DAGBLAD VOOR AAR EN ONSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. tDagetifhsch 0veezicht De Duitsche toestand in een notedop. Nachtelijk incident te Saarbrücken. No. 297 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 17 December 1934 136e Jaargang Ondanks den schijn geen politieke oppositie. PARADOXEN EN PROBLEMEN. Buitenland Ernstig handgemeen. Wat vandaag de aandacht trekt,,. ALKMAARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. COURANT. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, tfroMe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Hier volgt iets uit de vragen, welke de Berlijnsche N.R.Crt.-correspondent zoo nu en dan ontvangt: 1. „Over Duitschland lees ik veel en met belangstelling, maar ik blijf onbevredigd Geef toch eens een constructief en duidelijk beeld van het geheel." 2. „Ik wil je niet lang ophouden, zeg even in een notedop hoe de toestand is". 3. „Schrijf mij eens precies het kan heel kort zijn hoe je over alles denkt." Hoe graag zou ik aan die verlangens vol doen, zoo vervolgt de correspondent, maar het gaat niet, omdat het onmogelijke wordt gevergd. Hoe toon je menschen, die het on mogelijke van je vragen, de onvervulbaar heid van hun eischen? Waarschijnlijk het beste door eerlijk te probeeren aan hun wensch tegemoet te komen. Daar gaat hij dan, de notedop. „De dictatuur is sterker en machtiger dan ooit, en is, van een ander gezichtspunt beschouwd, tevens nooit machteloozer ge weest. De toorts der geestdrift walmt; onte vredenheid en teleurstelling zijn algemeen maar dit heeft volstrekt niets te beteekenen. De Duitsche regeering is de sterkste welke denkbaar is en zal waarschijnlijk nog sterkre worden, maar als gij beweert, dat er heele- maal geen regeering bestaat, hebt ge ook ge lijk, het hangt er van af wat gij met „regee ring" meent. Zegt gerust dat de nationaal- socialistische idee, op welken datum gij maar verkiest, overleden is; zij kan het overlijden goed verdragen, ze leeft ervan". Dit alles en nog heel veel meer is naast en tegen elkaar in tegelijkertijd waar. De waar heid moet wel als van ouds eenvoudig en on dubbelzinnig zijn, maar dit zal eerst blijken, als wij onze oude woorden en uitdrukkingen een nieuwen inhoud hebben gegeven, passend bij het nieuwe, bij de nieuwe verhoudingen tusschen de menschen onderling, welke zich hier schijnt aan te kondigen. Tot zoolang kunnen twee, die hetzelfde meenen, elkan der schijnbaar tegenspreken, twee anderen hetzelfde zeggen, en toch verschillende denkbeelden aanhangen en blijft het moeilijk over sfeer en toestanden iets te zeggen, waarvan men niet met evenveel recht van een ander gezichtspunt uit, het omgekeerde kan beweren. Voorzichtigheid is dan ook mijns inziens op haar plaats tegenover hen, die meenen in enkele zinnen een zeer bepaald in zicht als het juiste te kunnen opdienen en met stelligheid de toekomst voorspellen. Zij zijn, zooals onze minister-president het uit drukte. ten prooi aan zelfbegoocheling. Dit is stellig de emigrantenpers, welke maar steeds het „revolutionnair getij" ziet rijzen en in nagenoeg ieder nummer den val van de dictatuur als aanstaande voorstelt. Wie heeft bijgewoond, hoezeer deze menschen met blindheid waren geslagen, toen zij in Duitschland nog macht bezaten, zal geen onvoorwaardelijk vertrouwen kunnen hebben in de scherpte van hun blik, nu zij zonder macht en zonder veelzijdig contact buiten de grenzen zijn; maar evenmin zal hij zich negatief door deze pers laten influenceeren, door haar beweringen om te draaien, in den waan, op die manier dichter bij de waarheid te belanden. Niets is volkomen waar, weinig volkomen onwaar, dat geldt hier bij uitstek. En toch bevat bijv. de zoogenaamde „fluis- terkrant" meermalen berichten, van alle waarheid gespeend. Op een middag las ik een brief, die iemand van een familielid, wonende dicht bij de grens, ontvangen had, waarin onder andere stond, dat één beroemd man dood en een ander door de hand ge schoten was. Ik zag hen op den avond van denzelfden dag in bewijsbaar gaven toestand op een feest. Zou je dat nu aan den grens bewoner terugschrijven, dan denkt die: „aha wij weten hier meer dan hij". Zoo wordt ook aan gene zijde van de grens meermalen als uitsluitende maatstaf voor de waarschijnlijk heid van een bericht de overweging genomen in hoever het voor de tegenwoordige regee ring ongunstig zou wezen, als het waar was En daarop berust in Duitschland het gezag van de „fluisterkrant": als het waar zou zijn, zou het niet worden gepubliceerd en een knap man, die bewijst, dat het niet waar is. Ook de feiten bewijzen dat niet eens. Geen bericht is immers gedateerd. Komt nu een bericht over het aanstaand ontslag van een aanzien lijk persoon of over aanstaand gewelddadig optreden tegen een bepaalde groep voor het eerst opduiken en wordt het, nadat openbare meening en buitenlandsche pers er gesloten voor bleven, door de feiten weerlegd, dan is er nog niets gewonnen. Strijk en zet komt het namelijk na een week of zes terug. En dan zijn er altijd wel, die het voor het eerst hooren. Ik maak in het minst geen gekheid, doch zeg de zuivere waarheid, als ik u verte: dat hier buitenlandsche correspondenten meermalen onderling aan het overleggen zijn, of een bepaald bericht nu eigenlijk een doublure is van een vroeger bericht met ge lijken inhoud, of dat het moet worden be schouwd als de primeur van hetzelfde be richt in zijn nieuwe oplaag. Daar in geen enkelen staat groepen ont breken, die deze of gene hooggeplaatste per soonlijkheid wel gaarne zouden willen zien verdwijnen en daar in het Derde Rijk ver schillende hooggeplaatste personen inder daad reeds van hun post verdwenen zijn, is er steeds een respectabel aanbod aan „weet je het als" omtrent „zwakstaanders". Alles in de zoogenaamde „fluistercourant" is name lijk ongedateerd. Waarom eigenlijk „fluister courant?" Je kunt het ook wel de buldercou- rant noemen. Een misverstand namelijk dat deze alleen door tegenstanders van den te- genwoordigen toestand zou worden gemaakt. De lui van „ze moesten" die onvoorzichtig luid verkondigen welke radicale maatregelen naar hun meening „zouden moeten worden genomen", werken huns ondanks aan deze mondelinge krant mede. Hun uitlatingen worden door anderen gehoord, en als door dezen of genen S.S.-man of P.O-n?an ergens wat overluid verkondigd wordt, wat „ze moesten" dan wordt dat allicht opgevangen en dan heet het den volgenden dag al „ze zullen" en de bron heet dan authentiek. De grootste en gezaghebbende krant wordt niet gedrukt en zij is oncontroleerbaar. Zou het nu, zoo zou men zich kunnen afvragen, ook van het standpunt van de Du'tsche re geering, niet veel waard zijn, inden er een oppositioneel orgaan ware dat we! te contro leeren was? Voorloopig is dat nog onmogelijk. Meermalen heeft dr. Goebbels zich uitge laten, dat hij voor opbouwende critiek dank baar zou zijn. Als iemand dan echter eens zulke critiek heeft willen leveren, is het hem niet goed bekomen. De zaak is niei zoo een voudig, als zij er uit ziet. Opbouwende cri tiek, ja wel, maar de totale staat, de althans naar totaliteit strevende staat (die de vor ming van partijen strafbaar stelt), kan alleen nationaal-socialistische critiek verdragen, critiek binnen het kader van het nationaai- socialisme, niet critiek daarbu'ten, niet cri tiek op het nationaal-socialisme, welke de vorming van nieuwe, of de herleving van oude politieke richtingen tot strekking zou hebben. Gisternacht tegen drie uur is een auto, waarin drie personen zaten op den hoek van Hohenzollern- en Goebenstrasse te Saarbrücken in gereden op eenige personen, die zich op het trottoir bevonden. Vier per sonen werden gewond. Tot de gewonden behoort een jonge vrouw. Tal van bewoners schoten toe en beletten den chauffeur, een Engelschen politie-officier in burger, zich voor de aankomst der inmid dels gewaarschuwde politie te verwijderen. De menigte drong daarbij zoodanig op, dat de officier, zich bedreigd voelende, zijn pistool trok en een paar schoten loste. Toen hij het derde schot wilde lossen, werd hem het pistool uit de handen gerukt. De omstan ders wierpen zich vervolgens op den En- gelschman, dien zij overmeesterden. De plaatsvervangende leider van het Duit sche Front, Nietmann, heeft Zondagmiddag bij het Nederlandsche lid der Plebisciet- commissie, De Jongh, geprotesteerd tegen het optreden van den politie-officier. Tege lijkertijd eischte Nietmann maatregelen ter voorkoming van dergelijke incidenten. Nietmann bespreekt het incident. In de gistermiddag gehouden derde massa- betooging van het Duitsche Front, waar de plaatsvervangende leider, Nietmann, het woord heeft gevoerd, heeft deze het nachte lijke incident ter sprake gebracht. Nietmann zeide o.m.: vannacht is, vol gens verklaringen van ooggetuigen in de Hohenzollernstrasse, eên personenauto met een dronken buitenlander, die vergezeld was van verscheidene personen, het trottoir opge reden en terechtgekomen in een groep men schen. Een vrouw werd gewond Wij willen wijzen op de methode, welke bij dit ongeluk werd gedemonstreerd en wij moeten daarop wijzen, omdat wij onze eer moeten verdedigen Et kan een ongeluk pas- seeren, wanneer men niet meer heelemaal nuchter is. Wanneer dan evenwel de betref fende persoon meent de Duitsche volksgenoo- ten als wilde dieren over het hoofd te kunnen schieten, dan is dat een methode, welke wij nimmer zullen aanvaarden. Wij zeggen niet, dat deze man de methode van zijn natie heeft gevolgd, maar wij weten, dat deze natie een dergelijk optreden niet goedkeurt. Wij willen wenschen, dat thans onze ver maningen begrepen zullen worden en wij hopen, dat men er met het oog op dit voor val voor zal zorgen, door selectie van ge schikte lieden dergelijke incidenten in de toe komst onmogelijk te maken. Officieele mededeeling president Knox. De president der regeeringscommissie voor het Saargebied, Knox, deelt het volgende officieel mede: „In den nacht op 15 Dec. 1934 probeerde een politie-officier m<!t zijn auto in de Goe benstrasse te draaien. Hij reed daarbij, toen hij met den wagen op het trottoir te recht kwam, een daar staanden persoon aan. Dit was aanleiding tot een oploop. De menigte nam tegen de inzittenden van de auto er waren behalve den politie-officier nog twee personen in den wagen gezeten door nog niet definitief opgehelderde oor zaak een dreigende houding aan, in het bi zonder tegen den politie-officier. Het kwam tot een handgemeen, waarbij eenige schoten worden gelost, waarbij een persoon een schampschot aan den buik op liep. De politie-officier werd door houwen en slagen eveneens gewond en moest naar het ziekenhuis wofden overgebracht. De politie zal na haar onderzoek haar be vindingen overleggen aan 'de bevoegde rechtsinstantie. De politie heeft voor de behandeling van dit geval de bizondere instructie gekregen, met alle gestrengheid bij het onderzoek op te treden en tekortkomingen zonder aanzien des persoons zonder pardon te vervolgen. Totdat de aangelegenheid definitief zal zijn opgehelderd, is de politie-officier ge schorst." JODEN IN HET ZAKENLEVEN, Uitsluiting vernietigd door Duitsch staatgerechtshoi. Het Staatsgerechtshof te Leipzig heeft, naar de „Times" meldt, dezer dagen een arrest ge wezen, dat van principieele beteekenis is, aangezien daardoor het nationaal-socialis tische principe, dat Joden uit bepaalde vrije beroepen, alsmede uit het openbare kunstle ven, dienen te worden uitgesloten, doch dat men hen niet mag verhinderen deel te nemen aan het zakenleven, wordt bevestigd. Eenige firmanten van een textiel-onderne- ming hadden uitsluiting gevraagd van de twee bij deze onderneming betrokken Jood- sche firmanten. Het Gerechtshof te Hamm had dit verzoek ingewilligd. Het Staatsge rechtshof vernietigde dit vonnis echter aan gezien het Hof niet voldoende rekening had gehouden met de voorwaarden, die de wet eischte voor een dergelijke uitsluiting, en ver wees de zaak opnieuw naar het Hof te Hamm, waarbij in overweging werd gege ven tevens rekening te houden met de per soonlijke omstandigheden van de beide Jood- sche firmanten, n.1. den leeftijd van den een en de krijgsverrichtingen tijdens den oorlog van den ander. KERSTFEEST VOOR DE ARMEN In het Hitler-rijk. In geheel Duitschland zal in de arbeiders wijken op 23 December het Kerstfeest gevierd worden. Groote kerstboomen zullen worden ontstoken, en arme kinderen zullen geschen ken krijgen, welke door functionnarissen der nat.-soc. partij en de S.A. zullen worden uit gedeeld. HOE HET BIJ DE STEMMING GAAT, Het geheel wordt geteld. 0e neutrale volksstemmingscomm;s- sie heeft 'n uiteenzetting gegeven hoe de stemming op 13 Januari zal geschieden. Van Duitsche zijde had men reeds ver nomen, dat het plan bestond de stem mingsbriefjes alle te Saarbrücken te tellen, waarop het Duitsche front een verzoek aan de stemmingscommissie had gericht, de telling ter plaatse te doen houden, althans voorloopig, en pas een natelling te Saarbrücken te houden. Het Duitsche front motiveert dit ver zoek ermede, dat waarschijnlijk een ge vaar bestond dat het resultaat der stem ming niet zuiver bekend zou kunnen worden gemaakt. Ter plaatse, motiveert het Duitsche front, kan men de stem bussen gemakkelijk ten overstaan vari het publiek en onder politie-bewaking naar de bureelen der burgemeesters brengen, daar een voorloopige telling houden en dan de stembriefjes in ver zegelde paketten naar Saarbrücken laten brengen. Wanneer van elke stem bus afzonderlijk biljetten naar Saar brücken moeten worden gebracht, zou den 850 bussen naar de hoofdstad moe ten worden getransporteerd en bestond de mogelijkheid van een vervalsching van het stemmingsresultaat. De volks stemmingscommissie is op dit request van het Duitsche front niet ingegaan en verklaart thans, dat de stemming ge garandeerd volkomen geheim is. Ieder moet in een cel stemmen en zijn stembiljet zelf in een enveloppe steken, waarop hij deze aan den voorzit ter van het stembureau, een neutraal persoon, overhandigt. De inhoud van alle stembussen van ieder district zal dan wor den vermengd, zoodat op geenerlei wijs de mogelijkheid bestaat uit de hand schriften of dergelijke, ter plaatse vast te stellen, dat deze of gene persoon zus of zoo heeft gestemd. Al deze door elkaar gemengde stembiljetten zullen onder politie-bewaking naar Saarbrücken wor den gebracht en daar eveneens door neutrale personen worden geteld. Na af loop van de telling zullen verzegelde paketten naar Genève naar den Volken bond worden gezonden. Er bestaat du6 geenerlei mogelijkheid vast te stellen, hoe de afzonderlijke stemgerechtigden hebben gestemd; de veiligheid en de ge heimhouding van de stemming zijn dus absoluut gewaarborgd. Men zal ook van Duitsche zijde moeten toegeven, dat de neutrale stemmings commissie hier heel en geen half werk heeft verricht. Tenslotte wordt nog bekend gemaakt, dat wie zelf te kennen geeft, hoe hij heeft gestemd of zal stemmen dan wel wie probeert invloed op de wijze van stemmen van anderen te oefenen, streng zal worden gestraft. De straf hiertoe be draagt drie maanden tot drie jaar ge vangenisstraf en indien het gemeen schappelijk geschiedt, op zijn minst één jaar gevangenisstraf. COMMUNISTISCHE SAMEN ZWERING ONTDEKT, 500 personen in Bulgarije ge arresteerd. Te Chaskovo (Zuid Bulgarije) heeft de politie een samenzwering ontdekt, wel ke een omvang had, zooals men in vele jaren in Bulgarije niet heef* geconsta teerd. In de beide laatste dagen zijn meer dan 500 personen gearresteerd, tot wie ook 175' soldaten van het plaatselijke garnizoen zouden behooren. In het a-r chief der samenzweerders, dat in be slag kon worden genomen, werd een volledig omwentelingsplan gevonden, waaruit zou blijken, dat de communisten een gewapenden opstand in Bulgarije voorbereiden. In het plan zou voorts staan, dat de opstandelingen direct alle wapendepots van het leger zouden moeten bezetten. Alle officieren en onder-offi cieren moesten worden ver moord. Verdere bizonderheden omtrent de revolutionnaire plan nen zijn nog niet medegedeeld. Bij verrichte huiszoekingen heeft de politie groote hoeveelheden illegale ge' schriften en wapens in beslag genomen. De organisator en leider der samen zwering zou Georgi Stoeff zijn. RUSSISCHE LEIDERS BIJEENKOMST. Stalin's beleid goedgekeurd. Te Moskou en Leningrad zijn Zaterdag en Zondag de partijfunctionnarissen der com munistische organisaties bijeen geweest. In de resolutie, welke te Moskou werd aan genomen, wordt de politiek van Stalin vol komen goedgekeurd en werd besloten deze politiek krachtig te ondersteunen. Nopens den moord op Kirow wordt in de resolutie verklaard, dat de binnenlandsch politieke toestand verscherpte waakzaamheid vereischt. Zonder pardon moet worden opge treden tegen de vijanden van de Sovjet-Unie en haar agenten. Vooral moet worden opge treden tegen hen die behoorden tot de groep Sinowjef en nu zijn overgeloopen naar het kamp van de tegen-revolutie. In de te Leningrad aangenomen resolutie wordt nog sterker de nadruk gelegd op de nooQzakelijkheid van een zeer krachtigen strijd tegen de vijanden van de Sovjet-Unie. De dood van Kirow bewijst dat de klasse- vijandige elementen niet zijn vernietigd. Beide resoluties, waarin in verband met den moord op Kirow scheipe aanvallen worden gericht tegen de groep Sinowjef, hebben grot opzien gebaard. De vroegere voorzittei van de communis- De Duitsche toestand in een note dop (Dag. Overzicht). Nachtelijk incident te Saar brücken. (Buitenland). Russische leiders-vergadering. (Buitenland). Engelsche vlootmanoeuvres ten einde. (Buitenland). De steun aan fruit- en warmoeze- rijgewassen. (Land- en Tuinbouw.) Deel van een kerk te St. Michiels gestel ingestort. (Binnenland). Felle brand to Haarlem, winkelier in arrest. (Binnenland). Jonge vrouw te Den Haag door brandwonden ernstig gewond. (Bin nenland). Het 10.000e schip te Rotterdam. (Binnenland.) Enkele begrootingscijfer uit Alk maar. (Stad). De Snip is hedenmiddag om 12 uur te Porto Praja aangekomen. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van MAANDAG 31 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H. H. Boek handelaren. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. tische internationale, Sinowjef, die tot 1929 een beslissende rol heeft gespeeld in het po litieke leven der Sovjet-Unie, werd na de mislukking zijner politiek verbannen. Later werd hij begenadigd en begin 1934 benoemd tot rector van de universiteit te Swardlowsk. Loonsverhoogingen verboden. De tegen 1 Januari vastgestelde vrije fabricage van brood, meel en gerst, schijnt tot moeilijkheden aanleiding te geven. Zooals bekend is, zal de broodprijs hierdoor worden verhoogd. De door de Sovjetregeering bevolen loonsverhooging, waarvoor de staat een half millioen roebels beschikbaar heeft gesteld, compenseert evenwel niet de hoogere kosten voor levensonderhoud, zoo dat vele bedrijven zelf tot een ver hooging der salarissen en loonen had den besloten. Radiotelegrafisch heeft de Sovjetre geering evenwel loonsverhoogingen ver boden. Overtredingen zullen worden bestraft. ENGELSCHE MANOEUVRES TEN EINDE. De Engelsche vlootmanoeuvres bij Singa pore zijn Zondag beëindigd. De vertegenwoordiger van Observer hecht groot belang aan de aanwezigheid van Sia- meesche militaire waarnemers. De in den afgeloopen nacht uitgevoerde aanval der vereenigde strijdkrachten op het versterkte Singapore zou zijn geëindigd met een theoretisch succes dei verdedigers. WERKLOOZEN BEZETTEN RAADHUIS. Te Rijssel in Frankrijk. Te Rijssel in Frankrijk zijn Zondag ongeveer 100 werkloozen het raadhuis binnengedrongen. De politie stond eerst machteloos, daar de werkloozen weiger den het gebouw te verlaten alvorens ge noegdoening te hebben ontvangen. Pas na langduirege besprekingen en de belofte van den burgemeester bij de gemeenteraad voorstellen te zullen in dienen, verlieten de betoogers rustig het gebouw,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1