KOUD £R#V "k WeecêetidU PfmÊ Qemeentetaden £aatste betichten furjgl- Weeroverzicht. hetvebouwverbod van de bravo en eventueel andere rassen. Men moet aardaDpelen telen die onvatbaar zijn voor de wratziekte. De Plantenziektenkundige dienst schrijft ons: heerhugowaard. DE ZAAK „DE TRIBUNE". Teruggave persen geweigerd WORDT HET DRAGEN VAN HET N.S.B.-INSIGNE VERBODEN? TOCH 'S MORGENS EEN VERSCH CADETJE? DOOR AUTO DOODGEREDEN. twee personen aangehouden in verband met het uitgeven van valsché guldens. HONDERDVIJFTIG PERSONEN OPGESLOTEN IN EEN SCHATKAMER. DE STRIJD TEGEN DE GANGSTERS. PUBLIEK HOONT DE BRANDWEER. Oude vrouw verbrand. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,3 m.M. te Riga- Laagste barometerstand 727,9 m.M. te West Manor. Verwachting, geldig tot den avond van H December: Zwakke tot matige wind; uit oostelijke richtingen; nevelig tot zwaar bewolkt; wel licht weinig regen; iets kouder. De depressie op den oceaan werd zeer diep, maar trok hoofdzakelijk noordwaarts, terwijl zij zich oostwaarts uitbreidde. Hierbij vormde zich een secundaire over de Golf van Biscaye, zuid-Frankrijk en zuid-Duitsch- land, zoodat de wind hier te lande tijdelijk uit het oosten loopt. De hooge druk in het oosten nam weer iets af. De vorst in Lap land is afgenomen, maar in Polen houdt de lichte tot matige vorst nog aan en in Frank rijk en Duitschland is de temperatuur ge daald. De zware storm uit zuid, die gisteren over de omgeving van het kanaal heerschte, is opgehouden alleen bij Schotland. Aan de Noorsche kust en bij IJsland komen, nog stormachtige winden voor. Behalve plaatse lijk in Engeland is de druk bijna overal be trokken of nevelig. Regen valt in west- Duitschland, zuid-Frankrijk, om het Skage- rak en bij Schotland en IJsland. Voorloopig is nevelig weer met eenige afkoeling te ver wachten. oaoeluksch weerbericht 1934 (Export). Bij dit besluit is het Bloem bollensaneeringsplan 1933 (Export) ge wijzigd en opnieuw vastgesteld, welke nieu we regeling in hoofdzaak overeenstemt met die, vervat in het in 1933 vastgestelde be «luit. '"e;- •- hlo.embollensaneerin gs p la n 24 (I n v o e r m o n o p o 1 i e). Waat te vreezen stond, dat de opkoop vati niet door den handel opgenomen bloembollen, bloem bollen uit het buitenland zou aantrekken, werd, teneinde overmatigen invoer te voor-i komen, bij het besluit, aan het hoofd dezer toelichting bedoeld, een invoermonopolie voor hyacinthen, tulpen en narcissen inge steld. C r i s i s-P luimveebesluit "34 I. Waar het om den frauduleuzen invoer van pluimvee krachtiger tegen te gaan noodzakelijk bleek ook buiten de grensgebie- den het vervoeren en in voorraad hebben van pluimvee aan beperkende bepalingen te onderwerpen, is het besluit van den 19 en Juli 1934 met het daarbij behoorende be sluit van den 19en Juli 1934 waarbij de mo gelijkheid van ontheffing der bepalingen van het eerste besluit werd geopend, inge trokken en werd een nieuwe regeling vast gesteld. Crisis-Rundveebesluit '34 I. Bij het crisis-rundveebesluit 1934 I was bepaald, dat het in voorraad hebben, ver voeren en verhandelen van rundvee, waar van het gewicht tusschen bepaalde ge- wichtsgrenzen gelegen was, slechis was toegestaan, indien dat in voorraad hebben vervoeren of verhandelen gedekt was door een identiteitsbewijs. Waar inmiddels gebleken was, dat deze bepaling, voor zoover zij het vervoeren en verhandelen betrof, niet strikt noodzakelijk vis werd bij het besluit, aan het hoofd de zer toelichting bedoeld het crisis-rundvee- besluit 1934 I in dier voege gewijzigd, dat bet identiteitsbewijs slechts als vereischte werd gesteld voor het in voorraad hebben van rundvee en wel elders dan op markten, in door of vanwege den minister aan te wij zen marktstallen en daarbij behoorende ter zinen, in openbare slachthuizen, of in door °i vanwege den minister aan te wijzen an dere slachtplaatsen en daarbij behoorende stallen en terreinen. Deze laatste bepalingen werden gesteld °m markten of slachthuizen zoo min moge- i'jir in hun werkzaamheden te belemmeren. Het besluit is den 26sten October 1934 in werking getreden. te resultaten opgeleverd, terwijl de mi nister van oordeel is, dat thans een in- cidenteele demarche evenmin kans van slagen biedt. Dit najaar heeft de Plantenziekten- kundige Dienst alle belanghebbenden er op gewezen, dat het in de bedoeling van de regeering lag, de teelt van de Bravo met ingang van het voorjaar van 1935 te verbieden, terwijl ook rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid dat te gelegenertijd hetzelfde zal geschieden voor de rassen de Wet en Kampioen. In het toen daarover uitgegeven be richt is met klem aangeraden ter ver vanging van Bravo en eventueel van de Wet en Kampioen, alleen die rassen te verbouwen, welke onvatbaar zijn voor de wratziekte. Uit ingekomen berichten blijkt nu, dat als vervanger van de Bravo o.a. worden aanbevolen de rassen Zeeuwsche Blau we en Zeeuwsche Bonte. Dit moet ech ter ten sterkte worden ontraden, aan gezien deze rassen vatbaar zijn voor de wratziekte. Het is duidelijk, dat de aardappelcul tuur hoe langer hoe meer gericht zal moeten worden op den verbouw van wratziekte onvatbare rassen. Daarom wordt nogmaals aan hen, die van den verbouw van de Pravo tot dien van een ander ras moeten overgaan met nadruk aangeraden, alleen die rassen te verbouwen, welke onvatbaar zijn voor voor wratziekte onvatbore rassen. Ook op de handelaren in pootgoed wordt hierbij een dringend beroep gedaan om er toe mede te werken, dat er vervanging van de Bravo een eventueel van de Wet en Kampioen, uitsluitend door wratziekte on vatbaar pootgoed wordt aangeschaft. In verband hiermede worden nogmaals de in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgenomen voor wrat ziekte onvatbare rassen vermeld. Het zijn de geelvlezige rassen: Alberta, Alpha, At las, Bato, Bevelander, Curba, Erdgold, Friso, Furore, Jubileum, Juli, Konsuragis, Muntinga 17, Monocraat, Noordeling, Oos- termoersche, Populair, Preussen, Record- Robijn, Souvenir, Unicum en West-Braban der, en de witvleezige rassen: Albion, Arran Crest, Arran Pilot, Concurrent, Great Scot, Hellena, Majestic en Parnassia. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen door de bij dezen Dienst werkza me ambtenaren, alsmede door de rijksland- en tuinbouwconsulenten. DE EXPORT NAAR FRANKRIJK. Zooals we destijds vermeldden, richtte in de eerste helft Van September het Centraal Bureau uit de veilingen ce.i adres tot den minister van economi sche zaken, waarin de aandacht regeering gevestigd werd op de zeer d'nstige moeilijkheden, waarmee onze export naar Frankrijk te kampen heeft Als antwoord op, dat adres is thans van den betrokken minister een schrij ven ontvangen, waarbij wordt meege deeld, dat reeds herhaalde malen stap Pen bij de Fransche regeering zijn on hernomen om opheffing van de belem merende bepalingen voor den export van groenten te verkrijgen. Deze stap- ren hebben tot nu toe niet de gewensch- en op enkele andere plaatsen. Het is weinig bij vroeger, bij tien, twintig jaren gelegen nog vergeleken, maar het is toch nog be hoorlijk wat en het heeft gelukkig voor een deel zijn karakter van wijdheid, dat bij het lichte heuvellandschap behoort, niet ver loren: het zijn nog flinke uitgestrekte stuk ken, die ik herhaal het - tot eiken prijs behouden moeten blijven, omdat zij een om- misbaar deel van Frjeslands karakteristieke en zeer veelzijdige schoonheid vormen. En zooals hier in Friesland, zoo liggen zij opk elders, in de andere provincies, die ik noemde of niet noemde, bedreigd, bezocht beschermd, genegeerd, geminacht vroeger zeldzamer geworden, maar daardoor des te waardevoller, als kostelijke deelen van mooi Nederland. A. L. B WINTERSCME HEIDE. Bar en ruig liggen nu de heidevlakten on der den grijzen winterhemel. Een Bra- bantsch ven droomt stil tusschen de bruine wallen, en nevelgrijs. Hooge Veluwsche hei- deheuvels heffen zich tusschen de zandver stuivingen en Achterhoeksche bruine vlakten steken af tegen het blijvend groen der denne- bosschen aan den rand. Niet naar een van deze gebieden bracht mij een late November middag, maar naar het Friesche heidegebied, den meesten in land en provincie meer van vroeger en nu als „de arme Friesche heide" uit krant en geschrift dan uit eigen aan schouwing bekend. Wie aan de heiden denkt, denkt meer aan Drente en Gelderland, aan Brabant ook wel en aan Overijssel, denkt aan de door de ontginningen steeds meer in krimpende gebieden, waar hier en daar nog een eenzame scheper met zijn kudde zwerft door het woest gebied, waar de wulp zijn fluit nog laat klinken, de korhaan roept in den voorjaarstijd; waar de vacantieganger vooral in Augustus als de heide bloeit, zijn vreugden zoekt en zijn tenten opslaat. Maar ook Friesland heeft zijn heiden nog en zal ze hopelijk tot in lengte van dagen behouden. En waarlijk niet als „arme Frie sche heide" alleen, waar Ds. J. A. Visscher indertijd zijn pionierswerk begon en waar in de noodlijdende gebieden van Dracht- ster-compagnie en Houtigehage zijn arbeid zooveel zegen bracht, waar nóg wel nood geleden wordt trouwens en gebrek gekend en leniging gevraagd. Maar niet daarover heb ik hier te spre ken: dat moet ik aan anderen overlaten, de natuur is ons terrein. En ook en juist als natuurgebied is de Friesche heide van veei belang, zooals ik wist van lente- en zomer dagen, zooals ik vermoedde en constateerde ook op een grijzen winterdag of laten herfst dag als ge wilt. Nog was in de bosschen, de prachtige bos- schen van Beetsterzwaag en Giterterp het felle, bonte gloeien van de herfstkleuren niet vervaald, verdoft, nog brandden tinten van bruin en rood tegen het bronzen groen van het mos en het donker van de dennen. En verderop naar het zuiden in de richting Hemrik en Wijnjeterp lag langs den weg de hooge heide, wijd en grootsch als en prachtig brok woeste schoonheid onder den grijzen, aan de kimmen even oplichtenden hemel. Alle bloei was verschrompeld natuur lijk, alle tooi vergaan. Maar juist nu, juist zoo was de heide prachtig, was zij immers zichzelf, werd zij niet gezocht om haar tijde lijke tooisels, maar kon zij alleen bewonderd worden om haar ware wezen, dat wijdheid en woestheid, grootschheid en ongereptheid is. 't Was een vreugde hier even af te stap pen en een eindweegs dwars door de heide te gaan, opgenomen in haar sfeer, genietend van haar schoonheid 't Was een vreugde ook te mogen bedenken dat deze heide er nog was, waar zooveel, zoo geweldig veel van wilde oorspronkelijke schoonheid juist de laatste jaren door de werkverschaffingen in Friesland en elders van heide en moeras en plassengebied verdwenen is. Maar hier was de heide dan toch nog, die er ook blij ven moet en daarginds waar het kerkje van Duurswoude zich afteekent tegen den oos telijken horizon, liggen de bruine velden eveneens en bij Siegerswoude en bij Elsloo HEERHUGOWAARD. (Nov.) Geboren: Jacobus Johannes, z. van P. Smit en C. Duijn. Jan. z. van K. Evers en F. van Leijen. Maria Jacoba, d. van J. Groot en M. Groot. Johanna, d. van Jb. Vink en Johanna Caidol. Catharina Maria, d. van J. P- Entius en M. Jonker. Johannes, z. van J. Beerse en A. v. d. Gragt. Johanna Margaretha, d. van P. J. Mul en E. A. Kos. Klaas, z. van Abr. Glas en G. Smit. Cornelis, z. van P. Rui ter en M. J. Bergmans. Vrijdagnamiddag kwam den raad diezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van den heer Sutman Meijer, burgemeester. De voorzitter opende de vergadering met een korte, treffende rede ter nagedachtenis aan het overleden raadslid den heer P. Kos telijk, welke rede doop den raad staande werd aangehoord en gevolgd werd door eenige oogenblikken van plechtige stilte. Vervolgens was aan de orde: Voorzie ning vacature P. Kostelijk. Het centraal stembureau had benoemd verklaard den heer P. Smit, die deze benoeming aanvaart. De commissie van onderzoek van de ge loofsbrieven had deze stukken in orde be vonden en adviseerde tot toelating. Aldus geschiedde. In aansluiting hierop dankte de heer Kooy namens de V.D.-fractie voor de hulde en waardeering aan het adres van den heer Kostelijk voor datgene wat deze in de jaren van zijn raadslidmaatschap voor de gemeen te heeft gedaan. Behandeld werden vervolgens eenige be zwaarschriften tegen hondenbelasting en verzoeken om ontheffing van schoolgeld. Subsidie burgerlijk armbestuur. Verzoek van het burgerlijk armbestuur d.d. 5 Novem ber 1934 om verhooging van de subsidie over 1934 met 1000. Bij onderzoek is gebleken, dat met een bedrag van 800 kan worden volstaan. B. en W. stelden mitsdien voor, deze subsidieverhoogmg toe te staan en de totale subsidie hierdopr te brengen op 9300 gulden. Aldus besloten. Op het verzoek van de muziekvereeniging H.U.G.O. cm een subsidie over 1934, stelden B. en W. voor 40 toe te staan, hetgeen de raad goedkeurde, rssr L Adres van den bond van arbeiders in het land- en tuinbouw- eri'het zuivelbedrijf afd. Heerhugowaard, van-deh bond van zuivel bewerkers afd. Heerhugowaard en van den Ned. bond van spoor- en tramwegpersoneel, afd. Heerhugowaard,' houdende het verzoek om bij de regeering te willen aandringen op het aanbrengen van eenige noodzakelijke ver beteringen in de werkloozenzorg. Daar dit adres de zienswijze van een be paalde politieke richting aangeeft en niet een algemeen zienswijze, meenden B. en W., dat het bezwaarlijk is op dit adres in te gaan. Bovendien ligt het niet op den weg van den raad om over deze zaken op de regeering in vloed uit te oefenen, daar dit d'ient te ge schieden middels de vertegenwoordigers d'er burgerij in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. B. en W. stelden mitsdien voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige discussie werd conform beslo ten. Een schrijven was ingekomen van het be stuur van den r.k. landarbeidersbond St. Dusdedit, inzake het verstrekken van een Kerstmistoelage aan werkloozen. Aangezien de. werkloozenzorg tot de com petentie van B. en W. behoort, 'stelden zij voor dit schrijven ter afdoening in hun han den te stellen. Aldus besloten. Mededeelingen. B. en W. deelden mede, data Ged. Staten van Noordholland op verschillende raads besluiten hebben goedgekeurd; b. de minister van financiën heeft goedgevonden aan de ge meente een voorschot ingevolge de lar.d- arbeiderswet te verkenen van max. 2710 (plaatsje P. Limmen). Omzet be,asting voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf- Daar B. en W. van meening zijn dat het bedrag van den aanslag in de omzetbelasting voor het G. E. B. onjuist is, stelden zij voor hij te machtigen om daartegen een bezwaar schrift in te dienen en eventueel van de be slissing in beroep te gaan bij de tarief commissie. Goedgevonden. Hondenbelasting. B. en W. boden het suppletoir kohier van de hondenbelasting over 1934 ter vaststelling aan. Goedgekeurd. Exploitatie-vergoeding voor bijzondere scholen. Voorgesteld werd de vergoeding over 1933 voor de r-k, schoolvan de parochie van de H. familie te bepalen op 2570,40. In verband met de drie-jaarlijksche afreke ning werd de vergoeding over 1933 voor de overige schoolbesturen bepaald op het be drag, dat benoodigd is om de werkelijke ge maakte kosten te dekken,, te weten: voor de r.-k. school van de parochie van de H Dionysius 1627,50, voor de r.-k. school van de parochie van het Heilige Hart nih>'. voor de hulpvereeniging voor christe'.ijk- nationaal onderwijs f 309,15. Uitbetaling dezer laatste bedragen zal niet plaats vinden, daar de afrekening, zij het eenigszins voorbarig, reeds in April heeft plaats gehad. Salarisregeling burgemeester, secretaris en ontvanger. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Noordholland, waarbij om advies is toegezonden een ontwerp regeling der jaarwedden van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers, stelden B en W. voor Ged. Staten te berichten, eenkomstig dit prae-advies te berichten, dat de raad met die regeling accoord gaat. Aldus besloten. Conversie geldleening. B. en W. boden ter vaststelling aan een besluit tot het aangaan van een geldlee ning groot 28400 tegen een kóers van 100 en een rente van 4% met de N.V. bank voor Ned. gemeenten. Hierme de zullen verschillende geldleeningen wor den afgelost. Goedgekeurd. Besmettelijke ziektengelden. De voorzitter van Gedep. Staten heeft bij schrijven van 5 October j.1. bericht, dat Gedep. Staten in de verordening op de hef fing van besmettelijke ziektengelden, gaarne zien opgenomen een ontheffingsbepaling voor bijzondere omstandigheden. Brandivezen. B. en W. boden een regeling aan voor het gebruik van de brandweer bij assistentie in naburige gemeenten; voor de motorspuit 15 per uur, voor het personeel 1.25 per uur per soon vóór zonsondergang, daarna 2 per uur per persoon. Aldus werd beslo ten. Winkelsluiting. B. en W. stelden voor verordeningen vast te stellen tot nadere aanduiding van het tijdvak, waarin enkele winkels Op Zondag geopend mogen zijn, en tot aanwijzing van dagen, waarop de Winkelsluitingswet niet zal gelden. De raad kon zich hiermede vereenigen. Burgelijke stand. B. en W. boden ter vaststelling aan: een ontwerp-besluit regelende de verdeeling van de werkzaamheden tusschen de ambtenaren van den Burgelijkenstand en de openstelling van het bureau. Goedgekeurd. Legesverordening B. en W. stelden voor de verordening en en op- de heffing en invordering van leges ter secretarie vast te stellen Daar in art. 3 van deze verordening de gelegenheid tot het sluiten van een huwelijk was bepaald van 912 uur, waarvan de kosten le klasse 25, 2e kl. 10 en derde klasse 5 'bedroe gen en in de uren die buiten dezen tijd vielen de kosten met 50' zouden worden ver hoogd, kan de raad zich hiermede niet ver eenigen. De heer Wagenaar bracht naar voren, dat de protestanten altijd 's middags trouwen en dus altijd in de dure uren zouden vallen. De heer Kooy sloot zich hierbij aan, en ook de andere leden van den raad zouden dit gaarne veranderd zien. B. en W. namen het voorstel terug en stel den voor gelegenheid tot huwelijk te geven van 95 uur zonder vermeerdering van kos ten. De heer Krom vond 5 voor 3e klasse 'e veel en zou dit graag in 3 veranderd zien Dit werd door den raad ondersteund en aan genomen. Hondenbelasting en schoolgeld. Goedgekeurd werden de voorgestelde verordeningen op-de heffing en invordering van een hondenbelasting en schoolgeld. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Wagenaar wanneer de baggerregeling in werking zal treden. De voorzitter deelde mede. dat deze in werking is. De heer Groenland zeide, dat er stemmen opgaan, dat de werkgever f 7 a 8 moet be talen. De voorzitter zei, dat dit onjuist is. De werkgever betaalt" hetzelfde als verleden jaar, n.1. 25 van de kosten. (Ongecorrigeerd.) De Hooge Raad heeft heden in laatste instantie geweigerd de ge vraagde teruggave van de persen dier N.V. Atalanta in beslag geno men bij de actie tegen de „Tribune''. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. v. Lier, nam heden conclusie in de zaak van J. J. B., die door de rechtbank te Roermond is on.slagen van rechtsvervolging van net hem tenlaste gelegde dragen van een opzichtig politiek onderscheidingsieeken, in casu het insigne der N. S. B. De officier van justitie te Roermond tee- kende tegen dit vonnis cassatie aan. Mr. van Lier zeide, dar de strekking van artikel 435 wetb. v. strafr. is: „uitttarting van politieke tegenstanders te voorkomen". Het bedoelt niet het verbieden van het dragen van l onderscheidingsteekenen welke opvallen door hun proporties of het aesthetisch gevoel kwetsen en dan bovendien nog uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. Het verbod betreft juist die voorwerpen, welke kenmerkend voor een bepaald staatkundig j streven en aiszoodanig de aandacht zulien I trekken van het pubhek. Op dien grond con cludeerde mr. v Lier tot vernietiging van het j vonnis, dat de Hooge Raad het t. wezen- verklaarde strafbaar zal verklaren en een veroordeeling zal uitspreken van 1 boete. Hedenmorgen had in de directiekamer van de melkinrichting „Vami" een oijeenkomst van het nationaal comité tot verkrijging van versch brood bij het ontbijt plaats, om aan te toonen, dat brood in een koelcel be waard, 's ochtends versch kan zijn. Vele belanghebbende vereenigingen en autoritei ten waren aanwezig, op tafel waren 100 stuks groot en klein brood uitgesteld, waarvan verschilende fcrooden reeds 5 a 6 dagen in de koelcel van de fabriek hadden gelegen en nu ontdooid niet van versch waren te onderscheiden. Wethouder Verhaar sprak de wensch uit in verband met deze technische vooruitgang, dat de wet inzake het verbod van versch brood voor 10 uur 's morgens veranderd zal worden. Gisteravond is op den Rijksweg Breda Rozendaal onder Etten ter hoogte vhn den Vaartkant de 73-jarige klompenmaker E. v. H. door een auto van den verhuurder M. uit Rozendaal aangereden. De man is in den afgeloopèn nacht aan de opgeloopen ver wondingen overleden. Zaterdagmiddag werd bij de politie te Breda door een winkelier aangifte ge daan, dat een vreemdeling in zijn zaak een valsche gulden in betaling had ge geven. Op aanwijzing werd deze man aangehouden en naar het hoofdbpreau van politie overgebracht. Bij fouillee ring werd echter geen valsch geld op hem gevonden, terwijl hij een aanneme lijke verklaring kon geven hoe hij aan het valsche geld gekomen was. De man, een in Brussel woonachtige Nederlan der, werd hierna op vrije voeten gê- steld. Een paar uur later kwamen bij de po litie van verschillende kanten aangiften binnen, waaruit bleek dat een tweede persoon in verschillende zaken valsche guldens in betaling had gegeven. Ook deze man werd aangehouden. Bij fouilleering werden nog eenige tientallen valsche guldens op hem ge vonden. Daar ook deze persoon een in Brussel wonende Nederlander bleek te zijn, stelde de politie zich aanstonds die te Brussel in verbinding met het verzoek den eerstaangehouden persoon, die inmiddels weer naar Brussel ver trokken was, bij aankomst aldaar aan te houden. Aan het Gare du Nord is deze per soon door de gerechtelijke politie te Brussel gearresteerd en, in afwachting van zijn uitlevering naar Nederland in verzekerde bewaring gesteld. Niettegenstaande tal van huiszoekin gen werden verricht is de fabriek van valsche guldens te Brussel nog niet ge vonden. De guldens zijn buitengewoon goed nagemaakt; zelfs het randschrift man keert niet, doch zij zijn lichter in ge wicht" dan de echte guldens. Zij dragen de beeldenaar van Koningin Wilhelmi- na en het jaartal 1931. Zondagmiddag heeft zich een merkwaar dig incident voorgedaan in de St. Vitusdom op de Burcht te Praag. Een groep Tsjechi sche toeristen maakte een excursie naar den dom, .waaraan ongeveer 150 personen, o a. ook vrouwen en kinderen deelnamen. Tijdens het bezoek werd ook de nieuwe schatkamer van den doni, waarin de sieraden van het kapittel worden bewaard, bezocht. Deze schatkamer is gelegen in een zeer groot ge welf en is van de buitenwereld afgescheiden door een pantserdeur van een halve meter dikte. Toen de bezoekers zich in de schatka mer bevonden, sloeg plotseling iemand aan de buitenkant de deur dicht, zoodat de deel nemers waren ingesloten. Van de ingeslote- nen maakte zich een groote schrik meester, toen zij vernamen, dat de deur slechts aan de buitenkant geopend kon worden. De sleu tel was echter in het bezit van hun gids, die zich bij hen in het gewelf bevond. Tenslotte slaagde men erin den sleutel door een kleine opening aan den koster te geven, die er echter evenmin in slaagde den deur te openen. Thans kon echter de politie gewaarschuwd worden en deze stelde zich in verbinding met de brandkastenfabriek, die de deur geleverd had. Spoedig waren eenige technici van deze fabriek ter plaatse en konden de bezoekers na een gevangenschap van twee uur bevrija worden. De strijd, die de Amerikaansche regee ring met de uitroeiing der misdadigerslei- ders tegen de misdaad in de Ver. Staten is begonnen, zal worden uitgebreid tot een groote beweging. Heden begon te Washington een confe rentie van 600 deskundigen uit alle deelen van het land om de richtlijnen voor den strijd tegen de misdaad vast te leggen. Het congres, dat verscheidene dagen zal du ren werd geopend met een rede van presi dent Roosevelt. die de schade, die de mis dadigers jaarlijks in de Ver. Staten .ver oorzaakten, op twaalf milliard dbllar schat te. Alleen reeds door valsche spelen gingen acht honderd mililoen dollar per jaar verloren. Te Chicago moesten 40 rijke fa milies zich door 'bijzondere schutterswach ten beveiligen tegen de ontvoering van fami lieleden. Anderen hadden hun kinderen in de laatste weken naar Europa gezonden om hen tegen entvoerng te beschermen. Bij nieuwe razzia's tegen handelaars in narcotische stoffen werden opnieuw 200 personen gearresteerd. Zaterdagavond ontstond brand in het huis van een alleenwonende bejaarde weduwe te Weymouth. Toen de brandweer tenslotte de deur van de slaapkamer ken forceeren, bleek de oude vrouw reeds in de vlammen te zijn omgekomen. Het publiek jouwde de brand weer uit en herinnerde hoonend aan een vo rig brand, waarbij twee personen om het le ven waren gekomen. Eenige slangen spron gen en het water doorweekte een deel der omstanders. De commandant van de plaat se! ije brandweer verklaarde naderhand, dat het publiek hem bij het blusschingswerk ten zeerste had gehinderd en obstructie had ge pleegd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3