Aqmda Amstetdamsdhe ïBeucs ^Binnenland £aatsie Aedcfiten Weecêecicht !Bucgecüike Stand Stad en Omgeving. Jiunst en Wetenschap DE PRINSES EN HET ROODE KRUIS. HIJ SPIJBELDE LIEVER En ging als verstekeling aan boord. DE AANRANDINGEN TE OUDE PEKELA. Dader aanéehoud'n. ZITTING TWEEDE KAMER. De soc.-dem. voelen zich ge griefd. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. van Vrijdag 30 November 1934. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LAND30UWCREDIET N. V. Koers van beden te: Vorige koers 59 V, 93% pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 ECHTPAAR AANGEREDEN. Dame gedood. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer Het ge heim van den verborgen schat (sens., serie film, derde, laatste deel)hoofdrol Richard Talmadge. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopen de voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Bolero (rom.)j hoofdrollen George Raft, Carole Lombard en Francis Drake. Leeftijd boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopen- de voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Met voorbedachten rade (dram.-sens.); hoofdrollen Stuart Erwin, Wynne Gibson, Jean Hersholt en Francis Dee. Toegang bo ven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopen- de voorstelling. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer De weg der vrouwen (dram.) hoofdrollen Kay Francis en Roland Young. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopen- de voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 1 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, prop.-avond Paci- volo. VRAGEN OVER HET TEVEEL AAN KALVEREN. De heer Kersten heeft aan den minister van economische zaken het volgende ge vraagd Kan de minister mededeelen wat landbou wers moeten doen met kalveren, die door de regeering te veel geacht worden en die door niemand worden afgenomen? Is de minister bereid maatregelen te ne men, dat geen crisisheffingen worden ge- eischt voor huisslachtingen en deze niet lan ger beperkt worden? Naar wij vernemen, is bij K.B. met ingang van 1 December 1934 benoemd voor den tijd van vijf jaren tot voorzitter van het hoofdbe stuur der vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis H.K.H. Prinses Juliana. KWARTJES-VERVALSCHERS. Te Den Haag gevat, Aangehouden is door de politie de 56- iarige W. H. S. die Donderdagmiddag op heeterdaad betrapt werd bij het uitgeven van valsche kwartjes in diverse winkels op de Hoefkade te Den Haag. Bij een door de poli tie in zijn woning gehouden huiszoeking kon een partij van 300 stuks valsche kwartjes in beslag worden genomen, benevens een hoe veelheid bij de vervaardiging dienstdoend materiaal. Ook werd aangehouden de bij hem inwo nende 50-jarige P. A. V., die verdacht wordt bij de vervaardiging van de valsche geld stukjes te. hebben geholpen. UIVER-PRIJSVRAAO. De Firma te Strake Verkouteren, Tricot- fabriek te Asten (N.B.) had ter gelegenheid van de terugkomst van de Uiver een prijs vraag uitgeschreven. Men moest raden op welk uur en minuut de Uiver op Schiphol zou landen. „Hoe laat landt de Uiver? werd gevraagd. De le prijs was 1000, de 2de prijs 300 en de 3e prijs 200. De Uiver landde op Schiphol volgens de officieele K. L. M. opgave 14 uur 6 mi nuten. Volgens de notarieele bescheiden had den zes inzenders den juisten tijd van lan ding opgegeven, n.1. mevr. G. J. Palm, Michel Angelostr. 63 te Amsterdam; mevr. C. E. Uyt den Bogaard, Bouwhofweg 18 te Apeldoorn: mevr. A. van der Tang, Vugh- terstraat 51 te Den Bosch; mevr. Norel, Sonnevanck te Harderwijk; den heer O. Kuy- per, de Wittenstr. 10 te Amsterdam (W.) en den heer A. Romijn, Langestraat 43 te Utrecht. In overleg met de winnaars werd besloten de drie prijzen samen te voegen en gelijkelijk te verdeel en. (Ongecorrigeerd dat de minister de soc.-dem. grievend heeft bejegend. Spr. protesteerde tegen het mis bruik dat van 's ministers woorden zal wor den gebruikt. Waarom zouden kamerleden geen contact mogen houden met marinebon den. Spr. verzoekt een nauwkeurig onderzoek of de soc.-dem. kamerleden de ongeregeldhe den op de vloot hebben bevorderd. De heer van Rappard (c.h.) repliceert. Hij heeft bedoeld een kleine heffing bijv. per week van degenen die niet in militairen dienst worden geroepen. Ten huize van een bewoner te Hamilton op het eiland Bermuda (Am.) verwekte het i verdwijnen van ht 8-jarig zoontje groote on gerustheid. Men dacht aan ontvoering door bandieten en de politie zocht het geheele eiland af. Thans ontving de politie echter be richt van een uit Bermuda naar New-York vertrokken s.s. dat draadloos meedeelde, dat de jongen Woensdag voor het vertrek kans had gezien aan boord te komen en als ver stekeling mee uit te varen. Hij verklaarde dat de school te Hamilton hem niet aanstond en dat hij een tante in New-York wilde gaan opzoeken. Sedert eenige weken werd Oude Pe- kela door een persoon, die meisjes aan raadde onveilig gemaakt. Gisteravond werden opnieuw twee meisjes aangerand. Op haar gegil kwa men van alle kanten menschen toesnel len. Er ontstond een kloppartij, waarbij de dader, de 20-jarige ongehuwde S. B. uit Winschoten werd overmeesterd. De man is voorloopig opgesloten en zal naar Winschoten worden overgebracht goed gezongen. Gulden Hoofd" De vertolking van „O van Bonset stond boven aan. De heer Jansen dankte allen die tot het welslagen van dezen avond die door de i N.C.RV. werd uitgezonden hadden me- degewerkt, sprak een gebed uit en sloot met j het laten zingen van een Gezang. In de pauze werd er door dames een bloempje verkocht, ten bate van het in 1930 aan te bieden bondsgebouw aan het hoofd bestuur, bij gelegenheid van het vijftig jaar j bestaan van den bond. A. K. Gestemd wordt over de gisteravond door den heer K. ter Laan ingediende moties be treffende de betaling door onderwijzers van studietoelagen. Ze worden verworpen met 45 tegen 18. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 8 defensie der rijksbegrooting 1935. Aan de orde zijn de replieken. De heer Albarda (s.d.a.p.) betoogt, dat I zonder marinebonden de kans op ongeregeld-1 heden op de vloot juist wordt vergroot. Ook in het buitenland is dit gebleken. Spr. zegt, j Hedennacht om twee uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in een drietal woningen van den heer Koster Keunen, gelegen aan den Valkenswaard- schenweg te Aalst (N.-Br.) De brand schijnt ontstaan te zijn in de middelste woning. Alle drie perceelen brandden geheel uit, Eenige meubelen konden worden gered. De schade wordt door verzekering ge dekt. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. (Ontvangen per draad!ooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1931 4 1934 t 4 Ned.-Indië 1934 4 1934 A 514 Duitschland 1930 Idem met kettingverklaring i BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned, Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon, Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific §Noteering per 50. -f-Exclaim. PROLONGATIE 'Exdividend. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 101 *l4 H.1»/, llkA/s 1006'g 1^/-, 25°/lS IN» 35 326/s 301/, «I/s 2261/. 218'/, 76 22»/i6 613/j6 18»/;« P/s 237:6 37s 151 Va 68 Va 6/ 13'/. 6.60 1^/8 25 33'/a 32»/. 221-20 757» 6% 19VI« IV» 23H/16 6 /s 151'/a l34'/a 511/, '71 Ve 120 H67g 86 1178 47B 6?/s S* 17s 378 297B 143 125 125»/, 33% lO'/a Ö6V, 134'/, 48 171-2 1371/, 86 117. 4i-7:6 9ii/< 6/ 86 30 P/s 144»/, 125 125 66V, 101»/, 19 l/a 104 Va 34 59 84 221V, 761/8 ISVs 151 13»/, 19Vs 13/'/, 911/4 13»/, pl.m. 2.15 Gisteravond had te Eindhoven op den Aalsterweg een aanrij ding plaats met doodel ijken af loop. Het echtpaar Rombouts uit Valkenswaard begaf zich loo- pende naast hun fietsen naar het St. Jozef Ziekenhuis. Op ongeveer 100 meter afstand van het ziekephuis werd het echt paar dat rechts van den weg naast het rijwielpad liep, door een auto, bestuurd door den heer van Roggen uit Valkens waard aangereden. De man en de vrouw werden een eind mee gesleurd en werden zeer ernstig gewond. De 38-jarige vrouw is na aankomst in het ziekenhuis overleden. De toestand van den man is naar omstandigheden redelijk. ONDERTROUWD: Wilhelmus Eickholt en Fraacijntje Stoor vogel. Louis Keizer en Guurtje Kossen. Barend Koeleman en Trijntje Harsevoort. Cornelis Kramer en Johanna Krax. Fribbelt van der Meulen en Anna Jonge- jan. Jacob Wolzak en Hendrikje Vos. Willem Kloosterboer en Christina van Eldert. GEBOREN: Petronella Maria, d. van Petrus Huls kamp en Cornelia de Jong. CREMATIE DR. H. J. P. HUIZENOA. Onder bijzonder groote belangstelling vond gistermiddag de crematie plaats van den helaas zoo jong ontslapen dr. H. J. P. Hui- zenga, procuratiehouder van de Hoornsche Crediet- en Effectenbank, alhier. De heer A. v. d. Elburg herdacht den overledene namens commissarissen en direc tie der bank; hij schetste zijn goede kwali teiten en sprak zijn diepe deernis uit met den bejaarden vader en moeder, die hun zoon op zoo jeugdigen leeftijd van zich zien heen gaan. Daarna werd het woord gevoerd door den voorzitter van den Vrijheidsbond, mr W. C. Wendelaar, die den overledene dank bracht voor alles wat hij voor dezen bond, en spe ciaal voor de jongere liberalen heeft gedaan. De heer mr. F. A. Josephus Jitta sprak namens de talrijke vrienden, terwijl door ir. M. J. Haima v. d. Wal het woord werd ge voerd als jeugdvriend. Diep ontroerd nam de bejaarde vader daar op afscheid van den te vroeg ontslapen, eeni- gen zoon. die zoo buitengewoon veel in het leven van zijn ouders beteekende. waarna hij alle aanwezigen bedankte voor de belang stelling. ESPERANTO. Bij de op 18 November j.1. te Utrecht ge- j houden esperanto-examens, diploma A zijn o.a. geslaagd mevr. G. Erdtsieck, mej. A. J. Wittop Koning en mej. Na Schuyff, allen te Alkmaar. morgen te te van naar waarnemingen, verricht in den van 30 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.2 m.M. Hannover. Laagste barometerstand 740.0 m.M. Vardo. Verwachting (geldig tot den avond 1 December): Zwakke, later mogelijk matige wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen neerslag; waarschijnlijk des nachts iets kouder. Weeroverzicht. De hooge druk is in haar kern weer iets toegenomen, zij heeft zich verder naar Scan dinavië uitgebreid, doch is over IJsland verdrongen door de gisteren reeds gemelde oceaandepressie. Over noord-Scandinavië trekt de depressie verder af. In het hooge drukgebied is het weer nog rustig met mist over west-Duitsch- land en oost-Frankrijk. Over het algemeen is hier de temperatuur verder gedaald. De oceaandepressie voert warmere lucht over het noorden van de Britsche eilanden en IJsland aan en veroorzaakt over Schot land en zuid-IJsland vrij harden wind. De afbuiende weerstoestand over Scandinavië gaat hier en daar van flinken sneeuwstorm vergezeld. (Abisko 14 m.M.) Ook over Finland, Littauen en Letland waait het krachtig. De geleidelijke afkoeling ten onzent zal wel doorblijven gaan. Verder is eenige opklaring waarschijnlijk. DAOÉUIKSCH weerbericht 67 144»/, /orige koers 1 pCt. Heden 1 pCt. NIET OFFICIEEL New-York Londen d Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopehnagen Stockholm Oslo 1 1 Madrid I Italië Vorige koers 148 7.371/, 59,48 9 75V, 34 53 47.95 32 90 38 00 37 00 20 20 12.62»/, Koers op heden 2 uur 148 7 361/, 59 47»/! 9 75»/, 34.55'/, 47 98»/, 32 80 38 00 47 00 20 20 12.62'/, CHRISTELIJKE ZANGVEREENIGINGEN. In de Harmonie waren gisteravond een aantal koren bijeen, behoorende tot den ring Noordholland boven het IJ, aangesloten bij den bond van christelijke zang- en ora- toriumvereenigingen in Nederland. Zooals de voorzitter, de heer O. Jansen, in zijn openingswoord mededeelde, gold het niet in de eerste plaats een concert te geven, maar het voornaamste van dezen avond was den band tusschen de vereenigingen te ver sterken. Hij had daarvoor alle mogelijke medewerking van de dirigenten ondervon den. Na het uitspreken van een gebed, en het zingen van een Psalmvers, zongen alle zangeressen en zangers, die de zaal geheel vulden, onder leiding van K. Pieket Wese- rik, het Bondslied en later nog Gebed van Handel. Met een kleine uitzondering in het Bondslied, slaagde die samenzang heel goed. Vervolgens trad elk koor afzonderlijk op Het waren: Chr. Zangver. op Geref. grondslag Asaf, Alkmaar, dir. C. Dorland; Zang en Vriendschap, Ilperdam, dir. P. Broers; Hal leluja, Medemblik, dir Jac. Broers; De Lof- stem, Zaandam, dir. Jac. Kaat; Soli Deo Gloria, Noordscharwoude, dir. Paul Kok; Ned. Herv. Kerkelijk Zangkoor, Beverwijk, dir. D. Klut Sr.; Sursum Corda, Heiloo; Looft den Heer, Uitgeest; Euphonia, Alk maar, die één ensemble vormende, onder leiding van K. Pieket Weeserik, de „Kos mos" van Zweers uitvoerden, 'n werk van tamelijken omvang. Immanuel te Alkmaa, dir. W. Keizer; Ned. Herv. Kerkkoor te Alkmaar dir. J. F. de Haas: Halleluja te Broek op Langendijk, dir. Paul Kok. De composities die men zong waren van: Graaf van Hogendorp. F. Geerlings, C. F. Kools, H. Alting, S. Welmers, G. v. d. Vlies, P. Hartog, J. M. Timmermans, G. C. Wilmink, Schubert, Zweers, Handel, N. C. v d. Putte, D. Posthuma, Fred. Möhring, Leo Mens, Bonset. De inhoud der verschillende verschilde nog al eens; stukken de Kosmos, van Zweers en Ps Möhring, behoorden niet tot de gemakkelijk ste. Ook de prestaties liepen nogai uiteen. Er werd tamelijk goed, goed en ook heel VERKOOPWEEK „ST. NICOLAAS 1934". Gister had.het ballerospel o.m. de volgende uitslagen- 100 Waiboer, Mient 1, bon 1129, worp 9999; f 50 Rood ieb le Landstraat 21, bon 1092, worp 9998; 50 Muller, Snaarmans- laan 43, bon 1611, worp 9990. CHR. LETTERK. KRING. De vergadering, die gisteravond ge houden werd, had een stevige agenda. In een mooie, uitgebreide lezing be sprak ds. von Meijenfeldt de dichteres mevr. Roland Holstv. d. Schalk. Spr. ging na: haar ontwaken tot de schoon heid, haar keeren naar de sociale ellen de, waardoor de tweespalt ontstond tusschen droom en dood. De bespreking liep hoofdzakelijk over de houding van de dichteres ten opzichte van het offer en de ellende tegenover den Christelij- ken geest en het Christendom in het algemeen. Jan Visser droeg daarna voor: De Ballade van Reading Gaol van Oscar Wild, vertaald door Leo van Breen. OVERTREDING ART. 248 BIS. Op last van de justitie is wederom we gens vermoedelijke overtreding van art. 248 bis van 't Wetboek van Strafrecht 'n persoon uit Egmond-Binnen afkomstig aangehouden en ingesloten in het huis van bewaring. UITDEELINGSLIJST. Heden is ter griffie gedeponeerd de eenig» uitdeelingsiijst in 't faillissement van F. J. Bervoets, koopman te Oudkarspel, curator mr. A. J. M. Leesberg, met geene uitdeeling aan concurrente schuldeischers. VEREENIGING „WESTERLICHT". Bovengenoemde vereeniging hield Don derdag hare algemeene vergadering in het Vereenigingsgebouw Heul 3. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer G. J. van Leersum, er aan, dat het nu het eerste lustrum der vereeni ging is. Op 28 November 1929 is de oprich tingsvergadering gehouden en toen werd het definitieve bestuur gekozen. Spr. bracht nog f.Lr°rdt,Vuï hulde aan hen> die toen hunne Krachten hebben gegeven om de stichting van Westerlicht mogelijk te maken, ook aan de diaconie die hun financieelen steun gaven £.e de donateurs. Men wordt voorts aangeraden, alvorens met de heer K. Zuurbier te Schoorl (niet herkies baar). In zijn plaats werd benoemd de heer P. Pluister te Nieuwe Niedorp. De voorzitter betuigde den heer Zuurbier groote dank en erkentelijkheid voor het vele en accurate werk, dat hij in de commissie heeft verricht en hoopte, dat de aigetredene in een volgende vacature weder gekozen rtag worden, want spr. kan hem ten zeerste aan bevelen om de serieuze wijze, waarop hij alles nakijkt. De begrooting voor 1935 werd zonder wijziging goedgekeurd. Slechts enkele boek houdkundige opmerkingen werden gemaakt, die door den voorzitter en den heer Zuurbier werden weerlegd. De geestelijke verzorging was ook een punt van bespreking naar aanleiding van een vraag van ds. Baar namens het classi caal bestuur. De voorzitter deelde mede, dat per 1 Juli j.1. tot geestelijk verzorgen van het Huis is benoemd ds. H. W. Bloemhoff te Heiloo in de plaats van ds. K. Nobel, die bedankt heeft De voornaamste uitgaven op dezen post werden genoemd. Het verslag der financieele commissie over het nazien der boeken werd voorgelezen en daaruit bleek, dat alles keurig in orde was bevonden. Het plan van aflossing der geldleening werd goedgevonden. In de voorjaarvergade ring van 1935 zal de eerste uitloting plaats hebben. Bij de rondvraag werden door de heeren Waagmeester van Limmen, ds Baar van Aikmaar, Dekker van Heer-Hugowaard en Lijnse van Anna Paulowna nog een 'paar vragen gesteld, welke door den voorzitter en den directeur afdoende werden beantwoord. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring met dank voor de aangename besprekin gen hij dankte voor de medewerking van de leden, het waardeerende, dat er vragen ge steld of opmerkingen gemaakt worden. IN STRIJD MET DE LOTERIJWET. De commissaris van politie te Alkmaar deelt mede, dat de zoogenaamde gratis-lote rij van de Reclame Maatschappij „Succes", 3e v. d. Boschstraat nr. 17 te 's-Gravenhage, in strijd wordt geacht met de bepalingen van de Loterijwet 1905. Belanghebbenden winkeliers wordt derhal ve dringend in overweging gegeven de uit gifte der succesbonnen te staken, aangezien anders proces-verbaal zal worden opge maakt en inbeslagname der bonnen zal vol- en. nummers als b.v 27 van en Het was natuurlijk geen tijd om feest te vieren, zei spr., maar het bestuur heeft ge meend iets te moeten doen en biedt daarom aue aanwezigen een kopje thee en een sigaar aan! (Applaus.) Uit de presentielijst bleek, dat 18 van de 34 aangesloten diaconieën vertegenwoordigd waren. 6 0 De voorzitter deelde mede, dat per 8 No vember het aantal inschrijvingen voor op name bedroeg 125 personen en 41 echt paren, in totaal dus 207 personen. dergelijke reclame-attracties een aanvang te maken, inlichtingen in te winnen aan het bu reau van politie alhier, afdeeling Loterijwet. EEN DRENKELING. Gistermiddag te omstreeks half vier werd vertegenwoordigd een 14-jarige jongen, te Heiloo woonachtig, aan het bureau van politie gebracht, die even te voren met zijn rijwiel in het Luttik Oudorp was gereden. De oorzaak daarvan was, dat hij bij het afstappen met zijn t~N p, broekspijp aan het zadel bleef haken dssr- De aftredende bestuursleden, de heeren G door het stuur niet kon houden en te water LnanPaulXna - -J' I V1€i waaruit hii door handreiking is gered. «uuMivuuu* »o ger j 1 uen,J' Dokter te Alknlaar 06 iongen is aan het bureau ontkleed, werden met bijna algemeene stemmen her- waarna men hem gewikkeld in een wollen aT 1-. r- r I doken flink heeft gemasseerd. Toen hij een Als lid der financieele commissie trad af 1 kop warme thee had gedronken voelde hii

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2