DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Steenberghe's beleid onder de loupe. De koningsmoord in Marseille. TtxiqeÜiksch Ovwticht O&uiteuland Nota van Zuid-Slavië aan den Volkenbond. No. 277 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 23 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang het Parlement In Nederland geen „Übermenschen". Subsidie voor een nieuw schip. Hongarije beschuldigd. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060, Telef. 3320, redactie 3330. Den Haag, 22 November. De Kamer is ten slotte medegegaan met de toelagen, welke minister Steenberghe had voorgesteld voor den directeur-generaal van handel en nijverheid en van den directeur der handelsaccoorden. Maar zij heeft zon der hoofdelijke stemming een amendement- S.meenk (a.r.) aangenomen, waardoor het inkomen van den te benoemen directeur-ge neraal van landbouw niet 12000, maar 10000 zal bedragen. Te voren had de mi nister verklaard, een dergelijk amendement te.zullen aanvaarden. Na het Kamerdebat van gister had hij overleg gepleegd met den persoon, dien hij voor de functie aan H. M. de Koningin ter benoeming zal voordragen. De directeur-generaal in spe had toen als minimum-tractement 10000 gesteld en dit kan niet onredelijk worden genoemd, omdat hij op het oogenblik elders een hooger be zoldigde functie zou kunnen krijgen. Dat de bekwaamsten in ambtelijken dienst zooveel minder verdienen dan in het particulieren bedrijf, zal wel altijd een moeilijkheid blij ven opleveren. De heer Smeenk zeide wel, dat men in ambtelijken dienst toch ook voor deden geniet, welke het particuliere bedrijf niet kent, zooals kinderbijslag, maar zulke voordeden zullen het verschil in bezoldi ging niet licht compenseeren. Indien men ze al genieten kan! De directeur-generaal van handel en nijverheid bij voorbeeld is onge huwd, profiteerd niet alleen niet van den kinderbijslag, maar is bovendien aan een af trek Voor ongehuwden onderworpen. Enfin, hem heeft de Kamer zijn toelage gegund. Hij krijgt nu 120000 inkomen. De minis ter vertelde, dat deze functionaris in de be trekking, welke hij verliet om het directeur- generaalschap op zich te nemen, 2000 meer verdiend had, dan hij in Rijksdienst kreeg. Door de aanneming van het amendement- Smeenk is tevens een toelage van 175 ge schrapt voor een commies. De bewindsman sprak van „dien ongelukkigen commies", de ze zal inderdaad op het oogenblik niet heel gelukkig voelen! De Kamer heeft nu blijk gegeven van haar vasten wil om toe te zien, dat de zuinigheid, waarvan de regeering zelve de noodzakelijk heid zoozeer betoogt, ook metterdaad be tracht worde. Anderzijds is minister Steen berghe uit het debat niet al te bekaaid te voorschijn gekomen. Twee van de drie door hem voorgestelde toelagen heeft hij gered. En gelukkig behoeft de bewindsman aan de Kamer niet te verwijten, dat zij hem de outillage welke hij voor zijn moeilijke werk noodig heeft, onthoudt. De heer Smeenk raadde den minister aan, ambtenaren, die een abnormaal hoog salaris moeten hebben (althans naar ambtelijken maatstaf abnormaal hoog) op arbeidscon tract aan te stellen. Daardoor zou men voor komen, dat andere ambtenaren, denzelfden rang bekleedende, ook op een diergelijk sala ris aanspraak zouden maken. Z. Exc. zou het denkbeeld overwegen. Er zal wel van allerlei aan vast zitten. In de ambtelijke wereld is niets zoo belangrijk als „het precedent Wij zijn nu te weten gekomen, waarom mi nister Verschuur maar niet kon slagen met het vinden van een directeur-generaal voor den landbouw. Hij wilde dezen functionnaris crjsis- en niet-crisis-zaken opdragen en zoo veel werk kan alleen een Uebermensch ver zetten. Uebermenschen nu waren niet alleen in Nietzsches tijd dun gezaaid. Minister Steenberghe verklaarde, geen Uebermenschen, maar knappe menschen te zoeken. Dit lijkt ons verstandig, o.a. omdat een Uebermensch, in ambtelijk verband ver zeild geraakt, vermoedelijk in een minimum van tijd met zijn minister en met alle andere hoogwaardigheidsbekieeders hopeloos over hoop zou liggen. Overigens schijnen, onder ons gezegd, werkelijk knappe menschen óók niet zoo veel voor te komen. (Vandaar het woord „toelage"!) De knappe directeur- generaal van landbouw, dien wij krijgen, zal zich dagelijks in den regel met niet-crisis- zaken bemoeien, maar zijn lidmaatschap van eenige crisis-colleges zal het hem mogelijk maken, in crisis-aangelegenheden een behoor lijken invloed te oefenen. Deze regeling lijkt ons nog al slim bedacht. De aandacht verdient 's ministers opmer king, dat men niet alle heil van contingen- teering moet verwachten en dat verhooging van het invoerrecht in een crisistijd als dezen ook een goede maatregel kan zijn. Toen mr. Steenberghe werd genoemd als opvolger van minister Verschuur, zeiden sommigen, dat hij niet veel kans had, omdat hij bekend stond als protecüonist en het kabinet tijdens minister Verschuur's bewind beschermingspolitiek afwees. Het verschil tusschen minister Steenberghe en zijn voorganger bleek thans. Maar, zal men zeggen, dit betreft toch de politiek van het geheele kabinet. Dat er een nuance be staat tusschen den minister-president en den minister van economische zaken, lijkt echter niet onmogelijk. Intusschen heeft de laatste hoogere invoerrechten niet verdedigd als een principiëele wijziging van onze handels politiek, maar als een incidenteelen maat regel en als een middel om ons een wapen te verschaffen bij onderhandelingen met het buitenland. Voor de rest moeten wij afwach ten. Wij noteeren nog 's ministers mededeeling, dat binnen enkele dagen de eerste betalingen zullen geschieden op de geblokkeerde vorde ringen op Duitschland van vóór 24 Septem ber. Inzake de clearingkwestie moest de be windsman, hangende de onderhandelingen, overigens zorgen, cat geen onvoorzichtig woord de omheining zijner tanden ont vluchtte. Na de algemeene beschouwingen heeft een onafzienbare rij sprekers over de afdee- ling „handel en nijverheid" het woord ge voerd. De minister maakte aan het eind der vergadering een aanvang met zijn rede, het welk belet, dat den volgenden dag nog meer afgevaardigden zich op het sprekers lijstje zouden laten inschrijven. Hij gaf een opsomming van wat er alzoo besproken was: bevrachtingscommissiën voor de even redige vrachtverdeeling, voorschotten voor bouw van een tweede „Statendam" voor de HollandAmerika-lijn, contingenteeringen, scheepsbouw, strookkartonindustrie, papier fabricage, vestigingseischen voor den mid denstand, cadeaustelsel, uitverkoopen, auto maten, inning van kleine vorderingen, enz., enz. Voordat heden de behandeling van deze begrooting werd voortgezet, móest Z.Exc. een jachtwetswijziging, in vcband staande met renteverlagingen bii den afkoop van oude jachtrechten verdedigen. Een minister van economische zaken moet van vele markten thuis zijn. Maar ook hij moet, dunkt ons, geen Uebermensch wezen! Gisteren heeft Fotitsj, de vertegenwoor diger van Zuid-Slavië bij den Volkenbond, de nota van zijn land over den moordaanslag te Marseille overhandigd aan het secreta riaat van den Volkenbond. In deze nota wordt o.m. gezegd: De vloekwaardige misdaad van Marseille dwingt de Zuid-Slavische regeenng op grond van het politieonderzoek in verschil lende landen den Volkenbondsraad zich te doen bezighouden met zekere bijzonder ern stige aspecten van deze aangelege aangezien deze van dien aard zijn, dat zij goede verstandhouding en den vrede tus schen Zuid-Slavië en het naburige Hon garije kunnen storen. Onder de medeplichtigen van den moor denaar vindt men de terroristen, die reeds het onderwerp hebben gevormd van de klachten der Zuid-Slavische regeering bij de Hongaarsche regeering, eenige maanden geleden. Uit hun verklaring blijkt, dat zij in Hongarije niet alleen een asyl hebben ge vonden, maar dat zij zich ook in groepsver band tot den vooravond op Hongaarsch ge bied hebben opgehouden. De resultaten van het onderzoek werpen een licht op bijzonder ernstige en indrukwek kende wijze op de verantwoordelijkheid van de Hongaarsche regeering voor de hulp en den steun, die de terroristische actie van zekere geëmigreerde Zuid-Slavische onder danen hebben gekregen. De gebeurtenissen te Marseille werpen met steeds groeiende, scherpte het probleem op van zekere methoden der internationale politiek, die niet alleen tegenover Zuid-Sla vië, maar ook tegenover iedere beschaafde natie ontoelaatbaar zijn. Het gaat niet om den politieken moord als het werk van een afzonderlijk individu, het gaat niet alleen om het toekennen van asyl aan emigranten, maar het gaat er om dat op het gebied van een vreemden staat beroepsmisdadigers wor den opgeleid en onderwezen, die "de taak hebben een reeks aanslagen en moorden met een bepaald politiek doel uit te voeren; de faciliteiten en de bescherming, waar de mis dadigers op Hongaarsch gebied van hebben geprofiteerd, zijn nauwelijks geloofwaardig. Wanneer de beste dienaren van een volk en de hechtste steunpilaren van den interna tionalen vrede bij de uitoefening van hun plichten door misdadigers kunnen worden gedood, die in massa georganiseerd en op geleid worden en die zich verheugen in de sympathie en den steun van de overheid van een vreemd land, dan is geen georganiseerde regeering meer mogelijk. De Zuid-Slavische regeering ziet zich uit bezorgdheid voor de instandhouding van den vrede en in vertrouwen op de autoriteit van den Volkenbond gedwongen onder beroep op artikel 11, paragraaph 2 van het Vol kenbondspact den Volkenbond te verzoeken zich met dezen toestand bezig te houden, welke op ernstige wijze de betrekkingen tus schen Zuid-Slavië en Hongarije bedreigt en den vrede en de goede verstandhouding tus schen de naties dreigt te storen. Benesi sluit zich aan bij Zuid- Slavië. De Tsjecho-Slowaaksche minister van bui- tenlandsche zaken, Benesj, heeft aan het Vol kenbondssecretariaat een nota doen toeko men, waarin hij zich refereert aan den stap van Zuid Slavië en vervolgens verklaart; Met het oog op de in de nota van de Zuid- Slavische regeering vermelde 'eiten, die wegens hun buitengewoon ernstig karakter Tsjecho-Slowakije en zijn goede nabuur schapsbetrekkingen met Hongarije direct be treffen en daardoor in gevaar brengen en met het oog op de algemeene voorwaarden waarvan de vrede in Midden-Europa af hangt, sluit de Tsjecho-Slowaaksche regee ring als lid van den Volkenbond zich vol ledig aan bij de eischen van de Zuid-Slavi sche regeering. Ook Roemenië heeft een dergelijken stap gedaan. Hongarije protesteert. De leider der Hongaarsche delegatie, Tibor von Eckhardt, die Donderdagavond te Genève is aangekomen, heeft tegenover ver tegenwoordigers der internationale pers de volgende verklaring afgelegd: Met voldoening neem ik er kennis van, dat de aangeleenheid van den vloekwaardi- gen aanslag van Marseille voor het onpar tijdige forum van den Volkenbond is ge bracht. Wij wenschen, dat de kwestie zoo urgent mogelijk zal worden behandeld en onzerzijds zal niets worden nagelaten om het geval en zijn achtergronden in alle ob jectiviteit voor den Volkenbond volkomen op te helderen. Zelfs na de lastercampagne, welke in de laatste weken met hardnekkigheid is ge voerd, verrassen en grieven ons de bewerin gen, vervat in de Zuid-Slavische nota, welke schade willen berokkenen aan den goeden naam, welke Hongarije in de wereld heeft. Ik protesteer met alleen nadruk tegen deze laster. De nota van Zuid-Slavië is naar inhoud en toon slechts een nieuwe etappe van een systematische actie tegen Hongarije. Haar doel is duidelijk: Zij wil de aandacht van de werkelijke oorzaken van den aanslag afleiden en Hon arije moreel vernietigen. Men beschouwt longarije in zijn ontwapenden toestand een gemakkelijke buit. Ik protesteer krachtig tegen deze bedoelingen, welke ik internatio naai terrorisme noem Indruk van nota van Zuid- Slavië te Geneve. De door Zuid-Slavië aan den Volkenbond gerichte nota heeft grooten indruk gemaakt, in het bizonder in de kringen der Franschen en van de Kleine Entente, aangezien men der gelijke direct tegen Hongarije gerichte be schuldigingen niet had verwacht. Van Zuid- Slavische zijde wordt verklaard, dat de aan gekondigde bijeenzameling van documenten de door de nota verwekte sensatie volkomen zal rechtvaardigen. Hoewel in de nota slechts Hongarije bij name wordt genoemd, is men te Genève van meening, dat de nota zal bijdragen tot een nieuwe aanzienlijke spanning tusschen Zuid-Slavië en Italië. De directe politieke reactie op de nota van Zuid- Slavië wordt belangrijker geacht dan de kwestie der behandeling van het document te Genève. Goemboes verduidelijkt het Hongaarsch? standpunt. Minister-president Goemboes van Hon garije heeft tegenover een medewerker van het Hongaarsche Correspondentiebureau met betrekking tot de nota van Zuid-Slavië verklaard: De Hongaarsche regeering wordt niet verrast door deze nota. Zij ziet in deze nora niets anders dan de voortzetting van de sinds een maand gevoerde perscampagne, welke beoogt de positie van Hongarije te ondermijnen. Zij ziet met bevreemding, dat de toon der nota dezelfde is als die der tegen Hongarije ageerende pers. Deze pers heeft een politieke „Hetze" ingeleid, welke den Europeeschen vrede in gevaar zou kun nen brengen. De Hongaarsche regeering heeft, van het begin af aan, deze tendentie duidelijk herkend. Het staat n.1. buiten twij fel, dat het doel der leiders van de campagne is behalve het in discrediet brengen van de Hongaarsche zaak ook de intimideering van Hongarije, ten einde ons werk voor ons nationale bestaan te verlammen. De houding der regeering van Zuid-Slavië is des te minder gerechtvaardigd, daar zij het tot nu toe niet noodig achtte, alle als basis der beschuldiging dienende documen ten, mede te deelen aan de Hongaarsche regeering. De Hongaarsche regeering had deze leu gens evenzeer gestraft als die, volgens welke de moordenaar voor het plegen van zijn daad in Hongarije heeft verblijf gehouden. De Hongaarsche regeering vertegen woordigt een natie, welke nimmer de poli tieke moord als middel tot het doen gelden van een natie heeft erkent, protesteert krach tig tegen het optreden der regeering van Zuid-Slavië en verwerpt de beschuldiging deel te hebben gehad in den moord. Aangezien de Hongaarsche regeering door het optreden der regeering van Zuid- Slavië den vrede in Europa als in gevaar gebracht beschouwt, acht zij het harerzijds ook wenschelijk, dat de Volkenbond onver wijld overgaat tot de dringend noodige en objectieve opheldering der aangelegenheid. Zij wenscht dit des te meer en vestigt in het'bizonder de aandacht der openbare meening in Europa daarop omdat het schijnt dat Zuid-Slavië en zijn vrienden in het bewustzijn van hun superieure militaire krachten de heilige gedachte van den Euro peeschen vrede in gevaar brengen. DUITSCHLAND HERBEWAPENT. Mededeelingen in de commissie voor lederzaken. In dè Fransche Kamercommissie voor le- gerzaken heeft zooals reeds in het kort werd gemeld het radicaal socialistische Kamerlid Archimbaud, rapporteur der oor- logsbegrooting, zijn rapport voorgelezen, waarin hij uitvoerig stilstaat bij de herbewa pening van Duitschland. Hij constateert, dat Duitschland van 1932 tot 1934 zijn oorlogsbegrootingen met 40 pCt. heeft verhoogd. De permanente strijd krachten der Duitschers omvatten het gere gelde leger, de militair bruikbare politie en de in de kazernes aanwezige hu'ptrospen. Het geregelde leger heeft zijn effectieven van 100.000 op 300.000 man (einde 1934) ge bracht door middel van vervroegde indienst treding en recruteering. In 1935 zal het ze tot 400.000 man verhoogen. Het leger bevat motoreenheden, artillerie, tanks, automitrail- leuses, cavalerie, mijnwerpers. Het kader wordt verzekerd door de verhooging van het aantal leerlingen der krijgsscholen. In de ar beidskampen volgen 250 000 jongelieden een individueele opleiding voor soldaat. De politie, welke militair bruikbaar is, telt 100.000 man, die over vliegtuigen, machine geweren en automitrailleuses beschikken. De S.S. tellen 200.000 man en dit aantal stijgt nog. Het „Feldjagerkorps'' omvat 100.000 man, de in kazernes aanwezige hulp troepen 80.000; in het voorjaar zullen het er 100.000 zijn. Aldus zullen de permanente strijdkrachten van Duitschland in 1935 van 480.000 tot 600.000 man toenemen. Ondanks het verdrag heeft Duitschland afgerichte reserves geconstitueerd in den vorm van paramilitaire formaties. Behalve de handelsluchtvaart, welker per soneel een militaire opleiding krijgt, zal de Deutsche Luftsport Verband 3500 tot 4000 piloten leveren. Bovendien brengt Duitsch land een belangrijk bouwprogram van oor logsvliegtuigen of militair bruikbare vlieg tuigen ten uitvoer, zet de motoriseering van verschillende wapenen voort en richt de fa brieken voor oorlogsdoeleinden in. Het rapport eindigt met eraan te herinne ren dat Duitschland in enkele dagen 750.000 man op de been kan brengen en deze mobi lisatie met 50 divisies kan dekken. De legercommissie uitte den wensch dat in de begrooting van 1935 het crediet voor de vervaardiging van materiaal, dat tot 380 millioen werd verminderd, weer ten volle zal worden hersteld. Luchtvloot gemoderniseerd. In de Fransche Kamercommissie voor de luchtvaart deelde generaal Denain, de mi nister voor de luchtvaart, mede, dat er VA milliard noodig zouden zijn om de Fransche luchtvaart te moderniseerèn en de machines tot bruibare oorlogsvliegtuigen te maken. Hij De koningsmoord te Marseille. (Dag. Overzicht.) Als een prins en een prinses trou wen. (Buitenland.) Winterhulp voor werkloozen. (Binnenland.) Geblokkeerde vorderingen op Duitschland .(Binnenland.) Treurig drama te Den Haag. (Bin nenland.) Smokkeldrama te Vaals. (Bin nenland.) Prinses Juliana bij de EngelscJhe bruid. (Binnenland.) Parmentier dankt de Australiërs. (Luchtvaart.) Vervolg gemeenteraad. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste beriehten.) wees er op, dat sedert Göring minister van luchtvaart is, er in Duitschland enorme voorbereidingen worden getroffen voor de luchtvaart en dat Duitschland in het begin van 1935 over ongeveer 1100 oorlogsvlieg tuigen zal beschikken. „De Fransche machi nes zijn talrijker, maar minder modern", zei- de hij. Dank zij de credieten waarover De nain nu beschikt, gelooft hij snel een pro gram te kunnen uitvoeren, dat met het Duit- sche op gelijke hoogte staat. TERUGKOOP DER MIJNEN DOOR DUITSCHLAND. Met circuleerende Fransche bankbiljetten. De Fransche en de Duitsche deskundigen hebben aan de Commissie van Drie te Rome medegedeeld, dat zij bij hun besprekingen een accoord hebben bereikt overeenkomstig de Fransche voorstellen, n.1. dat, indien het Saarplebisciet ten gunste van Duitschland uitvalt, de Fransche bankbiljetten, die in het Saargebied circuleeren, zullen dienen tei be taling bij den terugkoop der mijnen. VERSTEKELINGEN GESNAPT. Samenzweerders van Marseille? Drie Zuid-Slavische jongens zijn als ver stekeling aan boord weten te komen van een vrachtschip, dat cement vervoerde uit Split naar Beiroet. Midden op zee werden zij door den kapitein echter ontdekt. Het bleek dat zij zich zeer behagelijk tus schen de zakken cement hadden genesteld, een goeden voorraad eten en drinken bij zich hadden en den tijd doodden met kaart spe len. Met zakbatterijen hadden zij hun ver blijfplaats verlicht. De jongens vertelden den kapitein, dat zij op avontuur uit waren. Hun reis eindigde echter in Beiroet, waar zij aan den Fran schen consul werden overgegeven, die hen naar huis terugzond. Voorts meldt" Reuter dat de politie te Van couver zeven Zuid-Slavische verstekelingen heeft ontdekt op het Britsche stoomschip „Lanleetarn". Zij verklaarden te Algiers aan boord van het schip te zijn gekomen. De politie van Vancouver verdenkt hen van medeplichtigheid aan de samenzwering van Marseille. Twee verstekelingen wisten te ontsnappen, de vijf anderen werden gevangen gehouden. TAXISTAKING TE BRUSSEL. Incidenten. Gistermiddag hebben op het de Brouckère- plein te Brussel eenige opstootjes plaats ge had, als gevolg van een botsing tusschen stakende taxi-chauffeurs en de politie. Door de stakers waren betoogingen op touw gezet tegen werkwillige chauffeurs. De politie en de gendarmerie stonden tegenover een zeer groot aantal verzetplegers, waarbij zich een groot contingent ontevreden arbeiders uit andere bedrijven had aangesloten. Een ernstig tumult ontstond, waarbij aan beide zijden rake klappen werden uitgedeeld. De demonstranten hadden kans gezien een auto omver te werpen. Het duurde ruim een uur, alvorens de po litie den toestand meester was. Ongeveer 50 personen werden in arrest gesteld Een groot aantal personen bekwamen bij de bot sing verwondingen. DE TERAARDEBESTELLING VAN KARDINAAL GASPARRI. In tegenwoordigheid van den hertog van Speleto als vertegenwoordiger van den ko ning van Italië, van een vertegenwoordiger van Mussolini en talrijke ministers en an dere hoogwaardigheidsbekieeders en hoog geplaatste geestelijken heeft heden de ter aardebestellingsplechtigheid van kardina;' Gasparri plaats gehad.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1