j I* 'fzovwciaal Hieuws Zoo zijn er 18 sprekers geweest. De eerste 6 hadden in totaal een half uur gepantominiseerd, evenals de volgende 6, doch in die tijd is ook een zanghui de gebracht. Een pantomime. De 'aatste 5 acteurs vroegen slechts een kwartier. Houd er den moed maar in! „GEYS" EN ZIJN VRIENDEN WEER TERIJG. Een hartelijke ontvangst. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. DE „OEHOE" SLOEG OP HOL. DE „UIVER" WEDEROM VERTROKKEN. Geneeskundige brieven Narcose. Chloroform, aether en chlooraethyl. Pupilreactie. Andere methoden. Beëindigen van de narcose. POLITIE STOPTEEKENS Pluimveeteelt. Over gekleurde lichtstralen en röntgen stralen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Tunnel onder het IJ. WINKEL. NOORDSCHARWOUDE. CHR. BOND VAN HARMONIE- EN FANFAREGEZELSCHAPPEN IN NOORDHOLLAND. zooveel, dat de zang en het gejuich afge leid werden naar stillere dreven. Gouverneur Van der Hoek, als derde gaf het dadelijk op, zich voor de zaal verstaanbaar te maken Hij wendde zich alleen tot het viertal en naar gebaar en mimiek te oordeelen, heeft hij hun vriendelijke dingen gezegd. Onder hen, die het tooneel hebben be klommen, waren slechte en goede spe lers, dragers van bekende en onbekende namen, menschen van een gebaar en zoo nu en dan een open mond en stillen in den lande, die eigenlijk excuus schenen te vragen, dat zij waren verschenen en wier lippen bewogen gelijk van een ko nijn, dat sla eet. Doch één bleek een ras-acteur, ge knipt voor de pantomime. Dat was de heer Van Strijp. In hem is een Bouw meester van het stille spel verloren ge gaan. Hij beklom het tooneel, deed zijn mond open, stak de duim van één hand op, stak de duimen van twee handen op en schudde de bemanning de handen. Dat was duidelijk! Het succes over weldigend. Eere zij hem! En het publiek bleef in de stemming. De heer Van Baaien, acteur nummer 8, werd het onverwelkbare „Houd er den moed maar in" toegezongen toen hij Parmentier c.s. niet alleen met gebaren toesprak. Een onbekende riep als eenig verstaanbare taal uit, dat hij zijn rede zou inslikken. Dit ontketende zulk een lawaai van vreugde, dat Concordia op zijn fundamenten schudde. In groote stilte is de zang met bege leiding van de gamelan aangehoord en het daverende applaus bij het slot toon de, dat het publiek bij al zijn roerig heid en afkeer voor deftigheid, de zin tot onderscheiden niet verloren had. Deze uiting van bewondering lag de aanwezigen. Ten slotte hebben Parmen tier en zijn metgezellen voor de micro foon gesproken om te bedanken en het werd plotseling rustig in de zaal. Wat zij te vertellen hadden, daar ging de belangstelling wel naar uit. De avond is alles dooreen genomen, een groot succes geweest, zij het ook langs andere wegen dan bedoeld was. Mogelijk heeft het viertal wat tegen de huldiging opgezien, toujours perdrix is ook niet prettig, doch zouden zij van Batavia niet een aangename herinnering mee nemen De onwil van het publiek om officieele redevoeringen aan te hooren, moet hun toch even binnenpret hebben gegeven, al hielden zij zich doodernstig en deftig. De avond is een typisch Hollandsche uiting van vreugde geworden. Een Hol lander houdt in zijn hart niet van vor men die spontaniteit aan banden leggen. Hij loopt door, dwars heen over alles, wat zijn uiting van vreugde in den weg staat. Er zullen ongetwijfeld menschen zijn, die zich geërgerd hebben. Ten onrechte, want al was de beleefdheid soms verre, de oprechtheid van de betooging liet geen twijfel en wat was de avond eigenlijk anders dan een betooging, dan een brengen van hulde aan de men schen, die de Uiver zijn wonderlijke tocht hebben doen maken? Hedenochtend is de bemanning van den verongelukte „Panderjager" Geys- sendorfer, Asjes en Pronk met de Genua-expres in den Haag aangekomen. Precies op het vastgestelde uur stoom de de trein onder den kap en weldra zag men het lachende gezicht van Geys- sendorffer en daarnaast Asjes en Pronk voor één der coupé-ramen. Eenige oogenblikken later verlieten zij den trein en het was een ontroerend oogen- blik, toen Geyssendorffer als eerste door zijn bejaarde vader en moeder omhelsd werd. Daarna volgden natuurlijk tal- looze begroetingen van allerlei zijden. Van de K.L.M. werden drie groote kran sen overhandigd en de bemanning om de schouder gehangen. Buiten het sta tion werden zij door een groote menigte verwelkomd. Zij begaven zich hierna naar hotel „des Indes". Hier werden zij opnieuw door eenige honderden per sonen verwelkomd en toegesproken. De „Pelikaan" is op uitreis te Medan geland. De „Oehoe" is te Djask geland. De K. L. M.-machine, die een motor aan boord had voor de „Havik" die met mo- torpech te Djask is blijven zitten, heeft het traject AmsterdamDjask, waar waarvoor zij Dinsdagmorgen is vertrok ken, dus wel zeer snel afgelegd. Hedenmorgen om 7.33 uur is de „Uiver" met post en passagiers vertrok ken. Zooals bekend, vliegt de „Uiver" naar Bagdad, waar post en passagiers aan de „Oehoe" zullen worden overge geven. De „Uiver" keert daarna weer naar Amsterdam terug. Voor deze reis hebben drie passagiers geboekt. In mijn vorigen brief heb ik aangegeven hoe men op steeds volmaakter wijze pijn, spe ciaal bij operaties, kan vermijden door in spuiting van bepaalde stoffen op een of andere plaats in het verloop der pijngelei- dende zenuwen. We zullen nu de tweede mogelijkheid om het pijngevoel te onderdrukken in haar ont wikkelingsgang nagaan; d.i. dus de methode waarbij de hersenen zelf zoodanig verlamd, vergiftigd of althans uitgeschakeld worden, dat we ons de pijn niet meer bewust kunnen worden. Daarvoor wordt de patiënt in nar cose gebracht, dat is als het ware met een kunstmatigen slaaptoestand te vergelijken. Bij den normalen slaap is het pijngevoel ook reeds verminderd, maar verschillende in vloeden kunnen ons uit dezen slaap wekken en ook een poging om tijdens dezen nor malen slaap iemand te opereeren zou op een groote mislukking uitloopen. Hierbij zou zooveel pijn in onze hersenen arriveeren, dat we wakker zouden worden en bovendien zouden verschillende hinderlijke reacties of reflexen optreden. Bij de algemeene narcose werd tot voor enkele jaren vrijwel uitsluitend gebruik ge maakt van stoffen die in gasvorm met de lucht worden ingeademd. Aan den tandarts Morton uit Boston komt de eer toe, samen met den. chirurg Warren voor het eerst een grootere operatie te hebben verricht met be hulp van aether-narcose. In het jaar daar op werd in 1848 door Simpson uit Edinburgh voor dit doel gebruik gemaakt van een andere stof, n.1. chloroform. Aan het gebruik van beide stoffen zijn voor- en nadeelen verbonden. In den loop der jaren is men er steeds meer in geslaagd de nadeelen tot een minimum te reüuceeren. In 1896 is door Lotheisen een derde middel aangege ven, n.1. het chlooraethyl, terwijl ten slotte na 1910 met stijgend succes ook gebruik ge maakt wordt van het lachgas, dat reeds in 1800 door Davy was ontdekt. Chloroform, aether en chlooraethyl worden dus met de lucht ingeademd. Een bepaalde hoeveelheid van de te gebruiken stof wordt op een narcosekap gekracht en deze wordt op het gelaat (voor mond en neus) geplaatst Voor geregelde bijvulling in de kap moet natuurlijk trouw worden gezorgd. We ver zoeken nu den patiënt rustig te ademen. De aefher om deze stof nu verder maar als voorbeeld te nemen komt in de longen, passeert den longwand en wordt opgeno men in het bloed, langs de bloedsbaan wordt het zenuwstelsel bereikt. Het is alsof aller eerst de hersencellen zich trachten te ont worstelen aan den verlammenden invloed van den aether. Dit uit zich dan doordat eerst een prikkelingstoestand of excitatie- phase kan optreden, waarin de patiënt op zeer geringe prikkels abnormaal heftig kan reageeren Daarna vaak trouwens ook zonder dat deze toestand optreedt valt de patiënt in slaap. Geeft men een te groote hoeveelheid dan kan het leven bedreigd worden. Scherpe en deskundige controle kan daarom tijdens een narcose niet worden gemist. Allereerst moe ten ademhaling en pols worden nagegaan. Deze beide functies moeten rustig en regel matig blijven. De meest bruikbare methode om na te gaan of een patiënt voldoende doch niet overmatig in narcose is, bestaat in het na gaan van de pupilreactie. In het midden van het gekleurde vlies, dat we in ieder oog gemakkelijk zien de Iris of het regen boogvlies bevindt zich een ronde opening, de pupil. Hierdoor dringen de lichtstralen ons oog binnen om ten slotte op den achter wand van het oog, het netvlies, in te wer ken. Zoodra de hoeveelheid licht, dat in het oog komt, toeneemt wordt de pupil nauwer In schemering en duisternis wordt de pupil weer grooter. Dit Veranderen van de groobe van de pupil onder invloed van vermeerde ring of vermindering van de hoeveelheid licht noemen wij de pupilreactie. Brengen wij nu iemand in slaap door een narcoticum dan treden gemakkelijk te controleeren ver schijnselen aan de pupillen op. Eerst wordt de pupil grooter of wijder dan normaal, maar het lichtreflex blijft aanwezig. Daar na, bij toenemende inwerking van aether of chloroform, wordt de pupil weer kleiner met behoud van de reflex. Wordt de hoeveelheid voor het betrokken induvidu te groot, dan wordt de pupil weer veel grooter en is de reflex bovendien opgeheven. Op binnenval lend licht wordt de pupil dan dus niet weer kleiner. Het is een klemmende aanwijzing om de narcose te onderbreken om het lichaam in de gelegenheid te stellen weer in evenwicht te komen. Het is de dankbare taak van een narcotiseur om in het algemeen van aether of chloroform juist zoo weinig te geven, dat het doel bereikt wordt met vermij ding van gevaar. Ook hier geldt het gezegde: overdaad schaadt. Aan deze narcose door inademing van de daarvoor in aanmerking komende stoffen zijn soms bezwaren verbonden. Bij bepaalde ziektetoestanden van hart of longen kunnen deze bezwaren zelfs onoverkomelijk worden. Bovendien vinden vele patiënten het ook psychisch een zeer onpleizierige en hinder lijke wijze van doen. De kap op den neus maakt dan onrustig of de geur van chloro form of aether werkt beklemmend. Daarom heeft men vele jaren lang gezocht naar een anderen weg waarlangs iemand voldoende diep in slaap gebracht kon worden. De weg die hiervoor dan direct in aanmerking komt is de weg langs den endeldarm. Het is reeds lang bekend, dat men via de aarsopening b.v. vocht in het laatste gedeelte van den darm kan brengen en dat dit vocht dan dooi den darmwand heen in het bloed kan worden opgenomen. Op dit beginsel steunt de z.g. rectale narcose. Reeds in 1847 heeft de be roemde Pirogoff aether-narcose langs het rectum toegepast. De methode bleek toen niet te voldoen en werd dus weer verlaten Dumont in 1906 en Arnd in 1908 probeer den het opnieuw,* echter wederom zonder bruikbaar of navolgbaar resultaat. Met de bereiding van het avertine werd in 1926 de mogelijkheid opnieuw geboren de rectale narcose toe te passen. Deze stof de che mische samenstelling is triboomaethylalco- hol is bereid door Willstatter en Duis burg en de chirurg Kischner heeft in 1929 er voor het eerst zijn ervaringen over gepu bliceerd. Deze ervaringen deden zien dat er ongetwijfeld aan deze methode groote voor deden verbonden waren, doch dat er ge varen bij aanwezig waren die men eerst moest leeren vermijden voor en aleer alge- heele toepassing ingang kon vinden. Duide lijk is gebleken, dat vooral de doseering met groote nauwkeurigheid moet worden be rekend en dat een zeer geringe overdosee- ring levensgevaar met zich mede kan bren gen. Verschillende personen hebben een ver schillende hoeveelheid avertine noodig ter verkrijging van het gewenschte resultaat en ter vermijding van ernstige gevaren. Ver schillende factoren moeten te voren bekend zijn. Dan kan met behulp van een bepaalde formule de gewenschte hoeveelheid worden berekend. Daarom is bij spoedoperatie deze methode niet te gebruiken. Heeft men te voren gelegenheid alle fac toren rustig te overwegen en de formule dus nauwkeurig te berekenen, dan verdiént deze rectale avertine-narcosc inderdaad de volle belangstelling der chirurgen. Men behoeft dan niet tot eiken prijs met deze narcose alleen zijn doel te bereiken. Het schijnt in tegendeel het beste met een minimale hoe veelheid een z.g. basis narcose te bewerkstel ligen en zoo noodig tijdens de operatie met een geringe toevoeging van aether of chloro form langs den ademhalingsweg de narcose de gewenschte intensiteit te geven. Een van de zeer groote voordeelen van deze methode is, dat de patiënt op de ziekenkamer in slaap kan worden gebracht, terwijl hij in rustig gesprek is met den narcositeur. Het spuitje met avertine wordt in het rectum gebracht en ineens valt de patiënt in rustigen slaap. Daarna wordt de patiënt naar de operatie kamer gebracht en zoodoende worden alle voorbereidende maatregelen aan het oog en de psyche van den patiënt onttrokken. Di; is voor de gemoedsrust van vele patiënten van onschatbaar voordeel. Deze kunstmatig verkregen slaap duurt verscheidene uren. Daarna ontwaakt de patiënt op rustige en haast normale wijze. Ook hierin wint deze methode het van de inhalatienarcose. Soms kan het gewenscht zijn de narcose eerder te beëindigen. Men is er tegenwoor dig in geslaagd door inspuiting van een be paalde stof ook dit te bereiken. Zoo heeft zich naast de oude en beproefde methode van inhalatie-narcose in de laat ste jaren op vruchtdragende wijze de rectale avertine-narcoe ontwikkeld. Voor chirur gische ingrepen die slechts enkele minuten duren, is er nog een andere mogelijkheid naar voren gekomen. Hiervoor is de avertine slaap, die immers verscheidene uren duurt, in het algemeen ongewenscht. Een andere stof evipannatrium -- biedt hier uitkomst, Deze wordt rechtstreeks in het bloed inge spoten, in den vorm van een intraveneuze injectie. Men bereikt daarmede een slaap die omstreeks 15 minuten duurt. Deze evi pannatrium is te prefereeren boven het vroe ger gebruikte pernocton, omdat hierbij de slaap weer veel langer duurt. Is de ingreep geschied en wenscht men om een of andere reden den slaap weer eerder te onderbreken, dan kan dit weer worden bereikt door een coramnie-injectie. We zien uit dit alles dus, dat ook op dit gebied in den allerlaatsten tijd belangrijke vorderingen te boeken zijn geweest. Ook buiten de chirurgie kan het noodig zijn bepaalde patiënten de rust van den slaap deèlachtig te doen worden. Vooral bij bepaalde onrustige zenuwpatiënten kan dit vraagstuk op bijzondere wijze aan de or de komen. Ook hier kan rectale toediening van rustbrengenae stoffen noodig zijn. Hier vindt vooral het chloralhydraat toepassing Bij andere geestesstoornissen kan het nood zakelijk zijn verscheidene dagen tot weken achtereen een patiënt bijna voortdurend in slaap te houden. Dit brengt niet alleen rust voor den patiënt en de omgeving; er kan bovendien een werkelijke genezing door ont staan en optreden in gevallen waar men vroeger, zonder zulk een slaapkuur, veel machteloozer tegenover stond. De bekende firma Horrmann-la Roche heeft een bruik bare stof hiervoor in den handel gebracht, het somnifeen. Liefhebbers van scheikun dige samenstellingen zij hier onthuld dat somnifeen een oplossing is van de diaethyl- amine zouten van diaethyl en diproparyi barbituurzuur; het is maar gelukkig dat de gewone medicus hiervoor in de plaats van somnifeen kan spreken! Dit middel kan bij slapeloosheid in bepaalde gevallen met suc ces worden toegepast. Een voorgeschreven aantal druppels kan dan worden ingenomen. Spuit men ongeveer 2 kub. c.m. tusschen de spieren in of intraveneus, dan valen zelfs onrustige drukke zenuwpatiënten snel in een rustigen slaap. Aan Klasi komt de verdien ste toe deze stof te hebben toegepast voor het bereiken van een slaapkuur gedurende langeren tijd. Dit is geschied omstreeks 1920. Deze stof is hiervoor verre te verkie zen boven toediening van opium of morphi- ne-preparaten, welke vroeger ook wel reeds voor hetzelfde doel zijn gebruikt. Zijn gun stige ervaringen hebben ook in ons land na volging gevonden en ongetwijfeld is dit middel en deze kuur bij de behandeling van verschillende zenuwpatiënten als een belang rijke aanwinst te beschouwen. Zoo zijn er ook in psychiatrische inrichtingen nieuwe mogelijkheden in den laatsten tijd ontstaan die het aspect ervan langzaam maar zeker hebben gewijzigd en waardoor ook voor de bewoners dezer ziekenhuizen hoopvoller kan sen naar voren komen. Er zal te gelegener tijd nog wel eens gelegenheid bestaan hier op nader de aandacht te vestigen. Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren nadert. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a -e Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. Teneinde den invloed van het licht na te gaan werden in 1932-33 toornen van 70 jon ge hennen blootgesteld aan licht van vel schillende kleur in hokken die geen daglicn krijgen. Het gekleurde licht straalde 24 uui per etmaal op de kippen. De resultaten wa ren als volgt wat betreft de leg m b/j maand. _A... Van 1 Aug. tot 16 Jan: 1 wit licht 70.5, 2. rood licht 78; 3. geel licht 69.9, 4. blauw licht 56. Toom 2 met rood licht legde het grootste aantal eieren, toom 1 en 3 waren nagenoeg gelijk, doch de toom met blauw licht bleet ver achter. De resultaten komen overeen mei die van Bissonette, die de proeven met spreeuwen genomen had. Het langstralige roode licht werkt op de hypotphysis en zet daardoor den eierstok aan, het blauwe licht met zijn korte stralen werkt juist tegenover gesteld schadelijk op den leg. Dan dus voortaan rood licht gebruiken voor onze kippen? Dat zou niet best zijn, zooals de volgende proef van 1934 weer leert. Bij de proef van 1932-33 zaten de kippen steeds in het hok, dat geen daglicht ontving, doch allen het gekleurde kunstlicht. Ze konden dus als het ware de lichtstralen niet ont wijken. In 1933-34 nu liet men het daglicht ge woon toe en belichtte de hokken 's avonds met het gekleurde kunstlicht. Wat bleek nu? De kippen onder de roode lampen wilden met geen geweld 's avonds op stok gaan. Ze kropen overal weg, op de val nesten, onder de mestplanken, overal waar ze de onaan gename roode stralen maar ontgaan konden. Verder trok in deze toom kannibalisme op en niet minder dan 84 der kippen werden min of meer daardoor aangetast. Wat leeren ons dus nu deze proeven? Voorloopig heö- ben ze meer wetenschappelijke dan prakti sche waarde, maar gebleken is wel, dat de oude theorie, dat de verhoogde leg na ver lichting door de verhoogde voedselopname komt, onjuist is. Als men 14 uren licht gaf, doch slechts 10 uren gelegenheid tot eten en drinken bereikte men hetzelfde resultaat bij deze proeven. De proeven over het roode en het blauwe licht worden voortgezet en daar zullen we na dit winterseizoen later wel meer van hooren. Nu we toch over bestraling bezig zijn en zoo erg wetenschappelijk aan den gang zijn, wat voor een keertje ook wel eens interes sant is, wil ik meteen proeven op kippen met een heel ander soort stralen bespreken, n.1 met X stralen. Van de X stralen is het be kend, dat zij door het lichaam heendringen en daarbij bepaalde weefselcellen aantasten, zelfs dooden kunnen. Van deze eigenschap heeft men ook gebruik gemaakt voor de ge nezing van gezwellen in het lichaam. Nu werken de X stralen ook in op de cellen van de geslachtsklieren, vandaar dat men ge probeerd heeft op deze manier hanen te kapoeniseeren. Nu is het goed, dat we de vorige maal wat over hormonen hebben ge hoord en zoo ongeveer weten wat ze in Het lichaam doen. Welnu, de groei van de kam van hanen, die heel eigenaardig opgebouwd is uit aller lei weefselcellen met zeer veel bloedvaten, berust op de werking van een hormoon dat door de geslachtscellen afgescheiden wordt. (Ook de ontwikkeling der hanenveeren berust op dat hormoon, evenals vele andere eigen schappen van den haan). En nu durf ik al weer een stapje verder gaan, het hormoon wordt niet alleen in het bloed afgegeven door de klieren, doch vanuit het bloed kan het de nieren passeeren en in de urine terecht komen. De wonderbaarlijkste proeven neemt men tegenwoordig met hormonen die met uit urine van mannelijke of vrouwelijke dieren haalt, waarbij weer groote verschillen zijn te constateeren in de urine van drachtige en niet-drachtige dieren Maar we hebben het nu over kippen of lie ver gezegd hanen en weten dus nu dat de eigenaardige kam en veerenvorming en an dere afwijking van kapoenen berusten op het feit, dat de geslachtshormonen niet of onvol ledig gevormd worden. Spuit men dan ook kapoenen in met mannelijke geslachtshormo nen uit urine dan gaat de kam direct ontwik kelen en ontwikke en zich verder allerlei ha nen-eigenschappen. Als men nu haantjes met X-stralen be werkt worden speciaal de geslachtscellen die de hormonen vormen aangetast, vandaar dal men door middel van bestraling met X-stra len hanen zonder operatie kapoeniseeren kan. Bij varkens is dit trouwens beter gelukt dan bij hanen, want de hanen kregen wel kapoen eigenschappen maar tevens bleken andere cellen van het lichaam aangetast te worden zoodat de dieren in groei achterbleven Bij verdere proeven werden de dieren op een leeftijd van zes weken bestraald met ver schillende hoeveelheden z.g. Röntgen-eenhe- den vanaf 1750 R.E. tot 2700 R.E. toe. Toen ze 22 weken oud waren werd van deze hanen de buikholte geopend en werd onderzocht, in vergelijking met de normale hanen, in hoe verre de ges achtsklieren veranderd waren. Daarna werd de buikholte weer dicht gehecht en hield men de hanen aan voor verdere on derzoekingen. Het bleek nu dat de klieren van normale hanen ongeveer 12 bij 4 m m. groot zijn, doch bij de bestraalde hanen ver achtergebleven waren in groei en niet groo ter dan 2 tot 4 bij 1 tot 2 m.m. waren. De kammen en kinlellen der bestraalde hanen bleven k.einer dan normaal en allen verloren het vermogen om te kraaien. Dit is dus weer een interessant verschijnsel. In tegenstelling met geopereerde hanen, echte kapoenen dus, behielden de bestraalde hanen hun typische hanenveeren en bleve«i ook in groei achter. Uit deze proeven blijkt dus dat bewerking van haantjes met X-stralen teneinde ze te ka poeniseeren nog niet goed gelukt is. Zulke onderzoekingen zijn van veel belang, vooral voor Duitscnland, waar men geen operatie meer mag verrichten op dieren die niet be wusteloos gemaakt zijn. Het gewone kapoe niseeren is daar dus door de wet verboden en als men eerst alle haantjes stuk voor stuk onder narcose moet brengen wordt de ope- ratie erg bemoeilijkt. Uit deze artikelen over hormonen en aller- lei stralen zien we inmiddels wel dat er hard gewerkt wordt om allerlei interessante pro blemen op kippengebied op te lossen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. In de Woensdag voortgezette vergadering van Provinciale Staten van Noordholland werden de geloofsbrieven onderzocht van den heer W. de Boer (V.D.) die daarna ge ïnstalleerd werd. Ged. Staten aan 't woord. Dan werd de behandeling der begrooting voortgezet en was het woord aan Gedepu teerde Staten. Mr. M. Slingenberg zette het verloop van de conversie der provinciale leeningen uit een. Binnen korten tijd is geen nieuwe con versie te verwachten van de 4 pCt. leeningen tot een bedrag van 31.759.000. Is het oogenblik tot conversie in de toekomst gun stig dan zullen Ged. Staten paraat zijn om alsnog van zeven millioen de rente te ver- lagen. Het voordeel der conversie bedraagt voor deze begrooting 111.031. Spr. schetste de crisis-moeilijkheden en kwam tot de werkloosheidsbestrijding. Ged. Staten spreken uitdrukkelijk tegen de bewering, dat de provincie niets heeft gedaan voor de werkverschaffing. Het we genplan geeft zeer veel arbeid en het vraagt in het geheel ruim 86 millioen, waarvan in de vier jaar die achter ons liggen 21 mil lioen verwerkt zijn. Er is geen provincie, die zooveel doet. Het Kanalenplan vraagt ook groote loon bedragen. Zeven millioen gulden is er noo dig, waarvan een millioen verwerkt is. In 1933 hebben 19 gemeenten provinciale bijdragen ontvangen. Ten aanzien van de plannen van een tun nel onder het IJ en onder het Noordzee kanaal te Velsen deelde spr. mede, dat de provincie wel degelijk belang ziet in deze objecten. Ged. Staten hebben er wel een en ander over gelezen, maar officieel weten ze van niets. Komen er uitgewerkte projecten ter tafel, dan zal het college zeker daadwer kelijke belangstelling laten blijken. De heer Miches (s.d.) beantwoordde eeni ge vragen betreffende de volksgezondheid. In de voortgezette vergadering werden de replieken gehouden. Aan de orde kwamen daarna de begroo tingen van de provinciale ziekenhuizen, wel- ke na debat z.h.s. goedgekeurd werden. Ook de begrooting van het wegenfonds werd z.h.st. goedgekeurd. Heden komen de bedrijven aan de orde. Door B. en W. is benoemd tot ambtenaar, belast met de uitreiking van vervoigmgs- sfukken (deurwaarder) de heer H. Velthuijs, dienaar van politie alhier. Aanbesteding Langedijker Warenhuis. Door het architecten-bureau Kakes te Zaandam werd Dinsdag aanbesteed het wederopbouwen van het Langendijker waren huis. Ingekomen waren voor het metsel- en timmerwerk 13 inschrijvingen. Hoogste was J. de Vries te Zuidscharwoude voor f 9681, laagste W. Gilties te Broek op Langendijk voor 6896 Het bouwen werd aan laatst genoemde opgedragen, het schilderwerk aan K. de Vries en D. Dirkmaat te Noordschar- woude. Bovengenoemde bond kwam in verga dering bijeen te Hilversum en de bijeenkomst werd door den heer v. d. Wal te Amsterdam op de gebruikelijke wijze geopend. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dai thans 19 afdeeiingen zijn aange sloten. Het financieel verslag van den penning meester sloot met een batig saldo van f 34.16L1. Door de afdeeling Krommenie werd ver slag gedaan van het concours daar ter plaatse, welke rekening s'oot met een batig saldo van f 4.91. Bij monde der afdeeling Andijk werd mee gedeeld dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Geen op- of aanmerkingen werden gemaakt op het beleid van het bondsbestuur. In de gehouden bestuursverkiezing werden ch. heeren v. d. Wal te Amsterdam, Spaander te Krommenie en Huizinga te Bloemendaal herkozen. Een voorstel van het bestuur om dit niet 2 leden uit te breiden, vond algemeen bijval, zoodat gekozen werden de heeren Cnossen te Haarlem en Broer te Andijk. Naar aanleiding van gehouden besprekin gen door het bestuur werd besloten als bond een contract aan te gaan met B. U. M A. Iedere vereer.iging kan dan zooveel concerten per jaar geven als zij wil. zonder dat meer dere auteursrechten verschuldigd zijn. Besloten werd in 1935 op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag concours te doen houden en wel te Alkmaar. Aangaande een voorstel der afd. Texel om voor de verplichte nummers wat meer chr. muziek te kiezen, werd opgemerkt, dat zulks voor de lagere afdeeiingen misschien zou gaan, maar voor de hoogere afdeeiingen is het beslist ondoenlijk. Toegezegd werd in deze met de jury in overleg te tijden. Betreffende een voorstel der afd Haarlem om elke vereeniging, die aan de marschwed- strijd deel neemt een verplichte marsch te geven, werd goedgevonden, het prae-advies van het bondsbestuur op te volgen, hetwelk in

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10