Stad en Omgeving. yxovinciaal 'Uieums HET ZEEMONSTER VAN NAOASAKI. REIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE. Verkooper vertelt, hoe hij zich „fit" houdt. Het Victoriebad. houder van sociale zaken het beleid in het G O. Men moet het O. G zoc opvatten, dat wev daar gelegenheid krijgt de menschen te overtuigen. Sor heeft geen bezwaar het adres yan den inspecteur in t G.O. te behandelen. Gaat men dien weg op, dan krijgt men er echter zeker 20 en spr. oordeelde, dat daarom dezen middag geen enkel adres in handen van het O. O. kan worden gesteld. De v o o r z i te r was het met den wet houder eens. doch was persoonlijk over tuigd. dat het salaris van den inspecteur voor een plaats als Alkmaar aan den lagen kant was De heer S 1 e t s m a verstond het G. O. als overleg en niet zooals de wethouder het uit legde. Van overleg was er geen sprake De zaak van den inspecteur en den adjunct inspecteur loopt al veel langer. Zij zijn aan het lijntje gehouden. De heer Vogelaar concludeerde, dat uit het gesprokene van dien heer Venneker wel vast is komen te staan, dat de couranten ondanks zijn tegenspraak juist berichtten, toen zij mededeelden, dat er afspraken voor belastingvei hooging en salariskorting waren gemaakt. Voorts wijst spr. er op, dat de sa- iarissen van de politie, bij de plooien en glad strijken] buiten beschouwing zijn gelaten. Een voorstel om het adres in het G. O. te brengen is niet noodig. Formeel gaat het vanzelfsprekend naar het G. O. Weth. v. Slingerland erkende, dat er van overleg in het G. O. geen sprake is, als het college, met de zekerheid naar het 0.0. gaat dat de korting 7,4 pet. moest zijn. Men stond voor een buitengewoon geval, omdat men met de belastingen tot het uiterste is gegaan. Met den heer Vogelaar is spr. het eens ten aanzien van zijn betoog over het adres van den inspecteur, dat z.i. alsnog in het G. O. moet worden bekeken. heer Go vers wilde dit adres afzon derlijk bekijken en er geen andere bijhalen. Z.h.s. werdi daartoe besloten en de oijlage aangenomen. Verlaging gasprijzen. B. en W. stellen voor, den gasprijs te ver lagen voor verbruikers, die meer dan 10 M3 per maand gebruiken De gasprijs wordt, naar keuze van verbruiker. 10 cent per M3 of 6,5 en 4 cent per M3. plus een vastrecht per maand. Het vast recht voor hen, die 6 cent per M3. wenschen te betalen, bedraagt voor hen, die 121 tot 180 M3. per jaar ge bruiken, 40 cent per maand; voor nen, die 601 tot 900 M3. per jaar gebruiken 2.25 per maand; zij betalen voor het gas dan 5 cent per M3. en voor hen, die 1801 tot 2100 M3. gas per jaar gebruiken, 7.50 per maand en zij betalen dan voor het gas 4 cent per M3. Dit voorstel wordt gedaan om het gas te latèn concurreeren met petroleum, hoewel de voorgestelde tariefwijziging een inkomsten derving van 25000 per jaar beteekent. Weth. Bonsema stelde nog voor om in de buitengemeenten ook de cent verschil voor 't verbruik over den muntmeter te laten ver vallen. Dit kost 500. Z. h. s- werd dit goed gevonden De heer Vogelaar merkte op, dat het verschil voor het verbruik bij den overgang van de eene groep naar de andere tamelijk groot is en vroeg een nadere toelichting. Weth. Bonsema gaf dit toe. Voor som mige groepen wordt de winst gering, doch B. en W. gaan uit van de gedachte, dat door den lagen prijs het verbruik zal toe nemen. Z. h- s. werd de bijlage vastgesteld Verhuur gemeentegrond. Voorgesteld wordt, om eenige gemeente- landerijen, die nog niet verhuurd zijn, doch waarvoor men thans huurders heeft gevon den, van het tijdvak Kerstmis 1934 tot Kerst mis 1935 te verhuren voor 1244.47. Conform besloten. Voorstel tot verhuur van een gedeelte van de speelplaats van de voormalige Gemeenteschool no. 4. Voorgesteld wordt aan de Mij. Gouda voor 50 per jaar een gedeelte van de speelplaats van de voormalige gemeente school no. 4 te verhuren om daarop een verplaatsbare plaatijzeren garage te bouwen. Als voren. De gasvergiftiging aan de Bleekerskade. Aan den Raad der gemeente zijn door het raadslid der. heer A. Bakker de volgende vragen gesteld: Ondr rgeteekende, lid van Uw Raad, ve_- zoekt aan B en W. de volgende vragen te mogen stellen: le. Hebben B. en W. kennis genomen van het gasvergiftigingsgeval in een perceel aan de Bleekerskade, alhier? 2e. Kunnen B. en W. mededeelen, of er bij de ontsmetting, welke tevoren in het bewuste perceel was geschied, wel de noodige voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen 3e. Zijn B. en W. bereid, om, indien noodig, voor dergelijke gelegenheden, voor schriften te geven, om herhaling zoo moge lijk te voorkomen, dan wel een onderzoek in te stelle naar de wenschelijkheid om in 't vervolg de ontsmetting van huizen recht streeks door de gemeente te laten ver richten De voorzitter richtte een woord van deelneming tot den heer Bulens en speciaal tot diens vrouw, waarvoor de heer Bulens dank bracht. Spr. deelde voorts mede, dat de officier van justitie hem gemachtigd had mede te deelen, dat het sectie-onderzoek van dr. Hulst had uitgewezen dat de dood van de slachtoffers naar alle waarschijnlijkheid een gevolg is geweest van vergiftiging door cyiaan-waterstofgas. De heer Bakker betoogde, dat het nood lottig bericht een gevoel van onveiligheid had gebracht en verwees naar het oordeel van dr. Heijermans in de Telegraaf, waaruit hij concludeerde, dat men op andere wijze moet ontsmetten. Weth. Bonsema deelde mede, dat bij die ontsmetting alle voorschriften van den mi nister zijn opgevolgd. Dat het middel ouder- wetsch is, betwijfelt spr. In alle plaatsen, huiten Amsterdam, wordt het middel ge bruikt en wat Amsterdam gebruikt, kan men door de daar betrachte geheimzinnigheid, niet te weten komen. Wanneer de gemeente „Ik ben handelsreiziger", schrijft Iemand ons, „en als ik er niet steed6 iets voor inneem, heb ik door het voortdu rend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat hiervoor inderdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort. Eiken Zaterdagavond neem ik een groote dosis Kruschen en op Zondag, als ik niet hoef te werken, hebben de zouten hun uitwer king. Op weekdagen neem ik direct na het opstaan een kleine dosis. Den gehee- len dag door moet ik in de weer zijn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat me den heelen dag fit houdt. Ik heb ook wel eens andere laxeermiddelen geprobeerd, maar ik heb de ervaring, dat deze óf wel onvoldoende waren 5f te krachtig werkten." v. L. Kruschen Salts is een natuurlijk re cept om een inwendige lichamelijke zui verheid te behouden. De zes zouten in Kruschen sporen Uw afvoerorganen -achtjes tot regelmatige werk'ng aan. Zoodoende wordt Uw organis. e vrij ge houden van alle onzuiverheden/welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand schaden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten ver pakking de naam Rowïitree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. de ontsmetting had Verricht, zou niet anders gehandeld zijn. Naar groote waarschijnlijkheid heeft men hier te doen met een zeer bijzonder geval, door weersomstandigheden veroorzaakt. De wettelijke voorschriften zijn, ook volgens di. Degenaar opgevolgd. Van schuld is geen sprake. Natuurlijk zullen B. en W. nog na gaan, wat gedaan kan worden, om veiliger mid delen dan blauwzuur te vinden. De heer Bakker dankte voor de in lichtingen. Van den heer Vo g e 1 a a r waren de vol gende vragen ingekomen: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de artikelen, in de plaatselijke bladen ver schenen, betreffende de faillissementsaan vrage ten aanzien van de N.V., welke het zwembad in deze gemeente exploiteert? 2. Is het juist, dat het College van B. en W., of een ambtenaar namens hen, zich met deze kwestie heeft bemoeid en zoo ja, wat was de aanleiding daartoe? 3. Hebben de bemoeiingen zich beperkt tot pogingen om partijen tot elkaar te brengen, of zijn van gemeentewege gelden verstrekt tot het voldoen van vorderingen op genoemde N.V.? 4. Zijn B. en W, van oordeel, dat de ex ploitatie van het zwembad door de betrok ken N.V. geen aanleiding meer zal geven tot moeilijkheden, welke nadeelige gevolgen voor de gemeente kunrleH hebben? 5. Zoo neen, welke maatregelen denken B. en W. te nemen, om die gevolgen te voor komen? De heer Vogelaar beoogde slechts de vragen te stellen om de gelegenheid te scheppen inlichtingen te geven. Spr. besprak hetgeen over het geval in bladen had gestaan. De vraag is: Wat is de waarheid? Weth. Bonsema was de bladen dankbaar, dat zij aanleiding hebben gegeven tot de interpellatie, omdat hij daardoor ant woord kon geven. Op vraag 1 antwoordde spr. bevestigend. Op vraag 2 zeide spr., dat er een kwestie loopende was tusschen een leverancier over een te late uitvoering, waardoor de directie meende een bedrag te moeten inhouden. De leverancier riep de hulp in van een advocaat, die meende het middel van een faillissements aanvrage te moeten toepassen. Naar spr. meening was dit niet het juiste middel om een geschil op te lossen. De directie ver klaarde, dat de leverancier zich niet aan een mondelinge overeenkomst wilde houden. Wel was hij bereid het mondeling overeengeko men bedrag te betalen. Met de advocaat wil de hij alleen met juridische biistand in ver binding treden op spr. verzoek heeft mr. Koelma zich bereid verklaard met den advo caat van de tegenpartij te spreken. Hii kwam tot een overeenkomst. De leverancier liet 400 gulden vallen en de directie betaalde 100 meer dan naar zij beweerde, mondeling was overeengekomen. Denzelfden middag maakte een plaatselijk blad melding van de faillissementsaanvrage en den volgenden dag berichtte het blad, dat na publicatie van haar bericht betaling vo'g- de. Dat was al voor de publicatie gebeurd en de faillissementsaanvrage was ingetrok ken. De derde vraag was z.i. ingegeven door insinuaties van een weekblad, dat men niet tot leiddraad mag nemen om vragen tot het college te richten, aangezien men dit dan wel iedere week kan deen. Spr. gaf den raad in overweging aan dit weekblad geen waarde te hechten en deelde ter geruststelling aan den raad mede, dat het geval de gemeente geen cent heeft gekost. In antwoord op vraag 4 zeide spr., dat de moeilijkheden niet zijn ontstaan door de ex ploitatie van het bad, maar door de oprich ting. Er was nog een moeilijkheid met pen anderen aannemer die ook is opgelost. Die moeilijkheid ontstond doordat het bad meer heeft gekost dan oorspronkelijk is gedacht. Door diverse tegenvallers- heeft het 95.000 gekost, terwijl het geraamd was op 65.000. n.1. 50.000 van de gemeente en 15.000 van de ondernemers, die er nu 45.000 in hebben zitten. Geroep: Ho, ho! Wethouder Bonsema: Wij zijn alleen garant voor de 50.000 en die moeten eerst gedekt worden. Wij steken er geen geld meer in en de ondernemers mogen niet eerder af lossen voor de gemeente is betaald. In de afgeloopen periode zijn er 240.000 baden genomen met een ontvangst van 7044 gulden. De uitg. bedroegen plm. 4700. zoo dat er een exploitatiesaldo was van 3364, waarmede de oprichtingskosten direct zijn betaald. Er is geen aanleiding om te veronderstel len, dat de exploitatie niet goed kan zijn. De cijfers wijzen uit, dat die gunstig is geweest en de moeilijkheden zijn entstaandoordat de bouw hoogere uitgaven vorderde dan was geraamd. De heer Vogelaar dankte voor de in lichtingen. De indruk was gewekt, dat de ge meente er geld had bij gelegd. Weth. Bonsema: Door wie? De heer Vogelaar: Dat komt er niet op aan. Waneer de indruk is gewekt, dat de gemeente geld heeft bijgepast, dan neem ik de vrijheid om vragen te stellen. Wanneer ik tegen had gestemd zou ik geaarzeld hebben om niet van leedvermaak verdacht te wor den. Nu ik voor heb gestemd, achtte ik mij mede verantwoordelijk voor de tot standko- ming van het bad. Door de verhoogde op richtingskosten ben ik wel wat geschrokken en ik hoop, dat de exploitatie in de toekomst geen gevaar zal opleveren. Weth. Bonsema zeide nog, dat hij al leen maar bedoeld had niet te veel aandacht te schenken aan het bedoelde weekblad, dat iedere week wel iets heeft voor een schijn- interpellatie. De interpellatie werd hierop gesloten, waarna de raad in comité ging. RECTIFICATIE. In het raadsverslag in ons vorig nummer is gemeld, dat de heer C. Couwenhoven ge kozen is tot regent van het Burgerweeshuis. Dit moet zijn de heer E. Pauw. LEZING A. L. CONTANDSE. Waar het fascisme aan sterft. Voor de Vrije Greep hier ter stede trad gisteravond in de Dancing van de Harmo nie op den heer A. L.Co ns t ands e uit Den Haag, met het onderwerp: „Waar hel fascisme aan sterft". De zaal was goed be zet. De heer A. V e r n e e leidde den spreker met enkele woorden in, waarbij hij er op wees, dat nog niet eerder de anarchisten al hier in het openbaar spraken over het fas cisme. Dat komt, omdat zij den tijd daar voor nog niet gekomen hadden geacht. Het gaat er nu om, aan te toonen, dat het fas cisme, thans in zijn bloeitijd, de wereld niet blijvend zal kunnen veroveren, omdat nu eenmaal de vooruitgang niet te stuiten is. Afkeurend sprak spr. nog over de hou ding der a.r. kiesvereeniging ten aanzien van het oranjekleurig biljet, dat op 7 Oct. bij de burgerij in de bus werd gestopt. De Vrije Groep had, omdat de kiesvereeniging den raad had verzocht zulk verspreiding tegen te gaan, haar uitgenoodigd tot een debat over het in het biljet uitgesproken onderwerp. Er was geen antwoord op gekomen, waaruit spr. concludeerde, dat de verspreiders van het biljet in het gelijk waren gesteld. Hierna gaf spreker het woord aan Constandse. Deze begon met te constateeren, dat in den laatsten tijd veel is gewijzigd in de wereld en dat veel wenschen Jr verwachtingen ten op- zi'echfe vananti-militairisme en andere idealen onvervuld zijn gebleven, ja, zelfs is ten dezen sterke teruggang te zien. De groepen van de democratie verloren aan invloed en vandaar dat de leiders grepen naar middelen om dien verdwenen invloed terug te winnen en zoo kwam men tot de dictatuur. Dezen gang van zaken moet men laten uitzieken, de nor male toestand zal vanzelf terug keeren. Aldus de zielkundigen in hun oordeel over de democratie dezer dagen. Maar zij ver geten daarbij invloed toe te kennen aan de economische omstandigheden. En dat is hun groote fout. Deze omstandigheden hebben een enormen invloed op de geesteshouding van den mensch, het is daarom noodig deze nader te beschouwen, zei spr. Het fascisme nader beziende, betoogde spr., dat het niet, zooals andere partijen, een vasten ondergrond heeft, geen ideologie. Het heeft geen enkel nieuw idee, is in den waren zin niet anders dan een nastreven van belart- gen-politiek als men tenminste mag spre ken van een politiek. Het zijn in de eerste plaats de bezitters der productiemiddelen, die Mussert volgen, en dan de intellectueele en de handeldrijvende middenstanders. Waarom volgen zij de wanhoop-politiek van Mussert? Omdat zij voelen, dat hetkapita listische productiesysteem bankroet gaat. De productie is zoodanig, dat het kapita lisme niet meer met succes kan voortbrengen, tenzij men ruimschoots kan exporteeren. Maar nu de kapitalisten in alle landen dat willen, kan niemand meer exporteeren. En als gevolg daarvan blijft men zitten mer veel producten, die dan maar vernietigd wor den. Ook koeien en pluimvee volgen op dien weg der vernietiging. Uit dit alles blijkt, dal het kapitalisme nog slechts een systeem voor productievernietiging is. Er ontstaat groot kapitaalverlies en daar door komt wanhoop over de groote en kleine burgerij, die dan den „eersten den besten paljas" volgt en revolutionnair wordt. Spr. constateerde, dat de productie en de huizenbouw enz. zijn stopgezet, en hij zeide, dat de kapitalisten thans parasitair zijn ge worden en hun winsten eischen van het in fabrieken enz. gestoken kapitaal. Ook de handeldrijvende middenstand is van productief parasitair geworden: er zijn veel te veel winkeliers met als gevolg te hooge prijzen, die ieder voor zich verplicht is te vragen om te kunnen leven. Dat er ook arbeiders tot het fascisme zijn gekomen, is een gevolg van hun opvoeding onder het kapitalistisch systeem. Zij beweren, dat het hun slechts goed kan gaan als het den patroon goed gaat en zij zijn al even wanhopig als deze. Het als geneesmiddel tegen de crisis aan bevolen ontslag van de werkende vrouw noemde spreker onzin. Er zijn hier te lande 30.000 werkende gehuwde vrouwen en on der hen zijn zeker 10.000 kostwinsters. De resteerende 20.000 leggen bij een aantal van 400.000 werkloozen weinig gewicht in de schaal. Met het ontslaan van vreemdelingen komt men er ook niet, want men zou dan evenveel Nederlanders uit den vreemde terug krijgen. Het al of niet dicht bevolkt zijn van een land kan geen argument voor fascisme opleveren, want elke voortbrenger is tevens producent. Vandaar dat men kan waar nemen, dat in het dunbevolkte Australië de crisis erger is dan het dicht bevolkte Japan Al deze argumenten, door spr. weerlegd, bewijzen volgens hem, dat het fascisme niet anders is dan een verzameling van holle leuzen, redenen waarom het zich op den duur niet zal kunnen handhaven hoog stens voor eenige jaren. Een werkelijke orde zal het fascisme nooit kunnen brengen; slechts een tijdperk van wetteloosheid en groote willekeur (spr. wees o.a. op hetgeen 30 Juni in Duitsohland ge beurde en op het ontbreken van een grond wet daar te lande, met als gevolg zeer uit-, eenloopende vonnissen van de rechtbanken over eenzelfde soort rechtszaken. Voorts haalde spr. vele voorbeelden aan van tegen elkaar indruischende maatregelen van nazi- leiders.) Dergelijke toestanden kunnen op den duur niemand bevredigen, en het is in Duitschland al zóó geworden, dat de mid denstand den chaos inziet. De leuzen van het fascisme moeten ieder bevredigen, daarom worden programpunten opgesteld om elke groep aangenaam te stem men, maar noch het een noch het ander is uitvoerbaar, alleen al omdat dit honderden en nog eens honderden millioenen zou kos ten. Men heeft dit in Duitschland gezien, waar men voor allerlei producten en mate rialen zooveel heeft uitgegeven, dat voor dekking van de mark nog slechts 2 procent aanwezig is. Er wordt nu geen geld meer uitgevoerd, met als gevolg dat andere lan den er niet meer koopen, zoodat de export vrijwel is vernietigd. In Italië is het al evenzoo: ook daar stij ging van tekorten en vermindering van uit voer. Het is dus wel zeker, dat het in Neder land ook zoo zou gaan, als het program van Mussert werd uitgevoerd. Spr. zag naar Frankrijk en merkte op, dat in dat niet-fascistische land de werkloosheid geringer is dan in Italië en Duitschland. In andere landen is hetzelfde te zien. In Duitschland heeft men niets kunnen doen tegen cumulatie van inkomens, ofschoon Hitier bij zijn optreden aankondigde geen hooger inkomen te dulden dan 12000 mark. Met cijfers toonde, spr. aan, dat inkomens van 15000 tot 70000 mark veel voorkomen, zelfs de ministers komen boven het maxi mum, door Hitier genoemd. Hierbij steker, de ontvangsten van de arbeiders en de werk loozen wel droevig af, zooals spr. met cijfers aangaf. De loondaling is in de laatste twee jaar in vele bedrijven gekomen tot 30 per en dan moet er nog een 20 pet. van de rest worden betaald aan belastingen, terwijl bo vendien1 nog een „vrijwillige" (d.w.z. ver plichte) bijarage voro winterhulp komt. Het een vierde deel van Duitschlands in woners moet gesteund worden onder het fas cistische regiem daarmee heeft dit zijn on vermogen tot redding getoond. Spr. wees nog op de nationalistische ge dachte van het fascisme, terwijl het tevens het imperialisme voorstaat. Ook hiermee roept het de krachten op, die het wil vernie tigen, wat zijn zeker einde beteekent. En dan, ais het fascisme de vaderlandsliefde leert als het hoogste, zal het einde van de koloniale mogendheden moeten komen, omdat immers de bewoners der vreemde gebieden, ook fas cistisch geworden, de indringende fascisten zullen verdrijven. Uitvoerig ging spr. op een en ander in, concludeerende dat het fascisme door de leerstellingen van nationalisme en imperialisme in grooten tweestrijd komt. Voorts wees spr. op de verafgoding van Hitier in Duitschland, wat daar afgekeurd wordt door de oprechte christenen, en op de rassenleer bij onze oostelijke naburen (spr. merkte terloops op, dat er geen Arisch ras bestaat, slechts Arische talen zijn er). Het fascisme ondergraaft de kerk, die, bur gerlijk gesproken, de basis is van de gemeen- schapi, en het ondermijnt daarmee tevens do burgerlijke maatschappij. Wanneer dan ten slotte het fascisme niet kan bevredigen, noch de burgerij, noch de arbeiders, noch de christenen, ontstaat er een soort nervositeit, zooals in Duitschland reeds valt waar te nemen. Men wordt sociaal-beangst en er behoeft nog slechts een paniek, te ontstaan om het fascisme te doen ineenstorten. Zielkundig gesproken, wordt de omwenteling voorbereid door het kweeken van angst. Alles te zamen gevat, zei spr., dat het fascisme geen enkel probleem kan oplossen en slechts van crisis tot crisis voortsukkelt en een maatschappij, die niets anders dan crisis kent en geen kans meer heeft op sociale zekerheid, is onbestaanbaar. Noch economisch noch geestelijk kan het fascisme uitkomst brengen. Na een korte pauze behandelde de heer Constandse de vraag of het fascisme niet ook zal stranden op de arbeidersklasse. Hij be antwoordde deze vraag niet direct met ja, omdat immers iri Duitschland en Italië de arbeidersklassen het fascisme niet hebben kunnen verhinderen, integendeel er door omver werden geloopen. Dat was het ge volg van het reformistisch karakter van de arbeiders-organisaties, die poogden het kapi talisme in stand te houden. De arbeidersbeweging zal pas dan weer een factor in de vernietiging van het fas cisme worden, als zij geestelijk hooger is ge komen en zich niet meer laat regeeren door wat vroegere generaties hebben ingesteld. Het kapitalisme kon bloeien zoolang er van alles te kort was; door de industrialisa tie is er te veel gekomen en in een maat schappij waar overvloed is, kan het kapita lisme niet meer bloeien. Dit moet door de arbeidersklasse worden beseft en zij moet begrijpen, dat het haar eigen belang en dat van de menschheid verdedigt, als het 't kapi talisme (en dan ook het fascisme) vernietigt. De nationale traditie spreekt ook een woordje mee, maar men overdrijve niet met een al te hard wegloopen met de „tradi- tioneele vrijheden" in Nederland. Immers de liberale vrijheid bestaat nog slechts sinds 1848. Eeuwen lang heeft men niet anders gekend dan vrijheid voor Calvinisten. Intusschen ligt inderdaad de redding der maatschappij in een nieuw systeem, dat uit de bestaande logisch voortkomt: de socialis tische. Men kan hierbij bedenken, dat het principe van vrije overheidsdiensten reeds in de huidige maatschappij aanwezig is (vrij gebruik van scholen, wegen, veren, enz.) Het is dus zóó, dat het socialisme, als het er in slaagt de leiding der maatschappij te krijgen, een uitbreiding van een en ander kan brengen en ook het gratis verkrijgen van levensmiddelen zou worden verkregen, als er slechts geproduceerd zou blijven worden. Spr. zette dit nader uiteen, concludeerende dat het voor de wereld slechts de vraag js of het mogelijk is een maatschappij te krijgen, waarin ieder eten en een woning heeft. En dat is mogelijk, zei hij, door juiste toepassing van het socialisme, maar men moet de om keering in den geest niet willen forceeren, omdat zij niet anders is dan een evolutie. Maar hoe het ook zij, wie in den geest a! behoort .tot die nieuwe maatschappij, heeft een sterken steun in den tegenwoordigen tijd Het is slechts noodig, dat de minderheid, die er aldus voorstaat, haar idealen propageert. Zij heeft een historische taak te vervullen. De heer V e r n e e bracht aan het einde der vergadering den spreker dank voor zijn betoog en wekte op tot propaganda. LOONCONTRACT LANDBOUW- BEDRIJF WIERINGERWAARD. Na gehouden besprekingen tusschen een looncommissie uit de afd. Wieringerwaard van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de vertegenwoordigers der moderne en chr. landarbeidersbonden, is voor de vaste landarbeiders voor het tijdvak 1 Maart 1935 tot einde Februari 1936 een collectief contract afgesloten, met een mini mum-weekloon van 16. benevens vrije wo ning, melk en aardappelland of aardappe len. De arbeiders zullen een week vacantie krijgen, met behoud van loon of een aantal vrije Zondagen, als vergoeding voor Zon- dagsarbeid. Overuren zullen met 40 cent per uur worden betaald. 'T ZAND. In een daartoe gehouden vergadering in het café de Wit, is besloten tot oprich ting van een afdeeling van den r. k. mid denstandsbond in het bisdom Haarlem. Staande de vergadering gaven zich 26 per sonen op. Als leden van het voorloopig bestuur wer den gekozen de heeren L. Schilder, G. Zo merdijk en C. J. de Wit. 29. Intusschen was er in Athene weer een trein uit Duitschland aangekomen met een heele lading ge leerden. Er waren ook twee geleerden bij, die de ge woonte hadden om in de kranten te schrijven. Ze wa ren nu hier gekomen om naar de Grieksche tempel bouwvallen te kijken en daar ook wat over te schrij ven* 30. Toen de geleerden zagen hoe Piet Prikkel en Drein Drentel al die bouwvallen hadden toegetakeld, schreven ze allemaal woeste artikelen voor de dag bladen van de heele wereld. Daarin kopden de men schen lezen dat het een schandaal was. De Grieksche post had groote zakken voor alle stden, vol met brie ven. Dat waren allemaal kwaaie artikelen van de twee geleerden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5