Jieck School Jiunst m Wetenschap Kantongerecht te Alkmaar. Zitting van Vrijdag 9 October. ALKMAAR. INGEKOMEN PERSONEN. VERTROKKEN PERSONEN. wat hadden jullie tegen die menschen? Waar om heb je geen Chineezen of Europeanen ge slagen? Bekl. zwijgt en zegt dan: Omdat dat het gemakkelijkst is; in het Chineesche kamp zouden we ineens alle menschen tegen ons krijgen. Pres.: Voor de politie heb je verklaard, „ik ben persoonlijk dikwijls door die menschen teleurgesteld". Bekl.: Dat zei den ze zoo bij de politie. Pres.: Je hebt ook verklaard, dat jullie het gemunt hadden op inlanders, die Europeaansch gekleed gingen; je zeide dan minachting te hebben voor in landers. Bekl.: Dat was in het begin zoo. Bekl. geeft voorts toe eens met zijn kornuit Karei gesproken te hebben om iemand be wusteloos te slaan en dan de portemonnaie af te nemen. Zoover is het niet gekomen, om dat de aangevallene zijn bewustzijn niet ver loor. Pres.: Je was hard op weg om een rampokker te worden Off.: Hebben jullie afspraken gemaakt om inlanders te slaan? Bekl.: Wel hebben we samen op de Javanen gescholden en ge zegd dat het laffe lui waren. Off.: En daarom moesten jullie ze slaan? Is er nooit een onder jullie geweest die gezegd heeft wat zijn we laffe kerels! Bekl.: Neen. Off.: Wat zeiden jullie dan tegen elkaar? Doe je aan sport? Bekl.: Ja. Off.: Vindt je dit dan sportief? Bekl.: Neen. Off.: Heb je berouw van het gebeurde? Bekl.: Jawel meneer, Verd.: In welke periode ben je in huis ge weest bij je oom v. M.? Bekl.: Na het eerste schoolrapport. Verd.: Waarom ben je bij je oom in huis gegaan? Bekl.: Mijn moeder ging bij mijn grootmoeder wonen. Verd.: Waar was je vader? Bekl.: Die woont niet meer bij mijn moeder. Verd.: Hoe trad je oom tegen de bedienden op. Bekl.: Hij sloeg soms de bedienden als hij razend was. Verd.: Heb je daar een voor beeld aan genomen? Als beklaagde «fcjvijgt, vraagt de'verdediger: Is je oom wel eens met de politie in aanraking geweest? Bekl.: Ja, van slaan. Verd.: Heb je je oom wel eens verteld, dat je menschen buiten mishandel de? Bekl.: Ja, dan lachte hij erom. Verd.' Heeft je oom nooit gezegd, dat je hierdoor wel eens voor den raad van justitie zou kunnen komen? Bekl.: Neen. Pres.: Waar om ben je van je oom weggegaan? Bekl.: Mijn moeder haalde me weg, omdat ze bang was dat ik slechter zou worden. Dan komt een tweede beklaagde onder het mes. K. F. W. P., oud 15 jaar. Beklaagde zegt, dat hij en zijn kornuiten aanvankelijk begonnen de menschen te „pesten". Pres.: Waaruit bestond dat „pesten?' Bekl.: Toeteren aan onbeheerde auto's en zoo. Later begonnen we te slaan met de vuisten. Pres.: Waarom deden jullie dat? Bekl.: Uit opschepperij. Pres.: Later sloe gen jullie met boksbeugels, niet? Bekl.: Ja, die had ik van een jongen gdjj-egen. Pres.: Van wien heeft de andere jongen het gekre gen? Bekl.: Van zijn vader lang geleden op zijn 8sten verjaardag. Off.: Teeken des tijdsBekl.: geeft dan de namen op van alle „bendeleden" die een boksbeugel beza ten. Pres.: Zijn er wel eens menschen be wusteloos geslagen? Bekl.: Dat is mij niet bekend. Pres.: Raakte dat niet bekend? Heb je nooit iets hierover in de krant gelezen? Bekl.: Neen. Pres.: Oefende jij je erin om menschen te trappen en tegen de kin te slaan? Bekl.: Neen, dat ging vanzelf. Pres.: Een bepaalde vereeniging hadden jullie niet, hè? Bekl.: Neen. Pres.: Wie was haantje de voorste? Bekl. geeft dan twee namen op. Pres.: Vrouwen plaagden jullie ook, niet waar? Bekl.: Ja, eens werd een vrouw met een zweep geslagen. Pres.: Waarom sloe gen jullie met de zweep? Bekl.: Om de menschen te laten springen. Pres.: Jullie pleegden behalve mishandeling ook allerlei baldadigheden als omtrappen van stalletjes, fiesten, enz. Bekl.: Ja, Pres.: Sloegen jullie met die zweepen om de menschen pijn te doen? Bekl.: Ja, meneer. Pres.: Hebben jul lie fietsen vernield? Eens hebben jullie een heele fiets uit elkaar gehaald en de lamp gestolen. Bekl.: Ja, meneer. Pres.: Hoe kwamen jullie aan het woord „rauschen?" Bekl.: Dat weet ik niet. Pres.: Later is M. er mee uitgescheiden; en toen is C. leider geworden. Waar bestond dat leiderschap uit? Bekl.: In raadgevingen. 91ecfUszaken DE KLAPPEN VIELEN VAN ALLEN KANT. De heer T. A. L. uit Hilversum, die in den avond van 17 Sept. te Limmen tot stilstand werd gebracht, omdat zijn auto geen spoor van licht vertoonde, bleek ook niet in het bezit te zijn van rij- en nummerbewijs. De heer L. gaf desge vraagd te kennen het ontbrekende licht niet te hebben opgemerkt en zijn papie ren te hebben vergeten. Dit laatste bleek waar te zijn, dus werd te dien aanzien zijn schuld verzacht en werd hem slechts 2 maal 2 boete of 2 maal 2 da gen hechtenis opgelegd. HET GEVAAR NOG TIJDIG BEZWOREN! Onbekend met de strenge militaire wetten, had de landbouwer Meindert M. te Uitgeest het gewaagd zonder vergun ning een waterkeering met duiker aan te leggen binnen het territoir van het aldaar opgerichte fort. De goede man haastte zich de fout te herstellen, doch de strafvervolging ging evengoed door en nu stond de landbouwer heden te recht. Hjj kon thans de vergunning toonen onder gewijzigde voorwaarden, die nog niet geheel waren uitgevoerd. Dj ambtenaar, die het gevaar voor het land zeer goed inzag, requireerde 20 boete of 20 dagen, doch de kantonrech ter hield de uitspraak 14 dagen aan, ten einde den heer M. gelegenheid te geven, de voorgeschreven veranderingen van den duiker aan te brengen. HET IS DAAR OPPASSEN EN UITKIJKEN! Op den hoek Varnebroek en Kenne- merstraatweg, voor het beeld van mevr. BosboomToussaint, gebeuren nogal eens aanrijdingen en is voorzichtig rij den zeer geboden. Ook de melkrijder J. S. had op 7 Octo- b aldaar een aanrijding met een door den heer S. Admiraal uit Bergen be stuurde auto. De heer S., wiens echtgenoote in het ziekenhuis vertoefde, ging op bezoek, was wat nerveus en had te veel aan dacht geschonken aan het voor hem lig gende verkeer. De schade was alreeds geregeld, zoo dat de kantonrechter geen aanleiding vond hem meer dan 5 boete of 5 dagen op te leggen. DE KASTELEIN HIELD ZICH VAN DEN DOMME. De caféhouder Pieter te Schoorl zou op 19 Sept., dus in gesloten jacht tijd, in de Schoorlsche duinen een haas geschoten en vervoerd hebben. Hij vvas ter plaatse opgemerkt door den beer Timmerman, hotelhouder en ijverig be oefenaar van het edele jachtvermaak, alsmede door diens schoonzoon Bouwen en den gepensioneerde O.-I. ambtenaar H. S. Hoving, eveneens een vurig volge ling van St. Hubertus. De caféhouder H. zou gezien zijn door ien heer Bouwen met een zak op den rug. Later was een zak gevonden met een doode nog bloedende haas en een dubbelloops jachtgeweer met overge haalde hanen. De heer H., thans terecht staande, verklaarde wel ter plaatse te hebben ge wandeld, doch van den zak, de haas en het geweer wist hij geen silabe. Wel was hij vroeger in het bezit van een ge weer geweest, doch dit had hij verkocht. De getuigen Timmerman en Hoving verklaarden den zak met inhoud met het geweer te hebben gevonden. fWas dat het geweer, dat u verkocht hebt? vroeg de ambtenaar sarcastisch aan verdachte. g Aangezien bleek, dat door de^öntken- tenis de verklaring van den heer Bou wen noodzakelijk was, werd de verdere behandqjjng verdaagd tot a.s. week. OClfWAREN ALLE MENSCHEN WIJS. De landbouwer en veehouder Pieter R. te Oudorp verscheen voor den rech terstoel naar aanleiding van het feit, dat zijn koeien zich een nachtwande ling hadden gepermitteerd in den bol len- en kooltuin van den veecastreerder Piet Kuilboer aldaar. Deze heer recla meerde thans 15 schadevergoeding. De verdachte erkende de escapade van zijn melkvee, doch beweerde dat zulks te wijten was aan de onvoldoende afsluiting. Aan den eisch tot 15 scha devergoeding wilde hij absoluut niet voldoen. Op het bewuste stukje grond groeide niet anders dan gras en het werd voorts gebruikt tot parkeerterrein van var- kensmest. De kantonrechter wist genoeg en maakte het proces uit de wereld met het toekennen van 4 gulden boete of 4 da gen hechtenis. De eisch tot schadever goeding werd zonder meer afgewezen. DE HISTORIE DIE ZICH HERHAALT. Talrijk zijn de aanrijdingen op den hoek Verdronken OordLimmerhoek. Thans stond weer terecht Nic. S., een vrachtauto-chauffeur uit Wieringen, die door te veel links rijden aldaar een wielrijders, den timmerman G. Waal, tot schade van diens fiets, tegen de vlakte had gewerkt. Verdachte snauwde nogal wat protesten en muntte niet uit in over matige beleefdheid. Ten slotte nam hij genoegen met 3 boete of 3 dagen en zal de schade, 7.70, betalen als het lijden kan. Hoopvol vooruitzicht! DUISTERNIS ALOM. De schoenmaker B. H. uit de Rijp, een gebrekkig jongmensch, thans vergezeld door zijn zuster als begeleidster, is heel slecht ter been, doch kan gelukkig goed fietsen, dus was het voor hem een ware ramp, toen zijn carbidlantaarn ter hoog te van Oterleek, op zijn thuisreis, welte rusten zei. Het schoenmakertje was dus w.1 verplicht om door te trappen, an ders was hij vermoedelijk nog in geen d thuis gekomen. Brigadier Talsma hield zich echter aan de wet en niet aan dé zwakke bee- nen van d~v "riinquent en nam even min de v carbid als een ver ontschuldiging aan. Maar de kanton rechter heeft meerdere bevoegdheden ca het recht van clementie, zoodat de invalide leerling van Chrispijn er heden met 1 boete of 1 dag afkwam. Ook de heer J. A. Z., kantoorbediende te Alkmaar, had te Limmen zonder illuminatie gereden. Hij is een flink en welgebouwd jongmensch, dus hier was het tarief hooger, 3 boete of 3 dagen. Een reiziger uit Alkmaar, de heer Tim. v. V., werd aldaar aangehouden op grond van het afwezig zijn van een re flector op zijn rijwiel. De duisternis was natuurlijk ingetreden, anders had men hem niets gemaakt. t>e prijs der schuld delging bedroeg in dit geval 2 gulden boete of 2 dagen hechtenis. AARDAPPELEN-CONFLICTEN. Een bejaarde dijkwerker te Zijpe, Cornelis S., die langs den dijk een soort vin landelijk volkstuintje bestuddert, had ook wat aardappelen geteeld en kwam op 4 September met 'n partiitje aanloopen, dat hij bestemd had als voer voor een geit van een oude vrouw. Maar hij caramboleerde helaas met veldwach ter v. d. Heijden en de gevolgen waren zooals van zelf sprak funest. Aardap peltjes verbeurd verklaard, de oude phi- lantroop 5 boete of 5 dagen en de geit blaat vergeefs om haar nooit komende versnapering. De groentenventer Piet B. aan de Voormeer te Alkmaar kon 25 Septem ber als een slechten dag boeken, toen hij met assistentie van zijn 14-jarig broertje per handkar 175 K.G. aardappelen ver voerde, bestemd voor zijn vader op de Bierkade. De afstand was kort, maar juist nog lang genoeg om een ambtenaar gelegenheid te geven tot bekeuring en inbeslagname. Tegen dit onfortuinlijke jonge mensch werd 8 boete of 8 dagen hechtenis ge vorderd, doch de kantonrechter zal a.s. week uitspraak doen. THte-eest Een tweetal burgers uit Uitgeest, Klaas R en Jan V, waren elk met 50 K G aardappelen op (ie (iets uitgereden, S "elêS ll spoedig a]s slachtof ers van de benauwende crisismaatregelen. Heden verscheen dit duo voor den kan tonrechter, doch zij deden zulke verbijs terende mededeelingen omtrent de vei- Runningen die een zekere heer J. van Hultan, aardappelambtenaar ter secre tarie* had gegeven, dat men er geen touw meer aan vast kon knoopen en de zaak voor onbepaalden tijd werd uitge steld, teneinde deze raadselen tot op lossing te brengen. DE VERLEIDING WAS TE GROOT. Een veehouder uit den Beemster, de 71-jarige Piet R, was op 2 October in een café belandNHij begon daar met een kopje onschuldige melk, maar eindigde met 'npaar klaartjes met suiker, die hem zoodanig in zijn beenen schoten, dat de veldwachter de Haan zich ver plicht achtte hem te bekeuren wegens overtreding van artikel 453 strafrecht. De oude heer moést thans rekenschap afleggen omtrent zijn ongeregelde be geert en klaagde steen en been dat hij er onschuldig was, ingeloopen door een paar vrienden, die hem hadden getrac- teerd. Hij erkende vroeger wel wat te hebben gelust, doch van deze buiten sporigheid was hij al sinds jaren gene zen. De kantonrechter gaf goeden raad en een boete van 5 of 5 dagen. AMBTENARIJ. De uit Zuid-Holland komende bak kersknecht J. J. de V. was te Heiloo aan getroffen in een auto als bestuurder, die niet bij machte was een geldig rijbewijs te toonen, alhoewel hij wel degelijk in het bezit was van een geldig rijbewijs, maar van de provincie N.-Holland. Er was nooit een ambtenaar geweest, die bezwaar had gemaakt, maar in Heiloo liep hij tegen de lamp. Inplaats dat zoo'n cJ®cument bij verhuizing naar een andere provincie kan worden overge schreven en geruild tegen een ander provincmal bewijs, is 'n dergelijk auto bestuurder strafbaar, terwijl een ander, die nog in de desbetreffende provincie woont, vrij uitgaat. De bakker kon thans echter naast zijn Zuid-Hollandsche ook een Noord-Hol- landsche kaart toonen, wat niet weg nam dat hij veroordeeld werd, doch met het oog op het bijzondere geval tot slechts 1 boete of 1 dag. VERDRONKEN VOOR ZE WATER ZAGEN! Twee Amsterdammers, Chris R. en Jan de H., zouden op 16 September gaan visschen, doch hadden zich in een nacht-café'tje in de Beemster al zoo ge prepareerd, dat zij wegens dronken schap op weg naar het beloofde water werden ingerekend. De heeren ontken den thans eenparig mét zóóveel vuur en overtuiging, dat hun zaken werden aan gehouden, teneinde 'den verbalisant te hooren. HEEREN, DIE INCOGNITO REISDEN. De gemeente-veldwachter van Bergen, de heer Boltjens, snapte een wielrijder zonder licht, die opgaf te zijn Cornelis de Moor, doch na onderzoek bleek geen Cornelis de Moor te bestaan die met Boltjens in contact was geweest. Maar de leugen is minder snel dan de waar heid en de arbeider Weert W. uit War- menhuizen werd als gezegde de Moor opgespoord en herkend. De grap werd hem zeer kwalijk genomen, en hem werd niet minder dan 10 gulden boete of 10 dagen opgelegd, ongeacht de straf, die hem voor het rijden zonder licht werd toegedacht. Een even leelijke pijp rookte de arbei der Hendrik K. uit Koedijk, die op den Kanaaldijk om 11 uur op een onverlich te fiets van de Alkmaarsche kermis nr.ar huis trapte. Ook hij viel in de handen van den waakzamen Boltjens en fantaseerde als schuilnaam: Hendrik Klomp. Heden was het echter de dag der ver gelding en werd de pseudo Hendrik Klomp veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen, plus 4 boete of 4 dagen voor de rijwielovertreding. Heeren, die dus incognito willen rei zen zonder licht, zij zijn gewaarschuwd, want zij rijden zonder licht maar spelen met vuur! ALLE BEGIN IS MOEILIJK. De werkelooze landarbeider Nic. St. te Castricum wilde zijn geluk eens in de duinen beproeven en trok met zijn hond op de konijntjesjacht uit. Echter het wa ren niet de konijnen die werden gevan gen, maar Nic. zelf genoot die eer, tot schade van zijn portemonnaie of zijn vrijheid, aangezien hij tot 8 boete of 8 dagen werd veroordeeld. Het gegeven standje ontving hij gratis en franco. DE TOURNEE LIEP SLECHT AF. De heeren Corn. H. en Jan V., los arbeiders uit Oudorp, hadden zich op 28 October naar Alkmaar begeven. Jan zou het mondorgel bespelen en Cor zich belasten met het incasseeren van het honorarium. De onderneming liep zeker niet slecht, althans toen een agent hen aanhield omdat zij geen vergunning hadden, bleken zij ook nog onder alco- holischen invloed te verkeeren. Heden moesten zij terecht staan, doch als gedelegeerde verscheen alleen de ar- tist Jan V., die zijn compagnon kon rne- dedeelen, dat zij ieder tot 2 boete of 2 dagen waren veroordeeld. DE GORDIAANSCHE KNOOP MAAR DOORGEHAKT. De schipper Klaas Sch. uit Alkmaar en zijn amice Douwe H. de loodgieter, waren op de snoekbaarsvangst gegaan, met behulp van een motorboot en een roeibootje. De vangst was niet van be- teekenis, want de eenige buit dien zij maakten bestond nog uit een snoek baars beneden de maat en die bij de na dering van politie met bekwamen spoed over boord werd gezet. Klaas stond he den voor deze onbelangrijke zaak te recht, doch zijn uitleg van het geval was zoo ingewikkeld, dat de heeren er zich niet langer het hoofd over wilden bre ken en Klaas werd vrijgesproken. UITSPRAKEN. N. B., Heiloo, overtreding art .22 Mo tor- en Rijwielwet, 5 boete of 3 dagen en 7.50 schadevergoeding. J. U., Alkmaar, als voren, 20 boete of 20 dagen en te betalen 17.50 schade vergoeding. A. K., Amsterdam, als voren, j boete of 40 dagen hechtenis. Mondelinge uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 9 Nov. Overtredingen van de motor en rijwielwet: F. J. te Harenkar spel, teruggave aan de ouders zonder toe passing van straf; P. C. W. te St. Pan cras 2 boete of 1 week tuchtschool; H. O. te Heerhugowaard 3 en 2 boete of 2 maal 1 week tuchtschool; N. W. te Nieuwe Niedorp 1 boete of 1 dag hech tenis; F. v. B. te Zijpe 2 boete of 2 da gen hechtenis; B. de J .te Bedum, B. D. te Broek op Langendijk, M. B. te Alk maar, J. A. S. te Schagen, H. F. H. te Nieuwer Amstel, ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis; E. B. te Wieringerwaard, P. H. te Alkmaar, L. J. B. te Alkmaar, D. K. Jczn., te Zuid en Noord Scharwou- de; P. C. B. te Bergen, G. B. te 's Graven- hage, N. S. te Zuid en Noord Schermer, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis; Ch. F. ter B. te Heerhugowaard, N. C. S. te Heerhugowaard, J. D. te Oude Nie dorp, C. v. B. te IJmuiden, J. C. W. te Kessel, ieder 5 boete of 5 dagen hech tenis, J. H. M. D. te Alkmaar, 4 en 2 boefe of 4 en 2 dagen hechtenis; P. C. te Amsterdam 6 boete of 6 dagen hechtenis; J. v. d. H. te 's Gravenhage, 8 boete of 8 dagen hechtenis; M. v. d. L. te 's Gravenhage, 10 boete of 10 da gen hechtenis; H. J. R. te den Helder, 2 maal 10 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. Overtredingen van depoli- ti everordeningen: J. de L. te Alkmaar, W. B. te Amsterdam, H. A. te Bolsward, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de vie- s c h e r ij w e t A. M. te Amsterdam 0.50 boete of 1 dag hechtenis, H. H. te Amsterdam, V. H. te Amsterdam, J. L. te Amsterdam, B. W. te Amsterdam, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis; S. M. te Amsterdam 3 boete of 3 dagen hechtenis; J. P. N. K. te Alkmaar. 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenisA. V. te Amsterdam, L. T. te Amsterdam, ieder 2 en 4 boete of 2 en 4 dagen hechtenis; W. de B. te Amsterdam, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het wetboek van straf recht (dronkenschap): M. B. te Alk maar, 10 dagen hechtenis. Overtreding van art. 461 van het wetboek van straf recht (loopen over verboden grond) L. Z. te Alkmaar, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Overtreding van hetcrisis- aardappelen besluit W. L. te Castricum 4 boete of 2 dagen hecht Overtreding van de arbeids- w e t H. T. te Uitgeest 3 boete of 3 dagen hechtenis; C. v. K te Hilversum 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de jacht wet.: J. D. Pzn. te Egmond aan Zee, 10 dagen hechtenis. OUDERAVOND TE ST. PANCRAS. Vrijdag werd een ouderavond gehouden in het bijlokaal der O. L. S. onder leiding van den heer P. de Ruiter, hoofd der O. L. S. Uit de mededeelingen stippen wij aan, dat het verzoek is ingekomen van het gemeente bestuur om inplaats van twee één ouder avond te h'ouden, met 't oog op bezuiniging. Echter :s dit in de statuten nagezocht en in Art. 5 gevonden, dat een gemeente verplicht is om twee ouderavonden te laten houden. De cursus voor rijpere jeugd, welke steeds in het winterseizoen werd gehouden, is dezen winter niet doorgegaan, om verschillende redenen. Door de heer de Ruiter werd medegedeeld de kwestie, kinderen van gemeente Koedijk, welke de O. L. S. te St. Pancras bezoeken. De gemeente Koedijk wenschte de kinderen van het Zuidrinde. welke sinds onheuglijke tijden te St Pancras school gaan: te Koedijk te laten schoolgaan, om financieele redenen enz. De ouders der betrokken kinderen ge voelden echter niets voor deze nieuwe be slissing, en zijn gemeenschappelijk optrekken. Op het oogenblik is nog een verzoek bij oed. Staten aanwezig om de oude regeling te handhaven, hier is echter nog niets van bekend. 1 Januari 1935 loopt het contract af, dus zal spoedig een beslissing moeten worden ge nomen. Hierna hield dé heer de Ruiter een inlei ding over het onderwerp: „Kan de schooi het Ucnamehtk welzijn der kinderen bevorderen?" Aandachtig werd naar deze inleiding ge- ontetondWaarna aansename bespreking Tijdens de pauze werd de thee geserveerd. /ooals de heer de Ruiter thans mededeelde, is dooi het bestuur van de schoolfeestver- eemging een filmapparaat aangekocht. De eerste stappen werden reeds gedaan om met het eerstkomende St. Nicolaasfeest een fi.mvertooning te geven. De heer Kloosterboer hield daarna een inleiding over de wijze, waarop dit apparaat bij eikaar is gekomen. Hij zag in dit kleine voorbeeld, de band vergrooten tusschen a'le vereenigingen, die de O. L. S. aanhangig zijn. (Applaus). In de rondvraag werd het nut van een schoolarts besproken. Pogingen zullen in deze worden aangewend. Hierna sluiting als EEN ONDERHOUD MET KORMEtJj James Joyce en Thomas Mann voorbeelden. Vrijdagmiddag belegde de uitgeversfirma Becht een persconferentie in het Carlton hotel te Amsterdam, waarbij de bekende Hongaarsche schrijver Ferenc Körmendi die, zooals reeds in de pers is aangekondigd' eenige lezingen in ons land houdt, een korté inleiding gaf. Deze persconferentie Werd iets meer dan een vraaggesprek tusschen den acteur en de journalisten. Want na de korte inleiding van Dr. P. Ritter gaf Kör mendi een overzicht van zijn leven en een in zicht in het ontstaan en de ontwikkeling van zijn litteraire loopaan. Deze begint niet bii den tijd, dat de jeugdige een beroep m<J kiezen, zij begint eerder, eigenlijk al 0n d„ lagere school. Op 17-jarigen leeftijd pubn ceerd Körmendi een novelle in het toen" maals belangrijke litteraire blad „A Shét" Vijf jaar lang werkte hij regelmatig aan dit blad mede. Tenslotte publiceerde hij drie no- vellen, een boekje, dat geen succes had. Reeds op z'n 18de jaar werkte Körmendi op het kantoor van zijn vader. Hij voelde dat hij slechts geld zou kunnen verdienen met het schrijven van „Schund" literatuur en daarvoor was hem het schrijven te lief. „Ik koos een commercieele loopaan, die me de gelegenheid zou geven, zonder al te groote financieele moeilijkheden de moge lijkheid te scheppen tot zelfstandig litterair werk". De crisis verijdelde dit plan. „Ik werd werkloos", vervolgde Körmendi. „Het nood lot riep me op voor mijn eigenlijke taak, te schrijven. Op een dag werd mijn melkpan en de krant gestolen, die 's morgens vroeg aan de deur bezorgd werden. Die melk was niet zoo erg, armoede kent geen moreele wetten. Maar de krant hadden ze moeten liggen. Die krant was het belangrijkste. Ik kon er niet buiten. Dus kocht ik een nieuwe, en juist deze krant werd voor mij een keerpunt. Een Engelsche uitgeversfirma organiseerde een prijsvraag voor de beste roman, hande lend over den na-oorlogstijd. Ik werkte aan Carrière, zond het gedeeltelijke manuscript in en eenige maanden daarna kwam er een telegram uit Lnden met het verrassende nieuws. Ik had gewonnen, ik was gek van vreugde! Wat ik schreef heeft weerklank gevonden in de harten van mijn lezers. Er werden uiteraard nog vele vragen ge steld. Belangrijk was de verklaring van Körmendi, dat hij James Joyce en Thomas Mann als zijn groote voorbeelden be- bschouwt. A.s. Maandag zal Körmendi uit ,zijn nieuwe boek via Rodenbach, dat in Maart in het Nederlandsch zal verschijnen, voor lezen. G Schouten, geen, verpleegster, Fontein Verschuirstraat 20, van Amsterdam. A. C. Bruggeman, N.H., telefoniste, Oudegracht 117a, van Goes. A. E. Bruins, geen, z.b., Emmastraat 109, van Amsterdam. K. Selie, RK., filmoperateur, woonschip Limmerhoek, van St. Pancras. T. W. P. Horvers, R.K., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Rosmalen. Ch. Luites, E.L., bankwerker, Nieuwpoortslaan 56, van Venlo. H. C. van Baarsen, R.K., pakhuisknecht, en echtgen. en kinderen, Tienenwal 1, van Beemster. J. Bouma, N.H., dienstbode, Blaeustraat 9, van Haarlem. A. Mienes, N.H., z.b. Kruislaan 14, van Oterleek. P. A. Kaptein. R.K., z.b., Stuartstraat 98, van Bergen (N.-H.) M. A. Klitsie, R.K., timmerman, Fnidsen 83, van Zaandam. J. J. Bartels. N.H., hulp in de huishouding Toussaintstraat 15, van Val burg. A. M. Koning, N.HWesterweg 322, van Broek op Langendijk. R. H. van Nuland, R.K., liefdezuster, Emmastraat 12, van Amsterdam. A. Hirschig, W., z.b.,, Kennemerstiaatweg 23, van Heiloo. J. Joosten, N.H., grossier, en echtg. en dochter, Julianastraat 22, van Bergen (N.-H.) I. Chr. Ie Feber, N.H., fabrieksarbeider, en echt genoote en kinderen, Luttik-Oudorp 56, van Akersloot. J. Bellis, geen, huisschilder, en echtg. en kinderen, Noorderkade 22, van Bergen (N.-H.) G. M. Kuipers, R.K., kappersbediende, van Stationstraat 65 naar Castricum, Bakkum. A. G. Janken, R.K., grondwerker, en echtg. en kinderen, van Dijkgraafstraat 36 naar Haarlem. A. E. Waringa, D.G., z.b., van Laat 151 naar Sneek. J. H. de Hair, R.K., kapster, van Laat 151 naar Arnhem Chr Tjalkens, N.H., kruideniersbediende, van Fnidsen 103 naar Koog aan de Zaan. A. van Til, R.K., d.b., van Nieuwstraat 13 naar Akersloot. M. C. Beukers, R.K., dienst bode, van Langestraat 105 naar Bergen (N.-H.) M. H. de Graaf. R.K., z.b., van Oudegracht 69 naar Heiloo. M. van Rooijen, N.I., fotograaf, van Spoorstraat 62 naar Amsterdam. G. van Hilten, geen, z.b., van Oudegracht 102 naar Zeist. M- W. G. van Zutphen, R.K.. dienstbode, van Visscherslaan 35 naar Amsterdam. A. C- Tool, R K., z-b., van Molenbuurt 23 naar Velsen. B. Wouda, G.K., dienstbode, van Egmonderstraat 10 n aar Work urn. n Schouten, R.K., religieuse, van NassaupK1" 11 naar Baarn. J. Kaal, geen, kleermaker, en echtg., Apost., van Hofdijkstraat 3 en Oudorperdijkje 23 naar Zaandam. Vis ser, N.H., leerl. machinist N. Sen echtg-, geen, van Hulststraat 14 naar Hoorn. H. Wolzak, Ger., notarisklerk, en echtg-, van Mient 20 en FriescLeweg 28. K. Wijjage, geen, leerl. machinist N. S., van Spoorstraat 10 naar Enschede. M. A. Commandeur, R.K., liefdezuster, van Emmastraat 12 naar Delft. C. Smit, E.L., fabrieksarbeider, van Hooftstraat 15 naar Amsterdam. S. Smit, geen, van Hooftstraat 15 naar Amsterdam. A. Venneker, R K., dienstbode, van Hout til 54 naar Den Helder. J. de Zeeuw, R- dienstbode, van Krebbesteeg 4 naar Schagen H. Kampschulte, R.K winkelbediende van Stationsweg 148 naar DuitschHnd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8