Agenda OlechtsivAw. Jkooiaciaal TUeuuxs £aatste éecicfiten Stad en Omgeving. Weec&ecidit ZUIGELING LATEN DOOD HONGEREN. Ouders beiden ontoerekenbaar verklaard. EX-CONSUL VAN COSTA RICA VEROORDEELD. Tot 2 jaar gevangenisstraf. HET SCHOT IN DE BAFFINSTRAAT Van bedreiging vrijgesproken. NOORDSCHARWOUDE. AKERSLOOT. HEEMSKERK. UITGEEST. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. Trekt Jaspar zich terug? 50-JARIG HUWELIJKSFEEST. VERBETERING VAN WERKLOOZEN- STEUN GEVRAAGD. Een adres van den Bestuur- dersbond aan den raad. Verhooging der steunnormen. VerhoodJnd der percentages Op grond van dezelfde overwegingen Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, Zondag, Maandag en Dinsdag hoofdnummer Moe der en kind (dram.); hoofdrollen Henny Porten en Peter Voss. Leeftijd boven IS jaar. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Tarzan's verdere avonturen (sens. avont. film); hoofdrollen Johnny Weismuller, Maureen CFSullivan en Neil Hamilton. Toe gang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer In diplomatieken dienst (sens.); hoofdrollen Brigitte Helm en Willy Fritsch. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- C i' Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T„ half 8, hoofdnummer Het ge heim van den verborgen schat (sens-, serie film, eerste deel); hoofdrol Richard Tal- madge. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- re voorstellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 17 November. 7 30 uur, rafé van Doorn aan den Kenne- merstraatweg, buitengewone vergadering Alg. Mil. Pensioenhond afd. Alkmaar, spreker hoofdbestuurslid Carol. 8 uur, Harmonie, jubileum-uitvoering turnclub Kracht en Vlugheid. 8 uur, De rustende Jager te Bergen, op voering van Belasting-ontduikers voor den Berger Kunstkring^ Het Gerechtshof te Arnhem heeft in hoo- ger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen J. S. R., werkman en zijn echtgenoote J. R. te Hasselt, aan wie ten laste was ge legd, dat zij hun kind van bijna 2 maanden oud zouden hebben laten doodhongeren. De rechtbank te Zwolle had de zich in voorloopige hechtenis bevindende verdachten veroordeeld ieder tot zes jaren gevangenis straf, waartegen de veroordeelden appèl aanteekenden, alsmede de officier van justi tie. Het Hof heeft thans de beide verdachten ontoerekenbaar verklaard en ze van alle rechtsvervolging ontslagen; ten opzichte van den man werd bevolen zijn ter teschik- kingstelling van de regeering en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proef tijd van ten hoogste één jaar. Vandaag veroordeelde de recht bank te Amsterdam den 23-jarigen promotor L. W. S. P. te Naarden, ex-consul van Costa Rica, wegens oplichting en het valscheüjk opma ken van een reispas om te doen ge bruiken als echt tot een gevangenis straf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. Een bewoner aan de Baffinstraat te Am sterdam weigerde op 31 Maart j.1. toegang te verleenen aan een deurwaarder, die een radiotoestel in beslag wilde nemen. De rechtbank had daartoe een bevelschrift uitgevaardigd. Een politic-agent, die assisten tie verleende loste na een worsteling met den bewoner, den boekdrukker Meen schot, waardoor de boekdrukker in den buik getrof fen werd. De bewoner van de Baffinstraat heeft zich wegens bedreiging moeten verantwoorden voor de rechtbank. De officier van justitie eischte acht maanden gevangenisstraf. Donderdag heeft de rechtbank den man vrijgesproken, daar niet is bewezen dat hij een wapen in de hand heeft gehad toen hij op den politieman afkwam. Naar wij vernemen zal het onlangs ver brande Langendijker warenhuis wederom opgebouwd worden en kan de aanbesteding spoedig tegemoet worden gezien. De beide boerderijen met landerijen groot 27 H.A. van wijlen den heer Th. Dekker, gelegen in de gemeente Uit geest en Akersloot, hebben bij afslag en combinatie opgebracht de som van 36002. Koopers voor gezamenlijke rekening werden de heeren Joh. Balvers te Eg- mond aan den Hoef en C. Kaandorp, alhier. Het burgerwoonhuis met erf en tuin bracht 2500 op. Kooper de heer J. H. Sander, alhier, 't Geheel verhoogd met 3883. Jaarvergadering. De leden van het te Noorddorp in onderling verband werkend Rundvee fonds kwamen Donderdagavond in jaarvergadering in het lokaal van den heer J. Aardenburg te Heemskerk bij een. Na de gewone openingswerkzaam heden volgde verslag van den pen ningmeester, De uitgaven bedroegen 3443.67, tegen 3592.23 aan inkomsten. Bij de bestuursverkiezing werd aftredende voorzitter, de heer C. Baltus, met overgrocte meerderheid van stem men herkozen, terwijl dit ook het geval was met de overige periodiek aftreden de leden, n.1. de heeren Jn. Wentink Jn. v. Duivevoorde. Tijdens de mededeelingen bleek de vereeniging 150 leden telde en 560 stuks runderen verzekerd waren. De rondvraag liep over het t. b. vraagstuk onder de runderen. Een lid wenschte, wanneer een t. b. achtig dier gemerkt werd, van het fonds een zeker bedrag als schadevergoeding te ontvangen. Dit werd door het bestuur bestreden terwijl het meerendeel der leden meening van het bestuur deelde. Hierna sluiting. en dat dat c. c- de V.V.V. Uitgeest. Het bestuur der V.V.V. Uitgeest verga derde Woensdagavond in café P. Baltus, al hier. Ingekomen was een schrijven van den heer Jn. Palmboom, dat hij bedankt als se cretaris der V.V.V. Uitgeest wegens drukke werkzaamheden. Van de Sierteeltcentrale te 's-Gravenhage is bericht ingekomen dat voor perkbeplanting in de gemeente en voor het houden van boJ- lenkweekerij door schoolkinderen van open bare en bijzondere scholen geen bollen kun nen beschikbaar gesteld worden, zoodat dit aardige werk voor de kinderen verloren gaat dit jaar. Eveneens is besloten thans een gids voor de gemeente samen te stellen voorzien van foto's van de mooiste plekjes van het dorp, alsmede van onze waterplassen. Aan enkele personen zal verzocht worden een voor woord voor dezen gids te schrijven. Ook is het zwembad nog niet geheel van de baan en zal alsnog getracht worden hierin iets te bereiken. Tot slot werd nog besproken de mogelijk heid om in het volgende somerseizoen de rij toeren, we'ke de laatste jaren reeds door de badgasten van Wijk aan Zee en Duin in den omtrek werden ondernomen, ook uit te strek ken tot Uitgeest met een boottocht op de Uit- geestermeer. Met de V.V.V. Beverwijk zal hierover wor den onderhandeld. (Ongecorrigeerd Omtrent de ontwikkeling der Belgi sche kabinetscrisis wordt nader ge meld, dat Jaspar hedenmorgen om 12 uur na zijn terugkeer uit het Ko ninklijk paleis aan de persvertegen woordigers mededeelde: „Ik heb mij naar den koning begeven om hem te verzoeken mij te ontslaan van de op dracht die hij mij had gegeven, aange zien ik er ondanks alle toezeggingen niet in ben geslaagd een kabinet samen te stellen, zooals dit volgens mij voor het landsbelang moet zijn". In welingelichte kringen meent men echter te weten, dat Jaspar den koning een volledige lijst van ministers, die allen hun medewerking in een nieuw kabinet hadden toegezegd, had voorge legd, doch dat koning Leopold heeft ge weigerd de benoeming van eenige voor aanstaande personen, die op de lijst voorkwamen, te aanvaarden. De heer en mevr. Jb. Bruin en C. A. M. Bruin—Douwes herdachten heden den dag waarop ze voor 50 jaren in den echt werden verbonden. Beiden hebben de 75 levensjaren achter den rug en zijn Alkmaarders van geboorte. Twee-en-veertig jaar bewonen zij hetzelfde huisje Laat 89. Steeds is de heer Bruin als kantoorbedien de werkzaam geweest, aanvankelijk bij de Alkmaar Packet en de laatste 20 jaar bij de steenhouwerij van de firma de Wild. Sinds drie jaar is de heer Bruin niet meer in functie en leven de oude menschen van het ouderdomspensioen en den steun van de kin deren. Mevrouw Bruin heeft zich de dagen vóór het feest wat nerveus gemaakt en ligt nu eenige dagen in bed, zoodat er van een fees telijke viering niets kon komen. Toch verheugden beiden zich ten zeerste in de belangstelling, die zij heden mochten ondervinden, in den vorm van bloemstukken en felicitaties. Ook op deze plaats wenschen wij het gou den paar geluk met het bijzondere feest. ^PAARDENDIEF GEARRESTEERD. In het begin van Augustus van het vorige jaar vermiste de woonwagenbe woner G. V., die destijds met zijn wagen onder de gemeente Limmen stond, zijn paard. Van dit feit werd een andere woonwagenbewoner, zekere P., ver dacht. Deze was inmiddels reeds ver trokken. Hij ie thans te Amsterdam aangehouden en voor den burgemeester van Limmen geleid. Hij is heden naar het Huis van Bewa ring te Alkmaar overgebracht. ZEDENDELICT. Een vrouw uit den Helder afkomstig s op vermoeden, dat zij zich aan over reding van art. 250bis W. v. S. heeft schuldig gemaakt, op last van de Justi tie aangehouden en ingesloten. Dit is reeds de derde persoon uit deze gemeente, die in korten tijd verdacht van dit misdrijf is aangehouden VERKEERSVERBETERING. Naar wij vernemen, heeft mevrouw Dekker er thans in toegestemd om, ter verbetering van het verkeer aan de Dorpstraat tegen de Ned. herv. pastorie te Bergen, een str0°k grond van den tuin van het voormalig dok tershuis af tcstaan. Hierdoor zal een belangrijke verkeersver betering tot stand kunnen worden gebracht die herhaaldelijk aanleiding gaf tot min of meer scherpe discussies in den raad. Wij zijn overtuigd, dat mevrouw Dekker door haar beslissing de gemeente aan zich heeft verplicht. MELBOURNE-VLUCHT. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is voor nemens aan de bemanning van „De Uiver" een viertal kazen aan te bieden, welke door leerlingen der Ambachtsschool te Alkmaar als aardbol zijn beschilderd en waarop de geheele route is aangegeven. De kaasjes zijn gedurende eenige dagen tentoongesteld in de etalage van de firma Jung van der Hoek, Langestraat. HANDWERKTENTOONSTELLING NED. VER. VOOR HUISVROUWEN. De handwerktentoonstelling is een succes geworden. Vele bezoeksters, zoowel uit Alk maar als van buiten, hebben een kijkje geno men en hoewel er vele honderden zijn ge weest, was het er toch niet al te vol, waar door alles goed bekeken kon worden. De Jacoba-beurs had zeer veel aftrek en was de eerste middag reeds bijna alles al verkocht. De heer IJpma zorgde voor zachte muziek met zijn nieuwste gramofoon- en radiotoe stel, wat ongetwijfeld zeer veel tot de goede stemming heeft bijgedragen. De presidente sloot den avond met een hartelijk woord van dank aan alle leden, die zulke mooie handwerken hadden ingezon den en zoo vlijtig hadden gewerkt voor het Jacoba-fonds. Zij bedankte de thee-commis sie voor hun prestaties met fiet theeschenken, waarvoor niets dan lof en zij gedacht dank baar de hulp van de verschillende verkoop sters voor Jacoba-fonds en de wegwijster voor de tip-tafel, die onvermoeid had uitge legd en gedemonstreerd. Een moeilijke taak had zeer zeker ook de jury, die de prijzen moest toekennen, mevr. v. Kinschot—Dorhout Mees, mej. de Glee, mevr. CouvêeSleeswijk, mevr. Frederiks Hoekstra. Na rijp beraad werd de 1ste prijs toege kend aan een divankleed en kussen van mevr. GoudsblomKots; een 2e prijs kreeg een wit-richelieu kleed van mevr. BosmanDek ker en de 3de prijs werd toegekend aan een roode jumper van mevr. Dekker—Buis. Voor het origineelste handwerk kregen een prijs mevr. HaytemaPetri voor een blauw truitje met kraaltjes; 2de prijs een tuin- schort van mej. van der Linden; voor het technisch zeer mooi gewerkte vierkant ge haakte kleed kreeg mevr. de VriesWit uit Zuidscharwoude een prijs. Ook de kleine handwerkjes voor het Jaco- lafonds zijn aan een grondig onderzoek on derworpen, en werden na allerlei overwegin gen een ovaal gehaakt kleedje (op blauw papier), een geel baby-vestje en een bruine tasch als prijswinsters aangewezen. Waar het geheele bestuur reeds zulke drukke dagen achter den rug had, heeft de heer v. zich op buitengewone aardige wij ze van de moeilijke taak gefiWeten alle prijs toekenningen mede te deelen. Hij begon met voor te lezen een ontvan gen schrijven van een belangstellend lid, dat het bestuur groote hulde bracht. Toen wer den de gelukige prijswinsters genoemd en tot slot had de verloting plaats, waarvan de uitslag in dit blad elders bekend gemaakt wordt. Het was een leerzame mooie tentoonstel ling die de band tusschen leden en bestuur weer heeft versterkt. EEN SLECHT ADRES. Meerdere tuinbouwers in Heérhugo- waard voelen zich gedupeerd door de handelingen van zekeren L., oorspron kelijk afkomstig uit de gemeente Hoog woud, nadien wonende o.a. in Alkmaar in de Tonny-bar, en in Abbekerk, ook verblijf gehad hebbende in Bergen. Van uit Abbekerk ondernam L. naar we ver nemen dit voorjaar meerdere autotoch ten, waarbij gladiolenpitten van Duit- sche origine aan den man werden ge bracht. Dit laatste schijnt L., die buiten gewoon goed van den tongriem is ge sneden, zeer goed gelukt te zijn. Diverse tuinders kochten zijn pitten, waarop zij dan een voorschot moesten geven, Ioo- pende van 25.— tot 100.—, terwijl dan de bollen per 1 November gereed moesten zijn om afgehaald te worden. Dit afhalen schijnt echter tot nu toe nog niet te hebben plaats gevonden en de vrees is groot, dat men met de zaak zal blijven zitten, terwijl het geld, dat men er voor meende te zullen ontvan gen, ook tot de vrome wenschen be hoort. Door den burgemeester van Midwoud, den heer Avis, werd naar men ons me dedeelde een waarschuwing geplaatst ten opzichte van L. Deze had toen ech ter al zulke goede zaken gemaakt, dat deze waarschuwing hem niet veel meer deerde. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken maakt bekend, dat voor de week van 19 November 24 November uitsluitend rundvleesch in blik wordt afgegeven op witte bonnen vanaf nr. 12799 en onvermengde marga rine op oranjebonnen vanaf no. 7982. AANRIJDING TE AKERSLOOT. Donderdagmorgen 11 uur had te Akersloot bij den hoek, Boschweg en Ilaadhuisweg een aanrijding plaats tusschen een autobus en een taxi van den heer B. van Uitgeest. Door den mist was het zicht niet best. De heer A., die in de taxi zat, liep eenige verwondingen aan het hoofd op, terwijl anders geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Van de taxi sprong een band en de spatscherm was verbogen. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. WIT GELE KRUIS. Gedurende de maand October verpleegden de wijkverpleegsters 25 patiënten en legden 432 bezoeken af, waarvan 192 bezoeken bij leden van het A. A. Z. A. en 92 bezoeken bij stadspatiënten. De wijkkraamverpleegster verpleegde patiënten en legde 135 bezoeken af, terwijl een keer de dokter werd geassisteerd. DE FILM MOEDER EN KIND. Door onvoorziene omstandigheden zal de film Moeder en Kind, waarin Henny Porten de hoofdrol vervult, in de Harmonie eerst Zondagavond voor het eerst gedraaid wor den. NIEUWE PROVINCIALE WEG NOORD-SCHARWOUDE—KOEDIJK. De nieuwe Provinciale weg door den Geestmer-Ambachtpolder van Noord- Scharwoude naar Koedijk mondt lood recht uit op den Westfrieschen dijk langs het Noord-Hollandsch kanaal, waardoor voor het snelverkeer ter plaatse gevaar bestaat rechtuit het ka naal in te rijden. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben aan den wegbeheer- der verzocht langs den kanaalkant te genover den nieuwen weg een in heldere kleuren geverfde seinplank of hekwerk te doen aanbrengen. HEBT U NIETS VERGETEN? Het Alkm. Revuegezelschap brengt Zondagavond in het Gulden Vlies een nieuwe revue in 12 tafreelen, getiteld: „Hebt U niets vergeten?" Nico Splinter, die voor den tekst ge zorgd heeft en tevens de regie voert, heeft natuurlijk gezorgd voor populaire melodieën, aardige costumes en een goede tooneelaankleeding en aangezien de ongeveer 30 medewerkenden serieus hebben gerepeteerd, mogen wij een goede, vlotte uitvoering verwachten in een flink tempo. De dansen zijn ingestudeerd door mevr. G. OffenbergSchuitemaker, de cors en grime zijn van de familie Groot huizen, zoodat wij meenen, dat de be zoekers niet teleurgesteld zullen wor den. Ongetwijfeld zullen zij in de gele genheid worden gesteld, om naar harte lust mee te zingen. VREDESHERDENKING OP 11 NOVEMBER. Een der velen die in de Rem. kerk de Vredesherdenking bijwoonden schrijft ons: Wanneer een verslag voor een courant wordt gemaakt, dan kan dat in diverse ru brieken ondergebracht worden, wanneer het programma een veelzijdig aspect heeft. Dit was 't geval met de vredesherdenking in de Remonstrantsche kerk. De sprekers werden naar voren gebracht en 't muzikale gedeelte door een deskundige, maar helaas kwam de declamatie bij de al- geheele belichting lichtelijk in 't gedrang: deze toch behoorde nóch bij 't een, nóch bij 't ander. Een tooneelrecensent zou hier op de rechte plaats geweest zijn, om op waar dige wijze deze zeer speciale kunst, die alle harten in diepe beroering heeft gebracht, in 't volle licht te plaatsen. Nu dit niet het geval is geweest zal een der aanwezigen uit naam van velen den indruk trachten te vertolken, dien de decla matie van mevr. v. d. Veen—Wilson ge maakt heeft. Was zij 't niet die door 't rustig met diepe overtuiging uitgesproken gedicht „Vrede" van Adama van Scheltema de sfeer van har monie en aandacht wist te scheppen bij den aanvang? Wie nam ons mee naar den diepsfen schuilhoek van een gebroken oorlogsinvalide die in zielsbenauwdheid „de vrouw" aan klaagde van kleinheid, lafheid, gebrek aan liefde, omdat zij haar man, haar verloofde liet vertrekken naar 't meest verfoeilijke wat menschen elkaar aan doen, den oorlog? Hoe moet zij zich vereenzelvigd hebben met de mannelijke mentaliteit en zijn ge voelsleven om op zóó treffende wijze deze beschamende aanklacht met zoo'n groote zielsontroering allen diep onder den indruk te brengen!. Dit was een stuk leven „echt" en direct. Haar „Vertrek van Latzko" heeft een onvergetelijken indruk gemaakt, daar voor kunnen allen die haar hoorden niet dankbaar genoeg zijn. Dit was een der hoogtepunten van den avond door haar aangrijpende realiteit. Aan den raad dezer gemeente is het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergetekenden, H. van Dru- nen en H. Habiecht, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Al'k- maarschen Bestuurdersbond, domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemde, wonende Kweerenpad No. 20, alhier: dat zij zich in opdracht van het be stuur van bovengenoemden Bestuur dersbond tot Uw Raad wenden met het nadrukkelijk verzoek, er bij de regeering op te willen aandringen, in den steun werkloozen eenige noodzakelijke verbeteringen te brengen: dat deze verbeteringen zouden dienen te bestaan in: 1. Verhooging der thans algemeen te laa.g geachte steun normen. 2. Verhooging der percentages, in het bijzonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. Verstrekking van een toeslag op de uitkeeringen gedurende de win termaanden. 4. Maatregelen, teneinde de werkloo zen op ruimere schaal van klee ding en dekking te kunnen voor zien. naar waarnemingen, verricht in den morgén van 16 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Insttiuut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771,5 m.M. te Sarna. Laagste barometerstand 741.8 m.M. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 17 November: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind; nevelig tot betrokken of zwaar be wolkt; weinig of geen regen; weinig veran- uering in temperatuur. Weeroverzicht. De hooge druk in het noord-oosten ver st, rkte zich nog in midden-Zweden en vormt i og steeds een verbinding met hri gebied op den oceaan. Evenwel verplaatste de aslijn van den rug van hoogen druk zich iets naar het zuiden. De depressie invloeden langs den rand van het poolgebied nemen in beteekenis toe. De warme luchtmassa, die gisteren over IJsland trok, doet zich thans bemerken in de omgeving van de Noord- kaap. In het zuiden blijft de druk laag, een minimum van den druk in de Golf van Lyon geeft zware storm langs de Fransche M'.d- dellandsehezeekust en de Italiaansche Rivie- ra. Behoudens een gebied van nevel en koude in west-Duitschland en centraal- Frankrijk is het op het vasteland overal zeer warm. Blijkens de vliegtuigwaarnemin gen waait over het gebied van mist op ca. 1000 M. hoogte een krachtige warme en droge luchtstroom uit het zuiden, die ook tot uiting komt in de waarnemingen der hooge stations in de Alpen. Het einde van de periode van mist en nevel is in het eerste etmaal nog niet te verwachten. 5. Ruimere beschikbaarstelling van goedkoope boter en beschikbaar stelling van goedkoope aardap pelen. 6. Hulp aan jeugdige werkloozeu door arbeid of steun: dat, indien bovengenoemde maat regelen door de regeering zouden wor den getroffen, in den eersten nood, waarin de werkloozen op dit oogenbük verkeeren en die ontstaan is door den langen duur der crisis en de verslech teringen, die met 1 Juli j.1. zijn inge voerd, eenige verlichting zou worden ge bracht; dat deze verbeteringen ook bovendien zeer gewensclit zijn, omdat sommige onmisbare levensmiddelen thans reeds voortdurend in prijs stijgen en het win terseizoen voor de deur staat, dat hoo- gere uitgaven voor levensonderhoud met zich brengt; dat adressanten de overtuiging heb ben, dat ook Uw raad de billijkheid van hun verzoek zal inzien en dat zij de verwachting hebben, dat, indien Uw raad en andere gemeenteraden, tot welke eenzelfde uitnoodiging zal worden gericht, aan dit verzoek zouden willen voldoen, de regeering daarvoor niet ongevoelig zal blijven; redenen, waarom zij meenen te mo gen verwachten, dat Uw raad zijn volle medewerking in deze zal verleenen. TOELICHTING. De noodzakelijkheid om tot verhoo ging van de thans geldende steunnor men voor man en vrouw tc komen, be hoeft o.i. geen uitvoerige toelichting meer Reeds voor 1 Juli j.1. lieten deze steun normen, die verhoogd werden met ge zinsledentoeslag, indien het gezinnen betrof met kinderen, slechts toe, dat daarvan het allernoodzakelijkste levensonderhoud kon worden bekos tigd. Indien van deze uitkeeringen ge zinnen gedurende langeren tijd moesten leven, ontstond een tekort, dat ernstige verarming tot gevolg had. Dit is o a. ook gebleken uit een onder zoek, in 1932 ingesteld door het sta tistische bureau der gemeente 's-Gra venhage naar den toestand, waarin een aantal gezinnen van georganiseerde arbeiders, die ie hoogste uitkeering ge noten, leefden. Hieruit is gebleken, dat deze gezinnen van de uitkeeringen, zelfs bij een zoo zuinig mogelijke levens wijze, niet konden bestaan zonder extra hulp of schulden te maken, terwijl ook in een aantal gevallen ondervoe ding werd geconstateerd. Door de verlaging van de steunnor men, die met ingang van 1 Juli j.1. door de regeering werd ingevoerd, gepaard gaande met vermindering van den ge zinsledentoeslag en verlaging van den huurtoeslag, is zooals van zelf spreekt, deze toestand nog verergerd. Van de uitkeeringen, die in deze ge meente 11, 10 en 8 bedragen en waarvan op dit oogenblik honderden werkioozen moeten leven, kan geen gezin op menschwaardige wijze be staan. Wanneer hierbij voorts nog in aanmerking wordt genomen, dat de vaste lasten, zooals huur, gas, elektrici teit, contributies ehz. niet of oneven redig zijn gedaald, dan springt de nood toestand, waarin de werkloozen verkee ren, nog sterker in het oog. Daarom is de verhooging van den thans bestaanden steunnorm wel zeer noodzakelijk geworden,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2