and=w JCiuvst w Wetenschap 'Jeuiitelon Twéé flacons, De heks van Winslea voorden prijs van een TEXEL. BEVERWIJK. BOVENKARSPEL. HOORN. EGMOND AAN DEN HOEF. KEURING VAN GEREGISTREERD EN INGESCHREVEN VEE TE HOORN. (Wordt vervolgd.) Uw apotheker of drogist heeft gedu rende een beperkten tijd een -voorraad z .g Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen 160 flacon nog een gratis proefflacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef met Kru schen Salts nemen en ontvangt boven dien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koo- pe daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uit sluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam N V. Rown- tree Handels Maatschappij op verpak- ping en etiket van den flacon gedrukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden, in geval van rheu- matiek, hoofdpijn, ischias, zwaarlijvig heid en tallooze andere kwalen. land hunne diensten aan te bieden, de plaat selijke hebben alleen tot taak dit te doen in de plaats zelf en naaste omgeving. Hoe een transportcolonne wordt opgericht, hoe ge oefend wordt en op welke wijze men een be wijs van geoefendheid krijgt, toonde hij over duidelijk aan. Ook als dit niet gedaan wordt door andere vereenigingen, richt men cursus sen op in E.H.B.O., doch a's dit werk door anderen gedaan wordt dan wordt dit achter wege gelaten en heeft men alleen tot taak door samenwerking met een dergelijke veree- niging te komen tot het oprichten van een transportcolonne. Een bijzonderheid is, dat de leden van de transportcolonne, die buitengewoon dienst plichtigen zijn, door tijdig van dit voorne men te doen blijken in geval van mobilisatie niet in werkelijken dienst worden opgeroe pen, maar geplaatst worden bij het Roode Kruis. In de hierna gehouden nauze gaven zich verschillenden op als lid. Hierna werd de Roode Kruis-film vertoond, waaruit overdui delijk o.m. bleek het groote werk wat wijlen Z.K.H. Prins Hendrik in het belang hiervan gedaan heeft. Een mooie en goed geslaagde avond. WAT,MT?!NHTTFEN. Dinsdagavond had de eerste Nutsavond plaats uitgaande van de Mij. tot Nut van Algemeen. De opkomst was buitengewoon goed. Na een korte inleiding gehouden door den waarnemend voorzitter, den heer Klant, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en in 't bijzonder den heer Strijbos uit Haar lem, deed de voorzitter de mededeeling, dat in dit seizoen wederom drie Nutsavonden zullen worden gehouden. Twee sprekers zijn ons toegezegd van 't Hoofdbestuur en ae laatste avond zal gevuld worden met eigen krachten. Voor den tweeden avond zal worden uit- genoodigd de heer G. Peiger uit Amster dam, voor ons geen onbekende. Hierna werd 't woord gegeven aan den heer Strijbos, onzen bekenden ornitholoog, die ons meenam met de camera op de Shetland eilanden. De reis fing van uit IJmuiden per trawler, die naar et hooge Noorden ter haringvangst ging. Deze reis duurde ongeveer een week voor wij op de Oostkust van Groenland aankwamen. Ook van deze zeereis heeft spreker ons een duidelijk beeld gegeven en ons getoond de zeden en gewoonten van het leven aan boord. Smakelijk is hier om gelachen, het menu leek echter voor ons minder smakelijk. Vervolgens kregen wij te zien de vogel wereld op de Shetlands, die daar bij duizen den en duizenden voorkomen. Het zijn bijna allemaal soorten, die hier zoo goed als niet voorkomen. Een buitengewoon mooi en rijk gekleurde vogel was de papegaaiduiker. Dat deze onderzoekingen en opnamen lang niet altijd zondergevaargepaard gaan, hebben we duidelijk kunnen waarnemen. De rotswan den, waarin de vogels broeden, steken ge woonlijk 150 h 200 meter boven den water spiegel en loopen loodrecht naar beneden, het gehalte is zeer broos en brokkelt licht af. Om nu foto's van deze rotsbewoners te be machtigen, moet men dus met de camera een iets naar voren stekend gedeelte uitzoeken en de meeste voorzichtigheid betrachten, een en kele afbrokkeling en men is verloren. Een bezoek aan het eilandje Nosh, waar enkel de vogelwachter tevens schaapherder met vrouw en dochter woont. Bijna geheel van de bui tenwereld afgesloten, moeten we toch vermel den, dat deze herder niet alleen een be schaafd, doch ook een tamelijk goed ontwik keld man was. Met vele gebeurtenissen en toestanden was hij zeer goed op de hoogte Zelfc met het droogmaken van onze Zuider zee. De winterperiode duurt hier heel lang en uit tijdverdrijf wordt door de Shetlanders buitengewoon veel gelezen. Bij de meester, treft men een schat van boeken aan. Overi gens heeft de bevolking een sober bestaan en trekken de jonge menschen naar Schotland en Engeland. Aan het einde van de lezing gekomen heeft de heer Strijbos ons nog een paar foto's laten zien, de vriendschap van kinde ren tot de dieren en de natuur. Hij toonde hoe en op welke wijze door de ouders aan de kinderen deze liefde versterkt kan worden Tot slot dankte spreker de aanwezigen voor het aandachtig gehoord en den lam penist, die hem zoo behulpzaam was ge weest. Na deze woorden bracht de voorzitter in hartelijke bewoordingen den heer Strijbos dank voor den mooien en tevens leerzamen avond, dien hij ons heeft bezorgd en sprak toezegging namens het bestuur den wensch uit hem nog eens in ons midden te zien. Door de leden van de IJsclub „De Geul" te den Hoorn is besloten, behalve „De Geul" een nieuwe ijsbaan aan te leggen op een stuk land van den heer D. S. Lap in Hoorndernieuwland. Dit besluit werd geno men, omdat De Geul als natuurmonument niet gemaaid mag worden en bij lagen wa terstand het gras boven 't ijs uitkomt, wat voor een ijsbaan wel zeer lastig is. De nieu we baan ligt nabij den Hoorn en kan door de motor van den polder onder water gehou den worden. De mo'enaar stelt zich hiertoe belangeloos beschikbaar. Aan huur moet per jaar 45 betaald -vorden. Rondom de baan zal een kade gelegd worden. Voor de kosten van 't in orde maken der baan, zal van de leden een extra bijdrage gevraagd worden. Na lang wachten heeft het bestuur van de N. V. Tex. Elec. Mij. thans den polder Eierland bij het electrisch net betrokken. De werkzaamheden voer den aanleg zijn bijna beëindigd. Naar wij vernemen, zal waarschijnlijk deze week Je aansluiting tot stand komen, zoodat dan Zaterdag het licht kan branden, 't Heeft heel wat voeten in de aarde ge had voor het zoover is. De aanleg was een zeer kostbare geschiedenis, en men vreesde dat dit gedeelte niet rendabel zou zijn. Toch is men tenslotte tot aan sluiting overgegaan. Schorseneeren Tijdencs de Woensdagmiddag gehouden blocmarkt bewogen zich de prijzen tusschen de 5—7 per 100 K G. De bloembollenveilingsvereeniging West friesland hield wederom een veiling van gla diolen. De handel was matig; de belangstel ling daarentegen groot. Op den eersten dag van de najaars- markt was de aanvoer veel minder dan het vorige jaar; toen 1236 stuks, nu 816. Als gevolg van dezen aanvoer waren de prijzen iets beter dan in de omgeving. Vooral was dit te bemerken ten aanzien van de stierkalveren, waarvoor betere prij zen gemaakt werden dan in Alkmaar, terwijl de handel beduidend vlotter was dan in Schagen. Op den grooten dag van gister accentueer de de verminderde aanvoer nog sterker dan eergister. Was het aantal verleden jaar 2431, thans bedroeg het 1641, zoodat het totaal verge'e- ken bij het vorig jaar 1200 stuks minder be droeg. Ongetwijfeld is een en ander een gevolg van de regeringsmaatregelen, die in eik ge val vcor onze markt ditmaal tot gevolg had den, dat in het algemeen betere prijzen wer den gemaakt dan op de laatste markten el ders. De prijzen bedroegen vandaag: melkkoeien 120—180; kalveren 140200; vazen of geldekoeien 100—150; pinken 60— 130; graskalveren 20—45. De handel was goed te noemen; er was Hng Z'^6 ^er '<00Pcrs veel belangstel- Een veertigtal bakkers uit Westfriesland zijn in het Park bijeengekomen, waar de hee- ren H. C. Kloet, secretaris van den Ned. Bak- kersbond en J. v. d. Blom, redacteur van de Ned. Bakkerscourant, propaganda maakten voor het organiseeren van bakkerspatroons. Woensdagavond! werd in café Palsma door de Meisjes Zang- en Tooneelvereeniging „Egmond's Vreugde een uitvoering ge geven Een uitgebreid programma werd op uit stekende wijze afgewerkt. Begonnen werd met een drietal liederen ,de Grootheid des Heeren" van Beethoven; .De Nacht" van Schubert en „Prins Lente" van Hendrika v. Tusschenbroek. De leider, de heer R. j. Zoon. mag te vreden zijn over zijn clubje. Daarr.a werd een komisch zangspel in 3 bedrijven „De ontevreden waschvrouw" ten gehoore gebracht. De 10 dames, die hierin meespeelden kweten zich zonder uitzonde ring zeer goed van hun taak, etn extra woord van lof komt zeker toe aan de hoofdpersoon Kee. Na de pauze werden nog 3 liederen ge zongen er. een klucht in één bedrijf „Kaviaar" opgevoerd. De uitvoering werd besloten met de goed gezongen feestmarsch Egmond's Vreugde. De aankleeding van het tooneei liet niets te wenschen over. De zaal was niet geheel gevuld, de vereeni- ging verdient voor haar volgende uitvoering op Zondag zeker een uitverkochte zaal. JAARVERGADERING VAN DEN PROVINCIALEN BOND VAN FLUIMVEEFOKVEREENIGINGEN IN NOORDHOLLAND. Op de bovenzaal van café Central te Alkmakr werd Woensdagmorgen de jaar vergadering gehouden van bovengenoemden bond. Vertegenwoordigd waren 15 afdeelin- gen, uitbrengend 22 stemmen. De vice-vocrzitter, de heer A. Vos te Bus sum, opende, heette allen welkom en deelde mede, dat de "oorzitter, burgemeester Drost, verhinderd was door ziekte en hem rust was voorgeschreven. Spr. sprak de beste wen schen uit voor diens spoedig h.rstel. De rijkspliiimveeconaulent, de heer van Asperen Vervenne. Kwam ter vergadering. Mededeelingen. Tijdens de ziekte van den secretaris was het secretariaat waargenomen door den heer C. Kwant te Bergen. He- bestuur was zoo gelukkig den heer Kwant bereid te vinden, de functie blijvend te vervullen Met dezen man met rijpe ervaring feliciteerde de voorzitter den bond. (Applaus). Door de N. P. was een contact commis sie benoemd, waarin zitting h'bben een piep kuikenfokker. een uit het vermeerderingbedrijf en een fokker. Genoemde commissie kan ons van advies dienen en men rekent op hunne steun en voorlichting.' om de teeltregeling te toetsen aan de practijk. Gevraagd werd of de L. T. B. en de Holl. Mij. van Landbouw geen vertegenwoordi ging in die commissie hebben. De voorzitter en de heer van Asperen Vervenne antwoordden, dat die belangen niet parallel gaan. Beide organisaties kunnen het zelfde doen als wij. Inzake een bespreking in de vorige vergadering, zijn we niet geslaagd om onze voorzitter in het bestuur der N. P. F. vertegenwoordigd te zien. Misschien komt het nog eenmaal wat wel gewenscht was om onze belangen naai voren te brengen. De regeling omtrent de z.g. wilde verkoop van broedeieren van N. H. blauwen, welke men liever verkocht zag over de markten, had tot geen resui'aat geleid. De koopers hadden dan meer zekerheid gehad van de her komst. De secretaris had den indruk dat men liever vrij bleef, hoewel men het in principe met de dcor hem ontworpen regeling eens was. Het broedverbod van N. H. blauwen op genoemde tijdstippen had niet aller instem ming. Men meende, dat in dien tijd dat we hier niet mochten broeden en de eieren naar België gingen dat men langs een achter deurtje de keukers weer hier kreeg, tot schade van den Nederlandschen fokker. De secretaris zeide. dat het niet zoo ge makkelijk ging. Voor invoer in ons land is een ge'eidebiljet noodig. Spr. zag meer heil in het kweeken van uitstekend fokmateriaal j Dan zal onze naam in het buitenland behou-1 den blijven. De onderhandeling over een nieuwe editie voor het bondsorgaan was op niets uitgeloopen. Ons etnig contact is nu mededeelingen vari den secretaris aan de af deelingen. Begrooting 1935. Aangeboden werd de begrooting in ont vangsten en uitgaven op een bedrag van 674.05. Onvoorziene uitgaven 74.05. Hierover werd een drukke discussie ge voerd en meerdere posten werden onder de loup genomen. Tegen een post van 100 voor het N. P. V. C. had men uit zuinigheids- overwvging bezwaar. Niettemin werd de begrooting goed gekeurd. In de kascommissie werd aangewezen de afdeeling Bussum. Bestuursverkiezing. Het bestuur stelde voor om de vacature Kielstra onvervuld te laten, omdat z. i. 6 bestuursleden voldoende waren. De vergade ring was het daarmede niet eens en men steide candidaat de heeren G. Dekker te Schoorl, F. N. Meijer te Waterland en P. Slot te Warder. De aftredende bestuursleden A. Vos te Bussum en C. Kwant te Bergen, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Ingekomen voorstellen van de afdeelingen. Warder: Mag een erkend fokker ook piepkuikens fokken? Zoo ja dan stelt Warder voor dat men hem dit belet. De voorsteller be oogde dat wie N. H. blauwen fokt, geen an dere rassen mag fokken. Hierover ontstond een drukke discussie. De consulent betoogde, dat de teeltregeling het niet verbiedt en spr. zou ook niet den fokker aan banden willen leggen. Het voorstel werd niet door 2 afdee lingen ondersteund en kon niet in stem ming worden gebracht. Warder: De heffing op broedeieren voor fokkers en broeders (piepkufkenfokkers) gelijk. Flet voorstel was niet juist geformu leerd. De voorsteller betoogde, dat men moest bevorderen de minimum heffing voor broedeieren N. H. blauwen. Het bestuur zegde toe er aandacht aan te zullen schenken. Krommenie: Betere regeling voor eieruitvoer. De voorsteller betoogde dat de leveranciers aan de Roermondsche Eiermijn een belangrijken voorsprong hebben door den uitvoer naar Duitschland, waardoor de prijzen beduidend hooger zijn dan aan de markten in Alkmaar en Purmerend. De voor steller zou graag meer uniformiteit zien en vroeg het hoofdbestuur hieraan zijn aan dacht te wijden. Tusschen den voorsteller en den heer Asperen Vervenne ontstond een vraag- en antwoordenspel. waaraan ook af gevaardigden deel namen. De consulent stelde vast, dat de prijzen, over het geheele jaar genomen, in Purmerend en Alkmaar hooger zijn dan in Roermond. Niet juist was dat zij, die in Roermond veilen, een voor sprong hebben De uitvoer naar Duitschland is practisch onmogelijk. Ook naar Engeland gaat weinig. En als het nu waar was, wat de voorsteller betoogde (dat de winst in den zak van de exporteur kwam) dan zou de uitvoer veel grooter zijn. De voorzitter betoogde, dat men nota van de'wenschen zal nemen. Krommenie en H e i 1 o o Beperking invoer van pluimvee en algeheel verbod van invoer pluimvee. De voorstellers betoogen (■althans de eerstgenoemde) dat Nederland gehandicapt wordt omdat er fraudeleus wordt ingevoerd. Tijdens ons broedverbod gaan de eieren naar België en de kuikens daarvan komen aan de markten( o.a. in Purmerend. Heiloo had de bedoeling om den invoer te keeren omdat men geen zekerheid heeft, wat men bij import koopt. Dc Nederlandsche piuimveestapel gaat er met die import niet op vooruit. De consulent betoogde, dat men in het buitenland tegenmaatregelen kon nemen en ons product weren En dan ware,, we ge steld dat het mogelijk was verder van huis. De smokkelhandel ligt nagenoeg aan banden. Op wat wordt ingevoerd heeft men controle. De voorzitter zeide, dat het voorstel geen schijn van kans heeft. Alleen kan men de re geering op een en ander attent maken. Het bestuur zal diligent zijn. Krommenie wenschte redelijken steun aan de pluimveehouders. Over dit onder werp werd druk gedebatteerd Het is moei lijk te bewijzen, dat de steun aan de expert niet aan de pluimveehouders ten goede komt, doch het is zeker. De oewering dat alleen de exporteur de vruchten p'ukt van den toe slag der regeering. is niet vol te houden. Dirkshörn en Warder: Broedver bod, ock voor N. H. blauwen van 30 April tot 30 September te handhaven en het ge wicht der broedeieren van dat ras niet hooger te stellen dan 45 gram. Goedgekeurd. De afdeelingen Warder, Krommenie, Oostzaan Waterland en Heiloo wenschen opheffing der graanrechten. Hier over waren allen het eens. I>e voorzitter zeide dat er ee.i billijkheid in was. De afgevaardigden spraken het tegen. Dat men naast directe en indirecte be lasting ook hier nog aan betalen moet, vond men heel erg. Men wilde een telegram aan de regeering zenden om opheffing, doch de voorzitter kalmeeroe de afgevaardigden. Men zal de regeering -rop wijzen, meer kunnen we niet doen. Waterland betoogde, dat de regeering spoedig moet helpen, want het water staat tot den mond De voorzitter beloofde dat men de aan dacht er op zal vestigen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. *Ter gelegenheid van de jaarlijksche groote koemarkt te Hoorn is een keuring van geregistreerd en ingeschreven vee gehouden, waarbij de volgende prijzen werden behaald: Rubriek I. Stierkalveren, geb vóór 25 Februari 1934: le pr. Adolf, geb 15 Febr. 1934. Eig. Jan van Berkel, Wognum; le pr. Albert 37, geb. 13 Febr. 1934. Eig. W v. d. Oord Cz. te Barsingerhorn; 2e pr. Frans Jan ,geb. 24 Jan. 1934. Eig. C. N. Laan, Berkhout: 2e pr. Grietje's Hen- riot, geb. 25 Jan. 1934. Eig. P. Konijn, Venhuizen; 3e pr. Albert 36, geb. 3 Febr. 1934. Eig. W. v. d. Oord Cz. te Barsinger horn; 3e pr. Wodan Frans, geb. 13 Febr. 1934. Eig. N. D. Kaan te Wieringer- waard; 3e pr. Enno, geb. 11 Febr. 1934. Eig. Gm. Dekker te O.-Blokker; eerv. verm. Morie's Wodan, geb. 20 Febr. 1934. Eig. J. J. Posch te Binnenwijzend; eerv. verm.: Dina's Wodan, geb. 20 Febr. 1934. Eig. P. Waal te Beemster. Rubriek II: Stierkalveren, geb. 25 Febr. 1934 of later: le pr. Guurtje's Wo dan, geb. 22 Maart 1934. Eig. G. Jonge- jans, Assendelft; le pr. Jan, geb. 17 Maart 1934 Eig. Gebr. Ruyter te Ooster- Blokker; 2e pr. Tijmen, geb. 13 April 1934. Eig. W. Kool te Hauwert; 2e pr. Mentor, geb. 26 Febr. 1934. Eig. K. Kaper Cz. te Zwaagdijk; 3e pr. Wodan Meine, geb. 9 April 1934. Eig. J. v. Berkel te Wognum; 3e pr. Leendert, geb. 5 Maart 1934. Eig. W. Kool te Hauwert; 3e pr. Nelly Meine, geb. 26 Febr. 1934. Eig. Jb. Jimmink Hz. te Barsingerhorn; eerv. verm. Albert I, geb. 24 Maart 1934. Eig. C. Donker te Schellinkhout; eerv. ver melding Ideaal's Wodan, geb. 4 Mei 1934. Eig. C. Slagter Jz. te Bobeldijk; eerv. verm. Kaatje's Meine, geb. 6 Maart '34. Eig. J. Goesinnen te Hem; eerv. ver melding Jan, geb. 22 Maart 1934. Eig. C. Stapel Pz. te Hoogkarspel; eerv. verm. Blok Henriot, geb. 17 April '34. Eig. C. Stapel Pz. te Hoogkarspel; eerv. verm. Cor 33, geb. 8 Maart 1934. Eig. H. C. Kooij te Harenkarspel. Rubriek III: Kuikalveren: le pr. Kol- ly 12, geb. 17 Febr. 1934. Eig. C. Donker te Schellinkhout; 2e pr. Tessel 9, geb. 25 Febr. 1934. Eig. P. Plas te Berkhout; 3e pr. Jantje 17, geb. 17 Febr. 1934. Eig. K. Koster Jz. te Midwoud. Rubriek IV: Hokkelingen: le pr. Bon te Schot 13, geb. 26 Febr. 1933. Eig. C. Donker te Schellinkhout; 2e pr. Aafje 20, geb. 29 Maart 1933. Eig. C- Stapel Pz. te Hoogkarspel; 3e pr. Over 29, geb 25 Maart 1933. Eig. Gebr. Jongert te West woud eerv. verm. Moriaantje 24, geb. 20 Jan. '33. Eig. K. Koster Jz. te Midwoud. TOEWIJZING VAN BIGGEN- MERKEN VOOR HET SEIZOEN 1935. Door de Nederlandsche Veehouderijcen trale wordt het navolgende bekend gemaakt: Gedurende het seizoen 1934 (1 Jan 1934 tot 1 Jan 1935) werden aan de gewesten in totaal 2.520.000 stuks biggenmerken toe gewezen. Op grond van de cijfers betreffende bin- nenlandsche consumptie, export en huisslach tingen is het bestuur der centrale van mee ning, dat ten aanzien van de periode 1935 (1 Jan. 1935 tot 1 Jan. 1936) een toewijzing van 2.200.000 stuks biggenmerken (voor N.H. bedraagt dit aaltal 100.500) rationeel te achten is. NOBELPRIJZEN. De Nobelprijs voor scheikunde is toe gekend aan Harold Clayton Urey van de Universiteit van Columbia. Natuurkunde wordt dit jaar niet toe gekend KORTE BERICHTEN. Naar wij vernemen is H.M. de koningin voornemens 24 November a.s. van het Loo naar den Haag terug te keeren om voor haar winterverblijf het Huis ten Bosch te betrek ken. van May Wyune. 41 Zoo liepen zij samen door de donkere, kronkelende gang, elkaar toefluisterend van de heerlijke tijden, die komen zouden, als de verschrikkingen van den oorlog maar een maal ten einde waren. Ineens daar greep Marjorie met groo ten angst Barbara's hand. Ze waren een soort wenteltrap opgegaan en stonden nu op dit oogenblik dient bij de plek, waar de met mos overgroeide rotssteen de geheime gang weer voor het oog verber gen moest. „Wat is het, kind?" begon Barbara maar ze hoefde haar vraag niet eens te vol tooien, want een tiental of meer donkere ge daanten hadden haar in een ommezien om singeld. Marjorie uitte een kreet en klampte zich vast aan haar vriendin, maar Barbara zei niet anders dan: „We zijn verraden, dat is alAls ik jou maar redden kan, prulO, ik had je nooit moeten meenemen op dit gewaagde avontuur". Marjorie was flauw gevallen. HOOFDSTUK XXIII. Birley's wraak. „Dus het was dan toch een dame. Nu, ik bied u mijn gelukwenschen, mistress!" Het gebeurde niet dikwijls dat James Birley schert3te, maar deed hij dit, dan was er iets onheilspellends in den toon van ziin stem. Misschien verdroot het hem, dat de ver maarde Jack of Lanthorne, die hem zoo to taal verslagen had op de vennen van Wins lea, niet anders dan een hem welbekende jongedame was. Maar hij maakte geen toespeling op het verleden, daar hij zich op het oogenblik toch meester van de situatie wist. Beide gevangenen waren zonder plicht- •plegingen naar Rettesley Manor gebracht, waar Peter Carcroft uit den slaap gewekt en beneden gehaald was, om beschuldigd te worden, daar hij zeker ingewijd was in de onderhandelingen van zijn nichtje met het belegerde garnizoen. Zoowel oom als nichtje ontkenden dit ten eenenmale, terwijl Peter Carcroft niet kon nalaten er enkele bittere woorden aan toe te voegen aangaande zijn betrekking tot dit jonge meisje, dat schande had gebracht over een geëerden naam. „Maar hoe kon het ook eigenlijk anders?" smaalde hij. „Niet voor niets is zij de doch ter van haar moeder! Ik had haar dan ook maar liever daar moeten laten, maar ik was nu eenmaal zoo dwaas geweest mijn dwa zen broer te beloven haar bij mii te nemen". „Een liefderijke bloedverwant'', had Bir ley opgemerkt: „Nu, zij verdient niet veel beter! In ieder geval zullen er wel eens meer tranen geschreid zijn als het gerecht zijn loop heeft". En toen Barbara de uitdrukking van valsche vreugde zag op het schijnheilig ge laat, ging haar een rilling door de leden. Zij vroeg verlof haar kleeding té mogen verwisselen voor haar gewone vrouwenklee- ren en tot haar verbazing werd haar dit on middellijk toegestaan. „Tegenover het gehecht is het toch het zelfde verklaarde Birley met veel aanma tiging. Of je nu hangt in de kleeding van een struikroover, of in die van een dartele vrouw, in ieder geval zal je in goed gezel schap zijn van hem, die reeds aan de galg bengelt. En beiden zal je tot waarschuwing dienen voor degenen, die het soms onderne men mochten om in verzet te komen tegen een rechtvaardig en goed bestuur". „Flangt er daar al een?" fluisterde Bar bara, die zeer goed begreep, wie die „een" zou wezen. „De lokeend, die zijn makkers verraad de", antwoordde Birley. „Guy Stapleton had zich wel eens tweemaal mogen bedenken eer hij schande bracht over zijn gewaad, al was hij dan ook een priester van Baal". Barbara deinsde terug. „Doctor Stapleton dood?" vroeg zij. En toen Birley met groote omstandigheid vertelde, hoe de arme geestelijke in de fuik geloopen was, terwijl hij zich op weg begaf naar de geheime plaats van bijeenkomst, en op bevel van generaal Lambert gehangen was aan een galg, die voor het kasteel was opgericht, begreep zij wel, dat haar dus het zelfde lot wachtte. Dood en de galg! Had moeder Meg haar niet menigmaal met bitteren ernst gewaarschuwd voor een dergelijk lot? Och, arme moeder Meg! Ze was blij, dat ze haar dien laatsen keer maar een kus ten afscheid had gegeven. De arme „heks" was altijd zoo dankbaar, zoo aandoenlijk dank baar geweest voor iedere vriendelijkheid, haar door Barbara betoond. En moeder Meg had haar zeker lief ge had! Maar nu was zij niet daar, om haar te behoeden voor het tragische lot, dat zij zichzelve op den hals gehaald had door haar dwaze roekeloosheid. Te laat, om nu berouw te hebben! Te laat, om te verklaren, dat de liefde haar toch wel genoegzaam voldoening zou schenken. Zij had eenmaal verlangd de rol van een man te spelen nu moest zij ook de gevol gen aanvaarden en zou zij de wereld too- nen, dat Barbara Carcroft niet achterbleef in moed bij Jack of Lanthorne. Dus kleedde zij zich met zorg en sloeg geen acht oip het bittere geweeklaag van vrouw Martha, dat naar vroegere pro fetieën vervuld waren. En, toen de oude zich te groote toegevend heid wilde verwijten die zij dan ook in derdaad niet getoond had viel Barbara haar in de rede: „Beste vrouw Martha. 't Is niemand an ders dan mijn eigen schuld! Het eenige, dat mij dus wel zeer leed zou doen, is de ge dachte, dat anderen soms een erger straf zullen ondergaan dan ik!" Ze zuchtte en dacht aan den triomf, dien ze had gelezen uit den blik van Birley, toen die zijn mannen bevel gaf het bewustelooze meisje naar the Manor te vervoeren, naast zijn andere gevangenen. Er was zeker nog een erger lot voor een hulpeloos jong meisje, dan gehangen te wordenEn Marjorie was nu vader loos. Er bleef Barbara echter weinig tijd voor zulke gedachten over. Het ochtendgrauwen voorspelde een dag voor den eersten November. Een her innering nog even aan den zomer, waarop de zon met steeds afnemende warmte de bladerlooze boomen en de bloemlooze tui nen bescheen. Maar het was al mooi, dat de zon zich vertoonde! Op zulk een ochtend placht Barbara lus- stig te zingen, terwijl zij zich aan de een of andere taak wijdde, of een flinken wandel tocht ging maken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7