DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 3t zijn beleid. Met elkander voor een ander! Felle critiek op de sociaal-democraten. Ho. 283 Pit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 30 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt... Kersf-frtzameling uitgaande van de Vereeniging „DeNederlandsche Dagbladpers". Verschillende afstraffingen. Uit het Parlement INRIJ VERBODEN xKii öcleécaheid van het huwelijk van den hertog van Kent en prinses Manna van Grie- De oiiicieele bruidsgroep mi L de koninsi en de koningin van Engeland; de koning en de koningin van Dene- kenland. Op de foto onderacneiu Noorwegedc koning van Griekenlandde prins en prinses Nicolaas van marken; de koning en Kon k bruidspaar) de hertog en hertogm van Kent. ALKMAARSGHE COURANT. Vreemdelingen in Amerika. (Dag. Overzicht). Een nieuwe taifoen bij Formosa. (Buitenland). Groote onrust in Bolivia. (Buiten- landd). Ernstig treinongeluk bij Turijn. (Buitenland). Muiterij op Franschen mijnen- legger. (Buitenland). Ongeluk op den Vesuviusspoor- weg; 7 dooden. (Buitenland). Autobandieten op den Muider- straatweg. (Rechtszaken). Kolendampvergiftiging te Goes. (Binnenland). De Uiver-hemanning te Parijs ge huldigd. (Luchtvaart). Arnold Spoel ernstig ziek. (Bin nenland). Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bijeen; begrooting aange nomen. (Provincie). Het zendervraagstuk opgelost; Hui- zerzender gaat verdwijnen. (Binnen land). (Zie verder eventueel laatste berichten.) .Heden opent de dagbladpers van ons land,'en'dus ook ons blad, een inschrijving ter bereiking van een grootsch doel Een Kerstgave aan de behoeftigen in Uwe gemeente. Zooals uit berichten in ons blad bekend is géworden, heeft de regeering een suppletoire begrooting in voorbereiding, waarbij, door beschikbaarstelling van een bedrag, dat de twee millioeit gulden zal naderen, voorzien wordt in een extra uitkeering aan de werk- looze .valide arbeiders. In vele arbeidersgezinnen zal deze extra uitkeering eenige verlichting brengen van zorgen. Een groote groep behoeftigen zal echter buiten deze regeling vallen en de dagblad pers Van Nederland dóet heden en volgen de' dagen een vriendelijk, doch dringend be roep op tiaar lezers, om met haar te zorgen voor een Kerstgave voor deze categorie. Deze oproep is voorbereid met volle in stemming en medewerking van de regeering; de binnengekomen gelden zullen straks wor- ,deu overgemaakt aan de burgemeester, die de'verdeeling der ultkeeringen verder zullen regelen. Brengt ons Uw bijdrage in geld of zendt ons deze toe en wij zullen deze noteeren als bestemd voor den burgemeester van Uw eigen gemeente, tenzij U uitdrukkelijk een andere gemeente; dan die- Uwer inwoning daarvoor opgeeft. Geen gift is te klein, geen bijdrage te groot. Helpt mede, naar- Uw krachten, om den allerbehoeftigsten een Kerstverrassing te be zorgen. Uw eigen Kerstmis zal er des te ge lukkiger door zijn. Stelt ons in staat, ook Uw gift voor dit schoone doel een dezer dagen in ons blad te verantwoorden, op de wijze als door. U aan te geven. Brengt uw bijdrage' aan ons bureau, of stuurt een postwissel, of gireert op ons num mer:, 37060', steeds onder vermelding van het motto: ,",Met elkander voor een ander". Da noodklok-luidt met zware slagen, Bréngt mét ons licht in' donk're dagen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. DEN HAAG, 29 November. Was er niet een tikje ironie in minis ter Deckers' stem, toen hij zijn rede aaxi- ving met de opmerking, dat hii slechts zijn voldoening kon uiten over de verheugende belangstelling, welke voor zijn begrooting was gebleken uit het feit, dat vijf-en-twintig leden er het woord over hadden gevoerd? Ook als men in aanmerking neemt, dat leger en vloot in deze begrooting gecombineerd zijn, schijnt het debat wel lang. Het ontbreekt dezen bewindsman niet aan strijdlust en aan een gepast gevoel van eigenwaarde. Als ds. Lingbeek (h.g.) klaagt, dat op een schip, waar Z Exc. een reis mee, heeft gedaan, geen plaats was voor een vlootpredikant, antwoordt de minister, dat op een schip, waar voor niemand meer een plaats is, plaats is voor den minister van defensie van het oogenblik af, dat deze zich daarop wenscht te begeven !En nog al grappig was de wijze, waarop hij den heer Drop (s.d.) antwoordde op diens denk beeld aangaande een vloot in Indië van klein materiaal, van jagers en vliegers, uitgaande van bepaalde basispunten Z.Exc. zal een commissie instellen, wel ke het vraagstuk van de samenstelling der vloot voor Indië zal onderzoeken( en, voegde de bewindsman er bij, de commissie zal dan stellig ook van het denkbeeld van den heer Drop, die deze zaak heeft besproken evenals de com- missie-Idenburg en de vice-admit aal De Jager, met belangstelling kennis nemen Is het niet aardig, die drie in één adem? De bewindsman diende mr. Wester man (n.h.), die zich kleineerend over onze vloot had uitgelaten, een afstraf fing toe, wijzende op de K 18, die 23.000 mijlen gaat afleggen met aan boord 35 koppen en den beroemden Nederlander prof. Vening Meinesz, die ter wille van zijn wetenschappelijke onderzoekingen zich dezelfde opofferingen op een onder zeeër getroost als de leden der beman ning. De generaal Duymaer van Twist (a.r.) glom van genoegen om 's minis ters repliek aan mr. Westerman's adres en liet zich bij interruptie niet vriende lijk uit over den afgevaardigde van Na tionaal Herstel, waarop mr. Westemian antwoordde, door den heer Duymaer „salongeneraal" te noemen. Voorzitter Ruys de Beerenbrouck werd toen, naar het schéén, vreeselijk boos, zeide met doodelijken ernst, dat mr. Westerman nóóit meer zoo iets mocht zeggen, en stuurde dezen afgevaardigde naar zijn plaats. Als een bestraften schooljong'en ging mr. Westerman naar zijn bankje, maar hij wees beschuldigend op den heer Duymaer en toen deze een oogen blik later interruppeerde, dat mr. Wes terman iets, dat de minister hem onder het oog bracht, toch niet begreep, ver maande de voorzitter den generaal: „Als u niet ophoudt met interrumpee- ren, moet u in den hoek gaan zitten, waar u thuis hoort!" De Kamer schater de. Stellig kan geen der leerlingen in de klasse, dié de Kamer is, den meester, in zijn hoogen zetel, verwijten, dat deze onder de jongens „lievelingetjes" heeft, die hij voortrekt boven anderen. Op den heer Duymaer van Twist had de terecht wijzing indruk gemaakt Toen in den loop van het debat de heer Schaepman (r.-k.) interrumpeerde, waarschuwde hem de generaal: „Hou je stil! Anders moet je in den hoek!" De aandacht trok de heftigheid, waar mede de minister zich uitliet over „volksvoorlichters, die vroeger tot zijn adviseurs hadden behoord, maar hem nu geen verantwoording meer schuldig waren en die, als de weermacht zoo slecht is, als zij nu schrijven, karakter zouden hebben getoond, als zij de ver antwoordelijkheid ervoor geweigerd hadden te dragen en eerder uit dienst waren gegaan". Dit kan slaan op den generaal Seyffart, oud-chef van den ge- neralen staf, lid van Nationaal Herstel, en op den vice-admiraal De Jager, die in „Het Vaderland" heeft uitgeweid over den onbevredigenden toestand der vloot. Met zachte hand bejegende de be windsman de vrijzinnig-democraten, die, naar uit een rede van mr. Joekes hedenmiddag nog weer bleek, aan het Kabinet steun toezeggen, maar daarbij een clausule maken voor de defensiebe- grooting. Argeloos en alsof het een gloednieuwe mededeeling betrof, zeide Z.Exc., dat de regeering evenmin als hun partij in de meening verkeerde, dat ons land alléén het tegen één of meer vijanden zou moeten opnemen en dat op zooiets de weermacht ook niet moest zijn ingericht. „Na deze belangrijke ver heldering zal de heer Joekes kunnen overwegen om alsnog voor de begroo ting te stemmen", aldus Z. Exc., zéér ernstig. En toen mr. Joekes, op zijn beurt ad rem, interrumpeerde, dat deze verheldering dan ook uit de begroo- tingscijfers zou moeten blijken, toonde de bewindsman weer een groote gevat heid, door te antwoorden, dat het ver schil tusschen de vrijzinnig-democrati sche fractie en hem dus alleen een kwestie van cijfers was en geen prin cipe betrof. De minister legde het erop toe, de vrijzinnig-democraten zoo lang mogelijk aan het Kabinet gehecht te houden. Met dit al schijnt het met de parlementaire levenskracht dezer re geering niet schitterend gesteld te zijn. De bewindsman heeft de door hem voorgenomen afschaffing van het voor oefeningsinstituut verdedigd, o. m. op merkende, dat nauwelijks een tiende der dienstplichtigen er gebruik van maakt en dat slechts twee van de één-en-twin tig katholieke internaten in ons land, welke een klasse voor vooroefeningen zonder eenig bezwaar zouden kunnen oprichten, zulk een klasse hebben ge vormd. Zedelijke schade als gevolg van het kazerneleven vreest hij niet, omdat dit zooveel beter is geworden. En de afschaffing geeft zeven ton bezuiniging. Krijgt de minister zijn zin, dan zal zij eind 1935 geschieden. Wetswijziging is er niet voor noodig. Maar de Kamer kan nu-door een motie een uitspraak doen. Heden verklaarde de heer Krijger (c. h.) zich tegen afschaffing, keurde de heer Van Dijk (a. r.) ze goed en zeide mr. Go- seling (r. k.) dat hij er zich bij zou neer leggen. Wat de afschaffing van de burgercor- veeërs betreft, van de zestienhonderd (met 2.8 millioen salaris) zouden er ze venhonderd worden ontslagen. Op zich zelf is hiervoor geen wetswijziging noo dig, maar wel is dit het geval met de contingentsvergrooting met twee dui zend man en de diensttijdverlenging met veertien dagen, welke de bewinds man als compensaties wenscht voor het belasten van soldaten met corveewerk. Z. Exc. zal de burgercorveeërs niet ont slaan, voordat de Kamer deze wetswijzi gingen heeft goedgekeurd. Wij noteeren nog 's ministers mede deeling, dat binnen niet al te langen tijd een wetsontwerp zal worden ingediend betreffende de medewerking van de bur gerautoriteiten aan de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanval len. Z. Exc. zal overwegen, of wol, voorna melijk van Texel, kan worden gebruikt voor de vervaardiging van kleeding en dekking der troepen. Op het verzoek van sociaal-democra ten en communisten om gratie voor de muiters van „De Zeven Provinciën" kan thans niet worden ingegaan, al dus de minister, met den nadruk op thans. Ten slotte deed Z. Exc. voorlezing van ettelijke brieven, gevonden in het ar chief van den ontbonden marinebond te Soerabaja, afkomstig van het bondsbe- stuur in Den Helder, waaruit bleek, dat er een zeker contact bestond tusschen de Heldersche marinemannen van den bond en de sociaal-democratische Ka merfractie. In die brieven is sprake van conferenties met de heeren Albarda en Drop en van een interpellatie, welke de heer Drop naar aanleiding daarvan zou houden. Ook las de minister brieven voor, gewisseld tusschen de Indische bondsmannen en de N. V. V.-delegatie, die destijds Indië heeft bezocht. Onthul lingen bracht deze voorlezing niet. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft een korte vergade ring gehouden, waarin zij een groot aantal wetsontwerpen, waaronder ve'e betreffende contingenteering, ronder debat en zonder hoofdelijke stemming heeft goedgekeurd Bij een naturalisatie-wetsontwerp opperde jhr. Van Citters (a.r) bezwaar tegen een teveel aan naturalisaties, dat z. i. bestaat. Minister van Schalk kreeg zijn wetsontwerp echter zonder stemming aangenomen. Mr. Knotten belt (lib.) bleek lang niet tevreden met de contingenteering van draadnagels en meent, dat van een behoorlijke zorg voor de be langen der handelaren, die buiten het syndi caat staan, tot nu toe niet veel is terecht gekomen. Minister Steenberghe merkte op, dat er al aan klachten is tegemoet gekomen; hij zag zijn wetsontwerp zonder stemming goedgekeurd. Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen w i,„wo.liilr<!voHrekkmé in West minster Abbey, nemen de hertog en de hertogin van Kent op het balcon van Na de huweliiksvonreKKmUa^ cnthousiaste toejuichingCn der menigte in ontvangst,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1