ff %'ie gwucmcle&rf U, dat U echte, uotfefaemUA UcffU tojjfgt* 'JeuiiteUut koffie hag -d«ro'i«Jnf sldiré- tiolar 1 j li^l inlhrhmshoadintf ^Q|jyj| De heks vari Winslea Provinciaal Tlieuws PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Vóór den aanvang van de behandeling van de begrotingsstukken zal door de daar toe benoemde commissie, bestaande, mèt den voorzitter, uit de heeren Kooiman, Lam- booy, Miedema, Polak, de Jong Schouwen burg en Seegers, rapport worden uitgebracht over de voordracht van Ged. Staten inzake de jaarwedden hunner leden. Deze voor dracht komt dan bij de behandeling van de begrooting aan de orde. EEN INDUSTRIEBANK IN NOORD-HOLLAND. „De Staten van Noordholland noodigen Gedeputeerde Staten uit: HEILOO. SINT PANCRAS. Diefstal. EGMONDBINNEN is échte koffie maar gegaran deerd coffeïnevrij. Fijnproevers geven er de voorkeur aan, om haar uitstekende kwaliteit en haar hygiënische eigenschappen. Een wereldorganisatie met 28 jaren er varing staat achter de schitterende reputatie van Koffie Hag. Alleen verkrijgbaar in de bekende doe de wet beschermde verpakking. WIERINGEN ANKA KOFFIE is de tweede soort, lager in prijs, maar ook volgens het gepatenteerde Hag- procédé veredeld. Ook deze koffie spaarf hart en zenuwen, en de ver pakking is tegen namaak beschermd. Alleen het wettig ge deponeerde merk kan U voor teleurstelling vrijwaren. OUDKARSPEL. WIERINGERWAARD. BERGEN. SCHOORL. VENHUIZEN. DE RIJP. vau Ma) Wyuue. (Wordt vervolgd.) zich, wanneer ze klachten heeft, of de be langen der tewerkgestelden in de Wieringer- meer wil verbeteren, moet wenden tot de hoogere organen, welke de contact-commis- jie's in het leven heeft geroepen. De heer van Boxmeer ontraadde dit, om dat deze weikwijze geen of weinig succes za' cpleveren De heer Spaander (v.d.) voorzitter van Maatschappelijk Hulpbetoon, lichtte een en ander toe. Zoodra nieuwe objecten voor werkver- schafifog gevonden zullen zijn jn de?e ge meente, zal voorkomen worden, dat oudere menscben naar de Wieringermeer worden gezonden, De heer van Boxmeer stelde ten slotte een motie voor, waarbij B. en W. worden uitge- uoodigd, zich in verbinding te stellen met aUe gemeenten, welke werkloozen in de Wieringermeer te werk gesteld hebben, om te trachten lang dezen weg verbetering in de arbeidsloonen en arbeidsvoorwaarden voor de betrokkenen te verkrijgen. Deze motie werd door den raad zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. De voorzitter van de Staten van Noordhol land deelt mede. dat met betrekking tot de wijze van behandeling van de begrootings- stukken, voor Dinsdag 27 November en vol gende dagen aan de orde gesteld, in een met de fractievoorzitters gehouden bijeenkomst het volgende is overeengekomen: De geheele behandeling zal ten hoog3te vier dagen duren en dus uiterlijk op Vrijdag 30 November afloopen. Evenals vorig jaar zal de behandeling worden gesplitst in dier voege, dat achtereen volgens, aan de hand van ce vier algemeene verslagen en de vier memoriën van antwoord, aan de orde komt de beraadslaging over: a. de. begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven met bijbehoorende voorstellen; b. «ie provinciale ziekenhuizen; c. de wegen; d. de provinciale bedrijven. Op Dinsdag 27 November zal worden be gonnen met de prov begrooting. Daarover zal in eersten termijn een spreektijd worden gegeven van ten hoogste: 75 minuten aan elke fractie van méér dan tien leden, 60 mi nuten aan elke fractie van méér dan vijf le den doch minder dan tien leden, 40 minuten aan elke fractie van minder dan vijf leden. Aan eiken spreker in eersten termijn zal een repliek van ten hoogste 10 minuten wor den toegestaan. In tweeden termijn zullen geen nieuwe sprekers worden toegelaten. De vergadering zal op Woensdag 28 Nov. zóó lang worden voortgezet, dat op dien dag in elk geval de behandeling van de be grooting afloopt. Is deze reeds vroeger geëindigd, dan wordt terstond aangevangen met de behandeling Van de volgende onderwerpen. In eersten termijn wordt aan iedereen spreker een spreektijd gegeven van ten hoog ste 15 minuten over de provinciale zieken huizen, 15 minuten over de wegen, 20 minu ten over de provinciale bedrijven» Aan eiken spreker in eersten termijn zal een repliek worden toegestaan van ten hoog ste 5 minuten. In tweeden termijn worden geen nieuwe sprekers toegelaten. De stemming over de provinciale begroo ting zal plaats hebben na afhandeling van alle punten der agenda. Vijftien leden van Prov. Staten van Noord holland (de heeren F. van de Walle c.s.) hebben het volgende voorstel bij het college ingediend: le. zoo spoedig mogelijk in te stellen een commissie, welke van voorlichting zal kun nen dienen voor de gemeentebesturen, om te komen tot uitvoering van bepaalde werken, en welke commissie ook activeerend en stimu- leerend zal kunnen optreden; 2e het initiatief te nemen tot oprichting van een Economisch Technologisch Instituut voor de provincie en de mogelijkheid te on derzoeken van het oprichten van een in- dustriebank voor Noordholland." Ged. Staten verzoeken dit voorstel in huil handen te stellen voor prae-advies. Een compromis voor 'n kleuterschool. Zooals bekend bestond bij een zekere groep ouders van christelijken huize 't plan om een kleuterschool te stichten. Ook bij de ver. „Volksonderwijs" bestond reeds geru.men tijd dat plan, maar kwam niet tot uitvoering. Niettemin werd er wel aan gewerkt, al kwam dit niet in het open baar tot uiting. r Maandagavond was een vergadering be- eS uitgaande van „Volksonderwijs", waar men zou pogen beide partijen tot el kander te brengen, om, zoo mogelijk, één school te krijgen, De vergatlering, die om 8 uur zou aan vangen, wachte steeds op den voorzitter, Ds. Bloemhoff, die eerst 40 minuten over tijd kon arnveeren. Gelukkig zorgde de firma P. Zwaag al hier voor vroolijke radiomuziek zoodat het wachten niet aj te lang viel. De voorzitter opende, heette alle welkom en memoreer de wat we reeds schreven. Zoo mogelijk één school voor alle kinde- ïen was de conclusie van den voorzitter en alle aanwezigèn. De heer A. Meilink (de voorzitter van de andere schoolvereeniging) wees de meening, dat die school christelijk zou zijn, van de hand. Hij verklaarde dat men het heel goed kan vinden als er een school komt, maar dan een neutrale school. Men kon, aldus spreker, al hun functies cadeau krijgen en ook al hun eigendommen en verkregen rech ten. Het daar aan de bestuurstafel zittend bestuur was spr. goed, doch als ouders. Daarom wilde de spreker i bestuur uit de ouders een ander sprak van een ouder- commissie los van Volksonderwijs dus. wel wenschen wij dan medezeggingsschap en stemrecht. Niets zal ons liever zijn dan dat er één school komt die in het belang van het kind is en het belang der ouders gaat daarmede paralel. De mededeeling werd met ongekende aan dacht aangehoord en met applaus begroet Verschillende dames en ook enkele heeren stelden nog vragen over de hygiëne van onderwijs in een gebouw waar ook andere vereenigingen repeteerden, over interne aan gelegenheden, welke de voorzitter beant woordde. De heer A. Meilink gaf in overweging om 2 woonhuizen te huren omdat men wan neer er één school komt toch 2 onderwij zers (ressen) zal moeten hebben. De voor zitter wilde toch maar liever vasthouden aan het gebouw voor Sport en Kunst. De ligging enz, bij de openbare school, leek spr beter, althans voorloopig. Wat men later zal deen, kan mer. zien. Nadat de dames thee hadden geserveerd werd nog een en ander besproken, waarna men in comité ging, alleen met de leden van de Ver. „Volksonderwijs". Naar we vernamen heeft de vergadering zich vereenigd met een bestuur dat zal be staan uit 3 leden van „Volksonderwijs" en 2 leden van de z.g. christelijke groep. Tegen een z.g. oudercommissie had men geen over wegend bezwaar. Wel sprak de vergadering zich uit dat men althans in principe het gebouw van Sport en Kunst wil huren. Dit besluit zal aan het Comité Worden: mede gedeeld. Indien men tot overeenstemming komt zal het niet lang meer duren of de Kleuterschool en dan één school zal verwezenlijkt worden. prijs *Dinsdag en Woensdag werd een ba- zar gehouden door de dameskrans Bidt en Werkt in het lokaal bij de herv. kerk. De opening geschiedde door ds. Mole naar op de gebruikelijke wijze. Een keurcollectie eigengemaakte goe deren lag ten toon gespreid, wat noopte tot koopen. Om de goederen op te noe men zou te veel plaatsruimte vorderen. De op een bazar noodige attractie wa ren natuurlijk aanwezig, als grabbel- mand, raden naar verschillende dingen enz. De heer Jb. Kroonenburg verzorgde de verloting. De uitslag was: le pr. no. 10; 2e pr. no 236; 3e pr. no. 74. De pop, van wie geraden werd wan neer ze jarig was, werd gewonnen door Jefke Jorretsma, op 5 Maart. Getal raden tusschen 1—300 taart, M. v Slooten, Koedijk, 79. Bewerkt kussen, aantal meters aan kluwen wol raden C. Bakker. 40 M Aantal knoopen in jampot, prijs be werkt kussen, 358 stuks, P Hartman. De goederen welke nog onverkocht waren gebleven, werden bij afslag ver kocht. De belangstelling was overwel digend groot en naar wij van de voor zitster vernamen waren de ontvangsten bevredigend. De ontvangsten zullen, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, worden afge dragen aan verschillende zendings stations. De sluiting geschiedde eveneens door ds. Molenaar. Onze gemeente begint onveilig te wor den. Vooral aardcpelen worden ont vreemd. Door inklimming door een raam werden uit een schuur eenige zakken ontvreemd. Ook werden aardappelen welke waren opgekuild, weggenomen. Men zij op zijn hoede. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Het punt van behandeling was de verbete ring van den Vennewatersweg. V<5ór de vergadering was een bespreking gehouden met den secretaris van het Hoog heemraadschap, daarna werd in openbare zitting tot stemming overgegaan. Met algemeene stemmen werd besloten den Vennewatersweg aan het Hoogheem raadschap over te dragen, conform de voor waarden van het Hoogheemraadschap. De gemeente zal betalen aan het Hoog heemraadschap 600 per K.M., de lengte is 2Vi K.M. Daar de weg ook voor een deel bij het Waterschap de Oningepolderde Lan den in onderhoud is. is de bedoeling, dat de polder jaarlijks 300 aan de gemeente be taalt. Dit werd inmiddels den polder be richt. In deze vergadering werd voorts besloten een brandkast aan te koopen ten behoeve van den gemeente-ontvanger. Verloting. Aan de vereeniging „Huisverzorging", te Wieringen is vergunning verleend tot het houden van een verloting en daarvoor uit te geven 43200 loter h 0.02. Opbrengst collecte. De onlangs in deze gemeente gehouden collecte van de vereeniging „Het Hooge- land", Chr. Ver tot stichting en instandhou ding van arbeidskoloniën, heeft 49.95 op gebracht. Aanbestedingen. Op 19 December a.s. zal worden aanbe steed het onderhoud gedurende 1935 van le den IJselmeerdijk van de Wieringermeer met toebehooren (raming 14000),.2e den IJsel meerdijk van den Proefpolder nabij Andijl. (raming 1100). Bovendien het onderhoud van de Riiks- zeewerken en de rijkshavenwerken op Wie- ringen (raming 9500), van Zuiderzeewer ken cp Wieringen en bewesten Den Oever (raming f 4250), van werken behoorende tot den Amsteldiepdijk en tot het Balgzand- kanaal van Ewijcksluis—Oostoever (raming 9500) en van Rijkswegen (raming 9400), gedurende 1935. Onderwijs. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. school te Den Oever (vacatuie mej. A. Diepgrond) hebben zich slechts vier sollicitanten aangemeld. 'Dinsdag en Woensdag hield de vrouwen- en meisjesvereeniging een tentoonstelling van fraaie en nuttige handwerken. Veel moois was er te zien, ook enkele dingen heel goed gemaakt en keurig gehandwerkt doch de kleuren minder goed gekozen wat veel afbreuk doet aan het werk. Laten de dames toch bedenken dat een heel eenvoudig kussen b.v. doch met goede kleurencorr binatie, beter is dan een heel bewerkelijk met minder goede kleurencombinatie. De zaal was mooi versierd met bloe men en planten, gratis verzorgd door de firma Kruit uit Schagen. De firma Möller, van Zijl en Schrieken hadden voor de verloting een mooi ca deau geschonken De heer Schuitemaker zorgde voor mooie muziek, zoodat het gratie aange boden kopje thee dubbel lekker smaakte, 'Voor de bond van oudleerlingen van het landbouwhuishoudonderwijs, afdee- ling Schagen, in samenwerking met den Bond van Boerinren en Plattelands vrouwen, afd. Wieringerwaard, heeft mevr. van Deutekom—van Hasselt uit Nunspeet, Dinsdagmiddag in de kolf baan van den heer H. v. d. Doude een demonstratie gegeven voor de Everlae- ting katoenfabriek voor Smirnawerk of ook wel genoemd prikvverk. De belangstelling was buitengewoon groot. Ruim 100 de mes waren aanwezig. Na een openingswoord door de voor zitster, mej. Trien Strijker, werd door mevr. van Deutekom eerst een uitge- reide toelichting gegeven. Daarna werd aan iedereen gelegenheid gegeven om dit werk ook eens te probeeren. Hierna werden diverse vragen gesteld, welke door mevr. Deutekom uitvoerig werden beantwoord. Het was voor de dames een bijzonder leerzame middag, zoodat de bond hier zeker een succes heeft te boeken- De heer N. M. Min alhier, belast met het toezicht in het provinciaal duinterrein onder deze gemeente is benoemd tot buiten gewoon veldwachter. Konijnen ontvreemd. Uit een bij de woning van den arbeider J. W. te Aagtdorp onder deze gemeente ge legen hok zijn 30 tamme konijnen ont vreemd. Het ingestelde onderzoek had tot heden nog geen resultaat. Geweldenaar in arrest gesteld. Tijdens een in een verlofs-localiteit al hier gehouden bal kregen eenige personen ruzie, waarop de politie werd gewaar schuwd. Deze wilde bij een 19-jarige jongen, die volgens eenige bezoekers in het bezit zou zijn van een wapenstok, dit verboden voor werp in beslag nemen. De ongewenschte ca fébezoeker greep echter een stoel en wilde daarmede de politiemannen te lijf. Na veel moeite gelukte het den jongen te arrestee ren. Hij Is heden ter beschikking van de Justi tie op transport gesteld naar Alkmaar. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZTENBUS HEBBEN DUBBELE VYAARDE Zes hanen gestolen. Door de politie werd proces-verbaal op- emaakt tegen een ruim 70-jarigen inwoner ezer gemeente als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een zes tal hanen, welken eenigen tijd geleden des nachts ten nadeele van de gebroeders Siek- man, pluimveehouders alhier uit de hokken in den Eilandspolder werden ontvreemd. De hanen werden in beslag genomen en aan de eigenaars terug gegeven. 47) HOOFDSTUK XXVII. Een bruid voor James Birley. „Ik wil nooit met James trouwen nooit!" Dit was de kreet, dien Marjorie Stapleton steeds op de lippen had, gedurende de laat ste yier dagen, zoodra ze weer bij bewust zijn en daarmee ook tot besef was gekomen van het lot, dat voor haar was bestemd Dat zij ziek was geweest naar aanleiding van den tragischen dood van haar vader en haar vriendin, had Birley zijn verlangen nog doen bedwingen om haar tot de zijne te maken. Janet, die Marjo !e oppaste, had haar ziekte opzettelijk zéér overdreven en had met bedenkelijk hoofdschudden verklaard, dat de patiënte, haars inziens, eer aan den dood dan het huwelijk tegemoet ging. Maar nu James persoonlijk Marjorie op haar kamer aan het venster had zien zitten er. vond, dat zij er toch waarliik niet zoo slecht uitzag, had hij niet langer- willen wachten en had Janet haar zijn verlangen moeten overbrengen. „Ik wil niet!" riep Marjorie, buiten zich- zelve van vrees en van machtelooze woede. „Het enkele voorstel is al èen bittere beleedi- ging! Heeft hij niet de hand gehad in den moord kan ik wel zeggen op mijn ge liefden vader en mijn geliefde Babs? O, Ja net, je hebt mij al zooveel vriendelijkheid betoond, ik smeek je, dat je mij nu nog bij staat, om deze ramp van mij al te wen den 1 Met gevouwen handen en tranen in de oogen sprak zij deze smeekbede uit En Ja net was eveneens ontroerd; toch schudde zij slechts het hoofd. „Wat kan ik doen?" vroeg zij. „James is hier heer en meester .Zijn wil is wet, al kom ik zoo nu en dan eens tegen die wet in op stand. Toch is dit altijd tevergeesch, want tenslotte moet ik steeds bukken voor zijn wil! Hij is een streng, hard man, die nooit afwijkt van het eenmaal gestelde doel, en, zoo ooit op iets, dan heeft hij nu zijn zin nen gezet op dit huwelijk. Wat geeft het dan al of je zegt: „Ik wil niet?" Zeg liever: „ik wil", dan kan je nog zijn gunst win nen". Verontwaardigd vloog Marjorie op. „Zijn gunst?... Moordenaar die hij is! Ikik zou liever dood gaan dan zijn gunst te willen verwerven!" ,Dat zeg je nu wel, maar zoo makkelijk is 'het niet om dood te gaan. Je zult hem moeten trouwen, kind". „Dat doe ik toch niet, je zegt immers, dat hij 'een godsdienstig man is, Janet. Hoe kan hij dan een dergelijke daad overeen brengen met zijn geweten?" Birley's stiefzuster glimlachte. ,Hij wil je dwingen tot het huwelijk om je "ziel te redden. Dit is zijn eenige bedoe ling, zegt hij. En als je verstandig bent, dan noem je hem niet een leugenaar, want, be denk, dat je geheel in zijn macht bent!" „Janet!... Janet!... Je maakt mij bang! Maar jij zult mij toch beschermen? Jij zult toch niet toestaan Janet stond haastig op en zei: „Ik meet geen oogenblik langer blijven, of James zal meenen, dat wij tegen hem samenspannen. Ik geloof, dat hij toch al zoo iets denkt, want hij stuurt mij naar Doncaster, om drie dagen bij mijn oom, mas- ter Pennerton, te logeeren. Vaarwel dus, Marjorie. En hord moed! Ik geloof,' dat James je lief heéfUop zijn manier en als je verstandig bent, dan neem je hem aan en kan je hein eerstdaags om je vinger winden, zooals de vrouw daar altijd een slag van heeft, als haar man haar lief heeft". Dit zeggende, kuste zij Marjorie teeder en spocdje zich weg, terwijl ze op de trap het dienstmeisje tegenkwam. „Waar ga je heen, Priscilla?" vroeg Janet. „Master James wenscht te spreken met mistress Stapleton. Ik moet haar gaan ha len, tenzij u het voor mij wilt doen?" „Neen, dank je!" riep Janet en maakte dat zij gauw weg kwam. James Birley liep op en neer in de zomer- kamer van zijn stiefmoeder, toen Marjorie binnengelaten werd. Het was hier zeer kil, maar toch trad zij geen stap dichter naar den haard. Zwijgend stonden die twee elkaar een paar oogenblikken aan te kijken; zij bleek en met een uitdagende uitdrukking op het anders zoo lieve gelaat. Met kalmen nadruk begon hij: „Morgen om drie uur komt master Hol- denough, godsdienstleeraar van Knotting- ley, het huwelijk tusschen ons voltrekken. Ik heb zuster Janet verzocht je dit nieuws mee te deelen, maar ik vrees, dat zii de bood schap verkeerd heeft overgebracht". Marjorie uitte een kreet van schrik. „Neen, neen, morgen niet!" smeekte zij. „Ik trouw je niet, James Birley! Zoo min morgen als eenigen anderen dag. Je zoudt toch niet een vrouw willen trouwen die je evenzeer vreest als haat?" „Haat en vreest?" vroeg hij op plagerigen toon. „Nu, dat zijn een paar woorden, die mistress Marjorie Birley maar liever niet herhalen moest! En ik denk, dat zij omtrent dat ééne althans wel van opvatting veran deren zal". „Ik wil je niet trouwen!" riep zij weer en nu met groote heftigheid. „Dan zou ik mij nog eerder uit het venster werpen en zóó den ingaan!" „Je zult niet den dood ingaan, Marjorie, integendeel, je zult nog vele jaren leven en mijn gehoorzame vrouw zijn. Maar op het oogenblik zal ik daar niet verder over pra ten. Ik wilde je alleen maar op de hoogte brengen van de eer, die ik je morgen zal aandoen". Hij trad het vertrek door, maar hield steeds den blik op haar gevestigd, tot hij in den hall nog in zichzelven prevelde: „Mijn gehoorzame vrouw! Mijn gehoorzame vrouw!", zoo zeker voelde hij zich immers van de overwinning. Priscilla moest het arme, snikkende meis je terug leiden naar haar kamer, waar zij nog enkele dagen gevangen zou blijven en dit nu zelfs nog zonder den troost van Ja- net's sympathie! Zij viel op de knieën naast de breede ven sterbank en bad onstuimig: „O, Heer, zend Hugh tot mij. Hugh! Hugh! Wie zoh mij anders redden van dien verschrikkelijken man!"

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7