Oplichting op groote schaal te Heesch. HET FEEST VAN „DE KOEKOEK". Kantoorbediende pleegt verduisteringen. H.R.C.Alkmaarsche Boys 3-4. N. Niedorp IAlkmaar I 1-1. Binnenland. Kloosterorde benadeeld. INRIJ VERBODEN trachtte, zooveel mogelijk verre passes naar voren te geven. Alzoo: een verzwakte voorhoede moest optornen tegen een versterkte verdedi ging. 't Gevolg was: geen doelpunt. Nu willen wij heelemaal niet beweren, dat elk systeem verkeerd ie, dat een K. F. C.-systeem mislukken moet, dat een W-formatie uit den booze is. Verre van dat. Maar als men een systeem ml toe paseen, dan moet men de beschikking hebben over spelers, die dat systeem kunnen spelen. En dan moet zoo n i steem niet alleen binnenskamers deerd zijn, maar ook op het veld be oefend zijn. Gebeurt dat niet, dan eischt men van eiken speler 'n aanpassingsver mogen, dat nooit bereikt zal worden. En nu mag men zich niet blindstaren op het succes tegen -Hilversum, want daar was de situatie geheel anders. Daar ging Hilversum het laatste half uur aan vallen en nog eens aanvallen, omdat het wilde winnen. En het verwaarloosde de verdediging. Ja, en dan kan een voor hoede van drie man wel succes hebben met snelle doorbraken. Maar dat is geen systeem, dat is meer: het profiteeren van fouten, door de tegenpartij gemaakt Wat wij hier zagen Wij zijn iets uitvoerig op de „systeem kwestie" ingegaan, omdat het gisteren tijdens den wedstrijd maar al te duide lijk bleek, hoe het bij Alcmaria... mis was. Zeker, de A. F. C.-ers hadden vrij zeker geen succes gehad, als het ééne doelpuntje hun als 't ware niet cadeau gegeven was, maar Alcmaria had niet tevreden moeten zijn met een gelijk spel. En nu hebben wij wel diverse aanvallen van Alcmaria genoteerd, maar wij spreken hier in d periode vóór de rust veel gevaar leverden die niet op, ter wijl eenige kansen gemist werden. Ech ter ij eiken Alcmaria-aanval bleef de witte halflinie angstvallig op de eigen helft en kwamen de beide binnenspelen vrijwel niet over de middenlijn heen. En de zwakke voorhoede had dus totaal maar dan ook totaal geen steun. En de eenmaal afgeslagen aanval bleef afge slagen, omdat de teruggetrapte bal nim mer werd opgevangen door een Alcmari- aan. Er ontstond dus steeds een groote gaping tusschen voorhoede en de rest, een gaping van een 20 a 30 M. Toen kwam A. F. C.'s doelpunt. Wi. verwachtten toen eindelijk een aanval lend Alcmaria, desnoods nog- met de spil iets achteruit, maar met een volle dige voorhoede en met beide kanthalfs eveneens achter de voorhoe le aan. Maar neen, het systeem werd gehandhaafd. Ook na de rust bleef het langen tijd zoo, dat een 20 minuten vóór tijd het ge wone Alcmaria-spel naar voren kwam. Toen is het A. F. C.-doel onder vuur ge nomen, maar toen verdedigden 10 A. F. C.-ers hun heiligdom en het gelukte de Amsterdammers, zij het met geluk, om het doel schoon te houden. Toen had Alcmaria pech, werkelijk pech. Wat deed A.F.C. daarentegen? Wel, zij speelde inderdaad een verdedigend spel, maar.,, bij eiken snellen aanval ging de halflinie wel naar voren en steunde de voorhoede. Bovendien trapten de A. F. C.ers verder, speelden steviger en speel den vlugger. Dat zij het tot slechts één doelpunt brachten, lag hem aan het goe de spel van het Alcmaria-achtertrio, die goed gewerkt heeft. Zoo is er dus toch nog wel iets goeds van Alcmaria te vertellen. Want er was meer, wat goed was. Sommige spelers waren zelfs best; echter anderen stelden teleur en het waren vooral die, welke veel beter kunnen. Over 't algemeen kunnen wij dit er van zeggen: Alcmaria beschikt over een behoorlijke ploeg, maar er wordt te slordig geplaatst en er wordt met den bal te langzaam gespeeld Goochelen moest nu eindelijk eens voor altijd tot het verleden behooren. Tot slot nog dit: deze wedstrijd is ver loren, misschien zelfs verdiend verloren Welnu, het gewone Alcmaria heeft kans gezien, om veel doelpunten te kunnen maken, het Alcmaria van gisteren doel puntte niet. Zouden wij in het vervolg geen oud Alcmaria kunnen zien? Dan komen er doelpunten! En bovendien, al is er verloren, de concurrenten verloren ook, zoodat er per slot van rekening in de situatie zelf nog niets veranderd is. De wedstrijd. De wedstrijd zelf is gauw genoeg ver teld. Alcmaria trapte af, begon met slecht te plaatsen, en aangezien het sterk ging verdedigen, kregen wij een veldmeerderheid van A. F C. te zien. Een paar schoten van de A. F. C. voor hoede gingen naast het doel en toen kwam het leer bij 'n snellen Alcmaria- aanval bij Gerrisen, die op 2 M. afstand naast schoot. Direct daarop liep Jong- mans veel te vroeg uit zijn doel, doch Ooms redde nog en het volgend moment stompte Jongmans een hoog schot met veel moeite corner. Nogmaals accepteerde Gerritsen een kans," gekregen door 'n vrijen trap, niet, en toen hebben wij een grooten druk op het Alcmariadoel gezien met enkele mistrapjes, die echter geen onheil ver oorzaakten. Een paar aanvallen van Alc maria leverden natuurlijk ook niets op en toen de scheidsrechter daarna her haaldelijk verkeerd floot, waren de meeste spelers de kluts kwijt, 't Spel was al ruim een half uur oud, toen wij den eersten werkelijk goeden Alcm-aanval te zien kregen, maar de keeper Van A F. C. redde toen de situatie, 't Geheele re sultaat was een paar corners, die wel goed genomen werden, maar die bij voorbaat al niets konden opleveren, om dat alleen Peereboom voor het A. F C.- doel stond, temidden van ze6 A. F. C-ers. Verder was A. F. C. aan het woord, dat onverwacht de leiding nam, toen v d. Vall geheel onnoodig en zeer ge vaarlijk terugspeelde op Jongmans en meteen lag de bal in het net (0—1). Direct daarop brak Peereboom door, maar werd tegen den grond geloopen en den resteerenden tijd bleef A. F. C. Ster ke De rust kwam met 0—1. Na de hervatting begon Bijlsma te veel te goochelen en het was een won- der, dat Lungen dat niet afstrafte. Maar angstiger werd het, toen Alcmaria maar steeds bleef verdedigen en steeds met een verzwakte voorhoede verder speel le. Opnieuw kregen wij dus een aanvallend A. rC. te zien dat echter geen kans zag, om den voorsprong te vergrooten. Pas 20 minuten voor tijd werd het iets anders. Toen ging Keppel rechtsbuitenen Gerritse rechtsbinnen. Maar ook dat luk- te met, want toen de halflinie zich ein delijk naar voren waagde, ging A. F. C. met alle man verdedigen en was er geen doorkomen aan. Bovendien liepen de Alcmarianen elkaar in den weg Een aantal corners leverde ook al geen suc ces op en Gerritse ging ten slotte maar weer op de oude plaats spelen. Zoo kwam het la'.tste kwartier. Nu pas zagen wij het aanvallend Alcmaria en nu ontstond er een groote druk op het A. F. C. doel. Een doorbraak van Peere boom mislukte op het laatste moment, een vrije trap kopte de Jong net tegen de lat en toen eindelijk Hamstra eens hard in schoot, stopto oen dor backs den kogel met beide handen, hetgeen de leder echter niet zag. Zoo verstreek de tijd. Een enkele uit val van A. F. C. had geen succes; alleen bleek daarbij, dat Ooms en Bijlsma niet al te veel moeite hadden met Lungen c.s. En verder was alleen Alcmaria aan hot woord. Tot doelpunten kwam het echter niet en met 01 gingen de wit- hemden ten onder. Laten wij dit nog zeggen: Alcmaria kan stukken beter. Dat zal t. z. t. wel blijken. En daarom moet er niet gewan hoopt worden, maar moet men vol goe den moed verder gaan. Een enkele mis stap is jammer, maar.*. niet onover komelijk. Een moeilijke en zwaar bevochten zege! Fanatisme tot de uiterste grenzen? Zwaar zou de gang zijn van de rood witte Alkmaarders naar Hollands noord punt, om H. R. C. partij te geven en als we onze notities nog even herzien, dan moet ons dadelijk van het hart, dat de Boys het er in den Helder goed hebben afgebracht en de zege hoe klein dan ook zeer zeker verdiend was, door het betere spel der Alk maarders, het spel, dat hen eenmaal een zeer verdienstelijken 41 voorsprong bracht. Het waren slechts de enkele fouten in eigen verdediging en het onweerstaanbare fanatisme van alles wat H.R.C. was en H.R.C. dacht, dat het dezen grooten voor sprong in nog een betrekkelijk kleine over winning omzette. Er bestaat bij het voetbalspel een heerlijke factor, die men enthousiasme kan noemen, een factor, die menigen wedstrijd stempelt en vele toeschouwers tot bezieling brengt en het verblijf op het voetbalveld, tot een aan gename verpoozing maakt. Maar, wat we bij de ontmoeting als bovengenoemd mee maakten, dat was geen enthousiasme, dat was een weergaloos fanatisme en we stellen ons slechts de vraag: was dit een fanatisme tot de uiterste grenzen?! De speelwijze van H. R. C. na de rust, het gefluit en geschreeuw van alles wat H.R.C. aanhing, het overtrof alles, ja zelfs het scherpste fluitsignaal van den arbiter en het eigenaardige verschijnsel deed zich dan ook voor, dat vrije schoppen werden genomen, reeds lang nadat de overtredingen hadden plaats gevonden en enkele, daaraan volgende gemaakte doelpunten moesten worden ge annuleerd. Voldeed de scheidsrechter gedurende de eerste speelhelft zeer zeker, na de rust ge raakte hij het roer meerdere malen geheel kwijt en liet zich maar al te vaak door het H.R.C.-gilde en niet het minst door den onsympathieken grensrechter intimidee- ren. Over de speelwijze van de roodjakken? Och laten we kort zijn. Zij die voor enkele weken geleden de bekerontmoeting tegen Alcmaria bijwoonden, weten genoeg. Het was dan ook van Alkmaarsche zijde zeer goed gezien, dat men zich zooveel mogelijk spaarde en de roodwitten zijn er dan ook nog vrij goed afgekomen. Een copie. Voor hen die den wedstrijd niet in oogen- schouw namen, doch vorigen Zondag de interland-ontmoeting ZwitserlandHolland beluisterden, krijgen een zeer goed idee van het wedstrijd-verloop, als we kenbaar ma ken, dat dit treffen vrijwel een zuivere copie was van wat daar bij de Alpen gebeurde, echter met dat verschil het derde tegenpunt in dit treffen. Ook hier reeds dadelijk den 1—0 achter stand, die ook hier, door betere techniek, in een 14 werd omgezet. Ook hier de noodige fluitconcerten en het jeinvloeden van den scheidsrechter, alsmede de voortdurende druk op het doel der gasten. -n ook hier de uiteindelijke zege! De wedstrijd. Even half drie zien we de volgende elf- .alien in het veld en bemerken we, dat de Alkmaarders de toss hebben gewonnen. H. R. C. J. van Es Siersma Scholten Post Stolk Striet Steffens Roomeyer Zymni Pol Dissel Scheidsrechter Hensen de Grand Boots Kwadijk Brouwer Indri Licht v. d. Hilst Weel Slikker Koster H. Keesen Alkm. Boys. De nieuwe H. R. C.-midVoor brengt den Dal aan het rollen en de gastheeren kunnen hun eerste aanvallen opzetten, die reeds da delijk succes opleveren. Dissel sticht voor het Alkmaarsche doel eenige verwarring en v. d. -lilst is zoo ongelukkig als hij weg wil werken, om het leder juist achter de lat te laten verdwijnen, zoodat de roodjakken goed koop aan de leiding komen, 1—0. Na enkele minuten weten de Boys zich los te werken en brengen een bezoek aan van Es. Als Boots en Brouwer reeds door de heele verdediging zijn gebroken en van Es is uitgeloopen, is de rechtsbinnen zoo onfor tuinlijk over het verlaten doel te schieten. Ook Keesen weet verder gevaar te voor komen, als na een kwartier een vlugge Boys- aanval volgt, die succes oplevert. Na goed combinatiewerk van Boots en Kwadijk, krijgt Boots een mooie kans, die hij met een scherp schot benut, zoodat de stand gelijk 11 is. Een keurig doelpunt. Na enkele malen heeft Brouwer wederom pech, als hij uit goede positie, een pass van Kwadijk, juist langs het doel laat verdwij nen, zoodat het Rac;ng-doel aan groot gevaar ontsnapt. Reeds is er bijna een half uur ver streken als Kwadijk, Brouwer een nieuwe kans geeft, die nu echter wordt benut, zoo dat de kaasmenschen al een voorsprong hebben. De Grand plaatst tevens een cor ner zeer goed, doch deze wordt evengoed weggewerkt, terwijl aan de andere zijde Dissel juist over het heiligdom van Keesen schiet. Dan krijgen de Boys de zooveelste vrije trap te verwerken, v. d. Hilst brengt goed voor doel. Brouwer laat tactisch loopen en Indri zet scherp voor. Na een korte scrimmage, brengt Brouwer den stand op 1—3. Wederzijdsche aanvallen volgen, nog krijgt Brouwer uit een pass van Boots een kans, doch het leder gaat over en de rust breekt zonder verandering aan. Na de thee gooien de rood-jakken er een geducht schepje op en het gevaar wordt ter nauwernood gekeerd. Reeds vrij spoedig moet Slikker in ver band met een knie-blessure, het speelveld verlaten. Muileman valt in op de rechtsbin nenplaats en een omzetting van voor naar achter heeft plaats. Brouwer rechts-half, Weel spil en v. d- Hilst linksback. Na 9 minuten volgt dan een plotseiingen Boys-uitval, een ren van Boots, een mooi scherp schot en juist in den linker bovenhoek, waar van Es geen schijn krijgt en de voorsprong vergroot, 14, Ondanks het feit, dat dit doelpunt respect afdwingt, blijft de belooning echter niet uit, want even later wordt Boots op een dus danige wijze gekraakt, dat enkele minuten gestopt moet worden. Doch ook de body van Boots was tegen dit „stootje" bestand. Eenige minuten later kan de Grand door breken, doch zijn schot gaat van dichtbij juist naast. Wat we daarna kregen te zien ente hooren was niet veel moois meer. Na 28 mi nuten krijgt Symmy "en vrije schop te ver werken, even buiten het beruchte gebied Een laag schot entusschen alle beenen door, verdwijnt het leder achter Keesen, wiens uitzicht totaal werd belemmerd. 42. Van nu af is het een gooien en smijten waarmede de Racers een gelijk spel denken te kunnen forceeren, doch verder dan nog een doelpunt, en een 34-stand kunnen zij niet komen. Deze wedstrijd, waarin „Alkmaar" vrijwel den geheelen wedstrijd sterker was, bracht een gelijk spel en wel door een strafschop welke kort voor het einde aan Alkmaar werd toegekend en goed werd benut. Voor de rust permiteerde „Alkmaar" zich een strafschop te missen. De strafschoppen wijzen reeds aan (zij werden beiden gegeven voor ruw spel door de N.N. achterhoede) dat het in het doelge bied nu direct zachtzinnig toeging. Over de wedstrijd het volgende: Alkmaar neemt reeds direct het spel in handen en aanval na aanval volgt op het N. doel. Door stug verdedigen echter weet de N. achterhoede doelpunten te voorkomen. Wanneer de 1. buiten goed voorzet, is het Schoonhoven, die een zeer moeilijke kans mist. v. Os krijgt dan een goede kans, doch wordt gevloerd, wat N. een strafschop kost. Deze wordt gemist. N. Niedorp heeft inmiddels uit een van haar uitvallen, die niet van gevaar ontbloot bleken, de leiding genomen. Alkmaar blijft aanvallen en wanneer Kranenburg hard inschiet, is het Schoon hoven, die juist in den weg staat en den bal stopt. Vlak voor rust krijgt Schoonhoven dan de kans tot de gelijkmaker, zijn schot faalt echter. Na de rust is „Alkmaar niet meer voor het N. doel vandaan geweest, tot doelpunten komt het echter niet, hoewel de kansen hier voor er wel zijn geweest. Het schot laat echter nog steeds te wenschen over. Daar naast werd door de N. achterhoede gegooid, dat het een lieve lust was. Wanneer het dan vlak voor het einde den scheidsrechter toch weer wat te bar wordt, krijgt Alkmaar nog maals een strafschop te nemen, welke door A. Schoonhoven wordt benut. Na afloop kon dan de scheidsrechter een pak slaag krijgen, in verband waarmede enkele „Alkmaar"-bestuurders niet beter weten te doen, dan déze in bescherming te nemen, wat eenige hunner een paar behoor lijke klappen bezorgt. Wij zullen hopen, dat de wedstrijd a.s. Zondag tegen Andijk thuis weer een van het goede soort zal zijn. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. De A. S. V. Victrix hield Zondag een afvalwedstrijd voor A. B. C. klasse en Ju niores. De uitslag is als volgt: A-klasse: 1. J. Groot, 2 J. Pronk en 3. I Min. B-klasse: 1. J. Schipper, 2. C. Groenewoud en 3. P. W. Koelewijn. C-klasse: 1. J. de Bood, 2. J. v. d. Sluis, 3 L. Prins en N. Tamis. Junioren: 1. Chr. Schipper, 2. J. Rave- stein en 3. N. Min. Na afloop van deze wedstrijden werd nog een wedstrijd gehouden over 4 K M. om hiervoor beschikbaar gestelde prijzen. Deze werden gewonnen door de volgende deelne mers: A-klasse J. Groot; B-klasse J. Schipper, C-klasse N. Tamis; Junioren J. Ravenstein en P. Baken. DE KAMPIOEN. Deze vereeniging hield een wedstrijd over 80 K.M. Deze rit werd in schitterende stijl gewonnen door G. Klomp. Tweede was Hol tes en derde W. Kemp. WIELERCLUB ALCMARIA. De uitslag van de trainingsritten waren: A-klasse, 30 K.M.: 1. J. A. Serpenti; 2. J H. Mulder; 3. F. Roobeek; 4. Jb. Homan. B-klasse, 30 K.M.: 1. A. van der Veer; 2 J. Hollebeek; 3. F. de Haan. C-klasse, 30 K.M.IJ. Trijn (andere uitgevallen). Er is reeds een aanvang ge nomen met de wintertraining op Home-trai ners. Kegelen. Onder groote belangstelling zijn gisteren in de Unie de wedstrijden, georganiseerd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de kegelclub „De Koekoek", aange vangen. 't Was half één toen de waarnemende voorzitter va den A. K. B., de heer A. M. Middellhoff, de talrijke aanwezigen 'n har-' telijk woord van welkom toeriep. Spr. memoreerde één en ander uit de 35 jaren die de „Koekoek" nu al kegelde, roemde de goede verstandhouding die im mer tusschen het bondsbestuur en „Koe koek" heeft bestaan en verklapte nog te vens dat de heeren Joh. Diepen, A. F. Buys en M. Bak reeds van de oprichting af lid waren. Onder hartelijk applaus van de aanwezigen bood de heer Middellhoff, na mens den Alkm. Kegelbond, de jubileerende vereening een fraaie bloemenmand aan, de verwachting uitsprekende dat „Koekoek" nog vele jaren een sieraad voor den A. K. B. mag zijn. (Applaus). De heer Joh. Diepen, voorzitter, van „Koekoek" was zich- baar getroffen door de welgemeende woor den van den voorzitter van den A. K. B., dankte, namens de leden van „koekoek" voor de fraaie bloemenhulde en gaf de ver zekering dat „Koekoek" ook in den vervolge zou trachten een waardig lid van den A. K. B. te zijn. Nadat door de woordvoerders van ver schillende vereeningen aan het adres van „Koekoek" nog hartelijke woorden waren gericht, namen de wedstrijden een aanvang. In den korpswedstrijd afd A gooiden res pectievelijk Koekoek I 324 (48 treffers), Cubo I 320 (48 treffers) en Hout of Fout I (Schagen) 271. In afdeeling B gooiden Koekoek II 320 (47 treffers, Cubo II 302 (50 treffers), Victoria II 259 (43 treffers) en Hout of Fout II (Schagen) 256. We zien dus dat in beide afdeelingen al tame lijk hoog hout is gegooid, hetgeen de span ning voor de komende dagen zeer zeker ten goede zal komen. In den vaste baan-wedstrijd heeren Senio ren gaat de heer C. H. de Lange aan den kop met 3 x 45, 2e is hier de heer T. Bonse- ma met 2 x 45. Bij de Junores staat no. 1 de heer (baan 3) Burdorff 43, (baana 4) M. Witte Jr. 43, (baan 5) P. Dellemarre 44. In de dames-afdeeling leidt mevr. W. Scheepmaker met 40, 38 2 x, op baan 3 mej. Rol 43. In den Jubileum-wedstrijd wierp de h*r Burdorff 71. Voor hedenavond komen in den korpswed strijd uit (afd. A) de Unie I, Omsmijters I (Schagen) en de Burg I. In de afdeeling B Omsmijters II (Schagen) de Burg II en Onder Ons (Heeren). We zijn speciaal benieuwd wat de heeren van Onder Ons er van terecht zullen brengen, het wordt toch tijd dat de heeren in afdeeling A zullen werpen. Wie weet, zorgen zij niet voor de verrassing, al zal het een zware opgaaf zijn meer dan 320 hout te gooien. De koninklijke maréchaussee te Oss is een zeer omvangrijke oplich ting op het spoor gekomen, welke door een 17-jarig jongmensch, een zekeren v. d A. uit Heesch is ge pleegd en waardoor o.m. een kloos ter te Heesch, alsmede verschillende andere personen en tevens een groote industrie- en handelsmaat schappij ernstig zijn gedupeerd. Wij ontleenen aan de Telegraaf nog het volgende: Op geraffineerde wijze heeft de jeugdige oplichter, die als kantoorbediende bij een groote firma ter plaatse werkzaam was, kans gezien, allereerst ten nadeele van zijn werkgever een waarde van f 900 a 1000 aan zegelwaarden., hoofdzakelijk postzegels, te verduisteren. Tot de werkzaamheden, welke hij op het kantoor zijner firma ver richtte, behoorde o.m. het beheer der post- zegelkas. Onopgemerkt wist hij op sluwe wijze telkens weer postzegels te ontvreem den. Nu stond evenwel de ontrouwe bediende voor de moeilijkheid, op welke wijze hij zich de tegenwaarde der postzegels zou kunnen verschaffen en daartoe probeerde hij eerst de zegels aan de loketten van eenige postkan toren in den omtrek ingewisseld te krijgen. Dit gelukte hem echter niet, daar het aan de ambtenaren niet geoorloofd is, zegels van het publiek terug te nemen. De postzegels te gelde gemaakt. Van der A. was dus genoodzaakt, naar een ander middel te zoeken om de gestolen zegels verzilverd te krijgen en daarbij ont zag hij zich niet op karakterlooze wijze misbruik te maken van den goeden naam van een kloosterorde, die in zijn woonplaats ge vestigd is en waar v. d. A. het volste ver trouwen genoot. Hij verspreidde in zijn vrije uren een tijdschrift voor de kloosterlingen, genaamd „De Bode", en door den ijver, welke v. d. A. voor dit werk aan den dag legde, verkeerde hij op zeer vertrouwelijken voet met de broeders. Doordat hij vaak in het gesticht vertoefde, wist hij zich brief papier te verschaffen, bedrukt met den naam van het klooster der Eerwaarde Broeders van Liefde Jean Baptist de la Salie. Op dit briefpapier richtte hij een zeer beleefd op gesteld en keurig getypt schrijven aan een der postkantoren, wat hij onderteekende met „broeder Henricus". In het schrijven liet de bedrieger het voorkomen, alsof het klooster de zegels bij een inzameling toegezonden had gekregen, en ter wille van het liefdadig doel, waarvoor de inzameling zou zijn ge houden, verzocht men in dit geval een uit zondering te willen maken en de postzegels in te wisselen. Hij wist op deze wijze inder daad het hart van een der ambtenaren te ver murwen. Het geld, dat v. d. A. ontving, wendde hij natuurlijk ten eigen bate aan. Bij de inwisseling haalde de bedrieger boven dien nog een handig trucje uit. In de speciii- catie, die hij bij de postzegels voegde, maakte hij „per abuis" een telfoutje van circa 25 in zijn voordeel, hetgeen niet werd opge merkt doch eerst veel later aan het licht is gekomen. Bestellingen namens de kloosterorde. Met dezelfde geraffineerdheid ging het jongmensch er vervolgens toe over, een rijwielhandelaar uit Heesch op te lichten. Ook bij deze manipulaties bewees het brief papier der kloosterorde hem weer goede diensten. Schriftelijk gaf hij aan den fietsen handelaar opdracht tot levering van twee rijwielen. Ditmaal onderteekende hij het schrijven met de namen van twee andere broeders, die, naar later is gebleken, te Heesch totaal ontekend zijn. De rijwielhan delaar vloog erin en leverde v. d. A. twee fonkelnieuwe karretjes. Ook de abonnementsgelden welke het mis dadig jongmensch voor de verspreiding van het tijdschrift ontving, droeg hij slechts ten deele aan de broeders af. In een kort tijds verloop verduisterde hij op deze wijze ten nadeele van het klooster een bedrag van circa 200. Om geen achterdocht te wekken, stelde v. d. A. evenwel van tijd tot tijd aan de te goeder trouw zijnde kloosterlingen kleinere geldbedragen ter hand, welke hij, zooals hij dan verklaarde, voor het gesticht had ont vangen als liefdadigheidsgeschenken. Oudere collega bestolen. Maar nog meer personen werden de dupe van zijn schelmenstreken. Aan een ouderen college op kantoor, die in zijn vrijen tijd een handel drijft in kantoorbenoodigdheden, foto artikelen e.d., bood hij hulpvaardig zijn diensten aan. Op provisiebasis zou hij voor hem verschillende goederen verkoopen en al spoedig kwam hij inderdaad met prachtige bestellingen aandragen van de kloosterorde. Er moesten een schrijfbureau, een schrijf machine, een cyclostyle, ja zelfs een foto toestel geleverd worden en ook deze trans acties bevestigde hij frauduleus op brief papier van het klooster. Voor het gemak nam hij zelf maar de goederen in ontvangst met de belofte, voor de verdere expeditie te zuilen zorgen. Zoo benadeelde hij zijn collega voor een bedrag van 1200 tot 1500 gulden. Van het geld maakte v. d. A. goeden sier. Hij arran geerde met zijn vrienden autotochten en or ganiseerde feestjes, waarbij het geld met handen vól werd weggesmeten. Ook veroorloofde zijn gunstige financieele positie hem, er een meisje op na te nouden, aan wie hij van tijd tot tijd waardevolle cadeaux gaf. Een vrouwelijke collega van zijn kantoor, die hem bij zijn type-werk be hulpzaam was, werd evenmin door hem ver geten. Hij schonk haar als belooning een mooi fototoestel, ook al weer namens de broeders. In een hartelijken brief bedankte het meisje Broeder Henricus voor de aardige attentie en deze, die hiervan in het geheel niets begreep, giste naar de beweegredenen van deze handelwijze, maar koesterde nog geen argwaan tegen v. d. A. Eerst toen een nota binnenkwam van den rijwielleverancier en van den handelaar in kantoorbenoodigdheden, kwamen de kloos terlingen tot de conc'usie, dat zij de dupe waren geworden van een geslepen op lichter. Brabantsche gemoedelijkheid. Van d. A. had bovendien nog zijn maat regelen getroffen, om zijn bedriegelijke prac- tijken zoo lang mogelijk verborgen te hou den. Uit naam van de kloosterlingen droeg hij den postkantoorhouder ter plaatse op, in den vervolge alle post, welke betrekking had op het tijdschrift „De Bode", aan hem per soonlijk te overhandigen. Met Brabantsche gemoedelijkheid werd dit verzoek ingewilligd, waardoor v. d. A. de kans kreeg nog langer zijn bedriegelijke handelingen ten nadeele van de klooster lingen voort te zetten. Intusschen was evenwel van alle kanten het bedrog aan het licht gekomen. De op lichter werd ontmaskerd, doch van het ver duisterde geld was maar weinig meer over. De geruchten, welke al geruimen tijd over deze geraffineerde knoeierijen liepen, kwa men toen ook den marechaussee ter oorv, die onverwijld een onderzoek instelden. Hangende deze nasporingen konden ons geen nadere inlichtingen worden verstrekt. Voor de kloosterbroeders is het een hoogst onaangename geschiedenis. Door de open lijke publicatie der feiten is echter de goede naam der Liefde-broeders, die in deze dingen werden betrokken, ongetwijfeld weer ten volle gerehabiliteerd. Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11