Gedeputeerde Staten N.-Hotland bijeen stfssrsrass# !BwHetdand ^sssss^ri'sss.iittt» Tnaafi,.... aeacwcmcfae/td coffeLMtytg,/- Kostelooze proef JCeck S. Schoxti DREIN DRENTEL EN RIET PRIKKEL. Critiek op het P.E.N. Begrooting aangenomen. Natuurschoon en houthandel, De heer Thomassen (s. d.) bepleitte nog eens een ruimere bebossching van de provinciale goederen. Niet alleen is het een bevordering van het natuur schoon, maar ook het hout zal in ons land zijn af te zetten. Gelet op den jaar- lijkschen invoer van hout is het zeer waarschijnlijk, dat voor binnenland- schen afzet terrein gevonden zou kun nen worden. Bebossching van het pro vinciaal duingebied geeft ook onmid- déllijk werk voor tal van werkloozen uit land- en tuinbouw. Spr. zou voorts aan een aantal bewoners van de. duin streek willen toestaan konijnen te van- gèn, omdat de plaag zeer groot is. Daar door zouden die menschen ook in hun onderhoud kunnen voorzien. Antwoord van Ged. Staten. Zendervraagstuk opgelost. Huizer-zender wordt gesloten. nog ARNOLD SPOEL ZIEK. Zijn toestand bedenkelijk. met Kruschen Salts COLLECTIEF CONTRACT BLOEM- BOLLENBEDRIJF. Tegen 1 Maart opgezegd. BURENRUZIE IN DE BORGER- STRAAT TE AMSTERDAM. Vrouw met een mes gestoken. In de gistermorgen voortgezette ver gadering van de provinciale staten van Noordholland kwam de begrooting der provinciale bedrijven in behandeling. De heer Hooy, (r.-k.) ging uitvoerig de tarievenpolitiek der bedrijven na en gaf als zijn meening te kennen, dat niet de kostende prijs de maatstaf moet zijn maar dat spr. bij de vaststelürig van electriciteittarief zou uitgaan van de vraag: „voor hoeveel kan ik leveren? Spr. betoogde dat de tarieven omlaag moeten. Hij diende een motie in, waarin werd uitgesproken, dat het noodzakelijk is dat het leggen van nieuwe lasten op het provinciaal electriciteitsbedrijf voor komen inoet worden, overwegende dat het steeds overnemen van gemeentelijke electriciteitsbedrijven in de nabije toe komst alsnog groote bedragen zal vor deren, en act het noodzakelijk dat in de eerstvolgende drie jaren geen gemeente bedrijven meer worden overgenomen. Deze motie werd door Ged. Staten voor een prae-advies genomen. De heer Schoen (v. b.) besprak de af schrijving door het P. E. N. en merkte op dat deze z. i. gering is. Spr. is geen expert op electriciteitsgebied, maar het interesseert hem daarom niet minder na te gaan of een afschaffing, als nu op de eiectrjsche centrales geschiedt, vol dpmde is. Aan de hand van de begroo ting concludeert spr. dat voldoende elec triseering niet goed mogelijk is. Hij kan dan ook voor hét gematigde optimisme van Ged. Staten geen grond vinden. De bedrijven staan voor een moeilijke tijd. zij moeten zeer voorzichtig worden be heerd. Het P. E. N. moet als een parti culier bedrijf met groote tact tegenover de afnemers optreden. Spr. wees hierbi op de houding van Ged. Staten tegen over Zaanland. Voorts merkte hij op, dat, zoolang Atnsterdam en Haarlem buiten het pro vinciale bedrijf staan, van een algemee- ne electriciteitsvoorziening door de pro vincie eigenlijk geen sprake is. Uitvoe rig zette spr. verder uiteen, dat de be drijven zich moeten instellen op den veranderden toestand en rekening moe ten hóuden met concurrentie. Spr. noemde het vast recht van het P. E. N. voor velen te hoog en keurde de berekening van het vast recht af, omdat het voor de afnemers onmogelijk is ge worden hun eigen verbruik te bereke nen. Hij vroeg Ged. Staten met deze be zwaren rekening te houden. De heer J. de Vries (r.-k.) vroeg om soepelheid te betrachten bij toepassing van het vast recht. De heer Vermeulen (a.-r.) constateerde dat het overheidsbedrijf gebleken is toch ook niet de oplossing te zijn van alle kwalen. Het vastrecht tarief is veel te hoog. Spr. kwam dan tot de overneming van gemeentelijke electriciteitsbedrijven door het P. E. N. en betoogde, dat die overneming van enkele bedrijven ver lies zou hebben gegeven. Hij begrijpt niet, dat men bedrijven overneemt als ze verlies brengen. De heer Reinalda (s. d.) meende, dat ten opzichte van de bedrijven inderdaad van een gematigd optimisme kan wor den gesproken. De investeering vah ka pitaal in het P. E. N. is niet primair, de vraag is of het bedrijf rendabel is. De heer Lambooy (r.-k.) betoogde, dat van het P. E. N. wel degelijk kan wor den gesproken als van efen monopolis tisch bedrijf. De gemeenten worden niet op dezelfde wijze behandeld. Spr. zette uiteen, dat de gemeenten de baten uit de bedrijven noodig hebben eri vroeg den wethouders van financiën van 6™°*® gemeenten in deze staten of^zij in staa zijn een begrooting sluitend te maken zonder de bedragen van de gemeentelij ke electriciteitsbedrijven. Kunt gij, vroeg hij, een gemeente sturen, zonder de winsten uit deze be drijven? En daar gaat het riu om. Ais men spr. vraagt: Pas u aan; dan z g hij: waarmee moet ik mij Zóu het daarom nu niet een billijk® daad zijn om uitstel te verleenen, al l Is het maar voor drie jaar, en niet the pet van de ho nemen waardoor 18 loodiï u* der P^inde het Sta tin Hn Vftn het p- E. N. De noodlhdenriP °njui8t bewust het aantal noodlijdende gemeenten te vergrooten. Inerna wordt gepauzeerd. woordVt°!2rt Zadte vergadering was het W w an h€CT Kooiman (v.d.) derc heS^' f J een verSeliiki'¥ met an- P™ twhK constateeren dat de iJ:0ed gaan- En inderdaad Dat tr u gematigd optimisme. Dat er weinig kwade posen zijn is een be- hapert^ tenevenpoktiek niet veel De heer Schoen heeft gezegd, weinig ver teouwen te hebben in het Iptimis? v?n e Staten, maar spr., die kan zeggen op de hoogte te zijn, deelt dit optimisme wel. AI zijn Amsterdam en Haarlem er niet bii toch kan gezegd worden dat het P.E.N de provincie van electriciteit voorziet Spr. zou ^e' Ged. Staten willen vernemen of het overnemen van gemeente-bedrijven inderdaad tot financieelen achteruitgang heeft geleid. De heer Korff (v.b.) vindt het sympathiek een zekere groep van verbruikers een lager tarief te geven, maar hij vraagt of dat juist is. Het kan noodig zijn tot een algeheele ver laging te komen, waarvoor die groepsverla ging dan 'n moeilijkheid kan zijn. Bovendien moeten dan andere verbruikers te veel beta len voor die enkelen. Dit laatste, de nieuwe Staten te binden, was ook voor den heer Sneevliet (r.s.p.) aan leiding om tegen de motie-Hooy te stemmen. Spr. bëtóogt verder, dat sommige leden hun functies wat te Veel verwarren te vaak bur gervader zijn als ze Statenlid moesten we zen. Spr. meent, dat nu er sprake is van uitslui ting van gesalarieerde leiders van vereeni- gingen van overheidspersoneel, er ook aan leiding is na te gaan of het juist is dat leden van een gemeentebestuur zitting hebben in het bestuur der provincie, wat immers in de practijk b'ijkt tot allerlei moeilijkheden aan leiding te geven. De heer Bruch (a.r.), Ged. Staten, beant woordde in de eerste plaats de vragen van den heer Thomassen, dat Ged. Staten ernstig onder de oogen zullen zien de mogelijkheid of door bebossching van de duinen meer werkloozen kunnen worden te werk gesteld Den heer De Vries antwoordt spr., dat ook wat de watervoorziening betreft, toch al tijd de vraag moet worden gesteld of het be drijf een bepaald tarief dragen kan. Gaat men uit van óe vraag wat de allerarmsten betalen kunnen, dan is een bedrijf niet te handhaven. De heer Visser heeft gevraagd den ouden verbruikers van het P.E.N. een opgaaf te verstrekken wat zij volgens het vastrecht-tarief kunnen verbruiken en hoe; spr. kan hierop antwoorden, dat aan dit ver zoek volledig zal worden voldaan. Wat de motie-Visser betreft, zegt spr., dat Ged. Sta ten geen bezwaar hebben, vrijblijvend, een onderzoek in te stellen als gevraagd wordt. Dan komende tot de motie-Hooy zegt spr., dat die motie wil zeggen: het P.E.N. staat zoo zwak, dat het gevaarlijk is daarop nieu we lasten te leggen. Maar de heer Hooy ver wart het iflvesteeren van nieuw kapitaal met iet leggen van nieuwe lasten op het bedrijf. Spr. ging uitvoerig in op de beschouwin gen van den heer Schoen en verklaarde deze uitvoerigheid Wenschelijk te achten, omdat men daaruit zou kunnen begrijpen, dat het ;evraagde prae-advies niet noodig is. Ged >taten kennen de positie van het bedrijf vol komen; spr. is dus in staat het advies mon deling te geven. Dan komende tot de directe levering zegt spr., dat geen antwoord is te geven op de vraag wat het P.E.N. verdient aan de laag spannittgsgebieden in een zeer gunstige po sitie zijn. De heer Schoen heeft gezegd, dat te weinig gereserveerd wordt, maar spr. wijst erop, dat i it gedaan is na de ervaring van 1933. Er zit heel wfcinig risico in, omdat electriciteit een levensbehoefte geworden is, die de afnemers betalen als hypotheek en'belasting. De motie-Hooy acht spr. volkomen on- uiat Drie jaar uitstel van een beslissing wil leggen, dat het bedrijf stil moet worden ge egd. En na drie jaar zullen de gemeenten mmers tofch rliet zeggen„Neem onze bedrij ven nu maar". Uitstel geeft natuurlijk niets geen verandering; daarom is een prae-advies ook volkomen overbodig. De beraadslagingen werden gesloten. De mótie-Hooy werd verworpen met 44 te gen 16 stemmen. De begrooting van de bedrijven werden vervolgens z.h.^ aangenomen. Eveneens werd z.h.st. aangenomen de voordracht inzake de salarisregeling van de leden van Ged. Staten. Ten slotte werd ook de provinciale begroo ting z.hjt. aangenomen met totaal aan in komsten en uitgaven van 51.316.965. Voor 1935 worden dus gehévên 20 opc. op de hoofdsom der gebouwde 20 opc. op de ongebouwde eigendommen, 20 opc. op de in komstenbelasting en 20 opc. op de vermo gensbelasting. Eveneens werd goedgekeurd het aangaan van geldleepingen tot een totaal-bedrag van 1 886 400. De vergadering werd verdaagd tot Dins dagochtend halftwaalf. Gistermiddag vond in het gebouw van het hoofdbestuur dr Posterijen, Telegrafie en Te lefonie onder voorzitterschap van mr J A. de Wilde, minister van binnenlarvdsche za- en, een bijeenkomst plaats van de vier groote omroepvereenigingen in het bijzijn van den direct.-generaal der P.T.T. en de commissie voor het zendervraagstuk. Het deel van deze samenkomst was te onderzoeken of de voor stellen, vervat in het rapport van de zender commissie, hetwelk eenigen tijd geleden aan den minister van binnenlandsche zaken werd aangeboden, de instemming van de besturen der vier groote omroepvereenigingen hebben. De vertegenwoordigers dezer omroepver enigingen hadden in de commissie voor het zendervraagstuk door onderteekening van het verslag reeds blijk gegeven zich met die voorstellen te kunnen vereenigen. Uit de ge voerde besprekingen is, zooals trouwens ver wacht mocht worden, komen vast te staan, dat ook de omroeporganisaties de voorgestel de oplossing van het zendervraagstuk aan nemelijk achten. De noodlijnen van het venslag, ten aan zien waarvan onder de belanghebbenden vol ledige eenstemmigheid werd bereikt, zijn in het kort: Er zal komen een Gemengd Zenderbedrijf, waarin Staat en omroepvereenigingen parti- cipeeren, doch waarin aan den Staat over wegende zeggenschap zal worden toegekend. VERG1FTIOINO TE OOES. Pas op met nieuwe kstheis. ?enS:jSêenWïevnal%aVkolenda,,,psvergifti- steeds bewusteloos is. Direct levensgevaar is De oorzaaü: van deze kolendampvergifti ging is wellicht een nieuwe kachel, die in een aangrenzend vertrek stond te branden. HET VERMISTE JONGETJE. Zijn lijkje uit de Bloemgracht opgehaald. Gistermiddag omstreeks vijf uur is uit de Bloemgracht het lijkje opgehaald van het 6-jarig jongetje, dat sedert Woensdag te Amsterdam vermist werd. Waarschijnlijk is het knaapje bij het spelen te water geraakt. Koffie Hag verschaft U het volle genot van een geurige, pittige koffie, want de coffeïne heeft mei den smaak en het aroma niefs te maken. Koffie Hag is een selec tie van de fijnste koffie- boonen, veredeld en zoo danig behandeld, dal ook aan gevoelige personen en kinderen het genot van echte koffie niet behoeft Te worden ontzegd. v Probeed U 't eens. Vier weken Koffie Hag en U zult overtuigd zijn, dat U er wel bij vaarf. Koffie Hag schenkt U meer genot en een betere gezondheid. Gedurende den tijd, welke gemoeid zal zijn met den aanleg van de definitieve zendappa ratuur, zal, voor zoover het de uitzendingen over de lange golf betreft, gebruik gemaakt wordqp van den Rijkszender te Kootwijk, welke voor dit doel aanzienlijk versterkt zal wordende zender te Huizen zalge- sloten worden Voor zooveel betreft de uitzendingen over de korte golf, onderzoekt de zendercommissie momenteel nog de verschillende mogelijkhe den om ook ten aanzien van deze uitzendin gen den overgangstoestand te overbruggen. LIJK OEVONDEN. Te 's Heer Abtskerke vond men Woensdag in een greppel het lijk van een zwerver. Ge bleken is, dat dit zekere K. uit Goes was, die al eenige dagen werd vermist. PINDANOOTJE IN DE LUCHTPIJP. Woensdagavond kreeg het zoontje van den heer Knaven toen het met de ouders te Gen- dringen op bezoek was, een pindanootje in de luchtpijp: Het kind moes* naar Arnhem wor den overgebracht, waar operatief is inge grepen. Niettemin is de kleine thans aan de gevolgen overleden. ACHTJARIG MEISJE ONTVOERD. Het achtjarig dochtertje van G. Pelgrim uit Wilp-Achterhoek. gemeente Voorst, is ont voerd. Het kind verliet te ongeveer twee uur de r.-k. school te Busioo. Een vrachtauto met betonpalen reed het kind achterop, stopte en de chauffeur nam het kind in de cabine mee. Passeerende jongens waarschuwden de ouders. De politie in omliggende gemeenten ging aan het zoeken en gisteravond vond de Apeldoornsche politie het kind bewusteloos aan den kant van den weg liggen in de buurt schap Beemte onder Apeldoorn. De dader is nog niet opgespoord. Naar wij vernemen is de toestand van den bekenden en beminden volkszang leider Arnold Spoel, die in het Diako- nessenhuis Bronovo te 's Gravenhage een operatie heeft ondergaan, thans hoogst ernstig. Aanvankelijk liet 't ver loop zich gunstig aanzien, doch na een minder goede wending wordt de toe stand, mede met het oog op zijn leeftijd, thans bedenkelijk geacht. Bij elke flacon Kruschen Salts a 1.60 wordt nu voor een bepaalde tijd een gratis proefflacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gebruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te on dervinden. Kruschen Salts zuivert Uw bloed. Voor rheumatiek Jicht en ischias bestaat er geen beter, eenvoudiger en doeltreffender middel. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hol- landsche verpakking met de naam van N. V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van de flacon ge drukt. Dit gemengd bedrijf, dat in den vorm van een N.V. tot stand za! komen, zal met uitslui ting Van ieder ander belast zijn met den aan leg en de exploitatie van de zendinrichtingen voor den Nederlandsehen radio-omroep. In deze vennootschap zullen de Staat en de al gemeene omroeporganisaties de eenige aan deelhouders zijn. Het bestuur van het zenderbedrijf zal be rusten bij een raad van beheer, waarin naast vertegenwoordigers der algemeene omroep organisaties vertegenwoordigers van den Staat (P.T.T. en Radioraad) zullen zitting hebben. Op belangrijke besluiten van dit beheers orgaan zal van overheidswege hetzij in den vorm van een goedkeuringsrecht van den mi nister, hetzij in den vorm van een vernieti gingsrecht door de Kroon, toezicht worden uitgeoefend. Verder zijn nog verschillende bevoegdhe den voorbehouden voor de algemeene verga dering van aandee'-houders, welke tenminste éénmaal per jaar gehouden wordt en waar in de aandeelhouders door andere personen, dan die, welke in den raad van beheer zitting hebben, zullen worden vertegenwoordigd. De neutrale en r.-k. patroonsbonden in het bloembollenbedrijf hebben de be staande collectieve arbeidsovereen komst, welke 1 Maart eindigt, aan de drie landarbeidersbonden opgezegd, zulks in verband met den onzekeren be- drijfstoestand. Bij een heftige burenruzie is een vrouw voor haar woning in de Borger- straat te Amsterdam met een mes een wonde in de rechterdij toegebracht. Het betreft hier geen geval van ernstigen aard; de wonde kon in een der gasthui zen gehecht worden. Het staat niet vast, wie gestoken heeft. De politie van het bureau Overtoom, die deze zaak in on derzoek heeft, heeft dan ook geen ar restatie verricht. DE TREKKINO VAN DE TWEEDE LUTO-VERLOTING. Ten overstaan van notaris Waldorp ge schiedde gister-morgen, onder groote be langstelling, in het Venduhuis te Den Haag, de trekking van de tweede Luchtvaartten toonstelling „Luto-Verloting". De hoofdprijs bestaande uit een vliegtocht per K.L.M. voor 2 personen retour Amster dam—Batavia inclusief kosten voor 10 da gen verblijf in Indië of een Lincoln Auto, viel op nr. 167156. De tweede prijs; 2 personen per K.L M. naar Jeruzalem, Egypte of rondreis Europa, of Ford de Grand Luxe of Weekendhuis, viel o; nr. 176190. De derde prijs: de les en oefenvluchten bij de Nationale Luchtvaartschool voor Brevet „A" of Zeiljacht Pampusklasse of Norton Motorrijwiel of in de daarvan met 14 per sonen een 1000 K.M.-rondvlucht over Nederland met de Uiver, viel op nr. 136503 DE PERSEN VAN „DE TRIBUNE". Cassatie aangeteekend tegen de weigering tot teruggave. Zooals wij oniangs meldden heeft de Tweede Kamer der Amsterdamsche Arron- di9sements-Rechtbank onlangs het verzoek tot teruggave van de in beslag genomen persen van de N.V. Atalanta, waarop de „Tribune" werd gedrukt, afgewezen. Thans vernemen wij, dat de raadslieden van genoemde N.V., mrs. S. de Jong en P. van 't Hoff Stolk van de beslissing in cas satie zijn gegaan. (Hoóger beroep is in dit geval niet mo gelijk). De rechtbank overwoog ten aanzien van de gronden, dat het vooronderzoek in deze zaak nog loopt tegen N.N. en het dus niet is uitgesloten dat alsnog een strafvervol ging zal worden ingesteld tegen een be paalde persoon of tegen bepaalde personen. Uit deze vervolging zal kunnen blijken dat met de onderhavige persen een drukpers-de lict is gepleegd. Voorts overweegt de Rechtbank dat het voor het ontdekken van strafbare feiten noodig kan zijn deze goederen ter beschik king te hebben om te zien of het misdrijf door de in beslag genomen persen is ge pleegd. Het verzoek tot teruggave werd daarom afgewezen terwijl de Rechtbank tenslotte overwoog dat de verdere, gronden van hel verzoek onbesproken kunnen blijven. OUDERAVOND HOFDIJKSCHOOL (KONINGSWEG). Woensdag werd aan de Hofdijkschool een ouderavond gehouden, die zeer druk bezocht was. Behalve door de gewone punten werd het eerste gedeelte van den avond ge vuld door kinderzang en een kindertooneel- stuk, uitgevoerd door leerlingen der 6e klasse. De kinderen zetten hun beste beentje voor en hadden een luid applaus voor hun werk in ontvangst te nemen. Na de pauze kwam aan ds. orde de verkiezing van drie nieuwe com missieleden, in plaats van de aftredende leden mevr. Koeman en de heeren Jansen van Jorksveld en Blaauw. Hiervoor werden ge kozen mevr. Ie Vet en de heeren van Riel en Jes. Door den voorzitter der vergadering, den heer J. A. Kroone. en door den heer Herris, voorzitter der oudercom.nissie, werd den aftredenden dank gebracht voor alles, wat zij in het belang der school hadden ver richt, waarna dezen met eenige welgekozen woorden afscheid namen. Daarna hield de heer Kroone een inlei ding over de nieuwe spelling. Eerst gaf hij een overzicht van de spellingsystemen van ongeveer 1800 af. Daarna behandelde hij de regels der nieuwe spelling. Vervolgens lichtte hij toe op welke wijze in de school getracht wordt het voorschrift tot gebruik der nieuwe spelling zoo goed mogelijk uit te voeren, en hoe de leerlingen er op leageeren. om er ten slotte op te wijzen dat het onderwijs in het nieuwe spellingssysteem eerst volledig tot zijn ivcht kan komen, wanneer het kind dit in alle boeken, die het onder de oogen krijgt, ziet toegepast. Bij de rondvraag wekte die heer Daalder Je aanwezigen op om lid te worden van Volks onderwijs en btsprak mevrouw de Waal het meenemen van geid voor allerlei doeleinden en het verkoopen van loten door kindeien. Daarna sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering met dank voor de uit stekende opkomst. 293. „Ik weet wat", fluisterde Piet. Hij haalde een stuk touw uit zijn zak en met z'n tweeën legden ze dat heel voorzichtig om den landlooper heen. Deze stond zoo trotsch te staren, dat hij hiervan niets merkte. Opeens trokken beiden het touw strak en Hein zei kwaadaardig: „Wat moet jij met dat petje?l" 294. Zonder kleerscheuren kreeg Plet zijn petje terug en ze wandelden thans weer verder in de richting van hun vaderland. Toen ze bij de grens waren, wer den ze door den grenswacht aangehouden, die ze niet door wilde laten, omdat ze er veel te gek uitzagen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7