DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Kamer krijgt St. Nicolaas-vacantie. De redevoering van dr. Goebbels. Ttaqdiiksch Oveczicfit iei MET ELKANDER VOOR EEN ANDER! Waarop zinspeelde de Duitsche minister? No. 287 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 5 December 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Kerstinzameling uitgaande van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers". Eerste Verantwoordingsliijst der Alkmaarsche Courant. Uit het Parlement Debatten over steenkolencontingenteering. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, éroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. S Sombere korte dagen, donkere lange nachten wintertijd, crisistijd, zorgen- en ontberingstijd! Nog nijpt geen snerpende vrieswind de schamel gekleede sjofelen, nog dringt diep binnen de spaarzaam verwarmde woon- hoien niet bij dag en nacht de ijzige adem van het meedoogenloos koude getij. Maar ook ondanks de mildheid die de natuur hoe lang, misschien hoe kort nog? den armen stakkers, den misdeelden en hulpbehoevenden onder ons betoont, wordt er openlijk en nog meer in 't verborgen bitter geleden. Iedeieen, die niet ziende blind, die niet hoorende doof is, kan het weten en wie niet versteend is door eigenbaat, wie niet door cynisme tegen alle klachten en smeekbeden gepantserd door het leven gaat, moet het beseffen, dat thans op ieder, die nog iets te missen heeft, een dure plicht rust, een tot ver buiten eigen persoonlijk welzijn reikende verantwoordelijkheid. Er moet geholpen worden door ieder, die helpen kan! Velen zijn er, die zich voorpraten dat zij niet kunnen helpen, dat zij maar net voor zichzelf kunnen zorgen, dat belastingen, verzekeringpremies en andere onvermijdelijke schattingen al zooveel offers vergen, dat er niets overblijft om af te staan voor de liefdadigheid. Zij zeggen dat zij dit moeten overlaten aan hen die rijker zijn en zij beseffen veelal niet dat er onder die rijkeren evenzeer talloozen zijn, die precies zoo redeneeren als zij en be weren dat zij buiten de uitgaven voor eigen staat en bestaan niets te mis sen hebben. Het schenken van een gift elscht steeds een zekere overwinning op zich zelf. Duistere machten in ons spannen samen om onzen drang naar steeds meer bezit den schijn van spaarzaamheid te geven, om het ingeschapen kil egoïsme voor verstandigen burgerzin te laten doorgaan. Door zulk zelfbe drog slagen velen er in om zonder schuldgevoel en met een door niets verontrust geweten den nood van anderen voorbij te gaan zonder hulp te bieden! Hulp bieden kan ieder, wanneer hij werkelijk wil. En de geringste hulp is doeltreffend, ook voor hem die geeft, z oo deze gave werkelijk het grootste offer is, dat gebracht kon worden. Hulp in 't groot wordt er al jaren geboden. Ons Vorstenhuis en onze Regeering gaan daarin vóór, vele ondernemingen en particulieren volgden op dezen weg der barmhartigheid: dankbaar, innig dankbaar zij het erkend en geprezen! Maar er zijn in elke gememte nog zoovelen die, staande buiten bepaalde organisaties en groepen, van die hulp zoo weinig kunnen profiteeren. Ook nu weer is er voorzien in een Kerstgave voor de werklooze valide arbeiders en niemand zal hun deze willen onthouden of misgunnen. Maar hoevelen zijn er niet die, maatschappelijk op een hooger of lager trede staande, evenzeer, zoo niet meer behoefte hebben aan een Kerstgave. Meer duurzame en afdoende hulp zou voorzeker beter zijn, maar tocheen Kerstgave, welk een licht zou deze reeds ontsteken in het door gebrek en ellende gekweld bestaan van duizenden onzer medemenschen. Deze Kerstboodschap heeft de Vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers" te gezegender ure verstaan en zij heeft het sympathiek initiatief ge nomen tot een grootsche, treffende, gezamenlijke actie, door in alle Neder landsche bladen een inschrijving te openen voor de behoeftigen, die buiten de officieele steunregeling vallen. De burgemeesters kunnen het beste weten of vernemen, wie hierbij in elke gemeente afzonderlijk voor een Kerstgave in aanmerking komen en zij zullen dan ook de verdeeling der uitkeering regelen. Dat komt prachtig in orde, als wij maar eerst veel giften, groot en klein, in de bladen verantwoord zien. Zorgt dat ge op delijst in ons blad nietontbreekt! Helpt mee naar vermogen en gelijk de stem in uw hart het u ingeeft om in dezen somberen, donkeren crisistijd een Kerstlicht te ontsteken voor onze misdeelde broeders en zusters, een Kerstlicht, dat zijn voedsel zal putten uit ons aller stoffelijke gaven, maar dat het onvergankelijke schijn sel zal verspreiden van de koesterende Liefde en den heiligenden Geest van Hem, in wiens Naam wij allen met elkander voor een ander moeten zorgen. Offert uw bijdrage en gij zult dieper beseffen dan ooit, hoeveel zaliger het is te geven, dan te ontvangen! Geeft milde, gij 4i« kersten zijt en Kerstdag konht te vieren; geeft milde, alzqo me in vroeger tijd gaf milde aan iiiensche en dieren en Hij die mensche en dier bemint die u, o menschl, verheven, vergodlijkt heeft, Hij zal 't zijn kind, o mensch, eens) wedergeven! (Guido Gezelle). Alkm. Crt. 25.-; K. te Bergjen 2 50; D. K. 2.50; ter H. 2.50; K ƒ!.-; H. de W. ƒ2.50; Orfa 1 .50; M. 2.50; R. E. 2.50; N. 2.-; N. P. 2.-; H. te Heiloo 1 -• k 10.-; N. N. 0.50; F. B. B„ Bergen 10.-; H. D. 2.-; N. N. /][.-; v. d. Br. 10—; D. M. P. 10—; werklooze abonné 0.10. I wwAiuvwe auunne j u.iu. i 's-Gravenhage, 4 Dec. Voorzitter Ruys de Beerenbrouck gaf een harden hamerklap, zoodat alle gesprekken in de Kamer verstomden. Hij nam een groot vel papier voor zich, dat hij z:eh gereed maakte, voor te lezen. Kortom, hij gaf alle teekenen, een belangrijke mededeeling te zul len doen, met den ernst op het gelaat. Nieuwsgierig kwam men naderbij1. Wat zou er aan de hand zijn? Een dichte drom groepte voor den presidentszetel samen. Plechtig, langzaam en afgemeten klonken de woorden, waarin een Boilandiaansch geluid te hooren viel„In het vertrouwen, dat de Kamer in de komende weken dezelfde zake lijke beknoptheid en beknopte zakelijkheid zal betrachten, als zij in de afgeloopen we ken heeft betracht, heb ik aan de Kamer een mededeeling te doen". De president wachtte eenige momenten, liet de wijze, grijze oogen op de schare voor hem rusten en vestigde den staatsmansblik wedter op het document in folio voor hem. De span ning steeg ten top. Men kon een speld hoo ren vallen. Wat zou er volgen? 's Voorzitters mond opende zich weder: „Om voor de hand liggende redenen ben ik voornemens, de vergadering morgen om ongeveer vier uur te laten eindigen". Het was kostelijk. Een geschater van de Kamer was de be looning voor dezen mop van den president. Hebben wij niet onlangs de Kamer bij een klasse leerlingen vergeleken? Welnu, als het heerlijk avondje is gekomen, mogen de jon gens en de meisjes al om vier uur naar huis Het is vele jaren geleden, dat het toenma lige kamerlid Rocdfjuyzen-tijdens- een verga dering op 5 December opstond om een voor stel van orde te doen: „Mijnheer de voorzit ter, in verband met den nationalen feestdag, dien wij vandaag vieren, stel ik voor om vroeg naar huis te gaan". De Kamer nam dit voorstel onder teekenen van geestdriftige instemming aan en sedert is een vroegtijdig einde der vergadering op 5 December een gewoonte geworden. De pre sident heeft deze gewoonte in stand gehou den op de wijze van Sinterklaas. Want hij heeft het om vier uur naar huis gaan in uit zicht gesteld als een belooning voor het goe de gedrag der kinderen in de afgeloopen we en en als een aansporing om te volharden op den juisten weg. Ja, president Ruys is een goed paedagoog! Bij de afhandeling der begrooting van de fensie is behandeld een adres van Burge meester en Wethouders van Smallingerland, die hadden verzocht cm instelling van een beroep bij de toekenning van uitkeeringen aan mcbilisatieslachtoffers. De Kamercom missie, welke dit adres had behandeld, vond de bestaande regeling soepel genoeg, achtte een beroepsinstantie ennoodig en stelde voor, dat de Kamer zich ertoe zou bepalen, den minister van defensie volgens de ge ijkte formule dank te zeggen voor de ver strekte inlichtingen. Op dit voorstel had de heer K. ter Laan (s.d.) een amendement in gediend cm den minister te verzoeken, over eenkomstig het adres een beroepsinstantie in te stellen. Met 65 tegen 23 stemmen heeft de Kamer dit amendement verworpen, waarna zij het voorstel der Kamercommissie zonder hoofdelijke stemming heeft aangenomen. Met 56 tegen 32 stemmen heeft de Kamer de defensiebegroting goedgekeurd. Tegen stemden de sociaal- en vrijz.-demccraten met de heeren Arts (r.k.v.p.), Sneevliet (r.s.) en v. Houten (c.d.) Bij zitten en opstaan heeft de Kamer een comtingenteeringswetsontwerp voor steenko len, cokes en steenkoolbriketten aangenomen. De heer Hermans (r.k.) was er warm voor, als middel om de Limburgsche mijnen te hel pen. Maar andere sprekers hadden min of meer ernstige bedenkingen, al gingen zij niet allen zoo ver om tegen te stemmen. De heeren Schilthuis (v.di), van Dijken (a.r.) en IJzerman (s.d.) wenschten, dat af zonderlijke contingenteeringsbepalingen zou den worden gegeven voor huisbrand en voor industriekolen. Zij vreesden, dat de be langen van de huisbrandimporteurs in de verdrukking zouden komen, en meenden, dat de huisbrandinvoer minder streng kon wor den beperkt dan de industriekolen-import. Ook wenschten zij, dat de minister niet één, maar verscheidene basisjaren zou nemen. Mi nister Steenberghe verklaarde, de mogelijk heid van één en ander ernstig te zullen be kijken. Overigens was mr. van Dijken van de noodzakelijkheid van steenkolencontingentee ring in het algemeen niet sterk overtuigd en voer dé cok de heer IJzerman hiertegen be zwaren aan, vreezende voor prijsverhooging en voor represailles van het buitenland in den vorm van belemmering van export van de kolen onzer mijnen. Wel voegde de heer IJzerman erbij, dat de minister bevoegd is om voor bepaalde landen een hooger invoer- percentage toe te staan dan het in de wet ge noemde van zestig, zoodat van de toepassing van de wet door Z.Exc. veel zal afhangen. Mr. Vervoorn (platteland) was evenmin geestdriftig voor deze contingenteering. Hij is bang, dat de land- en tuinbouw meer voor zijn kolen zal moeten betalen, en gaf dé voor keur aan exportpremies. Tusschen den minister en dr. van der Weerden (s.d.) kwam het tot een incidentje. Het had de aandacht getrokken van laatstge noemden afgevaardigde, dat de Duitsche im porteur, de Steenkolenhandtelsvereeniging, en de Engelsche importeurs geen bezwaren tegen de contingenteering hadden geuit. Hier uit leidde dr. van dér Waerden af. dat zij er wel zeker van zouden zijn, hun honderd per cent invoer te behouden. Hij vreesde een al- gemeene prijsverhooging, ten koste van de consumenten. Minister Steenberghe drukte zich nog al kras uit. Hij zeide, dat de Nederlandsche re geering niet zoo gek zou zijn om een prijs verhooging te bewerkstelligen ten einde den importeurs een extra-winst in den zak te ste ken. En wat dr. van der Waerden over de Steenkolenhandclaarsvereeniging had gezegd noemde Z.Exc. een insinuatie, welk woord hij echter aanstonds terugnam, toen deze afge vaardigde ertegen had geprotesteerd. Ten overvloede verklaarde de bewindsman, dat er goen enkele afspraak met de Steenkolen- hardelsvereeniging bestond. Spr. merkte nog op, dat er voor vrees van prijsverlaging geen aanleiding bestaat, maar dat men anderzijds de Nederlandsche mijnen niet ten ondergang kan voeren om de' industrie en de huisbrand^ verbruikers van nóg lagere kolenperzen te laten profiteeren. Het deel der contingentee ring, aldus den minister, is, de arbeidsgele genheid in de mijnen te vermeerderen, Vervolgens kwam de begrooting van so ciale zaken aan de ordte. Men toonde ons een lijstje van twee-en-twintig sprekers over de afdeeling „arbeid". Toen zijn wij wegge vlucht om deze regelen voor or.ze 'ezers te schrijven De mannen, die in het hedendaagsche Duitschland groot zijn, plegen met redevoe ringen niet karig te wezen, aldus begint een brief van den Berlijnschen N.R.Crt.-corres- pondent. Het officieele Deutsche Nachrichten Buro (wat vroeger Wolff's Telegraphisches Buro was) schijnt niet alle ministerieele redevoe ringen te verspreiden. Degene, we'.ke dit nieuwsbureau echter wel aan de bladen doorgeeft, wordt daarom nog niet in alle couranten opgenomen en zoo is bij voorbeeld de toespraak, welke dr. Goebbels, de rijks minister voor volksvoorlichting en propagan da verleden Vrijdag te Stettin heeft gehou den, in de groote bladen te Berlijn nauwe lijks vermeld, terwijl 't D.N.B.verslag slechts in provinciale bladen werd afgedrukt, o.a. in het Hamburger Fremdenblatt. Of achter het onderscheid, dat er gemaakt wordt tusschen dte distributie van de eene en de andere mi nisterieele redevoering, een bepaalde bedoe ling schuilt, en welke deze eventueele bedoe ling is, kan slechts een onderwerp van onvruchtbare gissingen zijn. Er is in al'le ge val geen duidelijk systeem in te ontdekkken en er is geen pijl op fe trekken, welke van de tallooze redevoeringen een groote, een kleine, of in het geheel geen verspreiding deelachtig werden en waarom. De redevoering te Stettin heeft nu achteraf eerst sterk de aandacht getrokken, omdat het bureau van Reuter in een van de daarin voorkomende vage uitlatingen een commen taar heeft vastgeknoopt, hetwelk even onjuist als opzienbarend is. Reuter oppert n.1. de mo gelijkheid, dat dr. Goebbels een duistere aan kondiging zou hebben beoogd van een ge- De redevoering van dr. Goebbels te Stettin. (Dfg. Overzicht). De moord op Kirow. (Buitenland). Ernstige aardbeving in Amerika; 3 plaatsen verwoest? (Buitenland). Hebben de Nazi's het Rijksdag gebouw toch in brand gestoken? (Buitenland.) Veertien nieuwe Douglas-machines voor de K. L. M. (Luchtvaart). Groote drukte op de K. L. M. Indië-lijn. (Luchtvaart). Prinses Juliana weer terug in Nederland. (Binnenland). De zaak met de valsche aandeelen. (Binnenland). De V.A.R.A. maakt schoon schip; communistisch personeel zal ontsla gen worden. (Binnenland). Doodelijke aanrijding in Zuid- Limburg. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) heimzinnig buitenlandsch avontuur, hetwelk na dte stemming in het Saargebied! een aflei ding zou moeten verschaffen voor de natio naal-sociaiistische geestdrift. Reuter haastte zich aan zijn eigen bericht toe te voegen, dat de geruchten omtrent een buitenlandsch avontuur in veranwoordelijke kringen met klem werden tegengesproken. Dit is niet al leen vanzelfsprekend, maar ook terecht. Ten eerste denkt niemand hier aan zoo'n avon tuur en ten tweede zou d'r. Goebbels zeker, indien hij er wel over had gedacht, eerst recht niet over hebben gesproken. Nu hebben natuurlijk ook anderen de iet wat geheimzinnig klinkende woorden van dr. Goebbels gehoord of gelezen, zonder echter in de verleiding te zijn gekomen zich omtrent de juiste beteekenig daarvan in veronderstel lingen te verdiepen. Dr. Goebbels zeidte on geveer, dat er geen vermoeidheid, geen mat heid in de nationaal-sociaiistische gelederen mag binnensluipen. De beweging moest vast blijven in haar beginselen en consequent in haar tactiek. Zij moest de wereld' het schouw spel biedten van een eensgezinde natie. Ver volgens kwam de toespeling: stoutmoedige maatregelen of experimenten kon men eer lang tegemoet zien, welke van groote histo rische beteekenis zouden zijn, zonder voor beeld in de geschiedenis der volkeren. Om daar meer over mede te deelen, daartoe was de tijd) nog niet rijp. Daar er in dte laatste jaren reeds zooveel, zoowel van te voren als achteraf, met min of meer recht van weergalcoze historische be teekenis is verklaard, behoeft men er zicli niet zeer over te verwonderen, dat van deze geheimzinnige uitlating niet veel notitie werd genomen voor en aleer Reuter met zijn, gelijk wij zeiden, onjuiste veronderstelling omtrent een buitenlandsch avontuur kwam. Door deze veronderstelling en de nadruk kelijke tegenspraak is echter in eens het volle licht juist op deze passage in dte ministerieele uitlatingen van Vrijdag gevallen. Wat kan minister Goebbels hebben be doeld? Wij tasten ten opzichte van hetgeen er na dte stemming in het Saargebied voor het bin nenland te verwachten is, niet geheel en al in het duister. De nieuwe grondwet. Wij weten immers, dat de nieuwe rijks- grondwet reeds lang zoover gereed is, dat zij onmiddellijk van kracht kan worden op het daartoe als juist te kiezen oogenblik. Deze grondwet omvat de nieuwe indeeling van het geheele Duitsche rijk in gouwen. Het Saargebied wordt een afzonderlijke gouw, doch eerst later, nadat de overgangstoestand, voorzien in de jongste afspraken te Rome, ten einde is. Van de nieuwe rijksgrondwet zullen ook, gelijk bekend, dte bepalingen omtrent het rijksburgerschap deel uitmaten, het rijks burgerschap, waarvan de niet-Ariërs zullen worden uitgesloten Zij kunnen alleen Staats- angehörigkeit bezitten. Gemeld wordt, dat 400 doctoren in de ge neeskunde op initiatief van den gouwleider van Franken, Juiius Streicher, een resolutie hebben aangenomen en onderteekend aan de rijksregeering hebben gezondten, waarin wordt verlangd, dat niet alleen alle vermen ging tusschen ariërs en niet-ariërs, maar ook alles wat als een poging in de richting van zulk een vermenging kan worden beschouwd, zal worden gestraft met kerker, onvrucht- baarmaking en vermogen-confiscatie. Deze en dergelijke bewegingen dienen om dte wet gevende actie in d'ie richting te verhaasten en te verscherpen en aldus te komen tot de ten uitvoerlegging van de punten vier tot zes van het nationaal-sociaiistische programma, waarin staat, dat alleen volksgenooten en geen joden staatsburger kunnen zijn, deze veeleer onder een vreemdelingenwet moeten leven.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1