Amstecdamsche ïBeucs Parmeritier dankt de Australiërs. DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. Huri hulp zeer gewaardeerd. Relletjes na N. S. B.- vergadering te Lopik. tal zette zich aan een tafeltje en begon fluisterend e?n gesprek. Tenslotte werd de conversatie voortgezet met briefjes Het ein de was, dat een der twee naar de telefoon ging, Eindhoven opbelde en vroeg een taxi te willen zenden naar het Lexcesveer, om dat zijn auto stuk zou zijn. (Dit bleek later onwaar, aan de auto haperde niets). n.r werd nu gewacht tot het sluitingsuur, waar na de drie mannen het café verlieten en in hun auto's gingen zitten. Enkele uren later, een tijd na middernacht kwam er een auto met den letter N. aan het Lexcesveer, welke door de marechaussee werd aangehouden. Deze auto zou dus de wapens bevatten. Er zaten wel vier mannen in, ook uit Eindhoven zooals later bleek, echter geen wapens. De marechaussee nam alle 7 personen voorloo- pig in arrest. Het bleek, dat de Duitscher de koopsom reeds voldaan had nog voor dat naar Eindhoven werd getelefoneerd. Dit geld ontving hij terug. Daar overigens niets verdachts kon ontdekt worden en de aangehoudenen van niets wisten, werden zij Zondag weder los gelaten. Een der vier bleek nog een vonnis te zij nen beste te hebben, aangezien hij hooger beroep had aangeteekend kon hij ook hier om niet worden vastgehouden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vier smokkelaars, die niet, zooals verwacht werd, uit de Betuwe maar over Wageningen het Lexcesveer bereikten, de zaak niet ge heel hebben vertrouwd en de wapens nabij Wageningen in de diepe sloot, volgegroeid met ruigte en gras hebben verstopt, voor zich naar de afgesproken plaats te begeven. In een der volgende nachten hebben zij ze weer gehaald, waarbij één doos is achter gebleven. Woensdagmiddag is door de marechaus see met een politiehond de omtrek van de vindplaats afgezocht, er is echter niets meer gevonden. OPPERRABBINAAT N.-HOLLAND. Het dagelijksch bestuur van het syna gogaal ressort Noordholland heeft n verband met de vacature, ontstaan door het overlijden van opperrabbijn A. S. Onderwijzer, de rabbijnen van de Nederl. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam aan gewezen als college, dat tijdelijk zal zijn belast met de waarneming van het op perrabbinaat. Als voorzitter zal fungeeren rabbijn L. H. Sarlouis, als ondervoorzitter en secretaris rabbijn Ph. Coppenhagen en als plaatsvervangend secretaris rabbijn G. de Lange. £uchUuxavt Naar wij vernemen heeft Parmentier gisterenmiddag in de P.T.T.-studio te Den Haag een rede gehouden tot de Australische bevolking, die uitgezonden werd door den Australischen radio- omroep. Parmentier begon met te zeggen, dat hij Eas 24 uren in Nederland terug was en dat em een prachtige ontvangst was bereid Daarna zeide Parmentier: In Australië heb ik tijdens mijn verblijf in uw land veel vriendelijkheid ondervon den, ik heb alle mogelijke assistentie en hulp ondervonden, en zal mij altijd de uitnemen de samenwerking met de grcndorganisatie der R. A. A. F. en de R. A. C. herinneren. Ik zal nooit de prachtige ontvangst ver geten, die ons te beurt viel in al de steden, waar wij met ons vliegtuig landden en ik voel mij in het bijzonder verplicht jegens sir MacPherson Robertson, den burgemeester van Albury, en alle autoriteiten, die zeer gastvrij waren. Lady Hachett Moulden, die met ons reis de als de eerste vrouwelijke luehtpassage van Melbourne naar Amsterdam, was ver rukt over haar vlucht, en zij noodige haar dochter uit ons in Athene te ontmoeten om tezamen met ons van die oude stad naar Engeland te reizen. Tijdens het banket, dat gisteravond in Am sterdam ter eere van onze vlucht gegeven werd, zat Lady Moulden aan als eere-gast en zij werd zeer gecomplimenteerd met het feit, dat zij de eerste vrouw was, die door de lucht als passagiere van Australië naar Nederland reisde. Onze thuisreis was een pleziertocht. Dit was noodig in het belang van onze maat schappij om onze Douglasmachine te toonen op ae plaatsen die wij regelmatig aandoen. Hét toestel trok overal groote belangstel ling en overal werden wij schitterend ont vangen, wij werden zelfs uitgenoodigd naar Ankara, de hoofdstad van Turkije te vlie gen, waar de hoogste Turksche autoriteiten zich ten zeerste voor ons toestel interesseer den en er enkele korte vluchten mede maak ten. De passagiers, die met ons de vlucht naar Australië maakten, genoten evenzeer van de langzame vlucht terug, daar zij nu tijd had den iets te zien van verschillende plaatsen zooals Bali, Java, Rangoon, Jodphoer, enz. Zij bewaren aan hun verblijf in Australië de aangenaamste herinneringen. Het toestel arriveerde in Nederland in uitsekende conditie. Ik hoop, dat wij spoedig een regelmatige luchtverbinding met Australië zullen heb ben. Het is zeer gemakkelijk onzen wekelijk- schen AmsterdamBatavia dienst uit te strekken naar Australië en de mogelijkheid van het luchtverkeer naar Australië zijn thans wel aangetoond en bekend. Wij hebben een passagier op onze thuls- vlucht moeten achterlaten, en wel de kange- roe, die ons in Brispane werd gegeven. De K.L.M. had plannen gemaakt deze kange- roe op het Amsterdamsche vliegveld te la ten bezichtigen, maar omdat ons toestel niet geschikt was om passagiers en dieren tegelijk te vervoeren, moesten wij onzen goe den vriend wel in Timor, onze eerste lan dingsplaats in Nederlandsch-Idië, achterla ten. Wij zijn er zeker van, dat de Australi sche vliegers, die in Timor landen, de kan- gere, die kan beschouwd worden als een voorbode van het Australische land, daar zullen begroeten. Wij hopen dat het kleine dier, waardoor goed gezorgd zal worden, goed zal opgroeien en wel zal gedijen in hef Timoreesche klimaat. Ik vertrouw dat ik, nadat men mij zoo veel boomerangs als geschenk heeft gegeven niet behoeft te besluiten met „vaarwel", maar tot u allen kan zeggen „tot weer- GESCHENKEN NAAR ALBURY. f 4000 voor den omroeper. De heer H. Sluiter, oud-gezag voerder van de K. P. M., is heden met souvenirs naar Albury vertrok ken. De wijze, waarop deze zullen worden aangeboden, zal worden vastgesteld in overleg met den ver tegen wooidiger van de K P. M. in Australië. In totaal is ingezameld 6518. Hiervan is voor ca. 2516 aan geschenken besteed. Het restant zal aan den heer Newman, den om roeper van Albury, worden over handigd. TWEE WATERVLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Twee Japansche marine-watervliegtuigen, bestuurd door jeugdige pilo en, zijn gisteren in de lucht in botsing gekomen met elkaar en boven het meer Kasoemigaura, nabij Tokio, neergestort. Een der piloten slaagde er in zich uit het toestel te bevrijden en on gedeerd neer te komen, de tweede piloot kwam om het leven Rechtszaken Eisch :6maandentegen3verdachten. In den laten avond van den 15en Febr. van dit jaar was het te Lopiker Kapel, ge meente Lopik, zeer rumoerig. In een café was een N S.B.-vergadering ge houden Na afloop wilden de sprekers per auto vertrekken, doch er moest worden ge wacht tot het rustiger in het dorp was. Ein delijk meende men, dat het juiste oogenblik was gekomen Onder leiding van den dorps veldwachter toog het gezelschap naar de schuur, waar de auto gestald stond. De deu ren van de garage stonden open en plot seling daalde een regen van steenen neer op het schuurtje, de auto en de personen, die zich daar bevonden, ook viel er een revolver schot. De steenenregen werd gevo'gd door een aanval uit het duister door met stokken gewapende mannen. Het was zeer moeilijk iemand te herkennen, daar het stikdonker was. Tegen zeven personen werd later pro ces-vermaal opgemaakt wegens geweldple ging met vereenigde krachten en mishande lingen. Drie verdachten zijn door den politierech ter te Utrecht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf; vier werden er vrijgespro ken. Van de drie verdachten berustte er «en in zijn straf, twee kwamen in hooger beroep, terwijl de officier appèl aanteekende tegen de vrijsprekende vonnissen. Gisteren namen zes inwoners van Lopik plaats in de verdachtenbank, om in hoogc beroep voor het Hof te Amsterdam terecht te staan. Unankm ontkenden de verdachten zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig ge maakt. Als eerste getuige wordt de veldwachter gehoord. Hij vertelt, dat hij de N.S.B.-verga- dering heeft bijgewoond; het was er rustig toegegaan. De herrie kwam pas los na af loop; toen men wilde vertrekken werd er met steenen gegooid Er is toen een uurtje ge wacht en de veldwachter meende ten slotte dat de N.S B.'ers rustig konden vertrekken. Een steenenregen en een aanval met knup pels volgden. Met stelligheid herkende de veldwachter de verdachten als de aanval lers. Zij blijven echter bij hun ontkentenis. Slechts één geeft toe in het schuurtje te zijn geweest. Geslagen of gegooid had hij niet; hij was slechts komen kijken, omdat er even tevoren een schot was gevallen, waardoor zijn vrouw en kind licht werden verwond. Verdachte wilde onderzoeken wie er gescho ten had. De veldwachter ontkent echter in de rich ting van de woning van verdachte te hebben geschoten; hij handhaaft zijn lezing van het geval en verklaart, da hij er zeker van is, dat deze verdachte met een knuppel heeft gesla gen. Mr. H. B. J. Waslander, verdediger, vraagt* den veldwachter, of hij nogal dikwijls na sluitingstijd in het café komt, waar de N.S. B.-vergadering werd gehouden. Getuige vraagt, of dit met de zaak te ma ken heeft; tenslotte beantwoordt hij de vraag ontkennend. Wel komt hij er een enkelen keer na sluitingstijd, doch dat is dan voor dienst zaken. De verdedigster mej. mr. Simons: (tot ge tuige): Hebt u op 10 Nov. j.1. 's avonds met den caféhouder staan praten en gezegd, dat hij er in Utrecht maar wat van heeft ge maakt Getuige: Absoluut onjuist! Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord, wordt gepauseerd. Na de pauze wordt het getuigenverhoor voortgezet met het ondervragen van de dé- charge-getuigen. Op de vragen van den pre sident ontkent een hunner er over te hebben hooren spreken, dat er een lantaarn is stuk gegooid. De president houdt hem de verkla ringen voor, welke door hem voor de politie zijn afgelegd en die anders luiden dan hij thans verklaart. Een paar getuigen verklaren, dat zij na sluitingstijd wel eens hebben gebiljart met den veldwachter in het café. Getuige J. J. Haas, dienstbode te Jaars veld, verklaart een gesprek te hebben ge hoord waarbij een a charge gehoorde getui ge heeft gezegd: „wij (de z.g.n. aangevalle nen) zijn te vroeg begonnen met gooien. De getuige wordt hier nader over ondervraagd en ontkent dit. Getuige Haas verklaart voorts dat zij ge zien heeft, dat deze getuige, die thans bezwa rende verklaringen heeft afgelegd voor de verdachten, dien bewusten avond met steenen heeft gegooid. Bedreigd met een vervolging wegens meineed handhaaft zij haar lezing. De vrouw van een der verdachten ver klaart op 10 November een gesprek te hebben gehoord tusschen den veldwachter en den caféhouder, waarbij den veldwachter zei: „ik heb dien avond niets gezien, want het was veel te donker". Een volgende getuige verklaart, dat de N.S.B.-spreker, die op 15 Februari is mis handeld, raadsman voor den veldwachter is geweest bij een kantongerecht-procedure. Vervolgens deelen eenige getuigen mee, dat een der verdachten, wiens vrouw en kind door een schot waren getroffen, toen hij dat hoorde eerst naar zijn huis is gegaan, waar het kind al heen was gebracht. Daarna is hij er op uit gegaan om den veldwachter te ha len. Requisitoir. Het woord is dan aan den procureur-gene raal mr. D Reilingh, die uitvoerig de getui- gen-verklaringen nagaat. Het staat vast, dat er dien avond door een groot aantal perso nen een aanval is ondernomen op de schuur, warin de auto stond gestald. De rol van drie verdachten staat echter niet vast, ten aanzien van deze drie verdachten requireert spr. vrij spraak. Ten aanzien van drie anderen acht het O.M. het ten laste gelegde bewezen. We dienen, aldus spr., den ernst van de feiten niet te onderschatten. De aanval was ern stig en de veldwachter moest wel een schot lossen; het is zeer te betreuren, dat hierdoor twee onschuldigen werden getroffen. Er is in deze zaak veel geknoeid, getuige Haas heeft naar spr.'s meening een meineed afgelegd en zij zal hiervoor moeten terechtstaan. Voor vermindering van de straffen bestaan zeker geen termen. Spr. requireert tegen deze drie verdachten wegens openlijke geweldpleging in vereeni- ging zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers mr. Waslander en mej. mr. Simons pleitten vrijspraak. Arrest 6 Dec. INBRAAK BIT EEN AGENT VAN POLITIE. Verdachte voor het Gerechtshof. Dinsdag stond voor het Hof te Amsterdam terecht een man, die ervan verdacht wordt in den nacht van 21 op 22 April uit een schuur tje, behoorende bij de woning van den agent INDIGESTIE VERDWEEN toen Kruschen verscheen. Hier is een eenvoudig, maar waar ge tuigenis, dat velen zal overhalen ook eens Kruschen Salts te probeeren. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie geleden. Tallooze middeltjes heb ik ge probeerd, maar zonder resultaat. Ik nam een kleine flacon Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen, dus ging ik er mee door. Nu heb ik 4 groote flacons Kruschen gehad en ik voel me weer uitstekend. Ik heb ook geen last meer van opgeblazenheid, wanneer ik iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Kruschen Salts. Mevr. E. C- D. te L Indigestie wordt veroorzaakt door een storing in het inwendige organisme. Uw voedsel, in plaats van in Uw lichaam te worden opgenomen, hoopt zich op en gaat gisten, waardoor schadelijke gassen en zuren ontstaan, wat pijnen en opge blazenheid kan veroorzaken. De werking van de 6 zouten in Kruschen Salts is zoodanig, dat de spijsverteringsorganen tot regelmatig werken worden aangezet En dat beteekent een gezegend einde aan indigestie en een vernieuwde eetlust, zonder de minste vrees voor pijnen of opgeblazenheid naderhand. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voor komt. van politie, een fiets te hebben gestolen. Een paar dagen later surveilleerde de agent op de De Ruytcrkade. Op zeker oogenblik werd zijn aandacht getrokken door een m<in, die op een drie-wielige bakfiets een fiets ver voerde, welke hij als zijn eigendom herkende. De man, die dit rijwiel vervoerde, beweerde dit te hebben gekocht van een onbekende Voorts was hem inbraak ten laste gelegd in het Patronaatsgebouw, gelegen aan het Meer van Pad. Hij zou daar zijn binnenge drongen door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het gebouw Uit een met een hangslot gesloten kist werd een klein bedrag vermist. De rechtbank veroordeelde den man wegens diefstal tweemaal gepleegd tot een gevangenisstraf van acht maanden. Dinsdag diende de zaak in hooger beroep. Verd. ontkende beide feiten. De Commissa ris van Politie, A. van IJsendijk, had als des kundige een onderzoek ingesteld naar ge vonden vingerafdrukken, die volgens hem van verdachte afkomstig waren. Voorts bleek, dat verd. zeer ongunstig bekend staat bij de poli tie. Hij wordt ervan verdacht vele kleine in braken en diefstallen te hebben gepleegd. Het aantal van dergelijke misdrijven U in Amsterdam aanmerkelijk afgenomen na zijn arrestatie. De procureur-generaal, mr. Reilingh eischte een gevangenisstraf van een jaar en twee maanden met aftrek van zeven maanden voorarmst. De verdediger, mr. Th. Eskens, bepleitte vrijspraak subs. clementie. Het Hof zal op 4 December arrest wijzen. Jieck Schoot Bij de gehouden herstemming voor één notabel der herv. gemeenten te Zuidschar- woude tusschen de heeren K. Kout en P. van Exter, werd laatstgenoemde gekozen. GESLAAGD. Geslaagd te Amsterdam voor het examen geschiedenis M O. mej. A. de Graaf te Bergen. Jitmaieuws CINEMA AMERICAIN. Het mysterie der schepping, Er was Donderdagavond groote be- langstelling in de Cinéma Américain voor de Duitscbe cultuurfilm (Ufa-pro- ductie) getiteld. Het mysterie der scheD- ping, welke na het voorprogramma op het witte doek is verschenen. Wij hebben dezer dagen van deze film een vrij uitvoerige beschrijving gegeven, zoodat wij thans betrekkelijk kort kun nen zijn De film brengt het ontstaan van de aarde in beeld, vertelt van haar afkoe ling en bewoonbaar-wording en gaat het mysterie na van de eerstï levende cellen, welke deze aarde bereikt hebben. Daa volgen schitterende beelden van éénc«h lige wezens, de celverdubbeling, he\ samenkomen van mannelijke en vrou welijke zaad- en eicellen waardoor een kiemcel voor nieuw leven ontstaat, die zich door deeling vergroot en bij de hooger georganiseerde wezens tot een volmaakt schepsel ontwikkelt. Uitvoe rig laat de film de ontwikkeling der eicellen buiten en in het moederlichaam zien en brengt zij door voorbeelden uit de natuur den strijd om het wijfje in beeld. Honger en liefde hebben de we reld met strijdende, parende en onder gaande wezens bevolkt, in dierlijken en menschelijken vorm, waarvan de ster keren de zwakkeren vernietigen. De riatuur houdt de soort in stand het „waarom" wordt buiten beschouwing gelaten en het is opmerkelijk hoe mensch en dier zich in verloop van dui- 1 van Vrijdag 23 November 1934. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van beden te: 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 4 4 Ned -Indië 4 5H Duitsuhland idem met kettingverklaring BANKiNSl ELUNGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd Bank iNDUSTR. OND. BINNENL. Atg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé üelit Cert. Nederl. bord e*. 40 afsl. Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleb Steel Cities Service S'eel comm. U. S Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned loH. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Lxplo: Mij. Bocton Rediang Lebong PETROLEUM. Uordtsche Petr. Kon. Petr. Per lak Continenta' Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAAR1EN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie tabakken. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison lopeka Southern Railw. Cert Union Pacilic §Noteerintf per 50. *E*dividend. f hxclaim. PROLONGATIE Vo pf-m 2.15 218'/,-9 6»/a 17»/» Vorige koers 1013/4 lel 101V» 1007/W 22 246/8 103% 34 31'/, 58V4 82'/, 328/, 271', 421/a 222'/, 219'/, 76% 21% ö»/:6 17% 1 Vl6 21% 3% 62 V, 12", 6.30 132 5U/, 165 ll/i/, 135'/, 841/s 10% 41/» 85'% 71% 28 "6% 1% 3L% 29% 143% 121 126 32% 9 63% ge koers 1 pCt Heden 1 pCt. Wisselkoersen amsiERDAM. pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 101»/, pl.m. 2.00 21% 24% 23% 4 21-% 34 31 58'/, 103 82»/, 33 222 2191/4 76-1/4 76%-J 219.% 701/s 6U, 17% 1% 2U/8 66/;* «5/8 145 145'/,-6 121/4 121/s 133 50 165 137% 84'/, 10»/, 4% 136»/, 86 58 86i/g-% 29 l'Vie 141 1223 126 63 281. Het voorstel werd met graagte aangenomen en weldra liep Piet met zijn truitje aan geweldig op te scheppen. Hij had in langen tijd geen pakje zonder gaten aan gehad. De menschen keken hem allemaal na, want ze hadden nog nooit zoo'n kranige voetbal ler gezien. 282. De wedstrijd verliep prachtig. Piet Prikkel maakte zes doelpunten en Drein wist alle ballen uit zijn doel te houden. Terstond na afloop kwam de wed strijdleider Piet voor zijn prestaties bedanken. NIET OEEIUEEL. New.York Londen Berlijn Ear'i» E *sel (Belga) Kopenhagen otockholra Oslo Madrid luill Vorig* koers 1 48 7 391/4 59 48 9 '4'/, 34 48 '4 47 92 33 10 38 15 37 20 20 20 12.62 Koers op beden 2 uur 1 48 7 38'/, 59.50 9 15 34 50 47 85 32 90 38 00 37 00 2C 20 lx.ö5

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10