VREEMDELINGEN IN AMERIKA. iBuitmCand £uchtuaact Qememtecaden Ernstig treinongeluk Een kijkje achter de schermen. De politie-order. Aan het verkeerde adres? TWEEDE KAMERLID STAAT TERECHT. De verduistering te Arnhem. OPLICHTING TE HOORN. Dezer dagen stond er een bericht in de krant omtrent een inval door de politie in een klein plaatsje van New Jersey, dat nog eens goed het licht deed vallen op een typisch Amerikaansche bijzonderheid. Fede rale ambtenaren hadden een wenk gekregen omtrent het smokkelen van een groote partij opium door een vrachtschip, dat een tijd geleden uit China vertrokken was. Boven dien was hun meegedeeld waar de buit was opgeslagen in een verlaten huis ergens aan den buitenkant van een plaatsje langs de kust van New Jersey. Dadelijk toog de politie op weg en vond op de aangegeven plek het huis, dat bewaakt werd door een reusachtigen neger met een paar revolvers in zijn riem en een viertal uiterst vriendelijke herdershonden. Het huis werd aan een on derzoek onderworpen en er was geen spoor van opium te bekennen. Maar een van de ambtenaren vond een verborgen luik in de vloer, brak het open en hier was een ingang naar een keldertje, waarin een tiental Chi- neezen in duisternis en vuil opeengepakt za ten. Licht en lucht kregen zij door een klein, zwaar getralied venster en midden op den vloer stond een pot rijst bij wijze van voed sel. Een trieste geschiedenis. Wie er binnenkomen. Tragische gevallen. Hartbrekende gevallen. 80 Gewonden ONGELUK OP VESUVIUS- SPOORWEG. Zeven dooden. WAAROM GEEN MONARCHIE? De graaf van Parijs is verbaasd. DEENSCH MOTORSCHIP VERMIST. DRIE DUITSCHE VISSCHERS OMGEKOMEN. STRAF VOOR HAMSTERAARS. Nazi's brengen serenade aan een „volksvijand". MUITERIJ OP FRANSCHEN MIJNENLEGGER. DE INGESTORTE BRUG BIf ANTWERPEN. Geen dooden. OPNIEUW TAIFOEN Bil FORMOSA. HULDIGING VAN DE UIVER- BEMANNING TE PARIJS. Toespraak van Jhr. Loudon. ZUID- EN NOORDSCHERMER. het koninklijk huis. Speciaal van foto's als de onderhavige is het eigendomsrecht renda bel te maken, zonder dat daarmede gehan deld wordt in strijd met de wenschen van het betrokken lid van het koninklijk huis. Op dezen grond vroeg pleiter den presi dent te bepalen, paal en perk te stellen aan het onrechtmatig achterhouden van de pla^ ten. De advocaat van de gemeente, mr. J. Coert Sr., legde een rapport van den hoofdinspec teur van de rivierpolitie, Riedijk, die daarin verklaarde, dat dien dag de uitdrukkelijke order was uitgegevenfotografeeren moet voorkomen worden. De beide gearresteerde fotografen ver klaarden, aldus het rapport, met het uitge vaardigde verbod op de hoogte te zijn ge weest, tenminste voor zoover den wal betrof. Onjuist zou het zijn, dat de politie de foto grafen voor de keus had gesteld, alle platen in te leveren, of den nacht in de cel door te brengen. Pleiter ontkende, dat de inbeslagne ming een gril van de politie zou zijn om haar macht aan de burgers te toonen. De kwestie was, dat de hofmaarschalk des middags den hoofdcommissaris had opgebeld en verzocht, te bevorderen dat geen foto's werden genO' men. Komend tot zijn pleidooi mertke pleiter op, dat de gemeente is gedagvaard en dat deze zaak niet in het minst spoedeischend is. Plei ter stelde zich op het standpunt, dat de poli tie uisluitend en alleen gehandeld heeft als rijkspolitie en niet als orgaan der gemeente. Bij al de door sprekers tegenpleiter opge noemde handelingen is er geen sprake van toezicht op de naleving van gemeentelijke verordeningen. Eischeres had dus het Rijk aansprakelijk moeten stellen. Pleiter ontken de echter dat er door rijksambtenaren on rechtmatige handelingen waren gepleegd; al het onbehoorlijke en onrechtmatige is ge schied aan de zijde van eischeres. Deze zaak is natuurlijk doorgezet, insi nueerde pleiter, om een voordeeltje te slaan uit een fotografie die niet genomen had mo gen worden. De rechterlijke macht is er ech ter niet om mee te werken aan zoo'n reclame campagne. Pleiter concludeerde tot afv-ijzing van de vordering der tegenpartij. Afdreiging In zijn repliek hield mr. Dijkstra staande, dat de politie de fotografen absoluut heeft gedreigd met misbruik van gezag. Alle Rot- terdamsche bladen hebben verslag van het gebeurde gedaan, en niet alleen de lezing weergegeven, zooals die door de fotografen was gedaan, maar nadat de hoofdcommissa ris in een onderhoud had medegedeeld, dat de bedoeling was geweest de fotografen angst aan te jagen. Trouwens aan spr. zelf had de politie meegedeeld, dat het dreigement was geuit. Pleiter betoogde voorts, dat de zaak wel spoedeischend was, omdat de pers een zeer dringend belang erbij heeft om onmiddellijk de beschikking over materiaal te hebben Bij dupliek heeft mr. Coert nogmaals be zwaar tegen de behandeling in kort geding gemaakt en geconcludeerd tot ontzegging van de vordering. De president zal 6 Dec. uitspraak doen. Het Arnhemsch gerechthof behandelde heden de strafzaak tegen het Tweede Kamer lid den heer J. J. W. IJsselmuiden, die door de Arnhemsche rechtbank werd vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde verduiste ring subs. heling, meer subs. bedrieglijke bankbreuk in zijn kwaliteit van secretaris- penningmeester van de voormalige Rijn- strandbak te Arnhem. De officier van justitie had destijds zes maanden gevangenisstraf geëischt. Na het getuigenverhoor eischte de procureur-generaal mr. Cnopius vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordee ling van verd. tot 2000 boete of dertig dagen hechtenis. Een inwoner van Hoorn stond gisteren voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens oplichting. Hij had een Haarlemsche juffrouw, met wie hij via een advertentie in kennis was gekomen, wijs gemaakt, dat hij een zaak wilde beginnen en geld noodig had. De juffrouw had hem 30 gegeven, doch het geld, noch de man ooit teruggezien. De officier van justitie eischte 1 jaar ge vangenisstraf. IS Tegen de bewering, dat pleiter den staat gedagvaard zou moeten heboen, voerde piei- ter aan, dat de organisatie van de poinie in Nederland, allesbehalve klaar is en maar al te graag wordt daarvan door den gezagsor ganen zelf gebruik gemaakt. PI. heeft overi gens geen enkel argument gehoord, waarom de gemeente-politie als rijkspolitie zijn opge treden. Trouwens, ware dit zoo, dat zou de hofmaarschalk toch wel een gebrek aan hiër archische kennis hebben geuad: ais inder daad de rijkspolitie zou zijn opgetreden, dan had de hofmaarschalk zich in verbinding moe ten stellen met den procureur-generaal bij het hof te Den Haag en niet met den hoofd commissaris van de politie op een vraag van pleiter: „Hebt u gehandeld op grond van in structie van het departement, van den procu reur-generaal of van de officier van justi tie?" geantwoord: Weineen, als gemeente politie kregen wij het verzoek van het hof om te bevorderen, dat er niet gefotografeerd zou worden. Mr. Coert: Als gemeente-politie zal er wel niet bij gezegd zijn. Mr. Dijkstra: Absoluut. Mr. Coert: Dan is er een misverstand in het spel. Mr. Dijkstra beriep zich voorts op een be paling in de gemeentewet, dal de burgemees ter voor de handhaving van de rust en ae openbare orde in de gemeente moet zorgen. De politie bij het vertrek van de prinses was er voor de handhaving van de openbar or de. De rijkspolitie was daar onbevoegd. Ten tvervloede wees pleiter er op, dat goed in oogenschouw moet worden genomen het verschil tusschen prefentieve en -cpr ve maatregelen. De politie heeft gefaald in het nemen van prefentieve maatregelen. Daarna is zij overgegaan tot het nemen van repres sieve maatregelen. Aan het falen konden zij niet het recht ontnemen platen in beslag te nemen en al die dingen te doen op een wij ze, die de wet geenszins toelaat. Zoo heeft men gehandeld, toen men zich bewust werd te hebben verzuimd met den wensch van H M. te doen eerbiedigen. Overigens vroeg pleiter zich af, welk leed en welke schade aan de persoonlijke vrijheid gebracht wordt door het nemen van foto's Als men aanneemt, dat de persoonlijkheid wordt belemmerd verbuigt men de wet toch wel heel sterk. Tenslotte, komende op de gezagskwestie, betoogde pleiter, dat de politie veel beter ge daan had, eischeres, die door een jarenlange practijk heen, een erkenden goeden naam had verworven, op te bellen, te erkennen, dat de fotografen haar te slim waren af geweest zoo immers heeft de politie het gezien^ al is het niet juist en in overeenstemming met den weneh van de koningin nadrukkelijk te verzoeken de foto's niet ter publicatie te distribueeren. De politie echter is geïrriteerd en zenuwachtig geworden door de door haar begane fout, en heeft er maar op los gesla gen, in dien zin, dat zij recht en wet heeft schade toegedaan onder het mom van ge- zagshandhaving. Men mag niet aannemen, dat dit in overeenstemming is geweest met den wil van diegene, die de wensch heeft ge formuleerd. Altijd heeft men het tegenwoor dig over gezagshandhaving en terecht, want er is dikwijls reden voor in dezen tijd; maar zij, die belast zijn met de uitvoering van dit gezag, ondermijnen het als zij handelen, ge lijk in dit geval is gebeurd. Een van de Chineezen, die Engelsch had geleerd in Shanghai, vertelde, dat zij al eenige weken in den kelder gevangen waren gehouden, totdat vrienden of familie den be dongen passageprijs zouden betaald hebben. In China waren een vijftiental aan boord genomen om Amerika binnengesmokkeld te worden de kosten per man zouden dui zend dollar zijn. Onderweg werden een paar ziek, die zonder vorm van proces overboord werden gezet. Eindelijk werd de Amerikaan sche kust bereikt, waar zij in het holst van den nacht in aardappelzakken gepakt op een vrachtauto werden vervoerd naar dit huis. Die de som gelds betaald hadden of hier lieten betalen werden losgelaten, de anderen bleven gevangen tot tijd en wijle zij ook aan hun verplichtingen hadden vol daan. En waarvoor? Om hier in een Chi- neesch restaurant of een wasscherij te wer ken, waar zij hun schuld met dubbeltjes tegelijk moesten afdoen en volgens de bere kening der beambten dikwijls van 20 tot 30 jaar zouden moeten zwoegen alvorens zij vrij man waren geworden. Het was maar een klein berichtje, maar het zegt genoeg en het geeft een klein be wijs van den smokkelhandel in vreemdelin gen, die niettegenstaande alle werkloosheid en achteruitgang van zaken toch nog in het ideale Amerika probeeren te komen gaat het niet met toestemming van de immi- gratie-overheid, dan maar op ongeoorloofde manier. Aan de twee zeekusten en aan de Canadeesche en Mexicaansche grenzen, bij elkaar tien duizenden kilometefs lengte, wordt zoo hard mogelijk in deze levende waar gesmokkeld en van Amerikaansche zijde wordt er natuurlijk zoo hard mogelijk tegen gevochten. Maar wat de smokkelwaar, wanneer het Chineezen of Mexicanen be treft, gewillig verduurt om heelhuids in het land van belofte aan te komen, is iets waar zelfs de immigratie-ambtenaar telkens op nieuw verstomd van staat. Niemand in Washington durft te schatten hoeveel vreemdelingen onwettig in dit lanu wonen, d.w.z. die hier binnengesmokkeld zijn, als tijdelijk bezoeker kwamen en niet meer teruggingen en vooral zeelieden, die van hun schip gedeserteerd zijn. Er behoo- ren veel Russen onder en zelfs veel film sterren in Hollywood, Duitsche vluchtelin gen voor het Hitlerregiem e.d. Niet allen kunnen gedeporteerd worden, wanneer de Immigratiediens* achter hun verblijfplaats komt. Een buitenlander, die hier vóór 1921 onwettig het land binnenkwam, geen von nis op zijn geweten heeft en blijven wil, kan zich bij Ellis Island gaan opgeven en daar alsnog rechtmatig ingeschreven wor den. Die hetzelfde deed tusschen 1921 en 1924 kan geen burger worden maar even min gedeporteerd hij is bij wijze van spreken een man zonder eigen land. Die na 1924 binnenkwam wordt gedeporteerd, wanneer hij ontdext wordt. Het vorige jaar werden er 20.000 het land uitgezet. Verder zijn nog twee andere groepen bui tenlanders in de termen vallend voor depor tatie: die verzoeken teruggestuurd te worden en die gestraft zijn voor een begane mis daad. Wat de eerste groep betreft, zegt de wet, dat een buitenlander, die binnen drie jaar geen kans heeft gezien behoorlijk zijn broodwinning te maken de regeering kan verzoeken op haar kosten teruggestuurd te worden. Iedere maand gaan er ongeveer vijftig van deze lieden van uit Ellis Island terug naar hun geboorteland armer aan geld, maar rijker aan ervaringen. Vooral sinds de laatste vijf jaar is deze afnvaag sterk toegenomen, zoo sterk, dat het de re geering een massa geld kost Voor de tv. r- groep zegt de wet, dat een builenlamLr, di nog geen vijf jaar hier is en een straf heeft ondergaan van meer dan een jaar of iemand, die twee straffen op zijn geweten heeft, automatisch in aanmerking komt voor deportatie. Wanneer hij uit de gevangenis ontslagen wordt, vindt hij een inspecteur van den immigratiedienst op hem wachten, die hem onverwijld naar Ellis Island biengt. De zaak wordt ingewikkelder, om niet te zeggen tragisch, wanneer de deporteerbare buitenlander met een Amerikaansche vrouw is getrouwd en in dit land geboren kinderen heeft. Deze familie kan niet gedeporteerd worden, maar dat maakt het feit niets min der erg. Niet alleen moeten de onwettig ver- blijvende buitenlanders hier voortdurend in angst voor ontdekking leven van de zijde der immigratie ambtenaren, maar zij, die binnengesmokkeld zijn of hun geheim aan anderen verraden hebben, zijn heel dikwijls het slachtoffer van de zwartste chantage. In vroeger jaren werden er ware klopjachten gehouden door de ambtenaren en waren de heeren zich zoo van hun macht bewust, dat zij ook het systeem toepasten van buiten- landsche vereenigingen, groepen en clubs een vaste cijns te laten opbrengen met de belofte hen met rust te zullen laten. Op een goeden dag werd in Brooklyn een inval gedaan op een groot bal van Finnen en Litthauers, waar de raiders al heel ver buiten hun boekje gingen en onrechtmatig tot een massa arrestatie overgingen. Dat was de laatste keer. Tegenwoordig zoeken de inspecteurs minder zelf op, maar wach ten af wat zich voordoet: een buitenlander, die in contact komt met de politie als de dader of als getuige, die een huwelijksver gunning aanvraagt of publiciteit in de pers krijgt. Maar het grootste aantal wordt ge pakt door verklikken. Eiken dag komen de noodige brieven op Ellis Island aan, waarin anoniem meegedeeld wordt, dat die en die daar en daar wonend ongeoorloofd in het land woont. Vooral sinds de malaise komt het meer en meer voor, dat werklooze bur gers uit jalouzie een man, die wel een baan tie heeft, verklappen aan de autoriteiten. Zelfs komen er brieven van buiten Amerika als onlangs van een Italiaansche moeder, die verzocht haar zoon terug te zenden, aangezien zij hem noodig had voor haar eigen levensonderhoud en zoonlief kwam ook force majeure terug. De problemen van deportatie zijn even talrijk als hartbrekend en ieder geval is weer anders. Vluchtelingen uit Rusland en Duitschland terugzenden naar een regiem waar zij vast en zeker de gevangenis in gaan zoo geen erger lot te wachten hebben, is een moeilijkheid op zich zelf, toch wordt geprobeerd een bevredigende oplossing te vinden. Zooals in het geval van een Arabier die in Ohio werd opgepikt en beweerde af komstig te zijn „acht dagen loopen van Aden", maar smeekte niet daarheen terug gezonden te worden, aangezien hij hier var- kensvleesch had lee-ren eten en whiskey drinken, zoodat zijn stam hem zeker de ooren en lippen zou afsnijden. Bij informa tie bleek 's mans bewering waar te zijn en hij werd naar een ander deel van Arabië gezonden. Maar de meeste moeilijkheden geven de Chineezen, omdat wij Westerlingen niet alleen geheel buiten hun taai en ge woonten staan maar zoo moeilijk onder scheid in Hn uiterlijk zien. Er bestaat een anecdote van een immigratie-inspee.eur, di* met zes Chineesjes op weg naar een schip, dat hen deporteeren zou. Op een gegeven oogenblik zag hij er nog maar vijf en kwam tot de conclusie, dat een weggeglipt was. Zonder zich verder te bedenken stapte de inspecteur de eerste de beste Chineesche waschzaak binnen, pakte den eerste den bes ten man achter zijn strijkijzer weg en mar cheerde het zestal aan boord. Geen der Oosterlingen had geprotesteerd en de in specteur had zijn zestal opdracht afgeleverd ook de waschzaak bekommerde er zich niet om en nam een anderen Wong Sing aan. Kapiteins van schepen met Chineesche stokers nemen zoo min mogelijk kans hun mannen te zien drossen, aangezien de maat- schapij een extra zware boete krijgt voor el- ken gedeserteerden Oosterschen schepeling en derhalve mogen zij niet gaan passagie ren. In de toekomst zal dit alles veranderen, want al mogen nu de deuren voor landver huizers gesloten zijn, Amerika is nog te wei nig bevolkt. In vergelijking met de dichtheid van bevolking in ons land zou Amerika in plaats van 125 m!'<oen zielen vijftien maal zooveel menschen*eten tellen en zelfs in deze tijden klcke^er stemmen van Ameri- kaanscne deskiasi' op landbouw en an der geb ed, dat V/ sr.vetten van de land rs een der oorzaken van de malai- o?-* -boon zij toestemmen dat hen Op het station Porta Susa van Turijn gistermiddag om 2 uur de sneltrein Milaan- Turijn bij het binnenrijden in botsing geko men met den autotrein van de lijn Turijn-— Aosta, die om 13 uur 50 van het centraal station van Turijn was vertrokken. Na de botsing vloog vrijwel onmiddellijk de autotrein, die geheel bezet was, in brand, met het gevolg, dat onder de inzittenden n paniek uitbrak, daar de uitgangen door wrakstukken waren versperd, konden de rei zigers slechts door de ramen den wagen verlaten. De sneltrein MilaanTurijn werd door de botsing niet ernstig beschadigd. Zoodra ae reizigers van den eersten schrik bekomen waren, namen zij deel aan het red dingswerk en trachtten de gewonde reizi gers uit den brandenden motorwagen te redden. De brandweer en het Roode Kruis waren onmiddellijk uit de nabije stad ter plaatse. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn door het weigeren van een wissel. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zouden 80 reizigers min of meer ernstig gewond zijn. De meesten konden echter, nadat eerste hulp was verleend, huiswaarts keeren. In de nabijheid van Napels is gisteren een wagon van den Vesuvius-spoorweg naar omlaag gegleden en verpletterd, waarbij vier personen werden gedood en twaalf ge wond. Van de gewonden zijn er later nog drie overleden, zoodat het totaal aantal dooden zeven bedraagt. Bij de overige negen gewonden bestaat nog steeds levensgevaar. Het ongeluk is geschied op de lijn, welke van het laagste kabelspoorstation naar het dal leidt. Vermoedelijk ten gevolge van het vochtig worden der rails door den mist, gleed de wagen met steeds grootere snelheid naar beneden, ontspoorde in een bocht, on danks het sterke remmen, waarbij hij tegen een paal der electrische geleiding botste en volkomen vernield werd. Onder de dooden bevinden zich een vreern- delingengids en een Fransch echtpaar, dat zich op de huwelijksreis bevond en in Tunis was gevestigd. Een redacteur van de „Petit Journal" heeft een onderhoud gehad met den graaf van Parijs, den zoon van den hertog van Guise, hoofd van het Maison de France en pretendent naar den Franschen troon, op de „Manoir d'Anjou" te Stokkel bij Brussel. De prins uitte zijn verwondering, dat er na de bloedige gebeurtenissen van 6 Fe bruari niemand in Frankrijk kon gevonden worden om de orde en de rechtvaardigheid giet elkaar in verzoeken. De politieke par tijen zijn slechts instrumenten in handen van de economische machten; een sterk gezag kan onafhankelijk zijn van die machten. De prins verkiest het koningschap groeit uit den wil van het volk en de persoonlijke vrij heden van het volk eerbiedigt. Hij is ervan overtuigd, dat het fascisme in Frankrijk niet gedijen kan en zegt dat hij den troon van Frankrijk niet zou bestijgen als daarvoor een dreppel bloed zou moeten vergoten wor den. Ten slotte verklaarde hij, dat hij den oor log verafschuwt en dat een regeering met een sterk gezag ook bij machte zijn zou om met Duitschland op vruchtbare manier te praten. Wat het herstel van de monarchie betreft, gaf de graaf van Parijs toe, dat de boeren en de arbeiders in Frankrijk zich daarvan afkeerigtoonen, en dat een monarchie, die uitsluitend steunen zou op de burgers, geen levensvatbaarheid zou hebben. Het motorschip „Helene" uit Gravensteen in Noord-Sleeswijk, dat zich onderweg be vond van Hamburg naar Aarhuus, is thans reeds 8 dagen over tijd. Men vreest, dat het schip met man en muis is vergaan. Drie visschers uit Ahlbeck, die gistermor gen vroeg waren uitgevaren, zijn in een zwaren storm geraakt die hun boot op slechts enkele honderden meters buiten de kust deed kenteren. Alle drie verdronken. De boot dreef later met de kiel omhoog aan land. Vijftienhonderd nationaal-socialisten waar van verscheidene met trommels en hoorns, hebben na een rondgang te hebben gemaakt, door het centrum der stad een betooging ge- houden voor het huis van den bankdirecteur Otto Lippold, een der vooraanstaande zaken lieden van Leipzig. De betoogers droegen doeken met zich me de met opschriften als „Lippold de Hamste raar", „De vijand van het Volk" enz. Voor het huis van den bankier aangeko men traden de trompetters naar voren en brachten de familie Lippold een „serenade". De voortdurend grooter wordende menigte werd daarop door eenige nazi-leiders toege- sproken en Lippold's misdaad tegenover het volk werd aan het publiek bekend gemaakt. Lippold werd beschuldigd van liet „hamste ren" van levensmiddelen en kleeding. Ofschoon hij een vermogen van 1.300.000 Mark bezat, had hij", zoo werd beweerd, „aan de propagandisten van het winterhulp- fonds welwillend 1 pond meel geschonken. De betooging werd besloten met den herhaal den uitroep „Heil Hitier" en Geen enkele onregelmatigheid deed zien voor en de menigte verspreidde zich even or delijk als zij gekomen was, in rijen van vier. Niettemin hebben verschillende bladen ver zocht, Lippold in verzekerde bewaring te stellen, „teneinde hem tegen de woede van iet volk te beschermen". Aan boord van een in Toulon voor anker liggenden Franschen mijnenlegger is volgens een bericht van de Paris Soir muiterij uitge broken. Een deel der bemanning klaagde over het slechte eten en weigerde hei voedsel in ontvangst te nemen. Een door den com mandant ingesteld onderzoek heeft tot resul taat gehad dat 22 man der bemanning voor het krijgsrecht zullen moeten verschijnen. Het blad voegt hieraan toe, dat het niet mogelijk is nadere bijzonderheden te ver krijgen over dit incident, dat op het oogen blik het onderwerp van gesprek vormt in Toulon. Omtrent het instortingsongeluk te Wille- broek bij Antwerpen wordt nader gemeld, dat thans is komen vast te staan, dat er geen dooden te betreuren zijn. Eveneens konden eenige menschen, die aan de brug waren blijven hangen uit hun hachelijke positie worden bevrijd. De schade wordt op millioen francs geschat. ve nu te laten gelijk zou staan met natio Jen zelfmoord- Volgens een radiobericht uit Taiwan woedt thans opnieuw een hevige taifoen bo- van de Philippijnen. In het Zuiden nadert hij reeds Rormosa. lal van schepen hebben noodseinen uit gezonden. De radioverbinding tusschen Taiwan en Luzon was De bemanning van de Uiver is te Parijs gistermiddag op hartelijke wijze gehuldigd. Parmentier, Moll, van Bruggen en Prins arriveerden om twee uur op Le Bourget met de Ekster, met welk toestel ook de heer A. Plesman, de directeur der K.L.M, uit Ne derland was meegekomen. Aangezien de aan komst van de Ekster op drie uur was be paald, ontbraken bij de ontvangst verschil lende officieele persoonlijkheden, die anders ongetwijfeld aanwezig zouden zijn geweest. De heeren werden verwelkomd door den commandant van het vliegveld, den heer Gi- randot, en eenige zijner officieren. Voorts was ter begroeting aanwezig de heer Labou- chère, voorzitter der Nederlandsche Vereeni- ging te Parijs. Verder bevond zich op Le Bourget en groote groep landgenooten en tal van bekende figuren uit luchtvaartkringen. Na de ontvangst in een der gebouwen, voer de een tweetal eskaders eenige vluchten uit. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de Nederlandsche ambassade, waar den gas ten een tea werd aangeboden door den Ne derlandsche gezant te Parijs, Jhr. Dr. J. Loudon. Deze hield 'n korte rede, waarin hij op kernachtige wijze de verdiensten der avia- teurs deed uitkomen. Hij noemde den vlieg tocht van de Uiver één dier prestaties, welke den Nederlanders in den vreemde trotsch doet zijn op hun vaderland, en de vliegers het tvpe van den goeden Nederlander, wien het niet te doen is om roem, maar die zonder blijf met onverzettelijke energie zijn taak vol brengt. Spr. huldigde eveneens den heer Ples man die de K.L M. heeft opgebouwd en groot gemaakt. Een dronk, uitgebracht op het dap pere viertal en hun vrouwen en verloofde in Nederland, sloot de bijeenkomst. Tot de aanwezigen behoorden generaal Détroyat, de vader van den beroemden vlie ger-acrobaat, en de heer Wateau, president van de Aero Club de France en voorts vele Nederlandsche notabelen, ow. de heeren L. Droogleever Fortuvn, consul-generaal der Nederlanden en J. B. D. Pennink-vice-consul. Hedenochtend om tien uur zal de Uiver- bemanning een bezoek brengen aan het Graf van den Onbekenden Soldaat, waarop zij een krans zal leggen. Des middags te zes uur vindt de huldiging Dlaats door de Fransdie Aéro Club, terwiil des avonds te acht uur de Nederlandsche Komer van Koophandel te Parijs de bemanning van de Uiver en de di rectie der K.L.M. in Hotel Continentale een diner zal aanbieden. VEERTIEN OOUOI.AS-M^CHINES VOOR DE K. L. M.? Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de K. L. M. 14 nieuwe twee-motorige Douglas- vliegtuigen bestellen, welke bestemd zijn voor den dienst op Nederlandsch-Indië. Naar aanleiding van bovenstaand bericht heeft het persbureau Vaz Dias zich tot de K. L. M. gewend. Deze bevestigde, dat de onderhandelingen betreffende den aankoop van 14 Douglas-vliegtuigen in een vergevor derd stadium zijn. De definitieve opdracht is echter nog niet gegeven. De raad vergaderde hedenmorgen vol tallig ondervoorzitterschap van burge meester Kolb. Ingekomen waren verschillende goed keuringen door Ged. St. opgenomen raadsbesluiten. Besloten werd de subsidie-verzoeken van de vereenigingen Huisvlijt en Flo- ralia en van de Vereeniging voor Af schaffing van Alcoholhoudende dran-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10