'Jlcoviftciaat ïlieuws £and- en JuinBoum ^Binnenland ov. staten noord^ holland bijeen. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 Het ontslag aan de huwende ambtenares. Verschillende onderwerpen. weren van inbreuken op het natuurschoon werd aangevuld met een bepaling tegen ont sierende reclame nadat de heer Honig (c.h.) had betoogd, dat niet al te zware beperking moet worden opgelegd. Spoorweg MedemblikHoorn. UITBREIDING POMPSTATION CASTRICUM. Dertig nieuwe putten. HEILOO. NAASTING VAN LOCAALSPOOR- EN TRAMWEGEN. OUDE NIEDORP. Aantal werkloozen. OUDORP. WIERINGEN. TEXEL. HOORN. HOOGKARSPEL. BROEK OP LANGENDIJK. ONTSLAG VAN HONDERD MIJNWERKERS. Meest buitenlanders. DE OVERSTROOMING IN LIMBURG. Nog geen verandering in den toestand. SMOKKEL-ACHTERVOLGING. Chauffeur gedood. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Eén inzittende verdronken. ANTI-UNIFORM ITEIT. Soldaat gearresteerd. BENOEMING BURGEMEESTER VAN ROERMOND. Cumulatie van inkomsten bij regeeringsbenoemingen. DOODELIJKE AANRIJDING. JHR. BOREEL. t N. S. B.-INSIGNE EEN OPZICHTIG TEEKEN? Zaak komt 7 Januari weer voor. DE NOOD DER TUINDERS. Vragen aan den minister. In de zomerzitting van 1933 hadden de «taten een voorstel van Ged. Staten verwor pen, strekkend om ontslag te verleenen aan Se huwende ambtenares en de ambtenares die in concubinaat gaat leven. De Kroon heeft echter de Staten aangemaand deze bepaling alsnog in het ambtenarenreglement op te ne men zoodat Ged Staten voorstellen om te rug te komen op het verleden jaar genomen besluit. Mej. mr. Ribbius Peletier (s.d.) betoogde dat de regeering aan de hand van art 126 der ambtenarenwet misbruik maakt van haar macht, en een eenzijdige levenshouding op wil dringen aan anderen. De regeering wil de Staten bedillen alsof het kleine kinderen zijn. Spr. hoopt dat de Staten hun eerder ge nomen besluit zullen handhaven. Mevr. Boissevain Pijnappel (v.b.) merkte op, dat het onnoodig is de maatregelen te ne men ter wille van bezuiniging De heer Ketelaar (v.d.) zeide, dat zijn frac tie nog steeds afwijzend tegenover den door de regeering gewenschten maatregel staat. Dr. Droog (r.k.) vond dat men gehoor moet geven aan den wenk van de regeering Vooral aan de provinciale ziekenhuizen is het een bezwaar dat de ambtenaressen ge huwd zijn. De heer Sneevliet (rev.-soc.) betoogde, dat in dezen tijd de vrouw vaak kostwinster is en zag in deze kwestie niet anders dan 'n door drijven van een principe. De heer de Jong Schouwenburg (c.h.) merkte op, dat bij het niet opvolgen van de aanmaning der regeering de wijziging ambtshalve uiteindelijk door den commissa ris der koningin wordt vastgesteld. Voor het prestige van de Staten is het beter het voor stel aan te nemen. De heer Seegers (comm.) vond dat het ver zet tegen den regeeringsmaatregel in de eer ste plaats moest uitgaan van het personeel der provincie zelf. De heer J. J. de Vries (r.k.) wilde het voorstel van Ged. Staten om principieele re denen steunen. De heer Gerhard (Ged. Staten) beant woordde de sprekers. Hij zeide dat Ged. Sta ten uit practische overwegingen hebben ge adviseerd om aan de aanmaning der regee ring gehoor te geven, omdat de desbetref fende bepaling toch in elk geval in het regle ment komt. Na repliek van mej. Ribbius Peletier werd het voorstel van Ged. Staten verworpen met 34 tegen 24 stemmen. In de middagvergadering van gisteren werd goedgekeurd een voordracht tot over dracht van het beheer en het onderhoud van verschillende wegen door waterschappen aan gemeenten. De verordening tot het Aan de gemeente Castricum werd een strook grond afgestaan in gebruik bij het Prov. Ziekenhuis te Bakkum, voor den aan leg van een rijwielpad. Bij de vaststelling van een eerste supple- toire begrooting voor het Prov. ziekenhuis te Bakkum kwam de heer Polak (s.d.) er tegen op, dat een bedrag van 6800 voor wijzi ging van de wasscherij-installatie onder bui tengewone uitgaven is opgenomen. De heer Gerhard (Ged. Staten) zei, dat dit geschied is, om de exploitatierekening zoo laag mogelijk te houden. De bijzondere reglementen van bestuur voor eenige polders werden gewijzigd. Het Alg. Waterschapsreglement voor Noordhol land werd voor een aantal waterschappen van kracht verklaard, waarbij de heer Heil- ker (r.k.) bezwaar maakte tegen de schaal van het meervoudig stemrecht, volgens wel ke het gebeuren kan, dat twee stemmen meer invloed hebben dan zes. De heer Bomans (Ged. Staten) merkte naar aanleiding hiervan op, dat bij de be trokkenen volkomen overeenstemming bestaat en dat niet wordt afgeweken van de tot dus ver gevolgde lijn. Goedgekeurd werden een voorstel tot wij ziging van het Utrecht-Noordhollandsch Ve renreglement en een voorstel tot het onttrek ken van een brug en een weg te St. Pancras aan het openbaar verkeer. Ged. Staten hadden voorgesteld, ten behoe ve van de voortzetting der exploitatie van den spoorweg HoornMedemblik over 1935 een bijdrage te verleenen in het exploitatie tekort over dat jaar van 5000, onder voor waarde, dat het restant van het door de Ned. Spoorwegen gevraagde bedrag door de streek zal worden bijeen gebracht. •De heer Best (v.d.) pleitte voor behoud van den spoorweg, omdat hij bij eenige ople ving van den handel van veel belang zal blijken. Spr. stelde voor het bedrag te ver- hoogen tot 5250, daar dan het door de Spoorwegen verlangde bedrag bijeen is. De heer Stapel (v.d.) merkte op, dat de Spoorwegen 20.000 vragen. Er is nog 5500 noodig. Spr. steunde het voorstel- Best en wilde 500 meer geven dan het voorgestelde bedrag. De heer Leeden (c.h.) was tegen het ver leenen van een bijdrage, omdat men dan een precedent schept. Het lijntje zal niet spoedig rendabel zijn. De heer Ankersmit (s.d.) wilde de 500 méér buiten beschouwing laten. Als het lijn tje staat of valt met dit bedrag, dan heeft de streek er blijkbaar geen hoop op en moet zij zelf de consekwenties trekken. De heer Gravestein (a.r.) wilde ook 5500 gulden geven, omdat de streekbewoners zelf zich ook groote financieele offers hebben ge troost. Geef liever 500 meer en laat het ka naal, waar men in de streek geen heil in ziet, rusten. Ook de heer Braakman (r.k.) bepleitte het verleenen van 5500. De heer Bomans (Ged. Staten) zou het on juist vinden, dat de lijn, die van groot be lang is geweest en dit ook weer kan worden, te laten verdwijnen. Daarom wil de provin cie 5000 geven, waarmee zij echter geen piecedent wil scheppen. Het volgend jaar kan men verder zien wat er gebeuren moet. De kanalenaanleg heeft met deze zaak mets te maken. Ged. Staten zijn tegen ver hooging van de 5000, omdat dan anderen zich zouden kunnen terugtrekken. De voordracht werd hierna z.h.st. aange nomen. a i j j Andere punten. Goedgekeurd werden: een voorstel tot herziening van de Water leidingverordening, een voorstel om 1500 subsdie aan Twisk voor restauratie van den toren der Ned. herv. kerk; een voorstel om 14.000 subsidie ten behoeve van de restau ratie van de Noorderkerk te Hoorn; een voorstel om 200 subsidie te verleenen aan A. Kok, ten behoeve der restauratie van het pand Middelstraat nr. 388 te De Rijp en een voorstel tot vaststelling van eenige supple- toire begrootingen. In de begrooting van inkomsten en uitga ven van het P.W.N. voor het jaar 1931 wordt een bedrag geraamd van 125.000, bestemd voor den aanleg van 20 putten langs den binnenvoet der zeereepduinen te Castricum, voor een secundair pompstation met laagdrukpompinstallatie, in het midden dier puttenrij geplaatst en een transportlei ding van dat pompstation naar de bestaan de filterinrichting In verband met het toenemende waterver bruik is het thans noodzakelijk om nog vóór de komende zomermaanden eenige verdere uitbreiding te geven aan de waterwinnings middelen te Castricum. De meest voor de hand liggende oplos sing, welke binnen den gestelden termijn kan worden tot stand gebracht en waarmede de bedrijfseconomie ten zeerste zal zijn ge baat, is, naar Ged. Staten thans meedeelen, dat aan de 20 putten, waarvan boven sprake is, nog 10 worden toegevoegd. De kosten, welke op rond 20.000 worden geraamd, kunnen uit het 'bestaande in 1930 verleende crediet van 125.000 worden bestreden. Daar in de in 1930 verstrekte toelichting sprake is van 20 putten, terwijl thans 30 put ten zullen worden gegraven, hebben Ged Staten gemeend hiervan nog mededeeling te moeten doen. De heeren Keesman en Greeuw deelen ons, in antwoord op het stuk van den heer Smits, nog het volgende mede: Dat in de raadsvergadering van 31 October gen woord is gerept om de ver hooging van meterhuur in te doen gaan met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli, kan de heer Smits niet aan ons wijten. Wij toch waren tegenstanders van elke hooging van meterhuur te doen ingaan neer dit met ingang van 1 Januari 1935 had plaats gevonden. Wij handhaven onze mededeeling dat bij het voorstel van B. en W. was gehoord de commissie van bijstand van het G. E. B. De bijlage waarin het geheele voorstel werd uiteengezet, ook de datum v .n 1 Juli werd daarin genoemd, heeft voor de raadsleden ter inzage gelegen en is vóór de raadsvergadering aan de pers toegezonden. Als de heer Kostelijk nu aan den heer Smits heeft verklaard, dat hij er niets van af wist en dat het besluit niet is ge nomen na advies van de commissie van het G. E. B., dan is dit in strijd met de waarheid. Wij kunnen niet gelooven dat de heer Kostelijk, terwijl hij lid is van de com missie van bijstand van het G. E. B., dit verklaard zou hebben. In een gesprek met ons verklaarde de heer Kostelijk j.1. Vrijdag nog, dat hem den datum van ingang 1 Juli wel eenigszins ontgaan was, doch dat het voorstel wel duidelijk deed uitkomen dat de verhooging van meterhuur vanaf 1 Juli zou plaats hebben. De Ned. Ver. tot afschaffing van alcoh. dranken, afdeeling Heiloo, hield Zaterdag avond een vergadering ten huize van den heer Visser. De voorzitter, de heer Dijkstra, opende op de gebruikelijke wijze en heette ij zonder welkom dominé Melgers, die als lid van de vereeniging is toegetreden. Ds. Melgers sprak woorden van dank, en zeide dat hij geen bestuursfunctie kon aanvaarden we gens drukke werkzaamheden, doch hij was wel bereid de afdeeling met raad bij te staan. Dit aanbod werd in dank aanvaard. Besloten werd de Filmtaxi te vertoonen, een film, die ir, andere plaatsen op groote waarde werd geschat. De uitvoering zal zijn in het gebouw voor Sport en Kunst en waar schijnlijk zal ds. Melgers er een propaganda- woord spreken. Na behandeling van huis houdelijke zaken volgde sluiting. Tot conciërge in net gebouw voor Sport en Kunst is door het bestuur van V. V. V. benoemd de heer C. Leeseman alhier en wel met ingang van 1 Januari 1935. Het aantal kinderen, dat de kleuter school van „Volksonderwijs" bezoekt, was zoo groot, dat een tweede onderwijzeres is aangesteld en wel mej. G. Wit, alhier. Ingediend ie een wetsontwerp tot naasting van eenige locaalspoor- en tramwegen. Thans wordt o.m. voorgesteld met 1 Januari 1936 te naasten: de spoorweg van Hoorn over Veenhuizen naar station Bovenkarspel—Grootebroek. 'Naar wij vernemen waren er Zater dag 15 arbeiders uit deze gemeente bij de centrale werkverschcffing in de Wienng'ermeerPol^€r tewerk gesteld. De Kerstcollecte van het crisisfonds heeft 262.35 opgebracht. W erkv er schaffing. Reeds sedert vorig jaar gold de bepa ling dat gedurende de wintermaanden de landarbeiders die tegen werkloos heid verzekerd waren, bij werkloosheid in de werkverschaffing tewerk konden worden gesteld. Thans moet, voor het geval er niet voldoende werkgelegenheid mocht ber taan om alle verzekerde werk- looze arbeiders te werk te stellen, om dat ook hulp moet worden verleend aan niet-verzekerde landarbeiders, overleg worden gepleegd met den minister. Alsdan zou een regeling kunnen wor den getroffen, waardoor de niet verze kerde arbeiders, indien tot hunne te werkstelling wordt overgegaan, niet in een bevoorrechte positie komen te ver- keeren ten aanzien van hen, die wel ver zekerd zijn. Het is n.1. van belang dat de arbeiders het belang dat aan de werk loosheidsverzekering is verbonden, blij ven inzien. Onder die omstandigheden is b.v. een regeling denkbaar, waarbij de niet-ver- zekerden gedurende slechts 3 tot 4 da gen per week worden tewerkgesteld, zoodat, moeten de verzekerden naar de werkloozenkas worden verwezen, zij geenszins achterstaan bij de niet-verze- kerden. In 't z.g. „Glazen paleis" te den Burg is uitgaande van de Texelsche Espe- rantobond een Zamenhofherdenkings- avond gehouden waarin als 6preker op trad de heer Andreo Csek, een Hon- gaarsch priester, hoofdvertegenwoordi ger te Roemenië van de U. E. A. Esp. Wereldbond. Tevens werden vertoond films van 't Texelsch Filmarchief. De voordracht voor leerares in costuumnaaien aan de huishoud- en industrieschool voor meisjes alhier, luidt als volgt: 1. mej. G. J. de Leur te Hoorn; 2. mej. A. M. C. Hoogkamer te Winterswijk; 3. mej. A. M. van Holland te Leeuwarden. Terwijl een autobus een melkauto passeerde, werd de heer C. M. vermoede lijk door laatstgenoemde auto aangere den. Met een gapende hoofdwonde en ontwrichten schouder werd de getroffene in café de Landbouw binnengedragen, waar dr. Steenhuizen de- eerste hulp verleende. De Pluimvee- en Konnijnenhouders- vereeniging Hoorn e. o. zal op 12 en 13 Jan. a.s. een groote tentoonstelling van kippen, konijnen, eenden, water- en sier- vogels en duiven organiseeren. Bij de wed. N. Kommer zijn 2 vette ko nijnen uit een hok," staand op het erf, ont vreemd. Onze plaatsgenoot de heer J. Timmer man Cz. slaagde te Amsterdam voor het examen stenografie (systeem Groote). Brutale oplichting. Twee onbekende personen, die zich des avonds vervoegden bij het op leeftijd geko men echtpaar J. W. om de levering van een heerencostuum, wisten deze op geraffi neerde wijze 12.50 te ontfutselen, waarop zij zich ijlings uit de voeten maakten. Daar het niet onmogelijk is dat deze ongure ele menten op een andere plaats hun slag ti achtten te slaan, zij men voorzichtig. Daar de werkzaamheden op 't land zijn afgeloopen, begint de werkloosheid een grooter omvang te nemen. Reeds staan 46 land-arbeiders ingeschreven, waarvan er 30 werkzaam zijn in de werkverschaffing bij het baggeren en 12 bij het staatsbosch- beheer te Schoorl. VARKENSHOUDERIJ. De landbouw-crisis-organisatie voor Noordholland brengt onder de aandacht der varkensfokkers, dat binnen 4 x 24 uur nadat van een door hen gehouden zeug big gen zijn geboren, daarvan schriftelijk moet worden kennis gegeven aan den Rayon administrateur. Indien echter op 29, 30 of 31 December 1934 biggen worden geboren, dient men hiervan vóór 2 Januari 12 uur 's namid dags kennis te geven, daar alleen in dit ge val de biggen met de voor 1934 geldende merken gemerki mogen worden. Alle biggen, die na 2 Januari 1935 12 uur 's namiddags worden aangegeven, kun nen alleen van de voor 1935 toe te wijzen merken worden voorzien. VRIJSTELLING VAN HEFFING BIJ HUISSLACHTINGEN. Er wordt de aandacht op gevestigd dat mtt ingang van 1 Januari 1935 'bij de bepaling van het tot het gezin behoorende aantal personen, welk aantal moet worden vermeld op de aanvraag ter verkrijging van een acte van vrijstelling van heffing bij huisslachting, mede gerekend kunnen wor den de bloed- en aanverwanten tot in den derden graad, alsmede het in het bedrijf werkzame inwonende personeel. Aanvragen ter verkrijging van een vrijstelling van hef fing voor slachting in 1934 dienen uiter lijk 22 December a.s. bii de landbouw-crisis- organisatie voor Noordholiand te zijn inge diend. Voor aanvragen voor Vrijstelling van heffing, welke na 22 December 1934 wor den ingezonden, kunnen alleen vrijstellingen voor slachting in 1935 worden afgegeven. GEEN OVERBODIGE DWANGMAATREGELEN VOOR DE PLUIMVEEHOUDERIJ. Door de Pluimveehouders-Vereeniging „Beekbergen en Omstreken" werd het vol gende schrijven aan den minister van econo mische zaken verzonden. „De Pluimveehouders-vereeniging „Beek bergen en Omstreken", welke bestaat uit leden, die uitsluitend of voor een belangrijk gedeelte van hun kippen moeten bestaan, Maandag 17 dezer in een druk bezochte vergadering te Beekbergen bijeen, betuigt hiermede haar volle instemming met het dato 12 dezer door een 25-tal afdeelingen van de G.O.M. v. L., A.B.T.B. en C B.T.B., welke te Barneveld in vergadering bijeen waren, aan Uwe Excellentie verzonden be zwaarschrift tegen de, in de Teeltregeling neergelegde dwangmaatregelen. Zij verzoekt Uwe Excellentie dan ook eer biedig, deze dwangmaatregelen niet te willen invoeren, daar dit tot ondergang van de bedrijven harer leden zou lijden en iede- ren Pluimveehouder vrij te laten, dat mate riaal te gebruiken, dat zij zelf als het meest geschikte voor hun bedrijven achten". Met ingang van 1 Januari a.s. zullen op de dominiale mijn te Kerkrade ongeveer hon derd mijnwerkers worden ontslagen. Het be- tret hier meest vreemdelingen. In den toestand van het overstroomde gebied langs het Julianakanaal in Lim burg is ten gunste noch ten ongunste eenige verandering gekomen. Te Ur- mond staan de kelders en hier en daar ook bovengrondsche gedeelten van de woningen onder water. Ook Obbicht en Stein hebben nog ernstig van het water te lijden. De autoriteiten stellen de angstig ge worden bevolking zooveel mogelijk ge rust. Zij zijn de overtuiging toegedaan, dat de dijk zich zal zetten en het leed spoedig geleden zal zijn. Hedenmorgen hebben rijksambtenaren te Maastricht een auto, die te Smeerna over de Belgische grens was gekomen, beladen met boter en suiker, achtervolgd. De auto wilde weer over de grens ontwijken door den kortsten weg door 'de stad te nemen en dan bij Feldwcreld over die grens te gaan. De ambtenaren schoten op de auto, waardoor de chauffeur de macht over het stuur ver loor en de auto tegen een boom botste. De 20-jarige H. W. uit Sittard werd op slag gedood. De andere inzittende, de 25-jarige H. uit Hoensbroek, werd door een schot ge troffen en moest naar het ziekenhuis te Maastricht worder vervoerd. Gistermiddag is op de Maas onder de gemeente Stevensweert een roeiboot van de firma van Hasselt uit Nijmegen omgeslagen. De vier inzittenden raakten te water. Een van hen, de 35-jarige H. Peperkamp uit Doornenburg, verdronk. De anderen werden gered. De soldaat D. van het 11e regiment infan terie, woonachtig te Hengelo, die weigerde bij opkomst de militaire uniform aan te trekken, is wegens dienstweigering gearres teerd. KORTE BERICHTEN. De minister van defensie heeft onder de verboden geschriften doen opnemen „Onze Strijd", orgaan van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Handels en Kantoor bedienden en „Jonge Strijd'orgaan van den Jongelieden Geheelonthoudersbond. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Door de directie der Nederlandsche spoor wegen is gister te Utrecht in het openbaar aanbesteed Bestek 1520 Hs. Het vervaardi gen, leveren en opstellen van twee metalen bovenbouwen voor enkel spoor voor krui sing van het kanaal Oudkarspel-Kolhorn en van den weg Oudkarspel-Nieuwe-Nie- dorp met den spoorweg den HelderAm sterdam, achtereenvolgens bij K.M. 29.286 en 29.600. Ingekomen 19 biljetten. (De ra ming was 24.500). Laagste inschrijf- ster was de Kon Maat. „de Schelde" te Vlissingen voor 21453. Op vragen van het Tweede Kamerlid Lingbsek: lo. Is de minister niet van meening, dat in dezen tijd van werkloosheid en van daarmede gepaard gaande klachten over cumulatie van pensioenen, enz., bij benoemingen van regeeringswege nieu we gevallen van cumulatie van inkom sten uit overheidskassen, in afwachting van het daaromtrent toegezegde wets ontwerp, moeten worden vermeden? 2o. Houdt de minister met de door de regeering in de vergadering der Tweede Kamer van 9 November j.1. uitgesproken erkenning, dat op het gebied van voor koming van cumulatie nog wel iets kan worden gedaan, bij alle benoemingen wel voldoende rekening en heeft Zijn Excellentie dit met name gedaan bij de onlangs plaats gehad hebbende benoe ming van den burgemeester van Roer mond? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: De huidige werkloosheid in de onder scheiden groepen der bevolking is voor de regeering bij het doen van benoemin gen steeds een factor, die medebrengt, dat bij overigens gelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofde heeft, zal voorgaan. Intusschen, voorkoming van cumula tie van inkomsten is niet een zoo abso luut belang, dat daarvoor elk ander moet wijken. Het waken tegen ongemo tiveerde cumulatie moet niet worden een vrees voor cumulatie op zich zelf. Het Staatsbelang laat niet toe, dat de regeering zich door die vrees zou laten leiden. Ondergeteekende kan er niet toe medewerken, dat ervaren en geschikte personen voor benoeming tot burge meester stelselmatig zouden moeten wordne gepasseerd en dat een bepaalde groep oud-functionarissen van verderen taatsdienst zouden worden buitengeslo ten. Dit zou tot zeer ongewenschte, en voor het land nadeelige, gevolgen leiden. De voordracht tot de in de tweede vraag bedoelde benoeming is met in achtneming van bovenstaande overwe gingen door den ondergeteekende op gemaakt. Gistermiddag te één uur geschiedde op den rijksstraatweg te Bennebroek een doode- lijk ongeluk. De heer D. de Wit, een bekend ingezetene van Bennebroek, kwam per rijwiel uit een zijlaan, die naar het IJsclubterrein voert. Op den weg wilde hij oversteken en gaf daarvoor een teeken. Juist kwam een particuliere auto uit de richting Haarlem, die door krachtig remmen nog een aanrij ding trachtte te vermijden, doch daarin niet slaagde, waardoor De Wit werd gegrepen en nog tientallen meters werd meegesleurd. Toen de wagen eindelijk stopte, was de aan- geredene reeds vreeselijk verminkt. Vermoe. delijk is hij onmiddellijk dood geweest. De geneesheer kon slechts den dood constatee- ren. De politie heeft de auto en het rijwiel in beslag genomen. Hedenochtend is aan de gevolgen van een aanrijding te den Haag, in den ouderdom van 65 jaar over leden jhr. J. J. Boreel, gepensio neerd luit.-kol. van het N.I.-leger. De Hooge Raad heeft tusschen-arrest ge wezen in de procedure over de vraag of het N.S.B.-speldje al dan niet opzichtig is en de strafbaarheid van het in het openbaar dra gen er van. De advocaat-generaal mr. Van Lier had de vorige week in zijn conclusie de ze vraag bevestigend beantwoord. De propa gandist van de N.S.B., J. J. B., was in hoo- ger beroep door den kantonrechter te Venlo, van rechtsvervolging ontslagen. Hij had te rechtgestaan omdat hij als verdachte in een andere zaak ter openbare terechtzitting van de rechtbank een opzichtig politiek onder- scheidingsteeken had gedragen (art. 435a wetb. van strafrecht). In het tusschen-arrest nu heeft de Hooge Raad, op grond dat de be- teekening van de aanzegging bedoeld bij art. 437 wetb. van strafvordering door middel van aanplakking is geschied en waar nu ge- gebleken is, dat J. J. B. woonplaats had te Eindhoven, termen gevonden een nieuwen rechtdag, te bepalen. Deze is bepaald op Maandag 7 Januari 1935. KAMERPLANTEN. Wij ontvingen ter recenseering een exem plaar van de door de N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek uitgegeven handleiding voor de verzorging van Kamerplanten, door J F. Ch. Dix, met kleurenreproducties naar oorspronkelijke aquarellen van Jan Boon. Het mapje bevat een serie van 26 kleur platen van planten met volledige cultuur beschrijving en algemeene wenken. i iet Tweede Kamerlid, de heer Groen (r.k.) heeft aan den minister van economische za ken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bekend met den uitersten nood, waarin verreweg de meeste tuinders verkeeren en de noodzakelijkheid dat het voor den tuinbouw beschikbaar gestelde steunbe drag hetwelk volgens mededeelingen van Zijne Excellentie zelve waarschijnlijk niet meer dan voor de helft in het verlies zou kunnen voorzien geheel wordt uitgekeerd? Zoo ja, wat zijn dan de redenen waarom nu, terwijl het jaar reeds bijna om is, aan gekondigd is dat slechts een gering deel van dit toch al ontoereikende bedrag namelijk 2.800.000 zal worden uitgekeerd? Is Zijne Excellentie bereid waar wel vast staat dat anders de meeste tuinders aan schier geen enkele verplichting zullen kun nen voldoen en hun de middelen om hun be drijf voort te zetten volstrekt ontbreken zoo spoedig mogelijk het geheele beschik baar gestelde bedrag te doen uitkeeren? 2. Is het den minister bekend, dat de nu aangekondigde uitkeering voor een aantal vollegrondsproducten zóó laag is, dat ze veelal zelfs niet voldoende moet worden ge acht om in den directen gezinsnood der tuin ders te voorzien? Is Zijne Excellentie daarom bereid, deze uitkeeringen te verhoogen? 3. Is de Minister bereid mede te deelen waarom geen toeslag verleend wordt op aardbeien en princesseboonen, alsmede snij- boonen, althans in streken als Kennemer- land en Ter Aar e.o., waar dit hoofdteelten zijn, doch waarvan in deze streken de oogst zoo gering is geweest, dat de verkregen op brengst ondanks betere prijzen zelfs bij vorig jaar ten achter is gebleven? Indien Zijne Excellentie meent niet te kun nen afwijken van het tot heden gevolgde uit- keeringssysteem, waardoor intusschen deze tuinders van een voor hen allernoodzakelijk- sten steun verstoken blijven, is hij dan bereid hierin door een speciale regeling te voor zien? 4. Is het den minister bekend, dat de in Mei en Juni%erkregen prijzen voor de vroeg ste aardappelen eveneens het gevolg waren

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7