VOORDEEL 30 Autobandieten op den Huiderstraatweg. m Uw Huishoudboekje kan er slechts van hebben Om eert foto van Prinses Juliana. !huideton ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 Rechtszaken Hooge straffen gerequireerd. zegt het BLUE BAND-meisje Want van hoeveel belang Blue Band ook in de keuken is, hoeveel het ook bijdraagt tot het welslagen van een maaltijd, op het huishoud boekje is Blue Band slechts een bescheiden post. Blue Band combineert kwaliteit met voordeel - tallooze Nederlandsche huisvrouwen hebben de waarheid hiervan reeds ondervonden. 'A pondspakje Persfotografen staan terecht. VERSCH GEKARND Oi FREGATVOGEL. (Wordt vervolgd.). In den afgeloopen zomer werden op den Rijksstraatweg AmsterdamAmersfoort een groot aantal pakjesdiefstaMen gepleegd, ten nadeele van expediteurs, die met hun vracht' auto's volbeladen met pakken en pakjes hun weg van Amsterdam langs den Rijksstraat weg namen. Een zestal nog jeugdige personen tusschen de 20 en 30 jaar, was met elkaar in contaej gekomen. Zij waren werkloos en zwierven veelal in de late avonduren en in het nachte lijk duister langs de straten. Langzamerhand rijpte het plan om ware plundertochten langs de groote wegen te maken en als terrein van hun diefstallen werden de expeditie-auto's gekozen. Een van het zestal beschikte over een auto, en deze wagen zou op de nachtelij ke strooptochten goede diensten bewijzen, te meer daar ook een stoutmoedige acrobaat zich onder het gezelschap bevond 's Nachts achtervolgde men met de roofauto de expedi tie-auto's. De bumper van de auto werd te gen de achterzijde van de vrachtauto aange reden en een van de roovers sprong dan vanaf de bumpers op de achterzijde van de expeditie-auto. Soms werd de achterdeur opengevonden, soms werd de afsluiting ver broken. De man klom dan naar binnen en Wierp pakjes en pakken naar buiten, welke dan werden opgevangen door zijn kameraad die op de motorkap van de auto zat Deze acrobatische toeren werden verricht, terwij! de auto's een vaart hadden van 60 tot 65 K.M. Het werd een ware roof- en plundertocht, en allerlei soort goederen, van bontmantels tot pakken sigaretten werden buitgemaakt, van welke diefstallen de expediteurs de dupe werden. Vele malen maakte de roover zijn vermetele sprongen, vele malen wierp hij zijn buit naar zijn kameraad. Pakken bestelgoed zouden nooit hun bestemming bereiken. On der al deze vermetele diefstallen was ook een suikerdiefstal. In den nacht van 31 Augustus op 1 September lieten de dieven ditmaal waren het er slechts vier de auto stoppen voor een vrachtschip gelegen aan den Sin gel. Tien balen suiker werden weggehaald. Het gelukte de beide rechercheurs Lobman en de Weillé dezen suikerdiefstal op te los sen, de goederen werden in de woning van een heler opgespoord. Men had reeds ver moeden tegen de anderen en het spoor werd gevolgd. Huiszoekingen en verhooren volg den. In samenwerking met de Muidenscbe poli tie werd de kluwen verder afgewikkeld. De heler viel tenslotte door de mand na een ver hoor van vele uren. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat de auto's werden beroofd, wanneer ze eenige oogenblikken stilstonden voor een cafétje aan den Muiderstraatweg, waar de chauffeurs dan een kop koffie drenken. Na de arrestatie volgde spoedig de beken tenis van de pakjesdieven, een belangrijk deel der gestolen goederen werd door het werk van de beide rechercheurs teruggevonden. Ook bleek, dat er nog meer helers bij dit om vangrijk dievencomplot betrokken waren. Gisteren stonden zes personen terecht, verdacht van diefstal en twee wegens heling De dieven legden een volledige bekentenis af. Hun verklaringen klopten niet precies wanneer de vraag gesteld werd, van wien 't plan eigenlijk was uitgegaan, de voornaam ste schuld werd op een Duitseher geladen; zij waren ervan overtuigd dat het werk niet gemakkelijk was geweest, maar met een zeke re beroepstrots had een hunner geconsta teerd: „Het gaat mooi hé, het lijkt wel Ame rika". Nadat de pakjesdieven afzonderlijk had den terechtgestaan en door politiemannen, expediteurs en chauffeurs formeele verklarin gen waren afgelegd, stonden vier van de zes verdachten samen terecht wegens de suiker diefstallen De volledige bekentenissen ver- spoedigden het onderzoek ter zitting, zoodat het O M. van verschillende getuigen afstand kon doen. Reauisitoir. De officier van justitie, mr. van Du Hemen, bracht in zijn requisitoir een woord van hulde aan de rechercheurs Lohman en de Weillé die met zooveel energie en scherpzin nigheid het onderzoek tot een goed einde heb ben gebracht. Het aantal pakjesdieven had een ongeken- zeer a^an 7i Cn°men' ScM* is ffvonr hnnJ J Hgeweest °p sommige dagen is voor honderden guldens aan goederen wl cTlft dieven zelf ziin d°or de he- géval k 7?" Vzooals dit meestal het i'„ÏS„het rv - Strafmaat. in Trf 5'jn bewezen> de moeilijkheid is in dit geval de strafmaat. Verdachte S v D Kn £UI}stig bekend, hij is onverschil lig en eigenwijs. Wegens diefstal in vereeni- fm,aa' gepleegd, requireerde het OM. anderhalf jaar gevangenisstraf. Verd L. heeft doorloopend zijn auto ter beschik ing gesteld en hij heeft zelf gechauffeerd. Hij was „de groote Piet!" Spr. requireerde twee jaar gevangenisstraf tegen hem. Over verdachte H. D. O. is een goed rap- port uitgebracht, maar de politie denkt an ders over hem. Eisch: anderhalf jaar gevan genisstraf. Tegen J. O. R., die minder dikwijls heeft meegedaan en die nog een blanco strafregis- tei had, requireerde het O.M. één jaar, waar- van zes maanden voox-waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Tegen D V. eischte de officier zes maan den. Verdachte heeft slechts éénmaal mee gedaan. „Men vond mij te bang" heeft hij verKiaara. Tegen K., die pas voor diefstal van een motorfiets is veroordeeld en die nog het een en ander te goed heeft, requireerde het O.M. zes maanden gevangenisstraf. Tegen de vier verdachten L., O., K. en v. O. eischte spr. bo vendien vier maanden wegens de suikerdief stallen. De verdedigers pleitten clementie. Vervolgens stond de werkman P. W. v. d L. terecht, verdacht van heling, twee maal gepleegd. De gestolen pakjes werden verborgen in het tuinhuisje van verdachte, achter zijn wo ning. De torpedojagers Hr. Ms. „Piet Hein" en Hr. Ms. „Evertsen" zijn Donderdag vanuit den Helder vertrokken naar Ned. O.-Indië. Verdachte ontkende; geen oogenblik had hij vermoed, dat de goederen van diefstal af komstig waren. Ook de balen suiker zijn in het tuinhuis, dat hij aan een der verdachten had verhuurd, gevonden. Verdachte beweerde de goederen niet te hebben gekocht en geen geld voor het bewa ren te hebben gekregen. Het woord is dan aan den officier, mr. v Du Hemen. Requisitoir. Bij verdachten zijn op verschillende nach ten goederen bezorgd van allerlei aard. De gestolen waar werd verborgen in het tuin huisje van verdachte. In het holst van den cents J V' per nacht kwamen de dieven met hun buit aan, er is dus geen sprake van, dat verdachte kon denken, dat de zaak in orde was. Voorts is er uit winstbejag gehandeld want hij heeft di verse kleine bedragen ontvangen en voorts o.a. een blauw costuum Wegens heling, tweemaal gepleegd, requi reerde spr. een gevangenisstraf van een jaar. Verdachte staat goed bekend en is door anderen op het slechte pad gebracht. Dit en verdachte's blanco strafregister nam spr. bij den strafmaat in aanmerking. De verdediger, mr. van Zeggelen, pleitte vrijspraak, subs. clementie. E>e vonnissen in deze zaken zullen wor den gewezen op 13 December a.s. PBB MC. Toen de Prinses Dinsdagavond 20 Novem ber tegen zeven uur op het voor het publiek afgesloten terrein van de N.V. Wm. Müller en Co. aan de Jobshaven te Rotterdam werd verwacht, was er in den omtrek veel politie op de been om de afzetting te handhaven, maar vermoedelijk ook wel cm te verhinde ren, dat persfotografen hun werk deden. Een tweetal fotografen heeft niettemin ge tracht op onvoorziene wijze een foto van het vertrék te maken, waartoe zij een motorboot hadden gehuurd, die na het vertrek van de Batavier II tusschen de kade en het schip werd gestuurd. Plotseling flitste het blik semlicht op, de camera's klikten en ijlings vertrok de motorboot. Een in de buurt lig gende boot van de rivierpolitie zette de foto grafen-boot echter na en bracht haar naar het bureau van de rivierpolitie, waar de fo tografen voor de keus werdén gesteld den nacht in het politiebureau door te brengen of de plaat in te leveren. Zij besloten daarop eieren voor hun geld te kiezen en leverden de fotografische plaat in. De fotografen hebben zich echter niet bij dezen politie-maatregel neergelegd. In kort geding dagvaarde de N.V. Vereenigde Foto- bureaux gevestigd te Amsterdam, de gemeen te Rotterdam voor den president van de Rot- terdamsche rechtbank, mr. H. W. B. Tho mas. Woensdagmiddag werd deze zaak behan- handeld; voor de Fotobureaux trad op mr. R. H. Dijkstra uit Amsterdam, terwijl de ge meente zich had doen vertegenwoordigen door mr. J. Coert Sr. Mr. Dijkstra ving aan met de opmerking, dat de fotografen niet cp de hoogte waren van den wensh, door H.M. de koningin of een ander .lid van het vorstelijk huis geuit, dat er bij het vertrek van de prinses geen foto's zouden worden gemaakt, 's Morgens voor het vertrek heeft men de firma Müller opgebeld om toestemming te vragen foto's te mogen nemen. Deze toestemming is gewei gerd, zonder opgave van redenen en daarbij hebben de fotografen zich neergelegd, 's Mid dags zijn de fotografen van eischeres dan ook niet naar het terrein gegaan, zooals an dere fotografen, maar hebben eenvoudig een bootje gehuurd en zijn daarmee door open baar vaarwater naar de plaats van vertrek gevaren, om daar te trachten foto's te ma ken. Men heeft niet den wensch gekend van de koningin, dat er geen foto's genomen zou den worden ware het anders geweest, dan waren de foto's wellicht niet gemaakt en had men zich gehouden aan den wensch maar eenvoudg aan tegenwerking van d;e zijde van de firma Müller gedacht, toen er geen toe stemming werd verleend om op het terrein te fotografen Het is niet altijd even gemakke lijk voor journalisten en persfotografen om hun taak naar behooren te vervullen en wan neer men dit in oogenschouw neemt, is er dus alleen sprake van een conflict tusschen de gemeentepolitie en het personeel van eischeres. Pleiter meent dat de gemeentepolitie van Rotterdam zich heeft schuldig gemaakt aan een reeks van onrechtmatige daden. In de eerste plaats de arrestatie van de fotografen. Het plegen van een strafbaar feit heeft de politie-ambtenaar niet voor den geest ge zweefd, zelfs is er daarna geen beroep op gedaan, maar zij heeft eenvoudig gehandeld als politie, als gezag. De tweede onrechtma tige daad die tegelijkertijd is een strafbaar feit, van de zij-de van de politie, is 't dreige ment van de arrestatie. President: U bent buiten de orde. Bepaalt u zich tot de dagvaarding. Dit dreigement beteekende door het vasthouden van de boot een civiele schade van een kleine honderd gulden. De laatste onrechtmatige daad is de weigering tot teruggave van de platen. Sprekende over het spoedeischende karak ter van de zaak zeide pleiter, dat fotografi sche opname worden gemaakt van actueele gebeurtenissen door eischeres, die er haar bedrijf van maakt, die foto's te verhandelen en het publicatierecht te exp'oite-eren. De actualiteit. Op foto's op gebeurtenissen in het leven van leden van het vorstelijk huis wordt hoo ge prijs gesteld. De kwestie is niet, dat de ac tualiteit van de foto ontnomen is, doordat zij niet dadelijk is gepubliceerd maar er kunnen zich ieder oogenblik omstandigheden tot droefenis en verheugenis voordoen die iedere foto groote actueele beteekenis geven, zoodat eischeres daarmee een foto-pagina kan vul len. Voorts heeft de foto beteekenis voor ver zamelaars van fotografieën van leden van door George Owen Baxter. Naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. „Verduiveld, als mij dat niet doet terug verlangen naar den ouden tijd zeide hij, „omdat ik hier en daar wel wat heb. In mijn tijd heb ik ook met de gokkers meegedaan dat wil ik wel bekennen, maar ik heb mijzelf toen gevestigd. Kogels en de strop bedierven te veel goede hersenen, dat zag ik wel in; ik streek hier neer eri vestigde mij. En nu, Slanke Jim, wil ik dat geld hebben". „Werkelijk", zeide Geraldi, terwijl hij op stond om de zaak beter te kunnen bepleiten en zijn bewegingen waren wonderlijK gracieus en langzaam ,.ik zou u dubbel kunnen betalen zoodra de vloed van de heu vels neerstrijkt". Chalmers ging wijdbeens staan en stak de handen in de zakken, waardoor een groe zelig vest' zichtbaar werd, waarop een zwa re gouden ketting prijkte. '„Niks niet", zeide hij. „Denk maar niet, dat ik een idioot ben of tot jouw wild be hoor, geen sprake van". Geraldi zuchtte. vroe„ Dringt u er op aan? Werkelijk, vroeg h%k zal aan dat gezeur een einde maken", verklaarde Chalmers. „Kom maar mee naar het raam en kijk eens naar beneden, voor het hotel". Zijn gast gehoorzaamde; hij leunde uit het raam en keek over de daken der stad, want zij bevonden zich op de derde verdie ping van het hotel. „Ziet die er gemakkelijk uit?" vroeg de waard, die ook naar het raam*was gekomen. Hij wees naar een breeden, zwaren man, die op den rand van de watertrog zat en op dal oogenblik een stuk van een rol pruimtabak- afbeet. „Dat is Dick Wing, hij bewaart de orde in deze verdomde stad. Denk je, dat hij jou zou aankunnen?". „Hij ziet er wel erg ruw uit", zeide de zachtmoedige Geraldi. „Dat is nog niets, vergeleken bij wat hij is", verklaarde Chalmers. „Als bijbaantje int hij mijn rekeningen bij oplichters, fregatvogels en zoo". Hij lachte om zijn eigen aardigheid. De fregatvogel zuchtte weer. „Hoeveel ben ik u schuldig?" ^,Dat weet je verduiveld goed!" „'Neen, werkelijk niet". „Drie weken tegen zestien piek per week is achtenveertig en zevenentwintig voor extra's „Zevenentwintig voor extra's", mompelde Slanke Jim, terwijl hij de oogen wat wijder opende. „Wat bliksme", riep de waard uit. „Kun je extra biefstuk hebben en gebraden kip van een dollar vijftig per stuk en eendvogel en driemaal per dag room in je koffie en dan nog aanmerking maken over een luttele zevenentwintig dollars extra?" n „Neen, misschien niet, misschien niet!" mompelde Geraldi. „Wel, ik wil heelemaal geen bezwaar maken. Ik houd niet van ru zie; hier is het geld" en hij nam een aantal biljetten uit zijn zak. De waard zette groote oogen op; vier bil jetten van twintig dollars werden in zijn vette hand uitgeteld. „Wel verduiveld nog toe", zeide hij, „nu ben ik je nog vijf piek schuldig", voegde hij er bij, terwijl hij aanstalten maakte om geld uit zijn zak te halen. „Dat is in orde, meneer Chalmers", ant woordde de fregatvogel. „Behoudt dat voor de goede bediening, de schoone vloeren en ramen en de respectabele atmosfeer van uw hotel. Het is mij een genoegen". Chalmers voelde de ironie, maar hij grinnikte slechts. „Zeg eens, jongmensch", zeide hij, „ver tel me eens, waarom je het zoo lang uitstel de? Dacht je, dat je het tenslotte van mij zoudt winnen? Dacht je, dat je met dat ge praat vijfentwintig dollars kon verdie nen?" „De kwestie is", zeide de fregatvogel „dat ik er niet van houd om mijn werkkapi taal beneden een zeker minimum te laten slinken". „Natuurlijk" grinnikte de waard. „Een vogel moet veeren hebben, hé?" Daarop ging hij de deur pit, terwijl Slanke Jim naar het venster ging en er een versle ten lederen beurs uit scheerde. Daarna sloop hij vlug naar de deur en deed die op slot. HOOFDSTUK II. Nauwelijks had hij dit gedaan of er werd hard op de deur gebonsd en werd de kruk heftig heen en weer gedraaid. „Hei daar! Hei, jij schurk!" schreeuwde de waard. „Hei, Geraldi!" „Ja, ja", antwoordde Geraldi vroolijk. „Bent u dat, meneer Chalmers?" Deze beleefde vraag scheen den dikkerd gek te maken. „Of ik het ben?" brulde hij. „Jij verdom de oplichter jij gauwdief! Open de deur, dan zul je zien of ik het ben!" Hij wierp zijn gansche gewicht tegen de deur. Geraldi, die reeds met een wonderlijke vlugheid een revolver uit zijn kleeding had getooverd, stopte deze weer weg, toen hij zag, dat de deur de aanvallen van den waard zou kunnen doorstaan. „Ben je van plan de deur open te maken? Als je het niet doet, dat zal ik je als een straathond op de binnenplaats ophangen, zoo waar als ik leef!" „Kom, kom", zeide de jongeling gemoede lijk, „worden straathonden in deze stad op gehangen, meneer Chalmers?" Opnieuw klonk achter de deur gebulder, in antwoord op deze opmerking en toen donderde Chalmers de trap af. Zijn stem brulde door het huis. „Hei! Mike en Peter! Let op die deur, tot ik hulp kan gaan halen, ik zal dien verdomden dief eenvoudig den nek omdraaien!" De fregatvogel keek vlug zijn kleeren en andere bezittingen na en kwam blijkbaar tot de slotsom, dat niets de moeite waard was om mee te nemen, want hij ging naar het raam en -op het kozijn zitten. Daar rolde hij een sigaret en keek naar beneden, waar hij den waard uit de voordeur zag komen en den zwaren kerel, die op den rand van den drinkbak zat, aanklampen waarop zij bei den weer het huis binnen gingen. Geraldi wachtte, tot hij de mannen op de bovengang hoorde, toen schoot hij zijn sigaret weg en ging op het vensterkozijn staan. Aan een der hoeken van het raam stak het houtwerk eenigszins buiten den ge vel uit, zoodat hij zich daar met de linker hand aan het raam kon vasthouden. Met 'n sprong schoot hij plotseling omhoog en greep met de rechterhand een der uitsteken de dakbalken; daar bleef hij hangen, terwijl een angstig geschreeuw weerklonk van de menschen beneden op straat. Hij schoof, aan zijn handen hangend, verder naar buiten op tot aan het einde van den balk, toen zwaaide hij zijn lichaam zij delings heen en weer, tot hij een been over de goot kon slaan. Nadat hij de sterkte van de goot door eenige rukken had geprobeerd, zwaaide hij over den rand heen en kwam languit in de goot te liggen, terwijl een wild geschreeuw van de toeschouwers tot hem doordrong. Op hetzelfde oogenblik versche nen de hoofden van den man der wet en van den waard aan het open venster. „Waar is hij?" brulde Chalmers. Als antwoord ging er een golf van lawaai uit de toeschouwers op, waarvan verscheide ne naar het dak wezen. Chalmers gromde van voldoening. „Ik zal dien verdkerel zoo van het dak schieten", riep hij tot den politieman. Hij kan nu nergens meer naar toe vluch ten".

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9