DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Saar-rapport gepubliceerd. I Bespreking sociale vraagstukken. 1 9 EEN VERHEUGEND INITIATIEF. De commissie-Aloisi rapporteert. MET ELKANDER VOOR EEN ANDER! Ho. 288 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Donderdag 6 December 1934 136e Jaargang Uit het Parlement Het vóór en tegen van een 40-urige werkweek. Waf vandaag de aandacht trekt Bagdiiksch Kerstinzameling uitgaande van de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag', 5 Dec. 1934. Wij hebben eens iemand gekend, die in de keuze zijner woorden zoo uitermate netjes wilde zijn, dat, als hij het woord „moeder" gebruikte, hij erachter voegde: „met permis* sie". Op hem nu begint de Kamer tegen woordig te gelijken. Onder de huidige om standigheden, nu het parlementaire stelsel zoo vaak wordt aangevallen, is voorzitter Ruys de Beerenbrouck waakzamer dan ooit, opdat geen onvertogen woord in de volksver tegenwoordiging worde toegelaten. Toen de heer Sneevliet heden minister Slotemaker de Bruïne „een schriele Sinterklaas van sociale zaken" noemde, liet de president vermanend den hamer vallen. Wij vroegen ons af, of de (katholieke) voorzitter het ontoelaatbaar zou vinden, dat een minister bij een Heilige ver geleken wordt. Misschien echter was 's pre sidenten hamerslag gericht tegen het adjec tief, dat overigens, op den goeden Sint toe gepast, bijna een contradictio in terminis, een tegenspraak in zichzelve, vormt. Is Sin terklaas niet dfe verpersoonlijking der mild heid Maar een nog grappiger voorval speelde zich af tijdens een rede van dir. van der Waerden (s.d.), die o.m. sprak over „een be drijfsraad, een echte, geen fopspeen" Op dit «ogenblik klopte de voorzitter heel hard met den hamer en iedereen dacht, dat het woord „fopspeen" onparlementair was. Dr. van der Waerden spande zich zichtbaar in om er een parlementair synoniem voor te vinden, maar toen helderde de president het afschuwelijk misverstand op: „Ik wil u te kennen geven, dat uw spreektijd om is". Er volgde een alge meen e vTColijkheid en de voorzitter zelf lach te, zichtbaar voldaan, dat hij er blijkbaar zoo den wind onder heeft. Het woord „fop speen" mag dus nog worden gebruikt. Wij hopen intusschen, dat de Kamerleden geen aanleiding krijgen, het veelvuldig toe te pas sen. Mevrouw BakkerNart (v.d.) en de heer Hiemstra (s.d.) zijn voor wettelijke werktijd regeling in den landbouw opgekomen: de heer Louwes (lib.) meent, dat ook zender wet de werktijd in den landbouw door mechani satie sterk zou kunnen worden bekort. De heer Hiemstra betoogde tevens, dat móet worden opgetreden tegen misbruiken, welke nu ten aanzien van kinderarbeid in den land bouw bestaan, daar kinderen b.v. landbouw- verlof krijgen om dan in loondienst te gaan werken, wat de leerplichtwet verbiedt. Moet volgens den heer Kupers (s.d1.) de re geering meer internationale arbeidSconven- ties van Geneve bekrachtigen, de heer van Kempen (lib.) was over deze conventies niet goed te spreken, opmerkende, dat vele landen ze niet bekrachtigen en, als zij het wel doen, er zich vaak niet aan houden. Mr. Westerman (n.h.) en dis. Zandt (st.g.) blaken evenmin van geestdrift voor de in- ternationae arbeidsorganisatie, welke h.i. de werkelijkheid miet genoeg in het oog houdt. Zij meenen, dat de jaarlijksehe arbeidsconfe- renties wel om de twee jaar kunnen worden gehouden. Tegen hen nam mr. Joekes (v.d1.), die zelf deel van onze delegatie naar Geneve pleegt uit te maken, het voor het sociale vol- kenbondswerk op. Wenschte de heer Sneevliet verkorting van arbeidstijd en vervanging van oude, door jonge arbeiders ter vermindering van de werkloosheid, de heeren Kuiper (r.k.) en Amelink (a.r.) zoeken heil in een vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeids krachten, waarbij de heer Kuiper zich spe ciaal tegen den arbeid' der gehuwde vrouw richt. Mej. Katz (c.h.) evenwel merkte op, dat veel beroepen speciaal voor vrouwen geschikt zijn en dat het voor vele vrouwen noodzake lijk i!s, te arbeiden, zoodat zij voorzichtigheid geboden achtte. En mevrouw de VriesBruins (s.d.) be streed den aandrang, om vrouwen uit het productieproces te weren, krachtig. De heer Kupers zette uiteen, dat het hotel café-restaurant-personeel onder de werking van de arbeidswet behoorde te worden ge bracht. De heer Drop (s.d.) deed hetzelfde voor het kantoorpersoneel en de heer Brauitigam (s.d.) voor de chauffeurs. De heer Kuiper achtte de arbeidswet het moodügste voor chauffeurs en hotelpersoneel en mevrouw Bakker—Nort voerde het pleit voor alle drie groepen. De heer Brautigam wenschte ook een arbeidstijdregeling voor de beurtvaart, waar de heer Duymaer van Twist (a.r.) tegen was. Wel voelde de laatste voor instelling van „een hooge raad' voor dé binnenscheepvaart". Of het helpen zal? Hoe wel er al heel wat raden bestaan, krijgt men den indruk, dat de menschen steeds radeloo- zer worden. Gaat de sympathie van de heeren Schalker (c.p.), Sneevliet en Kupers benevens van me vrouw BakkerNort naar een 40-urige werk week uit, de heer van de Putt (r.k.) vindt ze niet mogelijk. Maar zijn partijgenoot de heer Kuiper neemt niet zulk een sterk afwijzend standpunt in; minder kapitaalintensieve be drijven, zooals de bouwnijverheid, achtte hij voor een verkorting van arbeidstijd wel aan gewezen. Volgens ds. Zandt is de heele 40 uren-week uit den booze. Medé in verband' niet de werkloosheid drongen de heeren Kupers en Kuiper erop aan, diat vooraf niet te veel overwerkvergun- ningen zouden worden gegeven. De heeren Amelink en Zandt verzetten zich om religieuze redenen, vooral tegen Zon- diagsarbeid. Dr. van den Tempel (s.d.) betoogde, dat aan de bedrijfsraden een flinke, verordenende bevoegdheid meet worden gegeven, maar ds. Zandt wil van geen bedrijfsraad wat weten. De heer Wedkamp (c.h.) waarschuwde om met instelling van een bedrijfsraad. voor den landbouw toch vooral voorzichtig te zijn. Mr. Joekes wenscht de Algemeene Neder landsche Vakcentrale in de centrale commis sie van advies volgens de bedrijfsradenwet vertegenwoordigd te zien. Men heeft erop aangedrongen', de mecha nisatie der bedrijven, nu de werkloosheid reeds zoo groot is, niet nog verder door te zetten Dit bewoog dr. van der Waerden tot een interessant speechje, ten gunste van me chanisatie in de sigarenindustrie, waar siga renmakersbonden tegen zijn. Door mechani satie, merkte hij op, wordt voor de massa be reikbaar, wat vroeger luxe was. Wel is een deel der werkloosheid het gevolg der mecha nisatie, maar de laatste leidt tot een ver meerdering van het verbruik, zoodat werk loozen weer in dienst komen. Men zegt, dat machinaal vervaardigde sigaren niet zoo goed zijn, maar zco gaat het altijd; gaande weg verbetert de kwaliteit van het machi naal vervaardigde product. Intusschen meen de dr. van der Waerden wel, dat het bedlrijf, dat tot mechanisatie overgaat, een post op zijn budget moet zetten voor arbeiders, die daardoor werkloos werden. Op dit punt zou z.i. een bedrijfsraad goede diensten kunnen bewijzen. Maar d'an een echte, geen fop speen o, pardon! Om kwart over vier in den namiddag kwam minister Slotemaker de Bruïne even aan het woord' om te voorkomen, dat zich nog meer sprekers zouden aanmelden. Na en kele woorden te hebben gesproken, verzocht Z.Exc., zijn rede te mogen onderbreken, waarna president Ruvs de Beerenbrouck de vergadering verdaagde „ter inwilliging van het verzoek van den minister en in verband met andere werkzaamheden, die ons wach ten"! Deze andere werkzaamheden waren het uitpakken van cadeautjes. Als alle werk eens zóó aangenaam was! In een naehtvergad'ering, we'ke tot kwart voor drie heeft, geduurd, is dé Kamer die be- grootinig van justitie gaan behandelen. De sociaal-democraten hebben minister v. Schaik hun vertrouwen opgezegd. Hij heeft wetten tot stand gebracht, welke h.i. der justitie aanleiding geven om wegens aantas ting der openbare orde en dergelijke misdrij ven te scherp op te treden. Ook heeft dfe be windsman, aldus dé sociaal-democraten, .niet krachtig genoeg afgekeurd' de uitzetting van de jonge Duitschers, die zich te Laren bevon den en die, over de grens, der Duitsche justi tie in handen zijn gevallen, zoodat déze uit zetting een verkapte uitlevering werd. De heeren van der Heidte en Vliegen hebben re devoeringen gehouden, waaruit het gebrek aan vertrouwen hunner fractie jegens dien minister bleek. Het Saar-rapport gepubliceerd. (Dag. Overzicht). Arbeiders in tunnel door trein ver rast; vijf personen gedood. (Buiten land). Moordaanslag beraamd op Ja- panschen prins; de dader gear resteerd. (Buitenland.) Russische doodstraffen wegens hoogverraad; 66 personen ter dood gebracht. (Buitenland). Weer een taifoen op de Philippij- nen; een dorp geheel verwoest. (Buitenland). Nieuwe clearingovereenkomst met Duitschland. (Binnenland). Een kerkdief te Oss aangehouden. (Binnenland). Het aantal inspecteurs van het gymnasiaal en middelbaar onder wijs teruggebracht van zeven tot zes. (Binnenland). Vrijstelling voor landbouwers, die gewetensbezwaren hebben bij aan sluiting crisis-organisaties. (Binnen land). Louis Davids en de arbeidsbemid- delingswet. (Rechtszaken). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Ook de dames BakkerNort en Katz en de heer Sneevliet hebben het Larensdie geval af gekeurd. Overigens hebben de heeren Geseling (r.k.) en Terpstra (a.r.), alsmede mej. Katz, 's mi nisters optreden in het algemeen verdedigd met een beroep op dé noodzakelijkheid van handhaving van orde en rust vooral in dezen tijd. Volgens mr Duys (s.d.) evenwel getuigt 's ministers houding van zenuwachtigheid en maakt 'bij anderen zenuwachtig. Deze afge vaardigde meent, dat fascisten en communis ten onrechtmatig in hun vrijheden worden beperkt. Met den heer Schalker keurde hij af, dat de politie de communistische kamer leden, die bij öe opening van dé zitting der Staten-Generaal in de Ridderzaal kreten heb ben geslaakt, met geweld heeft verwijderd'. Volgens mr. Westerman treedt de regee ring daarentegen jegens de communisten nog lang niet streng genoeg op. Druk is de vraag besproken, of men sexu- eele misdadigers in de gelegenheid moet stel len, zich vrijwillig te laten castreeren, opdat zij van hun gevaarlijke neiging worden be vrijd. Minister van Schaik wil nadere uitspraken van geestelijken en edici op dit punt afwach ten en mr. Goseling gaf hem gelijk. Maar de heeren van Rappard (lib.) en van der Heide en mevrouw BakkerNort voelden wel voor de aangegeven oplossing. Zij wenschten een commissie van onderzoek en drongen op maatregelen in dezen geest aan. Ds. Zandt bestreed hun aandrang en be pleitte voorts invoering van de doodlstraf, strafbaarstelling van lijkverassehing en maatregelen tegen excessen bij bet badleven. Z.i. treedt de bewindsman nog veel te slap op. Ds. Lingbeek (h.g.) klaagde over te veel benoemingen van katholieken. De heeren Goseling en- van den Heuvel (a.r.) wenschten zekerheid in de vraag, wat er zal gebeuren inzake het executievraagstuk. De heer van der Weyden (r.k.) gaf als zijn meening te kennen, dat alle executies van landbouwbedrijven moeten worden gestaakt. De heer Drop (s.d'.) bepleitte wettelijke maatregelen ter versterking van de rechtspo sitie van hoofdarbeiders. En mr. Geseling vroeg een krachtiger op treden tegen Duitsche organisaties hier te lande, welke een gevaar voor onze openbare orde dreigen te worden. De voorzitter der raadscommissie van drie, baron Aloisi, heeft gisteren zijn rapport over de Saar-kwestie bekend gemaakt. Het eerste punt van het rapport behandelt de vraag, wat precies onder handhaving van den status quo moet worden verstaan. Zoo als men weet, kan de bevolking van het Saargebied zich overeenkomstig de bepalin gen van het verdrag van Versailles op 13 Januari uitspreken voor terugkeer naar Etuitschland, overgang naar Frankrijk of voor het behoud van den tegenwoordigen status. Het rapport-Aloisi achte het thans niet doelmatig voorstellen te doen die de details van het regeeringsvoorstel in het Saargebied zouden preciseeren voor het geval dat de Volkenbondsraad met het oog op de resul taten der volksstemming zou besluiten den status quo te handhaven. Een preciseering is daarom niet mogelijk omdat handhaving van den tegenwoordigen status betrekking zou kunnen hebben op het Saargebied in zijn geheel of op een gedeelte daarvan. Voordat de volksstemming heeft plaats gevonden kunnen slechts eenige juridische opnelderin- gen van hetgeen onder handhaving van het bestaande stelsel zou moeten worden ver staan worden gegeven. Hiertoe bestaat vol gens de raadscommissie aanleiding omdat nr=ir= 3SC Wanneer de zon van voorspoed en welvaart ons bestraalt en wanneer wij de vruchten van onzen arbeid kunnen plukken, dan schijnt er weinig aan Ons aardsche geluk te ontbreken. Maar als die zon is ondergegaan en de nacht der werkloosheid over ons is gekomen, dan breekt voor velen een zware tijd aan. Dan moet ge teerd worden op de reserves, die wij in goede tijden hebben gekweekt en zien we met smachtend verlangen uit naar de hetere dagen, die kunnen en zullen komen. Er zijn echter menschen, die geen reserves hebben kunnen maken en die in den goeden tijd nog juist genoeg hebben om van te leven, maar die de stormen van den tijd niet kunnen weerstaan. Zij vinden geen beschut ting tegen den kouden wind die door de vensters en deuren hun schamele woning binnendringt. Zij kunnen zich niet wapenen met een warme kleeding tegen sneeuw en vorst, die de winter met zich brengt. Zij ontvan gen geen krachtig voedsel, dat hen sterkt tegen de ruwheid van het klimaat. Bij het eerste verschijnen van de teekenen der malaise zijn zij de paria's onzer samenleving en moeten, aan hun lot overgelaten, den strijd tegen het noodlot in doffe wanhoop voeren. Voor die ongelukkigen, de „niet-gesteunde werkloozen", heeft de Ver eeniging De Nederlandsche Dagbladpers een actie geopend om hen op het aanstaande Kerstfeest met een gave te verheugen, ten einde een straaltje van hoop en van blijdschap in hun somber bestaan te werpen. Laat ons bedenken, dat de armen en behoeftigen toch ook onze mede- menschen zijn. Zij hebben recht op ons medelijden, en wij hebben den plicht om hun lijden te verzachten. Laat ons bedenken, dat de nood ieders huis kan binnendringen en dat velen van die „niet-gesteunden" misschien beter dagen hebben gekend en dus de armoede dubbel gevoelen. Wie nog in goeden doen is, taste eens royaal in den buidel om de za'igheid van het geven te genieten, en wie minder met aardsche goederen is gezegend, schenke het „penningske der weduwe", dat ook welkom is. Ons gironummer is 37060. Wie den Arme geeft, leent den Heere. Ook ons Nederlandsche Volk lijdt onder de crisis, die de wereld teistert. Duizenden verkeeren in omstandigheden, die hulp van anderen dringend noodzakelijk maken. Temeer klemt dit, nu de crisis reeds zoo lang duurt en de winter voor de deur staat, waardoor het gebrek aan kleeding, schoeisel, beddegoed en verwarming zich dubbel doet gevoelen. Doordrongen van dit feit, heeft de Regeering, trots den nood der schat kist, zich het lot van de gesteunde werkloozen aangetrokken en zich bereid verklaard voor extra hulp aan hen voor ditmaal een bedrag van ongeveer twee millioen gulden aan te vragen. Naast deze werkloozen zijn er echter nog velen, inzonderheid zij, die tot de zgn. stille armen behooren, wier nooden minstens even groot zijn. Gij, die niet tot hen behoort, bedenkt, dat Gij gespaard zijt gebleven voor het lot/dat vele Uwer medemenschen heeft getroffen; dat hun lot ook het Uwe had kunnen zijn. Indien Gij U dit goed indenkt, twijfelen wij niet, of Uw dankbaarheid zal groot zijn. Toont dit in Uw gave. De Regeering kan reeds door den nood der schatkist onmogelijk allen nood lenigen. Het prijzenswaardig streven van de Vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers" verdient daarom allen steun. Het op U gedane be roep is dringend. Met den winter nadert Kerstmis. Brengt door Uw gave op de dagen van het komend geboortefeest van Christus verlichting en blijdschap in de woningen van Uw minder bedeelde landgenooten. Uw Kerstfeest zal U zelf daardoor tot des te grooter zegen kunnen zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, J. A. DE WILDE. De Minister van Sociale Zaken, J. R. SLOTEMAKER DE BRUÏNE. DISG het verdrag van Versailles niet zeer duidelijk aangeeft wat onder het derde alternatief moet worden verstaan. Dit derde alternatief, dat gewoonlijk ge noemd wordt „behoud van den status quo", geeft daarmede niet geheel duidelijk de be doelingen van het verdrag van Versailles weer. Het rapport verklaart, dat de beslis sing van den status quo beteekenen zou dat de souvereiniteit van het geheel en van ge deelten van het Saargebied voortaan bij den Volkenbond zou berusten. Op het oogenblik heeft Duitschland nog de souvereiniteit over het Saargebied en de Volkenbond alleen het bestuur erover. Daar het verdrag van Ver sailles voorts den Volkenbondsraad het recht geeft bij behoud van den z.g. status quo het definitieve regeerstelsel aan te pas sen aan de duurzame belangen van het Saar gebied en aan het algemeene belang, zal het tegenwoordige bestuurstelsel in dit geval moeten herzien worden. Uit het feit, dat de Volkenbond bij een be slissing ten gunste van den status quo de souvereiniteit over het geheel of over een ge deelte van het Saargebied verkrijgen zou, volgt volgens de raadscommissie, dat de Volkenbond in de toekomst over deze sou vereiniteit zou kunnen beschikken in een mate die vereenigbaar is met de bepalingen van het verdrag van Versailles en in over eenstemming is met de beginselen op den grondslag waarvan de souvereiniteit over het Saargebied aan den Volkenbond is toe gekend en zal moeten worden uitgeoefend. Het onderdaanschap der Saar- bewoners. Het tweede punt, dat het rapport der raadscommissie van drie behandelt, betreft de nationaliteit van de bewoners van het Saargebied en hun recht van optie. Hierbij moet met drie mogelijkheden worden reke- ning gehouden. Vooraf doet de commissie echter opmerken, dat invoering van het tegenwoordige stelsel geenerlei wijziging in de nationaliteit der Saarbevolking heeft ge bracht. De commissie is van oordeel dat, in geval van behoud van den status quo waardoor het gebied geheel of gedeeltelijk onder souvereiniteit van den Volkenbond zou komen te staan een Saarlandsche natio naliteit in het leven geroepen zou moeten worden! Alle inwoners van het Saargebied van Duitsche nationaliteit zouden op den dag der raadszitting waarop het gebied ge heel of gedeeltelijk onder de Volkenbonds- souvereiniteit zou worden geplaatst, de Saarlandsche nationaliteit verkrijgen, met recht echter van optie ten gunste van de Duitsche nationaliteit. De raadscommissie acht het niet nood zakelijk thans reeds in bijzonderheden aan te géven hoe dit recht van optie zou moeten

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1