£udktaaact JMnwieuws ^Buitenland UIVER^DAG- De laatste parade yan de poUtie- manschappen, veldwachters en mare- chaossées op het vlieüreld Schiphol. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. Met de Batavier II vertrokken. Gisteravond is prinses Juliana met de Batavier II van Rotter- dam naar Engeland vertrokken, ten einde het huwelijk van prins George bij te wonen. De prinses kwam per auto uit Den Haag naar de Jobskade, de ligplaats der „Batavierbootdienst". Op het afgezette „Jobs-terrein" waren een honderdtal belangstellenden aanwe zig, die de prinses met een hartelijk hoera begrootten. Op de kade waren ondermeer op den hoofdcommissaris van politie, mr. L. Enthoven en den heer Waller, een der directeuren van de Batavierlijn. Aan boord van den steiger werd H. K. H. verwelkomd door den kapitein, den heer Zwart, die dezen avond juist zijn laatste reis RotterdamEngeland v.v. aanving. Kort voor het vertrek verscheen de prinses op het promenadedek, waarna de belangstellenden op de kade het Wilhel mus inzetten. Om vijf minuten over zeven voer de Batavier I af. Op de rivier was het vrij mistig. Het gevolg van de prinses bestaat uit freule Bentinck, hofdame, E. D. Jucke- ma van Burmania, baron Rengers, dienstdoend grootmeester. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE, De Kwartel (heenreis) ;s gister vah Jodhpur vertrokken en te Calcut'ta ge land. De Ijsvogel (terugreis) is gister van Caïro vertrokken en te Athene geland. DE PELIKAAN NAAR BATAVIA. Op Donderdagmorgen a.s. zal het It. L. M.-vliegtuig de „Pelikaan" vah Am sterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit toestel bestaat uit de heeren: J. B. Scholte, eerste be stuurder, C. M. Schrey, tweede bestuur der, H de Jong, werktuigkundige en P. H. Pestman, radiotelegrafi6t. De post voor de „Pelikaan" moet uiter lijk hedenavond te Amsterdam zijn. Snerteten op Schiphol. Vanwege het departement van defensie zijn op Schip hol legerkeukens geïnstalleerd, waar ie wachtenden een warm hapje kannen bekomen. PRINS KAREL VAN ZWEDEN OP SCHIPHOL. Op weg naar Londen. Gistermiddag half een heeft prins Karei van Zweden, die te Londen het huwelijk van prins George en prinses Marina zal bijwonen, een kort bezoek gebracht aan Schiphol en is daarna met het K. L. M. vliegtuig van den gewonen dienst bestuurd door P. Soer te één uur naar Londen vertrokken. Prins Karei van Zweden kwam heel onverwacht aan op het Amsterdamsche vliegveld, vergezeld door een adjudant. Toen de Zweedsche machine de O.H.- A.L.K., welke vijf minuten over acht van Malmö was vertrokken (feitelijk een Finsch vliegtuig, dat de A.B.A. tijdelijk gebruikt nu de bestelde F 22 nog niet beschikbaar is) precies half een op Schiphol landde, stapt© uit de geheel bezette machine 'n jonge, rijzige figuur, die zich onopvallend in de richting van het douanekantoor verwijderde tusschen de andere passagiers. Slechts uit het feit, dat een paar persfotografen voor hem uitrenden, bleek dat dit een bijzon der bezoek gold en zelfs passagiers van de A.L.K. vroegen belangstellend, wie er zoo druk gefotografeerd moest werden. De prins en zijn begeleider werden in de douanezaal opgewacht door den heer Thomson, stationschef van de K.L.M. op Schiphol en door dezen naar het restau rant geleid, waar de prins een eenvou dige lunch gebruikte. Prins Karei keek van het restaurant uit met belangstelling naar de tribunes en het podium, welke op het beton wa ren opgetrokken en informeerde bij den heer Thomson wat dit te beteekenen had. Deze expliceerde den prins de maatregelen, die genomen moesten .wor den ten einde de „Uiver"-bemanning, die de handicaprace naar Melbourrie De burgemeester van Haarlemmer meer, mr. Slob in gesprek met politie en legerautoriteiten betreffende de ver keersregeling op Schiphol. Reeds in de vroege morgenuren bevonden zich de belangstellenden op Schip» hol om zich van een goed plaatsje te verzekeren. had gewonnen, op waardige wijze te huldigen. De hooge gast had slechts een half uur gelegenheid (feitelijk twiülig minu ten, maar het vertrek werd tien minuten vertraagd) tot lunchen. Toen „Londen" werd afgeroepen, schoot prins Karei in zijn jas. en betrad wéér het'vliegveld dat met een lichte mist was bedekt. Piloot Soer werd ver volgens aan den prins voorgesteld en te één uur vertrok de PH—jA.G.A. met veertien passagiers in de richting van Croydón, van welk vliegveld nog mist gemeld werd. Het Hbld. had nog een kort onder houd met den heer Soer, die mededeel de, dat er op het oogenblik slechts écn kilométer zicht was. Hij bleek echter van plan direct zoo hoog mogelijk te gaan,, om boven het mistgebied uit te komen. Het was gistermiddag nog onzeker of Crovdon bereikt kon worden. „De boel zit hier en daar potdicht" verklaarde Soer. Een onprettige mede- deeling nu morgen de „Uiver" komt en de mistperiode volgens berichten van Schiphol dreigt, aan te houden. „Maar Lympne is goed", zei Soer, „en als ik niet in Croydon er door kan ste ken, zet ik de kist'in 'Lvtapne neer". DE FILM OVER LENIN. Verheerlijking van den nieuwen staat. Met groot succes wordt te Moskou de nieuwe geluidsfilm „Drie Liederen over Lenin"., scenaro en regie van Dsiga Wertow, vertoond, meldt het Tass- agentschap. Deze film is tijdens het internationale fi'mconcours te Venetië bekroond. Er liggen drie volksliederen over Lenin aan ten gronde. Het eerste lied vertelt, wie de geknechte vrouw van het Oosten heeft bevrijd en haar uit de „zwarten kerker" op-den vrijen lichten, blijden weg naar een gelukkig leven heeft gevoerd. Het tweede lied'verhaalt van het leven, het werken en den dood van Lenin, terwijl het derde lied het pathos van den socia- listischen opbouw, bezingt. De film is uitsluitend uit-filmdocumenten samen gesteld en heeft niets' van een speelfilm. Dsiga Wertow heeft zorgvuldig de weinige filmfragmenten verzameld, waarop het beeld van Lenin werd vast gelegd. De toeschouwer ziet op de film niet slechts de figuur van Lenin, hij hoort hem ook spreken. Hij verneemt zijn stem, die Dsiga Wertow van de gramófoonplaten op de film heeft over gebracht. WEER EEN ONTVOERING. Losgeld gevraagd voor Weiss. Sedert 26 October j.1. wordt een bekend sportsman uit Philidelphia, William Weiss, vermist. De politie heeft dezer dagen inlich- ingen gekregen, waaruit blijkt, dat Weiss meet zijn onvoerd en men vreest .zelfs, dat hij inmiddels door zijn ontvoerders is vermoord. Naar de familie eerst thans bekend maakt, maakten de ontvoerders zich van Weiss meester, toen deze zich voor zijn huis be vond. Het geëischte losgeld van 100.000 is door zijn vrienden betaald, doch sedertdien heeft men noch van de ontvoerders, noch van Weiss meer iets gehoord. NA MATUSCHKA'S VONNIS. Verdachte heeft berouw. Na een behandeünge van veertien dagen is gistermorgen de slotzitting begonnen in het proces-Matuschka (waarvan we in onze vorige editie reeds meldden). De president gaf het woord aan den be klaagde voor een laatste verklaring. Matusch- ka sprak opvallend rad, klaarblijkelijk vree- zende, dat de president zijn vaak zeer ver warde uiteenzettingen zou onderbreken. De president liet Matuschka echter- rustig uit spreken. Aan het einde van zijn verklaring gaf Matuschka uiting aan zijn diep berouw en zijn innig medelijden met de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers Daarop werd de zitting gesloen. De pre sident verzocht de vertegenwoordigers van hen, die schade geleden hadden hun eischen in te dienen. De vertegenwoordiger van de Hongaarsche staatsspoorwegen diende daar op een eisch tot schadevergoeding in ten be drage van 550.000 pengö. Twee andere ver tegenwoordigers van personen, die schade hebben opgeloopen, verklaarden, dat zij langs civielrechterlijken weg hun eischen zouden in dienen, Het vonnis is volgens de algemeene ver wachtingen uitgevallen. De voltrekking van het doodvonnis kan eenter niet plaats vinden, daar zooals bekend is. Matuschka Oosten- rijksch staatsburger is en ten tijde van den aanslag de doodstraf in de Oostenrijksche republiek niet bestond. Het voorlezen van de motiveering van het vonnis in het proces tegen Matuschka door den prvsident van den senaat, dr. Marton, heeft geduurd van 1 uur tot 7 uur heden avond, zonder dat gepauzeerd werd. Ver volgens gaf de president den procureur generaal toestemming Matuschka weer naar Oosteprijk te brengen, waar hij nog drie jaar in het tuchthuis van Sten moet zitten. Na dien tijd zullen de Oostenrijksche autoriteiten moeten beslissen over de uitlevering van Matuschka aan Hongarije. Het voltrekken van de doodstraf is daar mede afhankelijk gesteld van oe toekomstige beslissing van de Oostenrijksche autoriteiten. BERUCHT BANDIET GEARRESTEERD In Polen. Na een jaar vruchtelooze achtervolging is de Poolsche politie er eindelijk in geslaagd den beruchten bandiet Wladyslaw Maczuga te arresteeren. Zij ontdekte hem in een dorp uwizdaj genaamd, in een onderaardsch hol, bewaakt door een hond. De arrestatie wekte een enorme sensatie onder de bevolking, onder wie reeds legenden de ronde deden over den bandiet, die de rijken plunderde om de armen te helpen. EEN OPZIENBAREND PROCES TE ZURICH. Voor.de rechtbank te Zürich is de be handeling begonnen van een affaire, die zeer veel stof heeft dopn opwaaien. ?..eer' roofgen in Februari kwam de tandtechniker Hans Naef te Zürich het portaal van zijn woning opstormen, luid om hulp schreeuwende. De vrouw van den caféhouder Metelli, die in het bene denhuis woont, liep de trap op en vond Naef in de keuken, waar hij kunstma tige ademhaling bij zijn vrouw toepaste. De vrouw werd in de woonkamer gedra gen, maar twee ontboden artsen konden slechts den dood constateeren en waar nemen, dat de levensgeesten reeds aan zienlijken tijd tevoren moesten zijn ge weken. In de keuken rook het naar gas, hoe wel, niet, in hijzonder sterke mate. De slang was van de gasbuis afgerukt en al het gas, dat de meter verschaft had, was uitgestroomd. Verder vond men in de keuken een waschbak met zeep. De om standigheden wezen er op, dat de vrouw van plan was geweest, zich de voeten te wasschen en dat zij, nadat de slang van de gasbuis was gerukt, aan gasvergif tiging moest zijn gestorven. Uit de verklaringen van den man moesten dezelfde conclusie" worden ge trokken. Nadat het echtpaar vier dagen en vier nachten carnaval had gevierd, was het den vorigen avond tot drie uur opgebleven. Hij zou zich toen naar bed begeven hebben, terwijl de vrouw zich nog wat wilde wasschen. De.a morgens te half acht was hij opgestaan en had hij zijn vrouw in den boven beschreven toe stand in de keuken gevonden. Alles scheen dus op een ongeluk te wijzen en de politie koesterde dan ook aanvankelijk geen verdenking. De man zelf verklaarde, dat van zelfmoord geen sprake kon zijn. Bovendien werd een briefkaart gevonden die de vrouw op der laatsten avond nog had moeten schrij ven. Eerst een verzekeringsmaatschap pij meende te moeten twijfelen aan de verklaringen van den man. En nu op eenmaal kwam men tot het besef, dat verschillende omstandigheden tocb wel verdacht waren geweest. De gaslucht was opvallend gering geweest, de smart" betuigingen van den tandtechniker wa ren zeer overdreven geweest en hij bah zijn vrouw op merkwaardig royale wijzfl tegen ongevallen verzekerd. Men g'n£ toen opnieuw onderzoeken en nieuwe feiten kwamen aan het licht. De datum op de briefkaart, die de vrouw zou heb ben geschreven, bleek vervalscht te zijn- Tenslotte gaf de aan toe, dat hij dit ge daan had uit vrees, dat men hem anders van moord zou kunnen beschuldigen. Hoewel er dus thans een sterke ver denking tegen den man bestaat, is hét niet duidelijk, hoe een eventueele moord gepleegd zou zijn. Hoe kan hij zijn vrouW het slachtoffer van gasvergiiftiging heb ben laten worden, zonder dat zij zich zou hebben verzet. Men vermoedt, dat h'I zijn vrouw morfine heeft ingegeven i" het bier, dat des nachts nog door het echtpaar is gedronken. In ieder geval heeft men Naef aange klaagd wegens moord, poging tot verze keringsbedrog en overtreding van de wet op de verdoovende middelen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12