Agenda PU ROL KOUKB&c Groote plannen yoor een overdekt zwembad met bioscoop- en schouwburgzaal. Het gouden feest van de brandweer. Drukbezochte receptie. WISSELLOOPER G. GEPAKT. Fakkeloptocht en vuurwerk. Ruwe #J schrale huid Nog f 6500 bij zich. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, Dinsdag hoofdnummer Moeder en kind (dram.) hoofdrollen Henny Porten en Peter Voss. Leeftijd boven 18 jaar. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Tarzan's verdere avonturen (sens. avont. film); hoofdrollen Johnny Weismuller, Maureen O'Sullivan en Neil Hamilton. Tos gang boven 18 jaar. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer In diplomatieken dienst (sens.); hoofdrollen Brigitte Helm en Willy Fritsch. Toegang boven 14 jaar. Donderdagavond 22 Nov., 7.30 uur: Cul tuurfilm: Het mysterie der schepping. A. B. T., half 8, hoofdnummer Het ge heim van den verborgen schat (sens-, serie film, eerste deel); hoofdrol Richard Ial- madge. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 21 November 8 uur, Harmonie, Chopin-avond van de Kamermuziekvereeniging. Donderdag 22 November. 8 uur, de Unie, propagandakunstavond v A. O.: Jan Lamaire Sr., declameert. 8 uur, bioscoop Harmonie, filmavond Volksuniversiteit: Apo-Kajan. Stompctoren, café Renses, half acht. in S B.-vergadering. Zaterdag 24 November. 8 uur, Harmonie, feestavond turnclub Kracht en Vlugheid. 8 uur, geref. kerk, tijdrede prof. dr. K Schilder. Stad en Oméevmg Wanneer de raad medewerkt zal met Januari reeds aan den bouw begonnen kunnen worden. Het was ons reeds eenigen tijd bekend, dat er groote plannen bestonden hier ter stede een overdekt zwembad met bioscoop- en schouwburgzaal te bouwen, maar wij heo- ben voldaan aan het verzoek daarover nog niets te publiceeren. Nu evenwel blijkt, dat er van zekere zijde blijkbaar misbruik van vertrouwen gemaakt is, zoodat enkele bijzonderheden reeds gepu bliceerd konden worden, willen wij niet lan ger wachten althans het voornaamste over de nieuwe plannen mede te deelen. Men weet, dat een open zwembad als het Victorie-bad, dat in den Raad werd doorge dreven niet de sympathie van een groot deel der burgerij had en trouwens nog niet heeft. Nu de plannen voor een Sporifondsenbad evenwel schipbreuk hebben geleden heeft men toch niet stil gezeten, maar uitgekeken naar andere mogelijkheden, die Alkmaar niet alleen iets doeltreffends kunnen bren gen, maar bovendien de zwemsport in het algemeen ten goede zullen komen en daarom ook het Victoriebad waarin de gemeente nu eenmaal een kapitaaltje heeft gestoken niet zullen schaden. De nieuwe plannen, die zeer binnenkort bij den Raad zullen worden ingediend, be oogen den bouw van een groot overdekt zwembad met bovenzaal voor bioscoop- en schouwburgvoorstellingen voor 750 toe schouwers. Gemeente-subsidie wordt daarvoor niet gevraagd daar de financiën verstrekt wor den door een architect uit Baarn, die ook in Groningen, Leeuwarden en Rotterdam reeds dergelijke ondernemingen in het leven heeft geroepen. In Groningen had men daarbij gerekend op een exploitatie van 90.000 baden en het blijkt, dat in de 9 maanden, dat de inrichting bestaat, reeds 95.000 baden zijn genomen, zoodat dit bad financieel geslaagd kan ge noemd worden. In Leeuwarden wordt het nieuwe overdekte bad op 7 December a.s. geopend. In beide plaatsen heeft men er een N.V. van gemaakt, wat ook de bedoeling in Alkmaar is, hoewel deze drie baden met het Oosterbad in Rotter-1 dam een concern kunnen vormen, waarin b.v. door gezamenlijke actie wedstrijden kunnen worden georganiseerd. Het ligt in de bedoeling in Alkmaar nog het z.g.n. spaarsysteem toe te passen om de band tusschen de inrichting en de bevolking zoo sterk mogelijk te doen zijn. De bedoeling is het b«jd dat 250.000 zal kosten te bouwen op het terrein van het oude Stadsziekenhuis aan de Paarden markt en dit terrein daarom voor een groot aantal jaren van de gemeente te huren op dergelijke voorwaarden natuurlijk, dat het verlies als kermisterrein door de onderne ming aan de gemeente vergoed wordt. Men treft in de nieuwe inrichting een bad waarvan de kuip 4 Meter boven den grond ligt - van 12 x 25 Meter aan, overeen komstig de voorschriften van den Neder- landschen Zwembond. Aan de straatzijde dus naar de zijde van de Paardenmarkt wordt dan een restaurant gebouwd, waar men b.v. geduren de de kermis een buitengewoon gezellig zitje zal hebben, ook doordat daaraan een groot overdekt terras wordt verbonden. Daarbij sluiten twee winkels aan waarin hoofd zakelijk sportbenoodigdheden verkocht zul len worden benevens een scheersalon. Binnen het gebouw vindt men een hall met douches en kuipbaden en een groote foyer met doorloop naar de hall van de bioscoop en garderobe. Aan het bad, dat door in den grond ver dwijnende en opschuifbare ramen verbinding met een terras krijgt, is een kostbare instal latie voor reiniging van het water aange bracht, welke alleen reeds 35.000 zal kosten. De bovenkant van de foyer is plat en wordt gebruikt voor sport-doeleinden. De bioscoopzaal wordt amphitheatersge- wijze gebouwd, zoodat alle toeschouwers over elkaar heen kunnen kijken. Zij wordt uiterst modern en krijgt voor schouw burg- en concertdoeleinden een ruim too- neel met 6 kleedkamers en een kamer voor de geluidsinstallaties. Boven het café zullen drie woningen voor het personeel gebouwd worden. Het ligt in de bedoeling dezelfde voor waarden voor het gemengd zwemmen te ac cepteeren als nu reeds voor het Victoriebad door den Raad werden vastgesteld. De ruimte naast het eigenlijke badgebouw kan als theetuin worden ingericht en het ligt in de bedoeling daaromheen niet een dooden muur te maken maar deze te voorzien van etalagekasten. Zooals reeds werd medegedeeld zal dit badgebouw van de N.V. tot exploitatie van een overdekte badinrichting en bioscoop an nex amusementsbedrijf geheel in eigen be heer gebouwd worden, wanneer men voor geruimen tijd van de huur van het terrein verzekerd kan zijn. Mocht de gemeente niet willen medewerken dan zal de inrichting maar dan zonder bioscoop naar vrijwel vaststaat op de grens van Alkmaar en Heiloo worden gebouwd, zoodat de A kmaarders er dan evengoed van zullén kunnen profi'eeren, maar de baten naar Heiloo zouden gaan. Het is daarom zeker wenschelijk, dat de Alkmaarschen Raad aan een en ander zijn medewerking verleent. Wanneer dit geschiedt zal met dert bouw in Januari waarschijnlijk reeds begonnen worden en omdat alles in eigen beheer gebeurt zullen vele werklooz-1 bouwvakarbeiders daarvan profijt kunnen trekken. Wij hopen over een en ander spoedig nog nadere mededeelingen te kunnen doen. ENORME BELANGSTELLING, Onder zeer groote belangstelling de ruime gymnastieklokaal aan de Nieuwesloot was meer dan gevuld met genoodigden, autoriteiten en belangstellenden, welke uit de geheele provincie gekomen waren heeft commandant Ringers zijn welkomst woord uitgesproken en heeft vervolgens de secretaris der brandweer, de heer Lutje- harms, een overzicht gegeven over het ont staan en voortbestaan der Alkmaarsche brandweer. Burgemeester van Kinschot spreekt. Vervolgens kregen wij een zangnummer van den brandweerman Landman, die daar mee zeer veel succes veroverde en toen nam burgemeester van Kinschot het woord. Hij wees er in een hartelijke speech op, hoe trotsch Alkmaar kan zijn op zijn brand weer en hoe populair zij is, zoowel bij de autoriteiten als bij de geheele bevolking en spr. meende, dat de oorzaak daarvan ligt in het volle vertrouwen, dat in de brandweer gesteld wordt. Iedereen weet, dat het corps altijd klaar staat en dat elk lid steeds bereid is, zich voor de volle 100 pCt. te geven. Spr herinnerde aan zijn komst hier in Alkmaar, teen de brandweer een eerewacht vormde en aan den brand in de Langestraat, die spoe dig op dit feest volgde. Toen heeft spr kunnen zien, wat deze brandweer beteeken Er heeft altijd een goede verstandhouding bestaan tusschen het gemeentebestuur en de brandweer, die steeds meer arbeidsveld kreeg, doordat Heiloo, Bergen, Castricum Oudorp en Oterleek contracten afsloten voor het blusschen van branden. Het gemeentebestuur, dat weet, welk een goeden geest er in het corps heerscht, meen de, dat op dezen dag de geheele brandweer gehuldigd moest worden en dat dit niet beter kon geschieden dan den commandant de zilveren eere-medaille van de stad Alk maar aan te bieden. (Daverend applaus). Vervolgens wendde spr. zich tot de leden, die onderscheidingen van de K. N. B. V kregen. Voor elk van hen had de burge meester een apart woord en mevr. van Kin schot spelde de eere-teekenen persoonlijk op de borst der leden. Toen kon de heer Ringers een dankwoord uitspreken. Allereerst dankte hij den burge meester en het gemeentebestuur voor de eere medaille, vooral ook, omdat hij die thans dragen mocht namens de geheele brandweer. Spr. verzekerde, dat Alkmaar steeds op „trouwen brandweerdienst" zou kunnen blij ven rekenen. De burgemeester heeft daarna de tentoon stelling geopend met een enkel woord, ter wijl de heer J. Jonker een ode aan de brandweer bracht welke veel applaus ont lokte. En toen kon men in de kazerne de ten toonstelling bewonderen, terwijl tevens de gelegenheid werd opengesteld, om het be en springende lippen iuee AS-sjpwP bij ai'otii.Tn drogisten stuur te complimenteeren. Hiervan werd een buitengewoon druk gebruik gemaakt. De tentoonstelling. De tentoonstelling hebben wij reeds be schreven, maar moeten nog enkele punten naar voren brengen. Zoo heeft de fa. de Wild een zeer uitgebreide stand van accu's tentoongesteld, terwijl Forddealer Smidt een stand heeft van diverse onderdeel en van de Ford-wagens. Bloemstukken waren ingekomen van de N.V. Schelling en Eriks, van den heer J. A. Wiggenraad, van den heer Voigt te Amster dam, den heer H. W. van der Ploeg te Apeldoorn, van den heer H. Wortelboer te Alkmaar, van den heer Kaars Seypestein te Krommenie, van de dames Landman te Alk maar, de N.V. Centrale Autogarage Zwart en de Vries, van de Gem. Vrijw. Brandweer uit Wormerveer, van den heer en mevr. Proot van de 8 Oct.-Ver. Alkmaars Ontze', van den burgemeester met imitatie auto- ladderwagentje van den heer de Bom Amst., van de Ver. de Hanze, van de Neutr. Middenstandsvereeniging, van het politie corps, van de gemeente Heiloo, van het Wil lebrordusgesticht te Heiloo, benevens een imitatie-ladderwagentje van de Welpen dei- kan inefatengroep en een autowagen van taai-taai van mej. Oort, speciaal bestemd voor den commandant. Tevens zij hier vermeld, dat de brandweer van de N.V. Auto-Centrale een zeer fraaie schijnwerper cadeaux kreeg, een werkstuk, dat ongetwijfeld zijn nut zal afwerpen. Het avondfeest. En zoo daalde langzaam de avond over het feestvierende Alkmaar, waar de jubilee- rende brandweer ook de bevolking wilde doen meeleven in de feeststemming. Een ieder weet, -dat, als de brandweer feest heeft, dit iets goeds is en reeds lang vóór achten was het in de stad een gezellige drukte. Keurig op tijd vertrok de stoet vanuit de kazerne, bstaande uit al het rijdend materiaal, dat beschikbaar was, omringd door een fakkelrand, gevormd door leden van den turnkring „Alkmaar en Omstreken". Twee muziekcorpsen zorgden voor vroolijke marschmuziek en daar ging de zegetocht door Alkmaar's straten. Stralend van geluk over zooveel belang stelling en zich bewust van de groote waar deering, welke de bevolking onze brandweer toedraagt, zat daar het geheele corps in de kranige uniform in en op de auto's. Door de Langestraat ging het door de Huigbrouwerstraat pver de Laat en de Koor straat, naar de Oudegracht, waar de weer spiegeling in het grachtwater een fantas- tischen aanblik opleverde. Door ZiiverstraatEmmastraatKenne- merstraatweg, langs huize „Voorhout" en de Harddraverslaan vervolgde de stoet zijn weg naar de Heilooërbrug, waar de spuit- demonstratie en het vuurwerk zouden plaats vinden. Duizenden Alkmaardeps en ook velen uit de omgeving wilden hierbij van de partij zijn en de vele rijen toeschouwers, die ,angs den weg stonden, spoedden zich naar de Heilooërbrug, waar reeds een enorme drukte heerschte. Een groote politiemacht was op de been, om onder leiding van commissaris Walraven voor den goeden gang van zaken zorg te dragen. Waar het hier een zeer moeilijk werk be treft, om voor de afzetting van de vele straten daar ter plaatse te zorgen, willen we niet na-laten op deze plaats onze waardeering te uiten voor de wijze, waarop de politie zich van haar taak gekweten heeft. Ter opluistering stonden onder de groote lantaarn 2 muziekcorpsen om de wachtenden op prettige wijze bezig te houden vóór de demonstratie een aanvang nam. In het Hoogheemraadschapshuis waren vele autoriteiten w.o. de heer en mevr. Van Kinschot aanwezig om het geheel gade te slaan. Toen eenmaal de optocht op het feest terrein gearriveerd was. voegde de com mandant zich bij de autoriteiter in het Hoog heemraadschapshuis, terwijl onder leiding van de brandmeesters alles in gereedheid werd gebracht voor de demonstratie. Duizendkaars-sterke lampen stonden langs dien waterkant opgesteld er. wierpen hun lichtlansen over het zwarte water. De molen van Piet vormde een prachtigen achtergrond en gelukkig trok de mist om 9 uur een weinig op. De demonstratie beantwoordde niet geheel en al aan de verwachtingen, ornaat men nogal te kampen had met pech, waar door b.v. de straal vanuit de hooge Magierus- laddier niet goed vertoond kon worden. Dit neeint echter niet weg, dat de andere slangen uitstekend functionneerden en bij de verschil lende kleurwisselingen een prachtig spuitspel gedemonsheerd werd. Het vuurwerk. Hierna volgde een vuurwerk, dat afge stoken werd vanaf het oolwerk bij den molen van Piet. Sissenden knallend' floten d-c vuurpijlen in de donkéife lucht en spookachtig werd de massa door de uitspattende kleuren verlicht. Het bengaalsch vuur wierp een fraaie kleurengloed over het terrern. Kreten van be wondering kionken op bij het slotstuk, voor- stellenae een brandweer-embleem, bestaande uit een ladder, een he'm, een bijl en een brandslang, geflankeerd door de jaartallen 1879—1934. En hierna werd de stoet weer opgesteld en reed men terug naar de kazerne. De groote menschenmassa verspreidde zich en langzaam keerde de rust weer terug. Brandweer en bevolking hadden hun ge zamenlijk feest gehad Dat hiermee het brandweercorps zelf nog niet uitgefeest was laat zich hooren en be- grijpen. Een prettige fuit was de kranige mannen van harte gegund. Mr. Wendelaar tot eere-lid benoemd. In de na afloop van het vuurwerk ge houden vergadering is besloten de oud-burge- nv-ester mr. Wende'aar tot eerelid van het Aikinaarsche biandweei corps te benoemen. Na lange speurtochten in de groote steden door de Alkmaarsche recherche is in Den Haag aangehouden de voort vluchtige wissellooper A. CR Het grootste gedeelte van het ont vreemde bedrag bleek nog in zijn bezit te zijn ONZE UIVER PAGINA. Wij geven in dit nummer bij de heugelijke terulcomst van de Uiver een aparte pagina, waarin de algemeene vreugde over de behouden thuiskomst tot uiting gebracht wordt. Op den rug van de ooievaar, die de „Uiver" behouden thuis brengt, de be manning. V. I. n. r. v. Bruggen, Moll, Parmentier en Prins. De gezagvoerder Parmentier bestuurt den vogel. Rechts onderaan: De vrouwen en kinderen der vier luchtvaarders verwelkomen hun echtgenooten. V. 1. n. r.: mej. Geudeker, mevr. Moll, mevr Parmentier en haar beide dochtertjes en mevr. Prins. Links: de Nederlandsche Leeuw, sym bool van den Nederlandschen Staat, met in de klauwen de vier ridderkruisen der Orde van Oranje Nassau, welke en derscheidingen aan de bemanning bij haar thuiskomst zullen worden aange boden. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. In overleg met de andere Gemeentelijke Radiodistributiebedrijven in ons land wordt gepoogd voor de beide buitenlandsche lijnen een uniform gevarieerd programma door te geven, welk programma ook is opgenomen in de radiobode. Met ingang van 11 dezer is deze proef begonnen en het bedrijf mocht van verschillende kanten reeds tevredenheids- betuigingen ontvangen. Bij het nader overleg, hetwelk tusschen de verschillende gemeentelijke bedrijven zal plaats hebben, kan met wenken of verzoeken van de aangeslotenen rekening worden ge houden. DE MIDDEN-EUROPEESCHE TIJDREKENING AANGENOMEN. Zooals men in ons kameroverzicht kan lezen heeft de Tweede Kamer gister het wets ontwerp tot invoering van de Midden-Euro- peesche tijdregeling gedurende het geheele jaar zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het ligt in de bedoeling den Midden- Europeeschen tijd in te voeren met de a.s. zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen Door deze nieuwe tijdregeling winnen wij in den winter 20 minuten en hebben bij den ouden zomertijd vergeleken 20 minuten te verliezen. OFFERDAG N.C.R.V. Op verzoek van het werkcomité der N.C.R.V. hier te stede willen wij er nog de aandacht van de vrienden van de N C.R.V. op vestigen, dat heden de groote Offerdag gehouden wordt, uit gaande van het Jubileum-comité der N.C.R.V. te Utrecht, waarvan het doel is een bedrag van minstens 1ton bij een te brengen en aan te bieden bij de officieele herdenking van het 10-jarig bestaan dezer vereeniging. Deze offer dag wordt hartelijk aanbevolen door ministers, leden van Eerste en Tweede Kamer, professoren, vooraanstaanden in het Christelijk Vereenigingsleven, enz. In verband hiermede wordt heden avond om 8 uur 'n bijzondere uitzending over het station Huizen gegeven, waar voor speciaal de attentie gevraagd wordt. Wij twijfelen er niet aan of alle N.C.R.V. vrienden zullen gaarne voor dit doel hun gaven in de daarvoor be stemde offerzakjes doen. V EN D-SINT NICOLAASRECLAME. Tot en met 6 December stelt V. en D. voor de bezoekers van de zaak duizend gulden aan prijzen beschikbaar. Deze mededeeling zal zeker met ver wondering worden vernomen. Als regel krijgt men reeds cadeau wat men niet ze'f betaalt en niet zonder reden wordt er tegen het cadeaustelsel geageerd, omdat velen daardoor tot geforceerde aankoopen worden gebracht, die de men-schen in moeilijkheden brengen. Gedurende de V. en D winkelweek wordt echter iedere bezoeker, ook be zoekers die niets koopen, in de gelegen heid gesteld een mooien r.rijs te winnen. Hoe dat mogelijk is, mag voor niet- zakenmenschen een raadsel worden ge noemd. De directie rekent er blijkbaar terecht op, dat de meeste bezoekers wel iets zullen koopen en het cadeaugeven rdt blijkbaar nu eenmaal usance bij de Alkmaarsche winkelzaken. Tot en met 6 December krijgt in de zaak van V. en D. iedere bezoeker van y—12 en van 26 uur een genummerde bon. Aan kinderen zonder geleide van volwassenen, worden geen bons ver strekt. 120 prijzen tot een gezamenlijke waar de van duizend gulden worden beschik baar gesteld. De prijzen zijn in de étalages tentoon- geste.d en voorzien van nummers, wel ke na af.oop der winkelweek zullen worden bekond uemuakt nummers zijn bij notaris Verkade te Alkmaar gedeponeerd. Degene wiens nummer op de hor overeenkomt met het nummer van één dezer geschenken, kn.lgt dat geschenk na overleg van de bon gratis thuis bezorgd. Wij hebben de cadeaux in oogen- schouw genomen en kunnen verklaren, dat zij de moeite waard zijn. Maatschappelijk achten wij het ca deaustelsel verkeerd, maar zoolang dit nog gedaan wordt kan het publiek er van profiteeren en wij twijfelen er niet lüeec&ecicht '—trcmtrPtKKGft naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Verwachting, geldig tot den avond van 22 November: Meest zwakke zuidelijke tot zuidoostelijke wind; nevelig tot licht bewolkt; droog weer, lichte vorst des nachts; overdag iets kouder. Weeroverzicht. De hooge druk nam vooral in Duitsch- land toe. De oostenwinden kregen ook in de bovenlucht de overhand en verdreven de hooge bewolking, zoodat in het oosten en midden van ons land reeds lichte vorst voorkwam. De Britsche eilanden meldden •zich weer met veel bewolking en mist. Ook Duitschland heeft veel mist met toenemende vorst. In zuid-Duitschland is de vorst reeds matig. In Scandinavië nam de vorst nog iets af, maar houdt de hooge druk nog stand aan of het zal deze gelegenheid, om gratis in het bezit van een mooien prijs te komen, gaarne benutten. Men schenke bij het bezoek aan de zaak tevens aandacht aan de Uiver- puzzle, die alleen daar verkrijgbaar is en heden aan de bemanning van de Uiver, de ministers en de directie van de K. L. M. wordt uitgereikt. REORGANISATIE BUREAU VERIFICATIE EN CONTROLE. In bijlage no. 156 schrijven B. en W.: Na de aanhouding van ons voorstel van 9 October j.1. (bijlage nr. 135) in de Raadsver gadering van 18 October d.a.v. hebben wij ons opnieuw in verbinding gesteld' met den directeur van het Centraal bureau voor ve rificatie en financieele adviezen der Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten, met v -r- zoek ons te berichten, welk bedrag thans zou zijn gemoeid met een controle als waar omtrent wij reeds vroeger inlichtingi-n vroe gen. Deze controle zou volgens den ter in zage liggenden brief van 19 November j.1., thans van de gemeente een bedrag vragen van 3315 inplaats van 3745 Inmiddels had de directeur ons, naar aan leiding van de in de pers verschenen versia- gen van de raadsvergadering in een mede ter inzage gelegden brief d.d. 29 October j.1. uitvoerige beschouwingen doen toekomen met betrekking tot de opmerkingen, die bij de dis cussies over deze aangelegenheid zijn ge maakt. Verder leggen wij voor u ter inzage een overzicht van de kosten, die verschillende met Alkmaar te vergelijken gemeenten aan den verificatie- en controledienst ten koste leg gen. Eveneens is bij dé stukken gevoegd een lijstje van gemeenten, waar het bovenge noemde verificatiebureau de controle ver richt. Het burau vestigt er de aandacht op, dat er van de 1076 gemeenten 373 bij het bu reau waren aangesloten, waarvan 38 met meer dan 15000 inwoners en 9 met meer dan 25.000 inwoners. Onderzoekt men, hoeveel gemeenten van 30.000 en meer inwone.s zijn aangesloten, dan blijkt dit te zijn een getal van 5. Van het totale aantal gemeenten van 30.000 en meer (ad 34) vormt dit een percen tage van 14.7. Als men dit in aanmerking neemt, is het toch niet geheel ten onrechte, wanneer men constateert, dat van de groote gemeenten toch slechts een verhoudingsgewijs gering aantal de medewerking van het Bureau heb ben gevraagd en bij het Bureau voorname lijk zijn aangesloten de vele kleinere gemeen ten, die niet bij machte zijn, een goed toege- rusten eigen dienst in te richten. De brieven van den directeur hebben onze overtuiging, dat de gemeente Alkmaar den eigen verificatie- en controledienst niet moet opheffen, niet gewijzigd. Verwijzende naar ons betoog, opgenomen in bijlage nr. 135, vestigen wij de aandacht op een opmerking op blz 4 van den brief fan 29 October 1934, luidende als volgt: „Vanzelfsprekend is het voortdurend ter beschikking van de gemeente staan van het niet-ambtelijke bureau niet zóó intens als dat bij het ambtelijke het geval is. Maar ook in dit opzicht leert de praktijk, dat dank zij te lefoon en auto daaraan afdoende is tegemoet te komen". Hierin nu ligt, naar wij meenen, de kern van het verschil tusschen het in dien brief verdedigde inzicht en het onze. Hieruit blijkt n.1., dat het verificatiebureau toegeeft, voor de gemeente minder paraat te zijn dan een gemeentelijk bureau. Zegt men, dat dit geen beteekenis heeft, omdat dit be zwaar door telefoon en auto gemakken" is te ondervangen, althans belangrijk te beper ken, dan verliest men uit het oog, dat de dienst, zooals wij ons dien denken, zelf ini tiatief heeft te nemen. De controle moet niet wachten tot zij geroepen wordt; zij moet zelf optreden en geregeld nauwkeurig toezicht houden. Dit is wat naar ons voorkomt de aantrekkelijkheid is van 'n eigen bureau, dat het niet alleen elk moment ter beschikking staat, maar ook voortdurend toezicht houdt en telkens wanneer daartoe aanleiding is, van zijn aanwezigheid doet blijken. Een bu reau waarvan de werkzaamheid voorname lijk bestaat in een driemaandelijksche contro le, zal, hoe voortreffelijk het ook is toegerust, nimmer in de plaats kunnen treden van een dagelijks werkend controlebureau. Men moet zich er naar ons voorkomt we' rekenschap van geven, dat er hier slechts een keuze bestaat tusschen twee mogelijkheden: óf handhaving van gemeentelijke controle, óf opdracht van de controle aan een ander bu reau. Het schijnt ons uitgesloten, dat de ge-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2