HEERHUGOWAARD. DIRKSHORN. HEILOO. DE RIJKSWEG HAARLEM— VELSEN, BLOKKER. DE STREEK. BEVERWIJK. LANGENDIJK. KOEDIJK. Ingekomen personen. Vertrokken personen. HET SPOOK VAN SARAGOSSA. KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN. Nu zijn stijfheid in de spieren en hardlijvigheid verdwenen. DE FREGATVOGEL. (Wordt vervolgd.)^ In de commissie tot wering van schoolver zuim werd de heer C. v. d. Kolk herkozen. De heer J. de Groot werd herbenoemd voor den tijd van een jaar als tijdelijk ge meente-opzichter, het salaris wordt vastge steld bij de behandeling der begrooting. Op voorstel van wethouder Sleutel werd nog besloten om aan den volontair Schel- linger een gratificatie toe te kennen ad 40, omdat deze tijdens de ongesteldheid van den burgemeester veel werk heeft ge had en bijzondere ijver heeft betoond. Het laatste punt der agenda, vaststelling sup plement-kohier hondenbelasting 1934, werd in comité behandeld. Bij de rondvraag vroeg de heer Goosens naar molentoeslag. Zal bij de begrooting besproken worden. Ook vroeg dezelfde per soon naar een adres van de schoonschoon- maakster. De voorzitter merkte op dat dat adres geheel aan B. en W. was en heelemaal niet in den raad thuis behoort. Hierna sluiting waarna door comité werd gegaan. yxovivicicuxt 7lieuws Poldervergadering. Donderdagmiddag kwamen dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van den polder ter vergadering in het polderhuis b']De waarnemende dijkgraaf, de heer K. van Langen, opende de vergadering met woorden van waardeering voor den overle den dijkgraaf, den heer P. Kostelijk. Mede herdacht spreker den dezer dagen overleden hoofdingeland den heer A. de Boer. Na mens de vergadering bracht spreker beiden dank voor hetgeen zij voor den polder de den. Hierna werd overgegaan tot de instal latie van het nieuw gekozen lid van het dag bestuur, den heer van Stralen, en de heeren G. Kooy en Jac. Sinnege als hoofdingelan den. Ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van het bestuur van het Geestmerambacht aangaan de spuipijpen naast de nieuw te bouwen sluis te Noordscharwoude aan te brengen. Hiermede kan de vergadering zich wel ver eenigen, zij zou op samenwerking prijs stel len. Een opgaaf van de gemaakte kosten van Ir. Steenis welke 250 bedragen. Van dit bedrag zou dezer dagen 1000 a 1200 moeten worden betaald. Kasgeldleening. Voorstel van het dagelijksch bestuur tot het aangaan van een kasleening ad 50000 voor den dienst 1935. Goedgekeurd. Verkoop grond. Voorstel van het dag. bestuur tot verkoop van een strook grond en een gedeelte water, iehoorende tot het molenerf en kaden in de polderafdeeling Amerswiel, aan de provin cie voor 755.92. Werd goedgekeurd. Brug Laanweg. Voorstel van het dag. bestuur tot goed keuring van het plan van de provincie N.- Holland tot bruggenbouw door den Laan- weg. Werd goedgekeurd. De kosten zullen voor de provincie, de onderhoudskosten dezer betonnen brug zullen voor den polder zijn. Aanbeveling dijkgraaf. Opmaken van een aanbeveling voor dijk graaf van den polder. Nadat de vergadering pl.m. een uur in comité was geweest werd de voordracht als volgt vastgesteld: 1 K. van Langen, 2. P. Tromp, 3. J. Gootjes. Hierna volgden rondvraag en sluiting. Benoemd tot bestuurslid van dien polder Woudmeer de heer B. Bommer te Oud karspel. De vacature ontstond door periodie ke aftreding van den heer M Borst, die voor een herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Naar we vernemen wordt er door de middenstanders een poging aangewend om met de gemeenteraadsverkiezing in 1935 met een eigen candidaat uit te komen. Meerdere middenstandiers meenen dat hum belangen bij den raad in zijn tegenwoordige samen stelling niet veilig zijn. Na afloop van een vergadering van het Bureau van Advies (een vereeniging van middenstanders) is als can didaat aangezocht de heer A. N. K. Hopman, die echter geen candidatuur aanvaardde. Niettemin zal men trachten toch nog iemand bereid te vinden. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. om het aanbrengen van bermplanken te willen bevorderen langs den Rijksweg Haarlem—Velsen heeft de weg- beheerder medegedeeld, dat hem bij een inge steld onderzoek is gebleken, dat bij donker de geleiding langs dezen weg op eenige pun ten verbetering behoeft, en dat door hem op dracht is gegeven om in de gebogen gedeel ten en in de rechte gedeelten, waar geen doorgaande boomemrij aanwezig is, berm plankjes aan te brengen. HET BLOEMBOLLENSEIZOEN. Het sortiment aan de bloemenmarkt van diverse broeitulpen begint zich langzaam uit te breiden, wij staan derhalve aan den voor avond van het bloembollenseizoen. Maandag werden de eerste Darwintulpen van de soort A. Pierson aangevoeixi en Woensdag de eerste King of theYellowOok de eerste Holl. narcis, Early Perfection, een Poëtaysoort, werd Maandag ingebracht.' De kwaliteit van Scarlet duc begint beter te worden. De inbreng van chrysanthen begint af te nemen. Herco beheerscht momenteel de markt. Deze soort is de laatst bloeiende chrysanth. De heer C. Neefjes is te Rome ge slaagd voor het doctoraat in de Dogma tische Theologie. Gedurende de laatste dagen was er meer vraag naar bloemkool voor Duitschlandi De betaling over het clea- ringinstituut komt vrij goed af, waar door ook de handel iets vlotter kan op treden. Wanneer Duitschland op een flink deel van den aanvoer beslag legt, moet de binnenlandsche handel volgen en krijgt de markt ineens een veel beter aanzien. Jammer, dat deze opleving pas komt bij het einde van de markt, nu de voor raad bloemkool ten einde loopt. Door notaris Bremmers werd Don derdag het vaste goed, bestaande uit huizen, verkocht, welke behoorden tot de nalatenschap van mevr. de wed. W. de Boer. O. m. werd nog het eenig overgeble ven dicht huis aan de drukke winkel straat de Breestraat verkocht. Dit per ceel, benevens een garage met zolder aan de Koningstraat, werd voor de som van 18.835 gekocht door de fa. P. G. Stoutenbeek aldaar. Onlangs deelden we mee, dat de mi nister van Sociale Zaken zich tot de 4 Langendijker gemeentebesturen en dat van St.-Pancras had gewend met het verzoek, hun oordeel in een rapport neer te leggen in zake de ervaringen, opge daan in verband met de genomen proef, om de arbeiders met toeslag op het loon door de overheid in de vrije tuinbouw bedrijven te werk te stellen. Men deelt ons mee, dat in alle vijf gemeenten de ervaringen met die proef van dien aard zijn geweest, dat het oordeel gunstig is uitgevallen, waarvan aan den minister mededeeling is gedaan. De proef heeft aangetoond, dat de werkloosheid er door verminderde, daar, kregen de tuinders geen toeslag op het loon, verschillenden van hen er niet toe waren overgegaan een of meer arbeiders in dienst te ne men, Dan toch hadden ze zich met eigen krachten trachten te redden door lan ger arbeiden, of een deel van het nu ver richte werk was ongedaan gebleven. Door de mindere werkloosheid is de ge meente zoowel als het rijk gebaat ge weest, daar anders de betrokken arbei ders bij de rijkswerkverschaffingen moesten worden ondergebracht. Onge twijfeld zou er nog mqer gebruik zijn ge maakt van deze gelegenheid, als de toe slag van de overheid iets grooter was geweest, want een aandeel van 11 a 12 voor de bouwers was eigenlijk in deze buitengewoon slechte tijden nog te hoog. Alle vijf gemeentebesturen hebben ge adviseerd de proef voort te zetten, zoo dat we mogen aannemen dat ze zal wor den gecontinueerd, daar de minister bij zonder veel prijs stelde op het oordeel van de gemeentebesturen. Bovendien kan met eenige zekerheid worden ver wacht, dat ook in andere gemeenten de tuinbouwers in de gelegenheid zullen worden gesteld, met toeslag op het loon door de overheid arbeiders in hun be drijf in dienst te nemen. C. S. Kolijn, van Oterleek. t. Kerk- meer, van Eindhoven. a. de Geus, van Alkmaar. J. Scheid, naar Heiloo. p. h. Leeg water, naar Oudorp (N.-H.) L. Post- huma en gezon naar Amsterdam. Jiuitmlatid Een interview met den rechter van instructie. Een correspondent van het Madrileensche blad „El Debate" heeft dezer dagen een on derhoud gehad met den rechter van instruc tie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de mysterieuse gebeurtenissen te Shragossa. In het verloop van dit onderhoud deelde de rechter, senor Fernando, mede, dat hij van het eerste oogenblik afaan ervan over tuigd was geweest, dat hij te doen had met een exceptioneel geval, dat langs indirecten weg moest worden bestudeerd, teneinde den persoon, die de geheimzinnige geluiden in een woning in de Gascon y Gotor-straat ver oorzaakte, niet te beinvloeden of van te vo ren te waarschuwen. „Reeds terstond was het mijn vaste mee ning, zoo zeide hij, dat we hier niet met een farce te doen hadden, aangezien de po gingen, welke door de politie waren gedaan, om den grappenmaker te pakken te krijgen, absoluut vruchteloos bleken. Mijn eerste streven was het, de mysteri euse stem zelf te hooren te krijgen; dit im mers was van kapitaal belang. Vrijdag, 31 November j.1., begon ik mijn onderzoek en na een korte inspectie te heb ben gehouden in de betreffende woning, bereidde ik me tegen Zaterdagmiddag voor op een proefneming, welke mij tenslotte den sleutel tot het mysterie heeft gegeven. Op dien bewusten middag beluisterde ik de ge heimzinnige stem voor 't eerste en sindsdien kon ik haar zoo dikwijls hooren als ik maar wilde". Op een vraag van den correspondent, of het hier een physisch verschijnsel betrof, antwoordde de rechter: „Uit het door mij ingestelde onderzoek is duidelijk gebleken, dat de stem gehoord wordt tengevolge van een psychische inwerking, welke slechts on der bepaalde omstandigheden plaats vindt, en daarom hoor ik de stem steeds wanneer ik dit wil. De eerste proefneming werd slechts bijge woond door twee personen, n.1. het dienst meisje van de vroegere bewoners en mij zelf. Teneinde mij te verzekeren van een doeltreffende surveillance op alle verdie pingen van de woning in kwestie en ook in de naburige huizen, had ik tijdens de proef neming een speciale politiebewaking inge steld. Een tweede proefneming werd wederom bijgewoond door het dienstmeisje, door mij zelf en bovendien nog door twee vooraan staande persoonlijkheden. Een derde en laatste proefneming had Maandag 3 December j.1. plaats in het bij zijn van de autoriteiten van Saragossa, tal van doctoren en andere getuigen alsmede 't dienstmeisje. Hierbij deed zich het geheel onverwachte verschijnsel voor, dat het meis je, kort voordat de geheimzinnige stem door alle aanwezigen gehoord werd, een aanval van epilepsie kreeg. De rechter besloot zijn onderhoud met de verklaring, dat hij ervan overtuigd was, dat men hier te doen had met een geval van „on bewuste buiksprekerij" en dat de geheimzin nige stem, die de bevolking van Saragossa reeds zooveel weken in beroering houdt, on bewust werd voortgebracht door het dienst meisje. Alle andere verklaringen van het mysterieuse geval zijn volgens den rechter onjuist. Naar de Sjpaansche bladen melden, zal de geneesheer-directeur van het krankzinnigen gesticht te Saragossa dezer dagen een con ferentie houden over de oorzaken van de mysterieuse affaire. WORDT DE AMERIKAANSCHE VLOOTDELEGATIE TERUGGEROEPEN? De Amerikaansche regeering zal, naar bekend wordt, de opzegging van het vloot- verdrag door Japan zoodanig interpreteeren, dat Japan de voorbereidende onderhandelin gen te Londen wenscht te beëindigen. Zij zal dan ook na de opzegging de Ame rikaansche delegatie terugroepen. De toestand zou door de opzegging zoo principieel gewijzigd worden dat de Ameri kaansche regeering nieuwe besluiten zou moeten nemen en daarover diepgaand zou moeten overleggen. De Amerikaansche regee ring hoopt echter, dat gedurende de twee jaren, dat het verdrag van kracht blijft, een weg zal kunnen worden gevonden, die zoo wel de limiteering der bewapeningen ter zee als de politieke stabiliteit op de wereldzeeën zal waarborgen. Zonder twijfel beschouwt Amerika Japan als verantwoordelijk voor het afbreken der internationale besprekingen en zal het zich thans niet inlaten met verdere onderhandelingen in Londen, aangezien de Amerikaansche regeering in geen geval Japan het recht wil teekenen op een gelijk sterke bewapening ter zee. ER IS TEKORT AAN VAKLIEDEN. In het land van Mussolini. Bij de practische toepassing der overeen komsten van de beroepsverenigingen van werkgevers en werknemers volgens de richt snoeren van het fascistisch regiem ter be strijding van de werkloosheid, bleek, dat een tekort aan vaklieden bestaat. Er is direct overgegaan tot het instellen van speciale op leidingen ten behoeve van werkloozen, terwijl speciale cursussen zijn ingericht voor wer kende arbeiders. DE BRAND TE PERPIGNAN. De oorzaak van den brand. Het onderzoek naar den brand, waarbij tot nu toe zes dooden te betreuren zijn, schijnt aan het licht te hebben gebracht, dat de brand door kortsluiting is veroorzaakt! De eigenaar van de tent zal zich waarschijn lijk wegens nalatigheid te verantwoorden hebben. Zeven dooden. Nog een der zwaargewonden bij den brand in het reizende bioscooptheater is om het leven gekomen. Er zijn dus in het geheel zeven dooden te betreuren. MACKENSEN 85 JAAR. Veldmaarschalk Mackensen is gister 85 jaar geworden. Rijkskanselier Hitier heeft hem gister, begeleid door den minister van oorlog, von Blomberg en generaal von Fritch, minister von Neurath, m Falkenwalde (Pommeren) persoonlijk geluk gewenscht. Mackensen is door vrijwel alle hoogge plaatste figuren in Duitschland geluk-ge- wenscht. (Mackensen heeft in den wereldoorlog den veldtocht in Roemenië geleid. Na den wa penstilstand werd hij in Saloniki geïnter neerd, en woonde hij in de villa, welke voor dien door Sultan A'bdoel Hamid werd be woond. In December 1919 werd hem toege staan naar Duitschland terug te keeren. TROEPENMACHT VOOR HET SAARGEBIED. Zal waarschijnlijk ongeveer 4000 man sterk worden. De Duitsche regeering heeft in haar ant woord aan baron Aloisi over het gisteren door den Volkenbondsraad in beginsel aan genomen denkbeeld van het zenden van een volkenbondsmacht naar het Saargebied voor de handhaving der openbare orde voor, tij dens en na de volksstemming te kennen ge geven, dat zij weliswaar het zenden van een volkenbondsmacht niet noodig acht, doch dat zij zich er niet tegen verzetten zal, mits de volkenbondsmacht uit neutrale troepen zal bestaan, niet te omvangrijk zal zijn en slechts korten tijd in het Saargebied zal blijven. De commissie-Aloisi zou gisteravond preciese plannen over de samenstelling der troepenmacht uitwerken, die vermoedelijk Hardlijvigheid en stijfheid in de spie ren weer een typisch Kruschen geval. De heer K. te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlij vigheid en stijfheid in de spieien soms was ik zoo stijf, dat ik s moigens haast niet in beweging kon komen. Daai ik dikwijls in de krant las over Kru schen Salts, wilde ik het ook eens pro- beeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aan raden. De stijfheid in de spieren is ver dwenen en van hardlijvighend heb ik geen last meer. Kruöchen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitgegeven." L. K. te R. Stijfheid en rheumatische aandoenin gen ontstaan door onvoldoend werken de afvoerorganen, mede oorzaak der hardlijvigheid. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking: de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor hard lijvigheid, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. ongeveer vierduizend man sterk zal zijn en begin Januari naar het Saargebied zal ver trekken. Men acht het waarschijnlijk, dat de troe penmacht uitsluitend zal worden samenge steld uit Engelsche Italiaansche en Neder- landsche troepen, indien althans ook de Ne- derlandsche regeering hiertoe haar toestem ming zal geven. Misschien zouden er ook Zweedsche troe pen aan worden toegevoegd. Vrijdag zal de Engelsche generaal Tem- perley te Genève aankomen, om de commis sie-Aloisi van advies te dienen voor verschil lende militair-technische kwesties. SENSATIONEELE SAMENZWERING In Japan. De arrestatie van den Japanschen zeven tienjarige Tokoetaro Igarasji heeft een sen- sationeele samenzwering aan het licht ge bracht. Deze jongeman, een arbeider op een munitiefabriek, vroeg gisteren een onder houd met prins Saionji in zijn villa, doch werd, toen bleek met welke bedoelingen hij kwam, gearresteerd. Hij bekende den prins met een dolk te hebben willen dooden. Twee medeplichtigen, een van achttien jaar en een van zeventien jaar werden spoedig eveneens door de politie in arrest genomen. Dezen be kenden, dat zij een samenzwering op touw hadden gezet tegen het leven van prins Soioji en voorts o.m. tegen het leven van Soezoeki. den voorzitter van de Seijoekai- partij. Wakatsoeki, voorzitter van de Min- seito-partij en Adatsji voorzitter van de Ko- koemindomei-partij. WORDT DE TURKSCHE VROUW SOLDAAT? Het stemrecht zou haar daartoe het rechtgeven. Verscheidene Kamerleden uiten de mee ning, dat Turksche vrouwen thans het recht krijgen om soldaat te worden nu zij het stemrecht hebben gekregen. Zij zeggen voorts dat de formatie van een regime van vrouwen de taak van het leger grootelijks zou vergemakkelijken. Twintig bekende vrouwen hebben reeds besloten, zich bij de volgende algemeene verkiezingen candidaat te laten stellen. „EET MEER BROOD". Vijfjarenplan van Britsche meelfabrikanten. De vereeniging van Britsche meelfabri kanten gaat in samenwerking met de bak kers een campagne van vijf jaar op touw zetten voor vergrooting van het broodver- bruik. Men zal daarbij op de groote beteeke- nis van het brood als voedingsmiddel wijzen en, naar de voorzitter der vereeniging uit eenzette, trachten te bewijzen dat brood niet dik maakt zoodat het ook niet bezwaarlijk is voor wie een vermageringskuur doet. HeuUlelm door George Owen Baxter. Naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 8). »Dat was een leelijke geschiedenis", mom- Pelde neef Edgar. ,Ik spreek er niet vaak ?ver; het was een ernstig geval. Ik was op lacht met den maharadja van De fregatvogel keek naar den grond; f^haradja's, hoe vaak zij ook in jachtver halen voorkomen, nemen gewoonlijk niet jederen rondloopenden avonturier in hun Jachtgezelschappen op. Hij keek weer op, toen neef Edgar vervolgde: „hij was een «nappe, jonge vorst, slank als een den, zoo- a's dat heet en sterk als een stalen veer. w/Was hiJ' werkelijk. Wij waren tezamen midden in een vervol- de bedienden en andere jagers waren uit het gezicht, toen ik een luipaard ver wondde. De schemering begon te vallen. Ik wijde terug gaan, maar de maharadja hield v°l, dat de doode luipaard achter het vol gende boschje zou liggen en dan weer het volgende. Wij geraakten diep in het oosch. Ik viel en verrekte mijn knie en toen ik eindelijk opstond en weer kon loopen, was e tnaharadja mij ver vooruit. Ik haastte mij °m hem in te halen; plotseling zag ik dat aen zwarte schaduw vanuit een boom op hem neer viel. Het was natuurlijk de lui paard. Ik probeerde te schieten, maar mijn geweer weigerde en er zat niets anders op dan dien grommenden duivel te lijf te gaan. En met het grootste geluk, dat ik ooit ge had heb, drong de punt van mijn mes door het oog van den luipaard en in zijn herse nen". De fregatvogel keek zijn gastheer strak in het gelaat. „Dat was een buitengewoon dappere daad", zeide hij en in zijn hart was hij over tuigd, dat dit een bijzonder grove leugen was. Neef Edgar moest zijn verhalen eens wat corrigeeren want eenige er van waren wat te ouderwetsch geworden! „Het klinkt dapper", zeide neef Edgar, „in werkelükheid gebeurde dit in zulk 'n op winding, dat al mijn bewegingen instinct matig waren. Ik had geen tijd om te denken en ik geloof, dat vrees over ons komt in de pauzen tusschen de handelingen. Ik dacht, dat de vorst geheel zou zijn opengereten, maar hij bleek biina niet gewond te zijn. Ik had den luipaard genoeg bezig gehouden en de maharadja had slechts diepe sneden over het gelaat. Het ,was wel verbazend jammer, aat zulk een knappe jonge man zoo verminkt was, maar hij was ook roeke loos geweest, vind ik, om zoover vooruit te loopen in de duisternis van het oerwoud". De fregatvogel sloeg de pagina's van zijn geheugen terug; ook hij kon zich een maha radja herinneren, die door een luipaard ter aarde geworpen was. Hij was noch jong, noch knap, maar zag er eerder uit als een dikke, loerende spinnekop met een vreese- lijken grijnslach en de helft van zijn gelaat was scheef getrokken door twee afgrijselijke lidteekens. Hij herinnerde zich de geschie denis, welke van dezen vorst werd verteld, hoe hij in zijn jeugd overmoedig geweest was en hoe een geweldige blanke heroïek tusschenbeide gekomen was en den luipaard gedood had met een eenvoudig jachtmes. De zalvende verhalen van den gastheer kwamen hem nu niet langer voor als fanta- sielooze leugens; zij waren waar, zij waren alle echt! Hij zag neef Edgar nu met ge heel andere oogen, maar goed beschouwd was hij op alles voorbereid geweest vanaf den eersten blik naar dat gladde gelaat en de kleine, beweeglijke arendsoogen. Plotseling ging het gesprek niet langer over jachtavonturen; het betrof andere on derwerpen. „Ik meen, dat je zonder werkzaamheden bent", opperde neef Edgar. „Dat is zoo", zeide de fregatvogel. „En ik meen te mogen beweren, dat, wat werk betreft, je er nauwelijks op zult let ten, of het gevaarlijk is of niet, want ik zie, dat je van liet echte soort bent, m'n jonge vriend". Geraldi nam het compliment met een glimlach aan, waarop de ander voortging met een vreemde geschiedenis te vertellen: een vriend van hem, een goede vriend, werd gevolgd door een kwaadaardigen schurk. De vriend was wanhopig; door bijzondere omstandigheden was het onmogelijk om den booswicht gerechtelijk te vervolgen. De zaak had nu zulk een .wending genomen, dat het noodig was om den schuldige op te sporen en, in het kort, een einde aan alles te maken. Met dezelfde rustige, zalving, waarmede hij over zijn jachtavonturen had gesproken, vouwde neef Edgar zijn weeke, witte handen tezamen en keek Geral di aan. „Ik geloof niet, dat ik er iets voor voel", zeide deze even kalm. „Het zou om geen klein bedrag gaan; tienduizend dollars in baar en de helft er van vooruit betaald". „Het is erg vriendelijk van u om vertrou wen in mij te stellen", zeide Geraldi, „maar ik heb nooit een man gedood behalve uit zelfverdediging. En ik ben niet van plan er mede te beginnen. En dan treed ik zelden op als een huurling". Neef Edgar drong niet verder aan. „Ik begrijp het volkomen", zeide hij. „Een soort doolridder, die in een ongelukkige eeuw ge boren is, hé?" Geraldi wist, dat de dikke man teleurge steld was, hij wist ook, dat hij was meege troond naar de studeerkamer met het spe ciale doel om hem te bewerken om voor dit aanbod van tienduizend dollars een moord te begaan. Hoe gemakkelijk neef Edgar ook van het onderwerp afstapte, was het een schok voor hem, dat zijn aanbod geweigerd werd. Kort daarna verontschuldigde hij zich; de fregatvogel moest het zich maar gemak kelijk maken en er waren boeken genoeg om te lezen. Neef Edgar had andere dingen te doen en Geraldi moest dien avond blijven eten. Daarmede ging hij de kamer uit en de fregatvogel legde zich op de sofa onder het venster, met de handen onder het hoofd, en trachtte de zaak te reconstrueeren. Dit was een huishouding, waar ruim geld scheen te zijn: de juweelen van me vrouw Asprey en de japon van haar doch ter zeiden genoeg op dit punt, maar het kwam hem vreemd voor, dat menschen van vermogen in zulk een kleine westersche plaats zouden wonen naast een rumoerig, lawaaiig hotel. Dat was echter niet het eenige vreemde. Mevrouw Asprey kon men slechts voor een nerveuse en nogal domme vrouw houden, maar neef Edgar was heel bijzonder en het meisje ook. En daarbij kon het slechts verwondering baren, dat het meisje bij de allereerste ontmoeting hem had voorgesteld een gevaarlijk spoor te vol gen, terwijl neef Edgar onmiddellijk daar op tienduizend dollars offreerde voor een moord! Hoe glad hij ook mocht zijn, het was nonsens om te denken, dat de dikke man voor een vriend sprak; dit was zijn eigen werk, dat uit zijn eigen zak zou be taald worden. Ja, het was interessante familie! De fre gatvogel glimlachte grimmig. Er was echter geen tijd te verliezen; hij nam een spel kaarten uit zijn zak en begon aan een kleine tafel gezeten, zich in de nieuwst trucs te oefenen, want niemand kon weten, in welk gezelschap hij zou moeten werken. Het zou kunnen zijn met beduimelde, aan de hoeken gerafelde kaarten in een houthakkerskamp, of met een spel minia- tuurkaarten, zooals deze, in een spoorwa gon en de fregatvogel geloofde er in om op alle mogelijkheden in dezen oorlog voorbe- heid te zijn, en dit was een oogenblik van vrede. De namiddag verliep; hij hoorde vroolij- ke stemmen en uit het venster kijkende, zag hij, dat mevrouw Asprey en haar dochter op het tennisveld achter het huis aan het spelen waren. Mevrouw Asprey hijgde en zwoegde en gaf korte wanhopige gilletjes en haar dochter speelde links, doch was niettegenstaande dat niet in staat slecht ge noeg te spelen voor haar moeder. Werkelijk, het was een bijzonder vreemde familie!

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7