Enorme hotelbrand in Amerika. FRANSCH KAMERLID VOOR DEN STRAFRECHTER. DE HUISVROUW IN HET DERDE RIJK. Twaalf dienstmeisjes klagen haar mevrouw aan. DUITSCH ADVOCAAT GEROYEERD. Hij weigerde den te brengen. Hitler-groet GEDWONGEN ZELFMOORD. Vreemdsoortige misdaad. DOOP EN HUWELIJK IN DE BOSSCHEN. Ongewilde romantiek in Rusland. VISSCHERSBOOT OMGESLAGEN. Zes dooden. Het geheele gebouw in de asch gelegd. Vermoedelijk 20 dooden bij den hotelbrand. Nog 100 personen vermist. Een vreeselijke paniek onder de gasten. DORA KORWIN VERLAAT HET „PARADIJS". cherche; la femmei de oorlogsschulden. 'n Engelsch witboek gepubliceerd. KOFFERMOORD NO. 2. Het proces begonnen. EEN VERSCHRIKKELIJKE DOOD- Arbeider in een ingestorten put omgekomen. HEVIGE REGENS IN PORTUGAL. Vier personen verdronken. RATTENPLAAG IN LENINGRAD. Ruslands grootste plaag. ZUID-SLAVEN IN TOULON GEARRESTEERD. HEVIGE KOUDE IN AMERIKA. 1.30. Naar nep te weinig vraag De pr^ zen lagen tusschen 1-601.80. TEXEL. Centrale regeering inzake het verplaatsen van de hoofdstad der provincie Hopei van Tientzin naar Paotingfoe zal versterken. Verder kan verwacht worden, dat tegenstand zal ontstaan tegen het scheppen van zelfstan- dige groote gemeenten in Peking en Tientsin en tegen de reorganisatie van de gedemilita riseerde zone van Lustung en de uitbreiding van deze zone door vrijwillig verleggen van de Chineesche garnizoenen van de Nankau- pas naar Tientsin. Het is nog niet te overzien hoe groot de uitwerking zal zijn van de verklaring van Sadto op de houding van Zuid-China. Henri Falcoz, kamerlid voor Savoje, ge wezen ondersecretaris aan het departement van openbare werken, burgemeester van Saint-Jean-de-Maurienne, zal vervolgd wor den wegens misbruik van gezag. Reeds in Januari van dit jaar heeft de procureur- generaal der republiek gevraagd om ophef fing van de parlementaire immuniteit van het Kamerlid, dat, begrijpend dat het spel uitgespeeld was, zélf voor opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid vroeg, om het justitieel onderzoek te kunnen verge makkelijken. De Kamer heeft dit verzoek -in gewilligd. Falcoz heeft 20.000 francs geaccepteerd van een bankier uit Ntmes, die te Marrakesj in Marokko nachtclubs wilde oprichten en hem vroeg bij verschillende personen zijn in vloed te willen doen gelden. Falcoz beweert, dat deze 20.000 francs honorarium zijn voor zijn advies als advocaat. Het Assizenhof te Parijs zal beslissen over de waarheid van deze bewering. Te München heeft zich, zoo wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, het tot dusver vermoedelijk unieke geval voor gedaan, dat een huisvrouw wegens slechte behandeling van haar dienst meisjes in Schutzhaft werd genomen. Het betrof daarbij de vrouw van een be kende persoonlijkheid, en haar naam wordt met het oog op haar familie niet genoemd. Op grond van een klacht ver hoorde de politie de twaalf dienstmeis jes, die den laatsten tijd snel na elkaar bij mevrouw in betrekking waren, en uit de verklaringen der meisjes bleek, dat het „volstrekt noodig was, van het standpunt van den nationaal-socialisti- schen staat bezien, tegen de werkgeef ster op te treden." Er was namelijk gebleken, dat de iet wat zenuwachtige mevrouw haar meis jes oorvijgen toediende, ze soms van 's ochtends 5 tot 's avonds 11 liet werken en haar slechts een karig loon en on voldoende eten Taf. Als het waschdag was, werden de meisjes den heelen dag in het waschhuis opgesloten. Een meis je, dat in zulke gevallen placht te vra gen: „Ben ik soms een hond?", kreeg ten antwoord: „Hou je gemak; in het Derde Rijk heeft een dienstmeisje niet zulke vragen te stellen, maar te gehoor zamen." Een vooraanstaand lid van de balie te Keulen, de advocaat dr. Franz Legers is door den rijksleider van den nazi' juristenbond dr. Heuber uit den nazi- juristenbond geroyeerd, aangezien dr. Legers principieel had geweigerd den Hitler-groet te beantwoorden. Er zullen tevens stappen worden gedaan, om dr. Legers van de balie uit te sluiten en hem voor een eereraad te dagen. Dr. Legers heeft bij den rijksjuristen leider dr. Frank tegen deze maatregelen ge protesteerd. Te Frankfort aan de Main (Dtl.) heeft zich een zonderling misdrijf afgesipeeld. Het echtpaar Hölfeld zou zijn 14-jarig dochter tje gedwongen hebben van de Mainbrug in de rivier te springen en op die wijze zelf moord te plegen. Het meisje kon echter zich zwemmend redden en werd naar een zieken huis overgebracht, waar zij thans wegens een in het water opgedane longonsteking wordt verpleegd. Het vreemdsoortige geval speelde zich Maandagnacht af, toen de va der zijn dochter dwong des nachts over de brugleuning te klauteren en in het water te springen. De onmenschelijke vader ging, nadat het kind den sprong gewaagd had naar huis en sliep alsof er niets gebeurd was. Vooraf had Hölfeld zijn dochtertje ge dwongen een afscheidsbrief te schrijven, dat zij wegens haar slecht gedrag zich wilde verdrinken. In het ziekenhuis vertelde het uit de be wusteloosheid bijgebrachte meisje de ware toedracht. Men stelde de politie op de hoog te, die kort daarna de ouders arresteerde. Na aanvankelijk ontkennen, gaf de vader tenslotte toe, dat hij zijn dochter tot zelf moord aangedreven had. Een oudere zuster van het meisje verklaarde, dat alle familie leden van de daad afwisten. Uit de nasporingen van de politie bleek, dat het meisje in het geheel geen slecht ge drag kon worden verweten. Een ophelde ring over het raadselachtig geval is echter nog niet verkregen. Canon W. A. Wigram, een Anglic. geeste lijke, die jaren lang in het oosten, in de ge bieden der Oost-Orth. Kerken, heeft geleefd, teekent in „The Living Church" een aan grijpend beeld, hoe het religieuse leven in Rusland, ondanks alle onderdrukking, zich in stiaod weet te houdfifc - Sedert eenigen tijd, zoo schrijft hij, breidt zich in Rusland een merkwaardige beweging uit. Vele priesters hebben de gewoonte aan genomen, zich in de uitgestrekte bosschen terug te trekken en daar als kluizenaars te leven. Op een stukje grond bebouwen ze zelf het graan, dat zij voor hun levensonder houd noodig hebben. Andere voedingsbron nen hebben zij niet. Er bestaat tusschen hen een gemeenschapsleven, dat echter volko men vrijwillig is. Dit was ook de weg waar op vroeger in de kinderjaren der Russische kerk de kloosters ontstonden. Tot nu toe is niets ondernomen om dit levend experiment te onderdrukken. Nu be ginnen duizenden naar deze kluizenaars uit te gaan, om één dag bij deze kloosters te vertoeven en dan weer terug te keeren. Doop en kerkelijke huwelijksinzegening wor den in de bosschen voltrokken. Hier wordt ook de heilige liturgie gevierd, met predi king en onderrichting, die aangehoord wor den met een aandacht zooals deze slechts onder zulke gevaarlijke omstandigheden ge vonden wordt. Op dezelfde wijze is de Orthodoxe Kerk in Rusland in haar begin jaren gebouwd, en het schijnt dat de her bouw na een tijd van nood en vervolging weer op dezen weg geschieden zal. In de buurt van Vigo (Spanje) is een visschersboot gekapseisd. Van de 20 kop pen tellende bemanning, konden slechts veertien personen worden gered. Zes opva renden zijn verdronken. Door onbekende oorzaak is gisternacht in een hotel te Lansing (Michigan) een brand uitgebroken, die zich met razende snelheid uitbreidde en het gehéele gebouw dat mid den in het zakenkwartier gelegen was, in de asch legde. Het aantal dooden, dat hierbij gevallen is, wordt geschat op minstens zes. Eenigen hun ner konden nog niet worden geïdentificeerd. Ongeveer 30 personen werdén met min of meer ernstige brandwonden naar het zieken huis overgebracht. Het aantal lichtgewonden is zeer groot. Tijdens dén brand speelden zich afgrijse lijke paniekscènes af. Ondanks de heerschen- de felle koude sprongen eenige gasten van het hotel uit de ramen in de voor bij stroomende Grand River. Men is er niet in geslaagd hen te bergen, zoodat zij jam merlijk verdronken. Het aantal dooden is gestegen tot 11. Daar nog verscheidene personen vermist worden, zoekt men nog koortsachtig onder dé rocken de puinen. Men vreest, dat in totaal niet min der dan twintig personen het leven hebben verloren. Onder de dooden en vermisten be vinden zich ook eenige afgevaardigden van het parlement van den staat Michigan. Naar langzamerhand blijkt is de hotel brand geworden tot een ontzaggelijke cata- strophe. Naar de politie verklaard heeft, worden nog ongeveer 50 pCt. van de in het hotel lo- geerende gasten vermist. In totaal bevonden zich ten tijde van het uitbreken van het vuur 200 personen in het hotel, zoodat bij benade ring nog 100 personen worden vermist. 'Tot dusverre heeft men slechts acht van de ge borgen lijken kunnen identificeeren. Vijf hun ner bleken leden te zijn van het parlement van Michigan. Van de vijf andere lijken, die geborgen zijn konden de namen nog niet worden vastgesteld. De onderzoekingen worden ernstig bemoei lijkt door het feit, dat het gastenboek van het hotel verbrand is. Het aantal slachtoffers van den hotel brand te Lansing staat nog steeds niet vast. Er worden nog ongeveer 80 hotel gasten vermist, zoodat men vreest dat het aantal dooden tot 50 zal stijgen. Hedenmorgen zal men beginnen met het doorzoeken van de gloeiende puin- hoopen. Men neemt aan, dat zich onder het ijs van de Grand River, waarin ver scheidene hotelgasten in hun doods angst zijn gesprongen, nog meer lijken bevinden. Volgens mededeelingen van overlevenden hebben zich in het bran dende hotel vreeselijke paniek-scènes afgespeeld. Vrouwen met brandende haren en kleeren renden door de gan gen; vele gasten werden bij pogingen om zich in veiligheid te brengen onder den voet geloopen. Twintig minuten lang klonken de kreten van doodsangst tot het hotel met donderend geraas in elkaar stortte. In tranen1 badend heeft Frau Dora Körwin Maandag afscheid genomen van het eiland Charles der Galapago-groep, waar zij zes jaar geleden met dr. Ritter een paradijs op aarde wilde stichten, maar dat een hel is ge worden door de jaloezie en heerschzucht van een ambitieuze vrouw. Frau Körwin scheepte zich in op het jacht van den Californischen millionnair Hancock, een vriend van dr. Rit ter, die op onderzoek uitging na de ontdek king van de twee dooden op een ander eiland van de Galapago-groep. Zooals gemeld is aan den dag gekomen dat de twee dooden de Noorsche eigenaar van een jacht, Nuggerud, en de in ongenade gevallen vriend van de „Heerscheres van Floreana", Lorenz, waren. De heerscheres zelf, barones WagnerBousquet, is verdwe nen met haar nieuwen vriend, Philipsson en men heeft niets meer van hen gehoord. De avonturen van de laatste jaren op het eiland Floreana of Charles hebben dr. Ritter zoo aangegrepen, dat hij aan hartzwakte overleed even nadat zijn vriend Hancock aankwam. Thans heeft de als een idylle be gonnen en op een drama uitgeloopen poging om een primitieve samenleving te stichten, vér van alle beschaving, een einde genomen Op het eiland blijven nu nog slechts enkele menschen achter die hardnekkig hun leven in natuurstaat willen blijven volhouden, o. a. het echtpaar Wittmer en kinderen. Te Tsjentsoe, de hoofdstad van de Chinee- sdhe provincie Sjetsjoen, zijn maatregelen fenomen om des Zondags de rust te hand- aven. Maanden lang zijn op Zondag ver woede gevechten geleverd tusschen studenten en soldaten om meisjes-scholieren. Teneinde voor de toekomst dergelijke on geregeldheden te vermijden, is thans be paald, dat de Zondag voor de studenten Zondag blijft, terwijl voor de meisjes-scho lieren Zaterdag de vrije dag zal zijn en voor de soldaten de Maandag! Deze maatregel wordt in de provinciale hoofdstad ten zeerste toegejuicht. Gisteravond is een witboek gepubli ceerd, waarin zijn opgenomen de nota van de Amerikaansche regeering aan de Britsche regeering, welke de bedragen vermeldt, die Engeland verschuldigd is onder de voorzieningen van de overeen komst van 1923 en de moratorium-over eenkomst van 4 Juni 1932, benevens de Britsche antwoordnota. De Amerikaansche nota geeft de ver zekering, dat de regeering der V. S. vol komen bereid i6, langs diplomatieken weg alles voorstellen te bespreken, die de Britsche regeering naar voren zou willen brengen met betrekking tot de betaling dezer schulden. Het op 10 December gedateerde ant woord van Engeland verwijst naar het feit, dat de Engelsche regeering in Juni j.1. de omstandigheden had uiteengezet, die de Engelsche regeering gedwongen hadden de betalingen op te schorten en dat de recente gebeurtenissen hadden aangetoond, dat de besprekingen over een uiteindelijke regeling te dien tijde nutteloos waren. De Engelsche regeering heeft weder om nauwkeurig den stand van zaken bestudeerd, doch betreurt, dat zij tot de conclusie i6 gekomen, dat de overwe gingen, die haar zes maanden geleden tot haar overtuiging brachten, nog steeds met gelijke kracht gelden. Zij is derhalve van opvatting, dat het nutteloos zou zijn en onverstandig, thans onderhandelingen aan te knoo- pen. De Engelsche regeering let echter nauwlettend op iedere effectieve gele genheid voor het nemen van stappen in die richting. Maandag is voor het Assisenhof van Sus- sex te Lewes het proce bsegonnen tegen Jack Noture, alias Toni Mancini, die beschuldigd wordt van den opzienbarenden moord op Violet Saunders, alias Violet Kaye, wier lijk op 15 Juli j.1. werd gevonden in een koffer in een kamer van een huis te Brighton, waar Mancini kort te voren verblijf hield. Deze moord kreeg bekendheid als koffermoord no. 2, omdat kort te voren een soortgelijke moord in dezelfde stad werd gepleegd met dit verschil, dat de koffer aan het station werd ontdekt. De jury bestaat geheel uit mannen. Toen den beschuldigde bij het voor lezen van de acte van beschuldiging werd ge vraagd, of hij schuldig of niet schuldig was, antwoordde hij na een lichte aarzeling op lagen toon: „Ik ben niet en stopte toen. Toen hem voor den tweeden keer de vraag werd gesteld, antwoordde de beschuldigde; „Ik ben niet schuldig". Uit het verhoor bleek, dat Mancini 26 jaar oud is en van beroep kellner was, Violet Saunders was 42, zij was op het tooneel geweest. Bij het onderzoek naar de doodsoorzaak werd. schedelbreuk geconstateerd, die veroor zaakt was door een slag met een scherp voor werp. Mancini zou de vrouw het eerst te Londen hebben ontmoet, toen zij zich Violet Kaye noemde, en in den herfst van het vorig jaar zouden zij samen naar Brighton zijn gekomen, waar zij werden gezien door een zekere mrs. Summers, een vriendin van bei den, en door een andere vrouw, en waar zij een poos woonden als man en vrouw. Den lOden Mei van dit jaar werd Violet Saun ders voor het laatst te Brighton levend, doch in zeer opgewonden toestand, gezien, toen zij naar het café ging, waar Mancini als kellner werkzaam was. Er ontspon zich daar een ge sprek, dat werd afgeluisterd doo reen zekere miss Atterill, wier naam herhaaldelijk in het gesprek genoemd. Mancini verzocht later miss Atterill daaraan geen aandacht te schenken, daar Violet jaloersc-h was. Den 11- den Mei werd 's morgens vroeg op het tele graafkantoor een telegram aangeboden, ge richt aan Olive Watts, de zuster van Violet, en meldende; „Ik ga naar het buitenland. Goede betrekking. Vertrek Zondag. Zal schrijven. Vie." In verband met dit tele gram wordt gebracht het voornemen van Olive Watts om haar zuster op den 14den Mei te Brigton te bezoeken. De postbeambten kunnen zich niet herinneren wie dit telegram heeft aangeboden, dat in hoofdletters was opgegesteld. Mancini was gewend, de menu kaarten in zijn café in hoofdletters te schrij ven. Olive Watts beweert dat haar zuster niet gewoon was in hoofdletters te schrijven. Mancini ging 11 of 12 Mei met miss Atterill uit, vertelde haar, dat Violet naar Parijs was gegaan. Hij gaf miss Atterill kleeren, die Violet vroeger had gedragen, ten geschenke, met de verklaring, dat zij niet in Violets kof fer hadden gekund. Ongeveer tezelfdertijd kocht Mancini een zwarten koffer, en in de zen koffer ;werd twee maanden later het ver minkte lijk van Violet gevonden. Mancini verklaarde later tegenover haar, dat ruzie de oorzaak van de scheiding was geweest. Intusschen vertiuisde Mancini en hij zou twee maanden lang eiken nacht hebben ge slapen boven den koffer, die hij onder zijn bed had yerborgea. Terwijl Zaterdag reeds drie schooljongens bij een ijstochtje in de nabijheid van Kiga door het ijs waren gezakt en verdronken, wordt thans een dergelijk ongeluk gemeld uit Midden-Kurland. Daar verdronken drie jonge arbeiders, die zich deels per rijwiel, deels iper schaats over het ijs van een meer naar hun werk hadden begeven. Den vol genden morgen werd geconstateerd, dat zij vermist werden, waarna men op zoek ging en hun lijken ontdekte in een bijt. Zij waren op een dunne plaats door het ijs gezakt en verdronken. De dood heeft een einde gemaakt aan het lijden van een 32-jarigen arbeider, die Za terdag j.1. in een put was geraakt op een boerenerf te Kilgrade nabij Dublin. De ongelukkige is tot het einde toe bq bewustzijn geweest. Kort voor zijn dood hoorde men fluisteren „vaarwel, ik sterf De arbeider was Zaterdag in den put aan het werk. Op een gegeven oogenblik stortte een deel van den put in, zoodat hij er niet meer uit kon komen. Twee dagen en nachten heeft men alles in het werk gesteld, den ongelukkige er uit te halen. Men heeft nog een chirurgisch aparaat in den put laten zakken, zoodat hij zelf in staat zou zijn, zich een been af te zetten. Gistermiddag laat stortte wederom een deel van den put in en de arbeider werd hierdood nagenoeg levend begraven. Hij was toen reeds stervende ten gevolge van de uitputting. In de laaggelegen gedeelten van Lis sabon, Oporto en andere Portugeesche steden zijn tengevolge van den hevigen regenval overstroomingen voorgeko men. De haven van Oporto is tenge volge van een waren storm van de bui tenwereld afgesneden. Vele visschers- schepen verkeeren in gevaar. Voor zoover bekend is een visschers boot vergaan, waarbij 4 personen zijn verdronken. De rattenplaag te Leningrad neemt steeds grooter afmetingen aan. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat naar schatting te Le ningrad dubbel zooveel ratten als menschen zijn. Het bevolkingscijfer bedraagt 2.700.000, zoodat er dus meer dan 5 mil- lioen ratten moeten zijn. Voor het grootste deel houden zij zich op in en onder de hui zen van de vroeger welgestelden. Volgens een Ojpgave van statistici brengs één ratten- paar gemiddeld per jaar 862 jongen ter wereld. De politie heeft gisteren te Toulon de Zuid-Slavische onderdanen Mirko Clock en Stoeloenowitsj gearresteerd toen zij op het punt stonden naar Parijs te vertrekken. In hun koffers vond men tal van kranten- knippels over den moordaanslag te Marseil- le. Kort na hun arrestatie geraakte de can- tine, waarin de beide Zuid-Slaven tot dus verre gewoond hadden en die beheerd werd door een landsman, in brand. De politie vermoed, dat het vuur met op zet is aangestoken teneinde bestaande docu menten te vernietigen. Tijdens hun verhoor ontkenden de gearresteerden, dat zij op eenigerlei wijze zouden betrokken geweest zijn bij den aanslag en verklaarden zij niet tot een terroristengroep te behooren. Zij werden echter in arrest gehouden. Gemeld wordt, dat de winter krachtig heeft ingezet. Er is een koude van 12 gra den. Te Adriondacks werd zelfs een tempe ratuur van 17 graden beneden het vries punt geregistreerd. De meren in centraal Maine zijn met een ijslaag van zes duim bedekt. Uit Chicago wordt gemeld, dat de sneeuw aldaar 10 duim dik ligt. Koudestormen gaan van kust tot kust. £atuU en Jum&outo DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Lusteloos en mat was de stemming op de Langendijker groentenveilingen. Uiterst lage prijzen werden er voor de aangevoerde pro ducten besteed en als gevolg hiervan waren de aanvoeren geringer dan die, welke men er in minder abnormale tijden pleegt aan te treffen. De aardappelenaanvoer was geringer dan de vorige week en de prijzen lieten weer alles te wenschen over. Nog altijd belem meren de heffingen op dit product een meer redelijken prijs. Voor Bevelanders werd f 2.40—2.50 betaald, als het puike kwa liteit betrof; sommige partijen bleven nog beneden de 2. Friso bracht 1.70—f 2 op; een zeldzaam geval was het, als meer dan 2 werd gemaakt. Voor Eigenheimers werd ongeveer 2 besteed. Blauwe Eigen heimers werden verkocht voor 1.40— 2.10, Bravo's liepen even boven de 2. De slapte, die de laatste weken in den uienhandel heerschte en zich deze week nog voortzette, was oorzaak, dat er maar betrek kelijk weinig werd aangevoerd. Was het nieL dat geldgebrek een rol speelde, onge twijfeld zou er door de tuinders nog minder aan de markt zijn gebracht. Voor de grove werden nog de minst slechte prijzen betaald, ofschoon deze toch niet hooger liepen dan 2.202.40, bij uitzondering voor een extra mooi partijtje 2.50—2.60. Gewone uien, middelgroote, brachten in maximum 2 op, voor het grootste deel kon echter niet meer dan 1.701.60 worden bedongen. Drielingen zijn al zeer slecht aan prijs, nl. ruim 1, in zeldzame gevallen 1.20*^ De aanvoer van andijvie was weer nte groot, omdat de meeste of uit de hand woxxfl verkocht of naar andere markten wordt sfuurd Hier bracht ze 0.80-/ 1.20 maar dan voor gebroeide en gespoelde par tijen. De ware belangstelling voor peen blijft helaas ook maar steeds uit. De weinige vraag naar dit product veroorzaakt de slechte prijzen: de mooiste gaan voor 0.70j al naar kwaliteit van de hand, de kleine voor 0.60. Ook voor bieten was maar matige vraag De mooie kleine sorteering werd voor tot 1-60 verkocht, voor middelgroote werd i.io1.20 betaald en wat groote f 0.40 tot 0.60, alweer lager dus dan vorige week. Bloemkool werd er iets meer aangevoerd dan de vorige week. Voor eerste kwaliteit werd 5 tot ruim 7 betaald, n.1. voor de grootste. Kleinere brachten iets minder om Voor lichte werd 1.50 tot 3 betaald. Voor de verschillende soorten bewaar* school is het weer buitengewoon slecht, een groot verschil met verleden jaar, toen het streng winterde. Er is nu buitengewoon veel arbeid aan het schoonhouden, veel ge, wichtsverlies bij slechte prijzen en weini» vraag. De aanvoer van roode kool was verband hiermee gering. De prachtigst, kool van het meest gewilde gewicht bracht niet meer op dan 1.802.30, bij hoor# uitzondering 2.502.70. Iets zwaarder kool, tot ongeveer 2 K.G. werd voor 1^, 2 verkocht. De grootere ging voor 120 1.40 van de hand. Voor overschot werd j1.70 besteed, afhankelijk van groot te en kwaliteit. Zeer gering was ook de aan* voer van gele kool, wat vooral aan de bui* tengewoon slechte prijzen moet worden toe- geschreven. Het allermooiste goed bracht 1.30—1.50 op, terwijl de groote voor 13 werden verkocht. Voor tweede kwaliteit werd ruim 1 betaald. Grooter was de aanvoer van Deensche witte kool die in hoofdzaak voor de zouters werd ge' kocht. De groote, eerste kwaliteit brachf 1.20—1.70 op, kleine 70 a 90 cent. Met de aanvoer van gewone witten is het afge- loopen. DE HOL'LANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Kort verslag der hoofdbestuur- vergadering. In zijn vergadering onder leiding van des voorzitter, den heer P. Stapel Czn., te 's-Gra- venhage gehouden, besprak het hoofdbestuur zeer uitvoerig den algemeenen toestand van Akkerbuw, Veehouderij en Tuinbouw, ten- unde zijn standpunt ten aanzien van de ge troffen en nog te nemen regeeri ngscrisismaat- regelen voor onzen landbouw in zijn geheeleni omvang vast te kunnen stellen. 0.m. werd in de besprekingen betrokken het standpunt, in genomen door de vereeniging „Landbouw en Maatschappij", zooals dit uit de verschillende redevoeringen namens deze organisatie ge houden, is gebleken, alsmede het standpunt van den F. N. Z., Bond van Kaasproducenten en V. V. Z. M., neergelegd in het door laatst genoemde organisaties aan den minister van economische zaken verzonden aères. Kon deels een zekere parallel getokken met één dezer standpunten, anderdeels bleken mar kante verschillen te bestaan. Wat de te nemen beperkingsmaatregelen betreft, zal daarbij vooral den nadruk er op gelegd worden, dat bij al deze maatregelen rekening moet worden gehouden met den aard der bedrijven. Het ligt in de bedoeling om daarna de af- deelingij groepsgewijze bijeen te roepen, ten einde in de afdeelingsvergaderingen de mee ning van de leden te vernemen. In verband met de mededeeling ter verga dering, dat op het oogenblik velen op de ge mengde bedrijven tot scheuren willen over gaan, doch in de uitvoering daarvan weer houden worden door de onzekerheid, welke er thans bestaat ten aanzien van de besluiten der regeering, met betrekking tot het ver kenen van steun aan de gewassen, welke eventueel op het gescheurde grasland zullen worden verbouwd, werd besloten er bij het K. N. L. C. met klem op aan te dringen zich, in samenwerking met de beide andere cen trale landbouworganisaties telegrafisch tot den minister van economische zaken te rich ten, met het verzoek, ten spoedigste aan de bestaande onzekerheid in deze een einde te willen maken, door tot bekendmaking van de voornemens der regeering over te gaan De vergadering kan zich volkomen accoord verklaren met de conclusies, waartoe de com missie inzake de propaganda was gekomen. Als gevolg daarvan zal in overleg worden getreden met de afdeelingsbesturen, over de wijze waarop het contact tusschen leden en afdeelingsbestuur eenerbijds, en dat tusschen afdeelingen en hoofdbestuur anderzijds te" worden vergroot, teneinde op die wijze weer het licht te doen vallen op het werk dat H. M. v. L. als organisatie voor den Noord en Zuddhollandschen boerenstand verricht, niet alleen op het gebied der Landbouwcrisis wetgeving, doch ook op algemeen landbouw kundig en landbouwtechnisch gebied. Tot lid der Commissie voor het Landbouw- huishoudonderwijs in Noordholland werd aangewezen de secretaris der Maatschappij, tot plaatsvervangend lid de adjunct-secretaris. Na bespreking van nog enkele huishoude lijke aangelegenheden werd de vergadering door den voorzitter gesloten. fBucgcdijke Stand Getrouwd: Jacob Brouwer en Maria van Groeningen. Folkert Terpitra en Phulpina Theodora Duir.ker. Cornelis van Wijk en Aagtje Geertje Visser. Overleden: Klaas Koelemij, 76 jaari wedn. v. Grietje Wonder. Martje Ma£ dalena Mooijen, 72 jaar, geh. met Hendrik Visser. Antje Dekker, 80 jaar, geh. met Kassen Zegel. Harmen Spigt, 78 jaar, wedn. van Elisabeth Smit. Jacob Bak ker. 82 jaar, werdn. van Trijntje Kik* kert. Reintje Eelman, 55 jaar, gehu. met Te"n's den Braven. - Lucia de Wijs, fff; met Wilhelmus Josephus Dernison Auk® Boon, 62 jaar, geh. met Qeetje B1

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8