Land- en Tuinbouw. Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland. Een bewogen vergadering. De bond en het secretariaat. Jladicpcc g tattima HILVERSUM, 301 M. (8—12—, 4—8— en 11.-12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8— Or.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) (Alg. progr.) 8— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst ds. J. D. Boerkoel. 11.—12.Orgelspel S. P. Visser. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.— Gr.pl. 2.30 Chr. lec tuur. 3.-3.45 en 4—4.30 Hart- velt-trio. 4.30 Gr.pl. 5.15 A. C. de Hoop, viool en Mac Crafford, orgel. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.15 Gr.pl. 7.30 Boekbespr. W. ten Kate. 8.Haarl. Orkestvereen. olv. F. Schuurman. 9.Causerie mr. G. A. Diepenhorst. 9.30 Verv. concert. 10.Vaz Dias. 10.10 Verv. concert. 10.3011.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijd'ng. 11.05 Le zing. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de scholen. 12.10 New Victoria Cinema-orkest olv. S. Pha- sey. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Concert door Th. Reissj, cello en T. Bromley, piano. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Lezing. 3.55 Commodore Grand-orkest olv. H. Davidson. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Broadhurst Septet. 6.20 Ber. 6.50 en 7.10 Lezingen. 7.30 Zang door J. Armstrong, te nor. 7.50 Radiotooneel. 9.05 Radio- Militair-orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell. 9.50 Ber. 10.20 Sir Josiah Stamp: Causes of War. 10.35 BBC-orkest olv. C. Raybould. 11.30 Voordr. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn band. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 KFIJLEN 456 M. 5.20 Gr.pl. ,Die schone Fall. Lei- ROME, 421 M. 8.05 BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroeporkest olv. Lind- ner, mmv. E. Armhold, sopraan en W. Hahn, piano. 9.20 Ber. 9-50 Causerie. 10.05 Weerber. 10.20— 11.20 Concert olv. H. Döring, uit Kiel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl.s. 8 05—9.20, Keulen 9.20—13.30, Brussel (Fr.) 13.30—14.20, Kalundborg 14.20— 15.20, Keulen 15.20—16.50. Lond. Reg. 16.50—17.20, Brussel (Fr.) 17.20—18.20, Keulen 18.20— 20.20, Parijs Radio 20.2024. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.05—16.05, Droitwich 16.05 18.50, Lond. Reg. 18.50—24.—, Seuilielon DE FREGATVOGEL. t Bovengenoemde bond hield Woens dag in ,de Roskam" te Hoorn een druk bezochte algemeene vergadering. De voorzitter, de heer H. K. Koster, te Wieringerwaard, merkte in zijn ope ningswoord op, dat men zelden onder slechter omstandigheden had vergaderd dan thans het geval is. De vraag naar ons product, aldus spr., vermindert en de verbetering van de verkeersmiddelen maakt de concur rentie op de markten, die tot nog toe ge heel door ons voorzien werden, door anderen mogelijk, met als gevolg dat de prijs nog meer omlaag gaat. Voorts kun nen wij constateeren, dat geen land voornemens is om den invoer van bui- tenlandsche artikelen mogelijk te maken en waar onze zuivelproducten voor een groot deel op den export zijn ge baseerd, maakt ook dit de positie van de zuivelbereiders moeilijker. Deze moei lijkheid wordt nog verhoogd door het streven in de verschillende landen naar zelfvoorziening. Geprobeerd wordt voor al onze kaas na te maken. In het namaken van den vorm en de kleur slaagt men, doch niet in het na maken van den smaak. De consument, die denkt ons product te koopen, wordt door het gemis aan den smaak van ons product vervreemd, waardoor de mogelijkheid om ons pro duct in de toekomst te plaatsen, wordt verkleind. Alleen wanneer het ons gelukt een speciaal merk te krijgen, zie ik de mo gelijkheid om voor ons product een beteren toestand te verkrijgen, naast een verbetering van den algemeenen wereld toestand. Met den wensch, dat deze toestand spoedig zal intreden, opende spr. de vergadering. De secretaris, de heer G. Nobel (Lut jewinkel) deelde hierop mede, dat in de plaats van den heer L. Olivier de heer K. Kuiper tot lid van het bestuur van de H. M. v. L. was benoemd. Voorts deelde hij mede, dat een ver- eeniging van directeuren van zuivelfa brieken was opgericht. Ten behoeve van de fabriek „Koegras" had het bestuur bemiddeling voor de stroomlevering van het Prov. Electrisch Bedrijf verleend. Aan Ir. de Kruyff, di recteur van het Technisch Bureau van de H. N. Z., die de onderhandelingen had gevoerd, werd daarvoor dank gebracht. Op verzoek had Ir. de Vries, rijksvee- teeltconsulent, een cursus gehotiden voor controleur in veevoeder. Deze cur sus, die in het Landbouwhuis werd gé1 geven, mocht zich in een Voldoende be langstelling verheugen. Kaasmerk N. H. Binnenkort hoopt het bestuur aan alle fabrieken het N. H. kaasmerk, dat na tionaal en internationaal is gedepo neerd, te kunnen verstrekken. De herkomst van de kaas zal dan steeds kunnen worden nagegaan. De aankoop van benoodigdheden breidt zich steeds uit.' Eet melkbrood. De actie voor „eet meer melkbrood" wordt door het bestuur als een algemeen volksbelang gesteund. Voor de aanstelling van een ambte naar in algemeenen dienst deed het be stuur een beroep op de vergadering. Consumptiemelkvoorziening. Tengevolge van de regeling ontstaan voor de consumptiemelkvoorziening, in verschillende gevallen moeilijkheden bij ('.c zuivelfabrieken, omdat deze minder kunnen betalen rlan de consumptiemel kers, welke moeilijkheden alleen kunnen worden opgelost door verbetering van de regeling. Uitvoerig heeft het bestuur verbete ring van de regeling bepleit. Volgens het oordeel van het bestuur zal de regeling voor de distributie ge wijzigd moeten worden door de winst marge belangrijk te veriagen. Verslag werkzaamheden leeraar- technicus. De heer v. Buren, leeraar-technicus, bracht hierna een goed gedocumenteerd verslag uit. Spr. drukte de vergadering op het hart om met het bestuursvoorstel mede te gaan om een zoodanige regeling te treffen dat de technicus voortaan door de fabrieken vrij geraadpleegd kan wor den, en stelde de wenschelijkheid daar van in het licht. Den toestand van 't coöperatief maga zijn noemde spr. zeer bevredigend, zoo wel wat den omzet als den financieelen toestand betreft. Alleen aan kaasdoeken werden meer dan 40.000 6tuks afgeleverd, tot een to tale lengte van 25 K.M. Verkiezingen. De heer L. Broekens werd bij accla matie tot lid van de bouwcommissie herkozen. In plaats van den heer D. Kaan werd tot lid van de aankoopcommissie geko zen de heer Hofstee te Wieringerwaard met 152 van de 181 stemmen. Tot bestuurslid werd in plaats van den heer L. Olivier de heer Hout uit Middelie gekozen met 114 van de 180 stemmen. De export van zuivelexporten. De heer J. A. C-eluk, secretaris van den F. N. Z., gaf een uiteenzetting over den huidigen toestand op het gebied van den export van zuivelproducten. Uitvoerig besprak hij de maatregelen in verschillende landen tegenover onze zuivelproducten genomen. Uitvoerig besprak hij de positie van onze zuivelproducten in Duitschland, Frankrijk, België, Engeland en Spanje. Spr. constateerde, dat onze zuivel- export met steeds grooter wordende moeilijkheden te kampen heeft, moei lijkheden die voornamelijk veroorzaakt worden door de maatregelen welke de verschillende regeeringen namen vooral tegen den invoer van landbouwproduc ten. In landen, die vroeger onze grootste afzet gebieden voor zuivelproducten waren, gaat men nog steeds voort op den weg om tot zelfvoorziening te komen. Zoolang dit het geval is, kan men alleen nog maar grootere bezwaren voor onzen export in de toekomst verwachten. Spr. was geenszins van meening, dat wij ons door de bestaande moeilijkheden moeten laten afschrikken. Wij kunnnen er gerust wat geld voor over hebben om te trachten be staande afzetgebieden te behouden en nieuwe te ontginnen, daar toch eenmaal weer de tijd moet komen dat men internationaal tot de overtuiging moet komen, dat het huidige stelsel van economische afsluiting opgeheven moet worden, omdat dit tot armoede van alle volken moet leiden. In dit verband wees spr. op verschijnselen die zich in deze in Amerika voor doen. Dit ■land met zijn rijke hulpbronnen meende zich zonder bezwaar van het overige deel van de wereld te kunnen afsluiten. Men komt daar echter meer en meer tot de conclusie, dat de welvaart hiermede ten gronde gaat en de stemmen om dit systeem door een ander te vervangen, worden daar ook steeds luider. Intusschen zullen wij ons voorloopig nog hebben aan te passen bij den huidigen toe stand en hiertoe zal in de eerste plaats noodig zijn een zoo goed mogelijk benutten van de afzetgebieden, die nog onder ons bereik liggen. In de eerste plaats komt hiervoor in aan merking de binnenlandsche markt. Het kaas- gebruik is in de laatste jaren in ons land toe genomen, door de lage kaasprijzen en ook de verlaging van de winstmarche heeft daartoe mede gewerkt. Jammer genoeg werken de crisismaatrege len voor boter en melk in de tegengestelde richting, met het gevolg, dat de afzet van deze producten vermindert. Aan dit verschijnsel moet ernstige aandacht worden besteed. Wij zijn nu zoover, dat er voor den afzet van melk- en zuivelproducten voorloopig systematisch propaganda kan worden ge maakt. Het crisis-zuivelbureau zal daarvoor bin- Vrijdag 7 December. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel. L. de Jong. 10.35 Gr.pl. 11.Verv. deel. 11.20 Gr.pl. 12. Kovacs Lajos en zijn orkest en Dubbelmannenkwartet „Bel Canto" olv. W. H. Lehman de Iehnsveld. 2.10 Modepr. mevr. Ida de Leeuw —van Rees. 2.30 Zang Annie Bo- narius, sopraan en gr.pt. 4.— Kniples. 4.45 Gr.pl. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.De Zon nekloppers olv. C. Steyn. 6.15 Gr. pl. 6.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 7.30 Dr. H. Brugmans: Marx. 7.50 Gr.pl. 7.57 SOS-ber. 8—Ds F. Dijkema: De wereld bond der kerken. 8.30 L. Bogtman, zHng €n H. Schouwman, piano. Dr. H. de Vos: Go<d en de wereld. 9.30 Vervolg concert. 10.— Vaz Dias., Vrijz. Godsd Pers bureau. 10.15 Deel. A. Geyl. 11. Jazzmuziek, gr.pl. 11.3012- Gr.pl. PARUS (RADIO-PARIS), 1648 M 7 20 eh 8.20 Gr.pl. 12.35 Goldy- orkest 8.20 „Ramuntcho opera van Pierné, mmv. G Colin en z.jn ensemble en orkest olv. Bigot. 10.50 Dansmuziek. _1 20 Strijkensemble olv. Nielsen. 2 20—4 20 Orkestconcert olv. Pe- ST7.30 Gr.pl 7.4S R><">l«oo- neel 9 45 Zang bij de luit. 10.05 Voordr. 10.25-11-50 Dansmuziek. £35 Gr.pf. 11.20 Dortmunder Sym- phonie-orkest o.l.v. Schrammelmuziek mmv. W. Schnei- der, bariton. 3.20 Blaasconcert 5 05 Solistenconcert, hobo, fagot en piano. 6.20 Omroeporkest olv. UT. W. Buschkötter. 8.20 „Die Freiwil- ligen", hoorspel van P. Alverdes. 10.20—11.20 Dansmuziek 0. 1. v. Fred Polkowski. Risette", operettte van ding: Josi. 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Omroep orkest olv. André. 5.20 Dansmu ziek 7.05 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Pianorecital. 8.50 „Californische Ballade", muziek van H. Eisler, m. m v salonorkest olv. Douliez en solisten. 9.40 Salonorkest olv. Dou liez. 10.30-11.20 Gr.pl. 484 M.; 12 20 Omroeporkest olv. Andre. 1 30-2 20 Gr.pl. 5.20 Fluitrecital. 6.35 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.20 Sym- phonieconcert en zang. 9.3d verv. concert. 10.30-11.20 Dansmuziek. door George Owen Baxter. Naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 7). Geraldi werd een weinig onrustig; zijn eigen glimlach was gul, maar er lag geen vroolijkheid in. „Ik kan u geen andere feiten geven", zeide hij. „U hebt misschien gelijk", zeide neef Ed- gar vriendelijk. ,Ja, misschien hebt u ge lijk. Het is gewoonlijk beter om zich aan èèn verhaal te houden, het geeft iemand 'n gevoel van vertrouwen. Ik ben advocaat ge weest. O, ja, ik begrijp een heeleboel van deze dingen!" „Jij begrijpt alles, Edgar!" riep mevrouw Asprey uit, zoo vervuld van bewondering, dat zij alles, zelfs haar vrees van een oogen blik tevoren, vergat. „Wij zijn dus zoover; wij hebben hem nu veilig in de kamer van onze lieve Louisie. En toen en toen? Ik heb begrepen, dat deze kamer doorzocht werd, Louisie „Ja". „En toch vond men hem niet! Maar zon der twijfel werd hijzelf niet gezien, even min als hij iemand zag, toen hij binnen kwam Geluidloos als een schaduw zweef de hij naar binnen, zullen wij zeggen en ver school zich onder het bed!" Hij keek het meisje triomfantelijk aan. Haar antwoord klonk als het geluid van metaal: „Ik zag hem, zoodra de deur open ging en toen zij kwamen zoeken, heb ik hem beschermd". „Ooo!" mompelde neef Edgar. „Zoo, zoo, is dat het?" en weer wiegde zijn onder kin heen en weer. „Mijn verstandige, flinke, lieve Louise, ik vergeet wel eens, dat je den romantischen leeftijd hebt; ik mag toch wel zeggen: den romantischen leeftijd?" Haar adem stokte. Geraldi hield zich, niettegenstaande zijn woede, kalm en be hield zijn zorgeloozen glimlach. „Dat is niet eerlijk om zooiets te zeg gen", zeide Louise. „Natuurlijk kon ik hem niet aan de koppensnellers uitleve ren!" „Natuurlijk niet, lieve kind, natuurlijk kon je dat niet", zeide neef Edgar. Hij wierp het hoofd in den nek en zijn lach was zoo gul, dat van zijn oogen niets dan een klein kraaltje licht te zien was. „Zie je, lieve Olivetta", ging neef Edgar voort, „zij kon hem natuurlijk niet aan de koppensnellers uitleveren. Ik neem het haar niet kwalijk, natuurlijk niet. Als ik een jong meisje was en zulk een knappen jongen schavuit zag ik hoop, dat zelfs jij mij zult vergeven, Louise, als ik schavuit zeg? .„Neef Edgar, u maakt mij heel erg boos!" riep Louise uit. Louise!" riep mevrouw Asprey. „Louise, ik heb nog nooit zooiets in al mijn leven nenkort de medewerking van alle belang hebbenden inroepen, doch ook moeten de te treffen regelingen zoodanig zijn, dat ze niet consumptie-beperkend werken. De zuivelccöperatie heeft hierbij een be langrijke taak te vervullen. Het gaat hierbij voorat om den grondprijs van het product. Alleen als de prijs dien de boer voor zijn pro duct ontvangt, loonend is, is het in zijn belang, dat de consument het tegen zoo laag mogelijken prijs ontvangt. Het is in vele ge vallen de on-economische distributie die het product duur maakt. Het valt niet te ontkennen, dat de vee houderij en daarmede de zuivel-coöperatie ontzettend zware tijden meemaken. De onge lijke positie tusschen particulier bedrijf en zuivelcoöperatie komt m vele gevallen ook in dezen tijd sterk naar voren. Het eerste kan zich zoo noodig verplaatsen en gemak kelijk een anderen weg inslaan. Wij zien dat in dezen tijd van contingenteering en sterke invoerbelemmering in het buitenland. Ver schillende particuliere ondernemingen gaan hun belangensfeer uitbreiden tot in het buitenland, omdat de export daarheen vast loopt, of zoeken een andere richting tot ren dabel maken van hun kapitaal. De zuivel-coöperatie echter is evenals de veehouderij gebonden aan den grond. Dit maakte hare positie, vooral bij den afzet, zeer moeilijk en wenschte dat met des te meer energie wordt opgekomen voor het behoud van onze afzetgebieden. De voorzitter constateerde, dat wel duidelijk de moeilijkheden die zich voordoen, zijn geschetst. Spr. oordeelde, dat velen nog wel iets ver- waarloozen. Meerdere samenwerking tus schen de fabrieken kan leiden tot verlaging van exploitatie. Men moet afzien van het streven plaatse lijk gaarne een leidende rol te spelen. Samen voeging van fabrieken en verdeeling van de gebieden voor het ophalen van de melk zal zeker tot besparing leiden. Eer. regeling voor de grensgebieden is poodig. Particuliere fabrieken zien dit"reeds in. De heer Z ij p vroeg waarom de voorzitter geen algemeene vergadering had belegd, toen bekend werd, dat de minister .tegende ver deeling van het zuivelpotje was. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur zeer veel gedaan had om te bereiken, aan het zuivelpotje een bestemming te geven. De F. N. Z. en andere organisaties gelukte het niet een uitbetaling te krijgen. De heer Z ij p betwijfelde dit niet, doch wel of de juiste actie gevoerd was. De voorzitter: Het bestuur handelde naar het h. i. beste inzicht. De heer v. Diepen, Grootschermer, oor deelde het beter dat de boter 'o kwantum van 12 millioen K.G. die voor 'n gemiddelden prijs van 35 cent per K.G. naar Engeland gaat, als voedsel van bet N^derlandsche volk, dat nu margarine moet slikken, beschikbaar werd' gesteld. Ook wenschte hij een verbod om waterbrood te bakken. De heer K o o ij m a n oordeelde het onbe staanbaar, dat de consument 12 cent voor een liter melk betaalt, waarvoor de producent 4 cent krijgt. De oneconomische distributie werkt belemmerend' op het verbruik. De heer B us, Wormerveer, oordeelde, dat dit in de boeren zelf zit, die' trachten van eiken slijter een afnemer te nfaken. Een poging van spr. om een centrale melk- voorziening aan de Zaan tè krijgen, mislukte, omdat de boeren op eng eigen voordeel be lust, slijters leveren. Van hoogerhand zal moet worden inge grepen. Spr. becritiseerde voorts uitvoerig de ver ordening, die hij niet begreep omdat vaarzen inplaats van oudere dieren worden ge vorderd. De voorzitter bleef desondanks van oordeel, dat de producenten door samen voeging van fabrieken al het mogelijke doen om den productieprijs te doen dalen. Wanneer dat gebeurt, kan men met te meer recht vor deren, dat het product tegen een toonenden prijs wordt afgenomen. Voorts zeide hij, dat de leidende personen het mogelijke zullen blijven doen om de con- sumptiemelkregeling beter te maken. Uitvoerig werd over dit onderwerp nog gediscusseerd, waarbij de een om maatrege len van overheidswege vroeg en de ander zich op het standpunt stelde, dat het juist de regeeringsmaatregelen ten gevolge hebben, dat men zoo hopeloos vastloopt. Ook de houding in deze aangelegenheid van de groote pers werd aan critiek onder worpen. Eén spr. gaf als zijn oordeel te ken nen, dat die pers in gebreke blijft om haar lezers in te lichten over een beter distributie stelsel, omdat zij georiënteerd is op de mid denstand als haar klanten. Aan het bestuur werd overgelaten om twee gehoord! Louise, kan ik mijn ooren geloo- ven? Om zooiets tegen je lieven neef te zeg gen! Lieve hemel, goede genade!" „O, maak van een muis geen olifant", zeide neef Edgar vriendelijk. „De jeugd is onnadenkend, nicht Olivetta. Maar daarom zal ik mijn plicht niet vergeten. En mijn plicht is om je met mijn geheele hart en hoofd te dienen. Ik geloof dat ik dat wel mag zeggen, is het niet?" „Edgar, ik kan niets zeggen", zeide me vrouw Asprey. „Ik ben ik ben zoo ont roerd. Louise, maak direct je excuses! Louise, ik zal nooit „Kom, kom, kom!" zeide neef Edgar. „Dat er om mij oneenigheid in dit huis zou zijn! Ik kan veel verdragen, maar dat niet; ik zou het niet kunnen velen!" „Zie nu eens, Louise", huilde mevrouw Asprey. „Zie eens, wat je gedaan hebt! On ze edele, lieve neef Edgar hij denkt nooit aan zichzelf ik zou er om kunnen hui len". Neef Edgar zag blijkbaar haar tranen niet, maar vervolgde met een opgewekte stem: „Laat ons verder gaan. Laat ons de ze aangelegenheid afdoen. Maar misschien is het het beste, wat wij dezen jongen man hier houden aan het diner, zoodat wij alles op aangename wijze kunnen bespreken". HOOFDSTUK VII Neef Edgar legde dus beslag op den fre- gatv9gel. Deze kon er niet achter komen of de dikke man van den aanvang af het plan leden van bestuur en een plaatsvervangend lid van bestuur van den F. N. Z. aan te wijzen. Nadat rapporten waren' uitgebracht over landbouwcoöperatie, de melkcommissie en de vakschool voor kaasmakers, werden tot leden van de financieele commissie aangewezen de fabrieken „De Dageraad" te Burgerbrug, „Midwoud" te Midwoud en „Eendracht" te Texel. Begrooting. In behandeling kwam hierop de begrooting voor 1935, waarbij de voorzitter mede deelde, dat van de fabriek „Neerlandia" te Stompetoren een schrijven was ingekomen, waarin wordt voorgesteld om een ambtenaar in algemeenen dienst aan te stellen, terug te nemen. Ter verdediging van dit voorstel verleende de voorzitter het woord aan den heer D. d e Boer uit Stompetoren, die het volgende be toogde: Mijnheer de voorzitter. De N.V. „Neerlan dia" wenscht in dezen bond de aandacht te vestigen op het voornemen om t.z.t. een amb tenaar in Algemeenen Dienst aan te stellen en merkt daaromtrent het volgende op De markt dreigt op te houden de plaats te zijn waar vraag en aanbod voor onze producten voldoende tot hun recht komen. Hierdoor is bij handel en producent een groote mate van onzekerheid ontstaan. Het is ongeveer twee jaar geleden toen een in het leven geroepen commissie van econo misch verweer overwoog hoe de betalingen gehad had om hem tot na het diner in het huis te houden, of dat dit slechts een inval van het laatste oogenblik was, toen hij zag, dat het meisje zoo boos was geworden. Me vrouw Asprey bleef met haar dochter in de kamer achter en het laatste, wat Geral di hoorde, was de hooge, beverige stem, waarop de moeder haar dochter berispte. Geraldi koesterde echter geen twijfel er aan hoe het duel tusschen deze twee zou af- loopen. Neef Edgar zorgde er voor, dat de con versatie geen oogenblik hokte. Hij begon al te praten, terwijl zij de gang doorliepen en de trap afdaalden en hij sprak langzaam, zoodat zijn woorden tijd noodig hadden. ^ebben wij hem dan hier", zeide hij. „Hier hebben wij dus den jongen avon turier den gentleman-avonturier". Zijn toon was geheel veranderd, sedert zij de kamer verlaten hadden; er lag ka- meraAdschappelijkheid in zijn stem „Wij zullen naar beneden gaan in mijn studeerkamer en wat praten als je tenmin ste niet liever wat wilt uitrusten". De fregatvogel gaf niet de voorkeur aan een siësta, zoodat zij een kamer op de be nedenverdieping binnen gingen, geen zeer groote kamer, die nog kleiner geleek door wat er in stond. De huid van een leeuw met zwarte manen hing aan een der wan den; de streepen van een koningstijger ver sierden een anderen, een wild zwijn liet zijn slachttanden zien in een hoek en boven den haard grijnsde het vreeselijke masker van een luipaard hen aan. voor den uitvoer naar Duitschlandi in gang, waren te houden. Thans, twee jaar later, ze telt een lid van dezelfde commissie op de plaats van den minister van economische za ken, die zich tot taak stelt van den export te redden wat te redden is. Wetend hoe moeilijk het is een regeerings- instantie in gang te brengen, moet men toe geven dat er hard gewerkt wordt aan onze export-belangen. Het ontbreekt hierbij die re geering niet aan de noodige bevoegdheden. Hierbij komen de belangen van drie kaasge bieden ook met elkander in het gedrang. Hier ligt een taak voor den bond, n.I. om zich naar buiten als een lichaam te doen gel den. Voor de zorg voor onze algemeene zuivel- belangen hebben we het federatief verbond van dén F.N.Z. Voor dé zorg voor onze gewestelijke belan gen hebben we onzen bond, dézen bond en niets anders! Deze bond behoort in tijden als deze ten volle onze belangen te kunnen dienen. Deze bond1 behoort het apparaat te zijn dat tot vraagbaak dient voor alle fabriek® en fabriekjes in onze dorpen, Hier kan een doeltreffend' verband niet ge mist worden. Volgens de toelichting tot uwe agenda van hedfen overweegt uw bestuur de aanstelling van één of ander jongmensch als ambtenaar in algemeenen dienst. Voor de vraag of deze aanstelling kan leiden tot het doel wat men voor heeft, stellen „Neerlandia" en anderen „U bent een verzamelaar", zeide Geraldi, te zeer gestemd om met iedereen in het huis op goeden voet te blijven, tot dat de avond zou vallen en hij de gelegen heid zou krijgen het huis en de stad te verlaten. „Op bescheiden schaal, j'a; in mijn jeugd ben ik een verzamelaar geweest, toen ik ook nog een avonturier was", zeide neef Edgar glimlachend. „Maar niet met geld, m'n waarde vriend, nooit met geld. Dit zijn de beste van al de trofeën, die ik met mijn ge weer heb verworven". „Ik zie, dat u de eereplaats geeft aan den luipaard", zeide Geraldi. „Verwondert je dat, m'n vriend?" „In het geheel niet", antwoordde de fre gatvogel. „Die duivels dooden een menscb en zijn dubbel zoo verstandig en driemaal even gemakkelijk als een leeuw of een tijger zoo snel". Neef Edgar scheen door dit antwoord aangemoedigd te worden en hij weidde langen tijd uit over zijn jachtavonturen. Voor en na werd bijna elke gedurfde erva ring die een jager kan overkomen, in het verhaal van neef Edgar ingelascht en de fregatvogel, die met zijn vriendelijken lach en zijn suffe, slaperige oogen zat te luiste ren, werd er van overtuigd, dat het alles pure fantasie was; het scheen dat neef Edgar indruk op hem wilde maken „Maar", zeide hij, toen de verteller op hield, „u hebt niets verteld over dien lui paard". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6