DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. BEZOEK AAN DE CLUBLOKALEN DER „HITLERJUGEND tOxtgelijAsclS Owczicht HET INCIDENT TE SAARBRUCKEN. No. 298 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 18 December 1934 136e Jaargang OPVOEDING IN ANTI-MARXISTISCH EN ZIN. DE KERK UITGESCHAKELD. Buitenland EEN OOGGETUIGE GROOTE ZUIVERING IN DUITSCHLAND. Waf vandaag de aandacht trekt.,. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, tfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen B-erlijnschen correspondent). Berlijn, 16 December. Dezer dagen heb ik gelegenheid gehad, in de omgeving van de stad Berlijn, onder deskundige leiding, een aantal tehuizen men zou ook kunnen zeggen: clublokalen van de „Hitlerjeugd" te bezoeken. En ik moet erkennen: een en ander is in hooge mate belangwekkend! Deze „Hitlerjeugd" is de voorbereidende school voor de Schutz-Abteilungen (S. A.) en de overige geüniformeerde formaties als S. S., P. O., Arbeidsdienst, Luftschutz en hoe ze verder heeten mogen. Een kweek school in het groot, zeker 70 tot 80 van de geheele bevolking omvattend. Een orga nisatie dus, die men gerust en zonder over drijving reusachtig mag noemen. Aan haar hoofd staat de eveneens nog tot de jongere generatie behoorende Baldur von Schirach, behoorende tot Hitler's intiemste medewer kers in de leiding der Nationaal-Socialisti- s^he Duitsche Arbeiderspartij. En tot zijn niillioenen sterke leger der nationale junio res behoort de eigenlijke „Hitlerjugend" (H. J. afgekort en Ha-jot uitgesproken), die, vergis ik mij niet, de jongens (en meis jes, die in den B. d. M. „Bund deutscher Madel" georganiseerd zijn) van 14 tot 18 jaar omvat, terwijl de jongens van 10—14 in het „Jungvolk" vereenigd, en die van 8—10 of nog jonger als „Pimps" in hun jo lige zwarte blousjes alreeds populair ge worden zijn. Bedenkt men, dat de jeugdherbergen in alle variaties en in allen omvang tegenwoor dig in Duitschland onder Schirach's leiding reeds tot 25.000 in aantal gestegen zijn, dan krijgt men eenig begrip van een sociaal werk van dusdanige afmetingen, dat men reeds daarvoor alleen als berichtgever niet verantwoord is, uit persoonlijke of princi- pieele antipathie over de nationaal-socialis- tische beweging niet anders dan afwijzende berichten samen te stellen! Hier, bij de Hitlerjeugd, is Nieuwland te bestudeeren. En dit Nieuwland is indruk wekkend. Immers, hier gaat het er niet om, een groot volk van volwassenen tot een nieuwe wereldbeschouwing te bekeeren, maar een jonge generatie, welker zielen nog niet anders dan vrijwel onbeschreven blad zijden toonen, in die nieuwe idealen op te voeden. Men denkt daarbij onwillekeurig, en niet geheel ten onrechte, aan het Sparta der oudheid. En tevens ook aan alle funes te consequenties, welke deze staatsleer in die oude tijden met zich gebracht heeft. Maar het ware onbillijk, van het Nieuwe Duitschland en zijn jeugdopvoeding na twee jaren reeds bewijzen van welslagen te verlangen. Wat we op het oogenblik te zien krijgen, is een geweldig systeem in wording. Niet Ineer, maar ook niet minder. Een en ander is alweer nauw verbonden met den zoogenaamden „totalen staat" en met zijn dictatoriaal bestuur. Bemoeit de staat zich met de vrije uren, die de jeugd buiten de voorgeschreven schooltijden ter beschikking staan, ja, gaat hij, gelijk thans in Duitschland, nog verder, en neemt hij t onderwijs een geheelen dag n.1. den Zater dag, weg, om dien over het geheele Rijk ter beschikking van den Rijksjeugdleider te stellen, dan komt die Staat al dadelijk in botsing met twee klassieke machten in het volksleven: het gezin en de kerk, en wel meer in het bijzonder het r.-katholieke ge zin en de r.-katholieke kerk. Moge wat het gezin betreft, meer of minder bij elke gods dienstige gezindheid de groote opvoedende waarde van het gezinsleven algemeen er kend en diens rechten overal geëerbiedigd worden door den Staat in de eerste laats zoo meent toch ontegenzeglijk in het bij zonder wat de jeugdopvoeding betreft, de Roomsch-Katholieke kerk een scherp om lijnd standpunt in, waarbinnen een opgaan van de r.-katholieke jeugd in een zuiver religieus geleide en van andere gezindten geïsoleerde gemeenschap als hoofdeisch principieel doorgevoerd wordt. In parlementair geregeerde staten, waarin de kerken haar belangen door meer of min der sterke groepen in de volksvertegenwoor diging plegen te doen behartigen, is het dus Practisch vrijwel uitgesloten, dat de jeugd opvoeding buiten, en zelfs maar in de scho len geheel of gedeeltelijk aan de beïnvloe ding van den clerus onttrokken wordt*. Het dictatoriaal regeerende Duitsch nationaal- socialisme moest, bij zijn bekende princi- pleele doorvoering van de scheiding van kerk en staat en zijn even principieel als staat ter hand nemen van de opvoeding der jongste generatie, met de kerkelijke be langen in botsing komen. Het kon niet an ders, of de voorloopige overwinning bleef aan de zijde van den staat, die zonder par lement regeert en geen kerkelijk-parlemen- taire vertegenwoordiging, ja zelfs geen in menging van de kerken in staatszaken, van welken aard ook, erkent. Met het voor dit bijzondere geval, prac- tische gevolg, (dat de zuiver katholieke jeugdbeweging thans reeds voor 80—90 in de (wij zouden zeggen: neutrale) Hitler jeugd is overgegaan, met deze concessie, dat de Zondag als algemeene kerkelijke rust- en feestdag nu weer onbeperkt aan de religieuse gemeenschappen is vrijgegeven den en Rijksjeugdleider den Zaterdag voor algemeene oefeningen ten bate van zijn jeugdbeweging is toegewezen. Hoofdgedachte bij deze Hitler-j<eugdbewe- ging is natuurlijk, komende geslachten van Duitsche staatsburgers te kweek^n, die zoo mogelijk voor 100 pet. in nationaal-socialis- tische ideeën opgevoed is, en veel meer en veel oprechter en inniger dan de volwassenen van heden, bereid is, te leven en te laten leven op grond van de denkbeelden, welke Adolf Hitier in zijn staatswijsheidsbijbel „Mein Kampf" heeft neergelegd Dus begrijpt de lezer al dadelijk, dat dit boek tot cathe- chismus van het theoretisch onderwijs voor de Hitlerjeugd bevorderd is en bij dit speciale onderwijs nauwkeurig behandeld en toege licht wordt. Om de kinderen volkomen in dezen Hitier- sfeer op te voeden, is men op het voor de hand liggende denkbeeld gekomen, eigen clublokalen voor hen in te richten. En, han dig als het nationaal-socialisme in alle pro pagandistische dingen nu eenmaal is, heeft men daarbij rekening gehouden met de nei ging tot het romantische, waaraan zich geen enkele jeugd ter wereld, de Duitsche in de laatste plaats, onttrekken kan. Men koos als clubhuizen dus verlaten kasteelen en roman tisch gelegen villa's, wier eigenaars gevlucht zijn of de groote kosten van onderhoud niet meer konden betalen, boerenwoningen met primitieve woonkamers, opkamertjes, steile trappen en zolders, niet meer gebruikte windmolens met gehavend*, wieken, middel- eeuwsch aandoende kelders met open vuur haarden, en zoo al meer. En daarin laat men de jongens in hun aardige uniformen bijeen komen, liederen zingen, spelletjes uitvoeren, als echte landsknechten voor speelborden zitten, op wacht staan, bevelen voor veld diensten in ontvangst nemen kortom, in een sfeer van Cooper en Aimard leven, die natuurlijk een geweldige attractie beteekent Geen wonder dan ook, dat zich over geheel Duitschland reeds 70 tot 80 pet. der jeugd vrijwillig voor deze nieuwe gemeenschap gemeld heeft en zachte drang nauwelijks be hoeft te worden uitgeoefend. Waar dus de goede stemming bij voorbaat aanwezig is, wordt het komend geslacht vrij wel ongemerkt gedrenkt in alle staatkundige ideeën, die de toekomst van Duitschland in Hitleriaanschen zin moeten verzekeren. Men voedt hier de jeugd op tot anti-marxisten, tot weerbare mannen en vrouwen, lichame lijk geoefend tot het uiterste, leerend, dat heldenmoed, kameraadschap en opofferings gezindheid eerste deugden van den staats burger zijn, dat het „arische", het „Ger- maansche" als zuivere kern der bevolking hersteld, het joodsche en andere „vreemde" dus uitgeroeid moet worden, dat gemeen schapszin vóór gaat boven persoonlijk egoïsmé, dat de staat belangrijker is dan 't gezin, en het gezin belangrijker dan de per soon, en dus de persoonlijke vrijheid slechts mogelijk is in harmonie met staat als ge meenschap. Wie zulke jeugdherbergen bezoekt, voelt zich als buitenlander dan ook verplaatst in een kleine kazerne, ja, meer nog in een leger plaats uit de tijden van den dertigjarigen oorlog, gelijk Schiller deze in zijn „Wallen- stein" op de planken gebracht heeft. Deze kinderen zijn reeds halve soldaten. Ze zingen Duitsche en oud-Nederlandsche landsknech tenliederen, ze spieken en antwoorden met een prettige, maar tevens wat-onkinderlijke vrijmoedigheid. Ze zijn één met hun unifonn en hun korte, machinaal aandoende, in deze kleine wezens nogal zotte krijgsmanstaai. Ze zijn flink en gezond, krachtig en openhar tig, maar tevens van een voor hun leeftijd on gezonde discipline vervuld, en daardoor van den eenen kant soldatesk-overmoedig, aan den anderen kant schuchter uit angst, te weinig soldaat te zijn. Wat ze zeggen en zingen, is afgehakt en komt er uit, als een afgeschoten projectiel. Wat ze buiten-het- straffe-om doen in „vrije minuten" is van een koddige, volwassenen nabootsende slechts een kwestie van tijd lijkt, dat aan het „gezang" ook het traditioneele „Wein und Weib" gekoppeld zal worden. De nieuwe staat gniuft in deze wordende landsknechten-vrijmoedigheid, waarbij het landsknechtenmentaliteit, en het is geen ge- Ïeirn meer, dat Schillers Wa 11 enstcinlager' ij de oudere Hitlerlandsknechten van beider lei kunne reeds imitaties van vertrouwelijk heden uitgelokt heeft, waarover diverse ouderlijke huizen in stijgenden zorg ver- keeren, zoodat de commandeerende machten hier en daar reeds paal en perk moesten stellen om den staat, om het moderne Sparta, voor al te opdringerige pleegoudersplichten te behoeden. Maar zien we van deze bijkomstigheden af, die het wenkbrouwenfronzen oer kerken in- tusschen eenigszins begrijpelijker maken, dan blijft een prestatie, die in het moderne volks leven haars gelijke niet heeft, en die belang stelling verdient. Een paedagogische proef neming, die niet het minst belangrijke facet is van den Staat, gelijk Adolf Hitier diien scheppen wil. De echtgenoot van mevr. Steig, die bij het incident licht gewond is door de aanrijding, heeft aan het „Saarbrücker Abendblad" ver teld: Ik stond met mijn vrouw en mijn col lega Schank en diens vrouw op den hoek van de Gorben- en Hohenzollernstrasse, toen plotseling een auto in snelle vaart bij het in rijden van de Gorbenstrasse op het trottoir raakte en ons tegen den grond wierpen. Hierbij werd mijn vrouw, die in gezegende omstandigheden is, overreden, zoodat zij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Op haar hulpgeroep kwamen voorbijgangers toesnellen, die terecht boos werden op den roekeloozen automobilist. Deze, een Engelsch officier, trachtte zich met de hem vergezel- lenden uit de voeten te maken, nadat hij mij een bankbiljet van 50 franken had aange boden en mij had gevraagd: „Wilt u meer?" Ik weigerde het biljet en vroeg hem ter plaatse te blijven tot de politie zou zijn ge komen. Hij wilde dat niet en trok zijn revol ver, waaruit hij twee schoten loste. Het eerste schot wondde den electricien Neumeister licht. Mijn collega ontrukte den Engelsch- man, die zich als een waanzinnige aanstelde, daarop de revolver en riep hem toe: „U blijft hier tot de politie er is". Intusschen waren er steeds meer menschen komen opdagen en de Engelschman, die dronken was, beproefde op hem zijn bokskunst en sloeg er enkelen vaa tegen den grond. Ten slotte gelukte het de opgewonden menigte den razende te over mannen en hem aan de politie uit te leveren. De auto van den Engelschman werd op de binnenplaats van de electrische centrale ge stald. Men vond er nog een grooten revolver en verscheidene gummistokken in". Het incident in het wachtlokaal. Over het incident in het wachtlokaal, dat tevoren was gebeurd, meldt de correspondent van Daily Express: In dit café komen meest tegenstanders van het nationaal-socialisme. Een Engelschman was er op een tafel ge sprongen en had er een dans ten beste ge geven, terwijl een andere Engelschman de maat sloeg. De gasten hadden hem hartelijk toegejuicht, maar een kellnerin verzocht den danser van de tafel te komen, omdat ze vrees de, dat hij er anders doorheen zou gaan. De Engelschman deed dat ook, maar klom toen op een ander meubel, waar hij plotseling zijn evenwicht verloor en door een houten rek viel. Hierop had prins Loewenstein zich met het geval bemoeid. Kapitein Justice heeft het zieken huis kunnen verlaten. i\aar Reuter uit Saarbrücken meldt, heeft kapitein Justice, de Engelsche politie-offi- cier, die gewond is, bij het door hem veroor zaakte incident, gistermiddag het ziekenhuis kunnen verlaten. Zijn hoofd was geheel in zwachtels gewikkeld. De Engelsche bladen melden, dat Justice, die 29 jaar is, aan de universiteit te Bonn heeft gestudeerd en goed Duitsch spreekt Hij is eenigen tijd bij de politie in Z.W. Afri ka geplaatst geweest. Lord Aylesford is 26 jaar en vertoefde als particulier in het Saar- gebied. Hij meet nogal wat schoppen hebben opgeloopen, toen hij zijn vriend te hulp kwam. Een verklaring van majoor Hemsley. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft ma joor Hemsley, de leider van de Britsche poli- tietroepen aan de Saar, in een onderhoud met de Daily Sketch gezegd, dat hij geen woordenwisseling met Loewenstein heeft ge had en er niet aan denkt af te treden. Men verwacht volgens Reuters diplomatie- ken correspondent niet, dat het incident ern stige gevolgen zal hebben. Men merkt op, dat de zaak de regeeringscommissie voor de Saar aangaat en dat de Britsche regeering geen verantwoordelijkheid draagt. De be trokken officier heeft zich door tusschen- komst der commissie bij de politie gevoegd en behoort niet tot hen, die eerst inlichtingen hebben ingewonnen bij het Engelsche regee- ringsbureau nopens de recruteering. Een verklaring van Sir John Simon in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Lansbury gisteren gevraagd of de minister van buitenlandsche zaken eenige nadere inlichtingen kon geven over het incident van Zaterdag te Saar brücken. Sir John Simon antwoordde, dat hij gaarne daartoe bereid was, vooral sinds hem was gebleken, dat het incident reeds tot mis verstand en misvatting aanleiding had ge geven. De Engelsche, bij het incident betrok ken, officier is lid van de Saar-politie en staat onder rechtstreeksch bevel van de in ternationale commissie. Deze Saar-politie is reeds in het gebied aanwezig voor er nog eenige sprake was van de zending van het international troepencontingent van Enge land, Italië, Nederland en Zweden, maar juist daarom had de betrokkene noch het in cident iets met de internationale troepen macht te maken en evenmin heeft de Engel sche regeering iets over de oplossing van het incident te zeggen, hetgeen zich als volgt heeft toegedragen. De minister gaf nu letterlijk den tekst van het Reuter-telegram, dat de lezer reeds in het blad heeft gevonden: waarna hij ver volgde: De Saar-commissie heeft een volledig on derzoek gelast en de betrokken officier is, hangend dit onderzoek, geschorst in zijn functies. Daar de zaak dus subjudice is, wil ik er niet anders van zeggen dan dat het incident in deze dagen van spanning een zeer pijnlijken en hoogst onaangenamen in druk heeft gemaakt, waar dan ook de oor zaak of de blaam moge liggen. Lansbury vroeg hierop of het dan niet beter zou zijn, dat ook de Saar-politie onder uitsluitend bevel van den commandeerenden generaal van de internationale troepen kwam. Sir John antwoordde, dat de Engelsche regeering hierin niets te zeggen had en moeilijk een aanwijzing in dien zin kon ge ven. Andere sprekers wezen er op, dat in de couranten en onder het publiek niet het ver schil was gemaakt, dat de minister nu naar voren had gebracht, zoodat zij het nuttig oordeelden om dit nogmaals nadrukkelijk vast te stellen, waarop Sir John antwoordde, dat hij meende in zijn uiteenzetting hierbo ven voldoende te hebben doen uitkomen, hoe de zaak feitelijk en juridisch in elkaar zit. Actie op Hitler's bevel tegen uitgebreide immoraliteit. Honderden arrestaties uitgevoerd Op persoonlijk bevel van Hitier wordt in het heele Duitsche rijk een reinigingsactie doorgevoerd tegen personen met bepaalde mo- reele afwijkingen. Deze actie begon een week geleden en reeds tal van personen zijn in hechtenis ge nomen. Merkwaardig is, dat zich onder de gear resteerden ook een groot aantal S.S.- en S.A.-mannen, leden van de Hitlerjugend en partijfunctionnarissen bevinden. Naar wij uit betrouwbaren nationaal-socia- listische bron vernemen, zijn alleen reeds in Berlijn honderd leden van de partij of van de partij-organisaties gearresteerd. Het aantal van de in het geheele rijk in het verloop van de actie in hechtenis geno men personen zou naar betrouwbare ramin gen ongeveer zevenhonderd bedragen. De totdusver grootste actie speelde zich Zaterdag voor acht dagen af in den vorm van een razzia in bepaalde door de betrok ken personen bezochte lokalen. Sinsdien werden bijna dagelijks huiszoekingen in der gelijke lokalen verricht, niet alleen in Ber lijn, doch ook in andere groote Duitsche steden. Reeds is een groote uittocht uit de steden van de betrokken personen begonnen. Velen hunner begeven zich ook naar het buitenland Een bizonder bekend geval van het optre den tegen personen met bepaalde moreele afwijkingen is dat van een onlangs afgezet- ten Ober-Praesident, die, naar thans vrijwel vaststaat, het slachtoffer van zijn moreele afwijkingen geworden is. Naar de Tel. verneemt, heeft Hitier zelf bij tal van conferenties met allen nadruk te kennen gegeven, dat zonder pardon tegen de Bezoek aan clublokalen der „Hitler jugend". (Dag. Overzicht). Nogmaals bet Saar-incident. (Bui tenland). Schandelijke smokkelarij in War schau. (Buitenland). Wederom executies in Rusland. (Buitenland). Groote zuiveringsactie in Duitsch land. (Buitenland). Groote opwinding te Belgrado in verband met den moord te Mar- seille. (Buitenland). De K 18 en de Snip. (Luchtvaart). De beruchte moordzaak van P. Ie Bie; tegen verdachte levenslang ge- eischt. (Rechtszaken). Ds. v. Duyl van de N. S. B. staat terecht voor de Alkmaarsche recht bank; eisch 1 maand gevangenis straf. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van MAANDAG 31 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H. H. Boek handelaren. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. perversie in zijn partij e nde daaraan onder geschikte organisaties moet worden opgetre den. Ook den 30sten Juni heeft hij, zooals be kend, den Duitschen moeders beloofd, dat hare zonen niet bedorven worden, als zij lid worden van de S.A. of van de Hitlerjeugd. Op persoonlijk bevel van Hitier werd daar om de geheime politie en ook de S.S. op dracht gegeven een zuiveringsactie door te voeren, welke reeds sinds lang was voorbe reid. De lokalen, waar de betrokken personen bijeenkwamen, alsook hun woningen waren vastgesteld. Vooral echter was een lijst opge steld van partijleden, S.A. mannen en leden der Hitler-jeugd, van wie bekend was, dat zij met bepaalde moreele afwijkingen behept waren. TEGEN DRINKEN EN ROOKEN VAN DE JEUGD. Goede gewoonte. Het Duitsche rijksbestuur van de organi satie der „Hitlerjeugd" welke zes millioen jongens en meisjes omvat, heeft de verkla ring gepubliceerd, dat 't onder de Duitsche jeugd van heden een goede gewoonte is ge worden om geen alcohol te gebruiken. De leden worden eraan herinnerd, dat het uit drukkelijk verboden is te drinken of te roo- ken in diensttijd. 28 EXECUTIES TE KIEJEV. Te Kiejev in Rusland zijn 28 personen, die beschuldigd werden van terrorisme, ter dood veroordeeld en reeds terechtgesteld. Het militair college van het Opperste Ge rechtshof der U.S.S.R., had te Kiejev de papieren der in de Oekraïne gearresteerde 37 personen nauwkeurig onderzocht en ge constateerd, dat zij via Polen of Roemenië in de Oekraïne waren gekomen, om hier aanslagen te plegen op hooge Sowjet-politi- ci. Bij de meesten vond men revolvers en handgranaten. Het college veroordeelde derhalve 28 hunner tot den dood door den kogel De vonnissen zijn reeds voltrokken. De bezit tingen der gearresteerden vervallen aan den staat. De papieren der 9 andere gearresteerden worden nader onderzocht. __L

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1