MODE-TIPS MENU VOOR DE FEESTDAGEN WAT TE DRAGEN? WUiaVROUWELIJKE KERSTZORGEN. GESCHENKEN UIT VROEGER TIJD. KERSTMIS AAN DE POOL MILLI0NN AIRSKIND. KINDEREN EN KERSTMIS. graag -> Feestelijke kleeddng draagt er zeker niet «reinig toe bjj, om de gezellige stemming tijdens de feestdagen te verhoogen. De vrouw des huizes, die gasten ontvangt, moet b# haar toilet echter eenige regels in aoht nemen. Haar toilet moet elegant en gedistin geerd zijn; maarmag nooit-in een op vallende kleur gekozen worden. Zwart is voor de gastvrouw altijd de meest ge- wenechte tint, dit vormt een goede achter grond voor de fleurige toiletjes harer gas ten. De vrouw des huizes zal er goed aan doen haar toilet dusdanig te kiezen, dat het zoowel 's middags als tijdens het diner en des avonds gedragen kan worden. Onze afbeelding toont een dergelijk jurkje. Het is vervaardigd van zwarte crêpe satin en valt op de enkels. De hals opening is hoog en gedrapeerd. Het zijn de mouwen, die de aparte noot verleenen aan deze Japon. Ze zijn in raglanvorm geknipt en hebben op de schouder tuitvormige ver lengingen. Deze „tuitjes" staan open en zijn van binnen met wit satijn gevoerd. Kleine knoopjes op de schouders vormen de gar neering. De rok is op de heupen nauw aan gesloten en loopt naar onder in ruime klok ken uit. JEANNE DE EL. Tot de zorgen, die we niet graag «ouden mieeen, behooren de voorbereidingen voor de Kerstweek. In de grond genomen handelt het alleen maar om de goede indeeling van tijd en geld. Dat lijkt zoo gemakkelijk, maar bet vordert al het huisvrouweiyk ta lent oei in de laatste dagen niet van beide te kort te komen. In deze dagen komen ook de laatste symptonen van de Kerstkoorts op; n.1.de geef- en de schoonmaakwoede. Hier volgen eenige raadgevingen: in de laatste dagen voor het feest moeten alle groots werkjes, zooals naaien, verstellen, stoppen, groote wasch enz. uitgesteld wor den. Deze werkjes hooren niet in de feest- week thuis, tenzij men er de noodige werk krachten voor ter beschikking heeft. Dan mag men deze werkjes niet uitstellen, want naaisters en waschvrouwen willen in de kerstweek ook verdienen. Is de huis vrouw echter, zooals het meestal het geval is, haar eigen „meisje voor alles", dan zal se genoeg te doen hebben met de versie ring, het bak werk, de inkoopen, e.d. Met beste doet men van te voren een vaat plan op te maken. Alle geschenken en inkoopen van niet aan bederf onder hevige levensmiddelen, zooals meel, conser ven en suiker moet men zoo vroeg moge lijk in huis halen. Evenzoo moet men reeds van te voren onderzoeken, hoe het met de kerstboomversiering staat, of er niets aan vulling behoeft, enz. Dan kan men meteen de kerstkaarsjes koopen. Speelgoed van de kinderen, dat gemaakt moet worden, geve men vroegtijdig in de betreffende repa ratieinrichtingen, zoodat het ook werkelijk op de goede tijd afgeleverd kan worden. Ook ander speelgoed koope men vroegtij dig; het is de zakenlui anders onmogelijk om alles in de laatste dagen in orde te ma ken. We richten hierbij tevens een verzoek aan de huisvrouwen om, als ze in een klei nere plaats wonen, niet voor de grootere inkoopen naar de dichtst bij zijnd getogen stad te gaan. Als ge het slechts vroeg ge- zoeg zegt, is ook de eigenaar van een klei nere zaak gaarne bereid de gewenschte ar- tfteiso, zoo hj() ze niet in voorraad heeft, bij zijn leverancier voor u te bestellen. De laatste week voor Kerstmis is gewijd aan het verzenden der Kerstpakketjes, aan het klaarmaken van het feestmenu en aan het in orde maken van het vertrek, waar de boom staat. Het is natuurlijk wel de gewoonte om dit pas de avond voor de Kerstdagen te doen; maar dan heeft men het zoo druk met allerlei dingen, dat het prettiger is, de boom al klaar te weten. Heeft men alle voorbereidingen getrof fen, dan kan men rustig de Kerstdagen vie ren. Vergeet niet, dat een nerveuze en nog druk-zijnde moeder de kerstvreugde van man en kinderen verstoren kan. Zorg dus, dat alles zooveel mogelijk van te voren ge daan is. En nu, vroolijk Kerstfeest wenaeht u toe DÏNA VAK Z. In deze weken voor de Kerstdagen, be leeft de speelgoedindustrie haar hoogtepunt. Bewonderend staat men voor die wonder- werkjes der techniek; hoofdschuddend hoort men de prijzen voor de kostbaarheden in liliputformaat, die bijna zonde zijn voor kinderhanden. Toch, als men vergelijkingen maakt met vroeger tijden, merkt men op, dat ook toen een overdreven luxe heerschte, die de tegenwoordige nog verre overtreft. Zoo behoorde het tot de goede toon, om kinderen uit vorstenhuizen, die anders in het geheel niet te benijden waren, bj] feestelijke gelegenheden zeer kostbare ge schenken te geven. Men weet wonderen te vertellen over de poppenverzamellng van Marie Antoinette. Hieronder bevond zich een pop van elpenbeen, die haar uit Afrika gestuurd was, een Indianenpop met men- schenhuid bespannen en een kleine pop van zuiver goud, die zij, zooals de overlevering wil, van een vereerder gekregen had, die voor dit kleine popje in Indië zijn leven liet. Een onbetaalbare kostbaarheid, zou de pop geweest zijn, die niemand minder dan Leonardo da Vinei vervaardigde. Men gaf hem hiervoor opdracht, toen hij aan het hof van Ludovioo Sforza in Milaan vertoefde. De pop kon op een raderwerkje zijn beenen bewegen. Massimiliano, de kleine bezitter van deze kostbaarheid hielp het echter in een zeer korte tijd haar de betere wereld van al het geplaagde speelgoed. De eerste bezitter van een volledig le ger met cavallerie, infanterie, enz. uit puur zilver was in zijn kinderjaren de latere Fransche koning Lodewtjk XIV, Het vulde vijf groote kasten en werd door de beeld houwer Chaasel in Nancy ontworpen en door de goudsmid Merlin vervaardigd. Het kostte 60.000 daalders; wat de kleine ko ning echter niet belette om sfyn soldaatjes In zijn boek: "In nacht en ijs" beschrijft Fritjof Nansen een Kerstavond aan de Pool 24 December. Vanmiddag 2 uur 24 gra denNu is het dus Kerstavond. Koud en winderig is het buiten, koud en tochtig is het binnen. En zoo eenzaam! Nog nooit hebben we een dergelijke Kerstavond ge had. Thuis luiden de klokken het Kerst feest in. Ik hoor het klokgebeier in de lucht. Hoe mooi klinkt het! Nu worden de lichtjes aan de Kerstboom aangestoken, de kinderen mogen binnenkomen en joelend en zingend dansen ze om de boom. Ais ik weer thuis kom,moet ik toch ook eens een Kerstfeest voor de kinderen organiseeren. Ook wfl vieren feest met onze armelijke middelen. Johannsen heeft zijn hemden ge wisseld, dat wil zeggen, het buitenste het eerst aangetrokken. Ik heb hetzelfde ge daan en ook andere onderkleeren aange trokken, die ik eerst in warm water een beetje uitgewasschen had! Ook heb ik me in warm water gewasschen. NU voel ik me een ander menach. Mijn kleeren kleven nu niet meer zoo erg aan mijn lichaam als te voren. Als feestmaaltijd hadden we een gegra tineerde vischschotel van visch en maïs meel, in traan, inplaats van boter gebak ken en als dessert In teaan geroosterd brood door kaarsvuur te laten rijden, om te zien hoe leuk ae smolten Een Fransche prinses kreeg in 1972 een poppenhuis, waar van de geheele inrichting, van het keukenfornuisje tot de bordjes toe uit zilver bestond. the: - Vaak waren de kunstwerken zoo mooi, dat de volwaseenen er meer plenler in hadden, dan de kinderen, voor wie ze bestemd wa ren. Hertog Albrecht V van Beieren had in zijn kunstkamer een poppenhuis, dat oor spronkelijk voor ^jn kinderen bestemd was, en speelde heimelijk met de kleine figuur tjes. In 15T2 kreeg de U-Jarige ChrisUaan van Saksen een zilveren jachtpartij, die uit 70 „natuurlijke" figuurtjes bestond. ij:- Dr. de Or. De millionnairs-eohtgeaoote doet met haar zoontje Kerttlnkoopen. In de speelgoedafdeeling van het warenhuis heeft ze een halve afdeeling leeggekocht. Dan vraagt ze aan haar zoon: „Sullen w» het nog naar huis laten brengen, of wil je het hier meteen stuk maken7" Het is nu eenmaal een gewoonte om met de Kerstdagen een Iets uitgebreider menu samen te stellen dan gewoonlijk. De moei- EERSTE KERSTDAG. Gevulde eieren. Groentesoep. Kalkoen, gebraden kastanjes, perziken. Plumpudding. Fruit. Het spreekt vanzelf, dat we de tafel ge zellig maken met takjes roode hulst en groen. Ook de verschillende schotels wor den gegarneerd met kaarsjes en hulst. De plumpudding kan man brandend op laten ïjjkheld is echter telkens weer eennieuwU bedenken. We laten hier voor beide dager een smakelijke maaltijd volgen. TWEEDE KERSTDAG. Huzarensla. Kop bouillon met beschuitje. Runderrollade, Brusselsch lof, gekookte aardappelen. Kerstkrans Koffie Tulband. dienen. Dat staat bijzonder gezellig en reJ. hoogt de stemming aanmerkelijk. Men zorgt verder natuurlijk Kerstbrood in huis te hebben en kerstkrans jee; die kan men met behulp van een goed kookboek Men goed zelf bakken. In de dagen voor Kerstmis, waarin ieder een in huis het druk heeft, moeder met bakken en koken, vader met het versieren van de kerstboom, de oudere kinderen met het maken en verpakken van cadeautjes, willen ook de kleinsten zich graag verdien stelijk maken. En als ae vragen, waarmee ze kunnen helpen of wat ze mogen doen, mag men ae niet teleurstellen. De hoor u al zeggen, dat «e van de wal in de sloot helpen, dat ze alleen maar in de weg rijn, dat ze niets belangrijks kunnen doen enz, enz. Weet ik wel; maar men mag een binnen verlicht wordt door een kaars. Acbi ter deur en vensters ls rood papier geplak% zoodat bet licht sprookjesachtig doorschijnt. Voor de kerstboom mogen ae denneappete en noten vergulden of verzilveren. De vleu» geitjes der engeltjes krijgen eveneens «sa nieuw vernisje. De Jongens mogen de kroaa van dennegroen maken, waarin de meisjes weer de kaarsen steken Ook voor de kinderen is het een prettig idee, dat ze onmisbaar zijn geweest. Het maakt, dat, als men ze later vraagt, tets te doen, ze het met veel plezier verrichten. Ben moeder, die tegen haar meisje va? 8 Jaar eens gezegd had, toen ae vroeg om Onder leiding van moeder, tante of groote sus kannen zelfs de altethtohi- sten zich werkngfk nattig maken. kind nooit verbieden zich nuttig te makfcp, ook al bestaat dit zich nuttig maken alleen maar in verbeelding. Bovendien onder leking van moeder, tante of een oudere zuster, ie het mogelijk, dat ze Zich werkelijk nuttig maken. Met sohaar en lijmpot kunnen ze van gekleurd papier, dennegroen, kralen, enz. alleraar digste dingetjes maken, waarvoor en vader en moeder zelf toch geen tjjd hebben. Zoo kunnen ze bijvoorbeeld prachtig de menu's en naamkaartjes maken. Van groote kralen of garenklosjes, die rood ge lakt worden, maken ze menuhoudertjes. Een takje groen wordt er opgeplakt en het hou- dertje is tegelijk een aardige tafelversie ring. Ook het middenstuk van de tafel wordt door de kinderen gemaakt. Het bestaat uit een bak met groen en bloemen, waar mid denin een huisje komt te staan, dat van I mee te mogen helpen toet de ring, dat ze daar veel te onhandig voor was en dat ze maar in de weg liep, kreeg, tos? ze het kind eenige maanden later tete iinsa. ten antwoord: ,„Dan loop ik u maar in «M weg! V Het meisje, dat anders een gewillig sa gehoorzaam kind was, had zich moedert woorden zoo aangetrokken, dat ze die een heele tfld later nog niet vergeten was. Zulke dingen kan een moeder, al heeft SS het nog zoo druk, voorkomen. Denk u esq weinig in, in het gedachtenleven van u? kinderen en snauw ze niet dadelijk af, d zjjn ze in uw oogen ook lastig. Het ziel* leven van een kind is zoo iets teers, dat het minste verkeerd gekozen woord es? wonde kan maken, die lang nadien nog schrijnt en pijn doet. R. VAX B.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12