DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het huwelijk tusschen prins George en prinses Marina. ^Buitenland EEN SCHITTEREND SCHOUWSPEL Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 282 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 29 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Prins George De avond voor het huwehik. In dc Westminster Abbey. Prinses Marina De huwelijksplechtigheid. Terug naar het paleis. Waf vandaag de aandacht trekt De hertog en de hertogin op reis. DE POLITIE IN HET SAARGEBIED. DE PRESIDENT VAN BOLIVIA GEVANGEN GENOMEN. ALKMAARSCHE COURANT. Het was niet slechts een koninklijk huwe lijk tusschen George, den hertog van Kent, oen jongsten zoon van den koning en konin gin van Engeland en prinses Marina van Griekenland, maar het was een der grootste gebeurtenissen van dezen aard in Eurooa sinds vele jaren een gebeurtenis, die sinds vele weken het onderwerp van gesprek in alle kringen heeft uitgemaakt. Plechtigheden als op dezen dag zullen nog lang leven in de herinnering van hen, die zoo gelukkig waren er getuige van te zijn. Welk een pracht werd ten toon gespreid in de koninklijke stoeten tusschen het Buc kingham Palace en Westminster Abdey - dat statige gebouw, dat de tempel is van zoo veel romantiek in de geschiedenis van Enge land. 6 Het was inderdaad een gebeurtenis, die de harten ontroerde van de millioenen, die zich verdrongen in de feestelijk versierde straten om slechts een glimp te kunnen opvangen van het jonge paar. De route, welke tusschen het paleis en de abdij werd gevolgd, was een gloed van kleu ren. Vlaggen van alle naties hingen van de gebouwen, vele honderden extra-vlaggen- stokken waren op de daken en aan de boven ste vensters der huizen bevestigd; de tri bunes, welke op de open plaatsen waren op gericht, waren blauw geschilderd, omdat de beroemde Parliament Square tegenover de Abdij een schilderij was van blauw, rood en goud. In de historische Whitehall wapperden duizenden gekleurde vlaggetjes van een aan tal Venetiaansche masten ter hoogte van dertig voet, terwijl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat omvangrijke bloemversieringen met slingers van anjers, groen en sleutelbloemen in alle nuances, wa ren opgehangen. De politie-autoriteiten hadden bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Niet alleen waren ongeveer achtduizend man op straat, doch om te voorkomen, dat iemand in staat zou zijn moeilijkheden te veroorzaken uit een venster langs de route, hadden zij lijsten laten opmaken van de toeschouwers, die kamers of vensters langs de route hadden gehuurd. Maar in deze mooie omlijsting viel niets meer op dan de uniformen van de soldaten levendige klateringen van kleuren, ge mengd met schitteringen van zilver als licht pijlen op hun uniformen. Slank, onbeweeglijk als standbeelden stonden zij aan eiken kant van de rou'e, welke gevolgd werd. Zij hadden de bewonde ring van de honderdduizenden toeschouwers, die op sommige plaatsen tien of meer rijen dik stonden. Velen van hen, die in de ach terste rijen stonden, konden niets of slechts weinig zien, doch toch bleven zij staan als bewijs van hun eerbied voor de leden van het Koninklijk Huis. Speciale maatregelen wa ren genomen om driehonderd invalide oud strijders in staat te stellen de Koninklijke stoeten te zien voorbijtrekken. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld, voordat de proces sies begonnen. Voor den dienst in de Abdy waren ongeveer 1800 uitnoodigingen ver zonden Om een vlot verloop te verzekeren was de Abdij verdeeld in afdeelingen, elke afdeeling met een letter. Elke plaats was ge nummerd. Reeds gisteravond was Londen in verband met het Koninklijke huwelijk van heden ge heel in feeststemming en verdrong zich in het Westend en Westminster een zoo dichte menigte in de straten, dat het verkeer er ernstig door werd belemmerd. De kooplieden met feestartikelen en souvenirs maakten goede zaken en alle restaurants en de meeste bioscopen, gevuld met een vroolijk publiek, bleven open tot 3 uur vannacht. Reeds te middernacht stelden de nieuws- In een schitterende omlijsting van pracht en praal, waarin de majestueuze plechtigheid van het godsdienstig ceremo nieel op superbe wijze verbonden was aan de praal van den Staat, is heden het huwelijk tusschen prins George en prinses Marina gesloten. De belangstelling van de zijde van het publiek was enorm groot. Reeds gisteravond zochten duizenden een goed plaatsje in dc nabijheid van het koninklijk paleis en van de kerk, en onder hen waren er, die tot de voor naamste burgers van Londen behooren. Prins George gaf gisteravond aan een aantal vrienden nog een „afscheids-vrijge- zellen-feest" en woonde daarop met zijn bruid en hun beider naaste bloedverwanten een tooneelvoorstelling bij. gierigen zich langs den weg op, die de bruidsstoet zou volgen, teneinde zeker te zijn van een goede plaats. Velen hadden vouw stoeltjes en dekens meegebracht. Onder de genen, die op deze wijze zich van een goede plaats voor het Buckingham-Palace wilden verzekeren, bevonden zich zelfs vele dames en heeren in avondtoilet. De Koning en de Koningin gaven in Buc- kingham Palace een soiree, die werd bijge woond door ongeveer 1500 gasten. De Her tog van Kent zelf verzamelde bij wijze van vrijgezellen-afscheid een aantal van zijn naaste vrienden aan een rustig diner, dat eveneens in Buckingham-Palace werd gege ven. Na afloop begaf hij zich met Prinses Marina, Koningin Mary en de modeer van de bruid naar een theater in het Westend, waar de Koninklijke gasten de voorstelling bijwoonden en luide werden toegejuicht. Tegen het aanbreken van den dag werden de rijen menschen, die zich een plaats langs den weg hadden gekozen om de bruidsstoet af te wachten, dichter. De mist, die sedert verscheidene dagen boven Londen heeft ge hangen, was opgetrokken. Slechts boven de Thames hing een lichte nevel. Bij het naderen van den tijd der plechtig heid bereikte de spanning bij de menigte haar hoogtepunt. Men rekte zich uit om de Koninklijke optochten te zien passeeren en een luid gejuich barstte los, toen bekend werd, dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de Westminster Abbey Langzaam reden zij, geëscorteerd door cavalerie in groot tenue, langs de ontzagge lijke menigte aan weerszijden van de route, voortdurend luide toegejuicht. Wellicht nog luider waren de toejuichin gen voor Prinses Marina, toen zij met haar ouder Prins en Prinses Nicholas het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zij een schilderij van gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid gezien; zij had de harten der Engelschen gewonnen. De onstuimige toejuichingen van de hon derdduizenden langs den weg, toen de auto van de Prinses passeerde, is onvergetelijk. Mannen, vrouwen en kinderen er waren duizenden kinderen schenen al het andere voor dit oogenblik vergeten te zijn. „Marina, Marina"!, schreeuwden zij tot dat hun stemmen heesch waren, en al dien tijd antwoordde de Prinses met een lieve glimlach. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hertog van Kent. vergezeld door zijn oudsen broer, den Prins van Wales, het St. James-palace, voor zijn laatste rit als vrijgezel. Groot, slank, flink, gekleed in marine-uni form, scheen hij den volmaakten bruidegom Zijn gelaat stond in een lach bij het aan schouwen van de enthousiaste menigte. Hij zag eruit als de gelukkigste man ter wereld De eerste Koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den Koning en de Koningin, die begroet werde ndoor vele Koninklijke gasten en de hooge geestelijken. Toen alle gasten zich bij den ingang hadden verzameld, traden de Koning en de Koningin het kerkgebouw bin nen en begaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het was een indrukwekkend oogenblik. Alle pracht, in de Abdy aanwezig, was ten toon gesteld. Aan den anderen kant stond het wit gedekte altaar, waarop het schitte rende gouden vaatwerk van de Abdij was ge plaatst, met terzijde de Aartsbisschoppen, Bisschoppen, kerkelijke hoogwaardigheids bekleders en Koninklijke gasten. Sinds vele jaren had Londen niet zoovele Koninklijke persoonlijkheden bijeengezien als vandaag. Met Koning George en Koningin Mary zaten bij het altaar de Koning en de Koningin van Denemarken, de Koning en de Koningin van Noorwegen, Prins Karei van België, Prinses Paul van Joego Slavië, een zuster van Prinses Marina, de graaf en gravin Toerring, haar andere zuster en zwa ger, Prins Waldemar van Denemarken, Prins George van Griekenland, Prinses Maria van Griekenland en de Groothertog en Groothertogin Cyril van Rusland. In de stoelen van het koor zaten de leden van het kabinet, oud-ministers, de leden van het parlement, dislqmat?n, ambassadeurs en gezanten o.w. de Nederiandsche gezant jhr mr. R. de Marees van Swinderen en andere geprivileerde gasten. De meesten van hen waren, evenals de andere heeren onder de gasten in de Abdij, in avondtoilet. Dit is de eerste maal, dat aan gasten was toegestaan een Koninklijke huwelijksplechtigheid in ge woon avondtoilet bij te wonen. Aan de plechtigheid werd nog meer luister en kleur bijgezet door de tegenwoordigheid van Koning George's „Honourable Corps of Gentlemen-at-Arms" in hun scharlaken en gouden uniformen, met hun witte pluimen en door de Yeome of the Guard. Eenige minuten nadat de Koning en de Koningin het kerkgebouw waren binnenge treden, arriveerde de bruidegom, die plaats nam bij de treden naar den kansel om daar op zijn bruid te wachten. Naast hem stonden de Prins van Wales en de Hertog van York, die in overeenstemming met de gewoonte bij Koninklijke huwelijken, optraden als zijn begeleiders. Het groote moment wa sechter de aan komst van de bruid kort daarop. Aan de groote westelijke ingang van de Westminster Abbey werd zijn ontvangen door den deken dr. Foxley Norris, den kanunnik van de Westminster en andere functionnarissen van de Abdij. Daar ware ook de acht bruids meisjes. Prinses Juliana, de Nederlandsche Koninklijke gast bij deze huwelijksplechtig heid. Prinses Irene van Griekenland, Prin ses Katherine van Griekenland, Grootherto gin Kira van Rusland. Prinses Elisabeth van York, Prinses Eugenie van Griekenland, Lady Iris Moutbatten en Lady Mary Cam- bridge, de 10-jarige achternicht van Konin gin Mary. Alle bruidsmeisjes waren gekleed in.een japon van witte crêpe, doorweven met een dunnen zilveren draad en droegen houquet- ten van kleine witte rozen, bijeengehouden door een zilveren lint Zij vormden een uit stekenden achtergrond voor de bruid. Toen deze onder het hocge baldakijn, welke boven de ingang was aangebracht uit haar auto stapte, ontsnapte een kreet van bewondering aan de duizenden toeschouwers. Nooit tevo ren zagen zij een gelukkiger bruid. Toen zij een oogenblikje op de trede bleef staan, straalde zij van geluk. Haar japon was van witte zilverbrocaat. waarop in zilver een Engelsche roos was ge borduurd en zij scheen het tamelijk sombeie portaal van de Westminster Abbey te ver lichten. Zonder ceintuur reikte de nauwslui tende japon tot de knieën, waar zij wijder werd en in een kleine sleep eindigde. De lan ge witte mouwen hadden zilver lamé kap pen en van de schouders af hing een onge veer 4'A meter lange sleep, eveneens van wit zilverbrocaat en afgezet met zilverlamé. De Prinses droeg een sluier van prachtige antieke kant, een familiebezit, dezelfde sluier, die haar moeder Prinses Nicholas bij haar huwelijk droeg. Een diamanten tiara, die fonkelde en schitterde als duizenden lichtjes, kroonde haar hoofd en zij droe een bouquet van sneeuwwitte lelies. Aan den arm van haar vader, Prins Nicholas trad zij de Abdij binnen, gracieuse- lijk gevolgd door de bruidsmeisjes. Op de treden naar den kansel voegde de Hertog van Kent zich bij zijn bruid, waar na de huwelijksplechtigheid een aanvang nam. In tegenstelling met de imposeerende praal buiten was de dienst in de kerk zeer eenvoudig. Het huwelijk werd op de gewone wijze, waarop zulks in de Engelsche kerk ge schiedt, ingezegend. Toen de deken van de Westminster Abbey de gebruikelijke vermaningen voorlas, kon men in de kerk een speld hooren vallen. Nie mand wenschte ook maar een enkel woord te missen van hetgeen de deken zeide en zijn stem kon tot in alle boeken van het gebouw duidelijk worden verstaan. Daarop volgde het indrukwekkendste mo ment van de geheele plechtigheid, de inzege ning van het huwelijk door de Aartsbischop- pen van Canterbury en York. Zoowel de bruid als de buidegom schenen een beetje zenuwachtig, maar elk spoor daarvan was verdwenen, toen zij elkander trouw en gehoorzaamheid zworen. Duidelijk klonken hunne stemmen. De eenvoudige ring, gemaakt van goud uit een mijn in .Wales, werd gezgend en de Hertog schoof hem om den vinger van zijn bruid. Zij waren man en vrouw. Een gemengd koor van zeventig stemmen, bestaande uit het koor van de Abdij, het koor van de Koninklijke Kapel en vertegen woordigers van het koor van de St. Georges Kapel in Windsor zong vervolgens een psalm. De voorzanger van de Westminster Abbey Rev. Cyril Armitage zong de smeekbeden, waarna het jonggetrouwde paar zich naar het altaar begaf, waar de Aartsbisschop van York de overige gebeden las. Van het altaar sprak de Aartsbisschop van Canterburyy den Hertog en Hertogin van Kent toe en gaf hij hun zijn kerkelijke zegen. Nadat het „God save the King" en een hymne, speciaal gecomponeerd voor de plech tigheid waren ten gehoore gebracht, begaven de Hertog en de Hertogin van Kent zich met hun familieleden naar de kapel van St. Edward the Confessor, achter het groot altaar. Daar lagen op een eikenhouten tafel de twee registers, die moesten worden ge- teekend. Het eerste register, geteekend door de bruid en den bruidegom en de voornaam ste getuigen bij de plechtigheid, was het ge wone register, dat volgens de wet vereischt is om door de betrokken personen te worden geteekend en dat in het archief van de West minster Abbey wordt bewaard. Het tweede register is van grootere betee denis. Het is bekend, als het Koninklijk Register en wordt altijd gebruik bij Konink lijke huwelijken, doopplechtigheden en an dere bijzondere gebeurtenissen Het bevat de hanclteekeningen van nagenoeg alle ko ninklijke persoonlijkheden van Europa van de laatste 160 jaar. Het register is zêer om vangrijk en wordt veilig opgeborgen, in het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in Whitehall. Nadat de registers waren geteekend begaf het jonggetrouwde paar zich met de leden van het koninklijke gezelschap door de wes telijke uitgang van de Abdij naar buiten, ge volgd door de processie van geestelijken, ge kleed in schitterende roode gewaden. Buiten stond de auto voor het jonge paar gereed; eerst stapte de bruid en daarna haar echtgenoot in. Toen de auto, geëscorteerd door caval- lerie, zich in beweging zette om terug te rij den naar Buckingham Palace, steeg een luid gejuich uit de menigte op. Hoeden werden in de lucht geworpen en het scheen alsof de menigte buiten zichzelve van vreugde was. De terugweg naar het Buckingham Pa lace leidde langs een anderen, langere route, om zooveel mogelijk menschen in de gelegen heid te stellen het koninklijk paar toe te juichen. Het enthousiasme langs de met vlaggen versierde straten was enorm. Onmiddellijk nadat de Hertog en Herto gin en de andere leden van het Koninklijk gezelschap in het paleis waren teruggekeerd, werd in de particuliere koninklijke kapel een Grieksch-orthodoxe godsdienstoefening ge houden. De dienst, die een strikt particulier karakter droeg, werd geleid door den Griek- schen Aartsbisschop te Londen Dr. Strino- poulos Germanos, die geassisteerd werd door twee priesters en twee dekenen. Het was een schilderachtige plechtigheid in deze kapel. De bruid en bruidegom droe gen brandende waskaarsen en volgden den priester die hen voorging in het Allerhei ligste van de Kapel, terwijl hij wierook offer de en een psalm zong. Na een korte toespraak van den Aartsbis schop over het huwelijk stelde hij aan bruid en bruidegom de vraag, of zij elkander trouw zworen. De woorden, waarbij het huwelijk verbon den werd verklaard, werden driemaal voor bruid en bruidegom herhaald,, waarna de Aartsbisschop ringen schoof om den ring vinger van den rechterhand van beiden. De ring, die aan den Hertog werd geschonken, werd op speciaal ontwerp van zijn echtge- noote vervaardigd. Deze gift is een integree rend deel van de huwelijksritus van de Grieksche orthodoxe kerk. Vervolgens dronken eerst de Hertog en Het huwelijk tusschen prins George en prinses Marina. (Dag. Overzicht). Brug bij Antwerpen ingestort; het aantal slachtoffers nog niet bekend. (Buitenland). De president van Bolivia gevan gen genomen. (Buitenland). Diefstal op een Amerikaansch schip. (Buitenland). Het Zuid-Slavische memorandum. (Buitenland). Arbeider te Hoensbroek door den trein gegrepen en gedood. (Binnen land). Weer een salarisverlaging van het spoorwegpersoneel. (Binnenland). Herziening tijdregeling? (Binnen land). Bedriegelijke bankbreuk te Al- blasserdam. (Binnenland). Arbeiderswoning te Vriezenveen afgebrand, jongetje overleden. (Bin nenland). Geijssendoiffer, Asjes en Pronk weer terug in ons land. (Luchtvaart). Rede van het Tweede Kamerlid Louwes te Stompetoren. (Land- en Tuinbouw). (Zie verder eventueel laatste berichten.) daarna de Hertogin driemaal uit eenzelfde beker. Na afloop-van dezen dienst werd in een van de statiezalen van het paleis een lunch geserveerd. Dit was een schitterende bijeen komst, bijgewoond door ongeveer honderd gasten, onder wie koningen, koninginnen, prinsesen, prinsessen en leden van buiten- landsche koninklijke families. In den namiddag reed het jonge paar in een rijtuig, getrokken door de beroemde Windsor-schimmels van Buckingham Palace naar het Paddington-station, vanwaar zij per trein naar Birmingham vertrokken. Naar het station werden zij begeleid door een es corte van de Life Guards en overal waar de Hertog en Hertogin passeerden, stonden weer duizenden langs den weg geschaard om hen toe te juichen. Te Birmingham zullen de Hertog en Her togin van York per auto naar Himley Hall gaan in Staffordshire, het verblijf van de Graaf van Dudley, waar zij het eerste ge deelte van hun huwelijksreis zullen door brengen. Himley Hall is een prachtig buiten verblijf in het hart van het Engelsche land schap. De huwelijksplechtigheid in de Westmin ster Abbey werd per radio uitgezonden. Op acht plaatsen waren microfoons opgehangen en toen de Hertog van Kent en zijn bruid hun huwelijksgeloften aflegde, werden hun stemmen over de geheele aarde gehoord. Nimmer tevoren waren te Londen zulke omvangrijke voorbereidingen getroffen voor een historische gebeurtenis als deze. Gedu rende de eerstvolgende dagen zal Londen de vroolijkste stad ter wereld zijn. Alle be perkingen betreffende den verkoop van ster ken drank zijn opgeheven en café's, restau rants, theaters en bioscopen zullen den ge- heelen nacht open mogen zijn. West End zal de eerstvolgende dagen schitteren in een zee van licht. Elk groot gebouw zal door schijnwerpers worden ver licht. Een Tsjechische, acht Engelsche en twee Noorsche politieofficieren zijn in het Saar- gebied aangekomen. Nederlanders en Italianen worden nog verwacht. Zwitserland weigert de Saarregeering po- litietroepen ter beschikking te stellen. Reuter meldt uit New York: De president van Bolivia, Salamanca, is door troepen gevangen genomen in de buurt van Chaco Boreal. Deze mededeeling is ontvangen van offi- cieele zijde te La Paz. Salamanca had zich naar den Chaco be geven om naar aanleiding van de jongste nederlaag van het leger van Bolivia een wijziging te brengen in het opperbevel van het leger.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1