KLOOSTERBALSEM aan Winterhanden en Wintervoeten JUiazietu&cieA HENSBROEK. BANNE OUDE NIEDQRP. Qemeeutemden GROOTSCHERMER. Het G. E, B, aan de provincie. Een rouwdag voor ons geheele volk. WIERINGEN. £cuuU en Jmttdmuw ELKEN WINTER LEED HU Dank zij den KL00STERBALSEM komt hij daar voor goed van af. Geen goud zoo goed" Onze Derde December-Opgave. Welke vermenigvuldiging? De door ons bedoelde vermenigvuldi ging zag er als volgt uit: 38027 41965 190135 2281620 34224300 38027000 1521080000 1595803055 De opgave was niet zoo eenvoudig, doch velen zonden een goede oplossing in. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der De- cember-serie). Een kruiswoord-puzzle. Voor de feestdagen geven wij thans ter oplossing onderstaande kruiswoord- puzzle Omschrijvingen. 1. vreemde vogel 1. deel van Achter-Indië 6. blaasinstrument 2. deel van een schip 11. stijlfiguur 3. lage stem 13. deel van een tafel 4. paard met een witte streep op den 15. bijwoord neus 16 bijwoord 5. 24 uur 17. rivier in Siberië 6. 6lecht gehumeurd 18. soortelijk gewicht 7. als 13 hor. 19. bekend dier 8. koraaleiland 21. wilde asperge 9. been in ons lichaam 22. oude maat 10. meer dan eens (eens afgekort als 23. poetsmiddel „es") 24. nauw 12. zegt men van een ontslag 26 verkwikker 14. gebied van een aartsbisschop 27. kleur van een oude jas 18. op dezelfde hoogte 29. pret 20. vader 31. aD 15. 22. voegwoord 32. schermfeest 23. ezelgeluid 35. volksfeest 25. kostbaar metaal 37. kortaf 27. samenwerking 38. stad in Spanje 28. minder worden 39. gevangenbewaarder 30. mooie bloem 41. leeuwin (Fr.) 33. krijgt men van zeep 43. onbekende 34plaatse 44. visch 35. koud 46. voegwoord 36. geen vrouw 47. vul in: adra 39. vrijbrief 48. opstandeling 40. jongensnaam 49. snelle loop 42. kan soms erg tegenvallen 50. rond voorwerp 44. kolfvormig glas 51. doet men met een ratel 45. riviertje in Limburg 53. aanwijzend voornw. 48. als 2 55. vreemd muntstuk 51. snelheidswedstrijd 56. voorzetsel 52. 't gemiddelde 58. begeleider 54. boom met trillende bladeren 59. eerbied 57. als 16 hor. 60- wraakgodin 58. muzieknoot. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 28 Dec. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Of er nu verder nog een voorstel in de afd. Ned. Tuindersbond zal worden gedaan, o.m. zich zelfstandig bij de L. G. C. aan te sluiten, waardoor de noodzakelijkheid van lidmaatschap van De Toekomst komt te ver vallen, kon ons niet worden meegedeeld. Woensdagavond heeft de tooneelver- eeniging 't Viooltje alhier aan de burgers een dankavond aangeboden, die geheel gratis kon worden bijgewoond. Toen de voorzitter dezen avond opende, was de zaal van de heer Groot bijna geheel gevuld. Spr. riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en hoopte, dat allen een genoeglijken avond zullen hebben. Met den wensch, dat de critiek niet te scherp zal zijn, verklaarde spr. den avond geopend, tevens zeggende, dat al het gebodene door de leden van 't viooltje zal worden gegeven. Om alle num mertjes apart te beoordeelen zou niet moge lijk zijn, daar ongeveer 14 nummers op het programma stonden. De zangnummertjes, gegeven door mej. Lize Boot kwamen door haar mooie stem volkomen tot hun recht. De begeleiding door den heer Oudendijk was af. Het zangstukje, gegeven door mej. Klazien Evers, getiteld Pinksterbruidje, werd prachtig gezongen en op verzoek van de aanwezigen herhaald. A'ien, die iets naar voren hebben ge bracht, hebben hiermee succes gehad, ge hoord het dankbare applaus. Aan het einde werd door de geheele ver eeniging de finale gezongen, een lied dat betrekking had op de goede harmonie tus- schen burgers en de vereeniging 't Viooltje, waar tevens in uitkwam de dankbaarheid voor de mooie geschenken, de vereeniging aangeboden bij haar 60-jarig jubileum Door den heer Kolder werd de vereeniging namens de aanwezigen een hartelijk dank woordje gebracht. Dan dankte de voorzitter allen en in 't bizonder den heer en mevr. Oudendijk voor hun zeer gewaardeerden hulp om dezen avond zoo goed te doen slagen. Mevr. Oudendijk werd namens de vereeni ging een prachtigen ruikei seringen aange boden. In de pauze had de verloting plaats, waar van de hoofdprijs wern gewonnen door mevr. N. LeegwaterBest. Woensdag vergaderden 't dagelijksch be stuur en hoofdingelanden van de banne Oude Niedorp, des namiddags te 2 ure. Voor zitter was de heer D. Kriller. Overeenkomstig het voorstel van het da gelijksch bestuur werd besloten de op de jaarwedde van den secretaris-penningmees ter in te houden pensioensbijdrage ad 10 te compenseeren aoor de wedde met een gelijk percentage te verhoogen. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid van het dagelijksch bestuur, den heer J. Bakker Jzn., den opnieuw benoemden hoofd ingeland, den heer J. Waiboer Hzn. en den nieuw benoemden hoofdingeland, den heer M. Smit, werden in orde bevonden. De voorzitter deelde mede, dat het dage lijksch bestuur overeenkomstig de eerder door de vergadering van hoofdingelanden verleende machtiging de bouwakkers onder hands heeft verhuurd aan den heer Th Groen te Heerhugowaard voor 4 jaren in gaande 25 December 1934; dat eerst aan den heer J. Hittema en na zijn overlijden aan zi.in weduwe overeenkomstig het besluit var. 29 April 1925 pensioen is verleend; dat eeni- ge gaten in den weg te Zijdewind spoedig zullen worden herste'd Bij de rondvraag zeide de voorzitter, dat het voor de heeren Ligthart en Ursem de laatste maal is, dat zij een vergadering van het bannebestuur bijwonen, omdat de eerste wegens het bereiken van den reglementairen leeftijd r.iet herkiesbaar is en de heer Ursem geen land meer in de banne heeft, zoodat hij de vereischten voor de verkiesbaarheid niet meer bezit. Spr. richtte vriendelijke woorden van dank aan de aftredenden voor hetgeen zij in aangename samenwerking met de ove rige bestuursleden, in hunne functie hebben vervuld. Spr. memoreerde, dat de heer Ligt hart op 28 Februari 1893 zitting in de banne nam als hoofdingeland en dus bij zijn aftreden in December a.s. ruim 40 jaren zit ting heeft gehad en dat hij op 19 Juni 1907 werd gekozen tot lid van het dagelijksch be stuur en op 16 October d.a.v. de eerste ver gadering van het bestuur bijwoonde, zoodat de heer Ligthart ruim 27 jaren bestuurslid is geweest. De voorzitter dankte op hartelijke wijze den heer Ligthart voor hetgeen hij zoo talrijke jaren voor de Banne heeft gedaan en voor de genoegelijke samenwerking, die men van den aftredende steeds heeft onder vonden. De heeren Ligthart en Ursem zegden den voorzitter dank voor deze vriendelijke woor den en nemen in passende bewoordingen af scheid. De heer Nagelhout verzocht verbetering van den uitgang van den Moerbeekerweg op den Provincialen weg te Blokhuizen en acht te het gewenscht, dat ter plaatse een duide lijk zichtbare afscheiding wordt aange bracht, omdat eenige ongelukken, hoewel ge lukkig van minder ernstigen aard, ter plaatse reeds zijn voorgekomen. De voorzitter zegde toe hieromtrent in overleg te zullen treden met den Provincia len Waterstaat en zoo noodig met het hoog heemraadschap „Noordhollands Noorder kwartier". De heer Waibcer vroeg eenige inlichtin gen, verband houdende met de overdracht van den Moerbeekerweg aan evengenoemd hoogheemraadschap, welke inlichtingen door den voorzittr ten genoegen van den heer Waiboer worden verstrekt. De heer Blokker zegde dank voor de ter vorige vergadering geuite wenschen voor herstel van zijn gezondheid. De voorzitter bracht nog ter sprake de vraag of, waar de Banne Nieuwe Niedorp aan het Hoogheemraadschap N.H. Noorder kwartier de wegen overdraagt, het niet wen- schelijk is, dat het gedeelte van den Leijer- dijk, hetwelk eigendom van de Banne Oude Niedorp is, door genoemd hoogheemraad schap op kosten der banne wordt voorzien van een licht wegdek, omdat anders de situa tie ontstaat, dat in den weg van den Leijer- dijk, die na opname door het hoogheemraad schap zal worden verbeterd, een weggedeelte overblijft van pl.m. 22 M., dat in vergelij king tot den te verbeteren Leijerdijk minder goed is. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat de juiste kosten nog niet bekend zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten het dagelijksch bestuur te machtigen om zoo gewenscht en indien de kosten redelijk zijn, bedoeld weggedeelte in orde te laten maken De raad vergaderde gistermorgen ten 10 ure. Na mededeeling van verschillende in gekomen stukken, die van formeelen aard waren (goedkeuringen raadsbeslui ten en procesverbalen van kasopnamen) werd tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim, wegens bedan ken Yan den heer Kreeft, de heer W. Schermerhorn benoemd. De voorzitter deelde mede, dat het rijk een kerstuitkeering verleent aan werkloozen. Spr. stelde voor om een gelijke uitkeering te doen aan de daar voor in aanmerking komenden, die deze uitkeering niet van het rijk ontvangen, zooals de armlastigen en de in de Beem- 6ter tewerkgestelden, die de Kerstdagen van den aannemer niet uitbetaald krij gen. De heer v. d. L a a n oordeelde het niet billijk om de 10 in de Beemster te werk gestelden, die meer verdienen dan de boerenarbeiders, een uitkeering te geven. De heer Smit oordeelde dat de vaste arbeiders meer dan 15 per week ver dienen. Mevr. SlootenSmit merkte op, dat de in den Beemster tewerk gestelden geen vergoeding voor het gebruik van een rijwiel ontvangen. Er was- h. i. alle reden om hen ook de uitgave te geven. De voorzitter verdedigde 't voor stel en oordeelde dat men geen onder scheid moet maken. De heer v. d. Laan oordeelde, dat men dan de losse arbeiders, die 2.50 per dag bij den boer verdienen en als het regent niet krijgen, ook een uitkee ring moest geven. De heer Vaalburg achtte het bil lijk om^de te werk gestelden die meer dan 15 per week verdienen, uit te slui ten van de kerstgave. De heer Heijnis kwam daartegen op. Men sluit dan de besten uit, die zich het meest inspannen om iets meer te verdienen. De heer Vaalburg: Het zijn allen niet de beste arbeiders die daar te werk zijn gesteld. Ook hier werken er, die als ze in de gelegenheid waren gesteld, ook wel meer dan 15 per week konden halen. De voorzitter stelde voor om aan de in den Beemster te werk gestelden een kerstgave te geven van 1.50 en hen voor de beide kerstdagen, waarop zij niet kunnen werken, evenals de in de gemeente tewerkgestelden, 1.50 per dag te geven. De voorzitter deelde mede dat de verdere onderhandelingen er toe hebben geleid, dat de provincie bereid is den stroomprijs voor de afnemers op 30 ct te stellen, plus meterhuur en omzetbe- lastine. De bepaling dat de provincie hetgeen meer betaald wordt dan f 0 40, komt echter te vervallen Iemand wordt aan geslagen naar een verbruik van 1933 wie minder verbruikt dan in 1933 zal toch het verbruik van dat jaar moeten betalen. Natuurlijk wordt rekening ge houden met hen die in 1933 een toeval lig hoog verbruik hadden Het ondergrondsche net wordt voorts niet direct, doch binnen 5 jaar inge voerd en bovendien moet de gemeente gedurende 10 jaar 1200 per jaar bij betalen. Het verbruik over 1933 bedroeg 23000 kilowattuur. Voor de verbruikers wordt het een voordeel en de gemeente komt Van een restant bedrijf af. De tekorten worden jaarlijks grooter. B. en W. stelden dan ook voor om het voorstel te aanvaarden. Op dit moment werden wij door onze redactie telefonisch in kennis geste d met het ontzettend lot dat de beman ning en passagiers van de Uive. haa getroffen. De mededeeling hiervan in den raaa maakte diepen indruk en de burgemees ter constateerde, dat deze mededeeling voor ons volk een in rouw gedompelde Kerstmis beteekende. Na een poos stilte werd de behande ling voortgezet en na een uitvoerige be spreking werd met algemeene stemmen besloten het G. E. B. met ingang van 1 Jan. aan het P. E. N. over te doen. De heer v. d. L a a n bracht den voor zitter dank \oor de vele bemoeiingen die hij zich hiervoor in het belang van de gemeente had getroost. De voorzitter was hiervoor er kentelijk, doch merkte op, dat hij in samenwerking met de wethouders niet anders dan zijn plicht had gedaan. Spr. uitte den wensch, dat het besluit in de toekomst zal blijken in het belang van de gemeente te zijn genomen In verband met dit besluit werd hier op op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den administrateur, den heer Koning en aan den lijnwerker, den heer Pilkes. De vergadering werd hierop gesloten. De raad vergaderde Donderdagvoor middag 11 uur. Tegenwoordig waren alle leden. Voorzitter was wethouder Kaan, loco- burgemeester, die bij de opening den wensch uitsprak, dat de burgemeester in de volgende vergadering weer tegen woordig zou kunnen zijn. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op hun verzoek werden ontslag ver leend aan G. van Steenbergen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en aan S. Blaauboer als lid der com missie van toezicht op het lager onder wijs. Een verzoek van de afd. Wieringen van de Hollandsche Maatschappij van Londbouw om de vleeschkeuring te Wie- ringen aan den alhier gevestigden die renarts op te dragen werd om prae- advies in handen van B. en W. gesteld. B. en W. stelden voor, ingaande het belastingjaar 1935/36 op de gemeente fondsbelasting te heffen 55 opcenten op alle aanslagen en de gemeente te plaat sen in de 3e klasse. Thans worden gehe ven 3580 opcenten, terwijl de gemeen te nog is geplaatst in de le klasse, 25 opcenten moeten echter bij den aanvang van het nieuwe belastingjaar worden afgestaan voor het werkloosheidssubsi- diefonds. Na bestrijding door den heer Oden, namens de s.d.a.p.-fractie, die bezwaar had tegen het laten vervallen van de progressie, werd het voorstel met 7 te gen 4 stemmen, die van de s d.a.p. en den heer M. Kooij, aangenomen. De verordening tot het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein werd opnieuw vastgesteld. Besloten werd de loopende kasgeld- leeningen van 25000 en 17000 in het nieuwe jaar te verlengen tegen 4K per jaar. Onderhandeld wordt over ver laging van den rentevoet tot 4IS wat vermoedelijk zal slagen.. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Den Oever werd in de vacature-mej. Diepgrond met 8 stemmen benoemd mej. L. van Hoboken, thans tijdelijk werkzaam, 2 stemmen waren blanco, terwijl 1 stem was uitgebracht op no. 2 van de voordracht. SPROEISCHEMA VOOR FRUITBOOMEN. Wij ontvingen een exemplaar van de nieuwe druk van Mededeeling no. 73, sproeischema voor fruitboomen. DE UITVOER VAN NEDERLANDSCHE KAAS NAAR FRANKRIJK. Men verzocht ons overname van de vol gende beschouwing door M. aan de N. R. Crt. gezonden. Wij ontvingen van een relatie in Frank rijk een Fiansch blad, waarin een artikel voorkomt, dat een goed beeld geeft over de stemming, "welke in Frankrijk heerscht ten kaas'6" Va" dCn inV°er V3n N€derlandsche In Fransche landbouwkringen is men er zooveel mogelijk op uit, den invoer uit Ne der.and te beperken en dat men daarbij wel eens met onjuiste berichten werkt, blijkt wel zeer duidelijk uit een artikel in het bedoelde Fransche blad. In dat blad wordt een serie artikelen ge geven over de fabricage van de Nederland sche kaassoorten en in het nummer van 18 November werd o.m. vermeld, dat verschil- Iande kaaissoorten in Nederland worden ge maakt uit ondermelk, met toevoeging van giondnoten olie. Waar het wel algemeen .ekend is in ons land dat thans uitsluitend wordt gefabriceerd uit melk zonder een-ge toevoeging vreemde vetten, zat iiet een ieder duidelijk zijn, dat de publicatie van het Fransche blad een verdachtmaking van de kwaliteit van net Nederlandsch product is, waartegen met kracht stelling moet worden genomen. Zoo heeft ook onze Rijkslandbouwcon su.ent te Parijs, dr. ir. Sevcnster erover gedacht, en deze heeft tegen deze verdacht making ten sterkste geprotesteerd. Dit blijk1 wel uit het aan ons toegezonden nummer „Door mijn beroep moest Ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar» door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van allee pro» beerde ik, maar baat vond ik niet, tot» dat ik met Kloosterbalsem begon. El» ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad." w te 's»Or. AlflfCD'C OmalNEIL Til» INZAtl i Onovertroffen b(| brand-en snfjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel b(j Rheumatiek, spit en p(jnl(jke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 6234 ct. en 1.04 van het blad, dato 29 November, waarin de auteur van het gewraakte artikel de ingeko men protesten bespreekt. Dr. Sevenster heeft in zijn protest er o.m. op gewezen, dat de Nederlandsche Wet allen uitvoer van kaas, welke het Rijkscontrolemerk niet draagt, verbiedt en dat de aanwezigheid van dit merk de zekerste garantie geeft, dat de kaas in gefabriceerd van koeienmelk zon der eenige bijvoeging van vreemde vetten. Ook andere personen, o.m. importeurs van Nederlandsche kaas, dienden een protest ter zake in. De auteur noemt in zijn verdere betoog de bronnen, waaruit hij zijn „wijsheid" heeft geput en dan blijkt, dat hij de gege vens voor zijn artikel o.a. gevonden heeft in de Officieele Verslagen van den Franschen Senaat, welke dezen zomer een wet behan delde tot beperking van de invoercontingen ten van zuivelproducten. Bij de behandeling van deze wet is door verschillende Senaats leden gewezen op het feit, dat in Nederland kaassoorten zouden worden gefabriceerd met gebruik van vreemde plantaardige ot dierlijke vetten. Zoo zeide b.v. de Rappor teur van de Landbouwkundige Commissie uit den Senaat, het volgende: „Het meest urgent is, niet alleen de be perking van de contingenten, maar de nood zakelijkheid, een einde te maken aan de de loyale concurrentie, welke onze (Fransche) uitstekende, natuurlijke producten: boter, kaas en room, wordt aangedaan door de kaasfabricage uit ondermelk waaraan dik wijls een belangrijke hoeveelheid dierlijke of plantaardige vetten of oliën wordt toege voegd, welker voedingswaarde zeer gering is". Later zegt hetzelfde Senaatslid dan nog: „Laat mij mogen opmerken, dat in Neder land ook fabrieken van ersatzproducten be staan, die zeer gevaarlijk voor ons kunnen zijn". Ook andere Senaatsleden lieten zich in denzelfden geest uit, zelfs een Oud-Minister van Landbouw. De schrijver van het artikel besluit met de mededeeling, dat wanneer onze Rijksland- bouwconsulent te Parijs hem de betreffende Nederlandsche voorschriften wil zenden, waaruit blijkt, dat bij de fabricage van Ne derlandsche kaas geen vreemde vetten wor den gebruikt, hij deze gaarne zal afdrukken, om zijn lezers een juiste voorstelling der zaak te geven. Voor de Redactie van het bedoelde blad zal deze kwestie dan wel zijn afgedaan, maar naar onze meening behoort zij dat nog niet te zijn. Het is n.1. toch wel bedroe vend, dat het publiek in het buitenland op zulke onjuiste wijze wordt ingelicht over de kwaliteit van ons Nederlandsch product. Publicatie, als door dit blad werden ge daan, zullen toch altijd den naam van onze Nederlandsche kaas schade aandoen. Het is ons niet duidelijk of we hier nu te doen hebben met onwetendheid, of wel met een bewuste benadeeling van den Neder- landschen uitvoer; men kan echter slecht aannemen, dat vooraanstaande personen in den Franschen landbouw zoo slecht op de hoogte zijn, dat een dergelijke verkeerde voorstelling van zaken, voor waarheid wordt aangenomen. Naar onze meening blijkt uit een kwestie als deze wel weer zeer duidelijk, hoe precair de toestand van onzen zuivelexport is, door het streven naar autarkie van onze afnemers. Zou het niet hard noodig zijn, door een uitgebreide voorlichting, onze buitenland- sche afnemers te doordringen van de goede kwaliteit van de Nederlandsche zuivel en zoodoende te voorkomen, dat argumenten als wij in dit artikel bespraken, in regee- ringskringen gebruikt kunnen worden, om onze uitvoercontingenten nog kleiner te ma ken, dan zij reeds zijn? Dat onze zuivelex port door contingenteeringen van de afne mende landen misschien nog wel verkleind zal worden, is een zaak, welke buiten onze macht ligt, doch dat in het buitenland op d;e sterkere contingenteering wordt aange drongen door middel van verdachtmaking ten aanzien van de kwaliteit van ons pro duct, is iets, wat zoo eenigszins mogelijk, toch voorkomen moet worden. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langedijker Groentenveiling, onder pr®" S™m van burgemeester P. Slot. Medegedeeld werd dat in de maand r oqo Was ®eve^d voor een bedrag van J 73.033.87. Het vorige jaar was over dezelfde maanden resp. geveild voor een bedrag van 55578.34 en 59063.85. Bericht was ingekomen van de Pr°^' Lommissie dat weder eigen geteeld bloemkoolzaad beschikbaar was. Diege ne die daar gebruik van wil maken. -

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 14