Het leven van de Britsch-lndische vrouw JUcfüsioAm Buitenland. Een wereldreiziger vertelt van zijn ervaringen. Alkmaarsche Politierechter ALKMAARSCHE COURANT van Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 De reiziger, die in Britsch-Indië is ge weest, weet veel treurigs te vertellen over het leven van de Indische vrouw Zij leidt een waar slavenbestaan; zij is eC11 echte werkezel. Overal, wéar nien ook komt, ziet men haar sloven: op de plantages, de rijstvelden en in de stal len. Er is helaas veel waars in deze ver halen. Het leven der vrouw in Indië is hard. Millioenen onder haar lijden een honger-bestaan. Echter zijn velen onder deze vrouwen niet Indische, maar Chi- neesche van geboorte. De vrouw, die door haar rijkdom verwend is, bestaat evengoed als overal op aarde. En ook zijn er duizenden, die een gelukkig huis gezin hebben, en tevreden met haar lot zijn. Het zijn de vrouwen, die niet zelf haar geld behoeven te verdienen. Om met deze vrouwen kennis te maken, is heel moeilijk, daar zij nooit uit huis ko men. Geen Europeaan kan er zich op beroemen, ooit Indische huiselijkheid gezien te hebben, en alles wat er over de Indische vrouw verteld is, is onwaar, heeft eenige jaren geleden Prof. Sattar Kheiri gezegd. Al schrijft men nu over de Wetgeving, betreffende geboorte, hu welijk, scheiding en nalatenschap, dat is allemaal theorie, die nooit met de practijk overeen komt. Het is misschien ook mogelijk, dat men zelf eenige ge vallen meegemaakt heeft, maar de Europeaan is te gauw geneigd om te generaliseeren. Als men iets over de In dische vrouw wil schrijven, dat juist is, dan moet men altijd goed onderschei den, of het gaat over een Hindoesche of een Mohammedaansche. De Islam be schouwt de vrouw als een kameraad, het Hindoeïsme vernedert liaar tot een slavin. En eigenlijk nog erger, want de slaaf is na den dood van zijn meester vrij, de vrouw echter blijft een ongelukkig en onderdrukt wezen, (vroeger werd de vrouw met het lijk van haar echtgenoot verbrand). Ook 't leven van de Moslem vrouw komt niet overeen met de Wet geving. Zij is altijd de ondergeschikte van den man, ook wanneer zij met hem het vaderland verlaat en naar Azië, Amerika of Europa trekt, zij het dan dat zij in het huishouden kan doen en laten wat zij wil. De Indische huisvrouw leeft geheel voor haar gezin. Zij gaat zelden of nooit uit, zelfs niet om inkoopen te doen. Bij de „gezeten burgers" koopt het dienst meisje alles in, wat voor het huishouden noodig is. De vrouw is niet genotzuch tig aangelegd, hoewel de gelegenheid daartoe niet gering is. Het liefst is zij thuis, en dat is dan ook de reden, dat in d.e beter-gesitueerde families de feeste lijkheden binnenshuis plaats hebben. Vooral wordt alles feestelijk herdacht, wat met de kinderen samenhangt, zoo als de geboorte, als het kind veertig dagen oud is, de eerste tand, wanneer het kind het eerste woord stamelt, wan neer het kind voor het eerst loopt, enz., dan worden veel gasten uitgenoodigd, het Indische huis is daarop ingesteld. Het huis bestaat uit een binnenplaats, waaromheen de woonvertrekken gele gen zijn. Er is slechts één poort, die naar deze binnenplaats leidt. Zeer veei kamers zijn met elkaar verbonden. De huizen hebben haast allemaal bij den (Zitting van Maandag 17 December). HUISVREDEBREUK. De eerste verdachte Jan N. uit Winkel was niet verschenen. E>e afwezige die gewoonlijk ongelijk krijgt, had op 22 Januari wederrechtelijk ver toefd in de woning van den getuige C. J Hollander, wonende aan de Mook, en deze localiteit niet op de eerste vordering van den rechthebbende verlaten. Er was ongenoegen tusschen de heeren ontstaan over een sleutel van de zouterij, die Noorman hem niet wilde geven. De onwillige bezoeker was er door commensaal Matha uitgetrapt, anders stond 'hij er misschien nog. Eisch en uitspraak 20 boete of 10 dagen. PLATTELANDS ELECTRICITEITS- MISERE. De 72-jadge arbeider Willem D. uit Zwaag stond terect naar aanleiding van het hem loor den officier telaste gelegde feit, dat hij in kwaliteit van lampenbewerker van het gem. electrisch bedrijf gedurende 1933 1934 een aantal van deze lampjes had ver duisterd. I>e oude heer, tegen wien wel 7 getuigen in actie waren gebracht, beweerde dat hij de lampjes had uitgedeeld aan in lampennood verkeerende gemeenteleden en de ontvangen gelden had gebruikt om zijn voorraad weer aan te vullen. Hij ontving als lampenverzorger 25 per jaar. Van het half dozijn getuigen werd natuurlijk als nummer één gehoord de burgemeester Winkel van Zwaag, die verklaarde, dat de oude heer voorheen lijnwerker was en later nog bij het electrisch bedrijf geëmployeerd als incas seerder van de P.E.N. en leverancier van lampjes in dienst der gemeente. Gedurende verschillende toelichtingen van den burgemeester zat verdachte ijverig met zijn hoofd te schudden en beklaagde zich van zijn vrijspraak beroofd en bedreigd te zijn. Mr. Dwars uit Hoorn, ter elfder ure als verdediger geëngageerd, richtte eenige vra gen tot het gemeentehoofd met betrekking lot de reputatie van de verdachte, die naar genoegen werden beantwoord. Verdediger vond het vreemd1, dat zijn cliënt oneervol ontslagen was, alvorens de rechter uitspraak had gedaan. De P t.N. had verdachte gehandhaafd. ingang een zaal. Bij de rijke families is er nog een verdieping of de parterre ge bouwd. De juiste leeftijd van het Indische meisje om te trouwen, acht men den tijd, dat zij zich begint te ontwikkelen Een Mohammedaansche trouwt met 17, 18 jaar, de Hindoesche met 12—14 jaar' (Aan de kinderhuwelijken der Hindoes heeft de moderne tijd zoo goed als een einde gemaakt). Ieder meisje trouwt haast. De vader en de moeder zorgen voor hun kind, de broer voor zijn zuster Eén ding is er mooi in het Indische hu welijksleven, en dat is, dat de huwelij ken niet gauw ontbonden worden. De genegenheid van den modernen Indi- schen man voor zijn vrouw, die hij eigenlijk pas wanneer zij getrouwd zijn, leert hoogachten en waardeeren, ver sterkt met de jaren een groote liefde, en de liefde van de vrouw tot haar man is onvergetelijk. Het liefde-leven begint zoo vroeg, dat er van kinderjaren eigenlijk geen sprake is. Ondanks dit feit, blijven man en vrouw van elkaar houden, ook in den ouderdom, dat men een zekere afkoeling zou kunnen ver wachten. Hier volgen eenige eigenaardige voor beelden, die aantoonen, hoe uroot de liefde van twee echtgenooten wel kan zijn: Als de man het huis betreedt, en hij hoort de stem van zijn vrouw, dan snijdt hij zich in zijn arm, zóó, dat het b'.oed er uit springt, en onderwijl prevelt hij„Daar is slechts één God, en zoo zeker als dat waar is, is het waar, dat mijn bloed weg zal vloeien, voor dat mijn begeerte, jou te bezitten, voorbij gaat". Wanneer deze bloedbezweringen niet het gewenschte succes hebben, wordt zij her haald; zoo zorgt de man er voor, dat de aandacht der vrouw op hem valt. Wanneer hij met de geliefde vrouw spreekt, raakt hij haar voorhoofd met zijn wijsvinger aan om haar liefde in te gieten. Ook het bestrooien van het eten der vrouw met poeder van ge malen planten is een vaak toegepast mid del, dat ons doet denken aan de middel eeuwen in Europa. Al deze voorschriften kan men lezen in El Ktab, het liefdesboek der In diërs. De Indische vrouw is goed op de hoogte van lichaamsontwikkeling en schoonheidsver zorging. De typen loopen sterk uiteen bij dit uit tallooze stammen bestaande volk en het spreekt vanzelf, dat het schoonheidsideaal voor eiken stam weer anders is. Dik, lang haar, een gebogen neus en een krachtig ont wikkeld figuur worden echter algemeen ge waardeerd. Van opmaken in den zin, die wij aan dit woord toekennen wil een fatsoenlijke Indische vrouw niets weten; ook het haar wordt eenvoudig achterover gedragen of in het midden gescheiden en glad gekamd. De Hindoevrouwen, die nog aan vele oude ge bruiken vasthouden, schilderen echter wel el- ken dag het teeken van haar kaste cp het voorhoofd. De huiselijkheid der vrouwen is wellicht de voornaamste reden, dat er zoo weinig echtscheidingen zijn. Een ander belangrijke reden is het feit, dat onder de beter gesitu eerden polygamie niet zeldzaam is. Het Mo hammedanisme maakt de echtscheiding zeer gemakkelijk; één woord van den man is vol doende om haar tot stand te brengen. On danks dat leert de practijk ons de onjuistheid van de bewering, dat Indië het graf van de liefde zou zijn. Hierop werden gehoord eenige gloeilamp cliënten waaronder mej. de wed. BalkTijm, Piet Koning, enz. Men betaalde 70 cent per stuk. In enkele lampjes stond het visite kaartje van de gem. Zwaag gedrukt. Al die lampjes had verdachte later willen terug geven, wat hij helaas verzuimd had Ten slotte verscheen gem.-veldwachter Faber van Zwaag, die diverse lampjes in beslag nam en aan wien verdachte ten slotte bekend had, jarenlang geknoeid te hebben. De officie, moest tot zijn spijt uit de hou ding van verdachte de conclusie trekken, dat zijn verweer onwaar was en requireerde al- zoo 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Dwars verzocht in welgekozen be woordingen nietigheid, ontslag of vrijspraak. Uitspraak: 50 boete of 25 dagen. EEN FLINKE LES GEKREGEN. De 27-jarige N. Niedorper arbeider Fred. St. had zich de vingers gebrand door te Alkmaar op 23 Juli een rijwiel te stelen, eigendom van den kruidenier J D. Dubbeld aldaar. Hij had een lekke band aan zijn eigen fiets en was toen maar zoo vrij dit defecte rijwiel met de fiets van Dubbeld te rempla- ceeren. Extra best stond het jonge mensch niet bekend, dat zou de politierechter te Leeuwarden kunnen bevestigen Hij is voorts een slappeling. Eisch 4 maanden gevange nisstraf. Vonnis: f 25 boete of 15 dagen en 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met-3 proefjaren. ONPRETTIGE WERKVERSCHAFFINGS TOESTANDEN. Een stevig gebouwde 46-jarige grondwer ker Joh. W. L. O. te Hoorn compareerde als verdachte, omdat hij volgens dagvaarding op 24 Juli aldaar den opzichter der Heidemaat schappij Geerlings, destijds belast met het opzicht bij de werkverschaffing aan den nieuwen weg te Hoorn, had geslagen, hem tegen den grond had gebokst en hem ten slotte onthaald op eenige kopstooten. De oorzaak was een loonkwestie met daarop gevolgde schorsing. De grondwerker ont kende en gaf uitleg van het geval op zijn manier. De opzichter was over een krui wagen gevallen. Daar had hij den opzichter, die stond te zingen, aangepakt en méér niet. De getuige N. Blokdijk wist voor den politie veel meer dan nu voor den politierechter. Van 'n kopstoot en tegen den grond gooien had hij niets gezien Men was het er echter roe rend over eens, dat de opzichter een onaan genaam mensch was voor de arbeiders. Hij kreeg dienaangaande .van den politierechter nu wel geen schrobbeering, maar in ieder geval 'n terechtzetting. Ook de derde getuige J. v. Riel was nu veel minder pertinent dan voor den politie, waar hij trouwens ook zijn verklaring reeds had herzien. De heer v. Riel protesteerde echter heden uitvoerig tegen het door de politie gerelateerde betreffende zijn verhoor. De officier noemde de afwijkende ver klaringen een uiterst moeilijk geval en ver zocht aanhouding, ten einde den relatant alsnog te hooren. De politierechter verwees daarop de zaak naar den rechter-commissaris en schorste de behandeling. NIET VOOR DE EERSTE MAAL. Een Alkmaarder zou zich op 22 Augustus in den Alkmaarschen Hout hebben schuldig gemaakt aan een zededelict. Verdachte ont kende. Overigens werd de zaak met gesloten deur behandeld. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Vonnis 3 maanden gevangenisstraf. LIJDELIJKE OPPOSANT. De niet-verscheneij heer M. Tr. Joh R. te Uitgeest had niet voldaan aan de vordering van veldwachter Bornebroek om van zijn rijwiel af te stappen. Eisch ƒ25 boete, of 15 dagen. Vonnis conform. HET PROCES DRAAIDE OP NIETS UIT. Mej. Maartje D., huisvrouw K. te Andijk, had op 19 Augustus mej. KlopperGroot uit Enkhuizen toegevoegd het onvrijzame woord: smeerlap en nog veel méér. Mej. K. was te Enkhuizen gelogeerd bij haar mama en scheen zich den tijd te korten met de buurvrouw van moeder „af te kammen" Volgens Maartje was mej. Klopper echter het debat begonnen en een andere getuige, mej. Reuver, had alleen gehoord, dat bekl. had gezegd: Je moest je smeerlapperij maar voor je houden! De officier achtte alzoo niets bewezen en vroeg vrijspraak. Vonnis conform. HIJ KON DES POLITIERECHTERS FUIK NIET ONTZWEMMEN. De 29-jarige verdachte Simon P. uit Wie- ringen had de palingvisscher Cornelis B. op 3 Augustus ontlast van een flinke hoeveel heid paling uit een mandje, dat buiten boord aan het bootje van Bakker hing. De visscher had reeds lang paling gemist en was op de loer gaan liggen. Toen Simon werd betrapt, deed hij het voorkomen, of hij voornemens was paling te koopen! Hij heeft later 6 pond betaald aan Bakker, doch vooraf had hij al 20 pond ingepikt. Thans stond Simon te pruttelen tegen Bakker, dat de beschuldiging van diefstal onwaar was. De getuige Jan Poel legde met weinig animo den eed af en had ook niets van den diefstal gezien, beweerde hij. Eisch 125 boete of 15 dagen. Vonnis 10 'boete of 5 dagen. MISHANDELING. Mej. Aafje T., echtgenoote van den heer Willem J. te Petten, stond voor de boetebank haar mondje te roeren, om zich te. verdedigen tegen de aantijging, dat zij de 86 jaar Adri- anus v. d. Vlies, 'n invalide stakker, die door twee dames op de been moest worden ge houden, had mishandeld. De oude heer gaf een levendig verslag van het optreden van zijn buurvrouw. Zij had met twee vuisten wel 25 slagen op zijn kaal hoofd gegeven. Terwijl de man zijn avontuur verhaalde, zat Aafje té lachen en beweerde dat het allemaal leugens waren. Mej. Visser- Schaap had niet zien slaan. Ze ontkende, dat de ouwe Arie 'n dronkaard was. Wel ge bruikte hij een borreltje. Jonge, jonge, zei de politierechter, nu nog 'n borreltje met 86 jaar? Wat zou ie oud geweest zijn, als hij geen borreltje had gedronken. Voorts had nog mej. M. Beetsma gezien, dat buurvrouw J. den ouden v. d. Vlies met een stuk hout sloeg. Ik heb heelemaal geen stuk hout in mijn handen gehad, protesteerde Aafje! De officier koos den véiligen kant en requi reerde vrijspraak. Vonnis dito. FAMILIEHEIBEL OP HET GERRITSLAND. De 24-jarige mej. Neeltje H-, wonende te Hoorn, die voor het front kwam met twee getuigen a décharge tegen drie getuigen in haar nadeel, had op 26 Augustus mej. G. Mak, geboren Bouman, op de stoep van haar huis een trap voor haar borst en gelaat had toegediend. Volgens de mishandelde wilde Neeltje haar omverslaan en diende getuige als bliksemafleidster. De door zijnzuster be laagde broeder Klaas vertelde, dat hij ruzie had met zijn geheele familie, onder meer werd hij uitgemaakt als moedermoordenaar. Zijn broer Marinus wilde met hem afrekenen! Mej. Mak is zijn schoonmama! De politierechter predikte vrede aan de familie Hart en de officier, die de film bijna niet kon volgen, vorderde vrijspraak. Vonnis conform eisch. EEN PRACHTEXEMPLAAR VAN EEN STAMHOUDER. De 19-jarige Petrus Math. B. te Berkhout had zijn ouden vader op 6 Oct. een bank biljet, van 100 gulden ontstolen en had dit bedrag verbarreld. Deze voorbeeldige zoon was gearresteerd en beweerde thans voorne mens te zijn, z'n leven te beteren. Het ge stolen geld was de opbrengst van een erfe nisje en was geborgen in een afgesloten kistje. Volgens vader was zijn zoon altijd te lui geweest om te werken. Hij was wel goed bij het hoofd, maar wel een stevig sigaretten rooker. De politierechter wilde hem naar Veenhui- zen sturen, dan zou zijn overmatig gewicht wel afnemen. Zijn vader wilde hem liever aan 't bagge ren hebben, maar de politierechter vreesde dat hij dit zware werk niet zou kunnen vol houden. De heer Nuyens van de r.k. reclasseerings- vereeniging was nogal hoopvol gestemd, hoewel de jongen niet voor 100 pCt. be trouwbaar was, maar de verdachte scheen van goeden wil te zijn en hij komt onder streng toezicht. De officier voelde er niet veel voor, den jongeman zoo direct vrij te ge ven en wilde hem eerst een lesje geven ia den vorm van 6 maanden gevangenisstraf, gecombineerd 3 maanden onvoorwaardelijk en 3 maanden voorwaardelijk met 3 proef jaren. De jongeling had uiteraard niet veel trek in de gevangenis en beloofde flink aan 't werk te willen gaan. Mr. Windhaus achtte deze proef ook niet doelmatig en drong aan op een geheel voorw. veroordeeling. Uitspraak: 4 maanden gev. voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd, onder toezichtstel- ling en bijz. voorwaarden. Voorts werd de knaap in vrijheid gesteld. DE VERRADERLIJKE WANDEL- MARSCH! De caféhouder Adr. Joh. M. te Alkmaar zou inbreuk gemaakt hebben op de rechten van Nederlandsche componisten, door op een orchestrion in zijn café ten gehoore te brengen een wandellied, gecomponeerd door van Leur. Verdachte, heden terecht staande, wist er niets van. Hij had de plaat gekocht van een fabriek en daarop stond: auteursrecht. De musicus Is. J. Olman, componist, werd gehoord als getuige en in kwaliteit van hoofd-inspecteur van de B. U. M. A. te Amsterdam. De caféhouder had geen ver gunning dit muziekstuk te doen voeren. Getuige en collega hadden den verdachte bezocht en hem er op gewezen, dat een zegeltje van de fabriek geen vrijdom van auteursrechten gaf. Men kan van de Buma krijgen een abon nement en dan heeft hij recht om al dade lijk muziekstukken te doen hooren. Ik heb zelfs geen centen om mijn huis- houwe te onderhouden, repliceerde de ver dachte. Het zou hun feitelijk gaan om een stel selmatige oppositie van den bond van café houders tegen de Buma. De heer Olman zeide ter toelichting, dat alleen de bond van Staalman voert, en deze bond heeft in Alkmaar voornamelijk de leiding. Wat Buma veel last veroorzaakt. Mr. Heinz, uit Amsterdam, steunde „Bu ma" in verband met de in te stellen kwalifi catie. De inspecteur van Buma had het feit ge constateerd, en in bedoeld café het „Wan dellied" hooren spelen. De caféhouder kon desgevraagd geen vergunning toonen. Mr. Heinz stelde de schade aan de Ned. componisten, toegebracht in het licht, en vorderde van verdachte een schadeloosstel ling van 50. De officier memoreerde het voorgevallene, veronderstelde kwade trouw, en rtquireerde 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak 25 boete of 15 dagen, alsme de toewijzing der currente vordering van „Buma" ad. 50. DIEFSTAL. De 22-jarige Joh. P., een soort kermis- ganger, zonder vaste woonplaats, verscheen als laatste der Mohikanen, en bleek zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een paard te Limmen op 6 Augustus, welk paard, of ket, eigendom was van een ande ren armen stakker, de grondwerker Gerrit Venekamp, eveneens een woonwagen-bewo ner. De bestolene had ecter het geluk te Uitgeest om de gestolene en inmiddels reeds verdachte ket te achterhalen. Joh. P. had toen op een vervalschelijk opgemaakt request intrekking der vervol ging verzocht, wat de politierechter het top punt noemde, een beestachtige schande! Volgens verdachte zou Venekamp geld hebben aangepakt, wat Venekamp echter ontkende. De eisch werd 4 maanden gevangenis straf. Uitspraak conform eisch. Hierna sluiting. (Strafzitting van 18 December). GEZELLIG HUWELIJKSLEVEN. De 43-jarige oud-winkelier en gepension- neerde marinier K., te den Helder, had op 26 Juni zijn gesepareerde echtgenoote Chr H. Scholtes met een steen geworpen, waar door deze bloedend werd verwond. De vrouw stond op het plaatsje van de oude juffrouw Molenaar, geboren Meeldijk, te wasschen. Om zijn vrouw beter te kunnen raken, was beklaagde op een kolenkist geklauterd. De vrouw werd door een dokter verbon den. Wat Jochum betrof, hij kwalificeerde de onder eede afgelegde verklaringen van zijn vrouw eenvoudig als leugen. De oude wed. Molenaar had de vrouw hooren schreeuwen. Eisch 25 boete of 15 dagen. Verdachte wierp de schuld van alle disharmonie op z'n vrouw. Voorts bleek dat verdachte op de zwarte lijst stond, wat zijn vrouw per abuis reclasseering noemde. Vonnis 15 boete of 10 dagen. NIET GESCHIKT VOOR PENNINGMEESTER. Een 43 jarige vrachtrijder te den Helder, genaamd Jacobus van D., had zich als ex pediteur onder meer toegeeigend een bedrag van 25.32 dat hij door een reboursement onder zich had en ontvangen van mej. de LangeAufenacher ten behoeve van de essencefabriek „Gruno", directeur S. A. Wijzenbeek. Voorts had hij een bedrag van 20.24 verduisterd ten nadeele van den heer E. van Rookhuyzen te Beverwijk. Ook dit betrof een reboursement, bestemd voor Texel. Verdachte beoefende indertijd een autobesteldienst den HelderAmsterdam en tusschengeltgen plaatsen. Htt rebourse ment betrof eeti pakje chemische producten van de fabriek Ceta-Bever te Wijk aan Zee. Het geld was door een besteller van Texelsche Eigen Stoomboot Onderneming te behoeve van den bestelhuishouder te Bever wijk voornoemd afgegeven. Besloten werd de behandeling tot 21 Ja nuari uit te stellen en den heer Roos eens te interviewen. 'T GING BUITEN DE PERKEN VAN FATSOEN. De 41-jarige weduwe Jannetje V., .wo- IN DEN WINTER P U R O L bi) ruwe cn gesprongen handen En bi) hoest en verkoudheid Dampo Beide in doozen van 30 ct af. nende thans te Schagen en voorheen te St. Maartensbrug, had aldaar op 16 Augustus de 16-jarige Trijntje Landman beleedigd Jannetje stond nu wegens dit feit terecht en de beide dames schenen volgens weder- zijdsche verwijten niet anders te doen aan elkander uit te schelden. Volgens Jannetje had zij haar beschuldigingen tegen de moeder van Trijntje gericht. De officier stond paf van zulke taal te gen een jong meisje gedebiteerd, en vorder de/15 boete of 10 dagen. Uitspraak 10 boete of 5 dagen. DE KASTELEIN GEBRUIKT ZIJN EIGEN VECHTM ATERI AAL. De caféhouder Paulus Gr. uit Groote broek had volgens de opinie van den officier den Lutjebroeker heer P. C. Slagter met een bierglas op zijn hoofd geslagen, doch Paulus betwijfelde zulks en gaf alle schuld aan Slagter en zijn vriendjes. Hij was zijn zoon, die werd aangevallen, te hulp geschoten De getuige Besseling had den kastelein zien slaan. Zelf had hij 20 glazen bier a 20 cent geconsumeerd, 'n Schandaal, riep mr. Lede- boer ontsteld, zoo maar voor 2 bier in je buik te stooten! De gewonde heer Slagter verlangde pl m. 17.50 voor reparatie van zijn klassieken schedel. Het bleek echter, dat Slagter den volgenden Zondag al weer naar de Hoogkarspeler kermis was geweest. Nou, zei Piet .Slagter: 'k ben d'r wel weest, maar hep allien maares gekeken! De officier kreeg 'n afschuw van zijn eigen getuige en vroeg vrijspraak. Vonnis conform. DURE PRUIMPJESFUIF. De niet-verschenen Piet K. te Grootebroek zag eens pruimpjes liggen in de mand van Piet Mak als eieren zoo groot en had de brutaliteit eenige van die pruimen weg te nemen. Eisch 30 boete of 15 dagen. Vonnis 15 boete of 10 dagen. Daarop verscheen meneer Joh. Corn. B. ook uit Grootebroek, die eveneens een derge lijke grap ten nadeele van 'n armen koopman had uitgehaald. Ook dit intermezzo had plaats op dt kermis. De officier vroeg 30 boete of 30 dagen. Vonnis 15 boete of 10 dagen, zoodat de pruimen toch nog een goeden prijs op brachten. IN KERMISSTEMMING. De 24-jarige arbeider Theodorus Jos. B. te Obdam zou zich op 20 Aug. met geweld hebben verzet tegen den rijksveldwachter P. Kamp en diens onbezoldigden gemeente collega. Het scheen nogal gewichtig. Want Doris kwam met mr. van Leeuwen als ver dediger, die op zijn beurt weer 2 getuigen a décharge had gerequireerd. Kamp en collega hadden B. gearres teerd op grond van veronderstelde dronken schap. De heer B. verzette zich door rukken en trekken. Hij werd in dit verzet gesteund door zekeren heer Simon bakker, die direct daarna zou optreden. De heer Tamis Neefjes, opgetrommeld door den verdediger, ontkende de dronken schap van verdachte. Hij maakte alleen maar wat lawaai. De officier requireerde tegen den heer Th. B. 1 maand gevangenisstraf. Mr. van Leeuwen verkondigde, mede aan de hand van den getuige a décharge, de meening, dat B. zich niet had verzet en stelde een voorw. veroordeeling voor, maar zonder succes. Het vonnis luidde 30 boete of 30 dagen hechtenis. Hierop trad de heer S. J. B., 'n Obdam- mer tuinder, die had gepoogd zijn vriend Borst aan de handen der veldwachters te ontrukken, voor het voetlicht. Deze ver dachte was zoo loyaal, onmiddellijk te erken nen. De officier gaf verdachte een flinken uit brander en den raad zich niet met de zaken der politie té bemoeien, waarop een eisch tot betaling van 25 boete of 25 dagen hechte nis volgde. Uitspraak 30 boete of 30 da gen hechtenis. RADIO-ECONOMIST. De niet verschenen Jan E. te Enkhuizen had het radionet afgetapt en alzoo den ondernemer D. Scholten nadeel bezorgd, voor welk feit hij heden werd veroordeeld tot 8 boete of 4 dagen hechtenis met inachtne ming van verzachtende omstandigheden. DEN HUISBAAS AANGEBLAFT. De Duitsche heer Heinrich St., caféhouder te Schagen, uit zijn humeur geraakt omdat hij zijn huisbaas niet de gevraagde reparatie zag doen aanbrengen, had den heer H. de Ligt, slijter aldaar, eenige onaangename woorden toegevoegd en stond nu terecht ter zake beleediging. De heer de Ligt als getui ge gehoord, verklaarde niet geneigd te zijn vernielingen te doen repaxeeren, waartoe zijn huurder zelf verplicht was. Ook had getuige nog heel wat geld van verdachte te vorderen voor een betaald verlof. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. EEN CADEAUTJE VOOR DEN RECHTER-COMMISSARIS. Een 40-jarige viscfoventer uit Hoorn, Petr. Joh. V., sierde de zondaarsbank als gevolg van het feit dat hij op 15 Juli mej. H. Kal- denbach een slag in het gelaat had gegeven. Deze liet zich dit echter niet aanleunen en had nu 3 getuigen a décharge in petto. Ge durende den loop van het proces veranderde de slag in het gelaat in een stomp tegen het oog. De officier wilde nu het naadje van den kous weten, omdat de getuigen van verdachte lijnrecht tegenover de dam\<? Kalden lach stonden. De zaak werd nu gesteld in handen van den rechter-commissaris. ZOO'N PRIJS MAAKT GEEN ENKEL KOOLBOUWER. Mej. Imkje H., geboren H. te Koedijk, had zich schuldig gemaakt aan diefstal van te veld staande gewassen, in casu drie Deensche kolen. De vrouw was niet verschenen en werd veroordeeld tot 10 boete, subs 5 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9