De stand van het spellingvraagstuk. ARNOLD SPOEL t- Dobbelmanit lebber... man! Sport ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 Binnenland Rede minister Marchant. «De stand van het spelling vraagstuk". Min. Marchant zidf van beschaaf de taal bedienen, doch zij schromen niet den minister anonieme briefkaarten met scheld woorden te sturen. Iemand, die niet anoniem wilde blijven, schreef o.a.: „Met de diepste verachting voor Uw persoon", maarik telde negen fouten in zijn brief tegen de spelling De Vries en Te Winkel. Een ander schreef me: „Het is maar zoo jammer, dat het verboden is op U teschieten" en dat alles om de spelling. (Gelach). Eenheid noodig. GEEN LEENING AAN DUITSCHLAND WINKELWEEK EN LOTERIJEN. Circulaire van den minister. VERMIST MEISJE TERECHT. NEDERLAND EN HET SAARGEBIED. De regeering zal een overzicht aan de Staten-Generaal doen toekomen. De mariniers. HET WERKFONDS-1934. Eerste werk: Uitbreiding Schiphol. SMIT KLEINE f Oud-directeur Prov. Electrici- teitsbedrijf in Noordholland. Groot Muziekpaedagoog is heengegaan. Een zegenrijk leven. Joop de Wolff overleden. KAREL LOTSY EN DE OLYMP. SPELEN. S. I. B„ REVUE DER SPORTEN. Syhê UCNSTtl De vereeniging „Spellingvrede" hield gisteravond haar eerste goed bezochte openbare bijeenkomst in de groote zaal van het gebouw der A.M.V.J. te Amsterdam. Het woord werd gevoerd door Z. Exc. mr. H. P. Marchant, minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en prof. dr. N. J. H. Gerlach van Royen O.F.M., hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, taal kundig adviseur van bovengenoemde vereeniging. Na een korte inleiding van den voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging, mr. dr. E. W. Catz, waarin hij de sprekers wel kom heette en het doel der organisatie- spel lingeenheid uiteenzette, was het woord aan minister Marchant, die sprak over De minister werd met een krachtig applaus begroet. „We zijn hier bijeen in de sfeer van 't pacifisme; de spellingvrede begint veld te win nen. Ware ik geen minister, aldus spr., dan zou deze rede gecensureerd worden, maar ik zal van dit voor recht geen mis bruik maken. In den spellingsstrijd is een soort psy chose gebleken. De tegenstanders Er is hier geen sprake van een eigenwijs optreden van den minister; de ministerraad schreef de nieuwe spelling voor de examens voor bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Bij de invoering op de lagere scholen is overal gebleken, dat die geen enkele moeilijkheid biedt. Het gemeente bestuur van Utrecht is nog een „eiland van De Vries en Te Winkel". Daarmee denkt men den kinderen een dienst te bewijzen, ik bén overtuigd van het tegendeel: een groot deel van de schooltijden gaat verloren met het leeren van verouderde spellingsregelen. In het vijfje jaar wordt de nieuwe spelling ernaast onderwezen. Het wordt dan een warboel in de hoofden en Utrecht zal spoe dig van de dwaling terugkeeren. Ik zal het ze dan niet kwalijk nemen. (Gelach). De vereenvoudiging heeft bij het onderwijs overal de overwinning behaald. Waarom, aldus spreker, is de regeering begonnen bij de examens de vereenvoudiging voor te schrijven? Het Lager Onderwijs is een zaak van gemeentezorg en het leerplan wcrdt door de hoofden van scholen vastge steld onder goedkeuring van den rijks inspecteur. De minister is verantwoordelijk voor den goeden gang van zaken. Bij mijn optreden als minister liet het onderwijs in de Nederlandsche taal veel te wenschen over. De regeering had zich vroeger gesteld op het vrijheidsstandpunt. Toen in 1865 De Vries en Te Winkel werd ingevoerd, bleef men vrij de spelling Siegenbeek te gebruiken. In 1909 werd een negatief voorschrift gege ven Kollewijn mocht niet worden ge bruikt. Bindende voorschriften waren er hier dus toen ik optrad als minister niet. Vandaar, dat er zoo een chaos kon ontstaan. Er wordt gezegd, dat er nu 5 verschillen de schrijfwijzen zijn. Nu, vóór mijn optre den waren er dan toch zeker vier. (Gelach). Behoorlijk onderwijs was onmogelijk gewor den. In ieder geval liet de oude regeling De Vries en Te Winkel en Siegenbeek naast elkaar in de school toe. Bij mijn optreden dachten de kinderen: och, dat schrijven doet er niet zooveel toe, bij de eene juffrouw doe ik het zóó, bij de an dere zóó. Ook het formuleeren van gedach- ten werd daardoor onbeholpen; dat was de schuld van hen, die verantwoordelijk waren voor het onderwijs. Er was eenheid noodig, doch hoe ertoe te komen? Men wilde handhaving van De Vries en Te Winkel, maariets handhaven, wat niet bestaat, gaat niet. Er was slechts een chaos. In België waren officiéél De Vries en Te Winkel als alleenheerschers in gevoerd en toch is er een chaos. Wat de Nationale Vereeniging wil, is een absolute onmogelijkheid. Er moet worden ingegrepen. De examens worden uniform vastgesteld bij K.B. Is men verantwoordelijk voor goed onderwijs, dan moet men dit kunnen zien bij de examens Over de te stellen exameneischen kan de re geering beslissen. Men kan onmogelijk volhouden, dat de verwarring grooter is geworden. Bij het onderwijs is reeds na drie maan den eenheid in plaats van chaos. Buiten het onderwijs is die eenheid er niet, maar dat veroordeelt den regeeringsmaatregel niet. Het heeft 18 jaar geduurd, vóór de spelling De Vries en fe Winkel ook in de departe menten is ingevoerd. Tien jaar heeft het ge duurd vóór de Vries en Te Winkel op een groot deel der scholen is ingevoerd. Als men iets doet, moet men het vlug doen. Men verwijt mij, dat ik Nederland heb overdon derd en dat ik op de Koninklijke beslissing vooruit ben geloopen. Indien ik daarop had gewacht en had gezwegen, zou men inder daad zijn overdonderd. Men wil een alzijdige commissie zien in gesteld, een soort spellingparlement om een rapport uit te brengen. Maar als men in Nederland aan iets kapot gaat, dan is het aan de commissies. Dat rapport zal naf ir- lijk vol bezwaren zitten Als het volk zich aan de schrijfwijze heeft gewend, zal de staat volgen. Het dringt reeds door in handel en indus trie, zij gaan als baanbrekers voor! Al heel gauw zal men De Vries en Te Winkel ouderwetsch vinden en de jeugd zal hierin voorgaan. Bij de wettelijke vaststel ling in België voor de scholen en publieke diensten zal men profiteeren van onze on dervindingen. Gelijktijdige invoering voor de publieke diensten" hier en in België zal naar spr's meening mogelijk zijn. Men verwijt mij o.m. aldus spr. dat er woorden zijn, die bij vereenvoudigde spel ling hetzelfde geschreven worden en ver schillende beteekenis hebben, maar... dat komt nu ook al bij verschillende woorden voor. Ten aanzien van de geografische namen merkte spr. op, dat wanneer de storm wat geluwd is ook daar weer aan zal worden begonnen. Er zijn geleerden van naam, die de spel ling zooveel mogelijk van de uitspraak af willen zien staan, zooais in Engeland. Dat zijn de menschen, die onzen kinderen de Nederlandsche taal willen leeren. Onder daverend applaus, beëindigde de mi nister zijn rede, die door de K.R.O. werd uitgezonden. Na de pauze was het woord aan prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen. Het spellingvraagstuk is een vraagstuk van alle eeuwen, aldus spr. Alleen de eeuwen, waarin men niet spelde maken een uitzondering. Schrijven en spellen zijn niet hetzelfde, waren niet hetzelfde. Spr. gaf dan een inleiding tot de geschiedenis van de beeldteekens, te beginnen met de Kerfstok tot den nog heden gebruikten knoop in den zakdoek. Pas als geteekende of gekraste fi guren gebruikt worden kan men spreken van schrift. Spr. schetste onderscheid tusschen het pri mitieve beeldschrift uit den praehistorische tijd en de hiëroglyphen. Tusschen deze hiëroglyphen en het letter-klankschrift ligt nog het z.g.n. sylbeuschrift. Uitvoerig besprak spr. de beteekenis en de functie van de verschillende letters. Het be grip wordt als lettercomplex opgeteekend. Uitvoerig bestreed spr. de opvatting van professor Huizinga. Hoe eenvoudiger de verlettering van de woordklanken is des te doelmatiger is een spellingsysteem. „Schrijf zooals ge spreekt" propageerde Siegenbeek reeds, een stelling welke werd overgenomen door De Vries en Te Winkel en vanzelfsprekend door Kolle wijn. Tegen de artikelen van prof. Taverne over de vereenvoudigde spelling kon spr. niets inbrengen, omdat in de lange artikelen niets wordt beweerd. Na uitvoerig de tegenstanders van de nieuwe spelling te hebben bestreden eindigde spr. zijn rede. De voorzitter, mr. dr. E. W. Catz, sloot de vergadering met een woord van dank tot de sprekers. GIFT VAN DE KONINGIN. Voor de Zending. De Samenwerkende Zendings Corporaties hebben van H.M. de Koningin een bedrag van 1500 ontvangen in verband met de week van Gebed, Toewijding en Offer. In verband met de moeilijke tijdsomstandighe den, ook voor de Zending, heeft Hare Ma jesteit Haar gewone gift ditmaal tot dit be drag verhoogd. TOEGANG GEWEIGERD TE DEN HELDER. Vraag van het Kamerlid Albarda aan minister Deckers. De heer Albarda heeft aan den minister van defensie de volgende vraag gesteld. 1. Is het den minister bekend, dat aan twee kooplieden te Den Helder, die reeds geduren de vele jaren met de Directie van de Kijiks- werf te Willemsoord zakelijke relaties had den, en aan wie ook voor de verkooping van goederen, die op 20 November 1934 heelt plaats gehad, de „Notitiën en voorwaarden ongevraagd waren toegezonden, de toegang tot de terreinen van de Rijkswerf is gewei gerd, oen zij daar de te verkoopen goederen wilden bezichtigen, en dat de chef der werf- pol'itie zich, ter motiveering van zijn verbod, heeft beroepen op een resolutie van den mi nister van defensie? 2. Is het waar, dat de beide kooplieden in de eerste vraag bedoeld, zich op de terreinen der Rijkswerf nooit zoodanig hebben gedra gen, dat hun aanwezigheid daar eenig ge vaar voor 's lands defensie of voor de krijgs tucht heeft opgeleverd? 3. Indien het verbod van toegang verband houdt met de omstandigheid, dat de beide kooplieden principieele anti-militaristen zijn en dat een van hen een tiental jaren geleden den militairen dienst heeft geweigerd en daarvoor is gestraft, hoe is dan te verklaren, dat eerst in November 1934 beiden kooplie den het betreden der terreinen is verboden en zij vroeger steeds tot verkoopingen en bezich tigingen zijn toegelaten? 4. Is het waar, dat aan huisgenooten van de beide kooplieden verboden is om, evenals vele andere ingezetenen van Den Helder door tusschenkomst van dè vereeniging „Het Wit te Kruis" is toegestaan, gebruik te maken van het zwembad, dat zich op rijksterrein bevindt? Zoo ja, op welke gronden is dat dan geschied? 5. Indien de feiten, in bovenstaande vra gen bedoeld, juist zijn, moet daaruit dan worden afgeleid, dat tegenstanders van mili tarisme, ook wanneer zij op de terreinen van Defensie op geenerlei wijze propaganda voe ren voor hun opvattingen, uitgesloten zijn van oommercieele relaties, als leveranciers of als koopers, met de Rijkswerf te Willems oord? ALGEMEEN NEDERLANDSCH PERSBUREAU. Te 's-Gravenhage is Dinsdag, II dezer, in een buitengewone algemeene, nagenoeg vol tallige, ledenvergadering van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" met alge meene stemmen besloten tot stichting van het „Algemeen Nederlandsch Persbureau'' met zetel te Amsterdam- De acte van oprichting van deze stichting is in voornoemde vergadering ten overstaan van notaris dr. Ph. B. Libourel verleden. Naar aanleiding van de berich ten omtrent een leening van de „Koninklijke" aan Duitschland heb ben wij ons hedenochtend tot de di rectie van de Koninklijke gewend, die ons met den meesten nadruk ver klaarde, dat deze berichten geheel uit de lucht gegrepen zijn en geen schijn van waarheid bevatten. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van zijn ambtgenoot van justitie een circulaire aan de gemeentebesturen gericht, betreffende winkelweek-loterijen. Hierin zegt de minister, dat bij de toepassing van de loterijwet reeds herhaalde malen is gebleken, dat de dagelijksche besturen der gemeenten veelal een te ruime opvatting hebben van de bevoegdheid hun bij artikel 3 dezer wet toe gekend. Zij meenen, dat het toelaatbaar is toestemming te geven tot het aanleggen en houden van loterijen, waarbij het toebrengen van direct of indirect voordeel aan particu lieren wordt beoogd, indien slechts eenig deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang conform vermeld artikel 3 wordt bestemd. Dat de kroon zoodanige besluiten herhaaldelijk wegens strijd met de wet heeft vernietigd, is, zoo schijnt het, niet voldoende bekend. Voorts wordt er nog op gewezen, dat het aan de colleges van B. en W. niet vrij staat ver gunningen tot een aantal samenhangende loterijen (dus in wezen tot één loterij van grooteren omvang dan door B. en W. toe stemming kan worden gegeven) uit te rei ken. Het 17-jarige meisje Veeger, dat sinds einde September te Amsterdam vermist werd, is thans gevonden. Eenige recher cheurs hebben haar ontdekt in een huis in de Gerard Doustraat, waar zij een kamertje had gehuurd. Het meisje, dat verklaarde, hier veer tien dagen te hebben gewoond, is per auto naar een inrichting gebracht. Naar wordt vernomen, is de regeering voornemens, binnenkort aan de Staten- Generaal een overzicht te doen toekomen van hare medewerking aan de volken bondswerkzaamheid in het Saargebied in verband met de volksstemming. De Staatscourant van gisteravond be vat een kon. besluit, waarbij aan de Nederlanders, die in verband met de op 12 Januari a.s. in het Saargebied te houden volksstemming in politie lienst zullen treden van de regeeringscommis- sie van het Saargebied, hiertoe, voor zooveel noodig, verlof wordt verleend- De afdeeling mariniers, die hoogst waarschijnlijk naar het Saargebied zal trekken, zal ongeveer 300 man sterk zijn. Van dit contingent levert Rotter dam 2/3, de overige 100 man worden uit andere plaatsen in het land naar de kazerne te Rotterdam gedirigeerd. In den loop van deze week zal de troep ge heel in de mariniers-kazerne te Rotter dam geconcentreerd zijn. Het ligt in de bedoeling om hem voor het vertrek, dat zooals reeds gemeld waarschijnlijk om streeks de Kerstdagen zal vallen, nog eens terdege te oefenen. Het contingent zal worden ingedeeld in twee com pagnieën en volledig worden uitgerust met bagage-, munitie- en gevechtstrein. WEL BEZUINIGEN NIET OPZEGGEN! De directeur van Zandbergen, de heer Mu- lock Houwer, schrijft ons: Het werk van Zandbergen, gewijd aan de opvoeding van ouderzorg-missende kinderen uit alle gezindten en standen, ontkomt even min als zoovelen aan de bankschroef, die be zuiniging heet. Zandbergen versoberde en besnoeide waar het kon. Het jaarverslag der vereeniging over 1933 spreekt in deze maar al te duidelijk. Gelukkig blijven velen ons werk in hun steun trouw, de ongunstige tijden ten spijt. Ande ren echter, het waren er helaas ook velen, zegden hun hulp op. Wij kunnen bezuinigen en uiterst sober le ven, doch intrekking van allen steun onder mijnt het werk, maakt ons machteloos en stort onze kinderen in een toekomst die wan hopig donker is. Zandbergen hielp 2000 kinderen. Nog steeds kloppen nieuwe aan. Meent gij, dal wij ten aanzien van hen ook door moeten gaan met onzen arbeid? Geef dan uw ant woord via onze postrekening no. 15426 „Zandbergen", Araeisfoort Het eerste werk uit het Werkfonds 1934 dat aan de beurt komt, en waar mede weldra begonnen zal worden, ie de uitbreiding van Schiphol (landings terreinen, nieuw hotel enz.), waar een bedrag van een half millioen mee is gemoeid. Te Overveen is, 61 jaar oud, overleden de heer F. A. Smit Kleine, oud-directeur van het Prov. Electriciteitsbedrijf in Noordhol land. De heer Smit Kleine was 31 Mei 1873 te 's-Gravenhage geboren en ontving zijn op leiding tot marine-officier. Nadat hij eeni ge jaren bij de Koninklijke marine als lui tenant ter zee had gediend, werd hij in 1906 benoemd tot directeur van de te Bloemedaal gevestigde Kennemer Electriciteitsmaat- schappij. Toen het bedrijf van deze maat schappij in 1917 overging aan de provincie Noordholland, ging de heer Smit Kleine eveneens over in dienst der provincie en werd benoemd tot. directeur van het P.E.N. Aan hem is het te danken, dat in korten tijd zich vele gemeente bij het provinciaal bedrijf aansloten. In 1920 werd hij eveneens opgenomen in de directie van de P.E.G.E.M., waarin hij tot 1930 zitting had. Nadat hij eerst gedurende enkele jaren tezamen met den heer van Oldenborgh de directie van het P.E.N. had gevoerd, vroeg hij in 1930 eervol ontslag, dat hem in Juli van dat jaar werd verleend. Te Overveen vestigde hij toen 'n electro-technisch advies bureau. De heer Smit Kleine sloot zich bij de op komst van deze beweging bij de N.S.B. aan en werd kringleider voor Haarlem, later ge westelijk commissaris voor Zuidholland. Verscheidene vergaderingen van de N.S.B. te Haarlem zijn onder zijn leiding gehou den. De begrafenis is Donderdagmiddag twee uur op de algemeene begraafplaats te Bloe- mendaal. (Hbld). Gisteren is de bekende volkszangleider Ar- nold Spoel dn Bronovo in den Haag over leden. Met Arnold Spoel is een waarlijk populair man in de muzikale wereld heengegaan. Hij was een volksman, die met de allergemakke lijkste muziekstukjes de eenvoudigen van hart wist te treffen. Laten wij maar eens denken aan den tijd toen Orelio het lied „van een Koningsvrouwe" ten gehoore bracht, een lied dat weldra door heel Nederland gezon gen werd. Nu is het verdwenen, maar dertig jaar lang heeft Spoel er genoegen van be leefd. Spoel werd 26 Dec. 1859 te Dor drecht geboren hij zou binnen kort dus 75 jaar geworden zijn Hij begon zijn loopbaan als on derwijzer aan de lagere school te Maasdam, maar het zingen was steeds zijn lust; de destijds be roemde zangeres Wilhelmina Gips gaf den jongen onderwijzer zang les en weldra kon Spoel te Dor drecht optreden bij een uitvoering onder leiding van Willem Kes. Die avond gaf den doorslag. Spoel trad uit den on derwijzersstand en wijdde zich geheel aan de muziek. Er volgden studiejaren te Keulen bij Carl Schneider en te Berlijn bij Gustav Engel en weldra w^rd de jonge Nederlander als lste bariton aan de Opera te Wezel ver bonden. Toen Spoel waarschijnlijk 2elf inzag dat zijn carrière als operazanger niet groot zou worden, nam hij een betrekking aan als zangleeraar aan het Conservatorium toen nog Koninklijke Muziekschool te 's-Gra venhage in 1885 en daar is hij gebleven Hij was weldra een gezien zangleeraar in de beste Haagsche kringen, werd dirigent van zangvereenigingen (Melosophia), richtte een met eigen leerlingen samengesteld Vocaal ensemble op, dat met veel bijval in ons land, Duitschland en België optrad, trad op als leider van de Volks-zangklassen, om kort te gaan hij werkte onvermoeid verder aan het ideaal: veredeling van de zangkunst, vooral van den Volkszang. En oc die wijze is Spoel een man geworden die heel veel goed gedaan heeft, wiens nagedachtenis in eere gehouden moet en zal worden. In 1910 vierde hij zijn 25-jarig jubileum als leeraar aan de Kon. Muziekschool. Bij die gelegenheid werd hem een geldsom aangeboden welke Spoel ge bruikt heeft voor het stichten van een „Ar nold Spoelprijs", welke ieder jaar aan den meest belovenden leerling uitgekeerd werd. Tot voor weinig weken is Spoel als paeda- goog werkzaam gebleven; van rusten wilde hij niet weten. Aan een welbesteed, zegenrijk leven is nu vrij plotseling een einde gemaakt. Want bij Spoel telden de jaren niet! Nog niet lang geleden sprak de altijd opgewekte, geestdriftige kunstenaar met jeugdig animo van zijn werk, van zijn resultaten. En wie dan den altijd keurig gesoigneerden man, kaarsrecht veerkrachtig door zijn geliefde stad Den Haag zag loopeu, kon niet denken aaa een man die weldra 75 jaar zou worden. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbslmann'» Tabak «n géén «ndorel Wielrennen. Gistermiddag is te Amsterdam in den ouderdom van slechts 25 jaar overleden de bekende en populaire wielrenner Joop de Wolff. Joop de Wolff had nog maar pas zijn carrière gemaakt. Wel reed hij reeds eenige jaren, en wel toonde hij reeds lang, dat hij aanleg had, maar bekend werd Joop was in dezen zomer. Ruim een jaar geleden reed Joop zijn eeiste Zesdaagsche in Amsterdam met Adan en hoewel het jonge en onervaren koppel natuurlijk geen kans had op een der eerste plaatsen, wist het toch den geheelen wedstrijd uit te rijden. Toen kwam de winter en in die perio de koppelden Joop en v. d. Heyden zich. Van deze was op dat oogenblik v. d. Heyden nog de sterkste en snelste. Maar toen het open seizoen begon, toen de vele wedstrijden op de open banen kwa men, toen kwam de Wolff enorm opzet ten en weldra was hij de snelste van het koppel. In koppelwedstrijden was het tweetal zeer sterk en zelfs een Pijnenburg en een Wals moesten meerdere malen de Wolff laten passeereni Dan toonde hij zich een sprinter van klasse en 6prong weg. Doch niet alleen als sprinter, maar ook als afstandrijder maakte de Wolff naam. Nog in September deed hij op de Veka baan een poging, om het wereld uurrecord te verbeteren; wel slaagde hij er niet in, maar hij kwam heel dicht bij het record van Richard en een tweede poging, die in den aanstaanden zomer zou worden ondernomen zou serieuzer voorbereid worden. En dan Op de Alkmaarsche baan startte Joop twee keer en hoewel in beide gevallen v. d. Heyden niet in vorm was, toonde de Wolff zich hier thuis. Toen kwam de derde Amsterdam-che Zesdaagsche en Joop startte er met v d. Heyden en het populaire koppel was zelfs favoriet. Inderdaad, het goed getrainde koppel was zeer sterk en had in de eerste dagen voortdurend de leiding. Toen maakte de Wolff een smak en hoewel hij verder reed, kon hij zich niet geheel meer geven. Bovendien bleek toen reeds, dat Joop niet heelemaal in orde was. Hij werd ziek, moest in een ziekenhuis worden opgenomen en daar bleek, dat hij long ontsteking had. Wekenlang heeft de Wolff ziek gele gen; een paar keer leek het, of hij het halen zou, maar Zondag stortte hij weei in en toen moesten de doktoren hem op geven De Wolff is niet meer. Een der meest populaire renners is gestorven, 't Was een kalme jongen, die weinig over zich zelf praatte, die geen vijanden, maar wel veel vrienden had. 't Was een renner, voor wien een schitterende toekomst was weggelegd en die te vroeg het tijde lijke met het eeuwige heeft verwisseld. De renners verliezen in hem een pret- tigen collega, dien zij niet spoedig zul len vergeten. Het Nederlandsch Olympisch Comité meldt ons, dat met het oog op de deel neming aan de Olympische Spelen in 1936, het bestuur in zijn laatste vergade ring heeft aangewezen als algemeen leider den voorzitter Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye en als chef de mission de heer K. J. J. Lotsy. De Revue der Sporten heeft heel wat plaatsruimte afgestaan aan het Ajax- feest; niet alleen keurige en prettige ver slagen, maar ook actueele en zeer ge slaagde foto's. Een zeer belangwekkend artikel is

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9