'JkooUidaal 'flieuws Qemeetttecaden £aatste berichten HET ST, NICOLAASFEEST. TEXEL. WINKEL. DE RIJP. ZUIDSCHARWOUDE. De salarissen. Geen adhaesie-betuiging werk- loozensteun. TWEEDE KAMER. Verschillende contigenteeringen. RELLETJES TE BARCELONA. T erreur-maatregelen. ANTHONY FOKKER IN TURKIJE. UITSTRALING VAN MENSCHELIJKE HERSENEN. EEN ZALM VAN 50 POND. AUTOBUS MET JOURNALISTEN VERONGELUKT. Twee dooden. TWEE BRANDEN TE WEZEP. Meubelfabriek en arbeiders woning afgebrand. SPRINKHANENPLAAG. In de Kaapkolonie. Mooij, Omval 31, winkel in kruidenierswa ren, tabak, sigaren. Overgegaan aan J. Kindt. Heerhugowaard: N.V. Handelsraad L.T. B „De Koolstreek", Verlaat 5, bestuurswij ziging. Bedrijf stopgezet. Heiloo: S. Akkerman, Stationsweg K 65, hooi-, stroo- en turfmolmhandel. Thans ook handel in brandstoffen. Den Helder: N.V. Witte Bioscoop, Ko ningstraat 101, bestuurswijziging. Oude Niedorp: N.V. Zuivelfabriek „Niet Gedacht", bestuurswijziging. WieringenN.V. Maatschappij tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken, wijziging functie bestuurslid. WERKVERSCHAFFING BIJ PARTICULIEREN. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeenten Graft en de Rijp toestemming verleend tot tewerkstellen bij derddn van ar beiders geplaatst bij de werkverschaffing. Verschillende veehouders alsmede tuinbou wers hebben zich aangemeld om op een zoo danige wijze de slooten te kunnen laten die pen en den bagger te verplaatsen. Het uur loon is bepaald op 0.25 per uur, werkweek 45 uur. INGEKOMEN PERSONEN. P. Harderwijk, R.K., timmerman, San- dersbuurt 13, van Oudorp. C. M. J. HarderwijkGroot, R.K., Sandersbuurt 13, van Heiloo. J. J. Swertz, R.K., venter, en gezin, Woonwagenkamp, van Den Helder. H. M. van Rijn, R.K., huishoudster, Boe- zemsingel 10, van Wormerveer. P. Visser Jaspers, R.K., werkster Raaksje 4, van Amsterdam. A. W. F. Kouwenberg, geen koopman, Raadje 4, van Amsterdam. S. B Zwepink, N.H., pensionhoudster, Ly- ceumstraat 59, van Amsterdam. A. Kromhout, N.H., dienstbode, Laat 162a, v. Sint Pancras. A. Bijlholt, R.K-, leerling verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Lemsterland. H. van Diggelen, N.H., monteur, en gezin, Kennemerstraatweg 62, van Velsen. S. C. Vermeulen, R.K., reli- gieuse, van Everdingenstraat 18, van Rot terdam. G. J. van 't Klooster, R.K zonder beroep, van der Kaaijstraat 1, van Amsterdam. F. Sietses, G.K., loodgieter, tikelenbergstraat 21, van Epe. K. Roers- ma, N.H., huishoudster. Eikelenbergstraat 21, van Epe. A. Prijs, N.H., z. b., Sta tionsweg 35, van Bergen N.H. J. M. HamerLeyssen, R.K., huishoudster, van der Kaaystraat la. H. Wijngaard, EL, koopman, en gezin, Compagniestraat 22, van Hoorn. J. Booijde Jong, G.K., en doditertje, Friescheweg 8, van den Helder C. F. Hulskamp, r.k., ambt. rijkswater staat, en gezin, Uitenboschstraat 102, van Heiloo. VERTROKKEN PERSONEN. J. G A. Harbrecht, N.H., technisch ambtenaar P.E.N., en gezin, van Spoorstr. 57, naar Wormerveer. Catharina Hoog land, R K., kapster, van Stationstraat 31, naar Arnhem. A. C. Langedijk, R.K., dienstbode, van Kennemerpark 24, naar Avenhorn. M. N. den Iiartigh, G.K., dienstbode, van Oudegracht 227, n. Lands meer. J. M. Assies, geen, werktuigkun dige, van Jan van Scorelkade 26, naar Dordrecht. J. Bakker, geen, koopman in manufacturen, en gezin, van Westerkolkstr. I, naar Rotterdam. C. Geel, geen, huis houdster, van Schelphoek 1, naar Haarlem mermeer. S. S. H. Hora Adema, N.H., z.bvan Kennemerstraatweg 175, naar 's-Gravenhage. R. Scholtemeijer, N.H., kellner, van Lombardsteeg 5, naar Den Hel der. J. F. Heinemeijer, E.L., electricien, van Voordam 15a, naar Utrecht. N. de Wever, R.K., dienstbode, van Nassauplein II, naar Oude Niedorp. F. Morij, R.K., electricien, van Tuinstraat 30, naar Oosten rijk. D. Molenaar, R.K., dienstbode, van Nieuwesloot 59, naar Hensbroek. H. van den Doel, N.H., chauffeur, van Laat 71, n. Oude Tonge. C. Zwaan—Benjamin, geen, echtgenoote van Pieter Zwaan, van Stuart- straat 37, naar IJmuiden. E. J. Wijdenes Vermeulen, geen, van Langestraat 67, naar Hilversum. E. de Roo, R.K., geleid ster, van Oudegracht 283, naar Delft. H C. J. van Buuren, R.K., dienstbode, van Langestraat 29, naar Amsterdam. H. G. H. van den Hoek, R.K., onderwijzeres, van Spoorstraat 40, naar Bussum. G. van Twuijver, R.K., huishoudster, van School straat 6, naar Castricum. A Smit, geen, betonwerker, van Blaeustraat 30, naar Vel sen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Telefoon 4395. Voor werknemers uitsluitend geopend van 9—12 uur en op Maandag- en Donderdag avond van 7—8 uur. Voor werkgevers van 9—12 en van 2—5 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel bij voorkeur s mid dags van 2—5 uur. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven. groep bouwvakken: 1 bouwkundige, bouwk. teekenaar, 1 opz. teekenaar, 2 bouwic opzichters, 3 waterbouwkundigen, 2 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenhou wer, 1 stuc. opperman, 1 tegelzetter, 7 beton werkers, 26 opperlieden, 24 stucadoors, 41 metselaars, 99 timmerlieden, 13 voegers, 47 schilders, 61 grondwerkers; groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers, 19 bankwerkers, 1 blikslager, 5 carosserie- bouwers, 4 electriciens, 1 electro-technicus, 1 fitter, 1 fraiser, 5 instrumentmakers, 2 kern makers, 2 ketelmakers, 4 klinkers, 4 loodgie ters, 2 lijnwerkers, 6 machinisten, 2 mach.- teekenaars, 12 metaaldraaiers, 1 metaalvij- Ier 2 metaalslijpers, 18 monteurs, 2 orgelma- kerè 1 plaatwerker, 5 rijwielherstellers, 4 schapsbouwers, 3 scheepstimmerlieden, 1 scheepswerktuigkundige, 8 smeden, 11 sto kers 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voor- slaa'nder, 3 vuurwerkers, 3 wagenmakers^ werktuigkundigen, 7 ijzerwerkers, 1 zandbe- reider, 4 zandvormers; groep voedings- en genotmiddelen: 41 si garenmakers, 1 sorteerders, 2 kistenplakkers, 1 stripper, 3 tabaksbewerkers, 4 slagers, 4 koks, 1 chocoladebewerker, 2 suikerbakkers, 12 bakkers; groep boek- en steendrukkerijen: 5 letter zetters; groep houtbewerking: 18 meubelmakers, 8 meubelstoffeerders, 9 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 7 borstelmaker, 1 beitser; groep landbouwbedrijven: 7 tuinlieden, 14 boerenarbeiders, 1 bloemist; groep handel: 16 vertegenwoordigers, 3 winkelbedienden groep verkeerswezen: 31 chauffeurs, 3 koetsiers, 17 pakhuisknechts, 18 magazijnbe dienden, 6 kellners; overige beroepen: 7 boekbinders, 2 was- schers, 6 kleermakers, 2 rietwerkers, 2 schoenmakers, 1 zeilmaker, 2 portiers-huis knechten, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 3 huidenzouters, 5 incasseerders, 3 zakkenstop- pers, 1 kapper, 1 secretarie-ambtenaar, 1 el., tech. ingenieur, 1 klompenschilder, 1 tegelma ker, 11 kantoorbedienden, 1 bedrijfsleider 2 administrateurs, 33 transportarbeiders 'en 193 los-arbeiders gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 50 tabaksindustrie 18, overige beroepen 4* jeugdige werk'.oozen in diverse beroepen beneoen 18 jaar: 38; vrouwelijk personeel: 6 kantoorbedienden, 2 winkeljuffrouwen, 3 dagmeisjes, 3 dienst boden, 5 werksters; geplaatst: 34 werkzoekenden. Alkmaar, 1 December 1934. De directeur voornoemd: ED. VAN DEN HEUVEL. ZWAKKE BEENEN. De vrachtauto van Groot uit Heerhugo waard, die hedenmorgen om kwart over tien op den Schermerweg reed, bleek te zwaar beladen te zijn met balen meel, met het ge volg, dat de achterkant van de vrachtauto door de as zakte. Veel meel ging verloren, daar de balen op de straat vielen. Wanneer wij hierboven schrijven het St. Nicolaasfeest bedoelen wij natuurlijk het jaarlijksche feest, dat de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers aan de schoolkinderen in het begin van December bereidt. En hedenmiddag is het feest voor de jongste kinderen (de leerlingen der kleuter scholen en de jongens en meisjes van de 2e en 2e klasse der O.L.-scholen) weer in volle luister, onder groote belangstelling en met stijgend succes gevierd. De kinderen der le en 2e klassen waren al vroegtijdig verzameld aan de Voormeer, want het inhalen van de Sint, het zien aanko men van de boot is altijd een der mooiste ge deelten van het feest. Gelukkig was het weer zacht en liet de boot niet te lang op zich wachten. De vreugde der kinderen uitte zich in luid gezang en gejubel. Sint en Piet wuif den reeds van verre de blijde kinderschaar toe en het witte paard trappelde al van on geduld. Daar stapte de prachtig gekleede bis schop aan wal en werd hartelijk we.'kom ge- heeten. Hij besteek zijn schimmel en vooraf gegaan door Piet, die zeer vroolijk en gul was, begon de optocht door de stad. (Zou het echter niet wenschelijk zijn, dat het strooien op straat niet meer p.aats vindt? 't Lijkt ons niet al te hygiënisch') Die tocht was als steeds een triomf en oud en jong keken met belangstelling toe. Ook onze burgemeester toonde zijn groote inte resse voor het feest. Bij de Harmonie gekomen gingen de kin deren hun plaats in de groote zaal innemen en onderwijl bracht Sinterklaas een bezoek aan de kleintjes in de dancing. Hoe alleraar digst daar zoo'n kinderfeest is blijkt pas als men 't meemaakt. Wat juichten en zongen de kinderen, hoe ernstig luisterden zij naar de woorden, die de Sin> tot hen richtte en zij beloofden alle goeds. De kinaeren gaven hem onbevreesd een hand of zongen een lied voor hem. En toen de Sint vroeg of zij allemaal wel wat lekkers lustten, ging er opnieuw een gejuich op en dadelijk gingen de dames ijverig aan 't werk om de kinderen te tracteeren op limo nade en speculaas. En onderwijl klonken maar steeds de mooiste liedjes. Dan weer luisterden dt kinderen naar de mooie verhalen die mej. Rus of mej. Kreijermaat bij de lan taarnplaatjes deden. Onderwijl was de Sint naar de groote zaal gegaan. Eerst had de heer W. Strubbe namens de St. Nicolaascommissie een harte lijk woord van welkom gesproken in 't bij zonder tot mevr. van Kinschot en daarna tot mej. Romunde, die uit Groningen speciaal was overgekomen om het feest nog eens mee te maken. Hij bracht onder luid applaus mej. Romunde hartelijk dank voor alles wat zij in een reeks van jaren voor de kinderen had gedaan. In de groote zaal werd de Sint op uitbun dige wijze ontvangen en de kinderen juichte hem en Piet luide toe. Toen het ge zang was verstomd richtte de Sint zich op de meest hartelijke wijze tot de kinderen. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, weer temidden der Alkmaarsche kinderen te zijn, gaf hun menige ernstige vermaning en prees hen voor al het goede, dat hij over de kinde ren van de meesters en juffrouwen en van Piet had gehoord. Zij beloofden hem, goed voor vader en moeder te zijn en goed hun best te zullen doen. Daarom wilde hij de kinderen gaarne ont halen. Opnieuw klonk gezang en onderwijl deelde rappe handen de chocolademelk en speculaas uit, die dubbel zoo lekker smaak te, nu het een tractatie van St. Nicolaas was. De kinderen werden na het onthaal op de prettigste wijze bezig gehouden door den heer Bouwmeester c.s. uit Haarlem. Groote vroolijkheid heerschte er bij de jeugdige feestgangers. Nieuwe tractaties, nieuw St. Nicolaas-bezoek en nieuw amusement volgden en tot slot kwam de groote verrassing: het uit- deelen der groote pakken Wat een blijde gezichten, wat een vreugde! Opgewonden gingen de kinderen huis waarts. Vader en moeder stonden al te wachten en luisteren daar vol aandacht naar de verhalen 't Was voor den Bond van Ned. On derwijzers weer een prachtig begin van zijn feestviering. SPANBROEK. Bij de voor den Kaagpolder gehouden stemming werd als lid van het dagelijksch bestuur gekozen de heer C. van Diepen en als hoofdingeland de heer O. Dudink. In de o.l. school te den Burg is Zaterdag en Zondag een tentoonstelling gehouden van werkstukken, door de leerlingen dier school buiten de school vervaardigd. Het onderwij zend personeel had hierbij belangeloos on derricht gegeven, 't Was ongelooflijk, dat al deze fraaie handwerken en mooie voor werpen door de meisjes en jongens vervaar digd waren. Daar al deze voorwerpen bestemd waren als Sint Nicolaas-cadeau voor de ouders der kinderen, werd bij de werkstukken niet ver meld wie de vervaardigers (sters) er van waren. Zeker een prachtige methode om de jeugd aangenaam en nuttig bezig te houden. Bij de stemming ter verkiezing van een lid van het bestuur Jer banne Win kel is herkozen de heer Joh. Appel, alhier. Zaterdagavond gaf de gymnastiekveree- niging Bato te De Rijp haar eerste winter- uitvoering. Onder leiding van den heer D. Olij en mej. C. Roemer werden door de jon gelui verschillende attracties gegeven, als mede een tooneelspel. Met een gezellig bal werd deze avond gesloten. OUDE NIEDORP. (November). Geboren: Geertruida Theodora, d. v. Petrus Ligthart en van Jansje Bakker. Wilhelmus, z. v. Pieter Kieft en van Marie Apeldoorn. Gehuwd: Gerrit Ligthart en Cornelia Raatgers. Overleden: Marijtje Sas, echtgen. v. Cornelis Hollenberg, oud 57 jaar. EGMOND-BINNEN. (November). Geboren: Marinus Jan Herman, z. v. Hendrik van 't Wout en Trijntje Best. Cornelis Johannes, v. Cornelis Verhoogt en Cornelia Ory. Ondertrouwd: Tieman Walta en Margaretha Wittebrood. Getrouwd: Pieter Buur te Zuid- Scharwoude en Johanna Butter. Tieman Walta en Margaretha Wittebrood. Overleden: Johannes Liefting. 43' jaar. Reinier Beukers, 71 jaar. Marie de Graaff, 67 jaar, wed van Willem Stumpf INRIJ VERBODEN Een roode eirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen D© raad dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag ten raadhuize. Na opening door den voorzitter met welkom werden de ingekomen stukken behandeld. Wij verhielden hiervan het verzoek van de commissie inzake de bestrijding der iepenziekte om een sub sidie, waarop af ijzend werd beschikt. De r. k. dioc. L. T. B. afd. Langendijk had een adres gezonden inzake de ver huringen van gemeenteland. De bond verzocht deze niet meer openbaar te doen geschieden, doch onderhands. De bedoeling is dat de huurprijs steeds dient te worden gebaseerd op een rede lijk peil, hetwelk den huurder waarborg geeft dat hij op dit land een stuk brood kan verdienen. Aangezien het adres eerst den 30 Nov. j.1. is ingekomen stelden B. en W. voor het stuk in hunne handen te geven voor prae-advies. In verband met een opmer king in een andere gemeenteraad zeide de heer Groen dat het stellen van beta lingsvoorwaarden aan don raad is. Eenige besluiten tot renteverlaging van gelaleeningen waren goedgekeurd terug ontvangen, 't Volgend jaar heeft de gemeente hierdoor 300 voordeel. Door den minister van sociale zaken was geïnformeerd hoe het resultaat is geweest van de proef van de tewerkstel ling van arbeiders in het vrije bedrijf met steun van de overheid. In een ta melijk uitvoerig rapport worden de re sultaten aan den minister verstrekt. De keten voor rijk en gemeente hebben tot nog toe ilOO bedragen. B. en W. adviseeren tenslotte tot tijdelijke toe passing van het in deze gemeente be proefde systeem over te gaan. In verband met de ontvangen circulai re van Ged. Staten inzake de nieuwe sa larisregeling van burgemeester, secre taris en ontvanger, waarbij de gemeen te volgens het ontwerp in de tweede klasse wordt gehandhaafd, deelden B en W. als hun meening mede, dat het aantal inwoners niet de uitsluitende maatstaf mag zijn ter beoordeeling van het bedrag der jaarwedden. In geen enkel opzicht zijn de werk zaamheden ter secretarie in de aangr.n- zende gemeenten aan den Langendijk minder, noch de levensstandaard lajrer. Er bestaan derhalve, zeggen B. en W., ook geen termen, burgemeester, secre taris en ontvanger hier minder te be zoldigen, waarom B en W. voorstelden deze gemeente in de derde klasse te plaatsen. Wethouder Du Burck was het niet met het voorstel van Ged. Staten eens, daar het hem gebleken is, dat de Ged. Staten zelf slechts een korting hebben gehad van 10 pet. en ze dus minder ver laging hebben gehad dan de ambtenaren. Het salaris van den secretaris als voor beeld nemende, concludeerde spr. dat dit thans het minimum is. De burge meester en de secretaris van Zuidschar- woude zijn even capabel voor hun werk als de andere burgemeesters en secre tarissen van de Langendijker gemeen ten. Wanneer men een gezin heeft zijn de salarissen te laag. Dan zouden ten slotte ook de ambtenaren stille armoede lijden. Verder was spr. tegen den datum 1 October. Wethouder Bekker was het met den heer Du Burck eens. De heer Groen daarentegen dacht, dat het niets zou geven, al was het goed, dat Ged. Staten met het gemotiveerde standpunt van den raad op de hoogte werden gebracht. De heer Groen wilde een kindertoe slag voorstellen, zooals dit ook in an dere provincies het geval is. Het is niet juist dat de salarissen worden ver hoogd, maar ook mogen ze niet worden verlaagd. Wethouder Du Burck zeide, dat men de verlaging alleen kon tegengaan door de verhooging van klasse. De heer Dijkhuizen kon zich wel met een en ander vereenigen, maar gevoelde toch het meeste voor het door den heer Groen naar voren gebrachte, nl. dat de salarissen niet kunnen worden ver hoogd. Er is al een tekort, moeten we nu weer 1000 méér uitgeven? De heer Kramer vond dat men bij het eens genomen besluit moest blijven, waarbij de gemeente in de tweede klasse werd gebracht. Spr. zou wel eenige aan merkingen willen maken over het door Ged. Staten voorgestelde, bijv. over den kindertoeslag en den datum van ingang. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen (die der heeren Bekker en Du Burck) verworpen. Een voorstel van den heer Groen om aan te dringen op betere classificatie, kindertoeslag en verandering van den datum van ingang, werd z. h. st. aan genomen. Hierna werd behandeld het adres van de Langendijker Bestuurdersbond, waarin gevraagd werd adhaesie te be tuigen aan het door deze organisatie aan de regeering gezonden adres om verbetering van de steunuitkeeringen aan werkloozen. De coöperatie Nieuw Leven had hieraan adhaesie betuigd. De voorzitter achtte adhaesiebetuiging niet op den weg liggen van het gemeentebestuur. Wethouder Du Burck was wel voor ad haesiebetuiging. Het N. V. V. heeft wel zeker het recht van petitie. Spr. memoreerde de bijzonder slechte toe stand van de werkloozen en was voor beteren steun. Na nog eenige besprekingen bleek, dat het voorstel-Du Burck niet werd gesteund. Het adires werd daarop voor kennisgeving aange nomen. De begrooting over 1934 was voor den zooveelsten keer terugontvangen van Ged. Staten met eenige aanmerkingen. De vergaderkosten, geraamu op f 75, zul len met het nog niet gebruikte bedrag moe- t enworden verminderd, zoodat in het vervolg geen thee meer kan worden geschonken. Voor 1935 mag geen bedrag worden geraamd. De kosten van watervoorziening moeten worden verhaald, tenzij uit de stukken kan worden aangetoond, dat dit niet mogelijk is. Voor kosten voorziening gladheid der wegen moet f 25 worden geraamd inplaats van f 50. terwijl de begrooting niet kan worden goedgekeurd als de premiën inge volge de ziektewet n;et woiden verhaald. Voorts wordt verzocht, ten spoedigste over te gaan tot verhooging der hondenbelasting en van het schoolgeld tot het invoeren van een z.g. assurantiebelasting en een straatbe lasting. Verder zal tot het heffen van leges op bouwvergunningen moeten worden over gegaan. De vergunningsrechten zullen tot het maxi mum toelaatbare moeten worden opgedreven. B. en W. adviseeren aan al deze wenschen van Ged. Staten tegemoet te komen behalve aan die omtrent de instelling van een assu rantiebelasting en straatbelasting. Ten aanzien van de begrooting van het burg. armbestuur wenschen Ged. Staten, dat de gemeentesubsidie met 250 verminderd wordt. De post vergoeding armvoogden zal op 55 moeten worden teruggebracht, de post onvoorzien tot 50.86. B. en W. willen hiertoe niet overgaan. Het subsidie zal eerder moeten worden ver hoogd me' het verleende extra- subsidie. De heer Groen: We zijn nog niet nood lijdend, dus behoeven wij ons niet zulke ri goureuze beperkingen te laten opleggen. De heer Kramer kwalificeerde het als kwa- jongenswerk. In afwachting met het verloop van de zaak werd er van afgestapt Met het door B. en W. voorgestelde ging men accoord. Bij de rondvraag kwam ter sprake dat de Langebalk ernstig is aangevoren. De onkos ten zijn pl.m. 400 volgens den gem. op zichter. Deze zullen door den aanremer, voor wiens rekening de schuiten voeren, worden betaald. (Ongecorrigeerd.) Aan de orde is het wetsontwerp tot con- tingenteering van steenkool, cokes en steen koolbriketten. De heer Hermans (r.k.) acht de regeling onvoldoende. De heer Schildhuis (lib.) wenscht een af zonderlijke regeling voor huisbrandkolen. De heer van Dijk (a.r.) is van oordeel, dat niet van overmatigen invoer van huisbrand en industrieelen kan worden gesproken. De heer IJzerman (s.d.a.p.) zegt, dat de re geling niet goed is. Er is een levendige han del in consenten. Te Barcelona zijn gisteren verschillende terrorisische aanslagen gepleegd. Gistermid dag zou een poging worden gedaan om het filiaal van de Societé-General. een Fransche bank, te berooven. De politie had er echter de lucht van gekregen en toen de roovers verschenen, konden drie hunner na een kort vuurgevecht ontwapend en gevangen wor den genomen. Een textielfabrikant werd te gen den avond, toen hij voor een winkel stond te kijken, door eenige schoten in den rug gedood. De daders vluchtten, doch wer den achtervolgd door detectives, die de mis daad hadden gezien. Een hunner werd tij dens de vlucht neergeschoten, terwijl de tweede, nadat hij een karabinier had ge wond, kon worden gepakt. Het bleek een 21- jarige jongen te zijn, die verklaarde, dat de abrikant was „terechtgesteld" omdat hij 23 arbeiders had ontslagen. De Nederlandsche vliegtuigbouwer Anthony Fokker is gisteren te Istanboel aangekomen voor het voeren van be sprekingen. Vandaag vertrekt hij naar Athene. In 't ziekenhuis te Cleveland (Am.) heeft dr. George Washington Crile een zeer interessante proefneming gedaan, welke een nieuw licht werpt op de functies van Jiet menschelijk lichaam. Dr. Crile, die één van de grootste deskundigen op het gebied van klier- chirurgie is, heeft laten zien, dat de hersenen van een mensch licht kunnen uitstralen, wanneer eiwitstoffen aan het hersen-weefsel onttrokken, geoxideerd worden door middel van chemische stof fen op een soortgelijke wijze als de bloedsomloop functionneert. Men brengt dan zuivere zuurstof in het levende organisme. Stoffen, welke vergiftig voor het lichaam zijn, doen de uitstraling ophouden, daar deze de hor monen dooden, welke zich in de organi sche stoffen bevinden en het licht te weeg brengen. De proefneming liet ook zien hoe de cel-vorming waarbij de uitstraling plaats heeft, geschiedt. Men veronderstelt, dat deze uitstra ling inhaerent is aan het fundamenteele levensproces. Dat beginners in de hengelsport de grootste vangsten doen is een bekend feit en een hengèlaar in Wasserburg aan de Inn heeft hiervan de waarheid weer eens bewezen door de eerste maal dat'hij vischte een zalm van 50 pond op te halen. Het duurde echter twee uur, voordat hij zijn vangst op het droge kreeg. Het beest leefde toen nog en men heeft het tentoongesteld in e.en groote glazen bak in een restaurant te Wasser burg. Nabij Grenoble in Frankrijk kwam een autobus met journalisten tengevolge van de mist in botsing met een vracht auto en werd geheel vernield. Twee re dacteuren van de „Petit Parisien" wer den op slag gedood en vele andere jour nalisten min of meer zwaar gewond. Drie hunner verkeerden in levensge vaar. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is te Wezep door onbekende oor zaak de meubelfabriek van de firma Spakman en Rengers tot den grond toe afgebrand. Toen de brandweer uit Olde- broek ter plaatse verscheen, viel er niets meer te redden. De nieuwe burgemeester van Oldebroek, de heer Bakker, was op het terrein van den brand aanwezig. De schade wordt door verzekering gedekt. Om half zes hedenmorgen ontstond brand in de woning van den fabrieks arbeider Scholte aan den Veldweg onder dezelfde gemeente. Aangezien het huis te ver af was gelegen, is de brandweer niet uitgerukt, zoodat men de woning heeft laten afbranden. Het perceel en de inboedel waren laag verzekerd. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de sprink hanenplaag in Zuid-Afrika dit jaar buiten gewone afmetingen heeft aangenomen. Voor al de midden-districten der Kaapprovincie worden hevig geteisterd. Treinen uit het Noorden naar Kaapstad hebben gewoonlijk twee uur vertraging. De sprinkhanen zetten zich op den spoorweg en bedekken de rails met een 15 c.M. dikke laag. Nadert een trein, dan worden de insecten vermorzeld en worden de rails zoo glibberig, dat de treinen nauwelijks van hun plaats komen. De door de regeering georganiseerde cam pagne, waarbij vergif gebruikt wordt, heeft het Noord-Westen der provincie bijna geheel van de plaag bevrijd, doch in de Midden districten is men er weinig mee opgeschoten. De vergiftigingsmethode met een arsenicum- oplossing is een tweesnijdend wapen, want wanneer hetzelfde gebied steeds weer met deze oplossing wordt gesproeid om nieuwe sprinkhanen-zwermen te vernietigen, zet het vergif zich in het gras vast en vinden ook vogels en het daar weidende vee den dood door vergiftiging. De voorhoede der sprinkhanenzwermen is nog slechts 160 K.M. van Kaapstad verwij derd, en wanneer de zwermen niet door een Zuid-Oostenwind den anderen kant uit wor den gedreven dreigen zij ook de wijndistric ten in het Zuid-Wesen der Kaapprovincie tr vernietigen. I -

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3