GRATIS NA 40 JAAR. Jladioptoqtainma leder pak HONIG's VERMICELLI JteuUleton Stad en Omgeving Rede van den voorzitter der S. D. A. P. Een druk bezochte vergadering te Bergen. Lijn 4: Parijs Radio 8-05—8-50, Droitwich 10.35—11:05, Lond. Reg. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE DE FREGATVOGEL In „De Rustende Jager" te Bergen sprak gisteravond in een druk bezochte vergade ring van de afd. Bergen der S.D.A.P. de nieuwe partij-voorzitter, de heer Koos Vor- rink, over het onderwerp „Na 40 jaar". De vergadering werd geleid dcor den heer Monnier, die een welkomswoord sprak en mededeelde, dat de zangvereeniging „De Stem des Volks" eenige liederen zou zingen en voorts opwekte lid van de afdeeling te worden en de jongeren aanspoorde lid van de Alkmaarsche A.J.C. te worden. Voorts verzocht hij de aandacht voor litho's en aquarellen van partij-kopstukken, vervaardigd door Oostenrijksche kameraden Het koor zong hierop onder le:ding van den dirigent, den heer Blauw. „Strijdmarsch der arbeiders", „Morgenrood" en „De Roo- den Roepen". Voor een koor, dat nog slechts één jaar bestaat, was de zang frapeerend goed. Rede Vorrink. De heer Vorring. die hierop het woord be kwam, werd reeds dadelijk met applaus be groet, ving aan met er op te wijzen, dat de vergadering mede belegd was, om den 40- jarigen strijd te herdenken. Voor de Nederlandsche arbeidersklasse oordeelde spr. niets belangrijker dan zich te bezinnen over hetgeen de laatste halve eeuw in ons land te zien heeft gegeven. De S.D.A.P. is voor 40 jaar geboren, als een overwinning van het verstand over het gevoel en als een reactie, op een beweging, die tot vruchteloosheid zou hebben geleid. Wij beleefden voor een halve eeuw een soort hoogfcloei van het industriekapitalisme. waaronder de arbe:ders leefden ver beneden de waardigheid van den mensch. De arbeiders moesten den weg nog banen voor de positieve beweging, vandaar twee stroomingen, de anarchistische, die zich af wendde van den politieleen strijd en aan den andere kant een handje vol mannen, die tijdig het roer omgooiden, om tijdig zin voor de nuchtere werkelijkheid te verbinden aan een hoog idealisme, een geordende verhou ding voor menschelijke waardigheid. Elke kleine verwerping leerde men waardeeren als een stap naar het groote einddoel. De 40 jaren van strijd wilde spr. laten zien als een indrukwekkend ontwikkelings proces. In deze 40 jaar heeft zich een proces ont wikkeld, dat men de geboorte heeft gezien van een andere arbeidersklasse. De door braak van de democratie manifesteerde zich hierin, dat in de arbeidsslaaf het bewustzijn van zijn menschelijke waardigheid en ver antwoordelijkheid doordrong, dank zij het woord van Karl Marx, dat de bevrijding van de arbeidersklasse slechts het werk van die klasse zelf kon zijn. Het beteekende, dat het aanzicht van de wereld niet meer eenzijdig door het kapita lisme en de burgerlijke economie kon worden bepaald. Met trots spreken wij over de macht van de moderne arbeidersbeweging en over de politieke macht onzer partij. Naar zijn diepste aard is de arbeiders klasse veranderd. Een vergadering van een- voudigen, die hun slaafsheid hebben ver loren, was voor 30 jaar niet mogelijk. Daar waar de arbeider de moed heeft verantwoordelijkheid te dragen en te aan vaarden, daar streft de slaaf en wordt de mensch geboren. (Applaus.) Wij hebben door onze nederlagen en fou ten niet minder geleerd, dan door onze over winningen. Wij hebben geleerd een overtui- ging in ons om te dragen, waaraan wij trouw zijn, ook in dagen waarin de vruchten niet rijp zijn om geplukt te worden De soc. dem. gevoelt zich de kampvechtster voor de groote gedachte der democratie. Er zijn er die zeggen: „wat baat het mij in mijn ellende of ik weet. dat anderen het voor 50 jaar beroeder hadden dan wij thans." Spr. verstaat dit en is zich bewust, dat de jeugd die geteisterd wordt door werkloos heid, daarmede niet getroost wil zitn, doch dit ontslaat ons ouderen niet van de plicht om tot de jongeren te zeggen: „gij hebt de plicht om uw plicht voor de organisaties te beseffen" en hen te waarschuwen voor een soort defatisme. Hoort van de ouderen hoe vroeger crisis sen werden opgelost. Dat geschiedde door armenzorg en aoor de soeploods. Spr. weet, afkomstig uit een kleine visschersplaats, wat de sceploods voor vernederends de arbeiders bracht. Wij kunnen thans niet, omdat wij wat beters en anders wenschen, niet zeggen, dat er thans niets gebeurd, bij de breed uitge bouwde steunuitkeering. De jeugd moet verdedigen wat nog kan worden afgebroken. Spr. herinnerde aan den strijd voor de ver korting van den arbeidsdag en schetste de drcevigen langen arbeidsdag waaronder de arbeidersklasse daarvoor gebukt ging. Reeds door de bevordering van het gezins leven beteekende de verkorte arbeidsdag een cultureele verovering. De arbeiders hebben daardoor ook ge'eerd een pamflet, een cou rant en boeken te lezen en zijn daardoor in aanrak'ng gekomen met het beste wat de mensch'-eid heeft gebracht. Het monument van de soc.-dem., de moder ne woningbouw, waarneembaar in geheel Europa, lwam tot stand door de kracht van de scc.-dem., die begreep, dat de mensch in de een-kamer-woning in zijn ziel werd ver woest. De reactie van het Oostenrijsche fascisme richtte, zich in Februari met kanonnen tegen de arbeiderswoningblckken in Weenen, cm aan de wereld te töonen, wat het vernietigen wilde. Voorts wees spr. op het complex van so ciale weiten, die nog niet volmaakt zijn, doch die met grooten strijd tot stand kwamen. De 4t> jaren van strijd zijn geweest een mach tig scholingswerk, dat iets geschonken heeft van de moed om te durven leven. Wij staan thans in een tijd waarin het schijnt of alle dingen ons gaan ontvallen. Tienduizenden zijn door een gevoel van wan hoop gegrepen. Al wat vandaag den dag ge beurd, brengt de denkende socialisten niet zoo in verwarring als met velen buiten hun regiem het geval is. Zij zien de crisis als het gevolg van het kapitalisme en de maatschap- Eij kan slechts genezen als men luistert naar et woord van de socialisten. Er is geen te kort aan producten. De reden om te produ- ceeren „winst" is slechts vernietigd. Hierdoor gaat het kapitalistisch productie-apparaat kapot en de socialisten hebben dit steeds ge zien. Millioenen ontwaken thans tot politiek be wustzijn. Zij zien in, dat het niet waar is, dat de mensch, als hij maar braaf is, steeds het noodige zal vinden. Tienduizenden wor den zich bewust, dat er geen sprake is van maatschappelijke orde. Zij ontdekten, dat er iets is wat niet klopt. In het diepst van zijn ziel verheugd de soc.-dem. zich daarom, omdat het niet voort schrijden van de beweging naar het groot ste doel, het gevolg was van de onverschillig heid der massa, die er zelfs niet over dacht lid te worden van hun vakorganisatie, maar wel de voordeden door die organisaties ver overd, in-kasseerde. (Applaus.) De onverschilligheid maakt plaats voor politieke belangstelling, maar dit heeft de schaduwzijde, dat de massa toegevelijik wordt voor politieke avonturiers van tweeërlei soort. Eenerzijds de vrienden van links, die zeggen, dat de democratie geen snars waard is en beweren, dat de dictatuur van het proletariaat noodig is. In Nederland1 is dit niets anders dan een verdedigingsfrase, die op zijn geweten heeft, dat de socialistische aanvalskracht van de Nederlandsche arbei dersklasse is verzwakt. Colijn kan zijn reac- tiepolitiek kunnen voeren op grond van de verkiezingsuits'ag, 'n gevolg van de dwerg partijen, die de gedachte van 't socialisme de- gradéeren. De scheurmakers komen met een heidssmoesjes, nadat zij eerst het eenheids front hebben kapot gemaakt. Voorts, zco zeide spr., is er nog een an dere wonderdokter, die nieuw is en de were.d de heil-boodschap brengt van de corpora tieven staat, met aan het hoofd den leider. Wat de coöperatieve staat is weet spreker niet. Wel weet hij wat het niet is, volgens het program der N.S.B. is daarin den klassen strijd afgeschaft, bij uitspraak van den heer Mussert, omdat de arbeidersklasse het z.t. als bij een voetbalmatch, gewonnen hebben. De arbeiders mogen van den scheidsrech ter Mussert niet meer staken en de werkge vers mogen niet meer uitsluiten. Spr. veron derstelt, dat er nog wel een paar arbeiders in Nederland rondloopen, die zeggen„als wij niet meer mogen staken, dan zal het de werkgevers een zorg zijn als zij niet meer mogen uitsluiten". Voorts heeft de N.S.B. genoeg van koning kiezer en wil hij het kiesrecht afschaffen Uit voerig leverde spr hierop critiek, waarbij hij het „wij" van den heer Mussert, tot vermaak der vergadering, belachelijk maakte. Erg is het, dat een man als Mussert, waarvan men niet weet van waar hij is gekomen, straffeloos bezig kan zijn, het menschelijke ontwikkelingsproces terug te draaien en het volk het kiesrecht wil ontnemen. Ergerlijk is het, dat er menschen zijn, die uit brood gebrek, cm een baantje bereid zijn, hun men schelijke waardigheid te grabbelen te gooien, zich laten blinddoeken en hun ooren laten dichtstoppen. Het recht op eigen denken, vrijheid van geweten, is in gevaar. De ge dachte, dat vanaf de Middellandsche zee tot het Oosten millioen bereid zijn afstand te doen van vrijheid van geweten en denken, vervuld ons, aldus spr., met schaamte. Met al de kracht moet daarom, het in de grondwet verankerde recht van medezeggen schap worden verdedigd. De hoogste goede ren van de menschheid staan op het spel. Spr. gelooft, dat wij hier niet voor niets le ven te midden van een volk waarin sinds eeuwen den strijd voor de gewetensv: ijheid is verandert, doch waakzaamheid is geboden. In Duitschland, oordeelden sprekers vrien den, 't fascisme in wezen je reinste barbarij, maar het is ook daar ingewcekerd. Spr. her innerde aan de concentratiekampen in Duitschland en stelde vast, dat in ons land een beroemd nationaal-socialist gezegd heeft: „dit volk moet niet wakker worden geroepen, maar wakker worden geslagen". Spr. waarschuwde er voor om er zorg voor te dragen, dat dergelijke knapen geen kans krijgen, aangezien zij het anders ook waar zullen maken. Het fascisme staat buiten dé Nederland sche volksgemeenschap. Er zijn tegenstanders die bereid zijn de spelregels der Westersche beschaving te erkennen, doch het fascisme beteekent de terugstelling van onze bescha ving over een afstand vatl eeuwen. Wat dan wel. Als soc-dem constateert spr. het feit, dat het kapitalisme nog nooit zoo zijn zedelijke waarde heeft verloren als vandaag den dag. Niemand is meer bereid de liberale kapi talistische economie te verdedigen. Het kapi talisme weet geen ordening meer te schep pen in de productiekrachten. Het wel en het wee van de gansche menschheid, mag niet langer in handen worden gesteld van een kleine groep, die het eigendom beheerschen en daarmede het oordeel van verderf kunnen uitspreken over allen, die van de bezitters afhankelijk zijn Wat noodig is, is een groot constructief plan over de geheele aarde. Binnen onze nationale grenzen hebben wij onder de oogen te zien, wat mogelijk is om de nationale rijk dom dienstbaar te maken aan den welvaart van de bevolking. Dat is de geest van de soc. dem. tegen de regeering Colijn, die de aanpassing voor een lager levenspeil, laat drukken op de klein sten. Wij hebben ons ingebeeld, dat wij er naar kunnen streven, om doelbewust nieuwe welvaart te scheppen, op de basis van nieuwe economische mogelijkheden. Ook bij de chris telijke en r.k arbeiders gaat het sociale ge voelen spreken. Een eenheidsfront van den arbeid is noodig en deze tijd is er en waarin wij kunnen vaststellen, dat de constructieve politiek noodzakelijk gevoerd moet worden, willen wij niet verder ineenstorten. De soc dem. in Duitschland is overweldig, maar niet dood en het systeem van barbarisme, dat daar thans heerscht, zal door eigen geweld Donderdag 13 December. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9— Omroep orkest olv. N. Ireep. 10.Mor genwijding. 10.15Gr.pl. 10.30 Hof stad i'rio en R. Geraerds, voordr. 12.Omroeporkest olv. N. Treep en gr.pl. 2.The Gubo's, accor deon en het Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 3.-3.45 Naaicursus. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 5.— Voor groote kinde ren. 5.30 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 6.30 Sportpr. H. Hol lander. 7.Pianorecital Giselle Couteau. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest olv. dr. W Mengelberg mmv. Oda Slo- bodskaya, zang. 9.20 Louis Noiret in zijn repertoire. 9.45 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 11.— Vaz Dias. 11.10—12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.—9.15 en n._2— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10— Grml. 10.15 Morgen dienst olv. ds. G. W. van Deth. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2— Handwerkcursus. 3.Vrouwen- ha'fuur. 3.3.45 Gr.pl. 4.— Bij bellezing door ds. G. Kerssies, m. m. v. bariton en orgel. 5.Han denarbeid v. d. jeugd. 5.30 Deel. door B. Forsten Azn. en gr.pl 6.15 Gr.pl. 6.45 Causerie A. Sta pelkamp. 7.15 Ned. Chr. Persbu reau. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8— Gr.pl. 8.15 Kerstconcert in de Pieterskerk te Utrecht door de Chr. Orat. Vereen. „Utrecht", olv. A. v. d. Horst, mmv. T. v. d. Sluys, so- Sraan. F. Koene, viool en A. v. d. lorst, orgel. 9.30 Causerie door dr. F. M. G. v. Walsem. 10.— Vaz Dias. 10.10—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing 11.25 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen 12.10 Rutland Square en New Victoria-Orkest olv. N. Austin. 1.20 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gr.pl. 5.05 Orgelcon cert door H. O. Hodgson. 5 35 Ne- ville Bishop en zijn Band. 6.20 Ber. 6 50 Oude muziek voor strijkkwar tet. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 „The Mu sical Box", melodieën uit revues en Hankfilms. 8.40 Jean Harlev en Baker, liedjes a. d. vleugel. 8.50 „Dotty Ditties", gevar. progr. 9 Voordr. 9.10 Bobby Howes en Bin- nie Hale in een fragment uit „Yes Madam". 9.20 Braziliaansche gr pl. 9.50 Ber. 10.20 Korte dienst. 10.35 Lezing. 10.50 Orgelconcert -B Mason. 11.35 Voordr. 11.40 12.20 BBC-dansorkest olv H. Hall. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Pascal- orkest. 4.20 „L'avare", spel van Molière. 9.05 Nat. orkest o. 1. v. Inghelbrecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. Wivex. 2. Zang en piano. 2.20—4.05 Concert uit rest. Ritz. 7.30 Leharconcert o. I. v. Mahler. 8.25 Operaconcert. 9.50 Omroeporkest o. 1. v. Mahler. 10.20—11-50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Omroep- kieinorkest olv. Eysoldt. 1.35 Koor concert. 3.20 Keulsch Symphonie- orkest olv. Gillessen. 5.10 Kinder- cert. 7.35 Omroeporkest olv. Busch. kotter. 8.05 „Musik und Liebe", operette van Müller. Muzik. lei ding: Eysoldt. 10.— Radiokwintet. 10.20—11.20 Brahmsconcert. ROME, 421 M. 8 05 Symphonie- concert olv. Ferrero. Hierna dans muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon orkest olv. Douliez. 5.20 Sympho- nieconcert. 8.20 „Tijl I", spel van A. v. d. Velde. Muziek van K. Albert. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M 12.20 Omroeporkest o. 1. v. André.. 1.3(F-2.20 Gr.pl. 5.20 Gr. pl. 6.35 Salonorkest olv. Douliez. 8.20 Symphonieconcert. 9.35 Piano recital. 10.05 Verv. orkestconcert. 10.30—11.20 Gr.p,. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 730 Rosalind von Schirach zingt Duitsche volksliederen. 8. Gr.pl. 8.20 „Zwischen Himmel und Erae", hoorspel van R. Schneider Edenkoben. 9.20 Ber., causerie en weerbericht. 10.2011.20 Dansmu ziek gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 7509. Deutschl.s. 9.—9.20, Keulen 9 20 12.20, Parijs Radio 12.20—14.20, Kalundborg 14.20—15.20, Keulen 15.20—16.20, Lond. Reg. 16.20— 17.20, Parijs Radio 17.20—19.2O, Weenen 19.20—20.05, Milaan 20.05—23.30, Weenen 23.30- 24.—. II.05—12.10, Droitwich 12.10— 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.20—18.50, Lond. Reg. 18.50—20.20, Droitwich 20.20- 21.35, Lond. Reg. 21.35—24.—. ten gronde gaan. In Denemarken en Zweden laat men zien, wat door de democratie in samenwerking met de agrariërs mogelijk is. Er zijn in Europa nog vier hoofdsteden Kopenhagen, Stokholm, Oslo en Londen, waar de soc. dem. regeert en waar men laat zien hoe in de geest van het democratische socialisme de mensch wordt voorgehouden, dat hij mede verantwoordelijk is. De oorlog, die komt, zal een oorlog zijn, waarin onze verantwoorde lijkheid grooter zal zijn dan die van het ver leden. Spr. wekte ook de vrouwen op om op te passen voor den dag waarop ze weer zullen moeten huilen. Een groot West-Europeesche blok moet de schutspaal worden voor den toekomst der menschheid. Men moet zich weten geroepen te zijn, de hoogste goederen der menschheid te beschermen. Spr. eindigde met een opwek king om zich aan te sluiten bij de soc. dem waarna de aanwezigen staande de „Interna tionale" inzette. Hierna werd gepausseerd, waarin gelegen heid gegeven werd om zich voor eventueels gedachtewisseling aan te melden. Hoewel was aangekondigd, dat debat ge- wenscht was, deelde de voorzitter na de pauze mede,, dat twee sprekers zich voor debat hadden opgegeven, waarvan één een half uur had gevraagd, doch met het oog op dvn tijd, kon slechts aan ieder een kwartier worden gegeven. Het debat. De eerste debater was de heer Terstal, die het woord voerde namens de afdee ling Alkmaar van de communistische partij. Spr. betoogde, dat voor de com munisten het éénheidsfront geen frase was, doch een ernstigen wil in den strijd tegen het fascisme en het imperialisme. Mede namens de soc.-dem. arbeiders in verschillende landen, die met de com munisten een éénheidsfront hebben ge vormd, protesteerde hij tegen de bewe ring van den spr., waar deze de commu nisten had aangevallen. Hij herinnerde aan hetgeen de bolsje wieken tegenover de mensjewieken in Rusland hebben moeten tot stand bren- door George Owen Baxter. Naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 12) „Je weet dus goed, welke plaats het is, Renney?" „Zeker", zeide Renney. „Het volgende punt is de belconing". „U hebt mij een beschrijving van den man gegeven, maar hoe is zijn naam?" vroeg Renney. „Dat is van geen belang". „Zoo?" zeide de bandiet zacht, „voor mij echter wel". Neef Edgar keek zijn metgezel glim' lachend aan. „Als ik er eens naar zou raden?" opper de Renney. Neef Edgar tikte met zijn weeke vingers geluidloos op den rand van de tafel. „Als ik eens giste, dat zijn naam Asprey is", beet Renney hem toe. „Robert Asprey, uw neef?" Edgar's witte vingers tikten niet langer op de tafel, maar overigens verried hij geen emotie. „En wat zegt een naam dan wel?" vroeg hij vriendelijk. „Den prijs", antwoordde Renney met een grijns van giftig genot, er bijvoegende: „Je geeft mij een opdracht om den een of anderen gewonen.kerel om zeep te brengen; wat vraag ik dan? Misschien duizend, ik weet het ,n:et. misschien zou ik het voor de grap doen Maar hier noem je een vechters baas! Wel, dat zal je heel wat kosten, vriend". Renney voelde zich zoo zeker van zich zelf, dat hij de handen in zijn broekzakken stak, zijn stoel op de achterpooten balan ceerde en neef Edgar onverstoorbaar grin nikend aankeek. In de oogen van den fre gatvogel steeg diens schatting van den bandiet; hij wist, wat het beteekende om neef Edgar gedurende eenigen tijd in de oogen te zien, maar Renney was zoo hard als staal. „Ik ben een redelijk mensch", zeide Ed gar Asprey. „Wat is je prijs?" „Vijentwintig piek is zoo ongeveer de prijs". Neef Edgar veroorloofde zich te glim lachen, maar zeide niets. „Zullen wij nu spijkers met koppen slaan?" vroeg de bandiet. „Je hebt je prijs genoemd en het komt mij voor, dat het antwoord daarmede gegeven is", antwoordde neef Edgar. Renney schoof zijn stoel achteruit en stond op. „De prijs bevalt je dus niet?" zei de hij kortaf. Neef Edgar schudde het hoofd en de plooi onder zijn kin wiegde plechtig mee. „Goeden nacht dan, meneer Asprey; wij behoeven dan geen tijd te verliezen". Hij ging naar het raam, maar halverwe ge wendde hij zich met de vlugheid van een vogel om. „Wacht even" zeide hij, „Iaat mij eerst eens uitvinden, wat je voor dit werk dacht te betalen". „Tienduizend dollars", zeide neef Edgar „Dat is niet genoeg". „En toch heb je voor al het werk dat je vroeger ooit gedaan hebt, nog nooit u'k een belooning gehad". „Je wilt tiendui 'end geven voor deze Je ztgt, dat het meer is, dan ik ooit g kre gen heb, wel, dat is zoo, maar hier wil ik eea grooter percentage heb<nn". „Ik zou graag willen, dat je mij dat zoudt uitleggen", zeide neef Edgar „In de eerste plaats", verklaarde Renney, „is het een leelijke zaak. Iemand, die een neef vermoordt, moet meer betalen en iemand, die zijn neef laat vermoorden door een gehuurden man, moet nog meer beta len" „Dat klinkt filosofisch", merkte neef Ed gar glimlachend op. „Je leeft hier vet en lui in zijn huis", ging Renney voort. „Zijn geld kleeft aan je vingers". „Waarom zeg je dat?" interrumpeerde Edgar Asprey eenvoudig. „Je behandelt zijn geld, is het niet? En je regelt alles voor de Asprey's, hé? Ieder een weet, hoeveel die bosschen de laatste ja ren opbrengen. Ik weet, dat als je je neef naar de andere wereld zend, je de heele bom krijgt, wel, ik wil een grooter aandeel, dat is alles. En daarbij is het geen gemak kelijk werk; Asprey Js een flinke kerel, ver duiveld, ik heb hem'hier in deze stad ge kend! Ik wil vijentwintig duizend dollars, dat is mijn prijs". „Het spijt me", zeide neef Edgar koel. „Het spijt je, hé? Neem eens aan, dat ik alles, wat ik weet, aan Asprey ga verkoo- pen? Je hebt me verteld, waar ik hem zal kunnen vinden". „Dat zou niet gaan", zeide Edgar Asprey „omdat ik de middelen heb om hem uit de verte te kunnen waarschuwen. Je zoud hem niet vinden, als je zijn verblijfplaats bereik te". „Je bent glad!" gaf Renney toe. „Kijk eens hier, je weet, dat ik je wel mag en be wondering voor je heb; maak het rond twintigduizend, op handslag". Tot Geraldi's verwondering antwoordde de ander prompt: „Het is een groot bedrag, maar ik houd van een man, die zijn eigen waarde kent. Laat het dus twintigduizend zijn". De groote, slappe hand van Asprey sloot zich om de kleine, beenige hand van Renney. „Iets anders", zeide neef Edgar. „Je hebt zeker gehoord van dien jongen le'èg- looper, die Chalmers bestolen heeft?" „Alleen wat ik in het hotel gehoord hebt", antwoordde Renney. „Verdorie, die Chal mers is wild! Hij zou zijn ziel geven om dien jongen op zijn nummer te kunnen zet ten!" .Diezelfde jonge man", zeide neef Edgar, „is in deze zaak betrokken; hij is ook bezig om dienje man te zoeken Renney grinnikte met boosaardige nieuws gierigheid. „Je noemt zijn naam niet graag hè?" vrCCj »^e'i dat is zoo verduiveld ver wonderlijk niet!" „Om dien jongen Geraldi", ging neef Edgar voort, Renney's opmerking negee- ren<T «Als je dien zoud ontmoeten vPa,n j?jnd 'k hem per postpakket terug" Neef Edgar schudde glimlachend het hoofd. „Mijn waarde jonge vriend", zeide hij, „mijn handige, actieve, dappere en gedul dige jonge vriend, vergis je nu niet, deze jongen is heel gevaarlijk!" „Hij liep als een haas van Chalmers weg; hoe zou hij dan gevaarlijk kunnen zijn?" „Hij houdt niet vai. onnoodig risico; daar hij zeer intelligent is, zal hij nooit dooden, maar alleen als het absoluut nood zakelijk is. Zulke mannen zijn altijd te vreezen, omdat zij nooit iets doen zonder goed overleg". „Goed" zeide Renney, „ik ken hem, ik dacht, dat hij alleen maar een handige val- sche speler was, maar als ik hem tegen kom. zal ik hem wel onschadelijk maken". „Doe dat", zeide de ander ernstig. „DW dat, want anders kan hij groote moeilijk* heden veroorzaken". „Ik zal wel een vracht lood door heffl heen jagen", zeide Renney op overtuigen den toon. „Een oogenblik nog", zeide neef Edgar- „Ik mag dat enthousiasme wel, Renney. Ik houd van die algeheele toewijding, waar mee je de zaken aanpakt. Het is een bewijs van den artist werken uit volle overtui; ging, maar deze jonge Geraldi als h'i zoo heet «Wel, ga voort, wat is er met hem?" „Je hebt in je tijd je man gestaan, Ren ney". „Ik heb mijn deel gehad", knikte deze, de schouders ophalend. „Het zal je interesseeren te hooren, dat Geraldi's deel nog grooter geweest is". Renney fronste de wenkbrauwen. „Dat is een leugen; iemand heeft je dat op de mouw gespeld". „Niemand spelt mij iets op de mouw. zooals je dat noemt. En, wat meer zegt, al zijn slachtoffers werden met open vizier ge dood, Renney!" „Wat bedoel je daarmee?" »Dnt, als hij je pad kruist, je die twin tigduizend dollars zult moeten verdienen, mijn waarde vriend. En dat eindigt onze besprekingen", zeide hij, opstaande. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6