£uchtlMOCt 'JlechLszakea Pluimveeteelt. DE TWEEDE „STATENDAM". Zal zij wel in Nederland ge bouwd worden? DE WERKLOOSHEID HIER TE LANDE. Aantal werkzoekenden ge stegen. KAMERLID WEDEROM VRIJGESPROKEN. ZAANDAM GEHOORZAAMT. Salarisverlaging aangenomen. In de gisteravond gehouden gemeente raadszitting van Zaandam werden de door den minister gewenschte salarisverlagingen van het gemeentepersoneel, door het college van B. en W. ingediend, en door het O. O. goedgekeurd, aangenomen met drie stemmen tegen, t.w. één R.K., één C.P.H. en éen O.S.P. De geheele S.D.A.P.-fractie stemde voor DE A. K- U. STOPT Afzet bemoeilijkt. De Algemeene Kunstzijde Unie heeft besloten het bedrijf in de fa brieken te Arnhem en Ede belang rijk te beperken. In verband daar mede zal een aantal arbeidskrachten moeten worden ontslagen. De directie van de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. deelt het volgende mede: In de eerste helft van het jaar 1934 was het verbruik van kunstzijde in de geheele wereld zoodanig toegenomen, dat ook voor de Nederlandsche fabrieken een uitbreiding van den afzet mogelijk geacht werd en op dien grondslag de productie vergroot werd. Deze productievergrooting bracht toch een verlaging van den kostprijs, die voor de Nederlandsche fabrieken in de concurrentie met Japan, Italië en Engeland dringend noodig was. Sedert Augustus ondervond echter de afzet van Nederlandsche kunst zijde in alle deelen van de wereld zooveel moeilijkheden, dat een steeds stijgend deel van het geproduceerde onverkocht bleef en op magazijn gelegd werd. Daarom ziet de directie van de A.K.U. zich genoodzaakt weer te rug te gaan tot een productie ongeveer zooals deze in het jaar 1933 is geweest. Dit beteekent, dat in de beide fabrieken te Arnhem en te Ede een zeer belangrijke beper king moet worden doorgevoerd, waarbij ontslagen niet te vermijden zijn. Daar de productiebeperking de inderdaad reeds bereikte kostprijsverlaging teniet doet en deze verlaging toch niet gemist kan worden, om een verdere inzinking van den afzet te voorkomen, is het noodzakelijk te trachten op elk gebied verdere bespar'" gen te bereiken. EEN WETSWIJZIGING BIJ OVERROMPELING. Jaren lang is gevraagd door de Slagers bonden om herziening der Vleeschkeurings wet. En nu viel er met Sin Nicolaas plots zoo maar een wijziging uit de lucht. En .van den Parlementairen molen worden alle zeilen opgezet om dit stukje wetsherziening spoe dig er door te halen. Een lofwaardige spoed, ware het niet, dat deze wijziging allerminst tegemoet komt aan de billijke verlangens uit de slagerswereld, al wordt ze door de regée- ring als zoqdanig wel opgediend. We gaven in ons Vrijdagno. onze beden kingen reeds en het verheugt ons te zien, dat in de groote bladen als „De Telegraaf" (door den Amsterdamschen wethouder Mr Krijgsman) en het „Handelsblad" stelling wordt genomen tegen dit ontwerp voor wets wijziging, hetwelk o.i. niets asders is dan een fopspeen. Het „Handelsblad", wijzende op den spoed waarmee dit ontwerp wordt behandeld, spreekt van overrompeling. Inderdaad, voor onderzoek in de afdeelin gen was er voor de Kamerleden geen tijd voor oriënteering op dit terrein. Bij de openbare behandeling in de Kamer zal er nog wel een noot over worden ge kraakt. Nam de Regeering dit surrogaat van een afdoende verbetering der wet maar terug, om dan werkelijk met een bevredigend voor stel te komen. Deze week Vrijdag vergadert de Ned. Vereen, van Gemeenten over de kwestie en ze zal ongetwijfeld bezwaren bij de Kamer inbrengen. Naar wij weliswaar niet van de zijde der directie, doch wel van officieele zijde vernemen, zoo schrijft de Msb., heeft de Holland Amerika Lijn een aanbod gekregen van de groote Hamburgsche scheepswerf Blohm und Voss voor den bouw van een groot passagiersschip, de z.g. tweedie „Statendam". De Duitsche regeering zou met het oog op werkverschaffing en tot het ver krijgen van deviezen bereid zijn een zeer aanzienlijk bouwcrediet aan Blohm und Voss te verstrekken Gelijk bekend, heeft de Holland Amerika Lijn zich reeds eenige maanden geleden cot de Nederlandsche regeering voor een soort gelijk crediet gewend, waarop deze echter einde November j.1. heeft geantwoord, dat zij weliswaar niet geheel en al afwijzend te genover een dergelijke „steun"-verleening stond, maar dat zij niet voldoende ver trouwen in de toekomst der groote passa giersvaart had om 'n zoo groot bedrag in één schip te steken. Mocht echter blijken, dat er van particuliere zijde ook belangstelling /oor den bouw, die in totaal ongeveer 12 mil- lioen zou moeten kosten en twee jaar duren, gewekt zou kunnen worden en indien van andere zijde een flink bedrag bijeen zou worden gebracht, dan zou de regeering deel neming in credietverleening nader kunnen overwegen. Voor zoover wij weten heeft hoewel het Duitsche aanbod te harer kennis is ge bracht deze kwestie bij de regeering nog geen punt van bespreking uitgemaakt. Intusschen worden er behalve met een Duitsche ook met een Engelsche werf de „Statendam" is ook gedeeltelijk in Engeland gebouwd besprekingen over den bouw van een nieuwen oeeaanstoomer gevoerd, zoodat het er op begint te lijken, dat de Nederlandsche scheepsbouwnijverheid naast het net zal gaan visschen. Dit nu zou voor onze vaderlandsche nij verheid diep te betreuren zijn. Immers welk een werkverschaffing zou een zoo uitgebreid object als de bouw van een zeekasteel van 12 millioen voor verschillende takken van nijverheid medebrengen. Vooral in Rotterdam ziet men dit dan ook zeer goed in en naar wij meenen te weten worden de pogingen ijverig voortgezet om aan de voorwaarde te voldoen, die de regee ring stelt voor de deelneming in de crediet verleening, n.1. deelneming van particulieren daarin. MARTIEN BEVERSLUIS UIT DE V.A.R.A. Hij heeft den omroep ernstige schade berokkend. Op 6 December j.1. is aan den heer Mar- tien Beversluis namens het dagelijksch be stuur van de V.A.R.A. het volgende meege deeld: In verband met uw gedragingen, welke de V.A.R.A. ernstige schade hebben berokkend en waarvan wij U in de dagelijksche be stuursvergadering van 5 December j.1. uit voerig mededeeling hebben gedaan, achten wij ons genoodzaakt U met ingang van ge noemden datum in de uitoefening van uw functie bij de V.A.R.A. te schorsen. Op uw verzoek zenden wij U hierbij van dit besluit de schriftelijke bevestiging. Het V.A.R A - bestuur teekent daarbij aan, dat de schorsing dus niet alleen het optreden van den heer Beversluis in bepaalde kringen betreft, maar ook het met zijn medeweten verspreiden van onjuiste berichten, die het belang van de V.A.R.A. hebben geschaad. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week van 19 t/m. 24 November het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit r917 gesubsidiëerde vereenigingen bedroeg 567,4CO, waarvan 82,600 landarbeiders. In de maanden Mei t/m. November worden geen gegevens ont vangen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 484,800 verzekerden bedroeg in de genoemde week 28.9 pet., tegen 27.6 pet in de week 5 t/m. 10 November 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 26.2 pet. Bij 1062 organen van de openbare ar beidsbemiddeling stonden op 24 November 1934 in totaal 373,555 weikzoekenden inge schreven. waaronder 352,( 55 mannen. Hier van waren werkloos 354,039 personen, waar onder 339,487 mannen. Op 10 November 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschreve nen bij een ongeveer gelijk aantal organen 358,118. Hiervan waren werkloos 330.312 personen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is van 10 tot 24 November ge slegen met 15.437. Vergeleken met het overeenkomstige tijd stip van het vorig jaar. wijst het aantal in- geschievert werkzoekenden een stijging aan van 28,610. TWIST MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Jonge man gewond. Gisteravond half acht kregen twee jonge mannen, resp. 18 en 26 jaar oud, hoogloo- pende ruzie op het Klokhuisplein te Haar lem. De jongeman van 18 jaar kreeg van den ander een kaaks'ag, waardoor hij met zijn hoofd tegen een hardsteenen stoep viel. Hij kreeg een lichte hersenschudding en een snijwond in zijn achterhoofd. Na voorloopig verbonden te zijn is hij naar de Mariastich- ting te Haarlem overgebracht. De dader kreeg een proces-verbaal. BANKDIRECTIE UITGEWEZEN. Maatregelen van de justitie. De justitie heeft maatregelen genomen te gen „The Bank of London", welke eenige jaren aan de Heerengracht te Amsterdam is gevestigd. Talrijke klachten kwamen over deze instelling bij de politie binnen en het gevolg hiervan is geweest, dat de politie een uitvoerig rapport samenstelde. Op grond hiervan heeft de minister van justitie den Duitschen directeur en het buitenlandsche personeel doen aanzeggen, dat zij het land hebben te verlaten. Het personeel bestond hoofdzakelijk uit buitenlanders. De directeur stelt thans pogingen in het werk om het besluit van den minister onge daan te maken. ZAND IN PLAATS VAN SUIKER. Door smokkelaars bedrogen. Een inwoner van Helvoirt is te Tilburg de dupe geworden van een geraffineerde truc van een paar smokkelaars. De man had in Tilburg twee personen uit de smok- kelwereld ontmoet, die hem hadden aange boden tegen civielen prijs Belg. suiker te verkoopen. Overeengekomen werd, dat den man drie zakken suiker geleverd zouden worden a raison van 42. Daar de heeren op dat oogenblik geen suiker in voorraad zeiden te hebben, werd besloten, dat de sui ker zou worden geleverd op nader te bepa len tijd en plaats. Een der laatste middagen werd de man opgebeld vanuit Udenhout. De heeren vertel den aldaar te zijn vroegen waar zij den sui ker konden deponeeren. De man begaf zich direct er heen en ontmoette drie personen met een luxe auto, die, zooals ze zeiden, de gekochte suiker bij zich hadden. Hij moest maar zeggen, waar de zakken konden wor den afgeladen. De kooper vond hiervoor de beste plaats bij zijn oom te Udenhout. De leveranciers hadden erg veel haast en vroe gen of hij het geld vlug wilde geven. Met bekwamen spoed werd de suiker afgeladen en na het geld in ontvangst te hebben ge nomen, verdwenen de drie „leveranciers'. Toen zij weg waren besloot de kooper den suiker in andere zakken over te brengen. Tot zijn niet geringe verbazing ontdekte hij echter, dat de balen inplaats van suiker, zand bevatten. De gedupeerde heeft de zaak bij de poli tie aangegeven. Deze schijnt de oplichters op het spoor te zijn. TEGEN DEN NIEUWEN TIJD- Bezwaarlijk voor veehouderij en ook voor schoolkinderen. De bond van kaasproducten, te Gouda, organisatie van veehouders uit Zuidholland en Utrecht, heeft zich met 'n adres gewend tot de Eerste Kamer met betrekking tot het voorstel tot invoering hier te lande van den Midden-Europeeschen tijd. Adr. betoogt daarin dat dit ontwerp, in tegenstelling met hetgeen de regeering schijnt te meenen, allerminst een verbetering beteekent van den bestaanden toestand. In tegendeel er zullen nieuwe moeilijkheden door onstaan. Tegenover de 20 minuten voordeel in den zomer staat een nadeel van 40 minuten over ongeveer 7 maanden van het jaar. Dit na deel bestaat hierin, dat veel meer het werk verschoven wordt naar donkere en koude morgenuren en verder in het zeer belangrij ke feit, dat schoolkinderen, die vaak een half tot een heel uur loopen moeten, op ba sis A'damsche tijd omstreeks half acht op weg moeten, wat bij vorst en guur winter weer, vér voor zonsopgang, een bijna on overkomelijk bezwaar is, terwijl den schoql- aanvang terugstellen beteekent ongelijk thuis komen van schoolkinderen en ouders voor het middageten Adressante dringt er daarom bij de Kamer op aan, dit ontwerp niet aan te nemen, over tuigd zijnde, dat de bestaande tijdregeling met zomertijd voor de veehouderij te verkie zen is boven dit compromisvoorstel. PERSONEELE BELASTING OP CAFE'S EN RESTAURANTS. De Ned. r. k. Middenstandsbond heeft 'n adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin hij met aandrang verzoekt het daar heen te willen leiden, dat het wetsontwerp- Werkloosheidssubsidiefonds worde gewij zigd in dien zin, dat de personeele belasting op café's en restaurants voor de jaren, waarvoor deze wet zal gelden, wordt gehe ven naar 1/3 der huurwaarde, derhalve met de vastlegging van de fictie, alsof alle ge meenten van Je met ingang van het belas tingjaar 1934 verleende bevoegdheid om ca fé's en restaurants met winkels gelijk te stellen, gebruik hadden gemaakt. OPHITSENDE GESCHRIFTEN. Vragen aan minister van Schaik. De heer Polak heeft aan den minister van justitie gevraagd: Is het Z. E. bekend, dat twee personen, ge naamd Kruyt en Duinker, alom in den lande, in woord en geschrift, o.a. in het blad De Nederlandsche Natlonaal-Socialist, ver kondigen, dat moord op Christenen behoort to( de gebruiken van het Jodendom, dat den Joden zulke moord wordt geboden, en dit wel in het, naar deze lieden beweren, gehei me. doch in werkelijkheid voor ieder ver krijgbare en toegankelijke, in verschillende talen vertaalde kabbalistische boek Zohar? Ach Z. E. het oirbaar, dat deze gruwelijke leugen tegen een deel van het Nederland sche volk wordt geuit, zoodat anti-semitisme wordt gewekt of aangewakkerd? Zoo niet, is Z. E. dan bereid, indien daar toe bij machte, tegen de genoemde lieden een rechtsvervolging te doen instellen, indien mogelijk zoo, dat de onwaarheid van de be doelde" beschuldiging kan worden aange toond? Indien geen rechtsvervolging mogelijk is, is Z. E. dan bereid maatregelen van anderen aard ten meen, om verdere verspreiding van deze be'astering van een deel onzes volks tegen te gaan? DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Kwartel is te Bangkok geland. De Pelikaan (thuisreis) vloog gisteren van Athene naar Marseille. KERSTVLUCHT VAN DE „SNIP". Voortzetting der proefnemingen. Het was grijs en grauw gisternamiddag op Schiphol. De regen kletterde neer en er woei een gure wind. Achter op de nagenoeg geheel verlaten vliegweide stond de P.H.A. Ï.S. alias „Snip", het toestel dat gereed wordt gemaakt voor de aanstaande Kerst- vlucht naar de West. De machine zag er met zijn blinkende vleugels en opgeschilderde romp als fonkelnieuw uit. Men was sinds gisterochtend tien uur met man en macht in de weer met het voortzet ten van de diverse proefnemingen. Gisteren was de beurt aan den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart welke onder leiding van ir. Winia startmetingen heeft verricht. Deze hebben den geheelen dag in beslag genomen en moesten toen de duisternis inviel worden onderbroken Hoewel het weer zeer ongunstig was, zijn de proeven van heden naar wensch verloopen. Het gold hier een opmeten van de lengte van den start bij verschillende ge wichten. Dit is een zeer langdurig werk, aan gezien het toestel steeds moet worden gewo gen en tot het juiste gewicht geladen. De eerste piloot Hondong en de mecanicien Stolk waren den ganschen dag in touw. Van daag zal de laatste startmeting geschieden, terwijl dan tevens de beide compassen zullen worden gecompenseerd. Wij spraken nog even met den chef van den vliegdienst den heer Aler, die zeide. zeer tevreden te zijn over het verloop van de voor bereidingen voor den vliegtocht. Een eitje voor de heeren. De burgemeester van Barneveld, de heer Westrik, heeft de aardige gedachten gehad de bemanning van de Snip een kistje met Barneveldsche eieren te zenden ten gebruike voor de vlucht naar West-Indië, De burge meester heeft zulks eenerzijds gedaan int een gevoel van trots over de kranige K-J-- M. piloten, terwijl hij aan den anderen kan een doeltreffende propaganda zag voor ai bij uitstek Barneveldsche product. De De- manning heeft het geschenk inmiddels i dank aanvaard. VERTREK „SNIP" IN DE HUISKAMER. Ooggetuigeverslag van den K.R.O. De K.R.O. zal morgenavond on geveer half twaalf een reportage verzorgen van het vertrek van de Snip naar West-Indië. Dit ooggetuige-verslag, gegeven door Paul de Waart, zal ook na mid dernacht worden voortgezet, daar de minister van binnenlandsche zaken aan het verzoek van de K.R.O. is te gemoetgekomen en toestemming heeft verleend om na 12 uur met het uitzenden te vervolgen. Omtrent een relaas naar West- Indië, om ook daar via een of meer dere rij'kszenders de luisteraars het vertrek te laten meebeleven, kan de K.R.O. nog niets definitiefs melden. Een verzoek hieromtrent is bij den minister en bij de P.T.T. aanhangig gemaakt. De Phohi zal dit ooggetuigenver slag op wasplaten opnemen en op een later, gunstig tijdstip ten gerie ve van de luisteraars in de koloniën uitzenden. GRUWELIJKE MOORD TE PRINCENHAGE. Vijftien geëischt. Het gerechtshof te Den Bosch behandelde gisteren de geruchtmakende strafzaak van den man te Princenhage, die door de recht bank te Breda was veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, omdat hij op 13 Juli opzet telijk een man van 't leven had beroofd, door hem met een spade op het hoofd te slaan, waardoor het slachtoffer overleed Het O.M. had vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. Te Breda werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De Bossche verdediger, mr.' E. v. Zinnicq Bergmann, verzocht het Hof dit ook thans te willen doen, doch het Hof achtte daarvoor geen termen aanwezig, daar geen getuigen verder werden gehoord. De verdachte beriep zich thans op zelfverdediging. De president memoreerde de feiten en wees op de verhouding die tusschen den verdachte en de vrouw van het slachtoffer had be staan. Laatstgenoemde had hem met een schop uit het huis willen jagen, maar verd. loste een revolverschot op hem en sloeg hem daarna met een klomp op het hoofd. Zes maal is hij teruggekomen om het slachtoffer totaal af te maken. Hij greep hem ten slotte en slceg met een emmer en een schop zoo lang, tot hij dood was. De verdachte voerde tot z'n verdediging aan, dat hij in die oogen- bükken zijn zinnen niet bij elkaar had gehad. De president verklaarde, dat hij in zijn 30- jarige loopbaan nog nimmer een dergelijk gruwelijk misdrijf beoordeeld had. De advo caat-generaal eischte tenslotte een gevange nisstraf van vijftien jaar. FRAUDE OP ONTVANGERS KANTOOR. Twee jaar geëischt. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond gister terecht 'n 34-jarige klerk bij den ge meenteontvanger te Heerenveen, wien ten laste was gelegd verduistering van een be drag van ruim 2700 gulden. Het totale te kort is door een boekhoudkundige geschat op 20 a 25 mille. Verdachtes vader was bij zijn leven gemeenteontvanger aldaar. Toen deze ziek werd, werd de zoon met de waarneming belast en bij den dood van zijn vader tot tijdelijk ontvanger benoemd. Op 14 Septem ber inde hij twee kwitanties bij de Rotter- damsche Bankvereeniging, met welk geld hij naar Duitschland trok. Bij zijn terugkomst te Heerenveen had hij nog duizend gulden bij' zich. De officier, het feit bewezen achtende, eischte twee jaren gevangenisstraf. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen het lid van de Tweede Kamer, den heer J. J. W. IJsselmuiden, die terecht heeft gestaan wegens ver duistering in zijn kwaliteit van se cretaris penningmeester van het vooimalige Rijnstrandbad te Arn hem. Het hof heeft het vrijsprekend vonnis van de Arnhemsche recht bank bevestigd. De Arnhemsche ïechtbank had IJ. van het ten laste gelegde vrijgesproken De officier van justitie mr. Couve die 6 maan den gevangenisstraf had geëischt, was echter in appèl gekomen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te R0t terdam. Postzegel voor antwoord insluip en blad vermelden. OVER EEN NIEUW PLUIMVEEBLAD Voor vandaag had ik een massa onder, werpen in mijn hoofdl, tentoonstelling J Gent, die geweldig interessant was, verder stukjes over snot, die thans veel heerscht over cholera, waar het nu ook weer de tijd van is, en van dat alles zal weinig komen omdat hedenmorgen een nieuw pluimveeblad in mijn bus gestopt werd, een blad dat ook onze aandacht waard is. In dezen tijd een nieuw pluimveebladi uit- geven getuigt wel van een reuzen optimisme en het vreemdste is dat ik, die de dingen nog al eens van de sombere kant zie, dit blad een goede toekomst voorspel. Zijn er dan n<to geen pluimveebladen genoeg. Ja, eigenlijk te veel maar er zijn weinig waar bepaalde groepen van pluimveehouders wat aan heb ben. Vroeger had men een soort pluimveebla. den waarin naast de liefhebberij kant zoo nu en dan eens de zaken van den nutpluimvee. houder besproken werden. Later toen de pluimveehouderij als een tak van verdienste meer en meer toenam kreeg men naast de sportbladen de z.g. bedrijfsbladen. Ja de be- drijfsrichting ging zelfs zoo hoog dat de echte sportbladen het niet meer houden kon- den en verdwenen. En thans beleven we weer het omgekeerde De bedrijfspluimveehoudérij is merkbaar in.' gezakt en merkwaardig genoeg zijn sommige bladen, die voor deze richting uitgegeven werden, nog veel sneller ingezakt, zoodat het aantal lezers en adverteerders leelijk ver- minderde. Ik heb vaak genoeg mijn meet% kenbaar gemaakt over een goed vakblad m er op gewezen dat wij in ons land er niet ter op geworden zijn. Een goed vakblad ver- eischt deskundige leiding, populair weten schappelijke artikelen van menschen die zich niet voor hun naam of hun geschrijf genee- ren en met hun vollen naam onderteekenen. Bovendien moeten deze artikelen voortdurend op de hoogte zijn van de steeds voortschrij. dende gegevens der wetenschap. En leg nu dezen maatstaf eens aan bij de bladen die zooal verschijnen. Men zal dan gauw bemer. ken waarom de menschen de bladen slechts vluchtig lezen en de adverteerders hun geld liever op andere wijze besteden. Let eens op hoeveel er sedert het wereld-congres te Rome in September 1933, omtrent de zeer belang, rijke rapporten, die daar uitgebracht zijn, ij Nederland bekend is geworden. In de buiten- landsche bladen is dat alles verwerkt, zijn de lezers op de hoogte gebracht, heeft men aanleiding gevonden nieuwe proeven te be ginnen op grond van wat men gehoord had en hier in Nederland, juist in den tijd dat alleen de beste vakkennis ons redden kan, vrijwel niets. Een blad kan niet steeds wat nieuws ge ven, steeds alleen wetenschappelijke kost ge ven, er moeten ook daarnaast wat seizoen artikeltjes in staan. Om die te schrijven is er echter een leger van herkauwers of pape gaaien aanwezig dat vlijtig steeds opnieuw oude kost weer oprakelt en opwarmt. Voeg daarnaast nu het feit dat sommige bladen bladzijde besteden aan verdediging, of becri- tiseering der regeeringsmaatregelen, dan be grijpt men meteen waarom de gewone lezer niet meer op deze kost gesteld is. Als er on der goede leiding een klein groepje deskun digen bijeengebracht kon worden zou de zaak in ons land flink bevorderd kunnen worden. Er wordt we' reeds in die richting ge werkt, doch alles is nog niet geheel in kruiken en kannen. De liefhebber-fokkers kunnen we thans echter gelukwenschen met het nieuwe blad „De Kleinveewereld", tijd schrift voor de pluimvee, konijnen, vogel- en huisdierenteelt, want een der bekwaamste mannen op dat gebied, de heer C. S. Th. van Gink, oud-hoofdredacteur van het blad „Avicultura" heeft de leiding er van op zich genomen. Hij heeft om zich verzameld een groep bekwame deskundigen met namen die bij iederen liefhebber bekend zijn. Zoo noem i'k vooi hoenders de heer van der Horst, secretaris van den Raad van Beheer en de heer J. Mantel, den bekenden internationalen keurmeester. Voor duiven de heeren Dolk, Logman. Spruyt, voor ziekten den dierenarts Bol. voor konijnen de heeren Schaadler, Schip pers. Steenhuis. Deskundige krachten dus die zich durven noemen en genoemd mogen worden. Het nieuwe blad, uitgegeven door de be kende firma Jch. Enschede en Zonen te Haarlem, ziet er keurig uit. We kunnen gerust zeggen dat de liefhebbers aan dit blad een goede aanwinst hebben, zij zullen het blad met genoegen van a tot z lezen en er leering uit opdoen. Naar schatting zijn er hier te lande tusschen de 20 en 30.000 liefhebbers van hoenders, duiven, konijnen, vaoia's, sier en watervogels, die tezamen meer dan half millioen rasdieren houden. Op datgene wat voor deze groote categorie van bei®» is zal de Kleinveewereld voor alles zijn hl- gesteld. I De secretaris der krielhoendersfokvereeni- ging schreef: „Bravo, eindelijk wordt er dan weer eens een ernstige poging in het werk gesteld om ons liefhebbers en fokkers van kleinvee aan een mooi en actueel tijdschrift te helpen." Wie tv langs telling heeft voor een orgaan zooals het vroegere Avicultura was, verzuime niet een proefnummer aan te vragen. Nadruk verboden. Di. B. J. C. TE HENNEPE Wat er ln dezen wagen zit! (London Oplnlon).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10