8 HeÉ boek en onze tijd. JfadiopcogcaMMa QeMeentecaden !ficooi§iciaat 'Hieuw* Ta werk gestelde arbeiders. Langzamerhand Is er al een heele biblio theek volgeschreven ter verdediging van het boek. Als het zoo doorgaat en de apostelen der literatuur vermeerderen hun pleidooien terwijl de ongeloovigen geen bdeken koopen dan ontstaan er meer geschriften over h boek, dan er geschriften worden gelezen, die een andere inhoud hebben dan de verdedi ging hunner eigen noodzakelijkheid. Aanprijzing van een zaak, die vroeger vanzelf werd verlangd, duidt op verzwak king eener natuurlijke behoefte. Indien de behoefte aan het boek kunstmatig moet wor den gekweekt, dan is het, ondanks onze fraaie vertogen, eigenlijk met het boek al ge daan. Zooals het eigenlijk in beginsel al met de spoorwegen gedaan is, nu men overal kan lezen, dat men zoo veilig en zoo goedkoop kan reizen in de spoortreinen. Wij willen allerminst aan de spoorwegen, die zoo uit nemend hun best doen het publiek te gerie ven, het succes misgunnen, maar iedereen weet, dat als er geen kapitaalszijde was aan het verkeersprobleem, het geheele wereldver weer met auto's en vliegtuigen zou geschie der. Staat het even zoo met het boek? Prijzen wij boeken alleen maar aan, omdat er in boeken „kapitaal'' zit? Niet slechts het ka pitaal der bedrijven, die zich met de exploi tatie van het boek bezig houden, maar ook het kapitaal van cultuur en stijl-vaardigheid, dat de schrijvers van boeken vertegenwoor digen? Of is het boek een voor alle tijden vastliggende waarde, die niet teruggedron gen wordt, nu nieuwe middelen zijn uitge vonden om kennis en schoonheid, levensver lustiging en wijsheid van de denkers, dich ters, onderzoekers en vermakers over te dra gen op een publiek, dat altijd begeerlg zal blijven naar geestelijk leven en sociaal con- tact? Dat het boek te duur zou zijn voor de ver schrompelde beurzen, is een te verhelpen euvel, en vele uitgevers zijn er al mee bezig, het boek zoo goedkoop te maken als het eenigszlna kan en nog goedkooper. Maar als net publiek aan de radio de voorkeur zou geven boven het boek, zooals het de voorkeur geeft aan de autobus boven de lokaaltrein, dat zou het boek brengen in een veel beden kelijker positie. Laat mij een feit vertellen, dat een ont stellend licht werpt op de kansen van het boek. Ik bezocht dezer dagen een voor het geestelijk en godsdienstig leven van ons volk belangrijke conferentie. De localiteit, waarin de conferentie werd gehouden een reusachtige ruimte was te klein om de be zoekers te bevatten De leiders getuigden als om strijd van de resultaten, die de conferen tie had opgeleverd, van 't groeiend inzicht der conferentiegangers in de problemen, welke de conferentie te overdenken gaf, van de zeldzame offervaardigheid der deel nemers voor de doeleinden, die de conferen tie beoogde. Alleen op één punt was er lauw heid. De boekentafel genoot matige belang- stelling tri de prijs Ier boeken moest staan de de conferentie worden verlaagd. Mijn gevolgtrekking lag voor den hand. Hier was volstrekt geen gemis aan belang stelling in het geestelijk leven, maar er was voorkeur tot luisteren naar het gesproken woord, en een onlust voor bemiddeling der begeerde wijsheid door het boek. Onze tijd is den tijd van het directe. Het langzaam groeiende laat ons koud, het bij komstige, het versierende interesseert ons niet. De nieuwe zakelijkheid, die heel ons 1 leven heeft doordrongen, eischt kernen. Wij toonen een voorkeur tot het beeldende boven het verklarende. Wij gaan liever naar de bioscoop, dgn dat wij ons de omslag getroos ten van een geschreven verhaal, en wij gaan liever naar huis met een bloc-note, waarin enkele-aanteekeningen voorkomen, waartop een gesproken verhandeling aanleiding gaf, dan met een uitvoerig boek. Heel onze moderne cultuur en levenswijze werkt het boek tegen: radio en bioscoop, de plaatjes in de courant en de slagwoorden der reclame en de auto, die aan zijn inzitten den belooft, dat zij de vreemde landen zul len beleven instede van de lectuur hunner be schrijvingen. Ik heb mij wel eens afgevraagd, of mijn kleinkinderen nog zullen leeren lezen en schrijven. Ik zie de bibliotheek der toekomst als een bibliotheek van gramofoonplaten Waarom zal men de letterteekens nog leeren, nu de menschelijke stem kan worden vastge legd? En ik kan mij voorstellen, dat er door de ontwikkeling der reclame, symbolische teekens gaan ontstaan, die opeens door een beeld de totaliteit van een begrip weergeven dal thans door letters en volzinnen moet worden samengesteld. Ik ontwerp dit toekomstbeeld met eenige overdrevenheid, omdat ik zoo gevoel, dat wij ons bij onze propaganda voor het boek, niet moeten beroepen op de oude motieven, maar moeten onderzoeken, of er in onze samen leving een nieuwe kans voor het boek ont staat, die gebaseerd is op werkelijke behoefte Is het aannemelijk, dat onze samenleving zich nog verder zal ontwikkelen in de rich ting van het onmiddellijk vruchtdragende begrip, van den indruk, die terstond kan worden verwerkelijkt, of kunnen wij een tijd perk tegemoet zien, waarin een tegenstroo- ming zich doet gelden, waarin wederom be hoefte ontstaat aan breeder en rustiger aan dachts-oefening? Is de hierboven gegeven voorstelling juist? Ik geloof, dat de drang naar bezonnen heid, naar verdieping van levensinhoud evenzeer in den tijd ligt als de drang naar efficientiea. Het inzicht wint veld, dat wij met al onze efficiëntie economisch en ook geestelijk zijn dood geloopen. Juist aan den oever van dien nood wordt een nieuwe waar deering geboren van de bezonkenheid. In dat eene woord bezonkenheid hebben wij nu precies de tegenstelling te pakken tus durige besprekingen gerenvoijeerd naar B. en W. voor nadeT onderzoek. Een voorstel van B. en W tot wijziging I van de gemeentebegrooting dienst 1934 werd aangenomen. De gemeentebegrooting van den dienst 1935 Wend aangeboden. Na de rondvraag, die niets ',prde, j volgde sluiting der vergadering. schen alle mogelijke andere bemiddelingen van geestelijk leven en het boek. Het is het zelfde leven, het zijn dezelfde beelden en de zelfde problemen, die tot ons komen in de radio, de bioscoop, de redevoering op een conferentie, in het boek. Maar het verschil usschen al die vertolkingen en het boek is lierin gelegen, dat alleen bij de lectuur van iet boek dat leven verstrengeld wordt met ons innerlijk. Wie een boek goed leest, hij wordt opnieuw individu, hij verwerkt wat anderen ten beste geven tot eigen bezit, hij leest de volzinnen met zijn eigen, innerlijke stem. Wie naar een gramofoonplaat luistert is een cultuur-opnemend ontvang-toestel. Bij andere vertolkingen dan die geschieden door het bok, blijft de meegedeelde stof verder van ons af, en wij pikken er iets uit op, maar wij missen hetgeen wij verwerven, wanneer wij een boek doorproevende langzame, geleide 'ijke groei van een levend organisme. Tot de modernste menschen, tot hen, die lebben leeren inzien, dat er genoeg efficien tie bestaat in onze wereld en te weinig stille ïeerlijkheid, tot hen richt ik mij, en ik roep ïun toe: Laat ons niet langer praten, maar boeken koopen. P. H. RITTER Jr. ZIJPE. op Na opening van d« vergadering Dinsdag j.1. dooi den voorzitter, burge meester J. de Moor, werd o.m. medegedeeld, dat de gemeenterekening, dienst 1932, defini tief ooor Ged. Staten is vastgesteld. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den lieer C. Smit als raadslid, is be noemd verklaard de heer K. Jansma, die zijn benoeming heeft aangenomen. Door Oed. Staten is besloten tot verda ging van de beslissing omtrent het raads besluit tot voorioopige opheffing van het vervolgonderwijs in deze gemeente. Was ingekomen een verzoek van de r.-k. kiesvereeniging „Recht en Plicht" te 't Zand tot instelling van een commissie van advies voor de uitvoering van de steunregeling voor werklóozen. Werd ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Bij de beslissing op een verzoek van den Zijper Bestuuróersbond om te bevorderen, dat de gemeente Zijpe. met betrekking tot s'eunverleening aan werklooze bouwvak arbeiders, in een klasse met hoogere uitkee- ring wordt geplaatst, staakten de stemmen. Het verzoek zal in de volgende raadsver gadering nogmaals aan de orde worden gesteld. Was nog ingekomen een verzoekschrift van den Zijper Bestuurdersbond inzake verstrek king van brandstoffen aan werkioozen. Waar ingevolge ministerieele circulaire de onder steunde en tewerk gestelde werkioozen vanaf 28 October (.1. reeds een brandstoffentoeslag van 1 per week ontvangen, werd genoemd verzoekschrift voor kennisgeving aange nomen. Vervolgens werd aan dep heer J Veuger Gz. te St. Maartensbrug, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het burgerlijk armbestuur met ingang van 1 December 1934. Ter voorziening in deze vacature was dooi B. en W in overleg met het burgeilijk armbestuur de volgende voor dracht opgemaakt: 1. P. Orin te St. Maar tensbrug; 2 ds de Leeuw Kz beiden te St. Maartensbrug. De heer P. Grin werd be noemd. Hierna volgde vaststelling van het bedrag der gemeentelijke veigoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 193'/, voor de r.-k. scholen te Burger- brug en te 't Zandt. Eveneens werd vastgesteld het bedrag der gemeen tel ij kr biidiage bedoeld in art. 102 der Lager Orideiwijswet 1920, voor den cursus voor bijzonder vervolgonderwijs aan de schooi te Burgerbrug over het jaar 1932. B. en W. stelden voor, het restant van de in 1926 gesloten 4 3/4 pet. geldleening, op 15 December 1934 j>er resto groot f 18850, te converteeren in een 4 1/4 pet. leening tegen pari-koers. Conform besloten. Was ingekomen een adres met toelichting van den Zijper B-estuurdersbond, houdende verzoek er bij de regeering op aan te drin gen, in den steun aan de werkioozen eenige verbetering aan te brengen. Bij de beslissing over dit adres staakten de stemmen en moet dus worden geacht geen besluit te zijn genomen. In de volgende raadsvergadering zal dit adres weer aan de orde worden gesteld. Blijkens van den commissaris der koningin ontvangen schrijven kan de minister van bin- nenlandeche zaken zich niet vereenigen met de bij raadsbesluit van 24 Juli 1934 vastge stelde salarisregeling der gemeente-veldwach ters, bedragen 1250 tot 1550. De salarissen zouden volgens genoemd schrijven kunnen worden vastges'eld op f 1100 tot 1500, terwijl overigens eenige wijzigingen van ondergeschikt belang werden voorgesteld. B. en W. stelden voor een nieuwe verorde ning vast te stellen, waarin de wijzigin-gs- besluiten zijn verwerkt en overigens met de gemaakte opmerkingen rekening is gehouden (alzoo aanvangsjaarwedde f 1100 en 5 jaar- lijksche verhoogingen van f 80) en daarin een bepaling op te nemen inzake het toeken nen van een kindertoeslag van 25 per kind. Dit voorstel werd aangenomen. De plaatselijke verordening betreffende af wijkingen van de winkelsluitingswet werd opnieuw vastgesteld. Op voorstel van B. en Wwerd besioten om Ged Staten te verzoeken vrijstelling te ver leenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor de scholen te Burgerbrug, te St. Maartensbrug en te 't Zandt. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot openbare verhuring van de gemeenteiande- rijen voor den tijd van 2 jaren. De geloofsbrief van het nieuw-benoemde raadslid, den heer K. Jansma, werd onder zocht en in orde bevonden, waarna tot toe lating werd besloten. De raad ging zonder discussie actoord met het schrijven van Ged. Staten d.d. 7 No vember 1934 betreffende de voorgenomen her ziening van de jaarwedden van burgemees ters, secretarissen en ontvangers. Op een tweetal verzoeken om ontheffing van schoolgeld weid gunstig beschikt. Een adres van de beide r k armbesturen te Zijpe, houdende veizoek om ve: nooging van het geuicentesubsidie, werd na lang GRAFT. Dinsdag kwam de gemeenteraad bijeen Ingekomen was o.a. het verslag der com missie tot bestrijding der gevolgen van werk loosheid onder jeugdige personen. De voorzitter gaf na voorlezing van dit verslag een resumé van hetgeen door de jeugdige werkioozen tot stand is gebracht en de animo waarmee het werk wordt verricht. Als lid van dagelijksch bestuur dier commis sie heeft spreker in den afgeloooen zomer een werkkamp bezichtigd, hetgeen hem tot volle tevredenheid stemde. Na eenige besprekingen over de door de gemeente gegeven subsidie werd het verslag vóór kennisgeving aangenomen. Als leden van de burgerlijk-armbesturen werden herkozen: voor Graft-Noordeinde de heer J. Blaauw Azn. en voor Oost-Oraftdijk de heer J. Kaaij. ,Len verzoek van den heer Bankersen te West-Graftdijk om ontheffing hondenbelas ting werd voorloopig aangehouden. Bijdrage aan het iyceum te Alkmaar in zake den leerling uit Graft, n.1. M. Plukker Na een toelichting van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten alsnog een post op de begrooting te brengen. Plaatsing werklooze arbeiders bij particu lieren. De voorzitter gaf een inleiding omtrent hetgeen door den minister als voorwaarde ten aanzien van deze werkgelegenheid is be paald. Na eenige besprekingen ging de raad met de regeling accoord. Benoeming leden stembnreanx. Stemdistrict I. Benoemd: J. Blaauw Azn., voorzitter; J. Chr. Heinis en S. Heinis, leden; J. Ch. Heijnis, pl.verv. voorzitter; P. M. Kramer en P. Kwadijk, plaatsvervanger de leden. Stemdistrict II: de heeren P. Brouwer, W Ton, C. Jongkind, W. Ton, J. Koppen en O, Ten tij. Stembureau verkiezing leden Prov. Staten. Stemdistrict I: voorzitter J. Blaauw Az., leden J. Ch. Heijnis en S. Heinis, pl.verv. voorzitter J. Ch. Heijnis, pl.verv. leden P Mul en Jac. Heinis; stemdistrict II: voor zitter W. Ton, leden C. Jongkind en P. Brouwer, pl.verv. voorzitter P. Brouwer, plaatsvervangende leden J. Koppen en M. Hoofdstembureau verkiezing leden ge meenteraad: voorzitter burgemeester van Staveren, pl.verv. voorz. J. Blaauw Az. leden J. Ch. Heijnis, W. Ton, P. Brouwer; pl.verv. leden J. Koppen, C. Jongkind en S. Heinis; stembureau stemdistrict I: voor zitter burgemeester van Staveren, leden J Blauw Azn., J. Chr. Heijnis; pl.verv. leden C. Jongkind en P. Mul; stemdistrict II: voorzitter W. Ton, leden P. BrouWèr en C Jongkind; pl.verv. voorz. P. Brouwer, pl.verv. leden J. Koppen en M. Oud. Herziening jaarwedden Burge meester, Secretaris en Ontvanger. Ten aanzien van dit onderwerp deed de voorzitter voorlezing van de ingekomen mis sive, alsmede de ontwerp-regeling. Na enkele kleine opmerkingen werd besloten aan Ged Staten te berichten, dat'de raad tegen de voorgestelde regeling geen bezwaren maakt, doch de regeling te doen ingaan op 1 Januari 1935. Rondvraag. De heer S. Heinis informeerde naar het verstrekken van brandstoffentoeslagen voor de werklooze arbeiders, die uit de kas van hun organisatie trekken. Werd besloten ten aanzien hiervan dezelf de regeling té doen gelden als in den afge- loopen winter. De heer Koppen deelde mede, dat het Witte Kruis afd. Graft gaarne een subsidie uit de gemeentekas zou ontvangen van 600 als bijdrage voor de t.b.d.-bestrijding. Werd goedgevonden. De heer Koppen informeerde naar het ver strekken van margarine aan groote gezin nen. De burgemeester antwoordde, dat zoo noodig ook in Graft deze verstrekt zal wor den. Tot heden echter was er geen aanvraag, zoodat het niet wenschelijk was hiertoe over te gaan. Besloten werd aan het burgerlijk armbe stuur te West-Graftdijk een extra subsidie te verstrekken van 250 wegens hooge uit gaven voor armenzorg. Daarna ging de raad over in comité. Na heropening der vergadering werd met alge meene stemmen benoemd tot lid van het bur gerlijk armbestuur de heer P. Besse Rzn. in de vacature op 1 Januari a.s. van den heer W. Ton, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschtte te komen. VEENHUIZEN. Deze week is een deskundig onderzoek gedaan naar de capaciteit van het nieuwe electrisch gemaal, dat hier ender toezicht van den heer Moeiies u't Oudorp gebouwd is. Het voldeed geheel aan de gestelde eischen. Oegarandeerd was een waterverplaatsing van 40 M3. per minuut, de werkelijke ver-1 plaatsing was 41,4 M3. per minuut. Zaterdag 1 December. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Cont. bedrijven: Orvitropia olv. J. v. d. Horst, J. Lemaire, deel. J. MacDuncan, doedelzak en mevr. MacDuncan, zang. 12.Gr.pl. 12.15 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 1.— Gr.pl. 1.30 De Fliere fluiters olv. E. Walis. 2.— Zender verzorging. 2.15 Zang door Leo Fuld. 2.40 Mr. S. Mok: De her ziene ziektewet. 3— Gr.pl. 3.30 R'damsch Philh. orkest o. 1. v. E. Flipse, E. Schelling, piano en R'damsch Mannenkoor „Apollo" 4.30 J. de Roode: Duitschland. 4.50 Verv. concert. 5.30 Gr.pl. 5 40 Literaire causerie N. J. Swierstra. 6.De Wielewaal olv. P. Tiggers 6.30 Gr.pl. 7.- V.R.O. 8.- SOS- ber. en gr.pl. 8.301—12.,.Hou stand!", progr. mmv. 't VARA- orkest olv. H. de Groot, Eddy Walis en zijn ensemble, J. Schmidt, zang, Oome Keesje, Lou Bandy en Hen- riette Davids in hun repertoire. HUIZEN, 1875 M. (KRO progr 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Or kestconcert en gr.pl. 2— Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.-4.— Kinder- kinderuur. 4.15 Operetteprogr. 5.15 Gr.pl. 5.30 Lezing. 5.45 Schlagerrnuzieen lezing. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gr.pl. Vaz Dias en gr.pl. 8.10 Populair con cert. 9.— Gr.pl. 9.10 Operaconcert 9.55 Or.pl. 10.25 Vaz Dias. 10.30 Vervolg operaconcert. 11.40—12. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 Gr.pl. 12.05 Western Studio-orkest olv. F. Thomas m. m v. H. Searle, sopraan. 1.20 Commodore Orand-orkest olv. H. Davidson. 2.25 Belfaster Omroep orkest olv. E. O. Brown. 3.20 Or gelspel H. Ramsay. 3.50 Reg. King en zijn orkest mmv. Fr. Morris, sopraan. 5.05 Studentenliederen. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Sportpr. 7.05 Welsh inter- mezzo. 7.20 Interview. 7.50 Radio- Militair-orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell, mmv. K. Ellis, bas. 8.50 Variété-progr. 9.50 Ber. 10.20 BBC-Theaterorkest olv. S. Robin- son. 11.15 Voordr. 11.20-12.20 Ambrose en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M Programma niet ontvangen. KALUNDBORO, 1261 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.504.50 Omroeporkest olv. Ree- sen. 720 Feestuitz. 9.35 Omroep orkest olv. Gröndahl. 10.20—1135 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr pl. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Omroep orkest o. 1. v. Schumacher. 12.35 Mannenkoor olv. Niemann. 1.35 Or.pl. 3.20 Omroepkoor, -kamer- orkest en solisten olv. Kneip. 6.20 Volksmuziek. 7.35 Humor vom Niederrhein", gevar. progr. m.m.v. OmroepkleinorkesL mondharmonica orkest, mannenkoor en solisten. 9.40 Concert. 10.20—12.20 Uit Hamburg: Dansmuziek ROME, 421 M. 8.05 „Le petit duc", operette van Lecocq. Leiding: R. Josi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1 30-2.20 Salon orkest olv. Walpot. 6.40 Kamer muziek. 7.35 Gr.pl. 8.20 „Dreigro- schenoper" van K. Weill mmv. so listen en het Salonorkest olv. Dou- liez. 9.20 Cabaretprogr. 10.30— 12.20 Dansmuziek 484 M.: 12.20 Salonorkest olv. Walpot. 1.30 2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6 35 en 8.20 Gr.pl. 8.5C Concert uit Luik olv. Fr. Rasse. Hierna tot 12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Georg Boulanger en Georg Nettelmann met hun orkes ten mmv. M. Gründgens en H. E. Oroh. 9.20 Ber. 9.50 IJshockey-ber. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Dansmuziek uit Koningsbergen o. 1 v. E. Börschel. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl s. 8,05—9.20, Keulen 9.20—14.50, Kalundborg 14.50—15.20, Keulen 15.20—17.20 Brussel Fr. 17.2017.50, Stuttgart 17 50—19.20, Boedapest 19.20— 20.05, Rome 20.05—23.20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.05—11.20, Droitwich 11.20 18.50, Lond. Reg. 18.50—19.50, Droitwich 19.50—21.50, Lond. Reg 21.50—23.20, Droitwich 23-20 -24'.—. Zondag 2 December. HILVERSUM, 301 M. (9.-12.— en 5.-6.— VARA, de VPRO van 6—8.— en en AVRO van 12.— 5 en 8.—12.— uur). 9.— Gr.pl. 9.05 Voetbalnieuws. 9.10 Tuin- bouwpr. 9.40 Gr.pl. 10.Deel. L. de Jong en gr.pl. 10.30 „Solidari teit", hoorspel, hierna toespraak door G. Zieverink. 10.50 Koor en zang. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij.ll.30Or.pl. 12. Klokkensjiel en uurslag van de Oudekerkstoren te Amst. 12.01 Disco-nieuws. 12.30 Puszta-orkest olv. Paü Tot. 1.— P. Palla. orgel en B. Lensky, viool. 2.— Boekbespr. dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Uit het Concertgebouw te Amst.: Concert gebouworkest olv. W. Mengelberg, mmv. Vicorica Ursuleac, sopraan. In de pauze liederen van Hendrika v. Tussenbroek, door dameskoor o. 1. v. mevr. J. Hartog—Benjamins*. 4.30 Gr.pl. 4.45 Vaz Dias. 5.— „Orvitropia", olv. J. v. d. Horst. 7.— Boekbespr. ds. J. J. Thomson. 7.Kerk. uit de Veteen. v. Vrijz. Herv. te Amersfoort. Voorg. ds. J. Dikboom. 8.Vaz Dias. 8,15 AVRO-Aeolian-orkest. 3.45 Cau serie W. Vogt. 8.55 Verv. concert 9.15 Radio-journaal. 9.30 Omroep orkest olv. N. Oerharz, mmv. Irene Eisinger, sopraan en H. Rehketn- per, bariton. 10.30 Gr.pl. 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.— Vaz Dias. 11.10 Or.pl. 11.15— "(ovacs. 1875 M. (8.30-9.30 NCRV, de KRO van en 7.45—11.— uur). vijding Joh. de Heer, rer, viool. 12.— Verv. HUIZEN, en 5.-7.45 9.30-5.— 8.30 Morgenw:, mmv. W. Verver, viool. 9.30 Or.pl. 10.30 Hoogmis. 12.— Lezing. 12.15 Schlagermuziek en causerie. 2.— Lezing. 2.30 Orkestconcert en gr. pi. 4.— Voor de zieken. 5.— Gr.pl. 5.50 Kerkd. u. d. Geref, kerk te Oudewater olv. ds. A. v. d. Weg, mmv. N. Hey, orgel. Hierna zang door Dameskoor olv. F. Kloek. 7.45 Sportnieuws en causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Koorconcert en gr. 51. 8.35 Orkestconcert en jgr.pl. Koorconcert en gr.pl. 9.20 Or kestconcert en gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.— Epiloog. WIERINGERMEERPOLDER. 'Wederom zullen ten behoeve der Zuiderzeewerken belangrijke aanbeste dingen plaats hebben. Op 19 December a.s. zal n.1. worden aanbesteed (in perceelen) het onderhoud over 1935 van wegen, vaarten, bruggen, gemalen, enz. in den Wierlngermeer- polder en den proefpolder te Andijk tot een totaal bedrag van 125.500. OTERLEEK. *De gymnastiekvereniging „Turn- lust' gaf Zondag en Dinsdag een twee tal uitvoeringen in de zaal van A. van Ham. Liet Zondagavond het bezoek veel te wenschen over, Dinsdagavond wae de zaal goed bezet. Hot programma werd vlot afgewerkt, terwijl ter afwisseling een tooneelstukje werd opgevoerd met eigen krachten, wat ?eer veel succes oogstte, zoodat de ver- eeniging tenslotte nog weer tevreden kan zijn. Tot besluit natuurlijk het traditionee- l€ Dal. KOEDIJK. De verkiezing van twee leden in het be stuur van den polder de Kleimeer gaf tot uit- slag, dat in de plaats van den heer Jb. Zwetsinari (niet herkieskaar wegens 'hoogen leeftijd) gekozen werd de heer C. Spaan. De heer A, Molenaar werd herkozen bij enkele candidaatstelling. SPANBROEK. 'Met ingang van 1 Jan a.s. is tot kas sier der Hoere..leenbank benoemd de heer J. Ch. Peeraer, alhier. HOORN. 'Bij min beschikking is aan het Wit- Gele Krus in West-Friesland in de kos ten van bestrijdirg der t. b c. over 1934 72106toid1933Verl€end Va" f 236°' tegen ST PANCRAS. Sinds eenige maanden wordt met goedkeuring van de minister van sociale zaken, te Langendijk en in de gemeente St Pancras een proef cenomen met het te wérk stellen van arbeiders in het vrije tuinbouwbedrijf met bijslag op het loon door de overheid. Met het oog op het al of niet voortzetten van een der gelijke regeling en het eventueel uit breiden ook tot andere gemeenten in het tuinbouvvdistrict, heeft de minister zich thans tot de besturen van de 5 proefge- meenten gericht met het verzoek, hpn oordeel te geven over deze overheidsbe moeiing. Gevraagd wordt naar den in vloed, dien deze regeling op de werkloos heid heeft gehad, het oordeel der arbei ders en werkgevers over deze progf en naar de wenschelijkheid, of ook ln an dere gemeenten van dit tuinbouwdistrlct deze regeling behoort te worden inge voerd. De onveiligheid alhier duurt nog stetds voort. Thans werd een lijn met waschgotd ontvreemd, alsmede een paar werkschoenen, De armvoogdij heeft op de landhuur voor 1934 25 reductie verstrekt. Wegens hooge ouderdom heeft als arm voogd bedankt de heer P. Groen Sr. v* {c?"?lv«r«eni#ng „Kunst naar Kracht gaf Woensdag een uitvoering in het café van den heer Bouwstra. Opgevoerd werd „Er staat geschreven", tooneelspel in 4 bedrijven. Het stuk, een anti-oorlogsstuk, wend Uit stekend weergegeven. De uitbeelding der verschillende rollen ge tuigde van ernstige studie. Op rolkennia en uitspraak viel niets af te dingen. Jammer dat niet meer publiek aanwezig was. De zaal was matig bezet. BERKHOUT. Als bijzonderheid kunnen wij ma! den, dat bij der. heer P. Kolüs alhier, nog rijpe frambozen van den kouden grond zijn geplukt.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6