buitenland binnenland Verbod voor S.S. en S.A. ALKMAARSChE COURANT van VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 EEN DUITSCHLAND MET CRITIEK. Opzienbarend verschijnsel. DE MOORD OP XIROV. Een sensationeele lezing. Na de crematie van Korif. Het geheele land rouwt naar aanleiding van den tragischen dood van Kirof. In het geheele land vinden rouwbijeenkomsten plaats, terwijl de bladen met rouwkleurige randen verschijnen. Van alle zijdien komen bewijzen van deelneming binnen. Om het Saargebied te betreden. ZEEMAN AAN DEN DOOD ONTSNAPT. SNEEUWSTORM IN AMERIKA. DE HARINGEXPORT NAAR DUITSCHLAND. Contingent voor clearing uit geput. DRIE PERSONEN GEARRESTEERD. Wegens diefstal en heling van benzine. MOTORRIJDER ONTSNAPT AAN DEN DOOD. Bij een botsing met een auto. TRAP VAN EEN PAARD. DE BRANDWEER KENDE HET KUNSTJE en kwam een uur te laat. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". DE PRINSES ONTHULT EEN MONUMENT. H. K- H. Prinses Juliana heeft heden ochtend om 11 uur in het kamp Waals dorp het monument onthuld ter nage dachtenis van de bij de gevechten te Brussel in 1930 en tijdens den 10-daag- schen veldtocht in 1831 gevallen grena diers en jagers aangeboden aan de re gimenten, grenadiers en jagers door de reserve en oud-reserveofficieren dezer regimenten. HET MISDEELDE KIND. Koopt Weldadigheidspostzegels. „HET IS TE VEEL DE KERKDIEFSTALLEN IN OOSTELIJK NOORD-BRABANT. DE IN DEN HAAG IN BESLAG GENOMEN TOURINGCARS. Het vonnis van den kantonrech ter vernietigd; de zaak naar de Haagsche rechtbank verwezen. DE ADELBORSTEN-OPLEIDING. Samenstelling van een advies commissie voor herzienin-*. DE REIS VAN Hr. Ms. K XVIII. De Berlijnsche correspondent van de Ti- mes" meldt, dat men in Duitschland op'het oogenblik zeer veel belangstelling toont voor een veertiendaagsch tijdschrift „Wij oorlogs vrijwilligers dat zich in den Iaatsten tijd vooral bezig houdt met het bespottelijk ma- ken van de „Kleine Hitiers", de plaatselijke leiders. Men is er algemeen verbaasd over dat dit blad nog niet verboden is, ofschoon het tal van plaatselijke grootheden zeer ge voelig op de teenen heeft getrapt in de l y; jaar van zijn bestaan. De titel van het blad maakt indruk, want ook Hitier was in 1914 oorlogsvrijwilliger. De jongste aflevering bevat een artikel van majoor Fortsch, pers-attaché bij het rijksweerministerie, die scherpe critiek levert op een aantal nazi-leiders en andere men- sche. die de burgerbevolking willen militai- riseeren. Hij schrijft, dat men het soldaatje- spelen moet overlaten aan de soldaten Be- spottelijk wordt gemaakt een nazi-leider in Oberlahnkreis, die er op uit was om te con troleeren of de huismoeders zich wel hielden aan het eénschotelgerecht. Het blad heeft zich bij het groote publiek populair gemaakt, daar uit de gewone dag bladen alle humor is verdwenen. In het jong- 6te nummer beklaagt een hoogleeraar uit de provincie zich er ernstig over, dat de vrij heid van denken is onderdrukt. „Wij mogen niets zeggen, anders verbiedt men ons net denken ook nog als iemand van ons zichzelf eens vergeet en met de vuist op tafel slaat, laten alle anderen hem alleen staan", pe professor komt op voor het recht om te jnterrumpeeren, vragen te stellen, in het openbaar te debatteeren. „Wij vragen aan de politieke leiders van Duitschland, of zij vech ters kunnen blijven wanneer zij een stom ge disciplineerd publiek voor zich zien zitten." De professor haalt de opmerking van zijn eigen zoontje van 11 jaar aan: „Waarom slaan u en zij die het met u eens zijn er dan niet op, vader? Jullie zijn de ouderen en waart in den oorlog!" Schrijver had geen antwoord, maar hij vreest, dat de millioenen, die op 19 Augus tus voor Hitier stemden, niet alleen een „ge voel van minderwaardigheid" maar inder daad 'n minderwaardig karakter zullen ont wikkelen. Nog nooit is zooiets in Duitschland sedert maanden gepubliceerd, schrijft de „Times"- correspondent en het feit, dat het departe ment van rijksweer in het laatste nummer zijn instemming laat blijken, geeft aanlei ding tot heel wat commentaar. De moord op Kirov is volgens den corres pondent van „Svenska Dagbladet" te Lenin grad een van de grootste sensaties in de Sov jet-geschiedenis der laatste jaren In alle krin gen is men van meening, dat de bloedige daad een uitvloeisel is van de oppositie, die zich in den Iaatsten tijd steeds krachtiger heeft doen gelden tegen Stalins geweldte- giem. De moord heeft, zoo wordt in kringen die de regeering welgezind zijn beweerd, een samenzwering over het heele rijk aan het licht gebracht. Door loting waren een dieel der leden van die samenzwering aangewezen om alle het meest op den voorgrond tredende Sovjet-functionnarissen te vermoorden op hetzelfde uur als de moord op Kirov. Het ap paraat van de dictatuur werkte intusschen zóó goed, dat het oproer zonder veel bloed vergieten in de kiem werd gesmoord. De op roerlingen hadden den steun van ontevreden troepenafdeelingen in verschillende deelen van het rijk. In de eerste plaats wordt in dit verband genoemd het garnizoen van Kroon stad!, dat de laatste maanden het meest gele den had onder het ijzeren regiem. Allang gist het op de Russische Oostzeevloot naar aan leiding van de straffen, die opgelegd werden op grond van zekere vrijheden, welke de ma trozen op eenige schepen zich hadden veroor loofd tijdens een bezoek aan buitenlandsche havens. Die straffen waren afschrikwekkend summier geweest; op eenige schepen werd elike 10e man gefusilleerd op grond van lij delijk verzet'. Dit heeft op zijn beurt aanlei ding gegeven tot zeer uitgebreide stakingen en demonstraties in verschillende deelen van het land. De correspondent van het Zweedsche blad heeft bij verschillende instanties inlichtingen gevraagd inzake de ongeregeldheden, waar van buitenlandsche bladen melding maakten. Deze berichten zijn voor het meerendeel over dreven, aldus de correspondent. Het is ge bruikelijk, dat de Sovjet-autoriteiten onmid dellijk door de censuur de telefoonverbindin gen met het buitenland verbreken, zoodra er iets ongunstigs Voor de Sovjet-regeering ge beurt, maar de correspondent had Dinsdag onbelemmerd met Moskou kunnen spreken en zijn mededeelingen naar Finland kunnen doorgeven. Bij zijn gesprekken met Moskou had de correspondent vernomen, dat deze po ging tot revolutie zonder bloedvergieten was onderdrukt. Toen het schot te Leningrad viel, namen de militaire autoriteiten oogen- bl ikke lijk de meest uitgebreide maatregelen. Onbetrouwbare troepenafdeelingen werden onder bewaking gesteld en op alle strategi sche punten werden troepen geposteerd. In de hoogste Sovjet-kringen heeft men de laat ste dagen bepaalde gebeurtenissen van den kant der oppositie met groote achterdocht ■waargenomen. In verband hierbij zijn Maan dagavond verscheidene hooggeplaatste Sov jet-functionnarissen aangehouden. Te Leningrad vergelijkt men deze heele epi sode met de plannen van Rhöm in Duitsch land. Men vat er de zaak aldus samen. Een groep links-radicale elementen was van mee- ning, dat zoowel de binnen- als de buiten landsche politiek van Stalin speciaal de oriënteerimg naar Frankrijk de laatste maan den al te rechts gericht was. Men had ver trouwd op ontevreden troepenafdeeling, die hulp beloofden bij een eventueelen coup. Dit zou geschieden naar het model van de eerste dagen der revolutie. Alle leidende personen van het Sovjet-gezag zouden worden ver moord en met hulp van de ontevreden troe penafdeelingen zouden de centrale punten van de administratie in het bezit worden ge £l*\ c/n^ nomen. Degenen, die te Leningrad de aansla gen zouden plegen, zouden de onafhankelijk- ïeid van heel Noord-Rusland proclameeren en de sterke garnizoenen van de IJszee tot de Zwarte Zee zouden worden overreed om deel te nemen aan het oproer. Met beslistheid wordt verklaard, dat een zeer groot deel van ïen aan de zijde van de oproerlingen stond. Ten gevolge van het feit, dat uit Viatka, de streek, waar Kirof geboren is, van tal van zijden desbetreffende verzoeken zijn ontvan gen, heeft het Centrale Uitvoerende Comité der Sovjet-Unie besloten aan Viatka den stedenaam Kirof te verleenen. Op het Roode Plein te Moskou heeft een grootsche plechtigheid plaats gehad. Op de melodie van een treurmarsch droegen Stalin, Worosjilow en andere strijdmakkers van Kirof de urn met de asch van Kirof naar het Roode Plein, waar een rouwdienst werd ge houden in aanwezigheid van duizenden afge vaardigden uit alle deelen der Sovjet-Unie en van afdeelingen van het Roode Leger. Verschillende vooraanstaande leden der regeering voerden het woord, waarna Stalin, Molotow, Kaganowitsj, Worosjilow en Ordjonikidze de urn overbrachten naar den muur van het Kreml, waar deze werd bijge zet onder het spelen van de Internationale. Intusschen werden kanonsalvo's gelost. Dui zenden en duizenden defileerden vervolgens voor de plaats, waar de urn was ingemet seld. In de rouwstoeten werden banieren meegedragen met het portret van Kirof. Te Leningrad werd gedurende vijf minuten ten teeken van rouw het werk neergelegd, terwijl van verschillende forten kanonschoten werden gelost en overal de sirenes loeiden. De Saargevolmachtigde van den rijkskanse lier, Buerckel, heeft de volgende verordening uitgevaardigd: „Aan alle SA en SS-mannen in het Duitsche Rijk! Communisten en emi granten trachten de openbare meening weer in te lichten over z.g. Duitsche Putschvoor nemens dooi er op te wijzen, dat „vrij groote afdeelingen SA en SS-mannen naar het Saar- gebied komen. Teneinde dit tendentieuze be richt reeds van te voren in het licht te stellen wordt bevolen: Allen SA en SS-mannen is het ten strengste verboden naar het Saargebied te reizen, om welke reden dit ook moge geschieden, tenzij het stemgerechtigden betreft. Dezen moeten zich uiteraard aan den voorgeschreven termijn van binnen het Saargebied komen houden. Wie ondanks deze instructie pogingen in het werk stelt naar het Saargebied te reizen, zal onmiddellijk door de betrokken partijinstantie ter verantwoording worden geroepen". Een Italiaansch zeeman van het bekende bergingsschip Artiglio keerde alleen met een kleine sloep in de haven van Brest van land naar zijn schip terug, toen zijin bootje ten gevolge van dé zuiging van de schroef van een passeerend tankschip tegen het roer van het tankschip werd kapot geslagen. De Ita liaan wist het roer te grijipen en zich boven water te houden doch liep groot gevaar door een der schroeven getroffen te wordten. Ge lukkig zagen eenige mannen het gevaar, waarin hij verkeerde en zij wisten de aan dacht van het tankschip te trekken, dat on middellijk zijn machines liet stoppen, waar na de Italiaan gered kon wordlen. In de middenwestelijke staten waait mo menteel een hevige sneeuwstorm. Te Chica- go viel bijna 1 Vi M. sneeuw. De thermome ter daalde aldaar ruim 15 gr. C. De Regeeringsperedienst deelt mede: Met het oog op de exporten van ver6che haring, die den Iaatsten tijd naar Duitschland hebben plaats gevonden, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat er mede moet worden ge rekend dat door die exporten de hoeveel heid, welke naar met Duitschland is overeengekomen, via clearing kun nen worden betaald, reeds is uitgevoerd. In dit verhand wordt er op gewezen, dat betaling van export boven de overeen gekomen hoeveelheid niet over de clea ring kan worden betaald. In den afgeloopen nacht zijn drie per sonen gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau te Amsterdam, waar zij in bewaring zijii cesteld. Het zijn een schipper, diens knecht en een chauffeur, mannen van 40, resp. 35 jaar, die er van verdacht worden ten nadeele van een onderneming benzine te hebben gesto len, resp. geheeld. De schipper en diens knecht zijn afkomstig uit Den Helder, de heler is te Amsterdam woonachtig. Hoewel de hoeveelheid benzine, welke tot de misdaad aanleiding heeft gegeven betrekkelijk gering is, wordt nagegaan of de verdachten zich meer aan derge lijke misdrijven hebben schuldig ge maakt. Het schip, dat in het Openhaven- front bij het Centraalstation ligt, is on der politiecontrole geplaatst. Terwijl gisterenmorgen de motorrijder H. K. G. uit Loppersum den Damster-trekweg te Oosterhoogebrug passeerde in de richting Groningen, kwam van een erf een vracht auto, bestuurd door den heer J. G. uit Gro ningen, die dezelfde richting nam. De motor en de auto raakten elkaar, waardoor de motor in het water terecht kwam. De be rijder echter bleef gelukkig half op den wal hangen. Hij werd door dr. Anderson behan deld en daarna met een ernstig beenfractuur naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen over gebracht. Het zoontje van den landbouwer V. te Aardenburg dat vorige week een trap van een paard kreeg en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Brugge werd vervoerd, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. Gisteravond omstreeks 11 uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de moutfabriek „Aurora" van den heer Frans Beckers te Gennep (L.) Het vuur ontstond1 boven de machinekamer in het achtergedeelte van de zes verdiepingen hooge fabriek Tien minuten nadat men de brand had ontdekt, sloegen de vlammen hoog uit. Het duurde echter ongeveer een uur, voordat de brandweer bestaande uit een ouderwetsche brandspuit ter plaatse was. Men kon tegen de vuurzee, die in d'e groote voorraden mout en koffie gretig voedsel vond, niets uitrichten Men liet daarom den brand maar rustig branden. Het eenige, wat de brandweer deed, was de belendende per- ceelen nathouden. De fabriek gelegen aan den spoorweg. Gennep—Venlo brandde van bin nen geheel uit. De schade, die aanzienlijk is, iJecovitol levertraan weten schappelijk de beste lever- traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bii apotheker» endrogistenöfO.75 p. flacon wordt door verzekering gedekt. Dit is de vier de maal, dat deze fabriek binnen een periode van acht jaar door brand wordt vernield. Een groote menigte sloeg het vernielden werk van het vuur gade. In het thans verschenen voorloopig verslag der Tweede Kamer op het wetsvoorstel m zake amnestie aan de opvarenden van de „Zeven Provinciën", van de communistische Tweede Kamerleden de heeren Effendi en De Visser, verklaarden zeer vele leden de indie ning van dit voorstel te betreuren en advi seerden, daar het toch ondenkbaar is, dat de Staten-Generaal het zullen aannemen, het zoo spoedig mogelijk weer in te trekken. A.s. Maandag 10 December zal in ons land voor de 11-de maal begonnen wor den met de jaarlijksche uitgifte van le we dadigheidspostzegels waarvan de opbrengst door den minister van bin- nenlandsche zaken bestemd is voor de zorg ten behoeve van het misdeelde kind. (Buziau) De heer G. v. d. Rijt te Udén (N.Br.) heeft gisteren ten gemeentehuize aldaar aangifte gedaan van de geboorte van zijn zes-en-twin- tigste kind1. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de marechaussee te Oss Woensdag den 22-jari- gen schildersiknecht D. uit 's-Hertogenbosch gearresteerd, die bekend heeft zich schuldig te hebben gemaakt aan de kerkdiefstallen te Lith en Lithoyen Bij het voortgezette onder zoek heeft D. verklaard, dat hij dezer dagen eveneens in de r.k. kerk te Olland, gemeente St. Oedenrode, heeft ingebroken en de offer blokken daar heeft geledigd. De verdachte zal ter confrontatie naar de verschillendë plaatsen, waar de diefstallen hebben plaats gehad, worden gebracht. Zoo men zich herinnert, zijn de vorige maand eenige touringcars van de N.O.V. A.R. en Sommeling's Reisbureau in beslag genomen op grond van overtreding van de Wet op de openbare middelen van vervoer door het onderhouden van een dienst tus- schen Den Haag en Amsterdam, waarvoor geen vergunning was verleend. De Haagsche kantonrechter heeft toen dit beslag opgeheven. De Hooge Raad heeft gisteren een beschik king gegeven, waarbij het vonnis van den kantonrechter is vernietigd wegens onvol doende motiveering De Hooge Raad heeft de zaak naar de Haagsche rechtbank verwezen. De Hooge Raad heeft overwogen, dat de kantonrechter aan art. 354 van het Wetboek van Strafverordening een te beperkte strek king heeft toegekenddat toch in gevolge dit artikel de vernietiging of onbruikbaarmaking van voorwerpen, welke onder andere, zooa-ls mogelijk in dezen het motorrijtuig, gediend hebben, tot het begaan van een strafbaar feit, kon worden gelast in alle gevallen, waarin zoodanige maatregel door het alge meen belang wordt geboden; dat de rechter derhalve de vraag, of hij vernietiging of onbruikbaarmaking van der gelijke voorwerpen zal gelasten, zonder de door dén kantonrechter aangenomen beper king aan het algemeen belang heeft te toet sen, zoodat de kantonrechter, de mogelijkheid' van toepassing van art. 354 niet in haar vol len omvang in zijn beschouwing betrekken de, zijn vonnis niet behoorlijk met redenen heeft omkleed. Naar het Hbld. verneemt heeft de mi nister van defensie een commissie be noemd voor het uitbrengen van een ad vies over de periodieke herziening van de adelborsten-opleiding op het Kon. Inst. van de Marine te Willemsoord. De laatste herziening had plaats in 1915. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd de gep. vice-admiraal A. F. Gooszen. Blijkens een bij het departement van defensie ingekomen telegram bevond Hr. Ms. K XVIII zich gistermiddag 12 uur op 29 gr. 41 min. N.Br. en 16 gr. 28 min. W.L., d. i. 180 mijl ten Zuiden van Madeira. Het weer was goed, zoodat het St. Ni- colaasfeest kon worden gevierd. Alles wel. I

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9