tBüweniand fJijdscficiflen e A ••iLEVERTR/ Jeugdlectuur De eerste Nederlandsche kunstijsbaan is Zaterdag te Amsterdam geopend met groote wedstrijden. Een overzicht tijdens de 1500 meter tusschen A. v. d. Scheer en S. Heiden liiiBilllllllliii HET N. V. V. PETITIONNEMENT, Ruim 35 van de meerder jarige bevolking teekende. BRUTALE BEROOVING TE AMSTERDAM, Dame enveloppe ontrukt. met inhoud DIEVENBENDE ONTMASKERD. Te Meppel. Door een bouwondernemer verloren. SAMENVOEGING VAN ZAANGEMEENTEN. [DRAI5ltlAvAN\ftLKEriBURG'S-' i.mrwARDErr EEN MOEDER LAAT HAAR KINDEREN STELEN. DE STERRENHEMEL 28 NOV.—4 DEC. 1934, 20 h MT. ZUID De bekende houtzaagmolen de .Tweeling" te Westzaan, die Zaterdag door onbekende oorzaak tot den grond toe afbrandde. De ruïne DE NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJCENTRALE. Inlevering van vee. De Nederlandsche Veehouderijcentra le maakt bekend, dat in de week van 9 tot 15 December a.s. op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gege ven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden: Maandag 10 December: Alkmaar 8 10 v.m. bij de Doorbraak. Donderdag 13 December: Schagen 810 v.m., veemarkt. Zaterdag 15 December: Hoorn 911 v.m. bij abattoir. Prijzen en voorwaarden als vorige week, voor zooveel betreft de gewone levering. De prijzen, welke voor aan tubercu lose of para-tuberculose lijdende dieren zullen worden betaald, zijn met ingang van Maandag 10 December als volgt vastgesteld: Klasse A plus 28 cent per K.G. Klasse A 25 cent per K.G. Klasse R 22 cent per K.G. Klasse C 19 cent per K.G. In de klasse C min vallende dieren zul'en ook nu weer per stuk worden ge waardeerd. De Nederlandsche Veehouderijcentrale geeft de leden van erkende Rundertu- berculosebestrijdings-organisaties drin gend in overweging, alvorens hun aan- giftekaarten voor de aanbieding van aan tuberculose lijdende dieren in te zenden, overleg te plegen met het be stuur van hun bestrijdingsorganisatie. Zulks in verband met een nadere uit eenzetting welke door de Nederlandsche Veehouderijcentrale te dezer zake aan de bedoelde besturen is toegezonden. De aangifte-kaarten, welke verkrijg baar zijn bij de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organi- saties moeten vóór Zaterdag 1 Decem ber 1934 zijn ingezonden bij de Geweste lijke Landbouw-Crisis-Organisaties, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. De minister van sociale zaken, prof. Slote- maker de Bruïne, heeft zich bereid verklaard heden het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en een dele gatie van de hierbij aangesloten vakbonden te ontvangen, teneinde het petitionnement voor betere werkloozenzorg in ontvangst te nemen. Dit petitionnement luidde: Aan de Neder landsche regeering. Ondergeteekenden, allen Nederlanders, boven 21 jaar, dringen er in verband met den grooten nood onder de werkloozen bij uw regeering op aan, spoe dig maatregelen te treffen tot: 1. Verhooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen. 2, .Verhooging der percentages, in het bij zonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. 3. Verstrekking van een toeslag op de uit- keeringen gedurende de wintermaanden. 4. Verstrekking op ruimere schaal van kleeding en dekking aan de werkloozen. 5. Ruimere beschikbaarstelling van goed- koope boter en beschikbaarstelling van goed- koope aardappelen. 6. Hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. Handteekeningen werden in 745 van de 1076 in ons land bestaande gemeenten inge zameld. Het totaal aantal bedraagt 1.556.747 zijnde ruim 35 pCt. der meerderjarige bevol king. Dit is het grootste resultaat tot nog toe ooit met een petitionnement in ons land bereikt. In Zeeland, Limburg en Noordbrabant werden in het geheel 141.920 handteekenin gen bijeengebracht, in Friesland 116.764, in Amsterdam 187.358. Toen een dame, die gisteravond op de Cein tuurbaan te Amsterdam in een winkel inkoo- pen had gedaan, op haar fiets stapte, werd zij geruimen tijd gevolgd dóór een jong- mensch, dat eveneens een rijwiel bereed. In de Koningslaan gekomen, kwam hij naast haar rijden en, haar aansprekende, deelde hij haar mede, gezien te hebben dat zij in den winkel een gulden te weinig van het wissel geld had terugontvangen. De aangesprokene had het geld in een enveloppe gedaan, die zij niet had weggeborgen. Zij stapte van haar fiets om zich van de bewering van het jongmensch te overtuigen. Laatstgenoemde griste haar op hetzelfde oogenblik de enve loppe, die een bedrag van 4.75 bevatte uit de hand en ging er vandoor. De dame ont moette even daarna een agent, wien zij1 een vaag signalement van den dader kon opge ven. Wel vertelde zij, dat hij op een fiets reed, die de aandacht trok door het vele nik kel. De agent ging op onderzoek uit en mocht op den Willemsparkweg gekomen het genoe gen smaken, daar een jongeman aan te tref fen wiens fiets veel overeenkomst had met de door de bestolene gegeven beschrijving. Aan gezien de wielrijder bovendien geen licht op had, hield de agent hem aan en bracht hij hem over naar het bureau Overtoom. De da me, wier adres was genoteerd, werd op het bureau ontboden. Zij ontdekte in den arres tant onmiddellijk den man, die haar beroofd had. De enveloppe was niet op hem bevon den, wel het bedrag van den inhoud. Na zijn verhoor is hij achter slot en gren del gezet. De gemeentepolitie te Meppel is in samen werking met die te Staphorst en Ruinen een dievenbende op het spoor gekomen, welker leden alles wat van hun gading was, stalen en daarna te gelde probeerde te maken. Het begon met sigaren en chocolade en daarna probeerden de dieve hun slag te slaan door portemonaaies met geld uit winkels en van particulieren te stelen, wat verschilende male lukte, Van rijwielen werden 'belastingpiaatjes en lantarens gestolen. Tot slot begon men den handel in vuur wapenen en patronen. Te Ruinen kochten de jongens, zij zijn 16 tot 19 jaar oud, twee 'revolvers maar namen meteen een horloge Weg. De wapenhandelaar bemerkte dit en deed aangifte bij de politie, die hen in ver hoor nam. Daarbij kwam nu de wapenver koop aan het licht. Bovendien bleek, dat ook te Staphorst ongeoorloofde handel in vuur wapenen en patronen plaats vond. Bij huis zoeking aldaar kwamen een geweer en een revolver voor den dag, benevens ongeveer 3000 patronen. De leiding van de diefstallen berustte bij een jongen van 17 jaar uit Meppel. Thans zijn drie jonge mannen in arrest gesteld. Voorts is tegen den verkooper van vuurwa penen en patronen te Ruinen en Staphorst proces-verbaal opgemaakt. 20.000 VERMIST. Zaterdagmorgen heeft een bouwonder nemer uit Heemskerk bij de politie te Haarlem aangifte gedaan, dat hij Vrijdagavond tus schen half 5 en 6 uur zijn portefeuille, in houdende 20,000, wat naamkaartjes en pa pieren was kwijtgeraakt. Om half vijf Vrij dagmiddag had hij het geld in Heemskerk ontvangen en in zijn portefeuille geborgen in zijn overjas. Per taxi ging hij naar de pont te Velsen, vanwaar hij per autobus naar Haarlem reed. Op het Soendaplein in Haar lem stapte hij uit en wandelde naar de Flores- straat waar hij 10,000 moest betalen voor gekochten grond. Ten huize van den bewoner kwam hij tot de ontdekking, dat hij zijn por tefeuille kwijt was. Onmiddellijk keerde hij terug naar Heemskerk, vermoedende dat hiji de portefeuille bij het wisselen van kleeding in de bouwkeet had gelaten, doch tevergeefs. Zaterdagavond half tien werd 'bij de politie te Haarlem aangifte gedaan door een bewo ner van de Floresstraat, dat in zijn voor tuintje een portefeuille was gevonden. Enkele naamkaartjes zaten er nog in, doch het geld is nog steeds niet gevonden. Naar aanleiding van de ontslagvrage van den heer D. Hellema als burgemeester van Zaandijk, zal, naar wij vernemen, het Comité tot samenvoeging van Zaangemeenten zich tot den minister van Binnentandsche Zaken wenden, met het verzoek voor deze functie geen definitieven opvolger te benoemen, zoc- lang de kwestie der samenvoeging van Zaan gemeenten nog hangende is. Het comité stelt den minister voor. desnoods een tijdelijk bur gemeester te benoemen hetzij door de com binatie secretaris-burgemeester, dan wel door burgemeesters van aangrenzende gemeenten deze functie te laten waarnemen Het comité doet deze voorstellen met des te grooter vrijmoedigheid, nu gebleken is dat de raad van Wormerveer zich zonder dis cussie tot een meer logische gemeente- indeeling in de Zaanstreek heeft uitgespro ken en het college van burgemeester en wet houders .van Krommenie zijn raad ook tot samenvoeging adviseert Voorts is er alle reden om aan te nemen, dat de raden ran Zaandam, Zaandijk, Koog aan de Zaan, even eens het samenvoegingsplan zullen steunen. Mede in verband met de onderstelling dat oe burgemeesters van Zaandam en Koog aan de Zaan bij het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd het volgend jaar eveneens zul len aftreden, wordt de minister er op ge- attendeerd dat hier door combinatie belang- rijke bezuinigingen kunnen worden ver kregen. De politie te Kerkrade heeft aangehouden vrouw H. wegens medeplichtigheid aan win keldiefstallen. Haar kinderen van 8 en 11 jaren nam zij mee de winkels binnen en de kinderen ontvreemdden de goederen, terwijl zij met het personeel stond te praten. Alsof er niets gebeurd was verlieten Man de vrouw en de kinderen den winkel. Het is zelfs ge beurd, dat de vrouw een der kinderen uit de school ging halen om gezamenlijk naar Heerlen te gaan en daar op de marlet allerlei zaken te stelen. Tijdens een huiszoeking zijn tal van goederen van diefstal afkomstig ge vonden. „Op den Uitkijktijdschrift voor het chr. huisgezin. Het nieuwe als altijd uitstekend ge ïllustreerde nummer opent met een artikel, waarin ds. J. D. Boerkoel de bloedige ge beurtenissen in October bespreekt: den moord op den koning van Joego-Slavië en den burgeroorlog in Spanje. T. B. Sloter vertelt van de uitvinding der naaimachine. Drs. Kok trekt te velde tegen de moderne astrologie. Dr. J. van Zuylen schrijft over iet gedagelijksch leven in Groenland. Mr. Schut schrijft over een vonnis inzake de huwelijkswetgeving en meent dat er niet veel reden is om zich voor een wijziging warm te maken. Drs. H. Smilde geeft een beschou wing over het genre „schelmenromans". Drs. W. Bleeker schrijft over wind en vlie gen. Mr. A. Vreeken bepleit wijziging van net strafwetboek ten opzichte van drankge- br-uik. J. Wijtzes vertelt van het verzet van het oude bij- en ongeloof in het Romein- sche rijk tegen het christendom. R. Vedder staat stil bij het belangrijke werk, dat ver richt is door de drie geleerden, die den No belprijs voor de geneeskunde hebben verwor ven. In „Van grootheid en verval" vertelt drs. Jan Koksma van het Oera-Lindaboek, waarover ook reeds in het vorige nummer een artikel is opgenomen. Van J. C. van Kerkhof een populair-wetenschappelijk arti kel over ultramicroben en bacteriophagen. Tante Oriet door C. Asscher—Pinkhof, Uitgave Gebr. Kluitman. Het is een bijzon der mooi gezinsleven, waarvan de schrijfster in dit fraai uitgegeven werkje vertelt. Tante Griet is geen tante met een bril op en met een breikous, maar een meisje van de H.B.S., die een getrouwde zuster heeft en daardoor tante wordt van een tweeling. Tante van een tweeling te zijn is iets heel bijzonders, voor al als men zelf nog op de schoolbanken zit en de „tante" krijgt dan ook heel wat te hoo- ren. Tante Griet is een aantrekkelijk verhaal en een zeer toepasselijk St. Nicolaas-cadeau. Niet alleen meisjes van de H.B.S., maar ook moeders zullen er nog menig gezellig uurtje mee zoek kunnen brengen. Voor wie van Christelijke jeugdlectuur houdt, heeft de Uitgeversmaatschappij J. M. Bredee te Rotterdam een serie alleraardigste boekjes in den handel gebracht. De bandjes zijn in zachte kleur gehouden en de boekjes zien er op het oog zeer aantrekkelijk uit. Natuurlijk staat de inhoud geheel in het toe ken der Christelijke opvoeding. Zoo ver scheen in deze serie b.v. Van twee kindertjes en een konijntje, door E. W. van 't Hoff— ter Hoeve, de geschiedenis van Kees en Mientje, die in de duinen verdwaald waren, omdat zij achter een wild konijntje aanlie pen, een boekje geschikt voor kinderen van 5 tot 8 jaar. De kleintjes schuilen voor een zie gespaard mo- -h weer onweersbui en bidden, dat zij gen worden, waarna alles goede keert. Herman van Cxfon, door Franehva wm plaatjes van Irme vertelt voor kinderS van 11 tot 13 jaar van een jongen j» van school gaat en bakkersknechtje worX Kinderen van dezen leeftijd zeilen het groote spanning lezen. In deze serie verschenen nog eentge dere werkjes, namelijk De Waterreus (foZ P. A. de Rover, dat bekroond werd met den eersten prijs van de prijsvraag 1934 VoZ Christelijke jeugdverhalen. Verder Wending, door Gina van Weethm dat den derden prijs kreeg g* Wint, door C. de Koning, een alleraS digst boek voor jongens van een jaar of fi» Van Rietepit en Janneman, door D. Mei. kens-van der Spiegel; Dolf, door d^üÈi schrijfster en Een zacht antwoord, door j Ernst, een boekje voor kinderen van 6 totb jaar. Ouders, die hun kind goede Christelijk lectuur willen geven, kunnen uit de# y£. zameling een keus doen. Bij Valkhoff Co. te Amersfoort scheen De Kale Kikker, door A. J. SandA met teekeningen van Harmsen van Beek. is de geschiedenis van Mimi, een klein meis je, die eiken nacht een wonderlijken droom heeft, welke droomen alle bij elkaar behoo, ren. Zij droomt van een lammetje, een sijsj. een kikker en van nog veel andere dieri' waarmee zij des nachts allerlei avontu^ beleeft. Er worden heele feesten gearrjj, geerd, waarop de dieren van het bosch L. schijnen en langzamerhand blijkt, dat ha*T lievelingsdieren betooverde prinsen en prin sessen zijn, die op wonderlijke wijze weer bij hun ouders in Afrika terug gebracht worden Een alleraardigst sprookjesverhaal, waa» mee de kleintjes zich zeker zullen amuseeren. Bij Gebr. Kluitman te 'Alkmaar verscheen De verlaten Kampong, geschreven doo» Duco Wilkens, een zeer spannend boek voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaren. Dj inlander Pa Wiro vertelt van dichte oerwt*. den bij de 'kampong, waar hij geboren is en de schrijver en diens vriend Frans besluiten zijn, Missie, de trouwe hond, Amat, het zoontje van Pa Wiro en nog tien kampong, mannen. Wiro's oudste zoon, die soldaat ge. weest is, gaat mee om de geweren schoon te maken. Die geweren zijn wel noodig en al spoedig wordt er een krokodil mee geschoten en als de inlanders de maag van het dier opensnijden, vinden zij daarin een ringetjes en twee armbandjes. Boeiend vertelt de schrijver van de donkere nachten en van de tijgers, die rond het kamp sluipen en bijzon» der spannend is het verhaal als een troep wilde runderen komt aanstormen en ieder zijn heil in de boomen moet zoeken. Door hel heldhaftig optreden van een der expeditie» leden wordt de stier, die de troep geleid heeft, gedood en dan gaat de tocht weer ver. der en komt men ten lange leste in de kam. pong waar Pa Wiro als klein inlandertje^. speeld heeft. Het goud wordt gewaden, maar, door Pa Wiro's bijgeloof zal meiVi eerst na zijn dood mogen gebruiken. Dittn nog veel meer spannende avonturen worden in dit aardige boek beschreven. Het jonge volkje zal er zeker met belangstelling van kennis nemen. Een bijzonder mooi en tevens leerzaam boek is dat van Wouter Hulstijn, namelijk Reizen van dr. Overal, een keurig gebonden werk, dat door Gebr. Kluitman te Alkmaar wordt uitgegeven. Dr. Overal is niet alleen overval, maar hij weet bovendien overal iets vanaf, voornamelijk van treinen, booten, vliegmachines, motoren en allerlei machine» riën en uitvindingen, die heden ten dage in het bedrijfsleven en verkeersleven toepassing vinden. Zoo spreekt hij in dit bode o.a. over een rit op een locomotief, een autotocht, een tocht met een sleepboot op de Noordzee, hij neemt zijn jeugdige vrienden mee in de machinekamer van een Oceaanstoomer en onder den waterspiegel en brengt ze vervol gens op de Samoa-eilanden, door de Sahara en bij de Eskimo's Daarna laat hij de jon gens vliegen, bespreekt de Pelikaanvlucht de Uiver was bij het verschijnen van dit boek nog niet beroemd voert ze mee in een luchtschip, bespreekt vuurspuwende bergen en steenkolenmijnen en besluit met een reisje naar de maan. Er valt voor jongens «n ook voor ouderen heel wat te leeren en heel wat te genieten van een zoo populair geschreven boek op technisch en geogra- phisch terrein. Vele platen en verduidelijken de teekeningen sieren den tekst. Ster 3» grootte, of kkiM* Wettelijk Ingeschreven bi| het Ster v/d 2' grootte. Bureau Vd Induatrieelen *Ster%l«gr. OflLKJPf Eigendom onder No. -lMeJJ.wep 642 2 2 U EERSTE KV. ©WIE MAAN Cl LAATSTE KVMXIlER W NIEUWE MAAN Sterretijd 0 h 28 min. VENUS© MARS© JUPITER Q SATURNU5 van een aantal der helderste sterren zÖ" In drukletters vermeld zijn de namen in schrijfletters geteekend. van de sterrebeelden; de eigennamen I Dit kaartje is maanloos.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8