HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent §soocse JfadlQpC Qemeentezadem Kruidt Uw sausen met Seuitietan DE FREGATVOGEL. Donderdag 20 December. HILVERSUM, 301 M- (AVRO- uitz.) 8— Gr.pl. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Pian°" recital S. Vos. 11.Mej. W. G. J. Hoffman: Tafeldekken voor Kerst feest en Oude jaar. 11.30 Viool recital Jan Felderhof. Aan den vleugel E. Veen. 12.— Omroep orkest olv. N. Treep. 2.Halfuur voor de vrouw. 2.30 Gr.pl. 3.3.45 Naaicursus. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Uit „Ga land", R'dam: Het Ormenda-orkest olv. Nina Dolce, mnrv. H. Stuurop, piano. 5.Voor groote kinderen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.- Kerst liedjes voor de kinderen. 7.15 Gr. pl. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 8.15 Concertgebouworkest olv. dr. W. Mengelberg m. m. v. H. Cals, so praan. In de pauze: Quatre mains door O. Moskowsky—Elias en F. Weiss. 10.30 Gr.pl. 11 Vaz Dias. 11.10—12.Dansmuziek uit de Tabaris Dancing, Den Haag. HUIZEN, 1875 M. (8.—10 en 11—2.— KRO, de NCRV van 10—11— en 2.—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. L. Kraan, 10.45 en 11.— Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2.Cursus fraaie handwer ken. 3.-3.45 Gr.pl. 4.— Bijbelle zing ds. J. L. G. Gregory, mmv bariton en orgel. 5.Cursjus han denarbeid voor de jeugd. 5.30 Or gelspel F. Kloek. 6.307.Adj. J. Smael; Licht en schaduw. 7.15 —11.30 Feest. Herdenking 10-jarig bestaan NCRV, in de Julianakerk te den Haag, mmv. mr. A. v. d. Deure, Jan Zwart, orgel, 't NCRV- kleinorkest olv. P. v. d. Hurk, H. Ludolph—Geysen, sopraan, ds. D. A. v. d. Bosch, ds. L J. v. Leeuwen en J. H. de Morrée. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Orgel concert O'Henry. 11.35 Gr.pl. 12.10 Rutland Square en New Victoria- orkest olv. N. Austin. 1.20 Gr.pl. 2.20 Garrick—Theaterorkest o.l.v. Chapman. 3.20 Vesper. 4.10 Gr.pl. 5.05 Orgelconcert E. Morgan. 5.35 BBC-dansorkest olv. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Koorzang. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Gr.pl. 7.50 Causerie. 8.20 Callender's Band o. 1. v. T. Morgan. 9.05 Soft Lights and Sweet Music, gevar. progr. 9.50 Ber. 10-20 Korte dienst. 10.35 Bridgewaterkwintet, 11.30 Voordr. 1 1.35—12.20 Lou Preager en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Pascal- orkest. 2.50 Radiotooneel. 5.20 Andromaque", spel van Racine 9 05 Nat. orkest olv. Inghelbrecht mmv. Marg. Long, piano. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 1 20 Concert uit rest. Wivex. 2 05—4 05 L. Preii's orkest. 7.30 Kerstconcert. 8.15 Pianorecital. 8 30 Fragmenten uit Strauss „rle- dermaus" olv. Mahler. 9.35 Moder ne muziek olv. Mahler. 10.20— 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Or.pl. 6 35 Orkestconcert. 9.30 Orkest- en koorconcert. 11.20 Emdé-orkest. 12 35 Gr.pl. 3.20 Omroeporkest o. 1 v. Kühn. Hierna zang. 5.05 Zang. 7.35 Gr.pl. 9.50—11 20 Om- roepkleinorkest olv. Wilcken en dansorkest olv. Börschel. ROME, 421 M. 8.05 Symphonie- concert olv. Zanella, mmv. C. Buo- nerba, piano. 9.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 1.30-2.20 Omroep orkest olv Gason. 5.20 Kamermu ziek 5.50 Gr.pl. 8.20 Vocaal con cert en gr.pl. 9.20 Symphoniecon- cert. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12 20 Salonorkest o. 1. v. Walpot. I.302.20 Gr.pl. 5.20 Omroep orkest olv. Gason. 6.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 9.35 Salonorkest olv. Walpot. 10.30— II.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Koorconcert door de Hitler-jeugd. 8.10 Bruckner's 3de Symphonie olv. H. Abendroth. 9.20 10.05 Ber. 10.20—11.20 Concert uit Koningsbergen. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 7.508.20, Deutschl.s. 9.9.20, Keulen 9.20— 12.20, Parijs Radio 12.20—14.20, Lond. Reg. 14.2017.20, Parijs Radio 17.20—19.20, Beromünster 19.20—21.05, Parijs Radio 21.05— 22.50, Boedapest 22.50—23 20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8 05 8 50, Droitwich 10.3518.50, Lond. Reg. 18.50-20.20, Droitwich 20 20 —21.—, Weenen 21.—21.20, Lond. Reg. 21.20—22.20, Droitwich 22.20-22.35, Lond. Reg. 22.35— 24.—. de oudéren komen minder, omdat ze niet kunnen betalen. Het ligt volgens spr. wel op den weg der gemeente om bij te dragen. De heer Den Das constateerde, dat door het Dr. Dekkershuis veel jongelie den van de straat werden gehouden. Maar de beoogde ontwikkeling van het huis is een andere richting uitgegaan, doordat zij zich uitstrekte tot de heele jeugd. Voor de jeugdige werkloozen is de bibliotheek beschikbaar en er is een ver warmd vertrek. Voor ontspanning en ontwikkeling krijgt men de r. k. en de andere werkloozen niet bijeen, wat wel mogelijk is bij tewerkstelling. Er is in het Dr. Dekkershuis voor oudere en jongere werkloozen ge'egen- heid voor ontwikkeling en daarom was spr. vóór het verleenen van de subsidie. De heer Voüte ontkende niet h^ nut, maar het gaat om een principieels opvatting. Het huis is opgericht van particuliere zijde en nu is het volgens spr. niet de taak der gemeente om het tekort van '200 te dragen Spr. kon zich om die reden niet vereenigen met het verzoek. De heer Zeiler had geen antwoord gekregen op zijn vraag of het huis be zocht wordt door veel jeugdige werk loozen en boe oud die zijn. Wel was ge zegd, dat er kinderen kwamen, maar daar is het tehuis toch niet voor ge sticht en daarvoor heeft de gemeente ook niet bij te dragen. De heer S w a a g kon zich er ook niet mee vereenigen, dat gevraagd wordt voor de heele jeugd. De heer Miltenburg zou de sub sidie willen verleenen, doch alleen ten bate van jeugdige werkloozen. Zouden er weer kinderen komen, dan zou spr. de subsidie weer willen intrekken Dr. H e m e 1 r ij k zei, dat het tehuis is afgestaan voor een zeer uitgebreid doel: de ontwikkeling en ontspanning voor allen. Daarom achtte spr. een sub sidie als blijk van waardeering wel op haar plaats; zij zou gelden als een aan sporing om van het tehuis te maken wat er van te maken is. De commissie van beheer kon toch het tehuis betrekken in de zorg voor jeugdige werkloozen. Dat de r. k. van deze lokaliteit geen gebruik maken, ligt voor de hand, want zij hebben zelf een lokaal voor het beoogde doel. Spr. steunde het bestuur van het Dr. Dekkershuis in het pogen en zou het huis gaarne voor de gemeente behouden, zoodat hij wenschte, dat de gevraagde subsidie met algemeene stemmen zou worden toegestaan. Mevr. Dekker stelde vast, dat het tehuis open is voor iedereen. Wanneer iets voor de jeugdige werkloozen kan worden gedaan, dan graag. BERGEN. Gistermorgen vergaderde de gemeente raad. Wegens ziekte van den burgemeester fungeerde wethouder Apeldoorn als voorzitter. Hij sprak den wensch uit, dat mr. van Reenen spoedig hersteld mag zijn. De notulen der beide vorige vergaderingen werden na een paar wijzigingen goedgekeurd en vastgesteld. Op verzoek van den heer Voüte zegde de v o o r z i tt e r toe te zullen onderzoe ken of een niet-gesubsidieerde gemeente, zoo als Bergen, haar begrooting vóór behande ling in den raad ter goedkeuring moet_ in zenden bij Ged. Staten. De heer Voüte meende, dat de gemeenteraad vrijwillig een stuk autonomie zou prijsgeven. Ingekomen stukken. Ingekomen was o.a. een aanvraag van het bestuur der Berger Schoolvereeniging om gelden voor aanschaffing van nieuwe meu belen, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van zijn school voor u.l.o. De heer Voüte maakte bezwaar tegen deze aanvraag. Bij de stichting van de school was beweerd spr. las daaromtrent een en ander voor dat leermiddelen in voldoende mate aanwezig waren en desniet tegenstaande komt nu toch al een aanvraag, nu de school nog slechts drie maanden Is geopend. Mevr. Dekker verdedigde de aanvraag Er zijn veel meer leerlingen gekomen dan verwacht had mogen worden, en onder deze zijn er, die anders naar middelbare scholen in Alkmaar zouden zijn gegaan, wat de ge meente een paar honderd gulden per leer ling zou hebben gekost. Devoorzitter zegde toe, dat B. en W. de zaak van alle kanten zullen bekijken Het adres werd om bericht en raad in han den van het college gesteld. Goedgevonden werd om bij de gemeente begrooting te behandelen een aanvraag van het bestuur der r.k. jongensschool om gelden uit de gemeentekas voor den loopenden cur sus bijzonder onderwijs, in de plaats tredend van het in de lager-onderwijswet 1920 ge regelde vervolgonderwijs (van 1 Januari 1 April 1935) en den cursus van 1 October 1935—1 April 1936. Tevens zal dan be sproken worden de kwestie van het ooenbaar onderwijs, in de plaats tredend van het ver volgonderwijs. Bij de gemeentebegrooting zullen tevens worden behandeld een aanvraag om 50 subsidie voor de behartiging van de belan gen van jeugdige r k. werkloozen en een ver zoek om 25 subsidie voor een in het voor jaar 1935 te houden tentoonstelling van wege de Alg. Vereeniging voor bloembollen cultuur te Haarlem. Verder was nog ingekomen een circulaire van den commissaris der koningin in Noord holland betreffende dienstkleeding en bewa pening van de gemeenteveldwachters in Noordholland. Verschillende leden maakten hierover be merkingen, waarbij vooral naar voren kwam, dat her voornemen van den commissaris een nieuwe uitgaaf heteekent Toezicht lager onderwijs. Het volgende punt der agenda was: be noeming van een lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs, wegens perio dieke aftreding op 1 Jan. a.s. van den heer J. E. Martin. De alfabetische voordracht luidde: 1. J. E. Martin, 2. J. E. Miltenburg. Mevr. Dekker betoogde, dat in de com missie op het oogenblik eigenlijk alleen de openbare en de bijzondere school vertegen woordigd. Bij een volgende vacature zou zij graag ook de Berger Schoolvereeniging een plaats willen zien toegewezen. Na twee stemmingen werd benoemd de heer Miltenburg met 6 stemmen tegen 4 op den heer Martin en één blanco. (Bij de eerste stemming kreeg ieder vijf.) Verzoeken om wegverbetering. De aanwonenden van den Groeneweg zei den in een request aan den raad: le. aat de toegang tot dien weg door de verbetering van den Bergerweg zeer verslechterd is ea 2e. dat ook de verharding van den Groene weg niet tot gevolg heeft gehad, dat het rij- verkeer er gemakkelijker op geworden is; redenen waarom zij verzochten: a. een licht punt aan te brengen op 't hoekpunt Berger- wegGroeneweg; b. verbreeding van de nieuw aangebrachte macadam-verharding met eene verharding van klinkers en grint ter breedte van van 0.801 M. door George Owen Baxter. Naar den Amerikaansehen roman bewerkt door J. M. P. 18) „Denk eens even na, het moet wel". „Neen". „Wel, waar is Toomey dan? Dan ga ik naar hem toe". „Dan zul je een paard moeten nemen", grinnikte de klerk en keek naar de slordige, bestoven kleeren van Geraldi. „Ik heb mijn tweespan!" „Probeer maar eens het Lawsonpad te loopen!" zeide de klerk met een ernstigen hoofdknik. „Wel?" „Het is acht mijl; twee uur bij daglicht". „Waar begint het pad?" „Achter de stad. Neem den linker oever van de kreek; er is maar één pad over den geheelen afstand. Toomey heeft zijn hut on geveer acht mijl hier vandaan. Wat betee kent die haast met nieuws voor Toomey? Is er een rijke broer van hem gestorven?" Geraldi snelde weg. In het westen is men geneigd om reizen te voet als een vreese- lijke kwelling te beschouwen, maar Geraldi kende menig pad, waar een man sneller is dan het beste paard, dat ooit een bergpad betreden heeft. Uit den toon van den klerk maakte hij op, dat dit zulk een pad was en hij verloor geen tijd om naar een paard om B. en W. deelden mede, dat een lichtpunt is aangebracht, hetgeen inderdaad ge- wenscht bleek. Het aanbrengen van de door adressanten noodig geachte verbreeding van de nieuw aangebrachte verharding, uitgevoerd in klin kers, zal ongeveer 4000 kosten. Het college was van oordeel, dat bij de gevolgde werkwijze wel degelijk een groote verbetering is bereikt en, gezien de beschik bare middelen en de plaatselijke omstandig heden, het doelmatig zal zijn zoo spoedig mogelijk het nog niet onderhanden genomen gedeelte van den Groeneweg van een teer macadam-dek te voorzien zooals op het an dere gedeelte toegepast. Zij adviseerden adressanten in boven- staanden zin te antwoorden. De heer S w a a g noemde het adres niet duidelijk gemotiveerd. Hij wilde het laatste deel van den Groeneweg afmaken en vanaf het bruggetje een beharding aanbrengen met puin. De voorzitter had den Groeneweg gekend vanaf den tijd dat die nog werkelijk groen was en constateerde, dat er al zeer veel verbeterd is. Ook nu is er weer zeer veei verbeterd en daarom deed het onaangenaam aan, een adres te krijgen zooals nu was in gezonden. Weth. Macdonald constateerde, dat nu reeds voor de tweede maal een adres is ingekomen, waarin de adressanten hun be doeling niet duidelijk naar voren brachten Er staat in wat er uit moest en er is wegge laten wat er in moest staan. Op deze wijze kan men de verzoeken niet volaoende behan delen. De heer Zeiler merkte op, dat ook vooi de Guurtjeslaan iets gevraagd wordt, wat men niet bedoelt, n.1. asfalteering, terwij! men meent stofvrij-maken. De heer DenDas zei, dat de adressan ten zelve nog niet hebben aangegeven, wat zij eigenlijk bedoelen. Zooals zij nu schrij ven, is hun verzoek een onbillijke critiek. Mevr. Dekker sprak de meening tegen, dat zij zou behooren tot de adressanten in zake de Guurtjeslaan. Goedgekeurd werd het voorstel van B en W. inzake den Groeneweg. Ten aanzien van een adres van J. Kieft, J. Kuitwaard en Jac. Bruin om den Groene- dijk van een doelmatige beharding te voor zien, deelden B. en W. mede, dat de toestapd bij nat weer zeer slecht is. Opdracht is gegeven eenige wagens puin, hetwelk de gemeente nog in voorraad heeft, op den weg te brengen en dit werk in werk verschaffing uit te voeren. De raad vereenigde zich hiermee. Voorgesteld werd het adres van de bewo ners van de Guurtjeslaan, houdende verzoek om dezen weg te asfalteeren, te behandelen bij de gemeente-begrooting voor 1935. Goed gekeurd. Verbetering Bergerringvaart :n werkverschaffing. B. en W.-stélden voor het verbeteren van de Bergerringvaart, vanaf de Wimmenum- mervaart, langs de west-noord en oostzijde van de Bergermeer tot aan het Noordhol- landsch Kanaal bij Alkmaar den minister van sociale zaken als object van werkver schaffing met rijkssubsidie ter goedkeuring aan te bieden. Het werk zal door de gemeente worden uitgevoerd, de directie berusten 'bij het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, dat voor het toezicht en materialen zal zorgdragen buiten bezwaar van de gemeentekas. De heer Zeiler juichte toe, dat er weer een object voor werkverschaffing was gevon den, maar adviseerde dit in petto te houden, om te voorkomen, dat men van den hak op den tak springt. Devoorzitter zei, dat het de bedoe ling is den Heerenweg eerst onderhanden te nemen. De heer Voüte meende, dat reeds een begin was gemaakt met het fietspad langs den Heerenweg, waarop de voorzitter antwoordde, aat dit niet mogelijk is, want men heeft den grond nog niet. De heer Di ngerdis bepleitte aanbe steding en geen stilzwijgende opdracht aan de Heidemaatschappij of het Hoogheemraad schap. Hij geloofde, dat men dan beter van werkverruiming zou kunnen spreken. De heer S w a a g kon zich uitstekend ver eenigen met het voorstel van B. en W. De heer Macdonald merkte op, dat werkverruiming in de gemeente Castricum op verlangen van het rijk geschiedt op de zelfde voorwaarden als werkverschaffing. te zien. Renney zou dat zonder twijfel doen en de verloren oogenblikken zouden Geraldi misschien den moordenaar voor doen zijn. Hij liep vlug door de hoofdstraat, bereik te de kreek, luisterde een oogenblik naar het schuimende water en nam daarop den linker oever, zooals hem gezegd was. Hij begon op een sukkeldraf te loopen; lang ge leden had hij dit van Mexicaanscne India nen geleerd de kunst om lang met dien schuifelden pas te loopen, zoodat de mijlen worden verslonden zonder groote eischen te stellen aan de ademhaling. Spoedig begon de weg te stijgen; toch hield hij zijn gang vol, maakte slechts zijn passen wat korter en steeg, steeg gedurig in de duisternis. Het was zwaar loope en hij kon begrijpen, waarom de klerk had gezegd twee uur bij dag! Want hij moest eiken stap aanvoelen en tweemaal struikelde hij en viel bijna over puntige rotsblokken De een of andere haastige klipgeit moest dezen weg hebben gekozen; er was niets, dat deed denken aan menscheliik werk of mensche- lijk overleg: het pad liep steil op en daalde scherp naar beneden. Zijn adem begon hem nu te begeven en hij moest weer overgaan tot snel wandelen. Hij begon wat bijna een steile muur was te beklimmen en bereikte eindelijk een hooge kruin. In de duisternis stil staande, begreep hij niet, hoe een paard over zulk een weg zou kunnen gaan en, hoewel hij sterke zenuwen had, kon hij een lichte rilling niet onderdrukken bij de ge dachte, dat men zou probeeren dien weg in de duisternis te rijden. Achter hem lag de groote donkere trog De heer Zeiler zag bezwaren tegen aanbesteding. Het werk wordt door den aan nemer dan vlug uitgevoerd en dat zou dan tot'gevolg kunnen hebben, dat de gemeente te spoedig door de werkoojecten heen was En dat is iets wat we niet moeten hebben, omdat het einde der huidige crisis nog niet is te zien. De heer H e m e 1 r ij k, sprekend over het 60-millioen-plan der regcering, zag 8"n kans, dat het onderhavige werk daaronder zou vallen. Spr. ging accoord met het idee- Zeiler, omdat lang niet alle werkloozen uit de gemeente bij aanbesteding aan het werk zouden komen, tenzij men den aannemer daartoe verplichtte, wat weer belangrijk grootere uitgaven voor de gemeente zou mee brengen. En doet men dit niet, dan moet men weer werk zoeken voor de niet-tewerkgestel- den. Zonder stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Din- gerdis wenschte beschouwd te worden als tegenstemmer. Verhooginif subsidie burgerlijk armbestuur. B. en W. stelden voor om het subsidie aan het burgerlijk armbestuur over 1934 veleend, te verhoogen van 22.700 op 24.700 en voorts de le suppletoire be grooting voor 1934 van dit bestuur goed te keuren. Conform besloten. Verlaging woninghuren. B. en W. stelden voor om de huishuur van de gemeentewoningen aan den Vej- lengden Geestweg te verlagen van 3 70 op 3.60 per week ingaande 15 Septem ber j.1.die dér woningen aan den Ko- gendijk te bréngen van 4-50 op 4.20 per week, ingaande 22 Januari 1934 en goed te keuren, dat de huishuur der woningen aan der. Zakedijk van de r. k vvoningbouwveree.niging „Roomsche Actie" wordt verlaagd van 4.25 op 3.90 per week, ingaande 22 December a.s., een en ander in verband met de door het Rijk vëriaagde annuïteiten. De heer Macdonald lichtte het voorstel nog toe, waarop het werd aan genomen zonder stemming. Subsidie-aanvrage voor jeugd werk. Ingekc men was een schrijven van het bestuur van het Dokter Dekkershuis, houdende verzoek om het op de gemeen te-begrooting uitgetrokken bedrag voor nuttige en aangename verpoozing voor jeugdige werkloozen te bestemmen voor het verrichte jeugdwerk, in verband met het feit, dat in het afgeloopen win terseizoen geen kosten Zijn gemaakt ten behoeve van de werklooze jeued in 't bij zonder, doch wel veel werk is gedaan voor de jeugd in haar geheel, waarvan de werkloozen ook kunnen profiteeren. B en W. stelden voor het verzoek in te willigen, doch als voorwaarde te stel len, dat de bijdrage slechts wordt ver leend in de kosten voojyjraur en Licht en voor geringe.consumptip. De heer Zeiler merkte op, dat door jeugdige werkloozen sléchts weinig ge bruik is gemaakt van de indertijd gebo den gelegenheid. Thans vraagt men voor de heele jeugd, én dat is in strijd met het aanvankelijk principe; het zou een uitbreiding ervan beteekenen. De heer Macdonald kon zich wel vereenigen met het voorstel, maar zou gaarne weten hoe groot het percentage jeugdige werkloozen is, dat gebruik maakt van de gelegenheid tot verpoo zing. Mevr. Dekker antwoordde, dat niet alle gezindten van het huis gebruik ma ken, er is scheiding gekomen tusschen r.k. en andersdenkenden. Er is door het huis toen niets gedaan, omdat men meende dat de gemeente het werk zou doen. Van vakcursussen is nu geen sprake meer. Spr. kon op dit oogenblik het gevraagde percentage niet noemen. Voor de jeugdige werkloozen staat het huis open en het is zeker juist te zeg gen, dat hier een terrein ligt waarvoor van de gemeenschap .steun mag worden gevraagd. Het werd zeer op prijs gesteld, dat de gemeente subsidie gai voor de jeugdige werkloozen, maar toch doet zij niets voor de cultureele ontwikkeling. Er kan niet veel gedaan worden, omdat er geen geld is. Er komen een 250-tal kinderen, van de vallei met de fonkelende lichten in het midden; vóór hem de verdere woeste wildernis van bergen tegen den hemel op- spitsend. Hij ging weer een steile helling af, daar na liep het pad weer gemakkelijker door en kon hij zijn pas verhaasten. Hij schatte, dat hij minstens zes of zeven mijl van de stad verwijderd moest zijn en stond stil om op adem te komen, toen hij achter zich het ge luid van paardenhoeven hoorde; hij keek om en zag vonken uit de steenen spatten! Iemand kwam hem achterop! Renney? HOOFDSTUK XV. Ueraldi liet zich op een knie zakh„,i om gemakkelijker te kunnen ademen en na te denken; hij kon zich niet voorstellen, dat een ander menschelijk wezen de wanhopige kansen zou willen loopen van dat nacht werk niemand, behalve dan Renney, den beroeps-desperado. En toch. waarom zou Renney zulk een haast maken, behalve dan uit natuurlijke woestheid? Geraldi stond in twijfel; als hij er zeker van kon zijn, dat 't Renney was, dan kon hij een revolver trek ken en hem neerschieten met even weinig gewetensbezwaar als wanneer het een dol len hond betrof, want hij had nu niet langer de aanwijzingen van Renney noodig om Robert Asprey te bereiken. Hij was er echter niet zeker van. Diep ademhalend en het hoofd in twijfel schud dend, zag hij den ruiter naderen door de vonken, die uit de hoeven van het paard sloegen. Bijna onmiddellijk daarop waren paard en ruiter vlak bij hem, vlogen voor bij, terwijl hij zich laag bukte, en verdween in een boschje. „Verdvooruit!" schreeuwde de rui ter in het voorbij gaan. Geraldi sprong op; het was de stem van Renney! Man en paard waren verdwenen, maar Geraldi liep hen na; er zat niets anders op dan al zijn krachten in te spannen en te ho- Sen, dat hij niet te ver zou achter blijven. /eer kwam hij aan een steile belling in den slingerenden weg, maar aan het einde daarvan lag een klein plateau voor hem, waarop hij een lichtschijnsel opmerkte. Doorloqpende, zag hij de omtrekken van een kleine berghut, opgetrokken tegen een hooge rots. Hij kwam nog nader en zag het lamplicht door de open deur stroomen en in dat licht stapte Renney af! Ja, er stond een groote man in de deur, die zijn hand uitstak en den koppensneller welkom heette. Was dat Robert Asprey? Het viel Geraldi in, dat Toomey mis schien niet Asprey was, maar eenvoudig 'n schakel onderweg misschien een man, die wist, waar het slachtoffer kon worden ge vonden of een medeplichtige in dit verdel- gingswerk. Anders zou Renney wel eenvou dig een revolver hebben getrokken en den zwaren man hebben neergeschoten. Hij liep langzaam om de hut heen om weder op adem te komen. Er waren twee openingen in de muren; de eene was een kleine gleuf, die als venster kon dienen, de andere was de deur. Beide stonden open, want het was, niettegenstaande de hoogte, eigenaardig zoel door den zuiden wind, die zacht uit de heete woestijnstreek woei. Ge raldi ging aan het smalle venster staan en keek naar binnen, waar Toomey, de bergbe woner, met zijn rug naar hem toegekeerd, aan het fornuis bezig was. Zijn haar was lang en hing tot op zijn schouders, en die schouders zouden in een boksring ontzag hebben ingeboezemd! Hij was gekleed in 'n overall en een flanellen hemd, waarvan de mouwen waren opgestroopt tot boven de gespierde elleboogen. Renney, de moordenaar, zat op 'n kruk, die op twee ipooten tege de muur stond geleund en zijn onnatuurlijk schitterende oogen wa ren voortdurend op zijn gastheer gevestigd. Deze deed dikke plakken hertenvleesch in een braadpan en koffie in een zwarte kan. „Vanavond zul je wat te eten krijgen, vriend", zeide hij over zijn schouder tot Renney. „Wat wil je ontloopen?" „Een paar vervloekte detectives, die mij al een maand lang achterna zitten", loog Renney met overtuigende emotie. „Ze zullen je niet bij nacht over dit pad volgen! Hoe heb jij het klaar gespeeld?' „Ik waagde het er op; ik was doodsbe nauwd". Het viel Geraldi in, dat dit slecht come- diespel was, want als de man aan het for nuis even naar het gelaat van zijn gast had •gekeken, zou hij gezien hebben, dat vrees geen karaktertrek van den kleinen revolver- bandiet was. „Wat heb je uitgevoerd?" vroeg de gast heer, nog bezig met de kokerij. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4