeren, zijn zoon als eiken anderen schooljongen zouden behandelen, bemerkte de koning, dat zij onwillekeurig een eerbiedige houding tegen over den prins aannamen. Dientengevolge stuurde de koning zijn zoon naar een kost school in Sussex, in Engeland. Thans heeft het lot gewild, dat hij op nieuw in het koninklijk paleis te Belgrado studeert, met speciaal uitgekozen Zuid- Slavische leerlingen, die hem met nog meer eerbied behandelen dan vroeger met het oog op zijn nieuwe waardigheid. Reeds in de allereerste jaren na zijn ge boorte moet Peter, die door zijn moeder en broertjes „Petrushka" genoemd wordt, har der werken, onder strenge discipline en met Koning Peter II. minder tijd voor ontspanning dan andere jongens van zijn leeftijd. Peter, aldus verklaarde een intiem vriend van de' koninklijke familie dezer dagen, staat lederen'dag om half zeven op in een eenvoudig wit beh mgen slaapkamer, welke hij thans geheel voor zich zelf heeft, terwijl zijn broertjes Tomislav en Andrew samen een slaapkamer hebben. De etiqu. le ont houdt een dergelijk voorrecht aan den jon gen koning. Zijn Engelsche onderwijzer slaapt in een kamer naast de zijne. Volgens een Engelsche gewoonte, welke zelden in Zrid-Slavië voor komt, slapen de 'onge koning en zijn broer tjes met hun ramen open, zomer en winter. Hun kamers bevinden zich niet in het hoofd gebouw van het paleis, doch in een bijge bouw, dat speciaal voor de prinsen is ge bouwd. In de nabijheid van Topoi», dicht bij het koninklijk mai-so'eum, waar koning Alexan der begraven is, bevindt zich de zomerresi dentie voor de prinsen. 's Konings dagtaak. Peter ontbijt gewoonlijk met zijn broertjes Het ontbijt bestaat uit thee, pap, geroosterd brood en marmelade, een menu waarvoor hij in Engeland smaak kreeg in plaats van de koffie met broodjes in Belgrado. Na het ontbijt gaat hij een uur uit rijden met zijn pony Susie, geëscorteerd door een adjudant, een buitengewoon lang lid van de garde, die torenhoog boven zijn koninklijken meester uitsteekt. Van acht tot twaalf wijdt Peter al zijn tijd aan de studie en volgt precies het leer plan, dat voor alle Zuid-Slavische colleges geldt. Bovendien krijgt hij nog onderwijs in de talen, constitutioneele geschiedenis, staat kunde, uitgebreide vaderlandsche geschiede nis en militaire wetenschapjoen Zijn onderwijzers, de hem de gewone schoolvakken leeren, zijn leeraren van de middelbare scholen van Belgrado. De spe ciale vakken worden hem onderwezen door hoogleeraren van de universiteit van Belgra do en officieren van den generalen staf. Reeds op den leeftijd van elf jaar had Pe ter een goede kennis van vijf talen: Ser- visch-Kroatisch, Fransch, Duitsch, Engel sche en Russisch. Zijn Engelsch is uitste kend, daar deze taal door de koninklijke fa milie haast even vaak gesproken wordt als de ServischiKroatische. Zijn meest geliefkoosde vakken zijn phy- sica, mechanica en de geschiedenis van Zuid-Slavië. Van twaalf tot één uur heeft Peter vrij om te wandelen en zich te ontspannen. Om één uur gebruikt hij met zijn moeder en broertjes de lunch, welke hoofdzakelijk uit groenten en fruit bestaat. Na de lunch neemt hij wat rust of gaat hij spelen. Drie middagen in de week komen schooljongens van zijn leeftijd uit Belgrado naar het paleis om deel te nemen aan de gymnastiekoefeningen van Peter, volgens het systeem van de Zuid-Slavische nationale turnbonden, welker chef hij is. De andere dagen van de week brengt hij van vier tot zes uur door met zijn moeder en broertjes. Sedert den dood van haar gemaal wijdt koningin Maria zich geheel aan haar kinde ren. Vaak verrassen de hofdames haar, ter wijl zei op den grond van de kinderkamer zit en haar geliefde spelletje doet met den koning en de pinsjes. Peters meest geliefde speelgoed is een prachtige electrische spoorweg in miniatuur welke hij drie jaar geleden van de Fransche regeering gekregen heeft. Naar het voorbeeld van zijn grooten ko ninklijken buurman, koning Boris van Bul garije, staat Peter er op, de machine zelf door het park te rijden, terwijl zijn broertjes welkome passagiers zijn. Voor het souper studeert hij nog een uur Hij gaat regelmatig om negen uur naar bed. Op Zondag is Peter geheel vrij Dezen dag brengt hij door in gezelschap van zijn moeder en broertjes. Zijn onderwijzers prijzen zijn intelligen tie en ijver zeer. Hij is zeer ernstig voor zijn leeftijd. Een danshuis in Bremen, vlotte dan seressen, die gaarne het gezelschap zoeken van matrozen en anderen ert' daarmee geld in 'tlaadje brengen van Frau Schliephaage, de directrice. Maar dat leven is niets voor de jonge, deugd zame Lene Lemke, die haar werkloos geworden geliefde Rolf niet alleen uit Berlijn wilde laten gaan, om in de verre havenstad een betrekking te vinden, die een vriend hem had aangeraden. Dat was een functie in genoemd danshuis, doch toen hij zich meldde, was de plaats al bezet. Maar Lene kon nog wel ge bruikt worden als danseresZij wilde rtiet en kon niet, maar na het falen van elke poging om ander werk te krijgen, zou ze toch toegeven. Evenwel had Rolf toen juist kennis gemaakt met een man, die hem overhaalde om mee te doen aan de „inspectie van een brandkast" en hij zei haar, dat zij de betrekking wel kon opgeven, het optreden als danseres was niet meer noodig. Zij voelt zich dan ge lukkig, maar dit is slechts van korten duur, want alras hoort zij dat Rolf in gezelschap van een bekenden inbreker is vertrokken. Zij holt hem achterna en weet de inbraak te verhinderen, waarop de nieuwe „vriend" in groote woede Rolf neerslaatPolitie komt en ar resteert den gewonden jongen man, maar als alles bekend wordt, komt er licht in het donker bestaan van de twee gelieven. Rolf heeft immers een diefstal voorkomen en als dank wordt hij aan een betrekking geholpen, en dan is de tegenstand van Lene's vader, een man die steeds sprak van „in mijn tijd", spoedig overwonnen. Een film, die zeer nadrukkelijk zegt, waartoe werkloosheid, het groote pro bleem onzer dagen, kan leiden, als de slachtoffers ervan niet zeer sterk staan. De zorgeloosheid en de levensblijheid der jeugd worden er goed in uitgebeeld, evenals later de vertwijfeling bij den voortduur van den gedwongen ledig gang, de vreugde van het eindelijk vin den van een baantje en dan tenslotte de teleurstelling als dit blijkt ongewenscht te zijn. Het voor-programma geeft in. het Hollandsch journaal o.a. den gilden optocht uit de 8-Octoberviering en de opening van het joodsche werkdorp Nieuwesluis op Wieringen. Voorts zien we een interessante muzikale film „De goede oude tijd" en een aardige teeken film. HET HUIS IN DE 56-STE STRAAT. Een mooie rol van Kay Francis. Cinema Americain. Opgehaald uit het milieu der koormeisjes en daarin weer langzaam terugzakkend, en lager, veel lager nog, door het alles over- heerschende noodlot, dat zijn pion niet los laat; ziedaar in het kort de ról van Kay Francis. En prachtig wordt deze vrouwen figuur door haar weergegeven, in haar grootste gelukzaligheid en haar diepste el lende! Aanvankelijk worden we verplaatst naar eenige jaren vóór den wereldoorlog en zien we Kay Francis als Peggy optreden in een cabaret in New York. Om haar uiterlijk trekt zij zeer de aandacht en het duurt dan ook niet lang of een van haar bewonderaars Monte van Tyle (Gene Raymond) doet haar een huwelijksaanzoek. Ze zijn werkelijk dol verliefd op elkaar, hetgeen dan ook de reden is, dat Peggy een verhouding met een an deren ouderen man, een zekere Linden, verbreekt. Na hun huwelijksreis nemen ze hun intrek in hun woning in de 5óste straat. Monte, die uit de New Yorksche society stamt, is begrij pelijker wijze door zijn huwelijk gebrouilleerd met zijn familie, doch de geboorte van hun kind, een dochter, brengt de jonggehuwden wat nader tot zijn ouders. Een tijdlang schijnt niets hun geluk te kunnen verstoren, doch dan ontmoet Peggy haar vroegeren vriend Linden weer. Hij heeft haar ondanks alles maar niet kunnen vergeten en houdt nog werkelijk van haar. Ook zijn gestel lijdt hieronder ernstig. Bij een bezoek, dat ze hem in verband hiremee brengt, kan hij zich niet meer beheerschén en verklaart niet zonder haar te kunnen. Als zij toch weg wil gaan, grijpt hij een revolver en richt deze op zich zelf. Peggy poogt nog het gevaar te keeren, met het eenige gevolg, dat zij door een be diende, met de revolver in de hand wordt ge vonden. Dit .is het begin van haar ondergang. Peggy 'wordt schuldig bevonden en krijgt 20 jaar. Monte gelooft echter in haar onscnuld. En dan zien we de 20 jaar gevangenisstraf voorbij trekken. Peggy speelt kaart, speelt haar geheele gevangenistijd door, het spel dat haar voor haar verdere leven op zal eischen. De oorlog breekt uit; Monte gaat naar het front; hij sneuvelt; Peggy blijft alleen. In 1925 openen zich de gevangenis deuren weer voor haar. Duizelend stuit ze in deze totaal gemetamorphoseerde wereld; haar heele bezit is een nalatenschap van haar schoonmoeder 5000 Dollar. De schoppen aas, de zwarte kaart in haar leven, zooals ze aanvankelijk zelf voorspelde blijft over haar leven heerschen. Haar oude hartstocht, het spel, wordt haar broodwin ning en zoo zien we haar weer terecht komen in hetzelfde huis, waar ze haar eerste huwe lijksjaren doorbracht, hetgeen dan veran derd is in een speelhuis. Aan een speeltafel in de kamer die eens hun slaapkamer was. En het noodlot voltrok zich toen zij als bankhoudster tegenover haar eigen dochter kwam te zitten. Haar dochtertje verliest en de eigenaar wil geen uitstel geven van beta ling en in haar wanhoop begaat Peggy's dochter een moord. Het is begrijpelijk, dat de moeder zich voor haar kind opoffert, doch hierdoor komt zij volkomen in de macht van den eigenaar van het speelhuis, die den moord verzwijgt. En in dezelfde kamer waar Monte haar echtge noot haar eens op haar vraag „Let me live here forever" verzekerde „You shall!" zegt de man die haar in zijn macht heeft „and now you shall stay here always". Vér boven haar medespelenden uit steekt in deze film de figuur van Kay Francis en het gegeven de vrouw, die door haar noodlot ten onder gaat, heeft zij op buitengewone wijze weten te vertolken. Als vóórfiim gaat een sketch: „In de arm der wet", een stuk met veel woorden, veel té véél woorden en een gejaagd tempo! Maar de hoofdfilm maakt alles dubbel en dwars goed! Het programma, dat deze week in het A. B. T. wordt vertoond is uitgebreid en vol variatie. Allereerst vraagt een jour naal de aandacht met vele interessante beelden. Dan komt een gekleurde film van merkwaardigheden uit de natuur, waarna het vroolijke genre aan de beurt is. „De Jacht op wild" is een dwaze ge schiedenis van twee vrienden die een jachthut in bruikleen hebben gekregen. Doch de respectieve vrouwen komen de heeren controleeren en toevallig zijn er eenige pijnlijke situaties, Maar de vrien den komen er nog al goed af. Een aar dige teekenfilm geeft de geschiedenis van de drie beertjes en „Studenten lief en leed" is een dol en dwaas komisch nummer waarom hartelijk gelachen 's. Tot besluit volgt dan de vertooning van het hoofdnummer getiteld De Zijde- Express. Men begrijpt reeds dadelijk dat een spannende trein-sensatie aan dit nummer niet vreemd is. 't Speelt in een periode, dat de zijde een zeer belangrijk handelsartikel wordt, 't Is dan voor een bepaalde partij beslist noodzakelijk dat een zending zijde op tijd in New-York arriveert en als dit met den gewonen trein niet mogelijk is, wordt een express in dienst gesteld. Maar de tegenpartij die er zeer veel belang bij heeft dat de trein niet op tijd in New-York aankomt, weet door allerlei vreemde en geheim zinnige handelingen te maken, dat de trein al spoedig wegens 'n moord eenige uren oponthoud heeft. Daarna komt men van "uur tot uur voor de grootste verrassingen te staan. Doch dit alles uit te werken zou te ver voeren. Het einde is zooals gij vermoedelijk wel raden zult. Neil Hamilton en Sheila Terry vervul len de hoofdrollen, terwijl ook onder de overige medewerkenden nog verscha lende bekende filmkrachten zijn Zoo ais men bemerkt inderdaad een pro gramma vol afwisseling. Het Weekblad geeft o. m. bericht over vijf Amsterdamsche tooneelpremières, n.m. De vier jaargetijden, van Antoon Coolen; 't Vrouwtje van papa, van Louis Verneuil; Bravo Peggy (operette); de roman van John Loving, van Eugène O'Neill; de Woekeraarster van A. Bro- met; 'n artikel over de Beaumarchais; Sterren die de aandacht trekken (Kathe- rine Hepburn). Van de portretten ver melden we dat van de danseres Drue Leyton en van Bruno Walter, die tijde lijk prof. Mengelberg als leider het concertgebouworkest vervangt. A. aL

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7