Agenda imtenCand LISTERINE TANDPASTA Stad en Qn Weec&edcht KIJKEN is KOPENCLOECK U koopt tandpasta Waarom dan niet Beste de Met 8000 gulden er vandoor. DE ZAAK-LINDBERGH. De kinderjuffrouw gaat in Amerika getuigen. ARBEIDERS LEVEND VERBRAND. Dynamiet geëxplodeerd. DE BEGROOTING VAN DEFENSIE. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. SALARISVERLAGING IN AMSTERDAM, Van hooger hand bevolen. DE PRINSES NAAR BURG STEINFURT VERTROKKEN. DE WIJZIGING DER LOTERIJWET. Een adres van den Lotisicobond. Groote Tube slechts 60 cent MAN ONDER EEN KOE. Inwendige kneuzingen. ENSCHEDE BRANDT. Kerkdienst kon niet doorgaan. AUTO IN DE VAART GEREDEN. Automobilist uit Aerdenhout te Leimuiden verdronken. ONZE BRIDGEWEDSTRIJD. Wissellooper licht Alkmaarsche Bank op. Waar zit de vluchteling? Het signalement. Weeroverzicht. DE AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON. Het automatisch telefoonbedrijf zal op 20 November te 13 uur in dienst worden gesteld. HET KOEDIJKER MOTORONGELUK. De toestand der gewonden. OP STRAAT OVERLEDEN. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Het danshuis De gcuden Engel (real.); hoofdrollen Lucie English en Fritz Kam pers. I oegang boven 18 jaar. Donderdagav., half 8, onderzeefilm van Gebr. Williamson (wetensch.); toegang voor eiken leeftijd. Cinema Americain, half 8,' hoofdnummer Het huis in de 56e ''raat (dram hoofd rol Kay Francis. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, hoofdnummer De Zijde express (sens.) Ioegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, Dinsdag hoofdnummer Liefde is geen speelgoed (am.); hoofdrollen Adolphe Menjou, Gene- vieve Tobin. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 13 November. 7 uur, zaal Groet te Hensbroek, jubi leum-uitvoering tooneelver. ,,'t Viooltje". Woensdag 14 November. 2.30—5 en 7—9 uur, 't Gulden Vlies, ten toonstelling handwerken, Ned. Vereen, van Huisvrouwen. 8.15 uur, Harmonie, opvoering van „Mannen in het wit" door het Centraal Too- neel voor het Comité voor Tooneeluitvoerin- gen 7.30 uur, gebouw Rehoboth aan de Dr. van Peltlaan te Bergen, buitengewone sa menkomst Evang. Vereen. Maranatlia; spreker ds Rijnders, zendingsdirector. 8 uur, café Central, huish. vergadering Kinderzorg. Donderdag 15 November. 10—12, 2—5 en 7—8 uur, 't Gulden Vlies, tentoonstelling van handwerken van wege de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. 7.45 uur, in de ambachtsschool, lezing met lichtbeelden over autogene metaalbewer king. 7 uur, zaal Groot te Hensbroek, jubi leum-uitvoering tooneelver. ,,'t Viooltje". 7 uur, herv. kerk te Broek op Langendijk, eerste winterlezing; opreker ds. Vunderink Dinsdag 20 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De baas in huis" door Ulvadero voor de Ned. Reisvereeniging. Uit Glasgow wordt gemeld, dat de aldaar wonende Betty Gow, de vroegere kinderjuf frouw van de familie Lindbergh, een ver zoek van de Amerikaansche justitie heeft ge kregen, zich gereed te houden om naar Ame rika te vertrekken ten einde daar als getuige te kunnen optreden in het proces tegen Bru- no Hauptman. Betty Gow verklaarde zich be reid om aan het verzoek te voldoen. Te Availon op het eiland Catalina aan de Californische kust is bij het overladen van 7500 pond dynamiet uit bussen in zakken, het dyamiet door totnogtoe onbekende oorzaak geëxplodeerd. De kleeren der negen arbeiders, die met het overladen bezig waren, geraakten in brand en zes hunner verbrandden levend Twee werden levensgevaarlijk gewond en een arbeider wist zich te redden door met zijn brandende kleeren in zee te springen. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de defensiebegrooting. De minisLr merkt op. diat voor de vrees van eenige leden, als zou hij zich willen losmaken van de kabinetspolitiek en een afzonderlijke mi nisters politiek willen gaan voeren, niet de minste grond bestaat. De in verband met de omstandigheden noodzakelijk geachte defensiepolitiek heeft de instemming van het geheele kabinet, dat ook in deze volkomen homogeen is. Indien de toestand daartoe aanleiding geeft, ligt het in het voornemen, dat voor volgende jaren hoogere bedragen beschik baar komen voor de verdere aanvulling van de materieeluitrusting. Onjuist is de mee ning, dat een groot deel van ons geschut zeer verouderd zou zijn. Behoudens voor wat betreft de bezuini gingsmaatregelen. welke in de ontwerp- begrooting werden aangekondigd, acht de minister het niet wel mogelijk, de kosten van de weermacht aanzienlijk te verminderen, zonder de waarde daarvan aan te tasten. Ter zake van overtreding van het uitge vaardigde verbod van bepaalde vereenigin gen zijn bij de landmacht ontslagen 1 vrij williger beneden den rang var. sergeant (be roepsmilitair) 5 reserve-officieren en 3 reserve-onderofficieren. Voorts is aan 23 reserve-officieren en aan 7 reserve-onderoffi- cieen, die aangesloten waren bij een vereent- ging, waarvan het lidmaatschap voor den militair is verboden, op hun verzoek ontslag uit den militairen dienst verleend. Ten aan zien var» 28 reserve-officieren is het onder zoek nog gaande. In het nieuwste stelsel van de vervanging van burgerwerklieden door militairen zullen bedoelde werkzaamheden door militairen bij toerbeurt worden verricht. Hierdoor wordt het noodig, het contingent uit te breiden met 2000 man en den eersten oefentijd voor de cate gorieën, waarvoor deze thans 5'A maand be draagt, te brengen op 6 maanden. Tegenover deze verienging van den eersten oefentijd acht de minister het dan te verantwoorden, de beide herhalingsoefeningen voor de dienst plichtige korooraals en soldaten van 17 dagen terug te brengen tot 13 dagen DE TWENTE-KANALEN. De openstelling der kanalen. Naar het weekblad „De Binnenvaart", het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, verneemt, mag ver wacht worden, dat in den zomer van 1936 het geheele kanaal van Zutphen tot En schedé voor de scheepvaart zal kunnen wor den opengesteld. Met de uitvoering van den aanleg van den zijtak naar Almelo wordt spoedig een begin gemaakt. Wanneer de werkzaamheden aan dit kanaal, dat evenals het kanaal naar Enschedé onder leiding staat van den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, dr ir. L. R. Wentholt, een even vlot verloop hebben als de tot nu toe uitgevoerde werken, mag worden verwacht, dat de scheepvaart naar Almelo over drie of vier jaar zal kun nen worden opengesteld. FEDERATIE ENKHUIZEN VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. De Federatie Enkhuizen van den Bond voor Staatspensionneering heeft Zondag haar najaarsvergadering gehouden in café Ten Heuvel Brouwer onder leiding van den heer U. G. Dorhout te Hoorn. Aanwezig waren de afgevaardigden van een 15-tal 'afdeelingen. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en releveerde de uitstekend geslaagde mee ting in den Parktuin te Hoorn, alsmede het 25-jarig bestaan van de afdeeling Hauwert, Naar aanleiding van ingekomen stukken werd besloten aandacht te schenken aan de afdeeling Langereis en Opperdoes, alsmede te trachten vasten voet in Bovenkarspel- Broekerhaven te verkrijgen. Voorts gaf de heer Dorhout verslag om trent de werkzaamheden der pers-commissie. De heer Kaastra te Andijk gaf een zake lijk verslag van de gehouden algemeene ver gadering 'te Alkmaar. Uit de gehouden besprekingen betreffende de winterpropaganda bleek, dat de aanwe zige afdeelingen alle het voornemen hebben dezen winter een propaganda-vergadering te beleggen. De aandacht werd hierbij ge vestigd op den spreker ds. Theesing te Mid- delie. Op voorstel van den heer Schoenmaker te Grosthuizen werd besloten te trachten in iedere afdeeling een propaganda-commissie van jongeren te vormen ter verspreiding van vlugschriften enz., welke gratis door het Hoofdbestuur ter beschikking van de afdee lingen worden gesteld. Voorts werd door den heer Schoenmaker verslag uitgebracht van de gehouden verga dering der provinciale federaties. De afdeelingen werden opgewekt ter ken nis van het bestuur te brengen namen van vereenigingen ter plaatse, waarvan midden standers en kleine zelfstandigen lid zijn, op dat ook in die vereenigingen de idee Staats pensionneering aan de orde zal kunnen wor den gesteld. Zoowel in de linksche- als rechtsche pers zal de aandacht worden gevestigd op de mogelijkheid tot het verkrijgen van een koste- looze ouderdomsrente voor hen, die 2 Der. 1919 reeds 65 jaar waren en thans 79 jaar of ouder zijn. Tevens werden de afdeelingen aange spoord plaatselijk een onderzoek te doen in stellen naar eventueele bovengenoemde ge vallen. Daarna sluiting. Aan Burgemeester en Wethouders van Amsterdam is een Koninklijk Be sluit van 8 November ter kennis ge bracht, waarin zij uitgenoodigd worden om binnen een termijn van drie maan den over te gaan tot herziening van de loon- en salarisregelingen voor de ge meentewerklieden en ambtenaren in den zin als in hun voordracht van 25 September j.1. is aangegeven. De minister van binnenlandsche za ken is belast met de uitvoering van dit besluit. Zooals men weet heeft de gemeente raad geen gevolg gegeven aan de aan maning van de regeering om alsnog de voorstellen van B. en W. tot salarisher ziening goed te keuren. H. K. H. Prinses Juliana is gister middag per auto van Het Loo naar Burg Burg Steinfurt vertrokken, voor Haar voorgenomen bezoek aan den vorst en de vorstin van Bentheim en Steinfurt. H. K. H. is voornemens Vrijdag a.s. naar Het Loo terug te keeren. AUTORENBAAN HEERLEN. Door de regeering is goed gevonden, dat de groote auto-renbaan onder Heer len uitgevoerd wordt in werkverschaf fing. De vereeniging Lotiscobond heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal met het verzoek om de voorgestelde wijziging der wet tot rege ling der staatsloterij, welk voorstel vanmiddag in behandeling zal komen, niet aan te nemen. Aan dit adres is het volgende ont leend In den vorm van een onschuldig uit ziende wijziging van slechts enkele ar tikelen zal een zeer groot belang worden getroffen van vele duizenden kleine lui den, terwijl tegenover de groote nadee- len, die daardoor ontstaan, practisch geen voordeelen worden verkregen ten bate van den staat of de algemeene staatsfinanciën. Gewezen wordt voorts op het bestaan van een groot aantal on dernemingen, wier bedrijf het is, geoor loofde (in den zin van niet in strijd met de Loterijwet 1905 zijnde) particuliere loterijen uit te oefenen. Deze onderne mingen, technisch rroed geoutilleerd en A 10.000.000 afnemers ovei de geheele wereld H. 34 - 11 in een behoefte, waarin niet voldoende wordt voorzien door de staatsloterij. Het is de meest gewenschte vorm, dat deze ondernemingen gebruik maken van de trekkingslijsten der staatsloterij, daar deze lijsten aan het publiek een waar borg geven van soliditeit, correctheid en onpartijdigheid, terwijl een ieder in staat is, dank zij de openbaarmaking der trekkingslijsten, den uitslag te contro leeren. Door de redactiewijzigingen, zooals die thans worden voorgesteld, worden ook de zoogenaamde spaar- briefbanken, getroffen, waardoor het be staan van een zeer omvangrijk bedrijf onmoglijk wordt gemaakt. Bij de inwerkingtreding van het ver bod om van de trekkingslijsten der staatsloterij gebruik te maken, zullen vele particuliere maatschappijen het op moeten geven waardoor het terrein voor buitenlandsche, zoowel bona fide a's dubieuse, ondernemingen, open komt te liggen. In dit verband wordt gewezen op sweepstakeloten, Fransche staatsloten, stukken uit Luxemburg, Lichtenstein e. d. BELASTINGVERLAGING. Een witte raaf. In de jongste raadsvergadering van de gemeente Angerlo (Gld i6 besloten tot verlaging van de belastingen. De op centen op de personeele belasting wer den teruggebracht van 225 op 210 en de opcenten van de gemeentefondsbe'asting van 100 op 75 opcenten Gisterochtend omstreeks halfacht reed op den Kreekweg in Feijenoord te Rot terdam een vee-auto, bestuurd door den 26-jarigen chauffeur J. Jagt, uit Ridder kerk. Naast hem zat de 29-jarige veehan delaar L. v. d. Berg, uit H. Idoambacht. Plotseling hoorden de beide mannen ge stommel achter zich. Zij deden den wa gen stoppen en sprongen uit de cabine. Vrijwel op hetzelfde oogenblik sprong een koe, die losgebroken was en over de hooge balken van den wagen was ge- klautert, op den grond. Het beest kwam boven op Van den Berg. De man werd zwaar gewond en moest met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Ook de koe kwam er niet heelhuids af, daar zij haar beide linkerpooten verstuikte. Zondag is de brandweer te Enschede driemaal gealarmeerd, 's Morgens te half zes bleek brand te zijn uitgebroken in de Doopsgezinde kerk. Hij was ont staan achter in de kerk bij de centrale verwarming. Eenige stoelen, banken en een deel der lambriseering verbrand den. Met een slang op de waterleiding werd het vuur gebluscht. De ochtend dienst kon niet doorgaan. 's Avonds omstreeks half acht was brand ontstaan in een woning aan den Steendwarsweg door het doorslaan van een kachel. De bewoners waren afwe zig. Een kast brandde uit. Ook hier werd de brand met een slang op de wa terleiding gebluscht. Tegen tien uur 's avonds werd brand ontdekt in het kantoorgebouw der firma Gerh. Jannink Zn. aan de Lange- straat. In de z.g. staalkamer was vergo ten een electrisch strijkijzer uit te scha kelen en zoo was de brand ontstaan. De brandweer die spoedig na de alarmee ring verscheen met een motorspuit, bluschte het vuur met twee slangen. De staalkamer brandde gedeeltelijk uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Aan de Ringvaart bij de brug onder Leimuiden heeft gistermorgen een droe- vig ongeval plaats gehad, dat aan den bestuurder van een auto het ie ven heeft gekost. Uit de richting De Kaag naderde met groote snelheid een personenauto, be- stuurd door een heer uit Aerdenhout, juist op het oogenblik, dat de vracht auto van den heer v. d. K. achteruit het erf wilde oprijden. Een botsing was on vermijdelijk, zoo vertelt de Tel. Wel trachtte de bestuurder van de personenauto nog te passeeren, doch daardoor raakte hij het achterste ge deelte van de vrachtauto met het ge volg, dat de auto over den kop sloeg en geheel in de Ringvaart verdween. Met veel moeite slaagde een voorbij ganger er in, den bestuurder van de auto door den kap naar boven te trekken. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar de dood reeds was ingetre den. Volgens een voorloopig onderzoek treft den bestuurder van de vracht auto geen schuld. Met veel genoegen hebben wij geconsta teerd de interesse, die er van verschillende zijden bestaat voor onzen bridgewedstrijd en velen zijn gisteravond reeds dadelijk vol moed aan het werk geslagen om te trachten op de 12 bridge-vragen de zoo goed mogelijk antwoord te vinden. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat rustig overleg zeer aan te bevelen is. De antwoorden zijn zoo maar niet in een verloren kwartiertje op te schrij ven. Bridge-liefhebbers, ook de beginners kunnen aan onzen wedstrijd deelnemen. Nie mand behoeft zich te laten weerhouden, den kende, dat hij of zij te zwak is. Neemt uw kans! Een extra-politiebericht meldde gister avond, dat de Alkmaarsche politie op sporing en aanhouding verzocht van een 23-jarige wissellooper van de Midden standsbank, een zekere A. G., wonende alhier, die verdacht werd, er met een som van ongeveer 8000 gulden te zijn vandoor gegaan, vermoedelijk naar het buitenland. Het jongmensch, dat regelmatig voor de Middenstandsbank wissels inde bij zakenlieden in Alkmaar, was gistermor gen met een som van 7000.naar de Nederlandsche Bank gegaan. Daar moest hij dit bedrag laten overstorten en een bijgevoegd stortingsbewijs laten onderteekenen. Dit stortingsbewijs kreeg hij in de Middenstandsbank zelf en hij had niets anders te doen, dan de 7000 gulden te overhandigen en het stortings bewijs te laten onderteekenen. De wissellooper ging weg en kwam na verloop van eenigen tijd terug met het onderteekende stortingsbewijs, waaraan verder geen aandacht werd geschonken. Daarna verdween hij weer, omdat hij in de stad verschillende wissels moest in nen. In den loop van den middag zou hij bij de Bank natuurlijk moeten afreke nen. De wissellooper kwam echter niet te rug; men wachtte tot 5 uur des middags en toen werd het vermoeden wel zeer ernstig, dat de jongeman wellicht met de Noorderzon vertrokken was. Al dadelijk bleek, dat het bewuste stortingsbewijs valschelijk onderteekend was en weldra kon ook worden nage gaan, dat een bedrag van ongeveer 1000 gulden bij verschillende winkeliers hier ter stede geïnd was. In den loop van den avond werd toen de politie gewaarschuwd, die onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek instelde. Alle grensstations werden gewaar schuwd, naar het buitenland werden telegrammen gezonden en de radio- omroep zorgde er voor, dat de oplichting of verduistering in het geheele land be kend werd. Het vermoeden lag eerst voor de hand, dat de jongeman naar Amsterdam was gegaan, omdat hij zich zei het vaag daarover had uitgelaten tegenover zijn familie, maar later werd vermoed, dat hij naar de Belgische grens gevlucht was, omdat hij waarschijnlijk in het be zit was van een bewijs van Nederlander schap. Tot nu toe is het niet gelukt, den vluchteling op te sporen; alleen weet men thans met vrij groote zekerheid te zeggen, dat hij omstreeks 11 uur gister morgen met den trein naar Haarlem is vertrokken. Het signalement van den jongeman luidt als volgt: Lengte 1.75 M., slank, blozend, groote neus, blond achterover gekamd haar, nieuwe bruine colbert met witte streep jes, nieuwe donkerblauwe overjas, licht groene hoed met smal zwart bandje, lage zwarte schoenen, vermoedelijk brui ne fantasiesokken, grijs fantasieover hemd met slappe boord. Hij heeft een rechte houding. Het bedrag van 7000 bestond uit de volgende bankbiljetten: Twee van 1000, een van 500, acht van 300, een van 200, dertien van 100, twintig van 21 en een van 10. Letters en num mers der biljetten zijn niet bekend. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,2 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 738,2 m.M. te Scilly. Verwachting, geldig tot den avond van 14 November: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidoos telijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; aanvankelijk weinig of geen regen; iets kou- der. De depressie op de Noordzee bleef lang zaam noordwaarts trekken, die in het westen is bij IJsland sterk afgenomen, maar heeft een kern bij het Kanaal gevormd, die nog verder zuidoostwaarts trekt. De hooge drukking in Scandinavië nam in het noorden nog toe, die op den Oceaan herstelt zich weer. In noord-Scandinavië bleef de vorst streng, verder zuidelijk beteekent zij weinig, in zuid en oost-Duitschland en in Engeland kwam lichte vorst voor. Alleen aan de westzijde van de depressie in het Kanaal waait het stormachtig uit noordwest. In Engeland valt veel regen, in zuid- Frankrijk weinig. Zweden had in de laatste 24 uur zware regen. In onze omgeving en in Duitschland komt veel mist voor. De berichten uit Noorwegen ontbreken Voorloopig is mistig weer met eenige afkoe ling te wachten. Naar wij vernamen, is de toestand van de heeren de Vries Sr. en Jr. en Dekker, die Zondagavond bij een motorbotsing gewond werden en naar het ziekenhuis werden over gebracht, naar omstandigheden redelijk wel en hebben zij een rustigen nacht doorge bracht. Gistermiddag te omstreeks 4 uur werd de 76-jarige mej. v. D. in de Koorstraat onwel Zij wist nog de apotheek van Schouten- te bereiken, alwaar zij kort daarop overleed. Dr. Bromberg en een R.K. geeste lijke hebben haar nog bijstand kunnen ver- leenen. Zij is per ziekenauto naar het St. Elisabeths-ziekenhuis overgebracht. BEKNELD GERAAKT. Maandagmiddag is te Wieringerwaard een tamelijk ernstig ongeluk gebeurd. De heer J. K. reed met twee paarden voor een driewielige kar. Door de Buurt ging hei vrij vlug en bij het neerrijden van de tram- brug ging het zoo vlug dat hij dat de dam bij zijn land niet in kon komen. Hij sprong van .de kar, doch geraakte tusschen de kar en een dampaal zoodanig bekneld, dat zijn arm bij den schouder uit den kom geraakte. Dr. de Vries is, na onderzoek, dadelijk met den patiënt naar het ziekenhuis te Alk maar gegaan. HET BROKKENHUIS. Het koude, gure jaargetijde is weer aan gebroken en velen zijn verstoken van warme kleeding, voldoende beddegoed en een goede kachel, enz. De aanvragen voor die artikelen komen bij ons dagelijks binnen en wij moeten de meesten laten liggen, omdat wij de menschen niet aan het gevraagde kunnen helpen. Voor ons bestuur is dat zeer onprettig, doch voor de aanvragers is het veel erger, het vergroot nog de ellende die in hunne ge zinnen reeds heersten. Mogen wij U daarom nog eens uitdrukke lijk verzoeken te overwegen of U ook nog iets heeft, waarmee wij de aanvragers kun nen helpen? Wij accepteeren graag alles wat U over hebt en U weet het: een berichtje aan den Armenraad of Rippingstraat 12 en wij la'en het ophalen. DE KAPPERSZAAK VAN DEN HEER VAN DER SCHILDEN Zooals wij reeds eerder berichtten breidt Kofa haar zaak aan de Lang* straatzijde uit met twee derde gédeelt van de gesloopte panden van de famib de Lange, terwijl het overige een derd gedeelte een aansluitend winkelpan1 wordt. Dit winkelpand was in huur vor gegadigden beschikbaar gesteld- Nar wij thans vernemen is de heer v. Schilden met de fam. de Lange tot ee' huurovereenkomst gekomen en zal i>' dit pand, dat naar de behoefte van zij zaak zal worden ingericht, zijn bekend kapperszaak worden ondergebracht.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2