MODE-TIPS OM ZELF TE MAKEN! VOOR DE AVOND. IBBflBRBRRBBBRBBRB aBBBRBBBBBBBBBBBBBBBBr GEDACHTEN. GERECHTEN VOOR DE KERSTDAGEN. WELK VLEESCH ETEN WE? HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. MIJN SCHOONMAMA. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON Speciale aanbieding. vIvXvX Het mag niet als een pretje, nee het moet als een noodzakelijkheid beschouwd worden, dat de huisvrouw in deze, vooral voor haar zware tijden, eens een avond naar schouw burg o< theater gaat. Ook zij heeft wel eens iets anders noodig dan de dagelijksche sleur van het huishouden. Ook zij heeft wel eena behoefte aan iets anders, dan de zorgen van het huishoudboek. Maar, als er dan overeengekomen is, dat de vrouw des huizes een avond eens echt uit zal gaan, dan komen er weer andere wwgen en wel die van het toilet. Moeder is al zoo lang niet uitgeweest, dat de avond- Jurk, öe netjes ingepakt in de kast hangt, zoo hopeloos uit de mode is, dat ze, door daar in te verschijnen, alleen maar belache lijk kan zijn. Er zal dus een nieuw avond jurkje moeten komen. Schrik niet, mevrouw. De stoffen zijn goedkoop, dat u daarvoor niet bang behoeft te zijn. Een eenvoudig tafje, of een crêpe de ohine'tje, gebloemde zijde of witte satijn is voor de meest be scheiden beurzen te verkrijgen. De patronen zijn eenvoudig, zoodat met een beetje han digheid voor moeder een jurkje gemaakt wordt, waarin zij zich volkomen op haar gemak zal voelen. Bij de avondjaponnen van dit seizoen valt het zwaartepunt op de rug; dat wil zeggen, dat de meeste garneering op de rug is. Een blik op de bovenstaande teekening over tuigt u hiervan. De eerste japon is van tafzijde, die een ietsje genuanceerd is. Bijzonder mooi is de hals afgewerkt, De tweede japon is van zwarte dofte crêpe met een garneering van glanzend wit satijn. Interessant is de rug. Het derde figuurtje draagt een japon van gebloemde zijde met volantgarneering. De laatste afbeelding toont tenslotte een kazak van wit satijn, gedragen op een dof- zwar satijnen rokje. De coupe der kazak is zeer eenvoudig. Bijzonder aardig is het splitje op de rug. Een breede ceintuur van laklint voltooit dit eenvoudige, maar snoe zige toiletje. En heeft u nu nog geen zin gekregen, om eens een avondje naar de schouwburg te gaan, mevrouwtje? JEANNE DE F. Hoewel moeder al weer weken van te ro-en gezegd heeft, dat ze dit jaar beslist niet® aan Kerst doet, omdat „Bruin het niet trekken kan", kan ze tenslotte de verlangde cogen van de kielne puk niet weerstaan en besluit dan toch maar iets, al is het nog soo weinig, te doen. Wilt u de kleine iets geven, dan volgt hier «en aardig idee! In uw lappenmand hebt u beslist nog wel lapjes bruine stof; daar gaan we dan de leuke takshond van maken, xooals die hier boven is afgebeeld. Een beetje overdreven lang wordt hij; maar dat is Juist leuk. De kleintjes zijn dol op deze «tofdieren; ze zijn zoo heerlijk zacht en toch sterk. Om schema onderaan de bladzijde geeft aan hoe de boven- en onderzijde van de hond geknipt worden. De maten staan er precies op aangegeven, zoodat men de patronen eerst van papier precies na kan teekenen. De onderkant is kleiner en smaller dan de bovenkant. Dit is met het oog daarop ge daan, dat de naden niet aan de zijkanten; maar aan de onderkant komen. Men laat ergena een kleine opening en stoppen dan bet geheel stevig op, met lappen, watten of kapok. Hot moet overdreven stijf zijn; want bij het gebruik wordt het speelgoed gauw genoeg slap. De staart wordt geknipt en op gevuld. De ooren, worden dubbel gestikt, omgekeerd en op de juiste plaats aange naaid. Van laiton, met wol omwoeld, maakt men de snor. Een paar zwarte knoonies vor men de ooren. Teneinde de kop de goede houding te geven, worden in de nek een paar plooien gemaakt. Op een na de laatste teekening ziet u de hand aan de onderkant. Dit is om eenig idee te geven, waar de stiknaad zit. Een strik om de hals van de hond en een aardig stuk speelgoed is klaar. We kunnen het hondje ook als mascotte voor een volwassen persoon vervaardigen. En dan nog deze raad, werk netjes en nauwkeurig!! MARIAN B. „O deneboom, o denneboom", zoemt Hans terwijl hij op zijn hals de kerstboom naar huis draagt, die hij zooeven op de markt ge kocht heeft. In zijn gedachten behangt hij hem al met glinsterende versierselen; na tuurlijk mogen vader en moeder 's middags niet meer in de groote kamer komen; dat gaat niet; ze mogen de boom zien als hij klaar is. Pas als ik de lichtjes aangestoken heb aan de piano zit en „Stille nacht" speel, mogen ze komen. Dan mag moeder kijken, w»t ik voor haar gekocht heb en vader mag een sigaar opsteken uit het kleine kistje, dat ik voor hem neergezet heb. En dan zal ik gauw zien of ik mijn meccanodoos gekregen heb en mijn nieuwe slee „Hé, jongen; kijk eens een beetje waar „O denneboom, o denneboom", zoemt Hans. je loopt!!" Benoodigd 1 kalkoen, 750 gram kastanjes, zout, 300 gram boter. Bereiding: De kalkoen wordt van binnen en buiten goed gewasschen en met water en zout 1 Va uur gekookt. Ondertusschen worden de kastanjes gekruist, gewasschen, 15 minuten Ofschoon schapevleesch in ons land niet zooveel gegeten wordt, als dat bijvoorbeeld in Engeland het geval is, waar het als een speciale tractatie geldt, verdient het voor de huisvrouw toch wel aanbeveling te weten, hoe de groote verdeeling van het schaap is. Deze vdgt dan hier: 1, achterbout; 2, rug; 3, voorbopt; 4. hals: 5, borst en bulk. Het malschte vleesch is dat van achter bout en rug. Schapenvleesch wordt veel in hachée gegeten en ook in verschillende stampotten. Mrs X. gekookt en van de schil en het bruine vel letje ontdaan. Na verloop van de kooktijd (het water moet dan ongeveer verkookt zijn) wordt de kalkoen uit het water geno men, gevuld met kastanjes en dicht gebon den. Daarna wordt de vogel in heete boter gaar gebraden. Braadtijd ongeveer 2 uur, afhankelijk van de grootte van de kalkoen. Onder het braden wordt aan de jus, zoo noodig van het kookwater toegevoegd en de jus er mee afgemaakt. Wordt de kalkoen in een hijzonder pot gebraden, dan moet hij telkens omgedraaid worden; wordt de vogel in de oven gebraden, dan moet hij zeer dik wijls bedropen worden met het vet; het beste is dan tegen het uitdrogen de bonst met een lap lardeerspek te bedekken, dat voor het opdienen verwijderd wordt. I Gebraden gans. Benoodigd: 1 gemeste gans, 1 k.g. zure appelen, 500 gram kastanjes, zout, 200 gram boter. Bereiding: de traanklier van de gans wordt weg gesneden, de vogel van binnen en van bui ten goed gewasschen en een half uur in kokend water met zout gekookt. Dan wordt de gans gevuld met in stukjes gesneden zure appelen in half gaar gekookte kastan jes en in de boter gaar en bruin gebakken Braadtijd: iy2 2 uur. Een gans bevat veel vet. Het vet, dat er uit kookt, wordt gebruikt om de vogel te braden. Gedurende het braden wordt af en toe wat kookwater aan de jus toegevoegd en de jus er mee afgemaakt. De kastanjes 'voor het vullen te gebruiken, worden ge kruist, gewasschen en 10 minuten in water met zout gekookt; daarna worden de schil en het bruine velletje verwijderd. Tamme ganzen hebben witte veeren. Wilde worden gewoonlijk niet gevuld. Zondag: kippensoep; gebraden kip, appelmoes, gekookte aar- pelen; rozijnenpuddlng Maandag: rolpens, roode kool, gekookte aardappe len, wentelteefjes. Dinsdag: stampot van boerenkool en aardappelen Geldersche worst; chocoladevla Woensdag: biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen» vanillepudding met bessensap. J Donderdag: osselappen, savoyekool, gekookte dappelen; drie-in-de-pan, V r ij d a gt kabel jauf; Wetensla, eieren, aardappelpurée; rijstkoekjes Zaterdag: bruine boonensoep hitterkoekjespudtón*. „Ja, jij hebt het ook zoo goed getroffen met je schoonmamaDat krijg ik overal te hooren, honderdmaal, duizend maal en zij, die dit zeggen hebben werkelijk wel gelijk; want de moeder van mijn man is inderdaad een tactvolle, begrijpende vrouw en dat waardeer ik ook. Maar toch geloof ik niet onbescheiden te zijn, als ik een deeltje van deze lofspraak voor mezelf opeisch; want juist, omdat ze goed en ver standig is, zou mijn man aanleiding genoeg hebben, om aSijd in de waan te zijn, dat zy altijd in haar recht staat tegenover mij en er behoort heel wat diplomatie toe, om te beletten, dat hij haar als voorbeeld stelt voor mij en haar raad de voorkeur geven boven de mijne, waar hij in het begin erg toe geneigd was. De grootste fout, die jonge vrouwen tegenover haar schoonmoeders maken, is, om te pralen met de macht, die ze over hun mannen hebben en ze vergeten, dat ze hem daarbij belachelijk maken en hem in de oogen van zijn moeder vernederen. Mis schien zegt ze er in het begin niets van; maar dat dit heele gedoe er toe bijdraagt, om de jonge vrouw nu niet bepaald in het zuiverste licht te zetten, erreekt vanzelf. Denk er toch aan, dat h(j juist u uit de anderen koos, dat hij graag trotsch gaat op zijn vrouwtje en dat hij hoopt dat ook zijn familie enthou siast over haar zal zijn. Denk er vooral aan, dat hij twintig jaar of langer „moeders jon gen" is geweest en dat u een vreemde bent, die dus aan alle critiek bloot staat. Hij is nu van u, dat is waar; maar de band van het bloed is sterk en taai. Denk er aan, dat twintig jaar een lange tijd is en dat menschen dan met elkaar vergroeien. De macht van het voorbeeld la een goede hulp; men moet niet om iedere klenigheid naar zijn eigen moeder loopen; maar men doet er goed aan de man te toonen, hoe gemakkelijk een kus, een vriendelijk woord, een kleine schram kunnen genezen, die pas dan, als er derden bijgehaald worden al is het de eigen moeder een diepe wond wordt. Als mijn schoonmama bij ons is, of wij zijn bij haar, laat ik haar altijd, onder een of ander voorwendsel met mijn man alleen, in de hoop, dat ze deze tijd nooit zal be nutten, om mij in zijn oogen naar heneden te halen. En ik geloof, dat ik daar goed aan doe; want vertrouwen verplicht. Ook vraag ik vaak haar raad in zaken, die de kinderen, het huis of de keuken be treffen en ik laat haar begrijpen, dat, of schoon ik mijn eigen lief moedertje nog heb, dat me zoo graag met raad en daad bijstaat, in sommige gevallen toch haar raad voortrek, omdat mijn eigen moeder steeds met mijn natuur rekening houdt en altijd mijn partij zal kiezen, terwijl zij, als de moeder van mijn man, aan de zijde der andere partij staat. Ik kan haar standpunt natuurlijk niet altijd deelen, maar ik ben steeds bereid er zooveel mogelijk rekening mee te houden. Deze houding tegenover mijn schoon moeder is mij zeer goed bevallen; want ik heb gemerkt, dat ik haar de laatste jaren steeds nader 1 i gekomen en niet meer als vreemde ge'dt; maar innerlijk aan haar verwant ben De onderstaande patronen zijn tegen 4e prijs van 0.38 ets. per stuk in één maat te verkrijgen. Dit is de volgende zoogenaamde standaardmaat: bovenwijdte 102 c.m. taillewijdte: 82 c.m, heupwijdte: 107 c.m. Het gebruiken van deze patronen is Dieft moeilijk; want door het al of piet aanknip pen van naden kan men het patroon send maken voor het eigen figuur. Nr. 500: aardig jurkje van wollen tweed, gegarneerd met plissée's. Het modelletje ia zeer slank kleedend. Benoodigd materiaal: 3.50 meter tweed van 130 c.m. breedte e*i 75 c.m. wit piqué. De ceintuur is van wild- leer. Nr. 510: mooi jurkje van donkerblauwe of zwarte zijde of stof. De garneering is vaa wit satjjn. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 c.m. breedte en voor de gamee ring 75 c.m. Een diepe voor- en achterplooi zorgt voor de noodige bewegingsvrijheid. Deze patronen zijn dus in de aangegeven maten tegen bovengenoemde prijs te ver krijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij; De MH1- paal", postbox 175 te Amsterdam." Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per postwissel, ln postzegels of wel per postgiro 41632. i..i?eI?«ieZ^rfSSen wor(''t vriendelijk vernacht oa troón t nummer van het verlangde adres Men verme,den en tevens naam en vertraging J°° mt daardoor onooo**#» vertraging m de opsturing.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12