DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. tOxigeliiksch Qitevzicht De geruchtmakende zaak-Köppen. ^Buitenland Het nieuwe, dat Hitier bracht. 136e Jaargang De rol van „Der Angriff1'. Herdenking wapenstilstand Waf vandaag de aandacht trekt TAIFOENRAMP AAN DE GELE ZEE. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. BoeV- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 267 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 12 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen correspondent). Berlijn, 10 November. Zooeven heeft zich „de zaak-Köppen" hier afgespeeld. Dit geval is zoo typisch voor de be oordeeling van een van de markantste verschillen tusschen het Duitschland van vóór en dat van na 30 Januari 1933, dat wij het even willen navertellen. De hoofdpersoon is allesbehalve een man van beteekenis. Hij heet toevallig Koppen en is even toevallig „Reichs- bankrat". Dat wil zeggen: een tamelijk hoog ambtenaar, werkzaam aan de cen trale van de Rijksbank in Berlijn. Aan te nemen is na al het gebeurde: een Pruisisch ambtenaar van den ouden stempel Correct, op de penning, korze lig, eerlijk tegenover zijn* staatsplich- ten, maar klein van karakter, een van die „kleine zielen", die wel nooit zullen uitsterven. Van de omwenteling der din gen, die de Hitlerrevolutie met zich ge bracht heeft, heeft deze heer Koppen niets begrepen. Hij werkt in het ti-otsche gebouw van de ongenaakbare Rijksbank met de nauwkeurigheid en de korzelig heid, de grappige inbeelding en den be perkten horizon van den typischen bu reauambtenaar. Thuis toont hij zich.ver moedelijk als vijand van al dat nieuwe, dat Hitier gebracht heeft, vindt het non sens, en wacht met ongeduld on den te rugkeer van „het normale". Maar in zijn bureaupaleis, waar de hooge dokter Schacht als president en minister troont, is hij de voorzichtigheid zelf, heft hij bij he', begroeten van collega's, chefs en on dergeschikten den rechteram hoog en mompelt zijn „Heil Hitier!" Een en an der op hoog bevel. En toch heeft het noodlot gewild, dat deze meneer Koppen, deze correcte en voorzichtige, tot rijks-gebrandmerkte wordt. Tot mikpunt van hoon en verach ting, tot verpersoonlijking van den mo- reelen volksverrader, en ten slotte tot bewoner van een gevangeniscel. Alles binnen den tijd van vier of vijf dagen. Wat wil namelijk het ongeluk? Rijks- bankraad Koppen is gehuwd en op naam van zijn echtgenoote staat een woonhuis in Berlijn, waarin de spaar duitjes van mevrouw Koppen voorzich tig en secuur vastgelegd zijn. In dat huis wonen tallooze gezinnen uit den zooge- naamden arbeidersstand, die tegenwoor dig nog meer het troetelkind van den Staat en diens organen geworden is dan hij het vroeger van de Marxistische par tijen was. En jegens deze huurders, ar me drommels onder hen, speelt de heer Koppen als „vertegenwoordiger" van de rechten zijner echtgenoote, den onver- valschten huisjesmelker. Hij heeft de huurcontracten voor zich liggen en rekent elke week en elke maand met dezelfde hardvochtige cor rectheid als in zijn boeken op de Rijks bank uit, wat mevrouw Koppen te eischen heeft, en welke misdadige hm^"" der zijn verplichtingen niet nakomt. Dit alles volgens het bekende beginsel, in zaken houdt de gemoedelijkheid op. Voor hem is, bij alle „Heil-Hitler-geroep en bij alle voorgeschreven enthousiasme voor het Derde Rijk, de mede-Duitscher slechts dan „volksgenoot" en „kame- raad", als de duiten van mevrouw dop pen er niet mee gemoeid zijn. En daar- om richt hij sinds eenigen tijd zijn ver bittering op een huurder, arbeider met vrouw en drie kinderen, die een deel van de huur niet kan betalen omdat let terlijk het heele gezin ziek geworden is. De zieke arbeider belooft de schuld te zullen inhalen. En inderdaad betaalt hij wat af. Zooveel als maar even mogelijk is. Een bedrag echter, dat met ongeveer een Nederlandschen rijksdaalder over eenkomt, blijft hij nog schuldig, als de termijn, die mevrouw en meneer Koppen hem gesteld hebben, verstreken is. Vrouw en drie kinderen liggen nog in het ziekenhuis. De man ligt ziek in bed. Meneer en mevrouw Koppen z':n in hun recht. Ze zenden den deurwaarder. Ze eischen en verkrijgen van den rechter „kort geding". Nog twee dagen, en de arbeidersfamilie zal op de straat gezet worden. Een rijksdaalder is een rijks daalder, en wie 't kleine niet eert, is het groote niet weerd. Volgens dit zuivere beginsel hebben de heer en mevrouw Koppen het tot iets gebracht. Dan wendt zich de zieke arbeider in zijn nood tot districts-comité van de Hitlerbeweging, dat onmiddellijk bij den heer Koppen „audiëntie" aanvraagt. Die ook, onder bijzondere omstandigheden, verleend wordt. Want ofschoon het hier om particuliere dingen gaat, ontvangt de Rijksbonkraad de deputatie in zijn werkkamer in het Paleis van de Rijks bank, tijdens de diensturen. Om zijn goeden wil te toonen. En daarop wijst hij de deputatie dan ook met nadruk en duhaut de sa grandeur. De deputatie is een beetje verwonderd door die ontvangst, en is een beetje heel erg verontwaardigd, als meneer Koppen uit naam van zijn vrouw van geen wij ken wil weten, en zelfs te kennen geeft, dat hij met sociale comité's van een politieke partij in particuliere zaken eigenlijk niets te maken heeft. Van nieuwe beginselen en nieuwe machts verhoudingen begrijpt hij niets, de arme ambtenaar Koppen. De deputatie vertrekt. De deputatie bezoekt de regeering, en bezoekt het bureau van het nationaal-socialistische dagblad „Der Angriff". Een onweer trekt zich samen boven de stille woning van het echtpaar Koppen. Den dag daar op brengt „Der Angriff" „De zaak Kop pen" als hoofdartikel, en met vurroode streepen daaronder. Het geheele geval- Köppen, met naam en toenaam, met alle titels, met den naam en het adres der zieke arbeidersfamilie en met het vol ledige particuliere adres van de Kop pens. En een paar uur later is daar een woedende volksoploop en worden bij de Koppens, die tijdig de wijk genomen hebben, alle ruiten ingegooid. Zonder dat de politie ingrijpt. Zonder dat de justitie zich voor het geval interesseert. De staat wil niets zien. En de „Angriff" schrijft den dag daarop: We willen er geen gewoonte van maken, maar we zPn toch principieel liever, dat de volkswoede zich richt tegen een enke ling dan tegen den staat! WTeer een dag later heeft de arbeider een nieuwe betrekking, de heer Koppen is door de Rijksbank voorloopig ge schorst en verdwijnt in het huis van be waring. Het geval is geliquideerd. Maar men kan ook zeggen: het krijgt nu pas zijn groote beteekenis. Want de nr.tionaal-socialistische pers neemt het onder de loupe en vertolkt het commen taar, waarvan men mag aannemen, dat de regeering er haar hooge goedkeuring aan gehecht heeft. Aan het rechtvaardigheidsgevoel van de massa is voldaan. En de lezer moge er even over nadenken, of hij bij het kennisnemen van de feiten niet hetzelf de gevoel gehad heeft als schrijver dezer: „bravo, nationaal-socialisme! Zoo moeten menschen met Köppen-mentali- teit aangepakt worden!" Maar nu moeten we, om heelemaal correct te blijven, ook de keerzijde van de medaille bekijken. Die toont ons den nationaal-socialistischen staat in vol ledige naaktheid. Als staat zonder grondwet, zonder internationaal recht, open voor allen willekeur zij 't met gun stig, zij 't met gevaarlijk eindresultaat. Het gaat hier niet om den heer Kop pen, maar om het nieuwe rechtsbegrip. Het nationaal-socialistische Duitsch land bewijst hier met een voorbeeld, dat door de omstandigheden een diepen in druk moet maken, dat het niet alleen nieuwe theorieën verkondigt, maar die ook practisch in toepassing brengt. En het wil met dit voorbeeld niet alleen af schrikkend werken op de zeker tallooze Koppens, die nog onder de massa „hun pondje vleesch" blijven eischen, de tal looze Koppens, die als moderne Shy- lock's hun recht verlangen ook als zij daarbij over lijken moeten gaan; maar het wil tevens alle echte natio- naal-socialisten aanmoedigen, het ge voel boven het recht, den geest boven de letter te stellen. Allen, vooral ook den rechter, die in naam des volks te von nissen heeft. Het Duitsche volk en het buitenland begrijpen door dit geval-Köppen pas goed, wat het eigenlijke, het essentieel- nieuwe is, dat Hitier gebracht heeft. Het is de dictatuur eener groep, het is de oligarchie, gebaseerd op de veronder stelling, dat dit bewind een heilzaam bewind en geen schrikbewind is. Het is de dictatuur, die uitgaat van het begin- s dat zij door zeer hoogstaande, zeer edele, bijna onfeilbare menschen wordt uitgeoefend. Niet de letter van de wet geldt meer (die zeer waarschijnlijk den arbeider tegen den rijksbankraad in het ongelijk zou gesteld hebben) maar de geest, die verlangt, dat dat geschiedt, wat door „de massa" als récht gevoeld wordt. De huurder, die niet betalen kan, wordt niet op straat gezet; maar de ver huurder, die betaling eischt, verliest zijn broodwinning en verhuist naar de ge vangenis. Een en ander niet eens op ge zag van een menschlievend rechter-van- beroep, maar van een partij, die almach tig is. Wil deze heer Koppen toch nog recht, dan is aan te nemen, dat geen enkele Duitsche rechter zijn klacht in behandeling neemt, geen enkele advo caat hem verdedigt. Hij zit in de gevan genis omdat hij „den geest van het Derde Rijk niet begrepen" en „de nieu we volksolidariteit gesaboteerd" heeft. Dat dit strafbaar is, staat nergens. Maar dat is hier ook niet meer noodig. En deze toestand, waarbij van hoogste ideele rechtvaardigheid naar onbegrens- den willekeur „il n'y a qu' un pas" is, is een nationaal-socialistische ideaal-toe- stand. En wordt ook openlijk als zoo danig geprezen. Dit zijn de feiten. Ze nopen tot ernstig nadenken. HET SAARGEBIED. Troepen, die „gereed staan". Van officiëele zijde is bericht ontvan gen uit Neustadt, dat de commissaris van Hitier voor het Saargebied, Burckel, verzocht heeft de Fransche troepen, die bij het Saargebied „gereed staan" terug te trekken en de emigranten, in hoofd zaak socialisten en anderen uit Duitsch land verbannen personen welke door de Fransche mijndirectie worden gesteund, te verbannen. Beweerd wordt, dat de laatsten verantwoordelijk zijn voor de wanorde. DUITSCHE BAKKERIJEN GESLOTEN. Minderwaardig brood. Op aanstichting van den politiepresi- dent heeft Zaterdag bij eenige bakkerijen te Frankfort a. d. Main een onderzoek plaats gehad naar het gewicht van het brood. In tal van gevallen werd gecon stateerd, dat te weinig gewicht werd ge geven. De overtredende bakkers hebben hun bedrijven moeten sluiten. MüLLER WEIGERT AF TE TREDEN. Rijksbisschop Lüdwig Müller heeft gisteren een schrijven gezonden aan predikanten, waarin hij zijn weige ring om af te treden herhaalt. SCHILLER-HERDENKING. Op verschillende plaatsen. In verschillende Duitsche steden zijn Za terdag groote feestelijkheden gehouden ter herdenking van den 175sten geboortedag van Schiller. Te Weimar werden de feestelijkhe den door rijkskanselier Hitier bijgewoond. De regeering van Thüringen heeft besloten, dat de Universiteit van Jena in het vervolg den naam zal dragen „Friedrich Schiller Universiteit te Jena". Ook te Marbach werd het feit met groote plechtigheid herdacht. VON PAPEN SPREEKT TE KLAGENFURTH. De Duitsche gezant von Papen, die zich op het oogenblik door een reis door Karin- thië en Stiermarken bevindt, waar hij de Duitsche kolonies bezoekt, heeft te Klagen- furth voor de Duitsche kolonie een rede ge houden, waarin hij o.m. zeide: „Datgene, wat zich op het oogenblik voltrekt, niet al leen in Duitschland maar in alle landen van het oude werelddeel, is het zich afwenden van het onbeperkte individualisme. Alle na ties trachten de sociaal-politieke vormen te vinden waarin de autoriteit van een welge slaagde ordening weer tot haar recht komt. Wij Duitschers willen het rijk vernieuwen. De meeningsverschillen en conflicten, die op cultureel gebied ontstaan zijn, moeten in alle kalmte en broederlijk worden beslecht". Von Papen verklaarde verder, dat hij zijn taak als gezant in Oostenrijk ziet in het her stel van de oude vriendschapsbanden tus schen twee stammen, die eeuwenlange ge schiedenis gemeen hebben. Wat wij Duit schers wenschen, is eendracht van den Duit- schen geest op alle gebieden van het leven. De rede van von Papen wordt door de christelijk-sociale „Reichspost" gunstig be oordeeld. Von Papen heeft verder ook een rede ge houden in de club der Engelsch-Amerikaan- sche pers te Weenen, waarbij hij zeide, dat zijn missie in Oostenrijk nog dikwijls ver keerd wordt gezien, maar dat hij in werke lijkheid met de beste bedoelingen naar Wee nen is gekomen. „Ik ben er van overtuigd aldus von Papen dat alle moeilijkheden spoedig overwonnen zullen zijn. Op het oogenblik worden tusschen Oostenrijk en Duitschland onderhandelingen gevoerd tot verbetering van den goederenuitruil en ik ge loof, dat spoedig ook de bladen wederzijds weer zullen worden toegelaten. De kwestie van de opheffing der duizend Mark-bepaling is niet actueel". RIJKSORGANISATIELEIDER Dr. LEY. De Führer heeft de volgende beschik king uitgevaardigd: Mijn verordening van 24 October 1934 in zake het Duitsche Arbeidsfront wordt zoodanig gewijzigd, dat paragraaph IV de volgende redactie krijgt: Paragraagh IV. Leiding en organisatie. De leiding van het Duitsche Arbeids front heeft de NSDAR De leider van de Rijksorganisatie der NSDAP leidt het Duitsche Arbeidsfront. Hij wordt door den Führer" en Rijks kanselier benoemd. Hij benoemt en ont slaat de overige leden van het Duitsche Arbeidsfront. Tot zoodanig moeten in de eerste plaats worden benoemd leden der tot de NSDAP behoorende geledingen van NSBO en NS-AGO, voorts leden van SA en' SS. Het woord „leider van den staf der Partij-organisatie" wordt in paragr. V, zinsnede 3 vervangen door „Leider van de Rijksorganisatie der NSDAP". Berlijn, 11 November 1934. w.g. De „Führer" en Rijkskanselier, ADOLF HITLER. DE VLOOTBESPREKINGEN. Nemen ook Frankrijk en Italië er aan deel? Zaterdag verluidde, dat het thans moge lijk is, dat Frankrijk en Italië zullen gaan deelnemen aan de voorbereidende vlootbe- sprekingen tusschen Engeland, de Vereenig- ae Staten en Japan. Dit zou geschieden tn verband met de laatste Engelsche voorstellen aan Japan met betrekking tot de vlootver- houdingen. Mocht dit het geval zijn, dan zou, naar verluidt, Frankrijk een verhoudingsgetal eischen, grooter dan het bij het Verdrag van Washington toegestane verhoudingsgetal van 1.75. Italië zou dan zijn eisch naar pariteit met Frankrijk hernieuwen. Incidenten in Ierland. Gistermorgen te 11 uur is bij de Cenotaph in Whitehall te Londen op de gebruikelijke wijze en onder groote belangstelling de ver jaardag van den wapenstilstand herdacht in tegenwoordigheid van het Engelsche Ko ningspaar, den prins van Wales, den hertog en de hertogin van York, alle leden van het kabinet, het Corps diplomatique, en delega ties van de weermacht. Te 11 uur precies begon in heel Engeland en Ierland de stilte van 2 minuten. Te Col lege Green in Ierland kwam het daarbij tot incidenten, toen eenige jongelui de Engelsche vlaggen verbrandden en voorbijgangers de traditioneele klaprozen van de borst wilden rukken. Hoe Parijs het herdacht. De 16e herdenking van den wapenstil stand is gisteren te Parijs op de gebruikelijke wijze herdacht, met de traditioneele stilte van 1 minuut, gistermorgen te 11 uur pre cies, in geheel Frankrijk. Tegen half elf ver zamelden zich bij het Graf van den Onbe kenden Soldaat onder de Are de Triomphe de leden van het kabinet, de leden van den Parijsehen gemeenteraad, van de Generali teit, van het corps diplomatique en vele Kamerleden en senatoren. Kort voor elf uur arriveerde president Lebrun. Te 11 uur kon digde een schot van boven van de Are de Triomphe de minuut stilte aan. Na afloop defileerde de troepen van het Parijsche garnizoen, evenals de andere jaren, langs het Graf van den Onbekenden Soldaat. ONRUST IN WEENEN. Communisten en soc.-dem. gearresteerd. Sinds eenige weken is thans reeds een krachtige concentratie van troepen en politie in gereedheid gehouden, teneinde het hoofd te bieden aan anti-regeerings- gezinde demonstraties, die men te Wee nen verwachtte. Gisteren is inderdaad tegen dergelijke bewegingen opgetreden. Ongeveer een honderdtal communisten en socialisten werden gearresteerd, bij pogingen om een groot aantal pamflet ten te verspreiden, waarin de bevolking wordt opgeroepen voor een Maandag a.s. te houden demonstratie ten gunste van een plebisciet, waarbij moeten wor den aangetoond, dat tegenover de fas cistische regeering onder leiding van bondskanselier Schuschnigg een zeer De geruchtmakende zaak „Kop pen" in Duitschland. (Dag. Over zicht). Herdenking wapenstilstand in de verschillende landen. (Buitenland). Groote scheepsramp in de Gele zee; 1300 verdronken passagiers. (Buitenland). Flandin maant tot zuinigheid. (Buitenland). De gevangenen van Kleef vrijge laten (Binnenland). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland). Treinbotsing te Venlo. (Binnen land). Protestvergadering tegen de uit voering van de crisiswetten. (Stad en omgeving). Een nieuwe ijsbond opgericht. (Sport). Ernstig motorongeluk op den Hel- derschen weg, 3 gewonden. (Stad). Zal de export van kaas naar Duitschland worden 6topgezet? (Stad). De bridge wedstrijd van onze cou rant. (Stad). Inbrekers gearresteerd. (Stad). De wethouderskwestie. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) krachtige linksche macht staat. De agi tatoren renden in auto's en op andere vervoermiddelen door de stad en wier pen de vlugschriften onder het publiek. Heimwehrtroepen zijn ter versterking aan de politie toegevoegd. Op de strategische punten der stad zijn reservetroepen samengetrokken, teneinde relletjes tijdens het week-end te voorkomen. Omtrent de reeds gemelde onrust in Weenen kan nader bericht worden: In talrijke buurten is het gisteravond tot botsingen gekomen tusschen socialisten en politie. Kleine groepjes sociaal-demo craten en communisten verspreidden op verschillende punten der stad vlug schriften, zelfs in het centrum, voor het gedenkteeken. De vlugschriften voerden de leuze: „Wij komen terug ter eere der dooden van 12 Februari". Politie, deels op auto's, greep in, ar resteerde de verspreiders der strooibil jetten en verspreidde de samenge stroomde menigten. Op drie plaatsen slaagden de socialisten er in geruimen tijd weerstand te bieden en wel in het vijftiende district, in het Praer en in Floridsdorf. Hier slaagden eerst sterke afdeelingen politie er in de zuiverings actie tegen de socialisten, die uit de rij en der voorbijgangers steeds weer ver sterking kregen, met succes ten uitvoer te leggen. Aangezien men voor heden en Maan dag met het oog op den opgeheven her denkingsdag van de stichting der repu bliek wederom samenscholingen vreest, is de politie versterkt. De politie zelf is gereed voor alarm. Nog 1300 visschers vermist. De T.legraafagentschap Sjim- boen Rengo deelt mede, dat bij de havenautoriteiten op Korea nog eenige berichten zijn ont vangen betreffende het aantal slachtoffers, dat bij den jong- sten taifoen om het leven is gekomen. Men komt tot een aantal van 1300 vermiste visschers. Ver scheidene schepen hebben tal van visschers, 250 300, die in gevaar verkeerden, opgepikt. Volgens een officiëele mededee- ling zijn ongeveer 30 visschers naar de havenplaats Tsjemoel- po overgebracht. DRANKVERBOD IN AMERIKA? Te Cleveland heeft dr. Williams Stidger, docent a. d. universiteit van Boston (Am.) gisteren een rede gehou den, waarin hij verklaarde, dat naar zijn overtuiging spoedig een nieuw drankverbod zou komen, spoediger dan de vorige keer en ditmaal om voor altijd te blijven bestaan.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1