DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen] Vxtqeliiksch Nu Hitier twee jaar aan 't bewind is. Wat het nat.-soc. gaf en nam. BRANDSPIRITUS Ho. 305 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Göring, de geweldige. Vrijdag 28 December 1934 136e Jaargang EERSTE HITLER-TOREN GEREED. Hij staat te Offenbach. UIT PIETEIT VOOR HINDENBURG. „MEIN KAMPF" WORDT HERZIEN. Passages over Frankrijk zullen Waarschijnlijk worden gewij zigd. LAVAL VOLGENDE WEEK NAAR ROME? HEVIGE ONDERAARDSCHE BRAND IN POLEN. Geen menschenlevens te betreuren. Wat vandaag de aandacht trekt L\J /o verlaagd KERSTGUNST VOOR MEVR. STAVISKY. Zij mocht haar kinderen zien. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25. tfronte contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. (Van onzen Berlijnschen correspondent). I. Berlijn, 26 December. Het jaar spoedt ten einde. Voor Duitschland, voor het Duit- sche volk is dit een jaar vol heftig beleven geweest. En nu het er zoo ongeveer opzit, laten we deze twaalf maanden nog eens door onze gedachten gaan. Onze gedachten. Die natuurlijk niet con form gaan met die van onze Duitsche buren, gastheeren van uwen Berlijnschen brief schrijver. Bijna twee jaren regeert het nationaal- socialisme. In dien betrekkelijk zoo korten tijd is on gelooflijk veel werk verzet! Wat men den „Nazi's" ook verwijten moge, gebrek aan ijver allerminst. Er is gezwoegd en geploe terd, hier meer, daar minder, natuurlijk. In elke beweging zijn echte zwoegers, die om idealistische doelen hun gezondheid offeren en daarnaast schreeuwers, die meer „re- presenteeren" dan werken, en die zichzelf ongelooflijk belangrijk vinden. Ja, er is in het teeken „Adolf Hitier" ge werkt. En met vol recht eischen deze natio- naal-socialistische tijdgenooten, dat men hun tijd interessant noemt. Zij groeien als het ware in dit interessante. Het is bijna „Selbst- zweck". Er gebeurt iets in Duitschland. Men heeft 14 jaren lang: „Duitschland, ont waak!" geroepen. Nu is Duitschland klaar wakker. Het slaat om zich heen. Het toont een ijzeren wil om in den kortst mogelijken tijd de machtspositie van vóór 1914 te her overen. Maar het wil nog meer. Het wil niet alleen de oude macht, maar een nieuwe ziel in een nieuw lichaam. Oho, neen! Dat is geen overdrijving! Het nationaal-socialisme is geen politieke omwenteling, geen boompjeswisselen van machthebbers, maar een revolutionnaire be weging, een wedergeboorte, een „Umwer- tüng aller Werte", een „Jungbrunnen", een op z'n kop zetten van alles, wat geweest is. En ten slotte een echte jeugd-demonstratie, een schoonmaak onder leiding van jonge menschen. Die ten deele het recht daartoe eerder ontleenen aan hun jonkheid dan aan hun overvloeiend talent en indrukwekkende gepredestineerdheid. In het kader van deze revolutionnaire om wenteling is een actie ingezet en in 1934 ver der doorgevoerd, die vrijwel zonder voor beeld is in de ontwikkelingsgeschiedenis der staten. Een alles en allen omvattende actie. Omvattende het allergrootste en het aller kleinste. Tot 't allergrootste rekenen we o.m. de volgende begrippen staatsinrichting, moraal, verhouding tusschen kerk en staat, voort planting, ras, vo'ksonderwijs, landsverde diging, cultureel leven, rechtsidee, lichame lijke ontwikkeling. Tot het allerkleinste: bemoeienis met het huiselijke leven van den staatsburger, met zijn verhouding tot buren en personeel, met zijn lectuur, zijn dagblad, zijn Zondagschen maaltijd, de brandbaarheid van zijn zolder verdieping. Dit is evenmin overdrijving! Deze alles omvattende actie heeft ontegen zeggelijk iets grootsch, iets geweldigs. Men maakt zich daar niet met een schouderopha len van af. Men mag dit alles niet zien door de bril van een verbitterden emigrant, die in het veilige buitenland zijn gif sproeit tegen het land, waarin voor hem geen plaats meer is. Men rekent met dit alles ook niet af door de zoo vaak door vijanden van het Derde Rijk gebruikte verachterlijk bedoelde verkla ring, dat het hier om „Experimente eines wild gewordenen Spiessbürgertums" gaat. Met opzet citeeren we hier de grofste aan vallen op het Duitsche nationaal-socialisme en laten een en ander onvertaald. Voorbeel den te over van dezelfde soort waren aan te halen. Ze bewijzen niet veel meer, dan de maat van woede, die het Derde Rijk bij zijn vijanden gewekt heeft. „Wie boos wordt, heeft ongelijk", zegt het Fransche spreek woord. In dit geval is het juister dan ooit. Wij kennen de stemming van groote in^s' sa's van het Nederlandsche volk jegens het tegenwoordige Duitschland. En wij voelen, hij een jaaroverzicht, den plicht des publi cisten, er op te wijzen, dat deze antipathie ten deele op onjuiste gegevens berust. Al dadelijk, omdat het niet rechtvaardig is, het vele positieve eenvoudig weg te praten. Positief is al dadelijk: de radicale onder drukking van het communistisch gevaar en de verbitterende strijd tegen de werkloos heid. Kort geleden hoorde ik van minister Göring, den voornaamsten strijder tegen het bolsjewisme, in een groote rede een soort balans van zijn werkzaamheid op dit gebied. Men moge den heer Göring vooral om zijn sluitend antisemitisme, geen aangename ver schijning in de wereldgeschiedenis vinden; niet te loochenen is, dat hij een oprechte per soonlijkheid is van veelzijdig talent, een man, die weet, wat hij wil, en een vechter, gelijk menige staat er tegenwoordig een ge bruiken kon. Natuurlijk is 't communistisch vuur in Duitschland niet gedoofd; het smeult onder de oppervlakte; maar het is toch vooralsnog niet in staat, opnieuw op te vlammen; en of het daartoe in de toekomst wèl in staat is, hangt niet van het tegen woordige Duitschland af, maar van al die andere staten, die de gevaren van het inter nationale communisme nog altijd schijnen te onderschatten. Wie dit inziet, moet eerlijk heidshalve ook naar waarde schatten, wat het Derde Rijk van Adolf Hitier voor de on derdrukking van het communistische gevaar internationaal reeds heeft gepresteerd. De maatregelen, die Duitschland tegen het gif der werkloosheid genomen heeft en nog dagelijks neemt, kunnen zeer verschillend beoordeeld worden. Wie deze dingen van buiten af beschouwt en naar kwetsbare plaatsen zoekt, zal zonder veel inspanning kunnen aantoonen, dat de enorme bedragen, die het Derde Rijk aan het bij banken en spaarkassen voor schuldbewijzen opgenomen spaarkapitaal en volksvermogen onttrekt om daarmede ten deele hoogst onproductieve of pas na lange jaren zich bedruipende nood- werken te financieren, den Staat wellicht straks aan den rand van het bankroet moet brengen. En dat voorts zekere soorten van werkverschaffing, die veel buitenlandsche grondstoffen vereischten, den voorraad aart buitenlandsche ge'dswaarden van het Rijk tot op een belachelijk restje opgebruikt heb: ben en daardoor weer tal van kunstmatige werkverschaffingen straks volkomen illusoir zullen maken. Zulke critiek ligt voor de hand. Men den- ke toch niet, dat de Duitsche regeering deze gevaren niet zelve gezien heeft. Maar mert beantwoorde liever de vraag, wat zij dan an ders tegen de verschrikkelijk-dreigend gewor den werkloosheid had moeten beginnen! Zij heeft dan toch maar bereikt, dat ruw gezien deze werkloosheid van bijna 7 tot ruim 2 millioen teruggeloopen is, en dat de werkge vers in zware lasten, de werknemers in even zware vermindering van werk en loon be rusten om millioenen half verwaarloosde, ze delijk en lichame'ijk ondermijnde medeland- genoofen weer aan de productie doen deelne men en van het vreeselijk juk der overbodig heid te bevrijden. Het is ons altijd als een groote onjuistheid voorgekomen, dit pro bleem alleen te zien in nuchtere getallen, en niet het minstens even belangrijke moreelé resultaat in de weegschaal te werpen. Positief is verder de strijd geweest tegen particularisme en feudalisme, tegen onder linge verdeeldheid der Duitsche landen en landjes, die Duitschland eeuwen lang tot spot van de geheele wereld gemaakt had. De antipathieën, die Hitier gewekt heeft door tal van maatregelen op cultureel gebied, hebben den waarnemer in het buitenland helaas veelal blind gemaakt voor deze enor me prestatie der staats-eenheidsvorming, een probleem, dat zelfs een Bismarck niet heeft kunnen oplossen. Practisch is reeds na twee jaren nationaal-socialisme een Beieren, een Saksen, een Mecklenburg, een Oldenburg in Duitsch Rijksverband als land met eigen re geering en eigen parlement niet denkbaar meer. Nog bestaan hier en daar in naam lan delijke ministers; maar zij leven nog slechts bij de genade van het rijksministerie van bin- nenlandsche zaken, dat eiken dag weer wat- van die laatste resten uit den particularisti- schen tijd wegknabbelt qm straks het ideaal van een Rijkseenheid, niet meer uit landen tezamengesteld, maar in nieuwomgrensdé Gouwen onderverdeeld, bereikt te zullen heb ben. In de geschiedenis zal dit werk zeer stellig als een daad van geweldige beteeke- nis blijven voortleven. En nu weet ik wel, dat een overtuigd na- tionaal-socialist onmiddellijk zou opmerken, dat met deze drie groote successen het posi tieve, dat Hitier bereikt heeft, nog lang niet volledig opgesomd is. Ja, het valt niet te loo chenen, dat de heeren en dames „Nazi's" fei telijk vrijwel alles, wat hun beweging deed en doet, als voorbeeldig en wereldschokkend beschouwen. Al dadelijk de „wereldbeschou wing", waarmede men hier alles Verdedigt en alles verontschuldigt. Die grondslag heet te zijn voor het doen geboren worden van den „Duitschen mensch" als blijkbaar iets Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. geheel-nieuws, Ben-Akiba ten spijt! Die ba sis wordt voor een geheel nieuwe en bewust- eenzijdige, aan Sparta-idealen herinnerende opvoeding der jeugd (waarover wij onlangs schreven). En die ook handleiding is voor de bewust-afwijkende begrippen op het gebied van de kunst en van het recht. Maar wie, als schrijver dezes, zeer beslist weigert, het nationaal-socialisme in deze con sequenties te volgen, moet op deze plaats een scheidingslijn trekken. Vooral ook in een jaaroverzicht, dat als korte balans bedoeld is. Wat Hitier als „Duitsch recht" wenscht in te voeren en gedeeltelijk reeds ingevoerd heeft, is drijfzand van het allergevaarlijkste karakter. Het beginsel dat recht is, wat door den rechter in aanleuning aan de „volkson dervinding" als zoodanig gevoeld wordt, en dat dus niet de letter maar de geest van de wetgeving den nationaal-socialistischen rech ter moet voorschrijven te vonnissen „naar het natuurlijke rechtsgevoel van de massa", is naar ons gevoelen het begin van het einde van elk rechtsbegrip; en voert al dadelijk tot een isoleering van een onder zulk „nationaal recht" levend volk van de gemeenschap der volken op aarde. Wat voorts Hitier op cultureel gebied voor alleen-zaligmakend houdt, uitgaande van het beginsel, dat alleen die kunst waarde heet, die in zijn ideeën gedrenkt is, en dat de persoonlijkheid en de politieke betrouwbaar heid van den kunstenaar eerst moet vast staan, alvorens men zijn werken au sérieux neemt en openbaar wenscht te dulden is voor de niet-Hitlerianen het begin van een periode van achteruitgang, die, consequent doorgevoerd, in volledige onbenulligheid moet ondergaan. Inteelt in het groot, met alle vernietigende gevolgen. En ook de uiterst pijnlijke wrijvingen, die het Hitlerisme tusschen staat en kerken heeft uitgelokt, en die reeds tot een voor den staatgevaarlijke ondermijning van ander zijds bereikte eendrachtigheid gevoed heeft, kan men moeilijk op het actief-conto van deze merkwaardige beweging schrijven. Anti-semitisme, onvastheid in de economi sche politiek, misgrepen bij de benoeming van hooge onderaanvoerders, al te groote lankmoedigheid jegens corrupte elementen, inconsequente maatregelen als gevolg van botsingen tusschen programmatische beloftes en practisch bereikbare doelen hebben er het hunne toe bijgedragen om een balansafslui ting voor oogen te zien. die ons dwingen, de dingen anders te beoordeelen, dan de idealis ten in Hitler's aanhang. Daarover nog het een en ander in een slot- brief over het oude jaar! Te Offenbach is de eerste „Hitler-toren" in Duitschland- gereed gekomen. Van de 537 „B-ismarck-torens", die aan den grooten staatsman van het tweede rijk herinneren werd er niet één gedurende Bis- marck's leven gebouwd, daar zulks niet in overeenstemming met diens wil was. Hitier heeft daarentegen .in September 1933 toe stemming gegeven tot het bouwen van den eersten „Hitler-toren." Het volledige bouwwerk is 41 meter hoog en weegt 500 ton. De bouw ervan heeft een jaar en vijftien dagen geduurd. Volgens de bladen, zijn de géiden er voor uitsluitend door hef publiek opgebracht. Een arbeider uit Gerlenhofer bij Ulm, was zulk een bewonderaar van Hindenburg, dat hij besloot de nagedachtenis van den over leden veldmaarschalk te eeren door een be zoek' aan diens huis te brengen, en daar te bidden. De afstand van zijn.huis tot het mausoleum waar Hindenburg begraven ligt, 480 K M. legde hij heen en terug geheel te voet af. Hij deed hierover honderd dagen. Generaal Oskar von Hindenburg, zoon van den vroe- gereh rifkspresidenf, heeft de man te Neudeck voor een lunch uitgen.oodigd. De leider der rechts georienteerde Fran sche oud-strijders, afgevaardigde Goy, heeft tegenover een vertegenwoordiger der „Un- tited Press" interessante verklaringen afge legd over de houding der Fransche oorlogs veteranen ten opzichte van de kwestie der Fransch-Duitsche toenadering en over het korte onderhoud dat hij gehad heeft met Adolf Hitler.. „Wij, Fransche oud-strijders, ontveinzen ons niet", aldus zeide Goy, „de moeilijk heden, waarmede de Duitsch-Fransche toe nadering gepaard zal gaan. Wij blijven voorstanders van rechtstreeksche Duitsch- Fransche besprekingen, doch wij zijn van meening, dat iedere overeenkomst waartoe deze onderhandelingen leiden, binnen het kader van den volkenbond afgesloten moet worden. Het eerste doel van onze besprekin gen moet zijn het scheppen van een atmos feer van vertrouwen. De tweede stap tot toenadering moet zijn de bespreking der be wapeningsbeperking en de internationale be wapeningscontrole. Goy besprak vervolgens het korte onder houd, dat hij met Hilter heeft gehad en ver klaarde, dat hij in dit interview nadere in lichtingen had willen inwinnen over ver schillende passages in Hitler's boek „Mein Kampf", welke een duidelijke anti-Fransche tendenz vertoonen. Hitler had hem op zijn desbetreffende vraag geantwoord: „Mijn boek heb ik in 1924 in de gevangenis geschreven, in een tijd dus, waarin de Fransche troepen zich in het Roergebied bevonden. Toen Frankrijk het Roergebied binnen marcheerde voelde ik, dat Frankrijk Duitschland tot zijn vazal wilde maken. Dat verwekte in mij een ster ke ontstemming tegen Frankrijk. Op het oogenblik is de toestand echter anders. Ik ben voor de toekomst van mijn volk verant woordelijk en ik wensch den vrede, daar deze alleen mijn land gelukkig kan laten gedijen. Ook Frankrijk heeft zijn houding gewijzigd, een verandering, die ook op mijn houding niet zonder invloed kon blijven". Goy gaf tegen het einde van het onder houd met den persvertegenwoordiger als zijn overtuiging te kennen, dat de Kerstbood schap van minister Hess de Duitsche open bare meening moest voorbereiden op de wij ziging welke Hitler voornemens is aan te brengen in de passages, van zijn boek, die over Frankrijk handelen. De Paris Soir meldt uit Rome, dat men verwacht, dat de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, Laval, den derden of den vijfden Januari in Rome zal arriveeren. Laval zou van meening zijn, dat een onmid dellijke gedachtenwisseling met Mussolini te prefereeren zou zijn boven een behandeling van de nog omstreden problemen tusschen de verschillende kanselarijen. Bovendien zou een bezoek in de eerste week van Januari reeds daarom gewenscht zijn, daar nadien de besprekingen te Genève en de stemming in het Saargebied de volledige aandacht van Laval zullen opeischen. Voorts zou aan het bezoek van Laval aan Londen, wanneer dit vruchtdragend wil zijn, logisch de reis naar Rome moeten vooraf gaan. De FranschEngelsche ge- dachtenwisselingen zouden dan meer het aspect krijgen van een voor den vrede in Europa beslissende bespreking tusschen de drie groote mogendheden. Al deze overwe gingen ten gunste van een bespoediging van de reis naar Rome zouden van invloed ge weest zijn op het besluit van Laval. De „Temps" is vrij hoopvol gestemd. Het blad gelooft zelfs, dat de uit de Hongaar- sche revisie-eischen ontstane moeilijkheden zullen kunnen worden opgelost, aangezien een zekere ontspanning m de betrekkingen tusschen Belgrado en Boedapest geconsta teerd kan worden. De Kleine Entente bezit overigens in de rede van Laval in den se naat een waarborg, dat de Fransch—Itali- aansche overeenstemming slechts een instru ment van samenwerking en vrede is, nooit echter een instrument van verdeeldheid brengen in de Kleine Entente of van losma ken van de tusschen haar en Frankrijk be staande banden. La Presse schrijft, dat de Raad der Kleine Entente op voorstel van Zuid-Slavië den regeeringen van Londen en Parijs ter kennis heeft gebracht, dat hij eerder een aanslui ting van Oostenrijk bij Duitschland dan een herstel der Habsburgers zou dulden. Op het noodschachtenterrein in Siemiano- witz, tusschen Alfredschacht en Adlers- hütte woedt sedert Maandag een onderaard- sche brand, die nog steeds in omvang toe neemt. Op een diepte van 8 tot 10 meter is een kolenwaschmachine in brand geraakt Huizenhooge vuurzuilen stegen uit wel twin tig noodschachten op, die, daar zij onderling met elkaar verbonden zijn door den voort- durenden toevoer van versche lucht een voor een in brand geraakten. Menschenlevens zij niet te betreuren, daar bij het uitbreken van den brand in de nood- schachten niet werd gewerkt. WAT TROTSKI DOET. Naar aanleiding van berichten uit Sovjet- Rusland, waarin verband wordt gelegd tus schen den moord op Kirow en deze zelfs wordt beschuldigd van plannen tot omver werping van het Stalinistische regime in de Sovjet-Unie, verklaarde de Fransche geheime politie, dat Trotski nauwkeurig geobserveerd wordt en in het geheel geen politieke activi teit ontwikkelt. Nadere bijzonderheden omtrent zijn ver blijfplaats wilde men echter niet meedeelen. Berlijnsche brief. (Dag. O.verzicht.) Spoorwegongelukken in Amerika. (Buitenland.) Hevige koude in Amerika. (Bui tenland.) Ned. Bioscoopbond schenkt 10.000 gulden aan den minister van sociale zaken voor het N.C.C. (Binnenland.) Branden te Apeldoorn en Zuid- Limburg. (Binnenland.) Te Loon op Zand (N.Br.) rijdt een locomotief een huis binnen; 1 doode 2 zwaar gewonden. (Binnenland.) Het auto-drama te Munstersche veld. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatst* berichten.) De prijs van is kort geleden O A SPIRITUSVERKOOPKANT. „BERGEN OP ZOOM - DELFT" Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van MAANDAG 31 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H. H. Boek handelaren. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Mevr. Stavisky, wier herhaaldelijke ver zoeken tegen borgstelling in vrijheid te wor den gesteld, zijn geweigerd, heeft gedurende de Kerstdagen bij wijze van gunst haar zoon tje en dochtertje enkele uren mogen ontmoe ten. De ontmoeting geschiedde in een zieken huis. De kinderen van mevrouw Stavisky ge- looven n.1. nog steeds, dat hun moeder in het ziekenhuis wordt verpleegd. De kinderen worden thans door een vriend van Stavisky verzorgd, die op naam van mevrouw Sta visky een etage heeft gehuurd, waar de klei nen door een gouvernante worden opgevoed HEVIGE STORMEN IN NIEUW-ENGELAND. Vijl dooden. In de staten van Nieuw-Engeland heeft een hevige storm uit het westen die ongeveer 2 4uur duurde, groote schade aangericht. Verscheidene huizen werden vernield, en in totaal werden bij stormongevallen vijf per sonen gedood. Op eenige plaatsen braken branden uit, die door den feilen storm zich snel uitbreidden en groote complexen in de asch legden. ZWARE REGENVAL IN PORTUGAL. De universiteit Coimbra is na een wolkbreukachtigen regen, die zeven uur duurde volkomen overstroomd. Tn het lager gelegen gedeelte der stad moesten de bewoners, die naar de bovenverdie pingen gevlucht waren door de brand weer met vlotten en in kleine booten in veiligheid worden gebracht. VRACHTAUTO VERONGELUKT. Vier meisjes verdronken. Een vrachtauto, waarop eenige perso nen zaten, die een uitstapje maakten, is te Puebla (ten westen van Toledo) in de rivier de Taag gereden. Vier meisjes zijn verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1