Aqmda Amstecdamsche, JSeucs Siad en Omgeving. IDeer&ecicht VOORZITTERS STEMBUREAU IN HET SAARGEBIED. ST. JOSEPHKERK TE ALKMAAR. TENTOONSTELLING WERKSTUKKEN WERKLOOZEN. UITGEEST. JCERSLOOT. van Vrijdag 28 December 1934. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LAND30UWCREDEET N. V. (Ontvangen per draad!ooze telefoon). Koers van beden tci È:p'.l8#w HEERHUGOWAARD. tot Stedelijk Museum i n g a n Breedstraat, eiken werkdag van 9 1 12 en van half 2 tot half 4 geopend: Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T„ half 8, eerste hoofdnummer De spook-expresse (sens); hoofdrol Farrel Mac- Donald; tweede hoofdnummer Racers bloed (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag vanat 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, Zondag Dinsdag en Woensdag, 7.30 uur, hoofdnummer La Pa lorna (operette); hoofdrollen Charles Kuil mann en Jessy Vihrog. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, haif 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer De kat en de viool (operette)hoofdrollen Jean- nette MacDonald en Ramon Novarro. Toe- gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Cinema Amerlcain, half 8, hoofdnummer Rivalen (rom.)hoofdrollen Wallace Beery, George Raft, Jackie Cooper en Fay Wray. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 28 December. 10—12, 2—5 en 7—9-30 uur, de Unie, tentoonstelling Ned, Heide-Maatschappij. 6.30 uur, Harmonie, Kerstfeestviering. Zaterdag 29 December, 2,30 uur, 't Gulden Vlies, jeugdbioscoop. 8 uur, Harmonie, uitvoering T.O.P „De moord op notaris Verlinde". Zondag 30 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van de Rozenkrans. J. H. KEIZER f- Gietermiddag is in den ouderdom van 67 jaar alhier overleden, na een korte ongesteldheid, de heer J. H. Keizer, re dacteur-uitgever van de Nw. Langedij- ker Courant. KWAJONGENS AAN 'T WERK. Een aantal jongens, die trachtten een boompje door de ruiten van de Boschkleuter school te gooien, is hierover op het bureau van politie ernstig onderhouden. TE WATER GERAAKT. Gisteravond geraakte een 12-jarig jon- fetje, dat op het Verdronkenoord fietste, oor onoplettendheid te water. Hij is door zijn vader, die zich bij hem bevond, door handreiking op het droge gebracht. KONIJN GEVONDEN. Hedenmorgen is op de Dr. Schaepman- kade een geel konijn opgevangen. Inlichtin gen hieromtrent zijn aan het bureau van politie te verkrijgen. AANBESTEDING. Door de directie van de Zuiderzeewer ken werd heden aanbesteed het onder houden van den afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wieringen en de Friesche kust nabij Zurig met bijbehoorend hoofd, aansluitende terreinen en havendam- men te Kornwerderzand, Breezand en Den Oever, van de aanwezige Rijksge bouwen en van het aanwezige gedeelte van Rijksweg no. 9, met bijkomende werken. Laagste inschrijver N. V. Mij. tot Uit voeren van Zuiderzeewerken te Wierin gen voor 72000. Van de 1000 voorzitters van de stem- bureaux, door den Volkenbond belaat met het Saarplebescit, zullen 350 Neder landers met deze functie belast worden w.o. 225 burgemeesters. Onder hen ba- vinden zich de burgemeesters van Vel- sen, den Helder, Hoorn, Enkhuizen, Bergen, Wieringen en Zandvoort. De overige functionarissen bestaan uit gemeente-secretarissen, w.o. mr. Koelma uit Alkmaar, wethouders, advo caten, hoogleeraren en kooplieden. Onder de benoemden uit deze omge ving behoort ook H. L. baron Taets van Amerongen te Bergen aan Zee. Het is opmerkelijk dat de hoofdstad des rijks slechts 4 voorzitters leverde, terwijl den Haag e1 18 bracht, Groningen 16, Utrecht 15 en Leeuwarden 13. GEWIJDE AVOND IN HET DIACONIEHUIS. Gieteravond werd In het Diaconiehuis een gewijde avond gehouden, een jaar- lijksch terugkeerende goede gewoonte. Begonnen werd met het gezamenlijk zingen van gezang 229 vers 1 en gebed, waarna de president-regent, de heer Roderwijn, allen hartelijk welkom heet te, in het bijzonder ds. Baar, als spreker en de dames de Haas, Elte en Klefjmeer, die voor het muzikale gedeelte zorgden, Eerst gaf de president een overzicht over het afgeloopen jaar, wijzende op de groote wisseling van diakenen en re genten, dank brengende aan de vertrok kenen voor hetgeen zij voor de armen en 't huis hebben gedaan, in het bijzon der aan den heer v. d. Escb, die eenige jaren regent-penningmeester is geweest. Dit jaar zijn weer vele verbeteringen in het huis aangebracht, o.a. 3 zalen centraal verwarmd en closets binnens huis aangebracht, zoodat de vrouwen niet meer naar buiten behoeven. Op het oogenblik worden er 69 perso nen verpleegd, 17 vrouwen en 52 man nen. Gestorven zijn er 12, nieuw inge komen 13. Dank werd gebracht aan den vader en moeder, die met energie en toewij ding voor de verpleegden zorgen, even zoo aan het personeel. Voor de pauze las ds. Baar een paar schetsen voor van ds, Cannegioter, be trekking hebbende op kerstmis en oudejaar en na de pauze een paar van ds. Heinis, Noord-Hollandsche typen, alle eenvoudig, maar met diepe levens- wijsheid. Het een en ander werd afgewisseld door kerst- en andere liederen, gezon gen door mevr. de Haas en vioolsnel van mevr. Elte, op het orgel begeleid door mevr. Kleijmeer, allen goede bekenden op muzikaal gebied. Tractatie ontbraak ook niet. Het was voor den president een aan gename taak alle medewerkenden har telijk dank te zeggen voor het gebodene, dat geheel belangeloos geschiedde, waar voor een woord van waardeering op zijn plaats is, waarna alle dank terugge bracht werd tot God, door het gezamen lijk zingen van Gez. 180 vers 1. Alvorens dit geschiedde, vroeg de heer v. d. Esch het woord, dank brengende aan den president voor het organisee- ren van deze, voor de verpleegden zoo genoegelijke avonden, en daarna een afscheidswoord sprekende tot allen, met wien hij 16 jaren als diaken en vele jaren als regent had samengewerkt Op 1 Januari a.s. bestaat, naar de Maasbode meldt, de St Josephkerk te Alkmaar 25 jaar. De uitbreiding van Alkmaar aan den Westkant, maakte het noodig, dat 25 jaar geleden de Domini canen van de St. Domincuskerk een bij kerk stichten voor de Katholieken bui ten de stadswallen. 26 Maart 1909 werd de eerste steen van de nieuwe St, Jo sephkerk, de Singelkerk, noemen haar de Alkmaarders, gelegd door pastoor Heijs O.P. 31 December van genoemd "aar kon de kerk worden ingewijd en op Nieuwjaarsdag daarop volgend droeg pastoor Heijs er de eerste H. Mis op. Tot 1922 bleef zij bijkerk, cm daarna als zelfstandige parochie verheven te wor den. Het parochiejubileum zal alleen ker kelijk gevierd worden op 6 Januari a.s., voorafgegaan door een triduum. UITVOERING T.O.P. Op verzoek herinneren wij nog even aan de uitvoering van „De moord op notaris Verlinde" een oorspronkelijk tooneelstuk dat Zaterdagavond 8 uur door T.O.P. in de Harmonie zal worden gegeven. Het is te verwachten, dat deze bekende tooneelvereeniging, als gewoonlijk, weer een volle zaal zal hebben. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. Kaarten zijn verkrijgbaar in den boekhan- d 1 Jung en Van der Hoek en bij de leden. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht 1—20 December 1934, In het tijdvak van 1—20 December werd op de spaarbankboekjes ingelegd 108.117,79 en terugbetaald 131.270,18. Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 52; inge trokken werden 50 boekjes. Onder de uitgereikte 52 nieuwe boek jes zijn begrepen 7 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1,— Een vergelijkend overzicht van de spaarbankcijfers in de jaren 1934 en 1933 volgt in het nummer van morgen. KERSTFFEST ALKMAARSCHE ZONDAGSSCHOOL. De Alkmaarsche Zondagsschool „Laat de Kinderkens tot Mij komen", vierde op den tweeden Kérstdag haar jaarlijksch Kerstfeest in de Kapelkerk. Om half vijf, toen het kerkgebouw zoo goed als geheel met kinderen, ouders en be angstellenden gevuld was, opende Ds. J. C. Terlouw het samenzijn op de gebruikelij ke wijze. Na een welkomstwoord tot de aan wezigen, vertelde Z. E. op aantrekkelijke wijze de Kerstgeschiedenis, de geboorte van den Heiland in Bethlehems stal. De vra gen, die spr. den leerlingen stelde, werden goed en onder groote stilte beantwoord. Daarna vertelde de heer C. v. Viegen, één der onderwijzers, een verhaal van een doofstom j' ogetje, dat afgedwaald was. maar na lange, lange jaren, na velerlei wederwaardigheden, zijn ouders terug vond. Met spanning luis terden de kinderen naar die mooie vertelling, die spr. met een toepasselijk woord be ëindigde. Vervolgens reikte de voorzitter, de heer Chr. Knaap, met 'n toepasselijk woord de bijbeltjes uit aan die kinderen die de Zon dagsschool gingen verlaten. Spr. wek te de enderen op, trouw te blijven aan 't devies der Zondagsschool en trouw ter cathechisatie ie gaan. Het geheel werd afgewisseld met Kerst liederen, die tevoren waren ingestudeerd. De vele kinderen hebben deze liederen goed ge zongen. Het personeel der Zondagsschool zong, zooals sinds jaren de gewoonte is, eenige vierstemmige Kerstliederen, wat door ouders en kinderen altijd zeer wordt gewaar deerd. Tenslotte kwam de uitreiking der kerst geschenken, keurige boeken en boekjes, speel goed voor de kleintjes en eenige versnape ringen. Met stralende gezichten namen de kinderen deze geschenken in ontvangst. Aan iet einde van het feest bedankte ds. Terlouw allen, die op eenigerlei wijze hadden mede gewerkt aan het welslagen van dit Kerst- leest. Spr. wekte de ouders op. hun kinderen getrouw naar de Zondagsschool te zenden en in eigen kring de Zondagsschool te pro- pageeren. Na het dankgebed gingen de ouders en de kindieren dankbaar en voldaan huiswaarts. KERSTFEEST NED. LEGER DES HEILS. E>e afd. Alkmaar van het Nederlandach Leger dea Heila (Hekelatraat) verzoekt on* opname van het volgende: Vol vreugde kunnen we terug zien op dc welgeslaagde Kerstdagen. Maandagavond 8 uur mochten we ruim 30 huisgezinnen ge lukkig maken met de Kerstgave. Daarbij waren enkele gezinnen van de omliggende plaatsen. Ie Kerstmorgen om 6 uur waren groot en klein aanwezig, terwijl de Kerstboom werd aangestoken, zongen we met elkander het Eere zij God. daarna waren «r verschillende voorstellingen. Ook de kinderen lieten hun liederen hoo- ren. 's Middag 4 uur. Kinderdemonstratie on der leiding van kadet Horstman- 't Was een vreugde de liederen te mogen hooren uit de kindermonden. 'sAvonds 8 uur begon reeds de Kerst stemming. De blijde boodschap werd uitge dragen door de getuigenissen, die werden gegeven. Vele zegeningen waren ons deel. 2e Kerstdag om 4 uur was er feest voor de kinderen van de Zondagsschool, waarbij getracteerd werd, Ook kreeg ieder kind een cadeau mee, waarmee ze voi blijdschap naar hun huis keerden. Te 8 uur begon de samenkomst voor de grooten. De zaal was geheel gevuld. Velen waren er onder den indruk. Het woord, dat gesproken werd, deed allen goed, Na 't lied ,,'k Wil U o God mijn dank betalen" verlie ten we met vreugde de zaal. Donderdagavond 8 uur was er feest voor de moeders genoodigden. Ons doei blijft, licht te brengen, in duisteren harten. Zooals men weet, heeft de commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloo- zen van gemeentewege het gebouw „Nieuwe Doele" aan de EToelenstraat alhier ter be schikking gekregen. Morgen, Zondag en Maandag zal nu genoemde commissie aldaar een tentoonstelling houden van werkstukken van den houtsnijcursus en de betimmering van de lees- en studiezaal, Deze betimmering en verdere afwerking van de studiezaal werd geheel door jeugdi ge werkloozen verricht en levert het bewijs dat de werklust en arbeidsvreugde bij deze jonge menschen geenszins ontbreekt. De commissie, hoogst dankbaar voor het geen reeds in deze van gemeente- en particu liere zijde is gedaan, heeft echter, met het toenemen van de werkloosheid niet voldoen de gelegenheid om haar plannen uit te werken op de wijze, welke zij zich gedacht had. De kwestie, waar 't hier n.1. om gaat, is, dat de lokaliteiten veel en veel te kien J om aan een zoo groot aantal bezoekers hoorlijk plaatsruimte voor ontspanning Wij hebben vanmiddag een kijkje^enonum op de bovenzaal, waar de eerstvo'Igen dagen de tentoonstelling zal worden genou- den. Deze zaal is op zichzelf wel ruim, doen het bezwaar is hier, dat daarin ook de in strumenten staan en bij repetities g®!™» worden door de verschillende plaatselijke muziekvereenigingen. De damzaal (goed verwarmd) is zeer laag en biedt absoluut onvoldoende plaats aan de dammers, terwijl ook de afgestane werk plaats (voor de timmerlieden, enz. enz.) zoo klein is, dat van een behoorlijke uitoefening van de verschillende ambachten geen spfa*o is. Waar we hier dus speciaal de aandacht op willen vestigen, is het feit, dat de drie zalen in het gebouw Nieuwe Doele bij lange na niet voldoende plaats bieden voor den he laas stijgenden stroom werklooze personen In ons volgend nummer zullen we een Be spreking over de tentoonstelling publiceeren- Thans kunnen we reeds deze expositie, waar van de toegang gratis is, warm aanbe- len. Ttovinciaal 7 Kerstviering. De beide Kerstfeestvieringen, zoowel van De Rijzende Kerk als van de Zondags schoolleerlingen van de Ned. herv. kerk hebben een prettig verloop gehad. De leden van De Rijzende Kerk hadden aan de ka mer van het Weeshuis een feestelijk aanzien gegeven en in stemmigen ernst werd het Kerstfeest herdacht. En wat deed het hon derdtal Zondagsschoolkinderen zijn best, toen ze onder den kerstboom in de kerk heen geschaard, hun kerstlied zongen. Voor jong en oud aangrijpende oogenblik- ken. Ook in het Evangelisatiegebouw Sedeur alsmede in de Evangelisatie De Zaadkorrel, werd het Kerstfeest met de Zondagsschool op zeer prettige wijze gevierd. 2en Kerstdag werd door de leerlingen der Zondagsschool in de Ned. herv. kerk het Kerstfeest gevierd onder leiding van Ds. van Mullem. Als altijd klinkt de kinderzang in het kerkgebouw bij den prachtig versierden en verlichten kerstboom indrukwekkend. Door den predikant werd het kerstverhaal en een kerstvertelling aan de kleinen uiteengezet op onderhoudende wijze. Ruime tractatie volg de en tot slot kregen de kinderen ieder een 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 4 4 Ned.-IndiS 4 5M Duitschland Idem met kettingverklarintf BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Aljr Kunstzijde Unie v Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 afst, Philips Gloeil. Gem. Bezit Unllever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V A, Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak cunnnnnUl 0il Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned, Stoomboot TABÏïar" Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topaka Southern Rallw, Cert. Union Pacific §Noteering per 50. PROLONGATIE Vorige koers Exdividend. WISSELKOERSEN AMS'H:; 1 1 Vorige koers pl.m. 1.30 102 102 101% 101% 25% 102% 25% 30% 61% *4% 30% 31% 42% 249% 220 72% 71 63% 12 6.20 135 49 171 llf.% 140% 85% 10 4 «7% 67% 86 29 58% Ww 3% 28% 142% 123 123% 32 9% 64% 31% 32% 25% 30 60 29% 217-% 72% }-7« 2'% 145 135 45 170 fc5 10% pl.m. pl.m. pl.m. 1.45 2.00 2.15 102 2% f 10z% 85 i 29% 7-% 72 f 8»/» 1 18% 141% 145.% 173 i 129-30 129% 1 129 67% 1% 1% 28 27% 1 pCt, Heden 1 pCt. M NIET OPF1CIEEL. New-York Londen Berlijn Kopehnagen 32 4U Stockholm 47 ift Oslo 50 Madrid - Italii Vorige koer» 1 47% 7 29$ 59 44 4 9 76 34 72 47 90 50 36 50 20 20 U.65 Koer» op heden 2 uur 1 471»/,. 7 29%* 59 43 9 75% 34 68 47 89 12 45 37 55 <6 55 20 20 12,65 naar waarnemingen, verricht in den morpen van 28 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 776,5 m.M. te PgVdl. Laagste barometerstand 738,3 m.M. te Malinhaid. Verwachting, geldig tot den avond van 29 December: Meest matige zuid-oostelijke tot zuidelijke wind; half tot zwaar bewolkt; later weer toenemende bewolking; aanvankelijk weinig of geen regen; later weer toenemende kans op regen; weinig verandering in tempera, tuur. weeroverzicht. De depressie In net westen blijft van zeer groote uitgebreidheid en vertoont, behoudens aan de oostzijde, geen groote luchtdrukver- schillen. Een secundaire ligt met groote barometer- dalingen voor de kust van Portugal. De hooge druk in bet oosten trekt zich geleide lijk terug, doch breidt zich over zuid-oost. Europa uit. In de Poolzee blijven de lucht druk en de temperatuur hoog. Het gebied met vorst en koude is in noord. Duitschland nog steeds aanwezig en wijkt slechts zeer langzaam terug; in Frankrijk zijn de ochtendtemperaturen na een wind stillen en helderen nacht, weer lager. Op de Alpen-stations bleven de temperaturen on- veranderd en in het westen en zuiden blijft de nul-isotherm In de vrije atmosfeer op omstreeks 2000 meter hoogte. In het oosten is daarentegen de geheele atmosfeer beneden het vriespunt en verschilt de temperatuur op duizend meter 10 tot 15 graden Celcius met die in 't westen, terwijl ae tegenstelling op grootere hoogten sterk afnam. In Lap land komt nog strenge vorst voor, evenzoo in Polen. Hoewel de toestand met het zachte weer voorloopig niet veranderen zal, blijft de te rugkeer van de koude en de vorst, vooral in het noordoosten en oosten van het land, niet uitgesloten. 0aocujksch weerbericht mooi cadeau mee naar huis. Het eerste kerstfeest dat Ds. van Mullem alhier leidde is in alle opzichten prachtig geslaagd. Door de r.k. dames-tooneelvreeniging „Ave Maria", werd 2en Kerstdag een open bare uitvoering gegeven in het café Ver duin. De zaal was goed bezet. Opgevoerd werd het drame „Zielestrijd" door J. Tim mermans en een klucht in één bedrijf „Naar de Bio" door P. Knaapen. De dames hebben zich allen uitstekend van haar taak gekweten en het publiek heeft van het spel genoten. Tot slot een bal na. 2en Kerstdag 's middags 4 uur brak aan de Buurtweg een paal van de telefoon die van onder geheel vérrot was, bij den grond af en kwam op het hoogspannings net van het G. E. B. terecht zooaat er een stop in het hoogspannings-gebouw sprong en dit gedeelte der gemeente zonder licht was. Door personeel van het G. E. B. werd de paal rechtgezet en voorloopig vastgebon den aan een boom, terwijl de dienst van de P. T. T. met het geval in kennis is gesteld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Voor een tot in de uitterste hoekjes bezet te zaal gaf het fanfarecorps H.U.O.O. Dins dag 25 December (lsten kerstdag) een uitvoe ring in he lokaal van den heer A. Rus. Reeds dadelijk bij het binnentreden der zaal trof ons een vroolljke verseirlng, H.UG.O. begon het programma met een pittlgen marsch om daarna met wat zwaar dere stukken te vervolgen. Dat de vereeni- glng wat aandurft bewees de keuze der uit te voeren nummers, welke op sublieme wijze ten gchoore werden gebracht. Alle hulde voor corps en directeur den heer P. A. van Hever. Toen het pragramma halverwege was af gewerkt kwam de verrassing. Toen betrad mevr. v. d. Meer het tooneef en bood namens de yrouwencvlub welke ierere week hare bij eenkomsten hoydt in de consistoriekamer der Ned herv. kerk, <fe vereeniging een twee- y*an,aan omdat het vaandel van thana veel te klein bleek te zijn voor de vele kran sen en takken die op de verschillende con coursen waren behaald. Met wel gekozen woorden werd het vaan- del dat geheel vervaardigd was door mevr. Lrnn HM naar een ontwerp van den neer D. p. Dirkmaat, overhandigd en een da- S »apeUuA 8tee<2 °P toen het doek er werd afgehaald en het prachtige stuk werk te voorschijn kwam. Onder grooten dank aan de milde fpd' sters werd het cadeau door den voorzi«ef namens de vereeniging aanvaard, waarop werkt W muziekprogramma werd afge- h«a de pauze kregen we Daan en 1011111114

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2